Pfi Haar omlijst het gezicht School voor buitenbeentjes Corina Polderman, kapster reportage zaterdag 7 december 1996 25 essional Wie had gedacht dat er in dit toch tamelijk vrijdenkende land zo langzamerhand met alle taboes is afgerekend, heeft een belangrijk verschijnsel over het hoofd gezien: we zijn als de dood dat iemand er achter komt, dat we met andermans veren lopen te pronken door haar, dat een ander heeft toebehoord, te benutten om de eigen kale of beperkt beplante bol mee te bedekken. Corina Polderman (58) uit Goes weet erover mee te praten. „Het liefst zouden de mensen onder de grond door via een tunneltje bij mij binnen willen komen, zodat niemand kan zien dat zij bij mij een haarwerk laten aanmeten." Het treft dat Corina ook nog een gewone kapsalon bestiert. Hebben de klanten altijd nog het alibi, dat ze alleen maar het plan hadden een permanentje te laten zetten. Beschroomd en zwak behaard maak ik aanstalten binnen te stappen. J.A van der Goeskade 53. Slechts voor een inter view, maar weet de passant dat ook? De kust blijkt veilig. Geen spiedende blikken van personen die gretig de bewegingen re gistreren om er later monkelend kond van te kunnen doen. Roddelend Goes heeft kennelijk andere dingen aan het hoofd. Zelfs in de prijzige flats aan de overzijde gaat geen gordijntje opzij. Dokter Corina zit sinds 1961 beroepsmatig met de handen in het haar. Ze was amper drie turven hoog al bezig om bij voortduring het kapsel van een buurjongetje te fatsoe neren. Het kon niet anders of daar moest een kapster uit groeien. Maar dat Corina later nog met de bijnaam 'dokter Polder man' zou worden opgesierd, had ze zelf nooit durven dromen. 'Dokter Polder man': vanwege haar deskundigheid in het doorgronden van haarproblemen: licht besneeuwde schouderpartijen als gevolg van roos, haaruitval, vet haar, pluizige bollen, kapot haar, kale plekken, de hele ratteplan. Daar heeft Corina wijze oplossingen voor. Zij pakt het euvel gaarne bij de (haar)wortel aan. En valt er niks meer te bestrijden dan is daar altijd nog de uit komst van een haarwerk. Dat varieert van een, met een clipsje klikklak te bevesti gen, aanvullend plukje tot een complete hoofdbedekking. Daar willen verzekerin gen op medisch advies tegenwoordig best aan meebetalen. Van de aanduiding 'pruik' wenst Corina overigens niets te weten. Dat herinnert maar aan de rage van weleer, toen je al op een kilometer af stand kon zien dat iemand met zo'n op een Corina Polderman: Je moet wel een kapsel dragen, dat bij je past. foto Ruden Riemens muts bevestigd kapsel naderde. Het ma teriaal dat thans wordt toegepast verdoe zelt op subtiele wijze een bescheiden haarinplant of een kale bol. Niet van het eigen haar te onderscheiden toevoegin gen. waar je bijna met een loep boven moet hangen om vast te stellen dat het ei genlijk nep is. Maar ook al is het niet van de drager, het haar is wel van mensen. Vooral van Indiase jonge vrouwen. Hun haar moet er verplicht minimaal drie keer per jaar af. De opbrengst komt ten goede aan het tempelonderhoud. Een kilo haar brengt, al naar gelang de lengte, 1250 tot 3500 gulden op. Dat haar wordt, aan de hand van een advies van de bestellende haarwerkstudio, helemaal op Bali keurig haar voor haar handgeknoopt aange bracht op een zodanige ondergrond, dat de hoofdhuid van de nieuwe bezitter er- heel natuurlijk in blijft doorschemeren. Heel wat anders dus dan die dikke mutsen met haar erop uit de tijd van de page pruiken en andere varianten, die vooral werden benut als tweede kapsel. Het pubhek kijkt tegenwoordig bedui dend vaker in de spiegel, misprijzend het evenbeeld beschouwend, kritisch speu rend naar mogelijke ongerechtigheden. Komt door de tv, luidt Corina's donker bruine vermoeden. Op dat scherm zien ze in het oog lopende kapsels en dan heb je het zitten. Mokkokè! Mevrouw Polder man heeft ze bij bosjes gehad: vrouwen die heur haar wilden hebben als Mies Bouwman. U