Snelheidscontroles te opvallend Q Medisch advies per sateliet e,sTTcT PZC Duits toerisme aan Zeeuwse kust neemt steeds verder af Waterschap hanteert fout milieustandpunt Bloemdijken Hulst oneigenlijk gebruikt tegen varkensinvasie Samenwerking op vlak afvalverwerking zeeland 15 Politie wil komend voorjaar nieuwe meetapparatuur inzetten EEN EFFICIËNTE PARTNER utility Oostburg wil niet aan windturbine Breskens meewerken te hard TOTAAL AAN boetes 249-000 zaterdag 7 december 1996 van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Hij wil er niet dramatisch over doen, maar toch verwacht directeur Rudi ter Heide van het Toeristisch Bureau Zeeland (voorheen VVV Zeeland) dat de al een paar jaar geleden ingezette tendens van een afnemend Duits vakantie- bezoek verder zal doorzetten. „Er zijn signalen dat de top is bereikt", zo reageert Ter Heide op de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek(CBS). Het CBS maakt melding van een teruglopende buitenlandse be langstelling voor Nederland in de eerste negen maanden van dit jaar. vergeleken met dezelfde periode in 1995. Het CBS be schikt nog niet overdetailcijfers over de Zeeuwse regio Op grond van uitspraken van ondernemers en van contacten uit de bankwereld, waar men het totale saldo aan vreemde va luta zag dalen, had de Zeeuwse toeristische voorman die bui al eerder zien hangen. Blijft het Duitse bezoek achter, andere landen rukken weer op. De be langstelling vanuit België neemt toe en er zit ook groei in het Engelse bezoek, maar dat maakt de Duitse afname niet goed. De CBS cijfers gaan uit van de in de eerste negen maanden van dit jaar geregistreerde overnach- tingscijfers. Ter Heide: „Sep tember was niet zo slecht En oktober verliep voor een aantal bedrijven ook vrij goed. De ver wachting is dus dat de cijfers er over het gehele jaar genomen niet slechter op worden" Het Nederlands Bureau voor Toeris me tekent bij de CBS-cij fers aan dat er weliswaar minder buiten landse overnachtingen zijn ge weest, maar dat het aantal bui tenlanders gelijk is gebleven. Hun bestedingen zijn zelfs met zes procent toegenomen. Lange nazomer Het is de vraag of een vergelij king van het aantal buitenland se overnachtingen met vorig jaar nu wel zo maatgevend is om een ontwikkeling aan te geven. De lange nazomer van 1995 zorgde er toen voor dat de trend van een steeds korter verblijf even werd doorbroken. Het aan tal overnachtingen in Zeeland liep in dat jaar op tot 16.4 mil joen: 10,2 miljoen overnachtin gen van landgenoten en 6,2 mil joen van buitenlanders. Dat betekende een absoluut record en ten opzichte van 1994 een stijging met 2,5 miljoen Van de buitenlandse overnach tingen waren de Duitsers in 1995 met 5,4 miljoen overnach tingen veruit in de meerderheid. De Duitsers scoorden daarmee een aandeel van 88 procent. Het aandeel van de Belgen kwam met 570.000 een aandeel van 9 procent. Daarna volgden de Britten (36.000 overnachtin gen), de Fransen (31.000) en van inwoners uit andere Europese landen waren dat er bij elkaar 67.000. Uit de rest van de wereld vonden in 1995 26 000 over nachtingen plaats in Zeeland Boosdoener Ter Heide heeft al meerdere ke ren uitgeroepen dat ervoor moet worden gewaakt dat Zeeland het imago krijgt te duur te wor den. Hij ziet de teruglopende economie in Duitsland als de grootste boosdoener voor het afnemende bezoek van de Oos terburen. „Dat heeft ook weer voordeelkanten, want als men minder ver op vakantie kan gaan komt Nederland en daar mee ook Zeeland wat eerder in the picture." De directeur van het Toeristisch Bureau Zeeland heeft inmiddels van collegiale zijde in Duitsland vernomen dat er in verband met het besteedbare