Gimbrère Sport7 roemloos ten onder Woede over besluit gebitsprothese UITVERKOOP! Dubbele gifmoord 4 WEKEN 99.95 In Mexico wint liefde van spierballen Kerst&hotó Xtc-fabriek in Frankrijk Wall Street deelt niet in paniek Aandeelhouders draaien geldkraan dicht, sectiebestuur KNVB stapt na debacle op Onrust over nieuwbouwplannen Medisch consult per sateliet Internetzuilen in Zeeland Sint rooft cadeaus en Pieten slaan er op los VOOR 14,25 JA, ik wil: Coopers &Lybrand Voetbalfans slaan racistische taal uit in Zwolle WAX-JASSEN Rustig weer De oost tot noordoosten wind is zwak en veranderlijk. Enkele wolkenvel den. Temperatuur rond 4 graden. Van nacht omstreeks het vriespunt. 239e jaargang no. 290 zaterdag 7 december 1996 losse nummers 2,50 bijlage reportage (Advertentie) bij Tuincentrum Middelburg I f.00 -17.00 uur MARSEILLE - Frankrijk heeft een fabriek van xtc-pillen ont dekt, naar eigen zeggen zijn eer ste. De productie was verdeeld over twee locaties, in Marseille en in La Ciotat, zo deelde de po litie mee. Zij hield vrijdag vier mensen aan, een chemicus, een arts en twee anderen, onder wie de lei der van de bende. In het alge meen, zo heette het in het be richt, komt het grootste deel van de pillen in Frankrij k uit Neder- land, Groot-Brittannië of Oost- Europese landen. AFP KORTINGEN TOT£Q% LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De stemming op de beurs van Londen was vrijdag, evenals op andere aandeelmarkten, uiterst nerveus. foto Lynne Sladky/AP van onze redactie economie NEW YORK - De effectenbeurs van New York heeft vrijdag het verlies beperkt weten te hou den. De Dow Jones-index van de dertig grote fondsen daalde met 55,16 punten tot 6381,94. De handel stond geheel in het teken van uitla tingen van Alan Greenspan, president van de Amerikaanse centrale bank. Diens woorden van dondex-dagavond nabeurs hadden eerder op vrijdag de beurzen elders in de wereld rake klappen bezorgd. De daling op Wall Street viel mee. Een half uur na het begin van de handel zat de index op een verlies van 144 punten. Dat niveau werd weer aantrekkelijk voor koopjesjagers, waardoor de koersen weer stegen. Greenspan had zich waarschuwend geuit over de koersstijgingen van de laatste maanden. Over wat hij precies bedoelde liepen de menin genuiteen, zeker omdat hij zich niet expliciteit over de rentestand had uitgesproken. ANP- /KRF Zie ook pagina's 2 en 7 De uitbreidingsplannen rond de grote steden, de zogenaamde Vi- nex-locaties, kunnen nare gevolgen hebben voor de ivoningmarkt. Tot nu toe verloopt de uitvoering van de plannen traag. Ra ken ze in een stroomversnelling dan dreigt een woningen- A overschot, waardoor de markt kan instorten. T" EDE- Een 49-jarige inwoonster van Ede wordt verdacht van gif- moord op haar schoonouders. De stoffelijke overschotten zijn recent opgegraven. De lijk schouwing heeft inmiddels plaatsgehad. De vrouw was eind oktober al aangehouden, toen op verdenking van poging tot moord op haar echtgenoot. Het is in Nederland zeer uitzon derlijk dat er lichamen worden opgegraven voor lijkschou wing. „Het is de eerste keer in mijn lange justitiële carrière dat ikzo'nbeslissingnam", aldus de Arnhemse officier van justitie mr. AP. Besier. Na het bekendwordert van de poging tot moord op haar echt genoot, gingen al geruchten in Ede over een mogelijk aandeel van de vrouw in de dood van haar schoonouders. Ze werd op 22 oktober aangehouden, nadat haar 54-jarige man met ernstige coma-verschijnselen was opge nomen in een ziekenhuis, waar bleek dat hij was vergiftigd. De verdenking lag onmiddellijk op de vrouw, na haar arrestatie be kende ze haar man 'medicijnen' te hebben toegediend. GPD Gretig Een van de grote vragen na de