Zalm eist een degelijke EMU PZC Nederland onderschat Chiracs vastberaden drugscampagne PZC feiten en meningen Nederland stapt niet in zonder goede garanties De wil van het volk Correctie op beurzen niet onverwacht Zaterdag 7 december 1946 zaterdag 7 december 1996 Als er één ding is waar de Nederlandse minister van Financiën niets voor voelt, dan is het een slech te start van de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Landen die er fei telijk nog niet aan toe zijn, horen niet thuis in de kop groep die op 1 januari 1999 met de EMU en de Europese eenheidsmunt euro in zee gaat. Een inter view met minister Zalm. van onze correspondente in Brussel Aly Knol Zalm zou Zalm niet zijn, als hij niet op een gegeven mo ment een humoristische draai geeft aan een serieuze zaak. Zo juist heeft hij met veel argumen ten betoogd, waarom het geen ramp zou zijn als enkele zwakke broeders in de Europese Unie in 1999 niet tot de EMU-kopgroep behoren. Dan opeens: „Als ik minister van Financiën van zo'n land zou zijn, zou ik met Grou- cho Marx zeggen: ik zou geen lid willen worden van een club, die mij als lid wil accepteren." Het is minister Zalm van Finan ciën na 1999 in de eerste plaats te doen om de hardheid van de Europese eenheidsmunt euro. Daarom mogen landen, die een harde D-mark en een soms nog hardere gulden hebben voortge bracht, in zijn ogen best een beetje als leermeester optreden. Tenslotte staat er veel op het spel. Zodra de 'euro-zone' er is, zal de budgettaire spanning in één eu ro-land zich wegens het grens overschrijdende karakter van de munt direct over de andei-e euro-landen uitbreiden. Met kiem zegt Zalm dan ook" „Ne derland gaat niet in een EMU stappen, die geen goede garan ties biedt voor degelijkheid. Een goede start en goede spelregels zijn essentieel. De hand lichten met de criteria? Dat zal Neder land moeten weerstaan." Horrorscenario Begrotingsdiscipline vóór en na de toetreding tot de EMU is voor hem de bezweringsformule. Hij schildert een horrorscenario. Stel een land kwalificeert zich op het laatste moment voor de EMU met een eenmalige 'truc', zeg maar de paniekverkoop van het tafelzilver. Op die manier weet het nog juist zijn financie ringstekort op de minimum norm van 3 procent van het bru to binnenlands product (bbp) te brengen. Volgens Zalm zou daarmee al direct de koersstabi- liteit van de euro onder druk ko men te staan. Als vervolgens de opbrengst van zo'n truc is opgesoupeerd, zou den de andere euro-landen zich het jaar daarop al genoodzaakt kunnen zien om de boosdoener sancties op te leggen om zijn be grotingsdiscipline te herstellen. Zalm heeft over zo'n scenario slechts één kort oordeel: „Dat zou desastreus zijn." Vandaar zijn hartstochtelijke pleidooi: ..Het is een verkeerde indruk, wanneer landen zouden denken: het is nu of nooit. Je kunt rustig één, twee of drie jaar later bijtekenen bij de EMU. Het wordt veel te veel gedrama tiseerd dat een bepaald land niet bij de kopgroep zou zitten." „Die landen kunnen zichzelf te veel gaan forceren, door enorme ingrepen in hun begroting te doen of tot meer lastenverzwa ring te besluiten. Dat pakt dan binnenslands slecht uit. Of ze komen met trucs, die uit inter nationaal zicht niet te tolereren zijn. Maar uiteindelijk is er niets aan de hand, wanneer men een paar jaar later, maar dan wel op een nette manier, zijn ticket haalt." Zegen Zalm vermijdt zorgvuldig na men te noemen, maar het aloude klompengevoel zegt dat hij on der meer aan Frankrijk, Italië en België denkt. Maar begro tingstrucs zijn niet de enige ge varen voor een stabiele euro na 1999. Zalm: „Denk ook maar eens aan de bemanning van de Europese Centrale Bank. Stel daarin ko men mensen te zitten, die nog bepaalde nationale belangen in het