inkomen van de Duitsers op een matig 1997 wordt gerekend. Erzijnzelfs ge luiden dat voor bepaalde groe peringen zelfs een vakantie in het binnenland niet meer bin nen bereik ligt. Toch wil Ter Heide wijzen op de geleidelijk aan positiever wor dende economische groeicijfers in het Oosterbuurland. „We kunnen dus hoop hebben dat het met Duitsland met een sisser af loopt." De toeristisch recreatieve con sumptie in Zeeland is inmiddels opgelopen tot twee miljard gul den De totale werkgelegenheid in de Zeeuwse toeristisch/recre atieve sector bedraagt 15.700 personen. Buitenlandse ver- blij fstoeristen besteden naar schatting 700 miljoen gulden in Zeeland. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap de Zeeuwse Eilanden gooit het kind met het badwater weg als het de voornemens in de nota Communicatie gaat uitvoeren. De Zeeuwse Consulent Nutuur- en Milieueducatie (NME) M. Wiersma, stelt in een reactie op de nota vast dat het waterschap volkomen achterhaalde stand punten inneemt. Hoewel de wa terschappen mede aan de wieg hebben gestaan van de Milieu Educatie Centra (MEC's), is de Zeeuwse Eilanden van plan om het veel meer zelf te gaan doen. Daarom zouden de subsidies aan de MEC's moeten worden afgebouwd en is alleen nog hier en daar wat geld voor project subsidies beschikbaar. Wiersma constateert niet alleen een cultuurbreuk met het beleid dat door andere overheden wordt gevoerd: steeds verder gaande samenwerking van overheden en particulier initia tief op alle niveaus, maar ziet ook een ouderwetse houding. Waterschappen zijn niet, zoals uit de geest van de nota spreekt, bazen of beschermheren van NME, maar veel meer partners. De doelstellingen van water schappen en NME lopen op hoofdlijnen gelijk maar bij NME zitten de deskundigen op het gebied van educatie. Oude fout Volgens Wiersma maakt het wa terschap de oude fout beleids- voorlichting en educatie op één hoop te vegen. Beleidsvoorlich- ting, vertelt de consulent maar weer een keer, is het verkopen van beleid. Educatie is het op voeden in inzicht. Beide kunnen elkaar prima aanvullen maar dan wel uitgevoerd bij de geëi gende instanties. Dat het waterschap met name wil gaan communiceren met het onderwijs 'omdat dat de belas tingbetalers van de toekomst zijn', zint de consulent ook niet. Weliswaar heeft NME zelf nau we contacten met het onderwijs, volwassenen moeten juist ook als een belangrijke doelgroep worden aangemerkt. Zij zijn verantwoordelijk voor wat er fout gaat en kunnen daar, met goede educatie, ook een hele boel aan doen. Dat NME dat met zijn infrastructuur van MEC's en en ondcrwijsrelaties, goed koper kan dan het waterschap op eigen houtje, lijkt Wiersma duidelijk. (Advertentie) 1.950.- TERNEl'ZEN Mr. F.J. Haarmanwcg 61 Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 MIDDELBURG Arncstcinwcg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447 van onze verslaggever OOSTBURG - Het Oosthurgse college van B en W wil geen medewerking ver lenen aan de plaatsing van een wind turbine in Breskens, omdat dan af breuk wordt gedaan aan het landschap. Hét college wil een beleidskader ont wikkelen voor het al dan niet plaatsen van windturbines en heeft het onder werp op de agenda gezet van de eerst volgende vergadering van de commis sie planologie. Bressiaander J. Flikweert en H. Ris- seeuw in Schoondijke hadden bij de ge meente de plannen voor een windturbi ne-project ingediend. Het college stelt zich op het standpunt dat windturbines alleen kunnen worden neergezet in landschappen waar mensen al op grote schaal hebben ingegrepen.. Bovendien vinden B en W dat de grootte van en het aantal windturbines inverhouding moeten staan