Foute bendeleden riskeren de dood De Hakkelaar reportage zaterdag 7 december 1996 27 GETlWÖEOAJR.) illustratie Tom Janssen De Hakkelaar en zijn medeplichtigen staan deze dagen terecht omdat ze worden verdacht van het leidinggeven aan een criminele organisatie en de grootscheepse handel in hasj. Voor de betrokkenheid bij liquidaties van bendeleiders als Johan V. en Charles Z., erfgenamen van de in 1991 vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma, heeft justitie nog geen bewijzen gevonden. Volgend jaar komt de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) met een rapport over een grote reeks moorden. Uit vertrouwelijke CID-documenten, verklaringen van ex-bendeleden en andere informanten blijkt dat er wel degelijk een verband bestaat tussen de Hakkelaar, Charles Z. en liquidaties. Bij binnenkomst van het gerechtsgebouw, waar de zaak tegen de Hakkelaar dient, wordt iedereen uitvoerig gecontroleerd. foto Phil Nijhuis gendomsbewijs van een café in de Am sterdamse Jordaan. De eigenaar was een lid van de bende van Z„ die het etablisse ment onder druk van Zaan de huurmoor- denaars moest afstaan. De informatie over de moord op Vane is afkomstig van dezelfde voormalige medeplichtige van Z. en een andere bron met criminele ban den. Hoe de liquidatie in 1993 van Ford-direc teur J. Talsma op de A-2 vlakbij Amster dam in het bovenstaande rijtje past, is on duidelijk Het politieonderzoek naar deze moord heeft nooit een dader en een motief opgeleverd. Noch de beweringen dat Talsma witwaste voor de Hakkelaar en andere bendes, noch de geruchten dat hij zaken deed met Joegoslavische crimine len zijn ooit bevestigd. De vraag is hoeveel waarde moet worden gehecht aan de beweringen over de be trokkenheid van de Hakkelaar en Z. bij diverse liquidaties. De verklaringen hier over zijn afkomstig van personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten en daarvoor zijn veroordeeld 'Kroongetuigen', die zelf een duidelijk belang hebben zijn niet betrouwbaar, al dus de verdediging in het deze week ge starte proces tegen de Hakkelaar. Dat er in vele gevallen een relatie bestond tussen Z., daders en slachtoffers bewijst ook niets. Ook andere criminele bendes hebben zich in Nederland schuldig ge maakt aan liquidaties. Het is gebruikelijk dat witwassers, vervoerders en andere 'onderknuppels' voor meer dan één bende (tegelijk) actief zijn. Die tijdelijke hand en spandiensten kunnen hen noodlottig zijn geworden. Doodstraf Helemaal ondenkbaar is het toepassen van grootschalig geweld door criminelen als de Hakkelaar en Z. niet, gezien de gro te sommen geld die in de handel in verdo vende middelen omgaan. In criminele kringen worden drie motieven gegeven voor een 'plotselinge dood': praten met de politie, het stelen van de bende en het zon der toestemming van de leider 'voor jezelf beginnen'. Op alle drie vergrijpen kan de 'doodstraf' staan. Een aantal leden van de bende van Z. die ervan worden verdacht politie-informant te zijn, vrezen op dit moment voor hun le ven. Eén van hen zegt doodsbang te zijn als Charles Z. in januari weer op vrije voe ten komt. „Hij verdenkt mij ervan met de politie te hebben gepraat", zo zegt de man. Een tweede crimineel uit Hilversum zou met lijfwachten hebben rondgelopen, voordat hij onlangs in Noorwegen werd gearresteerd met 200 kilo hasj in zijn vrachtwagen. Uit de zogeheten 'Valente-floppy's', de computerschijven die uit het huis van de gelijknamige officier van justitie wei-den gestolen, blijkt inderdaad dat er minstens één bendelid van Z. regelmatig de politie op de hoogte hield. Wie deze man is en of hij inderdaad gevaar loopt, is moeilijk vast te stellen. Bendeleiders als de Hakkelaar en Charles Z. zouden tenslotte nooit de fout maken zelf rechtstreeks opdracht te geven voor liquidaties. Uitvoerders van criminele af rekeningen passen er wel voor op hun op drachtgevers te noemen. Zij gaan liever de cel in dan als 'politiespion' een doelwit van een andere huurmoordenaar te wor den. In het geval van de moorden op Van Berge. Abu Gazaleh, Bruinsma. Hoffman en nog enkele andere afrekeningen vermoedt justitie dat er van hogerhand opdracht is gegevqn. Verder dan het uiten van ver moedens over de betrokkenheid van gere nommeerde criminelen als