weet wel: van 'lieve, lieve mensen' en lopende banden met luxe arti kelen. Een voorkeur van recenter datum is de hoofdtooi van Lady Di. Weer ande ren zweren bij de haardracht van de koningin van het NOS-journaal, Pia Dijkstra. Of van Caroline Tensen. Zelfs Catharine Keyl staat onbewust model. ..Ik kan alles maken wat ze vragen", stelt Corina voorop. „Maar je moet wel een kapsel dragen, dat bij je past. Het moet dat gezicht omlijsten. Als ik iemand zie binnen komen kijk ik meteen hoe die ge kleed is. Dan komt het al een beetje. Ik wil ook de verhouding zien van hoofd en nek en zo. Het gebeurt dat ik klanten verlies omdat ik het niet zie zitten wat zij willen. Maar liever dat, dan tegen mijn geweten in werken. Of ik laat de behandeling over nemen door een kapster die daar geen moeite mee heeft." Lopend over straat ziet mevrouw Polder man veel mis gaan op coiffuregebied. „Het is zo jammer dat dames vaak net als mannen geknipt zijn. Als je er achter loopt zie je niet of het een vrouw is. Verge leken bij toen ik begon is er een heleboel vrouwelijkheid verdwenen. En daarmee ook een deel van ons mooie vak. Maar het komt weer terug. De Grace Kelly-rol, de paardenstaart." Dat treft voor Corina. „Want", vertrouwt ze toe, „lang haar is mijn specialiteit. Daar ben ik destijds het vak mee in gegaan. In de jaren zestig was het allemaal lang haar Ik heb in die tijd ook het geluk gehad de fruitfeeén te mo gen kappen Haarperikelen. Dat kan in de genen zit ten En generaties voortslepen. Veel klachten zijn echter terug te voeren tot psychische kwesties, meent Corina zeker te weten. Onzekerheid in het huwelijjk, man gaat vreemd, mensen die iemand ver loren hebben. Of andere ingrijpende din gen hebben meegemaakt. Mevrouw Pol derman hoeft vaak niet expliciet naar achtergronden te informeren. Men komt er zelf wel mee voor de draad. Dat klanten in de kapsalon en ook op de kneed- en wrijftafel bij de fysiotherapeut zo mede deelzaam zijn. komt door de omstandig heid dat er in deze branches buitensporig aan de medemens wordt gezeten. Dan sij pelt er eerder wat naar buiten. Op dat Goese adres werkt dat net zo. Klanten die met haarklachten zitten, ontwaren in me vrouw Polderman bovendien een gevoels mens, bij wie ze gemakkelijker dan elders hun verhaal kwijt kunnen. Op deze ma nier komt Corina heel wat over achterlig gende kwesties te weten. Aldus haarfijn geïnformeerd acht zij zich nog beter in staat om die klanten op de juiste wijze te helpen. Geheim Corina ontmoet veel leed in haar haarstu dio, weet als geen ander hoe velen gebukt kunnen gaan onder een haarprobleem. „Hier hebben heel wat mensen gehuild", zegt mevrouw Polderman En passant rept ze van het uitgaan van een relatie toen een mevrouw, die voor haar nieuwe vriend geheim had gehouden, dat ze zich op de J.A van der Goeskade, plaatselijk ook bekend als 'bie Duvekot'. een haar werk had laten aanmeten, in bed door de mand viel. Aan een boel haarproblemen is, weet Corina, veel meer te doen dan het gemene volk denkt. „Het draait vaak om een slecht doorbloede huid. En het vele wassen is ook fout." De vakvrouw uit Goes maakt er geen ge heim van dat zij zelf soms ook naar een haaraanvulling pakt. Dat gebeurt met na me tijdens de vakantie. Niet zozeer om keurig gekapt aan de rand van het zwem bad plaats te nemen, maar meer om na te gaan hoe die toevoegingen zich houden tijdens een verblijf in een warm land. Zo dat Corina daar later een gefundeerd ad vies aan de klant aan kan overhouden. Het zijn niet alleen haarperikelen, die Co rina handenvol werk bezorgen. Ze wordt in de kapsalon steeds vaker geconfron teerd met vrouwen die massa's haar heb ben - het is ook nooit goed- maar dat niet meer zien zitten. Mevrouw Polderman haalt er de uitkomst van een opiniepeiling bij en meldt dat acht op de tien vrouwen niet tevreden zijn over het eigen haar. En over de kleur, niet te vergeten. „De omzet in haarkleuren is