|]COLIJN Walcheren centraal in de oorlog Achter de kust moet je inventief zijn Het achterland is aan de beurt imnnsm alarmcroep sjr SaE?" 0113-213720 SS zeeland ZMF tegen meer vliegbewegingen Nieuw oliebestrijdingsvaartuig ZMF: geen slakken in Schelde Met fietstas de boer op Politie rolt hennepkwekerij op KL^E-LI lIAKlvp1 De Parelvisser Recreatieterrein De Stelleplas bij Heinkenszand. foto Willem Mieras Dit is de vierde en laatste aflevering in een serie over recreatiewoningen in Zeeland. Nu het steeds moeilijker wordt aan de kust vakantiepaleisjes uit de grond te stampen, wij ken projectontwikkelaars uit naar het achterland, zoals het meer oostelijk gelegen deel van de pro vincie wordt genoemd. De burgemeesters in dit ge bied veren enthousiast op. I van onze verslaggever ;j René Schrier HEINKENSZAND - De term achterland heeft een negatieve klank. Het gebied in Zeeland dat achter de kuststrook ligt wordt er mee bedoeld. Het woord achterland zal binnen af zienbare tijd wel verdwijnen, nu de projectontwikkelaars niet meer zo gemakkelijk aan de kust terecht kunnen. Als in het achterland een 'Resort', of 'Vil lage' of een 'Hof van Zeeland' verrijst, ga je toch heel anders tegen zo'n gebied aankijken. De - projectontwikkelaars verzetten de bakens en de gemeenten ma ken zich op om hen met open ar men te ontvangen. Al geruime tijd geleden meldde éi de Hontenisser burgemeester T. A M. Steenkamp zich bij ge deputeerde staten. Of er niet te praten viel over een recreatieve Ij I ontwikkeling van de omgeving van het veerplein van Perkpol- 3 der, als de Westerscheldetunnel j eenmaal in gebruik is genomen en de veerdienst is verdwenen. Hij legt uit: „Als de veerdienst weg is blijft die haven als een soort litteken in het landschap achter. Die kun je niet zo laten liggen. Dat geeft een desolate aanblik, wat nu al te zien is bij de oude veerhaven. De recrea tiewoningen zijn nu sterk ge concentreerd in west-Zeeuws- Vlaanderen. Onze gemeente is nog ongerept, zeker wat recrea tiewoningen betreft. En het is een gegeven dat veel mensen zoeken naar een goedkope vorm van recreatie. Dat zie je nu al aan de talrijke dagjesmensen die bij mooi weer op de dijken zitten. Als je in samenwerking met bijvoorbeeld Rijkswater staat nog wat strandjes opspuit, dan is het wel geen Cadzand- bad, maar je moet ergens begin nen." Werkgelegenheid Steenkamp voegt er aan toe dat het goed voor de streek zal zijn. Het brengt werkgelegenheid met zich mee. in ieder geval bij de bouw van de huisjes en mis schien ook wel structureel, spreekt hij hoopvol. Nee, hij ziet Perkpolder geen tweede Port Zélande worden: „Maar met die lege haven is er in de sfeer van de recreatie zeker wat te doen." Directeur ing. G. J. Straijer, van Ecoparks bouw- en projectont wikkeling bv, zit met een van zijn projecten ook in het achter land. Hij is eigenaar van de 'Bui tenplaats Hof van Zeeland' te Heinkenszand Dat project maakt reclame met de slagzin 'Een oase van rust op een kwar tier van de kust'. Net buiten Heinkenszand worden in totaal 161 recreatiewoningen in rap tempo opgeleverd. Bestemd voor de verkoop aan particulie ren. die de huisjes op hun beurt weer verhuren. Volgens hem is het geen pro bleem om op enige afstand van de kust te zitten. „De mensen realiseren zich dat je in Neder land bepaald niet het hele jaar door volop zon hebt en op het strand kunt zitten. En lang niet iedereen vindt het een pretje om in de topdrukte bij de bakker of de slager te staan." Straijer somt geroutineerd alle pluspun ten van de Zak van Zuid-Beve land op, weet precies hoeveel fietsroutes er in het gebied zijn en wijst op de goede verbindin gen met plaatsen als Goes en Middelburg. Dat weten recre anten ook te waarderen, is zijn reactie. Hij heeft al gasten ge sproken die van de zomer op 'Hof van Zeeland' waren en voor de herfstvakantie terugkwa men omdat ze de omgeving nog niet voldoende verkend hadden. 