achterhoofd hebben en voortdurend zeggen: ach, zo krap hoeft dat niet met die be grotingen, dat deden wij vroe ger ook niet zo." Hij schiet even uit zijn slof: „Dat soort types willen we er niet bij hebben. Volgens Zalm moeten ook Zalm: „Als ik minister van Financiën van zo'n land zou zijn, zou ik met Groucho Marx zeggen: ik zou geen lid willen worden van een club, die mij als lid wil accepteren." foto Cees Zorn/GPD landen met een traditie van de valuaties en oplopende finan cieringstekorten ervan door drongen raken dat er betere - lees Nederlandse - middelen zijn om orde op zaken te stellen. „Neem het pond", zegt Zalm en hij kijkt schalks. „Toen ik op de HBS-A zat was hij twaalf gul den waard, nu drie. Je kunt niet zeggen dat de Britse economie daar echt van opgeknapt is." Zijn bondige samenvatting: „Het moet als een zegen worden beschouwd, wanneer een land niet meer over mogelijkheden als het spelen met de wissel koers of het vergroten van het tekort beschikt." Complimenten Discipline ook voor de begro ting van de Europese Unie wordt voor Zalm één van de kernpunten van het Nederland se voorzitterschap van de EU, dat op 1 januari begint. Hij heeft tot zijn vreugde vastgesteld dat zijn collega-ministers van Fi nanciën net zo geïrriteerd zijn als hij over sommige ingesleten Europese gewoontes. „In diverse ministerraden wor den besluiten genomen met budgettaire gevolgen, zonder dat er één centrale bewaking is en zonder dat er een centrale prioriteitenstelling is." Volgens Zalm moeten er in de toekomst voor de verschillende raden meerjarenprogramma's komen, zodat beter kan worden vastge steld of de ene uitgave wellicht een andere verdringt. Ook de Europese Commissie in Brussel moet dergelijke pro gramma's gaan opstellen, waar in duidelijk is vastgelegd hoe veel geld aan welke prioriteit wordt besteed. Uit welbegrepen eigenbelang - Nederland is ten slotte één van de grote nettobe talers van de EU - vindt Zalm dat het afgelopen moet zijn met de aanhoudende roep om meer geld voor de EU. Een andere steen des aanstoots zijn voor hem de landbouwuit gaven. „Als een minister in Ne derland meevallers op zijn be groting heeft, mag hij die niet zomaar aan wat leuks besteden. Op dit moment is dat bij de Eu ropese landbouwuitgaven ei genlijk wel zo. Daar willen we ook eens iets aan gaan doen." Zalm begint dat voorzitter schap overigens met goede pa pieren. Nederland wordt de laatste maanden overstelpt met complimenten, omdat ons land erin slaagt zowel het financie ringstekort terug te dringen als de werkgelegenheid te bevorde ren als een sterke economische groei te vertonen. Hij vindt het bepaald niet onprettig dat met name de Duitsers, van bonds kanselier Helmut Kohl tot Bun- desbankpresident Hans Tiet- meyer, Nederland regelmatig prijzen. De 'Ecofin', zoals de bijeenkomsten van de Europese ministers van Financiën wor den genoemd, zal in de toekomst een steeds grotere rol krijgen. Als de EMU en de euro een feit zijn, is het aan de Ecofin om er voor te zorgen dat alle deelne mers zich aan de regels houden, hun financieringstekort in de buurt van de nul manoeuvreren en de staatsschuld beperken tot 60 procent van het bbp. Het is ook aan de Ecofin om eventueel sancties op te leggen aan landen die van het rechte pad afwijken. Wordt de Ecofin straks hét beleidsbepalende college in de EU? Zalm kan er niet mee zitten. Breed lachend: „Hartstikke leuk, toch?" Maar dan wordt hij weer seri eus. Nog is het zogeheten stabi liteitspact, waarin onder meer de kwestie van de sancties wordt geregeld, niet rond. Aan de vooravond van de Eurotop in Dublin, eind volgende week, komen de ministers van financi en nog eens extra bijeen om er de laatste hand aan te leggen. Omstreden is de vraag, wat nu precies 