ongelooflijk." Die onte vredenheid komt, meent Corina, voort uit onzekerheid. „De huidige maatschappij, al die veranderingen, dat maakt dat men sen minder sterk in hun schoenen staan. „Ik voel me soms een halve psycholoog", zegt Corina op een toon waaruit niet blijkt dat ze zucht onder een last. Ze houdt van mensen, leent geduldig haar gewillig oor en beseft dat de. op de brede kapperszetel vertoevende klant haar din gen in vertrouwen laat weten. Daarom weet ze goed over details te zwijgen. „Als ik dat niet kon zouden er in Goes meer echtscheidingen zijn. Wat hier verteld wordt is echt ongelooflijk." Jacques Cats De jongeren van de Leef-werkschool Eigen wijs in Nijmegen zijn stuk voor stuk buiten beentjes. De een heeft het aan de stok met politie en justitie, de ander is hoogbegaafd en kan om die reden niet langer terecht op zijn oude school. Hea vy punkers, drugsgebruikers, maar ook jongeren die het normale onderwijs te saai vinden, werken hier aan hun deelcertificaten. In de dertien jaar dat Eigenwijs nu bestaat, heeft de school honder den leerlingen een nieuwe kans kunnen bieden. Een portret van een eigenzinnige instelling. Arne-Gauke zit samen met zijn begeleider Henk achter de computer. Een extra les wiskunde. Twee keer in de week komt de jonge, hoogbegaafde scholier uit Amersfoort naar de Nijmeegse Bon gerdstraat. Hier, op de Leef-werkschool Eigen wijs vindt hij de individuele begeleiding en het begrip dat op zijn vorige school ontbrak. Tussen alle andere buitenbeentjes die samen deze schoolgemeenschap vormen, valt Arne-Gauke niet op. De 17-jarige Janneke bijvoorbeeld, stu deert hier wel, iets wat op haar vorige school niet lukte. De roodharige Nijmeegse kwam op Eigen wijs terecht na een forse botsing met politie en justitie. „Deze school spreekt mij aan", zegt Jan neke. „Het lijkt of hier alle kinderen problemen hebben. Dat maakt het gemakkelijker om met ze te praten. Als je op andere scholen kijkt, lijkt het alsof daar niemand problemen mag hebben." Ze werkt sinds september aan haar mavo-deel certificaten. Haar oude vriendenkring - waarmee ze in de problemen kwam - ziet ze nog wel, maar ze wordt er niet meer door meegesleept. Janneke heeft dat niet meer nodig om toch het gevoel te hebben dat ze ergens bij hoort. Ze kan tegenwoor dig haar eigen weg gaan. Eisen De school helpt haar daarbij. Die stelt hoge eisen aan de inzet van de jongeren. Zij moeten discipli ne en een gevoel van verantwoordelijkheid ont wikkelen. Dat lukt Janneke aardig, en daarin verschilt ze niet eens zoveel van haar vriendin Jo- lique, die nu anderhalfjaar de havo volgt. Op haar oude school kon deze 16-jarige niet aarden. Joli- que:,Ik heb hier geleerd wat zelfdiscipline is.De 16-jarige uit Mook, bij Nijmegen, weet nog maar al te goed hoe zij op haar vorige school mislukte. „Die school was saai. Daarom ging ik spannende dingen doen, daagde uit en ging daarin steeds ver der. Ik werkte niet meer, wilde meer vrijheid." Zij hoorde van twee vriendinnen over het bestaan van 'Eigenwijs'. „Soms ga ik nu met plezier naar school. En als ik eens een keer geen zin heb, dan neem ik een baaidag. Dat kan ik hier doen, als het maar niet te vaak voorkomt." Zelfstandigheid en gelijkwaardigheid, ook tus sen jongeren en de medewerkers, zijn kenmer kend voor de school. De voortgangsformulieren, die hier de plaats van rapporten innemen, laten De Leef- Werkschoot Eigenwijs in Nijmegen. niet alleen ruimte voor een beoordeling van de jongeren. De leerlingen kunnen zelf ook een oor deel geven over het functioneren de begeleider. Het lijkt een leerlingenparadijs. Je hebt er vrij heid, ook om af en toe een 'baaidag' op te nemen, en docenten zijn er je vrienden. Maar veel jonge ren-zonder-problemen zullen juist moeite heb ben met 'Eigenwijs'. Alleen al het gebouw zal de meesten, zeker als ze zijn opgegroeid met Benne- ton en Nikes, niet aanspreken. Het is een ver bouwde, aftandse kleuterschool, en