'Hof van Zeeland' heeft nog een ander aspect dat momenteel nog vrij nieuw is in recreatieland. Met de bouw van de huisjes is zo veel mogelijk ingespeeld op al lerlei milieuvriendelijke toe passingen. Naast zonnecollec toren voor de warmte en het water, warmte reflecterend iso lerend dubbel glas, een ver doorgevoerde isolatie, waterbe sparende kranen is er een ener gie management-systeem. Daarmee is het mogelijk de tem peratuur vanuit een centraal punt te regelen. Computers zor gen voor een verantwoord ener giegebruik en buiten het seizoen moeten huurders apart voor hun energiegebruik betalen, zodat ook zij met de neus op de feiten worden gedrukt. Verder is er een milieustraat met ondergrondse afvalcontainers. Straijer vindt het alleen jammer dat de pro vincie geen toestemming geeft voor duidelijke wegwijzers, zo dat veel toeristen nog onnodige autokilometers maken op zoek naar de Heinkenszandse vakan tiehuizen. De aanwezigheid van water in de vorm van de Stelleplas en het openlucht zwembad is een plus punt op zo'n locatie, vindt hij. Dat trekt zeker in het achter land net iets meer. En daarnaast worden extra's in het arrange ment verwerkt, zoals gratis toe gang tot het Sportpunt Zeeland in Goes en korting op gebruik van tennis- en squashbanen. Op die manier wordt de concurren tie met de kust aangegaan in een poging het achterland zo aan trekkelijk mogelijk te maken. De projectontwikkelaars wor den inventiever. Het komt alle maal niet meer zo gemakkelijk aanwaaien als aan de kust. Ze zien echter ook in het achter land mogelijkheden. Zeeland is nog lang niet klaar. (Advertentie) STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK beveiliging 24-uurs meldkamer-service fp"o R G - S/ Technisch Beveiligingsbedrijf NEDERLAND installateur Inbraak •Toegangscontrole •Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging VLISSINGEN - Het provinciaal bestuur wekt de indruk met de zogenaamde pijp lijn-projecten de uitbreiding van de com plexen recreatiewoningen stevig in de hand te hebben. De groei is echter onstuit baar. Mag het aan de kust niet meer, dan vinden de project-ontwikkelaars wel an dere plekjes. Het achterland is aan bod. Ondertussen glipt er, los van de pijplijn, ook langs de kust nog af en toe een planne tje doorheen. Zo heet in Domburg een ap partementengebouw ineens een woon zorgcomplex. De Zeeuwse politiek heeft de uitbreiding van Hof Domburg met 200 luxe bungalows goedgekeurd omdat het centrum anders niet meer te exploiteren zou zijn. Een rondgang langs de Zeeuwse gemeen ten en him toekomstplannen: •Arnemuiden. 500 recreatiewoningen in de buurt van het vliegveld Midden Zee land; •Borsele. 160 recreatiewoningen in Hof van Zeeland te Heinkenszand. zijn inmid dels gerealiseerd. Ook plannen voor bebouwing van het havenplateau bij Hoe- dekenskerke en realisering van 120 va kantiebungalows bij Scheldeoord te Baarland; •Brouwershaven, zo'n 200 recreatiewo ningen als voltooiing van de bestaande re creatiecomplexen onder meer bij Port Greve; •Bruinisse, 260 huisjes en appartementen voor uitbreiding van Aquadelta; •Domburg. 