Hese stem door lekke stembanden Internetten in de kroeg PZC wetenschap en techniek zaterdag 7 december 1996 39 PC helpt Barbiepop aan geheel nieuwe garderobe Uit het strottenhoofd Astronomen ontwaren glimp van de voortijd Telefoon jengelt kerstliedje Nieuwe toets pootaardappelen computertaal Bij sommige mensen houden stembanden wanneer ze bij het praten tegen elkaar komen te liggen, een opening, een 'lek'. „Bij vrouwen komt dat veel vaker voor dan bij mannen. Een vrouw met een relatief groot 'lek' heeft een hese, omfloerste stem. Een prima stem voor een 06-lijn." Drs. Arend Sulter, assistent- in-opleiding bij de Afdeling KNO van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, promoveerde onlangs op een onderzoek naar de manier waarop stemgeluid in het strottenhoofd wordt gemaakt. Zijns inziens wordt daar nog te weinig onderzoek naar ge daan. „In onze moderne maat schappij waar men steeds meer de nadruk op informeren en commu niceren legt, neemt het belang van een goede stem alleen maar toe." Studie van de manier waarop stemgeluid ontstaat, vereist ken nis van de aërodynamica. Sul ter heeft daar geen problemen mee. Integendeel. Van jongs af was hij geïnteresseerd in de luchtvaart en dat bracht hem aanvankelijk in Delft om lucht- en ruimtevaarttechniek te studeren. Die studie kon hem echter maar een jaar bekoren. Hij zwaaide over naar medicijnen, maar bleek toch blijvend behept met een tik voor aërodynamica. Het verklaart zijn interesse voor stemonderzoek. „Daar draait het toch ook om luchtbewegingen en luchtdruk." Hoe het stemgeluid in het strot tenhoofd precies wordt gemaakt, heeft Sulter bij een aantal perso nen zorgvuldig bekeken. Voor dat doel zette hij hen een soort masker op, waarmee heel kleine verschil len in luchtdruk kunnen worden gemeten. „De lucht die uit de lon gen komt, maakt eerst halt voor de gesloten stembanden in het strot tenhoofd. Door de toenemende luchtdruk worden de stembanden als het ware gedwongen van el kaar te gaan. Meer dan honderd maal per seconde worden zo via de wijkende stembanden luchtprop- jes de keelholte 'ingeschoten'." Bij mannen gebeurt dat openen en sluiten ongeveer 120 maal per se conde, bij vrouwen zo'n 200 maal. „De frequentie waarmee deze luchtpropjes de stembanden pas seren, bepaalt de hoogte van de stem. Die van de man is dan ook la ger dan die van de vrouw. Een kwestie van een aangeboren, ana tomisch verschil tussen man en vrouw." Spierweefsel Overigens spreekt de promoven dus liever over stemplooien dan over stembanden. „Ze bestaan niet alleen uit pezenmaar zij n ook opgebouwd uit spier- en bind weefsel en zijn bedekt met slijm vlies en huid." Trillingen van de stemplooien samen met spierbe wegingen in keel- en mondholte bepalen uiteindelijk Wat er met het stemgeluid wordt gedaan: pra ten of zingen. Het vaker open- en dichtgaan van de stemplooien bij vrouwen heeft z'n nadelen, zegt de aankomende KNO-arts. „Er ontstaat meer wrijving tussen beide stemplooi en, waardoor de kans groter is dat er op de stemplooien (eelt)knob- beltjes ontstaan. Niet ernstig, maar de stem van een vrouw wordt er wat heser door. Waarom mensen die veel praten een hese stem krijgen? „Dat heeft ermee te maken, dat de stemplooi en vermoeid raken, wat dikker worden en niet meer, zoals zou moeten, abrupt sluiten." Overigens is een schorre, ruwe stem - als die van Joe Cocker - iets anders dan een hese stem. „Een Bruce Springsteen: schor. schorre stem heeft meer te maken met een onregelmatigheid in tril lingen van de stemplooien." Sulter heeft niet alleen onderzoek gedaan naar de manier waarop stemgeluid wordt gemaakt, maar ook naar de wijze waarop deze door luisteraars