'tijdelijke en uitzonder lijke omstandigheden' zijn, waaronder euro-landen straks de minimumnorm van 3 procent financieringstekort mogen overschrijden zonder dat ze au tomatisch met boetes worden geconfronteerd. Zalm houdt het erop dat er dui delijk sprake moet zijn van een 'significante negatieve econo mische groei', wil een euro-land voor een uitzondering in aan merking komen. De Duitsers hameren er op om daar een con creet cijfer aan te verbinden en denken nu aan een negatieve economische groei van -1.5 pro cent. Eerder spraken ze nog van een krimp van -2,0 procent. Optimistisch Zalm is optimistisch dat de ex tra Ecofin er wel zal uitkomen. Dat lijkt hem ook het beste, om dat anders de staats- en rege ringsleiders op de Eurotop zelf de knoop moeten doorhakken. „Met alle respect voor hen, ze weten een heleboel over heel veel, maar hier zit 'the devil in the detail'. Dit is een fijnmazig werk. Het zou onverstandig zijn de regeringsleiders te laten rol lebollen over wat een diepe re cessie is." GPD Massademonstraties zijn in de jongste Europese geschiedenis een probaat middel gebleken om I af te rekenen met regeringsbeleid dat de pu blieke opinie onwelgevallig is. In november 1989 is de J Berlijnse Muur geslecht door een zich massaal manifes terende Oost-Duitse bevolking. Een maand later wier pen de Roemenen het dictatoriale bewind van Ceauces- cu omver. De demonstraties die afgelopen najaar naar aanleiding van de affaire Dutroux zijn gehouden, heb ben de Belgische regering tot het inzicht gebracht dat er nodig iets moet gebeuren aan het politie- en justitie-ap- paraat in het land. Nu ziet de Servische regering zich j geconfronteerd met een onverzoenlijke volksmassa. Al tweeëneenhalve week lang gaan tienduizenden inwo- j ners van Belgrado dagelij ks de straat op om te proteste ren tegen het besluit van de Servische president Milose vic de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van medio vorige maand ongeldig te verklaren. Internationaal is aanvankelijk voorzichtig gereageerd op het vreedzame geuite verzet in de Servische hoofd stad en de afwijzende houding die de regering tot dus ver heeft gekozen. Milosevic geldt als een belangrijk fundament onder het wankele gebouw van de Dayton- j akkoorden, op basis waarvan de burgeroorlog inBosnië I is beëindigd. Zo'n man laat je als internationale ge- meenschap in eigen land maar liever zijn gang gaan. Het moet natuurlijk niet te gek worden. Dat moment was deze week bereikt toen Milosevic zijn persbreidel uitstrekte tot de twee onafhankelijke radiozenders die het land kent. Het internationale antwoord daarop heeft de Servische regering haastig doen inbinden. De kritische radiostations zenden weer uit. Bovendien heeft Milosevic gemeend zich van zijn goede kant te moeten laten zien door de toelagen van ouderen en stu denten te verhogen en de elektriciteitsprijzen te verla gen. Hoe dat moet worden betaald in het straatarme en dus van internationale hulp afhankelijke Servië is l blijkbaar van later zorg. De vergelijking van de massademonstraties in Belgra do met die in Oost-Duitsland en Roemenië in 1989 en in België enkele maanden geleden houdt op met de con statering dat vreedzaam geuit verzet van de bevolking een regering ernstig in de problemen kan brengen. In Oost-Duitsland en Roemenië ging het om de val van de gehate communistische regimes; in België richtte de volkswoede zich tegen het feilen van politie en justitie. In Servië wordt het protest geleid door oppositieleiders die woedend zijn op Milosevic omdat hij hun verkie zingswinst weigert te erkennen. Hun afkeer van de Ser-1 vische regering is het enige dat hen bindt. Dat maakt de j oppositie tot een weinig solide alternatief voor Milose-I vic en de zijnen. Vandaar de