staat wat achteraf in een Nijmeegse woonbuurt. Meubilair en materiaal zijn versleten en lijken zo van de vuilnisbelt te komen. Toch volgen zo'n vijftig jon geren (over leerlingen praat niemand) hier min of meer regelmatig onderwijs. Dat is het minste wat van ze verwacht wordt. Ook al kwam 'Eigenwijs' voort uit linkse actiekringen, een vrijblijvende krakersschool is het allang niet meer. Het is er rommelig, met soms overdonderende muziek. In veel aparte hokjes wordt les gegeven. Het schoonhouden van het gebouw gebeurt door de jongeren zelf. De school is trots op haar af komst Zij werd in 1983 opgericht uit onvrede met foto Sjaak Veldkamp het gewone onderwijs. Nog steeds draait de school vooral op de inzet van vrijwilligers en en kele laag betaalde vaste medewerkers. Pas vorig jaar werd Eigenwijs door het ministerie erkend, als een proefproject ter invoering van de tweede fase ('studiehuis') in het voortgezet ondeiwijs. Niet dat daarmee deeigen aanpak van 'Eigenwijs' veranderde. Voorop staat nog steeds dat de jonge ren zich op deze school gelukkig moeten voelen, zegt vaste medewerker Teun van Stekelenburg. „De meeste jongeren willen een diploma halen. Maar wij doen er niet moeilijk over als ze dat niet zo belangrijk vinden. Als ze zich later maar staan de kunnen houden. Ze moeten weten wat ze wil len en eigen keuzen durven maken. Wij laten hen hun eigen verantwoordelijkheid. Met een schop onder de kont en een aai over het bolletje kun je heel wat bereiken." Hij praat niet graag over 'probleemjongeren', maar liever over jongeren-met-problemen, en stelt vast dat Eigenwijs ook veel leerlingen telt zonder problemen. Voor de meesten geldt, in de woorden van Janneke„Als jongeren naar de Nij meegse Bongerdstraat gaan, hebben ze eerst een stap opzij gezet, een eigen keuze bepaald. Op Ei genwijs beginnen ze met een nieuwe start." „Hier vind je BOM-moeders (bewust ongehuwde moeders), jongeren met psychiatrische proble men, politiegevallen maar ook heavy punkers. Hoogbegaafden even goed als 'normale' middel bare scholieren. Geen van hen wordt aangekeken op hun verleden. Hun geheimen hoeven ze niet weg te stoppen", zegt medewerkster Thérèse van Bakel. Tegelijkertijd wordt het woord zelfont plooiing heel groot geschreven. De jongeren moe ten het zelf maken, hun knop moet definitief om gezet worden. Dat je een autoriteitsconflict hebt, wil niet zeggen dat je verder niets kunt „De mees ten zijn erg gesteld op hun autonomie", zegt Thé rèse. „Op Eigenwijs worden ze met respect en als een jonge volwassene behandeld Wij maken ze duidelijk dat zij zelf verantwoordelijk zijn." In de Jaren tachtig ontstonden in onder meer Alk maar. Amsterdam, Groningen en Nijmegen 'leef- werkscholen', waar de leerling centraal stond. Tien jaar later is Eigenwijs de enige die nog over is. Centraal in het weekprogramma staat het (ver plichte) projectonderwijs. Individuele begelei ding biedt de jongeren de geborgenheid die ze no dig hebben om tot resultaten te komen: ze moeten minimaal drie vakken per jaar volgen. Eigenheid Met het aanvaarden van de rijkstoelage moest Ei genwijs zich ook bureaucratisch vastleggen. De grote angst was dat de school haar eigenheid zou kwijtraken. Teun: „Dat hebben we opgelost door ambtelijk samen te w:erken met een brede scho lengemeenschap in Nijmegen, zonder dat er spra ke is van een fusie. Wij zijn te klein om zelfstandig te blijven, vandaar dat we organisatorisch gekop peld zijn. Maar we hebben verder geen enkel con tact met die school. Wij zijn eigenlijk een normale abnormale school, en de enige in zijn soort in Ne derland. Wij horen niet bij het speciaal onderwijs, hoewel we er wel wat weg hebben. Wij trekken natuurlijk jongeren met problemen aan, maar veel van hen zijn onnodig van hun vroegere school gestuurd. Eigenlij k zou elke grote stad zo'n school als de onze moeten hebben." Louis Burgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25