't Is mis met de mus Honende Turkse tortel i 'i PZC r#»i natuur 41 Horizontaal Verticaal puzzel Oplossing postzegels zaterdag 7 december 1996 natuurbalans Niet alle natuur is weggekropen voor de mensenwereld. Sommige dieren hebben juist geprofiteerd van de wijze waarop wij de planeet zo'n beetje hebben ingericht. Vooral de opkomst van belangrijke voedselbronnen als granen en rijst, die tegenwoordig overal op aarde verbouwd worden, heeft voor slimme diersoorten ongekende kansen geschapen. Bij ons zijn het met name de graanboeren en graanverbruikers, die zich in een flinke populariteit mogen verheugen. Wie zich toelegt op de kruimeltjes, die her en der van ons dagelijks brood afvallen, blijkt ook goed te boeren! Vogelsoorten als Huismus, Ringmus en Turkse Tortel hebben dat afdoende bewezen. De mussen gedragen zich al duizenden jaren als commensaal van de mens. De opkomst van de Turkse Tortel -die pas sinds 1957 in Zeeland broedt!- is zonder meer een van de spectaculairste natuurgebeurtenissen van deze eeuw. Toch blijkt de samenwerking voor de vogels ook negatieve kanten te hebben, waarover bij de mussen meer. Ringmussen vertonen zich 's winters ook nogal eens in stadstuinen. foto Ute Henkei Mussen en mensen, die horen bij elkaar. Al vanaf de tijd dat mensen op het idee kwamen om hun eigen voedsel te gaan verbouwen, pikken mussen een graantje mee. In het kielzog van de mens (en soms een handje door hen geholpen) veroverde de uit Azië afkomstige vogeltjes zo'n beetje de hele aardbol. Dit onder het motto: U zaait, wij snoepen! Toch gaat het de graansnoepers de laatste tijd niet meer zo voor de wind. Althans, bij ons in de buurt. Wat is er met de mussen aan de hand? /Tussengildes. Zo heetten in Zeeland J-VJ.de speciale clubs van boeren en dor- pelingen, die als voornaamste doel had den om de plaatselijke mussenstand in toom te houden. Mussen waren een ge vreesde plaag in de nazomer, als veel stads- en dox-ps-mussen het platteland opgingen om zich aan de goudgele graan velden tegoed te doen. Hetgeen, dat is dui delijk. door de boer niet zo gewaardeerd werd. Dus werden de mussen bestreden: ze werden gevangen, geschoten en de nes ten werden uitgehaald. Vooral de dorps jeugd vond dit een nuttige bezigheidvoor elke mus kreeg je immers een -beschei den- premie uitbetaald door het mussen- gilde! Om fraude te voorkomen moest van elke gedode vogel een pootje worden inge leverd en moest ook elk geplunderd eitje getoond worden. Tot in de jaren zestig was het mussen van gen her en der op het Zeeuwse platteland nog een bekende bezigheid, maar daarna is het rap verdwenen. Dat heeft natuurlijk met de tijdgeest te maken, maar ook met de hoeveelheid mussen, die stiekumweg, ook zonder zware vervolging, aardig be gon af te nemen. Dat geldt zeker voor de Ringmus, het neefje van de in stad en dorp nog bekendere Huismus. Ringmussen hebben in Zeeland altijd een sterke voor keur voor het platteland boven de stad ge had. Ze broeden in nissen en holten, liefst op boerenerven en in knotbomen. Er is niet precies bekend hoe sterk de af name was, maar de schattingen voor rond 1950 (enkele tienduizenden paren) en be gin jaren negentig (tussen de zes- en ne genduizend paar) spreken duidelijke taal. Voor het waarom van deze teruggang be staan aan aantal ideeën. Zeker is, dat de afname aan broedgelegenheid een rol speelt. Immers, het aantal knotbomen in Zeeland is sterk afgenomen en de broed gelegenheid voor de mussen op moderne agrarische bediïjven is ook niet meer wat het op kleine boerderijtjes met rommelige erven was. Daarnaast bestaat het sterke vermoeden, dat de voedselvoorraden in de wintertijd verminderd zijn door het sterk teruglopen van de hoeveelheid stop- pelakkers. Recent ondei*zoek in Engeland wijst