tot de aanwezige elemen ten in het landschap. Vooral op basis van die uitgangspunten ziet hét college geen reden om mee te werken aan het plan van Flikweert. H. Risseeuw aan de Sasputsestraat in Schoondijke had de gemeenteraad in mei dit jaar gevraagd medwerking te verlenen aan de vervanging van zijn huidige windturbine. Hij stelde voor een hogere windmolen te plaatsen om meer rendement te hebben De raad wilde het verzoek in een commissie pla nologie bespreken en krijgt daan-oor in de vergadering van 18 december de ge legenheid. Het college wil dan ook over de steun van de gemeente aan wmdenergiepro- jecten in het algemeen van gedachten wisselen met de commisieleden. De ver gadering wordt gehouden in de com missiekamer van het gemeentehuis in Oostburg en begint om 8.30 uur. Deltahoek Na afloop van de vergadering van de commissie planolgie vergadert de com missie openbare werken. De leden bui gen zich ondermeer over de voorstellen circa 1,2 miljoen gulden uit te trekken voor het bouw- en woonrijpmaken van de laatste fase van het bedrijventerrein Deltahoek en het beschikbaar stellen van 185.000 gulden voor de aanleg van drie nieuwe tennisbanen in Groede. 'van onze verslaggever Harmen van der Werf SEROOSKERKE (S) - Automo bilisten zijn creatief als het om snelheidscontroles gaat, maai de politie laat zich niet kisten. Als het aan de politie ligt, komt er voorjaar 1997 nieuwe meet apparatuur op de markt, waar aan geen hard rijdende automo- i bilist kan ontsnappen. Dat moet de pakkans en vooral de ver keersveiligheid in Zeeland ver groten. l'Dat automobilisten heel goed 'weten wanneer er wordt gecon troleerd op snelheid, is deze «week klip en klaar bewezen op jSchouwen-Duiveland. De poli ce meet sinds maandag tussen het dorpje Serooskerke en J Haamstede met detectielussen jinde weg. Op proef eninsamen- werking met de provincie. De 5resultaten zijn tekenend. Aantal bekeuringen -Maandag reden niet minder dan j 23938 van de 5891 passerende ^automobilisten harder dan tachtig kilometer per uur. Dat i zou de politie ruim 360.000 gul- |!den aan boetes hebben opgele- ïverd. Om de automobilisten dat '•duidelijk te maken, is bij Se rooskerke een boetebord ge- ïplaatst. waarop het aantal be keuringen van de voorgaande dag wordt vermeld. Het bord is dinsdag opgetrokken. Het aan- ;tal overtredingen is sindsdien »fors gedaald. Dinsdag reden - i'nog maar' 2919 van de 5510 i^passanten te hard en woensdag 3173 van de 6274. Het aantal ■was donderdag weer gestegen; J3090 van de 5867 automobilis ten lapten de tachtig kilometer $aan hun laars. Papieren zak 'De politie had in vier dagen op j «die plek ruim 1,1 miljoen gulden '.kunnen innen. In werkelijkheid .-slaagt geen colonne politie agenten erin zoveel geld aan jboetes bij elkaar te sprokkelen. {De bestaande meetapparatuur tin auto's en radarkasten is daar- Uoor te opvallend. „Ze remmen ,'al voor een papieren zak in de jberm", zegt W. Dek, snelheids- n ^coördinator in politiedistrict tOosterscheldebekken. |g Om dat te bewijzen haalt hij de -cijfers erbij van intensieve snel van onze verslaggeefster iPascalle Capetti 'HULST - De aanwijzing van verzuringsgevoelige bloemdij- jken in de gemeente Hulst heeft volstrekt willekeurig plaatsge vonden. Het enige doel is ge- 'weest nieuwvestiging van {grootschalige varkensbedrijven luit Brabant te voorkomen. Var kenshouder C. van Sleuwen uit Veghel is het volstrekt niet eens 'met de ontwerp-verordening "Aanwijzing van verzuringge- ivoelige gebieden Hulst'. „Wat de gemeente op grond van Ruimtelijke planologie niet is 'gelukt (uw gemeente heeft ja renlang zitten slapen), wordt thans via de milieuwetgeving alsnog onmogelijk gemaakt en dat terwijl de wetgever juist heeft beoogd kleine landschap selementen minder bescher ming te bieden. Een schoolvoor beeld van détournement de pouvoir", schrijft de advocaat van Van Sleuwen. De criteria waaraan een dijk moet voldoen om als verzu- ringsgevoelig te worden aange duid. zijn volgens hem volstrekt willekeurig en onduidelijk. De raadsman heeft de indruk dat B en W de bloemdijken alleen maar hebben aangewezen om nieuwe bedrijven te weren. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - De twee Zeeuwse orga nisaties voor afvalverwijdering: Het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) dat bo ven de Westerschelde opereert, en Afvalstoffenverwij dering Zeeuwsch-Vlaanderen (AZVZ), zouden moeten streven naar een ambtelijke samenwerking. Het bureau voor economische argu mentatie KPMG heeft in op dracht van beide organisaties onderzocht hoe de twee het bes te samen verder zouden kunnen. Die vraag was actueel omdat AZVZ zich gedwongen ziet zich breder op de markt te gaan ori ënteren. OLAZ vreest daardoor dubbelingen op beleidsniveau en in de praktijk, wat alleen maar kostenverhogend kan werken. Een samenwerking kan. vol gens KPMG, heel vruchtbaar zijn voor beide organisaties. De deskundigheid wordt bij elkaar gebracht en dus verbeterd, de belangen van Zeeuwse gemeen ten kunnen beter worden behar tigd omdat je samen sterker staat, er kan een betere beleids afstemming plaats vinden en er valt operationele winst te boe ken door het vermijden van dubbel werk. De besturen van AVZV en OLAZ, bestaande uit de verzamelde gemeenten van beide Schelde-oevers, hebben echter als voorwaarde gesteld dat de huidige gang van zaken op bestuurlijk gebied overeind moet blijven. Dat kan best, vol gens KPMG. De besturen kun nen blijven besturen terwijl het apparaat wordt samengevoegd. Een soort trouwpartij op huwe lijkse voorwaarden, want boe dels en spaarbankboekjes blijven gescheiden. Om tot een goede beleidsafstemming te ko men zouden de besturen regel matig samen moeten vergade ren. Voorwaarden Een dergelijke ambtelijke sa menwerking staat of valt bij een duidelijke mandatering van de directies, afstemming van on derlinge begrotingssystematie- ken, een eenduidige aansturing van het uitvoerende apparaat en een breed gedragen verdeling van de personeelsrisico's. Als OLAZ en AVZV tot een ambte lijke samenwerking besluiten, moeten de laatste zaken nog grondig worden bekeken. Zien de afvalverwijdei*aars er van af, dan blijft er maar één al ternatief over: de stand-alone- optie. Dan blijven alle samen- werkingsvoordelen achterwe ge, is de kans groot dat dubbel werk wordt gedaan en moeten de Zeeuwse huishoudens waar schijnlijk meer betalen voor de zelfde dienst. De OLAZ verga dert donderdag 12 december over het KPMG-rapport, dat bedoeld is om de besturen te hel pen bij het kiezen van een toe komststrategie. De Terneuzense chirurg A Corbeij ziet op het beeldscherm de aanwijzingen die zijn collega A Steffee aan de andere kant van de oce aan opschrijft. foto Peter Nicolai Terneuzense chirurg overlegt met Amerikaanse collega van onze verslaggever René Hoonhorst TERNEUZEN - Alsof ze naast elkaar aan tafel zaten. De chirurgen A Corbeij en A Stefl'ee bespraken vrijdagmiddag de ge wenste methode voor het vastzetten van een ruggenwervel. Op röntgenfoto's van een in het ongerede geraakte wervelkolom tekenden beide medici om de beurt moge lijke oplossingen in. Corbeij zat echter in het Terneuzense streekziekenhuis De Honte en Steffee zat in een conferentiezaal voor zo'n honderd operatiekamer-verpleegkundigen in het Ajnerikaanse Cleveland. De doktoren za gen de röntgenfoto's op een beeldscherm