de Hakkelaar en Charles Z. is justitie nooit gekomen. Zolang niet één door justitie veroordeelde moordenaar de naam van zijn opdracht gever noemt, blijft het gissen naar de achtergronden van de criminele afreke ningen. Van de onderzoeken naar de tien tallen liquidaties in Nederland is door justitie tot op heden maar een handjevol tot een goed einde gebracht. Bert-Jan Klein en Edward de Vries-Lentsch Johan V., beter bekend als de Hakkelaar, stond om de hoek toen op 27 juni 1991 de Amsterdamse topcrimineel Klaas Bruinsma bij de ingang van het Amster damse Hilton met pistoolschoten om het leven werd gebracht. Dank zij de verkla ringen van Steve Brown, een andere ex- crimineel, werd twee jaar later de ex-po- litieman Martin H. voor de moord tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Hakkelaar bleef in het proces buiten schot. De naam van bendeleider Charles Zdook onlangs op in de rechtszaak tegen de drie daders van de moorden in 1995 op het hoofd van Z.'s witwas-divisie Gerard van Berge, mede-witwasser Abu Gazaleh en twee pogingen tot moord op een andere geldwisselaar, Marwam Khaïri. Uit pro cessen-verbaal van de CID/Hollands- Midden blijkt dat de organisatie van Ge rard van Berge zich in ieder geval in het jaar 1994 heeft beziggehouden met het witwassen van criminele gelden voor de bende van Z. Dat geld was afkomstig van een crimineel project dat Z. aan Gerard van Berge ter beschikking had gesteld. Van Berge en Gazaleh werden volgens justitie vermoord, omdat zij enkele mil joenenguldens witwasgeld hadden gesto len. De veroordeelde uitvoerders van de liqui daties op Bruinsma, Gazaleh en Van Bei ge hebben gedurende het gehele proces hun mond stijf dicht gehouden over hun opdrachtgevers. Ook justitie ontkent offi cieel dat er een strafrechtelijk onderzoek gaande is naar de betrokkenheid van de Hakkelaar en Charles Z. bij deze en ande re liquidaties. Z. reageerde onlangs zeer verontwaardigd op het betoog van offi cier van justitie Schaap. „Ik hou vol dat ik nooit geweld heb gebruikt", aldus de ex- Blaricummer Z. Het is niet de eerste keer dat de Hakkelaar in verband wordt gebracht met criminele afrekeningen. Naast de getuigenis over zijn aanwezigheid bij de moord op Bruinsma, die gold als één van zijn con currenten in de hasjhandel, wordt Johan V. ook genoemd in het onderzoek naar de moord op de crimineel Dirk de Kruiff in 1992. In een vertrouwelijk politierapport van 14 mei 1992 wordt informatie van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) aan gehaald. „De Kruiff, Johan V. (en Charles Z.) zaten samen in de hasjhandel", aldus de CID. De moord op De Kruiff is nooit opgelost; wel hebben vrienden en kennis sen van hem tegen de politie verklaard dat De Kruiff is vermoord omdat hij witwas- geld had gestolen. Opgeblazen In relatie tot de moorden in 1993 op de Ford-directeur J. Talsma uit Huizen en de Alkmaarder Jaap van der Heiden en de moord dit jaar op de Belgische drugshan delaar M. Swennen valt Johan V.'s naam opnieuw.Talsma waste geld wit voor cri minele benden, ook voor de Hakkelaar", aldus iemanduit de criminele wereld. Van der Heiden werd met een bom aan de voordeur van zijn Alkmaarse woonhuis opgeblazen omdat het vermoeden be stond dat hij politie-informant was. Hij was kort daarvoor benaderd door hand langers van de Hakkelaar of hij bereid was grote hoeveelheden hasj af te nemen en zou op het punt hebben gestaan met die informatie naar de politie te gaan. Ook van Swennen werd gezegd dat hij met jus titie samenwerkte. De naam van Charles Z. duikt sinds enke le maanden op in verband met criminele afrekeningen. Terwijl de ex-Blaricummer zich op dit moment voornamelijk druk lijkt te maken over zijn twee zoons, die bij zijn ex-vrouw wonen. Hij spande onlangs een kort geding aan tegen minister Sorg- drager van justitie, omdat die weigerde hem zestig uur verlof te geven. Z. wilde contact met zijn oudste zoon Ross, die op school in ernstige problemen is gekomen. Sorgdrager weigerde dit verlof, omdat 'de kans groot is dat Z. opnieuw criminele handelingen gaat verrichten'. Staatsvijanden Van Sorgdrager hebben de Hakkelaar, Z. en de deze week aangehouden drugsba ron Etienne U, alias Eutje, een plaats ge De rechtbank onder leiding van F. Lauwaars (voorgrond). Johan V., alias de Hakkelaar. foto Olaf Kraak kregen in de top-vijf van 'staatsvijanden'. Hoe de rest van het Nederlandse volk over Charles Z. denkt, is veel moeilijker vast te stellen. Z.: Robin Hood of keiharde crimi neel? Hoe fout is iemand die via de achter deur 'illegale' softdrugs aanlevert, die met instemming van de Tweede Kamer en met steun en subsidie van de gemeenten via de voordeur 'legaal' aan de man wor den gebracht? Voor een groot aantal Ne derlanders is Charles Z. bovendien hét voorbeeld van de gewone jongen die het heeft gemaakt. Ten tijde van zijn arresta tie in 1992 bewoonde hij een villa in Blari- cum van ruim twee miljoen gulden. Hij had 42 Ferrari's, Maserati's en andere du re auto's, een jacht met de naam Maxime Z. (zijn dochtertje) en een buitenhuis aan de Cöte d'Azur. Een droomcarrière. Juist het ontbreken van zwaar geweld in Z.'s criminele carrière heeft voor veel mensen de keuze tussen een 'foute' en 'goede' crimineel bepaald. De ex-Blari- cummer zou maar enkele keren klappen hebben laten uitdelen en dan nog alleen tegen bendeleden. Voor dat doel had hij foto Phil Nijhuis drie mannen in dienst, door justitie Kwik, Kwek en Kwak genoemd. Verder was Z. een 'onberispelijk' zakenman. Een ex-bendelid van Charles Z. moet la chen om het aureool van geweldloosheid van de ex-Blaricummer. Hij noemt de be trokkenheid waarschijnlijk van Z. of le den van zijn bende bij de moorden op Abu Gazaleh, Van Berge en De Kruiff. Door andere bronnen worden de liquidaties op gevoerd van de Duitser G. Hoffman en M. Vane, twee niet opgeloste moorden uit ju ni 1995 en november 1993 In een onlangs opgedoken vertrouwelijk politierapport van 20 mei 1992 wordt een direct verband gelegd tussen een zekere Glenn en Charles Z. „Men had Glenn no dig, daar deze contact had/heeft met de Z.-kring", aldus twee politiemensen in een proces-verbaal van de politie Haar lem. Deze Glenn is een van de drie hoofd verdachten in de moordzaak tegen Abu Gazaleh en Van Berge. Maar ook andere feiten wijzen in de rich ting van Z. of zijn bende. De Kruiff werd in 1992 onder soortgelijke omstandighe den, een executie met pistoolschoten, om gebracht als later Abu Gazaleh en Van Berge. Dit slachtoffer is op vele manieren in verband te brengen met Z.. De Kruiff komt niet alleen voor in CID-informatie in relatie tot Z„ maar hij had samen met een andere crimineel, W., een tuning-be- drijf voor (race)auto's, dat ook actief was op het circuit van Zandvoort. Z was in die tijd een bekend autoracer. Deze Wolters staat overigens met Z.. de Hakkelaar en De Kruiff op dezelfde CID-lijst. Ook de dader van de moord op de Duitser G. Hoffman in juni 1995 stond volgens een voormalig bendelid van Z. in verband met de ex-Blaricummer. De Duitser werd ver moord in zijn auto aangetroffen op het parkeerterrein van een tankstation in Amsterdam-Noord. Ndie voor de moord tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, was dezelfde man die tijdens het proces tegen Z. getuigen tegen de hasjbaas zou hebben bedreigd en geïntimideerd. Hij zat voor die feiten twee maanden in voor arrest, maar het OM liet hem vrij wegens gebrek aan bewijs. N. zou de moord op Hoffman hebben gepleegd op instructie van een tweede man, B. Die zou Z. hebben toegezegd de moord te plegen in ruil voor de kwijtschelding van een schuld van drie ton. Valente Niet alleen tegen getuigen in het proces Z. werd geweld gebruikt. Leden van de ben de van Z. hadden het destijds ook voor zien op de toenmalige officier van justitie J. Valente, aanklager in de strafzaak. Va- lente werd onder andere klemgereden en bedreigd tijdens het trimmen in zijn woonplaats Wilnis. De laatste moord waarbij de naam van Z. is gevallen is die op de Bergenaar M. Vane. Het verkoolde stoff eli j k overschot van de ze man werd op 3 november 1993 in een auto gevonden in het recreatiegebied Spaarnwoude. Vane was volgens de poli tie betrokken bij de drugshandel, met on der anderen de Hakkelaar en Charles Z. Het motief voor de liquidatie is nooit dui delijk geworden. De daders, die nooit zijn gepakt, zouden betaald zijn met het ei De advocaten Spong, Mols, Moszkovicz junioren Doedens (vlnr), op de achtergrond Moszkovicz senior.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 27