behoedzaamheid van de in -j ternationale gemeenschap om de gang van zaken in Servië nadrukkelijk te veroordelen. van onze verslaggever Marien van den Bos Er was voor gewaar schuwd, de afgelopen weken en dagen. Maar toen de hoogste baas van de Ame rikaanse centrale bank, Alan Greenspan, tijdens het Ne derlandse sinterklaasavond je sprak van een 'niet meer rationele euforie' op de effec tenbeurzen, was de beer los. Niet voor niets heet een nega tief gestemde aandelen markt in het Engels een 'bear market'. Toch lijkt ook na de schrik van gisteren van een echt negatieve stemming nog geen sprake. De 'correctie' zat er aan te komen en kan de indexen ook best nog verder naar beneden drukken. Maar van paniek leek nergens sprake. Onweersbui „Na drie, vier maanden mooi weer moet er een keer een on weersbui komen", relativeert de directeur van de Vereni ging van Effectenbezitters VEB), mr. P de Vries de forse teruggang van de aandelen koersen. Ook analisten van banken en effectenkantoren wijzen op de wel erg forse stijgingen van de koersen in de afgelopen maanden. „Ooit loopt zo'n feestje een keer af. De stijgingen van de laatste vijf jaar zitten ruim boven het langjarige gemiddelde. Maar de rustige belegger heeft weinig klagen wanneer de waarde van zijn bezit eerst met 25 procent in een jaar stijgt en er vervolgens weer 10 procent van af gaat." Hoewel menig analist reke ning houdt met een correctie met 5 a 10 procent, was daar gisteren nog geen sprake van Uiteindelijk daalde de AEX- index van de effectenbeurs bijna 2 procent lager dan een dag eerder, op 616.26. Dat is 12,18 punten lager dan don derdag en zo'n 20 punten la ger dan het voorlopige slotrecord van 636,37 op 3 december. Maar eerder op de dag was het toch even schrik ken op de Beurs, toen de in dex zo'n tien punten onder de psychologisch belangrijke 600-puntengrens schoot Ook dat is overigens niet on gebruikelijk, zo'n doorschie ten naar boven of beneden. De handel in futures en op ties gaat bij snelle verande ringen werken als de tweede trap van een raket. Echte pa niek ontstaat pas als elke bo dem zoek lij kt en de aandelen in een vrije val terechtko men, zoals in oktober 1987. Dat lijkt nu niet het geval. „Maar de belegger is gewaar schuwd dat men de extreem hoge verwachtingen van de laatste maanden even moet vergeten", aldus een analist. Werkloosheid Later in de middag kregen de beurzen internationaal weer wat grond onder de voeten door de bekendmaking van de werkloosheidscijfers in de Verenigde Staten. Voor werkzoekenden vielen die te gen. Maar beleggers werden erdoor gerustgesteld dat de economische groei toch niet van dien aard is dat de Greenspan van de Federal Reserve binnenkort de offici ële rentetarieven zal verho gen. In 'normale' omstandig heden geeft een oplopende werkloosheid een stimulans aan de aandelenkoersen. Gisteren werd de neergaande lijn ermee gestopt. Van de schrik schoot overi gens wel de kapitaalmarkt rente een stuk omhoog. Het rendement op staatsleningen - de belangrijkste graadme ter voor onder meer hypo theekrentes - steeg gemid deld 0,2 procentpunt tot 5,41 procent. Rente en aandelen koersen werken doorgaans als een soort communiceren de vaten. Maar omdat eigen lijk niemand voor de komen de jaren in dit stukje Europa een uitbundige economische groei verwacht, lijkt een structureel hogere rente niet waarschijnlijk. „Degene die de laatste dagen alles - inclusief zijn schoon moeder - beleend heeft om aandelen te kunnen kopen heeft wellicht een probleem. Maar economisch is er niets aan de handAlleen die idiote waardering van de aandelen is mogelijk voorbij", zegt T. Muller van NIB Strating in Amsterdam. Tegenover de negatieve 'bear market' kent de Angelsaksische financiële wereld de optimistische 