erop dat dit wel eens een sleutelfac tor zou kunnen zijn voor de afname van een aantal zaadetende vogelsoorten die op het platteland overwinteren. Daar naast speelt de her en der opti-edende ver stedelijking van het platteland een nega tieve rol. Ringmussen houden van boeren, maar niet zo van stadslui Nestkast Het enige positieve aspect voor de Ring mus is de opkomst van de nestkast Deze worden door Ringmussen beschouwd als luxe villa's en zijn dan ook zeer geliefd. Zelfs midden in de dennenbossen op de Kop van Schouwen, bepaald geen favo riete Ringmus-omgeving, komt de soort in nestkasten tot broeden! Toch heeft deze concrete woningnood-hulp de afname van de vogels op provinciale schaal niet kunnen stoppen. De afname van de Huismus, nog steeds een van de gewoonste vogels van Zeeland, is minder opvallend. Deels komt dat he laas door het feit, dat de vogels nauwe lijks geteld worden. Meten is nu eenmaal weten: ook voor zo'n gewoon vogeltje! Toch zijn er wel wat aanwijzingen dat de stand terugloopt, zeker op het platteland. Daarnaast lijkt ook een afname in de gro te steden op te treden. In de provincie is dat echter nog niet zo duidelijk als in bij voorbeeld Rotterdam en Londen, waar in de bombastische nieuwe zakenwijken van staal en beton zelfs voor de mus geen kruimeltje meer te halen valt. Bij ons lijkt, net als bij neef Ringmus, de afname van voedsel in de wintertijd vooralsnog een groter probleem. Mussen komen niet al leen met brood, maar ook met onkruidza den en oogstresten op de akkers de winter door. Het ziet er dus naar uit, dat het sterk verminderen van deze voedselbron de Huismus parten speelt, net als een hele boel andere kleine zaadetende vogels. Jan-Willem Vergeer Deca-o-o-o-octo, deca-o-o-o- octo. Zo klinkt het heel de zomer lang, om het even of je op een rustig boerenerf of midden in een drukke stad bent. De Turkse tortel krijgt er nooit genoeg van om uitentreure het tweede deel van zijn deftige wetenschappelijke naam te koeren. Stretophelia deca-octo heet-ie op zijn zondags, zoiets van duif nummer achttien. Die naam is verbonden met een eeuwenoud verhaal. In de oudheid leefde in het Midden oos ten een rijke adellijke dame die liever lui dan moe was. Zij had een dienstmaagd die dag-in dag-uit het vuur uit de sloffen moest lopen om het leven van haar mees- teres te veraangenamen. Dat was alle maal nog niet zo erg geweest als ze er fat soenlijk voor betaald was. Maar ze moest het doen met een luttele achttien pennin gen per jaar. Herhaalde functiewaarde- ringsgesprekken leverden niets op, en vakbonden had je nog niet in die tijd. Ten einde raad wendde de dienstmaagd zich tot de oppergod Zeus, en die trok zich haar ellendige lot aan. Hij maakte een ele gant beige duifje met een zwarte halsring en dat diex-tje trok de wereld in om de boosaardige vx-ekkigheid van mevrouw aan de kaak te stellen. Overal waar het duifje verscheen klonk het deca-octo van de daken tot schande en schaamte van de gierige werkgeefster. Hoe het allemaal af gelopen is veiTneldt de historie niet, maar het duifje zelf is in ieder geval een succes nummer geworden. In de twintigste eeuw begon de Turkse tortel vanuit Azië haar opmars in Eixropa en zo rond 1950 aiTiveerden de eerste broedparen in orxze contreien. Niet in af gelegen bossen of eenzame natuurgebie den, maar van meet af aan vlakbij de mensen. Kippenfarms, graanoverslagbe- drijven en andere plekken waar ze letter lijk een graantje mee kunnen pikken van de menselijke overvloed zijn nog steeds favoriet. Wij hadden thuis een toom loslo pende kippen en waarschijnlijk daardoor hadden we al begin zestiger jaren Turkse tortels als gast op ons erf. Tegenwoordig is er geen stad of dorp in Nederland te vin den waar het gekoer van de Turkse tortel