ondex-gang van Sport7 is welke zendgemachtigde nu de voet balwedstrijden uit de ere- en eerste divisie mag gaan uitzen den. Voorlopig zijn de uitzend rechten weer geheel in handen van de KNVB. NOS-voorzitter André van dei- Louw reageerde gisteravond gretig met de opmerking dat de NOS zo spoedig mogelijk met de KNVB om de tafel wil om zoveel mogelijk uitzendrechten bin nen te halen. Ook SBS6-direc- teur Fons van Westerloo zei zeer geïnteresseerd te zijn in onder handelingen met de voetbal bond. GPD Zie ook pagina 43 Van sportkanaal tot rampkanaal Alsof bijelkaar aan tafel zaten en geen duizenden kilometer hen scheidden, overlegden de Temeuzense chirurg Corbeij met zijn Amerikaanse collega Steffee in Cleveland over een medische in greep. Dankzij een satelietverbinding konden zij röntgen foto's bekijken en elkaar aanwijzingen geven via het beeld- C scherm. I w Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15,17,19 en 21; Reportage: 23,24, 25, 27, 29 en 31; Vrije tijd: 33; Bouwen en wonen: 34; Tafel en trend: 35; Auto motorfiets: 37; Wetenschap en techniek: 39; Natuur: 41; Sport 42 en 43. KAMPERLAND - Op vijftig plaatsen in Zee land komen zuilen te staan waarop tegen beta ling verbinding met Inter net kan worden gemaakt. De eerste vijf worden nog dit jaar geplaatst. Het is een initiatief van de firma Rijckholt in Kamperland, die ook de Zeeuwse Inter- net-aanbieder Zeeland- Net onder zijn hoede heeft. De palen komen op druk ke plaatsen in de provin- cie, zoals toeristische cen tra, cafés en bijvoorbeeld het ziekenhuis in Goes. De bedoeling van het initia tief is het Internet dichter bij de mensen te brengen. Iedereen kan aan de hand van de aanwijzingen op het scherm Internetten. Internet bestaat uit ontel bare computers over heel de wereld die aan elkaar zijn gekoppeld. Hiermee kan wex-eldwijd informa tie en ontspanning opge vraagd wox-den en contac ten worden gelegd. Tevens levert het bedrijf aan ie dere belangstellende een gratis email adres. Aan melding kan op de palen gebeuren. Wie twee maanden lang geen ge bruik van z'n email heeft gemaakt veiiiest het adres weer. Verder is in iedex-e paa 1 een routeplanner voor heel Nederland ingebouwd. De kosten van het gebx-uik van de palen zijn onder meer afhankelijk van het telefoontarief. Daarom zijn ze 's avonds en in het weekeinde goedkoper. zie ook pagina 39 van onze verslaggevers Peter de Knegten Dick van Rietschoten BOSCH EN DUIN - De sportzender Sport7 gaat uit de lucht. De uitzendin gen worden morgen al ge staakt. De aandeelhouders KPN, Phi lips, ING. Nuon Telekabel, De Telegraaf, Joop van den Ende, John de Mol en de KNVB heb ben hiertoe gisteravond tijdens een vergadering in Bosch en Duin besloten. De zender, die op 18 augustus van stait ging, staakt haar uitzendingen omdat zij feitelijk failliet is. De rechten voor het uitzenden van voetbalwedstrijden komen nu weer geheel in handen van de KNVB. Het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB be sloot direct na de beslissing over Sport7 daar zijn consequenties uit te trekken en op te stappen. Vandaag komt het bestuur voor het laatst met de clubs bijeen in Zeist, waar de algemene vei'ga- dering betaald voetbal wordt gehouden. De aandeelhouders van Sport7 hebben gisteravond met onmid dellijke ingang de geldkraan dichtgedraaid en sux-séance van betaling aangevraagd. Zij zul len gezamenlijk een verlies van ruim 100 miljoen voor lief moe ten nemen. Het is nog onzeker wat er met de 100 personeelsle den van Sport7 gaat gebeuren. Dat geldt evenzeer voor de 110 medewerkers bij Endemol Sports. Volgens de aandeelhou ders moesten er snel knopen worden doorgehakt. Er was geen tijd meer om alsnog met SBS6 door te onderhandelen over