Lammerenburg was goede les Even een schuilplaats tegen de totale liefde PZC Fruitteeltmuseum Kapelle geopend Bekend werk op decemberveiling in Middelburg Droomtijdconcert geniet je het best horizontaal Bluesgitarist Studebaker John KOM PRO zeeland 17 Vlissingen voorzichtiger met beloftes over behoud vrij uitzicht Moeder geslagen Skateboardbanen in Mariekerke Gestolen auto gevonden in Goes Snorfietsdief bekent schuld Geluidsapparatuur uit auto's Dubbel pech voor fietsendief Afscheid van Brouwershaven kunst cultuur zaterdag 7 december 1996 van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen trekt lering uit het verzet tegen de toekomstige nieuwbouwwijk Lammeren- burg. Meer dan voorheen zal de gemeente kopers van kavels duidelijk maken dat zij geen ga ranties kan geven over hoe de uitbreiding van Vlissingen in de toekomst verloopt. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de ontwikkeling van Lammerenburg, het gebied tussen de Gerbrandystraat, de Jacoba van Beieren weg, de Zuidbeekseweg en de toekom stige S14. Daar is plaats voor naar schatting 275 koopwonin gen, overwegend in de duurdere sector. Het definitieve bestem mingsplan komt 19 december in de gemeenteraad. Veel bewoners van het noorden van de wijk Rosenburg zijn ver bolgen over de plannen voor Lammerenburg. Zij zeggen bij de aankoop van hun perceel, en kele jaren geleden, de verzeke ring te hebben gekregen dat Lammerenburg 'gedurende een lengte van jaren' onbebouwd zal blijven. Nu blijken zij toch binnen relatief korte termijn hun vrij uitzicht kwijt te raken. Tijdens de inspraak op het ont- werp-bestemmingsplan heeft een van de bewoners, S. R Gies- bertz, dat bezwaar nogmaals in gebracht. Risico In hun reactie op de inspraak schri j ven B en W dat er indertij d van garanties geen sprake kan zijn geweest. „Geen ambtenaar, maar zelfs geen college van bur gemeester en wethouders, kan een uitdrukkelijke toezegging doen over de ontwikkeling van een bepaald gebied over een lange periode." Beleidsinzich- TERNEUZEN - De Terneuzen- se politierechter veroordeelde vrijdag een 21-jarige man uit de Scheldestad voor mishandeling van zijn moeder tot een week i voorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte had na een ruzie thuis - zijn moeder ge- i 'schopt en geslagen. ten kunnen immers veranderen en dat, zo vindt het gemeentebe stuur, moet als 'een normaal maatschappelijk risico' worden beschouwd. Het college wijst er verder op dat de eerste woningen in Lam merenburg in 1998 worden op geleverd. Dat is ongeveer zeven jaar na de, al dan niet vermeen de, beloften. „Naar onze opvat ting is dit toch een vrij lange pe riode." Als Giesbertz vindt dat hij daadwerkelijk schade lijdt, zo voegen B en W eraan toe, kan hij naar de rechter stappen. Spijtbetuiging Toch steekt het college, zij het wat aarzelend, de hand ook in eigen boezem. „Wij betreuren niettemin de gang van zaken, zoals die blijkbaar door appel lant is ervaren en uiteraard heb ben wij lering getrokken uit deze zaak. Nog alerter dan voor heen zullen de nodige voorbe houden worden gemaakt, in dien het gaat om het uitspreken van toekomstverwachtingen voor bepaalde gebieden." De belangrijkste reden om eerst Lammerenburg te gaan ontwik kelen, is dat de gemeente die grond in eigendom heeft. Bo vendien is de vraag naar koop woningen en bouwkavels groot en moet er tijdig een opvolger beschikbaar zijn voor de andere bouwlocaties in de directe om geving: De Lange Pacht en Ro senburg, die bijna vol zijn. Behalve Giesbertz hebben ook de volkstuinders bezwaar ge maakt tegen het ontwerp-be- stemmingsplan. Zij wijzen er-op dat in het plan geen plaats meer is voor het volkstuinencomplex, terwijl er geen goed