wordt ervaren en gewaardeerd. Daartoe heeft hij 27 derdejaars-studentes logopedie uit Nijmegen de stem van ver schillende mannen en vrouwen la ten beoordelen. „Een mooie stem moet melodieus zijn, moet leven dig zijn, moet helder zijn. Vrijwel alle studentes bleken een mannen stem prettiger te vinden dan die van een vrouw.Volgens hem zou den deze uitkomsten als basis kunnen dienen voor het maken van een mooie computerstem. Sulter heeft proefpersonen niet alleen laten praten, maar ook la ten 'zingen'. In dat laatste geval moesten bepaalde tonen worden nagemaakt. Een groot aantal le den van Groninger zangkoren heeft aan zijn onderzoek mede werking verleend. Tussen de ma nier waarop geoefende (amateur) zangers en ongeoefende zangers hun stem gebruiken, bleek niet zo erg veel verschil te bestaan. „Geoefende zangers weten hun stemmogelijkheden alleen opti maal te benutten. Dat geldt vooral de omvorming van het stemgeluid in dekeel-enmondholte. Ze weten deze zo te gebruiken dat het stem geluid gaat resoneren. Daarmee bereiken ze een versterking van het stemsignaal." Door het onderzoek van de nor male stemvorming is het nu ook mogelijk afwijkingen aan te to nen, zegt Sulter. „Er komen vrou welijke leerkrachten bij ons op de poli die zich voor de klas nauwe lijks meer verstaanbaar kunnen maken. Onderzoek kan aangeven in hoeverre en in welke mate dat te maken heeft met een onvolledige sluiting van hun stemplooien." In feite is daar weinig aan te doen. Volgens Sul ter zouden mensen die in hun werk veel van hun stem ge bruik moeten maken - als nieuws lezers, leerkrachten, zangers en zangeressen - al voor hun eigenlij ke carrière bij ons voor advies moeten komen. Stemonderzoek zou uit kunnen maken of ze daarin feite wel geschikt voor zijn. Het zou later leed kunnen besparen." Henk Hellema Een team sterrenkundigen verzekert ons verder te zijn doorgedrongen in het heelal dan ooit tevoren. Op immense afstanden van meer dan tien miljard lichtjaar is. zo bleek uit de waarnemingen van de astronomen, inderdaad sprake van een 'vreemde, zwarte leegte'. Het is voor het eerst dat dit met waarnemingen wordt bevestigd. Zij maken dat bekend in het wetenschapsblad 'Nature'. De astronomen, vier Europea nen en een Amerikaanse ra- diosterrenkundige, hebben voor hun 'record-blik' gebruik ge maakt van aantallen quasars op steeds grotere afstanden. Quasars zijn de helder stralende kernen van heel actieve melkwegstelsels. Deze vrijwel puntvormige bron nen kunnen door hun grote hel derheid tot op vele miljarden lichtjaren afstand worden waar genomen Het zijn dan ook de ver ste objecten die we kennen. De sterrenkundigen hebben tien tallen van de verste quasars met behulp van twee radiotelescopen in Australië en de Verenigde Sta ten onderzocht. Quasars zijn namelijk ook in het radiogebied 'helder'. Bovendien biedt radio straling het grote voordeel dat het ongehinderd door stof- en gaswol ken kan trekken zonder te worden 'verduisterd' zoals met zichtbaar licht gebeurt. Geen zekerheid Met behulp van de 3,6 meter New Technology Telescope (NTT) van de Europese Zuidelijke Sterren wacht (ESO) op de Chileense berg La Silla werden op de plaatsen waar de quasarradiobronnen wa ren gevonden, lang belichte foto's gemaakt. Deze dienden om te zien of sommige van die verre radio bronnen ook optisch zichtbaar ge maakt konden worden. Aan de hand van de Dopplerverschuiving van het licht, ten gevolge van de uitdijende beweging van het heel al, kon men de afstanden van de quasars bepalen. Al vele jaren wordt vermoed dat het aantal quasars op zeer grote afstanden sterk afneemt. Maar tot nu toe bestond geen zekerheid of dit niet juist een "schijnbare afna me" zou zijn. Het licht van de aller verste quasars kan immers heel goed door het vele stof en gas dat zich tussen ons en de quasars be vindt, worden geabsorbeerd. Die lichtbronnen zien we dan gewoon niet waardoor ten onrechte 'leeg te' wordt gesuggereerd. „Door de quasars ook in het radio- gebied te observeren, hebben we die onzekerheid kunnen elimine ren", zegt Peter Shaver, verbon den aan ESO's hoofdkwartier in Garching bei Münafren. „De af stand tot de verste quasar die we op die manier hebben gevonden bedraagt ongeveer twaalf en een half miljard lichtjaar. We hebben geen quasars gevonden die nög verder weg staa n Volgens Shaver kan dit niets an ders betekenen dan dat het aantal quasars vanaf ongeveer diè af stand inderdaad sterk afneemt „We kijken daar naar schatting in een tijd waarin het heelal onge veer anderhalf miljard jaar oud was"', aldus Shaver. „Dus ander half miljard jaar na de 'Big Bang'. Kennelijk waren er toen nog geen melkwegstelsels gevormd; dus ook geen quasars". Volgens Shaver moet er toen slechts sprake zijn geweest van enorme flarden gas- en stofwol ken die zich later tot sterren en melkwegstelsels verdichtten. „En dus moeten we daar nu naar op zoek op die afstanden", zegt Shaver. „Maar het kan nog wel wat jaartjes duren voordat we ze vinden". Ben Apeldoorn Het DLO-Centrum voor Plantenveredelings- en Reproduktieonder- zoek in Wageningen heeft een nieuwe gezondheidstoets voor poot aardappelen ontwikkeld. Met de toets kan worden bepaald of in een partij pootgoed de bacterie zit die zwartbenigheid veroorzaakt. De nieuwe toets is honderd keer zo gevoelig als de bestaande. B. A Fraaije hoopt maandag 9 december te promoveren op dit onderwerp aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. De erwiniabacterie veroorzaakt de ziekte zwartbenigheid bij aardap pel. De ziekte is alleen te beheersen doorgezond pootgoed te gebruiken. Naast veldkeuringen wordt pootgoed in het lab onderzocht op besmet ting. Maar met de huidige laboratoriumtoets bestaat de kans dat poot goed ten onrechte 'schoon' wordt bevonden. In sap van aardappelschil len kan de bacterie namelijk alleen worden aangetoond als er meer dan 1 miljoen per ml aanwezig zijn. Met de toets van Fraaije kunnen zelfs 10.000 bacteriën per ml worden gedetecteerd.GPD Het software-pakket Barbie Designer bevat een complete mode-ontwerp studio. In het zoetrose luxewereldje van Barbie, de modieuze pop wier haar en kleding altijd zo onberispelijk zitten, speelt geld een belangrijke rol. Poppen, kleding en accessoires zijn stevig geprijsd, waardoor veel handige Barbie-bezitters proberen, al dan niet met hulp van anderen, zelf een nieuwe broek of blouse in elkaar te zetten. Het resultaat is doorgaans sterk afhankelijk van de vaardigheid met naald en draad. Barbie-fans die de garderobe van hun pop aanzienlijk wil len uitbreiden, kunnen nu gebruik maken van de computer. Het soft ware-pakket Barbie Designer be vat een complete mode-ontwerp studio. Patronen, stof, schoenen en andere accessoires, het zit allemaal in de vanzelfsprekend Barbie-rose doos. Het computer programma op cd-rom leidt de ge bruiker stap voor stap door de verschillende fasen die bij het ont werpen van kleding te pas komen Eerst moet worden gekozen welke stijl kleding voor Barbie zal wor den gemaakt. De thema's zijn: trendy, afspraakje, carrière, feest je, vakantie en natuurlijk de brui loft. Binnen die thema's is een ruime patronencollectie van broe ken, blouses, rokken, jurken en dergelijke. Al die kleding is uit wisselbaar en van dessins en kleu ren te voorzien. Daarmee onderscheidt Barbie De signer zich op het eerste gezicht nauwelijks