'buil market', oftewel stieren- markt. Die stier heeft zich zelf nu tegen de muur gelo pen. GPD van onze verslaggever Maurice Wilbrink Nederland vierde het Euro pese drugsakkoord, dat vo rige week vrijdag in Brussel werd bereikt, als een overwin ning. Het gedoogbeleid, zo hardnekkig door Frankrijk be kritiseerd, was gered! Premier Kok vermeed al te veel triom fantelijkheid door erop te wij zen dat nu hard gewerkt kan worden aan de internationale bestrijding van drugscriminali teit en drugshandel. Op de waag of de Fransen nu definitief genoegen nemen met een Europees actieplan waarin Nederland zijn uitzonderings positie kan behouden, gaf de Nederlandse premier geen ant woord. Kok is voorzichtig, en terecht. In Haagse ambtelijke kringen houdt men er wel dege lijk rekening mee dat de Fran sen het Europese actieplan zien als een fase in een permanente campagne van Parijs die Neder land uiteindelijk moet dwingen haar liberale beleid op te geven. Het Europese actieplan biedt daar ook een handvat voor: Ne derland moet elk jaar over haar drugsbeleid rapporteren, ook met betrekking tot de aanpak van de drugscriminaliteit. Frappez toujours Het is naïef te denken dat het Frankrijk onder president Chi rac Nederland met rust zal la ten. Nederlandse bewindslie den en ambtenaren zijn het afgelopen jaar bij letterlijk ie dere EU-vergadering gecon fronteerd met de Franse kritiek op het drugsbeleid in de lage landen. Dit eindeloze gehamer - frappez toujours! - is uiteinde lijk succesvoller gebleken dan de halfslachtige pogingen van Nederland om de nuances van ons drugsbeleid uit te dragen. De vermeende successen van ons drugsbeleid (zoals gezonde re junks) bleken door Neder landse diplomaten slecht te zijn verkocht. Met name ambassa deur Wynaendts, gezien als een van onze top-5 diplomaten, zou vanuit zijn standplaats Parijs publiekelijk afstand hebben ge nomen van het Nederlandse drugsbeleid, zo constateren twee Amsterdamse weten schappers, Cohen en Boekhout van Solinge in een nieuwe stu die. Dat heeft de Franse vastbera denheid om Nederland perma nent de oren te wassen, alleen maar versterkt. En het paarse kabinet begon onder die druk te bewegen. Er gaan meer koffie shops dicht dan er worden ge opend. Niet omdat er op het Binnenhof zo goed wordt ge luisterd naar bewoners van wij ken waar koffieshops voor over last zorgen - die klachten zijn er immers al jaren. Premier Kok ontdekte in 1996 plotseling dat Nederland een van de belangrijkste xtc-centra van de wereld is en kondigde maatregelen aan: weer een score voor Parijs. En, nog veel belang rijker, onlangs kondigde het ka binet aan dat de gedoogcultuur in z'n algemeenheid aan gren zen moet worden gebonden. Men realiseert zich dat de uit wassen van gedogen niet langer zijn te verkopen, niet in eigen land noch elders Het leidt tot imago-problemen: tot in hartje Afrika heeft Nederland de naam dat dlle drugs vrij ver krijgbaar zijn, zo stelde een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken on langs vast. De politieke top in Frankrijk weet heel goed dat Nederland niet zomaar via Europa ge dwongen kan worden haar na tionale wetgeving aan te passen. Maar Nederland zal de komen de maanden en jaren gedwon gen worden mee te gaan in de Europese integratie op het ge bied van justitie, een kernthema waarmee de EU aan haar bur gers kan worden verkocht. Ook Nederlandse ministers hebben ontdekt dat het thema 'veiliger straten in Europa' dichter bij de burger staat dan een gemeen schappelijk Europees buiten lands beleid. Alleen Nederland staat nog altijd al leen in haar officiële drugsbe leid, dat een belangrijke rol aan de volksgezondheid toekent en de circuits van hard- en soft drugs scheidt. Buitenlandse be stuurders, en niet alleen de