alternatief voorhanden is. Gelet op 'de maatschappelijke relevantie en weerstand' en om de ontwikke ling van Lammerenburg niet te vertragen, heeft het college be sloten het gebied van de volks tuinen uit het bestemmingsplan te halen en daarvoor een apart bestemmingsplan te maken. „Alle opties blijven derhalve open." Het bestemmingsplan Lamme renburg wordt donderdag 12 december besproken in de com missie ruimtelijke ordening en verkeer. De openbare vergade ring wordt gehouden in het Vlis- singse stadhuis en begint om 16.00 uur. Het Antwerpse theatergezelschap Open Living Theatre tijdens de voorstelling ter gelegenheid van de feestelijke opening van het fruitteeltmuseum. foto Willem Mieras De Kok wil gemeentelijke samenwerking ook bij podiumbeleid van onze verslaggeefster Caroline Moerland KAPELLE - Gedeputeerde van cultuur drs. G. C. L. M. de Kok pleitte vrijdag bij de opening van het fruitteelt museum voor een Bevelandse samenwerking op het ge bied van podiumaccommodaties. Hij prees de manier waarop de gemeenten in de regio de handen ineen hebben geslagen voor de realisatie van de Kapelse aan winst en het Yersekse schaal- en schelp dierenmuseum. „Wellicht dat dit een voorbeeld kan zijn voor samenwerking rond andere vraagstukken in de cultuur, zoals podiumaccommodaties", zei De Kok. Alle gemeenten op de Bevelanden voeren nu nog een eigen theaterbeleid. Wel is op initiatief van Goes een onderzoek gedaan naar de voordelen die een samenwerking op het gebied van de podiumkunsten zou kunnen opleveren. De Kok hield niet alleen een toespraak, maar mocht ook de officiële openingshan deling verrichten. Hij moest een hap ne men uit een appel die hij had ontvangen van een levend standbeeld van de Ro meinse godin Nehalennia. Deze dame maakte onderdeel uit van het Antwerpse theatergezelschap Open Living Theatre. Samen met haar collega's had ze eerder die middag een voorstelling gegeven voor de genodigden. Iedere acteur speelde een fruitsoort en was ook als zodanig ver kleed. Ook alle hoogste groepen van de basis scholen in de gemeente Kapelle kregen vrijdag de voorstelling van het Open Li ving Theatre te zien. Verder zijn voor alle leerlingen kleurpla ten beschikbaar gesteld. MELISKERKE - B en W van Mariekerke trekken ruim tien duizend gulden uit voor de aanschaf van drie skateboardba nen. De speeltoestellen worden geplaatst in het Aagtekerkse dorpsbos, op de speelweide in Gnjpskerke en op het langpar- keerterrein voor vrachtwagens in Meliskerke. De Mariekerk- se jeugd wil al langer skateboardbanen. De gemeenteraad wil plannen daarvoor - bleek tijdens de begrotingsraad - onder steunen. Uitgangspunt van het college is dat de gemeente de materi aalkosten voor haar rekening neemt en dat anderen (ouders) de banen plaatsen. GOES - De politie heeft vrijdag in de Goese Stikkerstraat een gestolen auto aangetroffen. Controle wees uit dat het kente ken vals is. Nader onderzoek moet uitwijzen waar de auto is gestolen en wie de eigenaar is MIDDELBURG - Een 17-jarige Middelburger heeft bekend een snorfiets ter waarde van 2500 gulden te hebben gestolen. Het voertuig was op 29 november in Middelburg meegeno men. Na een nacht op het bureau bekende de knaap dat hij daarvoor verantwoordelijk was. De snorfiets is inmiddels te rug gegeven aan de eigenaar. De Middelburger kreeg in ruil een proces-verbaal. MIDDELBURG - Bij drie autoinbraken in de Geereparkeer- garage in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag geluidsapparatuur gestolen. Van de wagens sneuvelden rui ten. Uit de auto's verdwenen autoradio's, waarvan twee met cd-speler, en cd's. De totale waarde bedraagt meer dan drie duizend gulden. Hoe de inbrekers de garage - die normaal