Televisiespel zet Kapelle op z'n kop PZC reportage 24 (3 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 Kans op borstkanker jonge vrouw neemt toe zaterdag 7 december 1996 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de nieuwe rubriek Terug in de tijd' flitsen van de re cente geschiedenis zien. Vandaag: Zes kamp koorts □c □C=Z) □i=f Oranje T-shirts, stickers en balpennen met opdruk; in de vroege jaren zeventig is er in Kapelle en omringende dorpen geen ontkomen meer aan. Het fruitdorp doet mee aan de Zeskamp, en iedereen zal het weten ook. De gemeente doet een beroep op de burgerzin van haar inwoners en moedigt de mensen aan de sporters op allerlei manieren te steunen. Driehonderd T-shirts met zeskamp-embleem (een cirkel met het gemeentewapen en de letters W, S, K, - de drie kernen - zijn binnen drie weken uitverkocht. Een nieuwe voorraad is in aantocht. „Heel Kapelle moet in die T-shirts komen te lopen", meldt de enthousiaste initiatiefnemer, raadslid J. J. Ganseman. Het populaire televisiespel houdt de gemeente een half jaar in zijn greep. Van september '72 tot maart '73 wordt er hard getraind en doorloopt de Kapelse sportploeg diverse rondes met succes. De monteurs Jan Pekaar en Arie Mijnsber- gen buigen zich over de fabricage van een 'superzeepkistauto', een vast onderdeel in de Zeskamp. Judoleraar Wim Geelhoed neemt de begeleiding van de sporters op zich en raadslid Ganseman heeft de zake lijke leiding. Om aan het spel te kunnen meedoen, heeft de gemeenteraad zich ga rant moeten stellen voor eventuele tekor ten. Dat ging vlot, met één principiële stem (sgp) tegen. Zaterdag 7 oktober 1972 is het Kapelse team voor het eerst op de buis. Zes maan den later en vele rondes verder, treedt de ploeg op 24 maart aan voor de zinderende halve finale in Leiden. De 'Zeeuwse fruit- ploeg' heeft deze fase niet zonder slag of stoot bereikt. Zo blijkt bij het allereerste optreden in Rotterdam het racewagentje veel te zwaar. Het vernieuwde exemplaar, dat in de tweede wedstrijd in Arnhem aan de start komt en maar liefst 25 kilo lichter is, heeft meer succes, maar komt tijdens de laatste bocht in botsing. Toch weet Ka pelle die uitzending te winnen. De laatste strijd in de eerste ronde, begin december in Groningen, pakt voor de Zeeuwen ech ter uit als een regelrechte ramp. Worst Bi] de slagersrace wipt er bij de laatste hindernis een worst uit de mand, in de bakkersrace belanden te veel broodjes naast de korf en bij het pakjestransport valt al direct na de start het pak van de stokken. Bij de autorallycross slaat met nog één ronde te gaan de rem vast en bij het gewicht trekken komt Kapelle kracht tekort. Zelfs in de surprisewedstrijd, het beste onderdeel voor de Zeeuwen, worden strafpunten gehaald. Wat de andere ploe gen in voorgaande wedstrijden aan pech hebben gehad, moet Kapelle in één keer incasseren. De Zeeuwen gaan met de hakken over de sloot door naar de halve finale, terwijl de gedoodverfde verliezer Hoogeveen een ereplaats op het podium inneemt. Wel heeft Kapelle zich nog net geplaatst voor deelname aan het internationale Spel Zonder Grenzen, later dat jaar. Ganse man blijft positief: „Er is nog niets verlo ren. We beginnen aan de volgende ronde vol goede moed. Kapelle komt terug! Toch is een kleine crisis ontstaan, die leidt tot het gedwongen vertrek van coach Geelhoed uit Schore. De reden blijft vaag. Geelhoed: „Het ene besjuurslid zei dat ik te hard was en de leden niet goed opving; de ander zei dat ik wel geschikt was voor een Olympische ploeg, maar niet voor dit werk met mensen uit een plattelands dorp. In elk geval is er nu een hele zorg van me af, want drukte