niet weerklinkt. Of moet je het eigenlijk wel koeren noemen? Het geluid klinkt meer als een hinnikende lach, misschien nog steeds bedoeld om die gierige werk geefster te honen. Voedselaanbod Het aantal broedparen van de Turkse tor tel wordt voor heel Nederland geschat op ver boven de honderdduizend. In Zeeland ligt het aantal op ongeveer 2500 tot 3000 paar. Overigens wordt op sommige plaat sen ook alweer een lichte daling geconsta teerd. Dat is dan vooral te wijten aan het verminderde voedselaanbod. Kippenvoer en graanafval ligt nu eenmaal minder voor het grijpen dan enkele decennia ge leden. De zwarte kraaloogjes in het beige kopje geven de Turkse tortels een heel vredelie vend uiterlijk. Maar dat is bedrieglijke schijn. Weinig vogels zijn zo onverdraag zaam tegen soortgenoten als torteldui ven. Zet drie duifjes bij elkaar in een kooi en geheid dat er een tot bloedens toe mis handeld wordt, niet zelden met dodelijke afloop. Maar ach, dat is misschien alleen maar de opgekropte stress van het opge sloten zitten. Want langs de oprijlaan van Landlust, rondom het kantoor van het Zeeuwse Landschap zie ik de Turkse tor tels dagelijks met tientallen en de nesten liggen soms maar een paar bomen uit el kaar. Dat zijn slordige takkenbouwsels waar steevast twee hagelwitte eieren in gelegd worden. Nog een paar maanden en die bouwsels worden weer opgeknapt om er de volgen de generatie Turkse tortels groot te bren gen. En ook die trekken weer de wijde we reld in, nooit moe om het eeuwenoude deca-octo uit te koeren. Zegt het voort Chiel Jacobusse In de twintigste eeuw begon de Turkse tortel vanuit Azië haar opmars in Europa en zo rond 1950 arriveerden de eerste broedparen in onze contreien. foto Chiel Jacobusse 3 Ging van ontroering flink ach teruit (10); 6 Waagstuk in be drijf (11); 7 Nectar (9); 9 Opne men voor de duiven (6); 10 Na een botsing zit je goed! (6): 13 Bijbelse figuur in het hart van de parlevinker (4); 14 Baas en knecht in Rome (4, 6); 15 Voor zien van een petitie? (12); 17 Lompenziekelijkzijnded 1); 19 Die kunst moet je als kind on der de knie krijgen (9). 1 Geestelijke inhoud (12); 2 Dubbele hand (4); 3 Luchtzak ken (10); 4 Lastige betrekking voor atleten (13); 5 Psychische krachten die de vooruitgang belemmeren (9); 8 Document van een wielerronde? (7); 11 Dat komt ervan als één van de ouders knoeit! (10); 12 Vlucht te voet of op de fiets (9); 16 Dat hertkomtterug als een neerge slagen roofdier (6); 18 Theater- gast (4). Stuur het ingevulde crypto gram - bij voorkeur per brief- kaart-aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,Tweede, derde en vier de prijs een VVV-bon van 25,De oplossing en de na men van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van het kruiswoordraadsel van vorige week is: FLOODLIGHT. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is: M. Coenen, No- belstr. 1, Nieuw-Namen.De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: J. Beun, F.G. Alemanstr. 16, Middelburg; M. Sturms, Emmastr. 14, Kloosterzande; C. Schot, H. Dunantstr. 38, Kruiningen. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. Ze zijn heel eenvoudig, maar toch heel mooi, en vol symbo liek, de Britse kerstzegels (2nd, 1st, 3lp, 43p en 63p) die 28 oktober zijn verschenen en die zijn ont leend aan waterverf schilderijtjes van Laura Stoddait. Het is ook een van de mooiste kerstseries die tot nu toe zijn gepresenteei'd. De meeste kerstzegels zijn traditio neel met beelden van kerstmanne tjes of motieven ontleend aan gebrandschilderde ramen, aan al taarstukken, aan schilderijen van oude meesters met Christus' ge boorte en Maria boodschap, de herders, of de Drie Koningen; kortom het bijbelse kerstverhaal Dat laatste is ook wel het geval met de Britse kerstzegels, maar