gesproken is afge sloten - zijn binnen gekomen, is de politie nog een raadsel MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag om 1.45 uur een 23-jarige Middelburger aangehou den. Surveillerende agenten spraken de man aan op de Kousteensedijk. Op dat moment wierp de man een fietssleu- teltje weg. Op het bureau verklaarde de Middelburger dat hij het rijwiel een paar dagen daarvoor uit de binnenstad had gestolen. De eigenaar had daarvan aangifte gedaan. De fiets stond toen niet op slot. De Middelburger is na verhoor naar huis gestuurd met een proces-verbaal op zak. Eerder die dag was de man ook al eens aangehouden. Hij werd toen betrapt toen hij gestolen lege flessen inleverde bij een winkel aan de Pottenbakkerssingel. Tegen de politie ver- k laarde hij dat hij geld nodig had om te kunnen eten. Ook voor de flessentruc kreeg hij een proces-verbaal. ZONNEMAIRE - Behalve Noordgouwe en Schuddebeurs neemt ook Zonnemaire zaterdag 14 december afscheid van de gemeente Brouwershaven. Het feest begint 8 30 uur met een rondgang met het draaiorgel. Om 10.30 treden Rijn en Trijn op in het dorpshuis met hun voorstelling Roodkapje en de Boze Wolf Vanaf 14 uur staat Zeeuws Plat er op de planken. Om 18.30 uur is er een lampionnenoptocht door het dorp. In het dorpshuis is vanaf 19.30 uur een kinderdisco, gevolgd door een feestavond met live muziek. van onze verslaggever MIDDELBURG - De traditio nele decemberveiling van kunsthandel AI. Verhage uit Middelburg bevat dit jaar op nieuw werk van bekende kun stenaars. Er worden schilderijen aange boden van onder anderen G.H. Breitner, Gabriël Metsu, Con stant Permeke en Reimond Kimpe en tekeningen en litho's van Matisse, Chagall, Kees van Dongen, Karei Appel, Comeille. Picasso, Miro en James Ensor. Behalve schilder- en tekenkunst komt dinsdag 10 december in de Stadsschouwburg in Middel burg ook veel antiek onder de hamer, waaronder een collectie horloges en streeksieraden. De topstukken op de veiling zijn Meisje met haring en wijnkan aan een tafel van Metsu, een leerling van Gerard Dou, en Herberginterieur met vrolijk gezelschap van Bartholomeus Molenaer. Beide werken moeten ongeveer 30.000 gulden opbrengen. Een opvallend paneel is ook Meisjeuit ArnemuidenvanH. J. Wolter. Van Breitner wordt behalve het schilderij De bouwput Centraal Station Amsterdam ook een aquarel getiteld Joffers geveild. Het is Verhage net als voorgaan de jaren ook dit keer gelukt een schilderij van Reimond Kimpe in de handel te brengen. Het is St. Anna ten Drieën, een doek uit zijn blauwe periode. Het Singer Museum in Laren en het Zeeuws Museum in Middelburg organiseren volgend jaar een grote overzichtstentoonstelling rond Kimpe. De kijkdagen zijn op ma 9 dec van 15-20 uur en di. 10 dec van 10-11.30 uur in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Aanvang veiling: 14 uur. Meisje uil Arnemuiden van H. J. Wolter. Nada Naga treedt in wisselende bezettingen op: soms met twintig, soms met z'n tweeën. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De muziekgroep Na- da Naga krijgt elke zaal plat. Verwonderlijk is dat niet, want het in Goes opgerichte collectief verzoekt de luiste raars zich languit op matjes te vleien. Het 'droomtijdcon cert' geniet je het best in hori zontale stand. Dat ontspant én met de ogen gesloten ver sterkt het de beleving van de helende klanken van de di- dgeridoo, sjamanentrommels, klankschalen, fluit, Chinese gong en zang. Na vijf kwartier positieve vibraties gaat de luisteraar relaxed en ver kwikt naar huis. „Tijdens een droomtijdconcert kom je meer bij jezelf, vind je rust, ontspan je. Er is een bewuster contact met je eigen energie in en rond je lichaam", legt Monica van Elk