bracht het allemaal wel mee." Opschudding KNVB-scheidsrechter Piet Koster uit Koudekerke neemt de scepter over, wat voor enige opschudding zorgt omdat Kos ter geen Kapellenaar is. Hij werkt er wel. De NCRV maakt voor hem een uitzonde ring en Koster kan in januari 1973 begin nen met de training van zijn pupillen. De ploeg maakt zich op voor het eerste optre den in de halve finale in Groningen. Weer zit het de Zeeuwen in het hoge noorden niet mee. Met een magere vierde plaats keren ze huiswaarts. Het enthousiasme onder de supporters wordt er niet minder om. 'Kapelle wint de wereldcup' klinkt het nog steeds vanaf de tribune. In tegen stelling tot eerdere wedstrijden zijn er slechts weinig Zeeuwen meegereisd. Hun aanmoedigingskreten gaan op in het ge joel van de andere supporterskampen Coach Koster is er zelfs een beetje van on der de indruk. In een interview zegt hij over zijn eerste optreden: „Er is meer la waai dan bij welke sportvoorstelling ook En ik durf te zeggen dat ik in mijn scheids- rechtersloopbaan zo langzamerhand wel wat gewend ben geraakt. Ik heb gefloten bij wedstrijden met vijf tot zesduizend man publiek. Maar zo'n heksenketel als bij de zeskamp had ik nog niet meege maakt." Vierhonderd supporters moedigen Ka- Getooid met spandoeken en op hun paasbest reizen veel plaatsgenoten af om de sporters aan te moedigen. Inzet: Hup Kapelle hup! pelle in Rotterdam aan bij de volgende wedstrijd, eind februari. De sporters heb ben bijna elke avond getraind in de vei linghallen en zijn vastberaden door te sto men naar de finale die op 19 mei in de Rijnhal te Arnhem wordt gehouden. Maar hun optreden in de Ahoyhal brengt geen verbetering in de toch al slechte positie. 'Het heeft er alle schijn van dat Kapelle over vier weken in Leiden niet tot de drie finalisten zal behoren', concludeert de verslaggever in zijn wedstrijdverslag. En: 'In de laatste ontmoeting zal het er span nend en verhit aan toe kunnen gaan. De Kapelse ploeg heeft niets meer te verlie zen, in tegenstelling tot Geleen, Raalte en Zandvoort.' Leiden wordt voor Kapelle het Waterloo. De wedstrijden staan in het teken van de overheid. Zo komen de Zeeuwen uit in het brandweerspel, het postbodespel, de poli tiemotorshow en de kabinetsrace. Ze presteren goed, maar weten de elf punten achterstand in het totaalklassement niet weg te werken. Geleen, Raalte en Zand voort gaan door naar de finale. Vitrine Kapelle neemt eervol afscheid met een ge deelde tweede plaats in het dagklasse ment. En zo komt captain Piet Koster toch nog op het ere-podium te staan. De ploeg troost zich met het vooruitzicht op het Spel Zonder Grenzen en de bekers en vaantjes gaan in een vitrine in het ge meentehuis. 'Het zijn kleine trofeeën, waaruit voor het nageslacht moet blijken dat deze kleine gemeente eens schitterde in een spel dat niet alleen nationale, maar ook internationale bekendheid verwierf en miljoenen kijkers via de beeldbuis - r 'y maandenlang in spanning hield.' v-T" g Selma Osman In de veilinghal wordt avond-aan-avond getraind. Alle spelletjes worden geoefend. De kans dat vrouwen jonger dan vijftig jaar borstkanker krijgen, neemt jaarlijks met één a twee procent toe. Dat komt doordat vrouwen hun eerste kind op steeds hogere leeftijd baren. Hun hormoonhuishouding is daardoor 'ongunstig'. Dat stelt radioloog J. Hendriks van het Landelijk Centrum voor Bevolkingsonderzoek Borst kanker. Hij reageert hiermee op het jaarrapport van de Neder landse Kankerregistratie. Jaar lijks krijgt een op de duizend vrouwen tussen de dertig en de vijftig jaar borstkanker. „Dat is misschien niet veel, maar je zult het maar net zijn". De vrouwen die vér