een overname van de arm lastige sportzender. Dat station wilde de voetbahechten van Sport7 overnemen. Jan Timmer, president-commis saris van Sport7, zette-gister avond in een korte verklaring de oorzaken van het faillissement uiteen. „De zender is onder te grote txjdsdiTik opgezet, waar doorzij onvoldoende draagvlak heeft kunnen krijgen", aldus Timmer. „Bovendien is er tij dens de contractperiode ondui delijkheid ontstaan over de vraag in hoeverre de KNVB kon beschikken over de uitzend rechten van de aangesloten clubs. Verder heeft Sport7 mede onder politieke druk een te ruim sublicentiebeleid moeten voe- ren. Daardoor verloor de zender een belangrijk deel van haar ex clusiviteit." Timmer verweet tevens 'de bui tenwacht' dat deze Sport7 nooit een faire kans heeft gegeven. „We hebben in het begin tekort- komingen vertoond, maar we kregen de kans niet een eigen gezicht te creëren." Timmer gaf nog een andere re den voor het debacle van de zen der: „Als gevolg van het over heidsbeleid is onzekerheid ontstaan bij de kabelexploitan ten. Daardoor werd de intro ductie van decoders en de komst van plus- en basispakketten vertraagd. De advertentie-in komsten vielen daardoor te gen." De aandeelhouders van Sport7 zullen volgens Timmer „niet omzien in wrok, maar het spijt hen wel dat er nu een eind is gekomen aan een kansiijk initi atief. Nu zijn er alleen maar ver liezers: de clubs, die op ruimere financiële middelen hadden ge rekend, de kijkers, die uiteinde lijk meer zullen moeten gaan betalen, de aandeelhouders die de aanloopverliezen voor hun rekening moeten nemen en ten slotte allen die het voetbal een warm hart toedragen". van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bokspieten en roofsinten hebben het blazoen van de Goedheiligman donder dag en gisteren danig bezoe deld. De politiekorpsen noteer den twee vechtpartijen, een diefstal en een bedreiging waar in de sint en zijn knecht een hoofdrol vervulden als dader of als slachtoffer. In het anders zo vredige Oost- voome bleek een handjevol kruidnoten donderdagavond voor een automobilist voldoen de om volslagen op tilt te slaan. Een 11-jarig Pietje dacht goed te doen door het snoepgoed op straat rond te strooien. Toen en kele noten tegen het vervoer- middel van de man kwamen, stapte deze uit en sloeg hij de jongen enkele malen. Daarna reed hij weer verder In Nijmegen bleek donderdag een Sinterklaas zijn missie vol ledig vei-keerd te hebben begre- pen. Een 53-jarige vrouw had via een tussenpersoon een sint ingehuurd. Toen zij een tele foontje kreeg van iemand die zich voorstelde als sinterklaas, vertelde ze hem dat twee zakken met cadeautjes klaarstonden in de kelder. De Goedheiligman kwam inderdaad, brak de deur van de kelderbox open en ver dween met de presentjes. Hard voorwerp In Almelo zal een 21-jarige vrouw in het vervolg heel anders tegen het vrijgevige duo aankij ken. Op de Bornebrocksestraat werd zij op haar fiets aangehou den door twee zwarte Pieten. Zonder aanleiding sloegen de twee met een hard voorwerp in op de totaal overrompelde vrouw die daaraan zwellingen en schaafwonden aan haar ge zicht overhield. De Pieten zijn (Advertentie) spoorloos. In Alkmaar werd op het NS-station een Piet dooreen 16-jange jongen uit Heiloo be- dreigd met een Engelse sleutel. De jongeman was ontevreden met het aantal pepernoten dat hij van Sints hulpje had gekre gen Zwarte Piet, in het dagelijks le ven conducteur bij de NS, bleek niet onder de indruk. Hij greep de inhalige tiener bij de kladden en droeg hem over aan de poli tie. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Accountants voor het MKB. Wilt u meer informatie bel dan met dhr. Jan Kousemaker RA, telefoon (0118) 67 11 00. Bellen gaat sneller (0118) 484216 Dr PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 Nieuwe Burg 19, Middelburg LEDER GESPMOLIÈRE in zwart, navy en bordo. Maten 39 - 46. Normaal 69.95 ZWOLLE - Rond de voetbal wedstrijd FC Zwolle-Go Ahead Eagles heeft de politie van Zwolle 25 supporters aange houden. Voor de eerste-divisiewedstrijd pakte de politie tien supporters op in de binnenstad van Zwolle. Zij bleken in het bezit van veld boden wapentuig en ze sloegen racistische taal uit. Eén van hen bracht de Hitlergroet. De politie was met 140 mensen aanwezig. Na afloop van de wedstrijd (2-0 voor Zwolle) hield de politie nog eens vijftien raddraaiers aan, die vernielin gen aanrichtten aan geparkeer de auto's. De Tweede Kamer discussieer de deze week uitgebreid over hoe de voetbalcriminaliteit in Nedexdand aan te pakken. Daaruit bleek dat het niet een voudig is doeltreffende maatre gelen te nemen. De kwestie komt binnenkort opnieuw in de Kamer aan de orde. ANP MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) van onze verslaggeefster Ans Bouwmans DEN HAAG - Het kabinet houdt vast aan het besluit van minister Borst (Volksgezond heid) om het kunstgebit niet te rug te brengen in het zieken fondspakket. Dat maakte vice- premier Dijkstal gisteren be kend. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dit onver- (Advertentie) Originele Engelse eigen import antwoord. Het Kamerlid Oud- kerk wil minister Borst ter ver antwoording roepen zodra een Kamermeerderheid zich vol gende week heeft uitgesproken voor het PvdA/D66-plan om de kunstgebitten wél weer aan ou deren te vergoeden. Vice-premier Dijkstal stelde gisteren dat de aanvullende ver- zekeringen voor kunstgebitten volgens het kabinet toereikend zijn. Vierenhalf miljoen mensen kunnen bij hun ziekenfonds voor vijf gulden per maand te recht. aldus Dijkstal. Dertig gulden per jaar is betaalbaar, ook voor oudere mensen met een smalle beurs, meent het kabi net. Wat Dijkstal er volgens Oud- kerk niet bij zegt, is dat de rest van de ziekenfondsverzekerden - 5,5 miljoen mensen - veel duurder uit is. Die zijn bij hun ziekenfonds bedragen tot twin tig gulden per maand kwijt voor zo'n aanvullende polis. Zouden die massaal overstappen op goedkopere ziekenfondsen dan gaan daar de premies omhoog, aldus Oudkerk. De PvdA'er laat het er niet bij zitten. Samen met D66-Kamer- lid Van Boxtel heeft hij vorige week het kabinet in een motie Advertentie opgeroepen het kunstgebit voor ouderen weer te vergoeden. Daarvoor lijkt in de Tweede Ka mer een meerderheid, daar ook de kleine chi-istelijke en linkse partijen dit voorstel steunen. „Straks ligt er een Kameruit spraak. Dan moet het kabinet zich maar eens in de Kamer ko men verantwoorden voor deze schijnoplossing." Het is overi gens niet ondenkbaar dat het kabinet de Kameruitspraak naast zich neer zal leggen. Wat de PvdA'er vooral irriteert is dat het kabinet telkens pas onder druk van de Tweede Ka mer goede regelingen treft voor ouderen (zoals de overstap van 200.000 ouderen naar het zie kenfonds) en gehandicapten (zoals extra geld om wachtlijs ten terug te dringen). „Het kabi net zegt dat het wat wil doen aan armoede, maar ik wil daden zien", aldus Oudkerk. Het kost 75 miljoen gulden om het kunstgebit weer in het zie kenfonds te brengen. Volgens de PvdA'er kan daar best geld voor worden gevonden. Ziekenhui zen geven volgens hem jaarlijks 400 miljoen gulden te veel uit aan materiaal, apothekers ver dienen te veel aan de verkoop van medicijnen „en de reserves van bepaalde zorginstellingen zitten bomvol." Het kunstgebit is sinds 1 januari 1995 uit het ziekenfonds. GPD Advertentie hhhhbhhhhhhi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1