toch weer net even andersmet veel symboliek, vooral uitgedrukt in diverse bomen. Zo zien we op de Ist-zegel de engel Gabriël die Ma- ria een lelie presenteert, met ach ter Maria een olijfboom. De lelie is het symbool van onschuld en Ma ria Boodschap. Kunstenaars van Leonardo tot Rosetti hebben de Boodschap met lelies verbeeld. De olijfboom heeft verschillende be tekenissen, maar toch voorname lijk vrede. Op de Ist-zegel passeren de Drie Koningen op hun tocht naar Beth- lehem drie palmen. Voor de Ro meinen was de palm het symbool van de overwinning, voor vroege christenen was hij het symbool van de triomf over de dood Jozef en Maria lopen - op weg naar Bethlehem - langs drie cypressen (31), die worden geassocieerd met de dood van veel mensen, maar ook met leven na de dood. Op de zegel van 43p staat Maria met Kind tussen een appel- en een sinaasappelboom. Door de eeu wen heen hebben kunstenaars beide vrachten gebruikt als het 'fruit van de verlossing'- de appel in Christus' hand duidt op verlos sing en de sinaasappel is het sym bool van reinheid en edelmoedig heid. Op de 63p-zegel ten slotte staan de herders onder een eik. Al voor het christendom was de eik in staat het kwaad te weren; volgens som mige was het kruis ook uit eiken hout gemaakt en als christelijk symbool staat het voor kracht, macht en waarheid. In andere post-Europeese landen verschenen tot nu toe de volgende kerstzegels: België, 18 november, velletje met negen 14 fr.-zegel, beeld van een kerstmarkt te Brussel; Cyprus, 2 december, 7 c., Ge hooide, 20 c.. Maria tussen de en gelen Gabriel en Michael en 25 c., Maria met Kind; Duitsland. 14 november, 80 40 pf., 'de aanbidding van de Drie Koningen'en 100 50 pf., 'Chris tus' geboorte'. De beelden op de zegels zijn ontleend aan het 11e eeuwse Perikopenboek van Hein- rich II; Finland, 1 november, 2.00 Fm., musicerende kerstkabouters, 2,80 Fm., rendieren en 3,20 Fm., de kerstman. Gibraltar, 27 november, 5p, kerstman, '24 p, speelgoed, 34p, twee rendieren en 54p, kerstman in zijn slee boven daken; Guernsey, 6 november, 12 x 13p, Geboorte-verhaal, een 24 p (Maria met Kind) en een 25 p-zegel (Maria met Kind temidden van de herders en de Koningen); Hongarije. 14 november. 17 ft.. Maria met Kind en 2^ ft., de aan bidding van de Drie Koningen; Ierland, 19 november, 28p, Drie Koningen, 32p, Maria Boodschap, 52p, de herders horen het nieuws van de Geboorte (beelden ont leend aan 16e eeuws Frans gebe denboek) en evenals voorgaande jaren een velletje: 15 x 28p-zegels, de Heilige Familie; Jersey. 12 november, 19p, reis naar Egypte, 23p, de engel Gabriël bezoekt de herders, 30p, Jezus' Geboorte en 60p, de Drie Konin gen. Liechtenstein, 2 december, 70 rp., Mattheus, 90 rp,. Marcus, 1,10 fr., Lucas en 1,80 fr., Johannes; Luxemburg, 9 december, 16 2 fr., ikoon met Maria bij de kribbe; Malta, 7 november, 5 c, 5 2 c, 14 c en 25 c, gebrandschilderde ra men; Man, 2 november, 19p, 23p, 50p en 75p, kindertekeningen van o.a. een sneeuwpop en kerstmannen; Monaco, 14 oktober, 3,00 en 6,00 fr., engelen; Noorwegen, 21 november, 2 x 3,50 kr. (paar), borduurwerk uit Telemark, in boekjes van acht stuks; Oostenrijk, 29 november. 6 s.. kribbe voor het Weense raadhuis; San Marino, 8 november, velletje met 16 x 750 lire-zegels, huis in kerstsfeer; Slowakije. 5 november, 2 sk kerstsfeer in de stad Kysuce; Tsjechië, 13 november. 3 kc., de Heilige Familie; Zweden, 8 november, 2 x 3,50 kr. (in boekjes van tien stuks), de Ge- booite en de Drie Koningen en 3,50 kr.-rolzegel met Maria Bood schap (beelden ontleend aan 15e eeuws Frans gebedenboek); Zwitserland, 26november, 70 35 rp.-zegel uit Pro-Juventutese- rie (motief: verschietende ster) Hero Wit Ai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 41