na hun eerste menstruatie een kind krijgen of zelfs helemaal geen, krijgen te maken met een teveel aan oestro- geen. Dat hormoon zou de groei van tumoren aanwakkeren, maar is niet de veroorzaker van de ziek te. Tot nu toe worden in het bevol kingsonderzoek alleen vrouwen tussen de vijftig en zeventig ge screend. Om het jaar wordt van him borsten een röntgenopname gemaakt om zo een eerste begin van een gezwel op het spoor te ko- Technisch is het lastig jongere vrouwen op deze manier te onder zoeken. Vrouwen onder de vijftig hebben doorgaans minder vet in hun borsten en meer klierweefsel. Daardoor geeft een röntgenfoto geen duidelijk beeld. „Bij vrouwen boven de vijftig werkt deze opsporingsmethode goed", aldus Hendriks. Bij jonge ren zou een echoscopie moeten worden gemaakt. En dan ook nog liefst jaarlijks. Zoiets moet in een ziekenhuis gebeuren en kan niet via het reguliere bevolkingson derzoek, waarbij zestig vrouwen per dag langs het röntgenappa- raat worden 'gejaagd'. Knobbeltjes De radioloog: „De jongeren op roepen is nauwelijks kosten-ef- fectief. Per jaar krijgt één op de duizend vrouwen tussen de dertig en de vijftig jaar borstkanker; bij vrouwen boven de vijftig is dat 2,5 op de duizend". Hij verwacht dat over vijf jaar de radiodiagnostische techniek zo ver is dat de groep tussen de veer tig en de vijftig jaar wel op relatief goedkope wijze kan worden ge screend. „Er valt veel voor te zeg gen om de jongeren ook te volgen. Want als ze eenmaal een tumor hebben groeit die veel sneller. Bij hen duurt celverdubbeling slechts een half jaar; bij de oude ren één tot anderhalf jaar". Voor bezorgde vijftig-minners heeft hij maar één advies: regel matig zelf de borsten onderzoe ken op knobbeltjes. En bij elk ver dacht bultje naar de huisarts gaan. Veertig procent van de vrouwen heeft een verhoogd risico op borstkanker. Dat kan te maken hebben met overgewicht of met erfelijke belasting. Onlangs hebben wetenschappers van het Britse Instituut voor Kan keronderzoek bekendgemaakt dat vooral vrouwen met veel rol letjes rond hun taille een groot ri sico lopen. De Britten stellen te kunnen bewijzen dat het vet kan dienen als opslagplaats voor stof fen die de ontwikkeling van kan ker stimuleren. Dat doen ze door erfelijk materiaal, DNA te be schadigen. Ondoorzichtig Volgens Charles Gimbrère, coör dinator registratie van het Inte graal Kankercentrum Midden- Nederland, is er wel een relatie tussen vet en kanker, maar is deze nog wat ondoorzichtig. „Want dikkere vrouwen hebben ook weer meer oestrogeen. Dus hoe 't precies zit, is nog niet bekend". Elk jaar komen er in Nederland zo'n tienduizend borstkankerpa- tiënten bij. Drieduizend van hen worden opgespoord via het lande lijk bevolkingsonderzoek. Jaar lijks doen 600.000 vrouwen daar aan mee. Vrouwen tussen de vijftig en de zeventig worden om het jaar opgeroepen om röntgen foto's van hun borsten te laten maken. Vrouwen die voor het eerst ko men, hebben een kans van 15 op 1000 dat ze worden doorverwezen omdat iets verdachts op de foto wordt gezien. Voor degenen die 'op herhaling' komen, is de kans zeven op de 1000. In de regel zijn de doorgestuurden er twee tot vier jaar eerder bij dan degenen die met klachten - bijvoorbeeld over een knobbeltje - naar -de huisarts gaan. Bij de eerste groep is de tumor vaak nog niet uitge zaaid, wat de genezingskans posi tief beïnvloedt. Van degenen die kunnen meedoen aan dit preventieproject, komt twintig procent niet opdagen. Deels omdat ze al in het medische circuit zitten vanwege borstkan ker. Van de rest is niet bekend, waarom ze niet verschijnt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24