voor zich terwijl ze zich telefonisch met elkaar onderhielden. De voortschrijden de automatiseringstechniek maakt het mogelijk dat twee specialisten elkaar di rect kunnen laten zien met welke proble men zij kampen. Het door een Rotterdams bedrijf ontwik kelde systeem Acrolink werd vrijdag voor de eerste keer in een Zeeuws ziekenhuis gebruikt. Het computerprogramma stel de Corbeij in staat om zijn onlangs gepen sioneerde Amerikaanse collega een 'se cond opinion' te vragen. De Terneuzense chirurg moet begin volgend jaar een rug genwervel vastzetten bij een Zeeuws- Vlaamse vrouw met een zeer broos bottenstelsel. De botten van de vrouw be vatten te weinig kalk door het jarenlang slikken van medicijnen tegen een long aandoening. Door het gebrek aan kalk zijn de wervels gaan schuiven, maar door hetzelfde kalkgebrek is het moeilijk de wegzakkende wervels weer vast te ma ken. Nieuw middel Steffee kende een nieuw middel - een soort 'cement', nota bene van Nederlands fabrikaat - om de wervel toch met behulp van schroeven en platen vast te zetten. De methode die hij er voor in gedachten had, bleek dezelfde te zijn als de door Corbeij voorgestane werkwijze. De Terneuzense orthopeed toonde zich na het gesprek dan ook opgetogen over het overleg. „Ik ben er van overtuigd dat in de toekomst vaker op dergelijke wijze erva ringen en adviezen zullen worden uitge wisseld. De nieuwe computertechnieken zullen ook bij het lesgeven steeds belang rijker worden. Daarnaast hoop ik wel dat de medische congressen niet helemaal zullen verdwijnen, want het leggen van persoonlijke contacten en het praten over wat bredere onderwerpen blijven natuur lijk nuttig. Tenslotte kende ik Steffee nog van een eerder congres. Naar aanleiding daarvan is hij nog in hel v<>ormalige Elisa- bethziekenhuis in Sluiskil geweest om mee te helpen bij een operatie." De Amerikaanse specialist heeft onlangs afscheid genomen van het ziekenhuis in Cleveland, maar ook na zijn pensioen kan hij het opereren nog niet laten. Dus stelde hij Corbeij voor: „Ik ben in de tweede helft van januari in Europa. Als je er prijs op stelt, wil ik wel assisteren bij de operatie." Het aanbod werd door de Terneuzense chirurg in dank aanvaard. „Als het moge lijk is om de operatie tijdens Steffee's ver blijf uit te voeren, zal ik zeker van zijn hulp gebruik maken." heidscontroles tussen Bruinisse en de stormvloedkering, de af gelopen maand. Er zijn niet meer dan 695 bekeuringen uit geschreven ter waarde van ge middeld 100 gulden, samen 69.500 gulden. „Als wij contro leren, rijdt hooguit twaalf a vijf tien procent te hard. Doen wij dat niet, dan stijgt het tot de 75 procent." Het is volgens Dek de hoogste tijd dat er nieuwe, minder op vallende apparatuur uit de kast wordt gehaald. De gedachten gaan uit naar de inzet van laser- apparatuur en plaatsing van meetapparatuur in wagens van kantonniers. Hij verwacht dat de nieuwe methodes komend voorjaar voor het eerst worden toegepast. René Froger moet concert in Goes afzeggen GOES - Het voor vanavond, za terdag, geplande concert van René Froger in de Zeelandhal len in Goes gaat niet door. De zanger is ziek. Froger zal nu op zaterdag 10 mei 1997 naar Goes komen. Gekochte kaarten kunnen van af maandag 9 december tot en met 1 februari 1997 worden in geleverd bij het verkooppunt. Mensen krijgen dan hun geld te rug. Na 1 februari start de kaartverkoop voor het concert van 10 mei 1997. Het boetebord bij Serooskerke (S) laat automobilisten schrikken, maar als ze denken dat er niet wordt gecontroleerd, rijden drie van de vier bestuurders te hard. foto Pieter Honhoff 3170

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15