van elektronische kleurplaatprogramma's zoals die al enige jaren op de markt zijn. Het aardige is echter dat na de voltooi ing van het kledingontwerp en de keuze van accessoires een driedi mensionaal beeld van Barbie is te produceren. Bovendien is een mo deshow mogelijk met Barbie in haar pas ontworpen outfit in de hoofdrol. De ontwerpen zijn in de kledingkast van het programma te bewaren en ze kunnen ook worden uitgeprint en met kleefstrips in el kaar gezet. Dat printen gebeurt op stof die op speciale vellen wordt meegeleverd. Zelfs bij het gebruik van een kleurenprinter gaan de op het beeldscherm zo stralende kleuren overigens wel enigszins verloren. De stof is wit en de kleu ren van de printer zijn nogal flets. Met kleurstiften, glitterverf, lo vertjes en rozetten is er toch nog een fleurig geheel van te maken. Menig Barbie-bezitter zal bij het in elkaar zetten van de kleding met zoomband en haakplakkers toch nog wel wat hulp nodig heb ben. De gesproken instructies bij het programma zijn in het Neder lands. Minpuntje Het Barbie Designer-programma verschilt duidelijk van de gebrui kelijke op kinderen gerichte soft ware, die zich globaal in twee ca tegorieën laat verdelen: educatie en vaak woeste spelletjes. De Bar bie ontwerpstudio stimuleert ook de knutselvaardigheid. De leve rancier van het programma gaat ervan uit dat voornamelijk meis jes met Barbie-poppen spelen. Hij constateert tenminste dat het De signer-softwarepakket het ge bruik van de computer bij meisjes stimuleert. Aan dit rolbevestigen- de minpuntje valt nog toe te voe gen dat Barbies mannelijke tegen hanger Ken het voorshands nog zonder eigen kledingontwerpstu dio moet stellen. Behalve Barbie Designer zijn er nog twee pakketten met Barbie cd-roms: een Barbie Drukkerij en een Barbie Verhalenmaker. Ben Jansen Barbie Designer Distributeur Home- soft Haarlem. Systeemeisenmulti— media-PC 486 66 MHz of hoger, 8 Mb geheugen, Windows 3.1 of 95, laser- of inkjetprinter. Prijs: f89,95. fcr-» taUJIO lei SST» Nu Jan en alleman met een draadloos telefoontoestel rondloopt moet nieuwe gekkig heid worden verzonnen voor lie den die willen opvallen. In deze decembermaand kan dat met de kerstuitvoering van het GSM-toe- stel 2110 van Nokia. Dat zakapparaat is versierd met kerstman en sterren, maar de ech te grap zit 'm in wat er gebeurt als er wordt gebeld. Dan weerklinkt niet het gebruikelijke gepiep, maar barst een digitaal getoonzet Jingle Bells los. Bovendien trekt op het venstertje de slee van de kerstman, getrokken door twee rendieren, voorbij, terwijl het be gint te sneeuwen Het apparaat hoeft na de feestda gen niet te worden weggegooid, want het kersthoesje kan worden verwisseld voor een ander en er kan een nieuw melodietje worden geprogrammeerd of zelfs een ge wone beltoon De kerstuitgave van de foon kost wel zes tientjes extra. Dat is voor het hoesje; het programmeren van het kerstjen- geltje daarentegen is gratis. GPD Je bent op vakantie in Zeeland, loopt even een Internet-café of recreatiecentrum binnen en je haalt je electronische post op. Het is ook ideaal voor de echte Inter- net-junkie die het in zijn vakantie niet kan laten en een poosje wil surfen. Die kan binnenkort te recht in bibliotheken of bijvoor beeld in de wachtruimte van een Zeeuws ziekenhuis. Daar moet dan wel een zogenaamde Internet - paal staan. De firma Rijckholt uit Kamperland, beter bekend als In ternet-provider ZeelandNet, gaat de komende maanden in totaal vijftig van dergelijke palen op drukke plaatsen in Zeeland neer zetten. Iedereen die wil Internet ten gooit er geld in en kan het World Wide Web op. De eerste palen staan er vanaf vol gende week. In