uit. Nada betekent 'mets en toch alles'. Naga is de slang die in het onderste energiepunt (chakra) ligt opgerold en op stijgt als de mens zijn energie laat stromen. De slang staat voor ontwikkeling. Dat geldt niet in de laatste plaats voor de spelers van Nada Naga. Persoonlijke groei en een lief devolle attitude zijn voor waarden voor een plaats in de groep, muzikale ervaring geenszins. Reynier de Muynck: „Wij maken ook geen muziek, maar klanken en geluiden. Dat gebeurt puur intuïtief. Tijdens het droom tij dconcert is er wel een be paalde structuur, maar de loop ervan wordt bepaald door improvisatie. De didgeiïdoo, een blaaspijp die wordt gebruikt door de Australische Aboriginals om er 'hun schepping mee in stand te houden', speelt een belangrijke rol, vooral als hij van eucalyptushout is ver vaardigd. Reynier: „Die lage trilling is niet alleen te horen, maai- ook te voelen en staat gelijk aan de vibratie van een mens. In feite breng je het pu bliek naar een lager trillings niveau, wat ontspant." Omdat iedere luisteraar persoonlijk aandacht krijgt van de spelers - „we raken ze aan, lopen met klankschalen en didgeridoo langs hun lichaam" - is een droomtijdconcert toeganke lijk voor maximaal tien tot twintig peisonen, afhankelijk de beschikbare ruimte. ..Meer gaat niet omdat je op het indi vidu speelt en ieder de volle aandacht wil geven. Overi gens zijn ook individuele ses sies mogelijk. Dan zet Nada Naga twee of drie spelers in. Monica. „De bezetting staat met vast. Het kan zijn dat we met z'n twintigen spelen of met z'n tweeën." 'Healing' vindt Monica een verkeerd etiket. „Een droom tijdconcert ontspant en is dus helend." Zwevers zijn ze be slist niet, onderstreept Ditje de Muynck. „Wij zijn ook ge wone hardwerkende mensen, die andere mensen leren gron den, zorgen dat ze zich oké voelen. Daarom spelen we al leen tegen onkosten; er is geen winstbejag." Nada Naga stoelt niet op een religie of specifieke filosofie. „We zijn universeel, koppelen wereld religies", vindt Reynier. „Ei genlijk maken we een soort wereldmuziek. De didgeridoo komt uit Australië, de klank schalen uit Nepal, de gong uit China en ga zo maar door Zelf ben ik de laatste tijd bezig met Keltische dingen. Het gaat ons erom zoveel mogelijk na tuurlijke geluiden te gebrui ken." Nada Naga existeert sinds dit voorjaar en is de eerste 'droomtijdgroep' in Zeeland Amsterdam en omstreken telt al enkele collectieven Wie lekker wil liggen, luisteren en lager vibreren kan zondag 15 december vanaf 13 uur te recht in De Vier Windstreken aan de Breeweg in Middel burg. Het concert in 't Beest in Goes vandaag (zaterdag) is al 1 volgeboekt. Gezien het gerin ge aantal plaatsen lijkt het raadzaam in te schrijven. Overigens verzorgt Nada Na ga vanaf januari elke maan dagavond inloopconcerten in centrum De Dijk aan de 's- Heer Hendrikskmderendijk 60 in Goes. GOES, t Beest 'Pallaksch, pallaksch, pallaksch. door Kollektief D&A riet Luc Van Autreve en Reinhilde Van Driel. Re gie van Dirk De Keyzer. door Willem Nijssen Ik ben op reis gegaan, maar ik ben mijn lichaam vergeten. Niets meer zeggen, geen woor den, zo sterft de schrijver die zijn lichaam vergeten heeft." Dat zijn de laatste woorden van 'Pallaksch, pallaksch, pal laksch...'