Fransen, weigeren dit onder scheid te maken. Drugs zijn drugs en zij vormen een pro bleem dat vooral een justitiële oplossing vereist. Dat betekent bijvoorbeeld: sluiting van kof fieshops. De Britse minister van justitie Howard zei het met zoveel woorden na afloop van de bij eenkomst, waarin vorige week het Europese drugsakkoord werd bereikt. „Nederland heeft zich gebonden aan het actiepro gramma, maar het is twijfelach tig of da t leidt tot de sluiting van de koffieshops." In Den Haag werd het akkoord in precies te gengestelde termen uitgelegd: Franse premier Frankrijk is hard op zoek naar een premier. Zowel de commu nistische kandidaat Thorez als de katholieke favoriet Bidault is door het parlement wegge stemd. De communisten en so cialisten willen samen rege ren, maar komen zetels te kort, dus moeten ze waarschijnlijk samenwerken met het katho lieke MRP. Anti-Franco motie De CPN dient in de Tweede Kamer een motie in waarin de regering wordt opgeroepen de betrekkingen met Franco- Spanje te verbreken. Het kabi net verklaart echter dat de aanpak van Franco een zaak is van de Verenigde Naties. Geen garnizoen Zeeland krijgt geen garnizoen. Geen van de Zeeuwse plaatsen komt voor op een lijst met toe komstige garnizoensteden van het ministerie van Oorlog. Ter wijl het strategisch belang van Zeeland en de Schelde als toe gangspoort tot Antwerpen in de afgelopen oorlog toch dui delijk genoeg is gebleken. Schortebont De Stichting Herstel Zeeland 1945 verspreidt de komende maanden 40.000 meter schor tebont onder de draagsters van Zeeuwse klederdracht op Zuid-Beveland en Walcheren. Daarmee kunnen alle vrouwen van twee schorten worden Een delegatie van kamerleden liet zich in Roubaix informeren door de organisatie Jeunes Mediateurs Santé over hun werk om drugsgebruik onder Franse jongeren te voorkomen. De Nederlandse pogingen om het Haagse beleid uit te leggen lijkt evenwel in Parijs niet aan te slaan. foto Paul van Weel/GPD de koffieshops kunnen open blijven. Howards uitspraak haalde het Franse dagblad Le Monde, die ook nog de Franse minister van Justitie Toubon citeerde: „Het gaat er om dat de Nederlandse wetgeving in beweging komt." Zo wordt in Parijs tegen het drugsdossier aangekeken, een visie die - opnieuw - haaks staat op de Haagse. President Chirac, zoveel is inmiddels wel duide lijk, heeft dit de drugsproble matiek nu geheel tot zijn per soonlijke dossier verheven. Hij verwerpt het drugsakkoord, en zal de komende Europese top in Dublin aangrijpen om Neder land opnieuw onder druk te zet ten. Het bureau van de Franse presi dent ontkent nu zelfs dat er een akkoord is over het Europese actieplan. Om precies te zijn: Sorgdrager en Toubon zouden uit elkaar zijn gegaan zonder akkoord. In Nederlandse diplo matieke kringen wordt daar la coniek op gereageerd. In Brussel is immers een politiek akkoord gesloten. Maar het oordeel dat Frankrijk onmogelijk daarop terug kan komen, zonder de rest van Europa tegenover zich te vinden, negeert de hardnekkig heid waarmee Parijs z'n perma nente campagne voert, GPD Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissmgen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag- vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KNGoes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duermck, Gentsestraat 12, Tel (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00, per maand 33.00, per jaar ƒ350.00, franco per post 460.00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrij dag/ 1,60, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm, minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad ƒ7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9 30-12.00 uur. Tel (0118)484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2