januari, februari en maart komen er iedere maand nieuwe bij op 15 plaatsen in Zee land. De eerste palen komen bij de Roompot te Wissenkerke, hotel Arion in Vlissingen, Hof Dom burg, een videotheek in Goes en ofwel de bibliotheek in Kapelle ofwel café Pubbles in Goes. Het is de bedoeling dat de grotere plaat sen in Zeeland allemaal een eigen Internet-café krijgen. Geen naam Rijckholt-directeur J Bakker heeft nog geen naam voor de Inter- net-palen. Ze zijn zwart-mint- groen en ongeveer 2,5 meter hoog. De palen zijn vanzelfsprekend voorzien van een beeldscherm en toetsenbord en vandalismebe- stendig. Uit het zicht is onder meer een printer aangebracht, waar mee bijvoorbeeld de e-mail kan worden uitgeprint. Gp een van de cd-roms in de computer die in de paal is aangebracht staat de Falk- plattegrond van Nederland. Wie de weg kwijt is kan het adres van zijn bestemming intikken en op het beeldscherm - een printje is ook mogelijk - verschijnt de route. Helemaal nieuw is het initiatief van Bakker met. Soortgelijke voorzieningen komen ook in an dere delen van Nederland van de grond. Op die manier wil hij Inter net letterlijk en figuurlijk dichter bij de mensen brengen. In feite waren de zuilen die de provinciale VW in het verleden al in de pro vincie zette voorlopers van deze nieuwe computerpalen. Alleen kon op de WV-zuilen slechts be perkte toeristische informatie op geroepen worden. Bakker: „Die techniek was nog tamelijk primi tief. Maar het idee vond ik wel Dc firma Rijckholt in Kamperland plaatst de komende maanden vijftig zogenaamde Internetpalen op drukke plaatsen in Zeeland. Iedereen die wil Internetten gooit er geld in en kan het World Wide Web op. foto Dirk-Jan Gjeltema en per locatie specifieke informa tie geven. Een voorbeeld daarvan zal in het Goese ziekenhuis te zien zijn. Daar is op een CD-rom de in formatie te raadplegen van het Di gitale Ziekenhuis dat ZeelandNet op Internet heeft gezet. Een bi bliotheek zou op die manier ook de eigen catalogus aan kunnen bie den. Lonend Bakker: „We hebben gezocht naar plaatsen waar de apparatuur toch wel drie uur op een dag in gebruik is. Dan is het lonend. Dat betekent dat het plaatsen moeten zijn met ruime openingstijden. In totaal moeten de palen op 50 plekken in Zeeland komen." De palen bieden ook de mogelijk heid actuele informatie door te ge ven. Erik Maranus van Rijckholt legt uit dat de screensaver van het apparaat informatie geeft over de Internet-palen en wat er mee ge daan kan worden. Maar het is ook mogelijk om vanuit de centrale computer in Kamperland die screensavers te veranderen en er bijvoorbeeld een opsporingsbe richt van de Zeeuwse politie op te zetten. René Schrier wat. We hebben een proef gedaan bij de Roompot, met een gewone computer. Daarbij bleek dat we er heel wat aan zouden moeten doen en dat er nog heel wat vragen wa ren." In overleg met het timmerbedrijf 3 W projecten in Kattendijke werd een paal ontworpen waar de appa ratuur degelijk en veilig in kan worden opgeborgen. De appara tuur gaat aan het werk na inworp van guldens of rijksdaalders. Het tarief is overdag is 2,5 minuten voor een rijksdaalder en 's avonds en in het weekeinde 5 minuten voor een rijksdaalder. Naarmate er meer geld ingegooid wordt, wordt het gebruik van de Internet palen steeds goedkoper. Uiteinde lijk kan iemand 's avonds of in het weekeinde een uurtje surfen voor 15 gulden. Op,het scherm wordt stap voor stap aangegeven welke handelingen verricht moeten wor den. De palen kunnen meer. Naast sur fen op het World Wide Web, ook e- mail ophalen, nieuwsgroepen be zoeken, een stratenplan oproepen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 39