. een voorstelling die in heel vrije vorm een beeld geeft van de zingevings-worsteling van de Duitse dichter Hölderlin (1770-1843). Omdat het stuk geen poging doet om werkelijk biografisch te zijn, lijkt Hölderlins levens loop er weinig toe te doen. Toch is het goed te weten, dat hij na een glansrijke studie in de theo logie en na intensieve contacten in Weimar met Schiller, Goethe, Herder en Fichte tóch kiest voor een bestaan als gouverneur. Zo belandt hij in Frankfurt, in de bankiersfamilie Gontard. Hij raakt hevig verliefd op de vrouw des huizes, die zijn gevoelens beantwoordt en die zijn muze zal worden. Nauwelij ks twee jaar later moet hij 'hals over kop' Frankfurt verlaten, en begint zijn zwer ven. Weer enkele jaren latei- sterft Susette Gontard. Höl derlins bestaan wankelt, zijn gezondheid wordt snel slechter. De laatste 36 jaar van zijn leven brengt hij, in kennelijke staat van waanzin, door in het gezin van een timmerman. 'Pallaksch, pallaksch, pal laksch...' handelt over de strijd om zin te geven aan het bestaan Wat al gedaan is, hoeft niet meer gedaan, wat gezegd is, hoeft niet meer gezegd te worden. „Leven is niet meer dan het leven imite ren. Sommige mensen kunnen al die woorden, vet geworden van betekenis of zo afgekloven als een lijk, gewoon uitspreken. Maar ik krijg die woorden niet door de tunnel van mijn keel ge perst. Ik zoek dat éne, nooit ge zegde woord. Mijn woord. 'Pal laksch', bijvoorbeeld." De strijd van de dichter is in we zen de strijd van de minnaar. Van de man die als een passant („Alle mannen zijn passanten. aan de scheur in het zeil van de circustent staat en de vrouw ga deslaat die daarbinnen de tover van haar bloed bedrijft. In wei nig meer dan een fragmentari sche dialoog wordt de onbereik baarheid, van de muze, van het mysterie, van het levensdoel, tastbaar gemaakt In 'Pallaksch, pallaksch, pal laksch...' is nauwelijks sprake van toneel. Het valt niet te ont ken nen dat j e acteurs nodig hebt om de woorden hun autonome kracht te geven. Wie anders kan ze bevrijd van subjectieve in kleuring overbrengen? Maar to neelspel is er niet echt. het gaat om de teksten, om de zuiverheid en de helderheid ervan. De beel den (niet veel meer dan de fysie ke aanwezigheid van de spelers en hun onderlinge posities, een beetje licht en een beetje mu ziek) helpen om wat tussen de woorden ligt, over te brengen. Zo groeit 'Pallaksch. pallaksch, pallaksch...' naar een sfeer beeld, naar een beeld van het onbereikbare in een sfeer van weemoed. In de sfeer van een melancholie die aarzelt tussen berusting en verzet. Op het hoogtepunt staat er even een schuilplaats van poëzie, een dichter als Hölderlin waardig en met alle eigenschappen van een schuilplaats. Even tijdelijk als gastvrij, even sjofel als ver lossend. van onze verslaggever TERNEUZEN - Bluesgita rist Studebaker John Gri- maldi groeide op in Chicago, de bakermat van de stevige, rauwe blues. Grimaldi zagen hoorde blueslegenden als Howlin' Wolf, Muddy Waters en Hound Dog Taylor spelen in Maxwellstreet en begon vastberaden aan een eigen carrière. Zondag treedt hij op in Terneuzen. In zijn jonge jaren speelde hij drums en harmonica in ver schillende rhythm- blues bands. Later greep hij onder invloed van Hound Dog Tay lor naar de slide-gitaar. In 1978 brachten Studebaker en zijn begeleidingsband The Hawks een eerste album uit. Zeven jaar later zag Rocking the blues het daglicht. De cd Too Tough bracht Studeba ker John enkele jaren latei- onder de aandacht van de Europese bluesliefhebbers. Ook zijn meest recente cd Tremoluxe is goed ontvan gen. De laagtonige harp, het stu wende spel op de slide gitaar en de expressieve zang zijn nog immmer de handelsmer ken van deze muzikant uit Chicago. Studebaker John the Hawks verzorgen op zon dag 8 december een concert in Porgy Bess in Terneu zen. Het optreden begint om 21.00 uur. Ahoy Rotterdam, 13 t/m 15 december Openingstijden: vrijdag 13 dec.: 14.00-24.00 tiupEpP zaterdag 14 dec.: 12.00-24.00 uur zondag 15 dec.: 11.00418.00 uur http://www.skiniight.iil/erotrend.htm f EROTREND. Trends in lifestyle en erotiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17