200 huisjes als uitbreiding van Hof Domburg zijn in de bestem mingsplan-fase; •Duiveland, 75 huizen in een ecopark bij Ouwerkerk en als er planologisch geen belemmeringen meer zijn 150 tot 200 huisjes in dezelfde Oosterschelde-regio; •Kapelle, 145 huizen in het plan Oester baai net buiten Wemeldinge en nog eens 40 op het voormalige sluisplateau; Reimerswaal, 75 huizen bij de Postweg in Yerseke en een plan dat voorlopig in de ijs kast staat van 200 woningen buiten Ril- land-Bath; Westkapelle, 330 zomerwoningen en ap partementen aan de Joosjesweg. zaterdag 7 december 1996 van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Tien jaar heeft-ie er aan gewerkt, de sinds kort gepensioneerde Duitse dagbladschrijver Ans- gar Dürnholz. Aan een boek over de Tweede Wereldoorlog. Toegespitst op wat op Walche ren is gebeurd, in samenhang gebracht met de geallieerde ge vechtshandelingen in West- Europa. Wat voor Dürnholz, tot voor enkele jaren redacteur van de Kölnische Rundschau, aanvankelijk moest uitpakken als een paginagrote reportage in zijn krant, groeide uit tot een tot nu toe titelloos gebleven re laas van 265 boekbladzijden. Binnenkort brengt de Vlissing- se boekhandel De Ruiter het op de markt. Alwéér een boek over de oorlog op de grote stapel van eerdere uitgaven. Walcherse kenners van de gebeurtenissen van des tijds kijken met gemengde ge voelens uit naar de verschij ning. De een vraagt zich af wat het boek nog kan toevoegen aan wat al door velen is neerge schreven. Toch eens kijken wat die Duitser er van bakt, meent de ander. Kolonel b. d. ir. W. J. P. H. Smulders, een persoon met een uitgebreide militaire achter grond in Nederland en Duits land, voormalig militair tech nisch attaché bij de ambassade in Bonn, wenst het geesteskind van Dürnholz warm aan te be velen. Eindelijk een boek dat oorzaken en gevolgen van de gebeurtenissen rond de vesting Walcheren in groter verband duidelijk omschrijft, stelt de kolonel in een introductie. Hoeveel negatieve invloeden zijn er niet uitgegaan van de verovering van de vesting Wal cheren op de geallieerde bewe gingen. Vertragingen in de Ar dennen, negatieve invloeden op de luchtlandingen bij Arn hem, hongersnood in Holland, vertragingen bij het doorstoten in het Derde Rijk. Ze hebben verstrekkende gevolgen gehad. Smulders: „Nog in de huidige tijd zijn ze pijnlijk voelbaar, door de verliezen van de wed loop op Berlijn". Van de gebeurtenissen die van doorslaggevende betekenis waren voor het verloop van de Tweede Wereldoorlog, zijn vol Herinnering aan de landing bij Westkapelle, een kopie van 'Normandië', maar dan in mini-vorm. gens Dürnholz de slag om Sta lingrad en de geallieerde lan ding in Normandië algemeen bekend. 'Maar als men de ge schiedschrijving zou mogen geloven, heeft de strijd aan de Schelde nooit plaatsgevon den', concludeert Dürnholz. 'Toch heeft die slag even grote, om niet te zeggen grotere ge volgen gehad voor het verdere Europese strijdtoneel dan Sta lingrad en de invasie in Nor mandië'. Beslissende slag Dürnholz vindt dat tot nu toe is miskend dat aan de Schelde de laatste beslissende slag van de Tweede Wereldoorlog is uitge vochten en dat deze invasie een in verhouding groter bloedof fer heeft gekost dan in Nor mandië op 6 juni 1944. Het relaas is een verslag van een lange keten van foutieve militaire besluiten en inschat tingen, beginnend in de Franse stad Falaise en doorlopend tot aan Walcheren, waarop alle volgende operaties strandden. Ook het mislukken van de ope ratie Market Garden, de strijd om de brug bij Arnhem, is vol gens Dürnholz voor een groot deel terug te voeren tot eerdere nalatigheden. Via bijna geheel intact gebleven Walcherse ra darposten van een vroeg- waarschuwingssysteem ver namen de Duitsers steeds op tijd wanneer de volgende lan dings- en bevoorradingsgolf kwam aanvliegen. Alles wat na de slag aan de Schelde gebeurde, zoals het Ardennenoffensief, is een ge volg van de nalatigheden van Britse en Amerikaanse militai re bevelhebbers, stelt Dürn holz in zijn boek. 'Dat de gene raals het strategisch belang van Walcheren hadden onder schat, zou vernietigende gevol gen hebben voor Nederland en de vorming van Europa na de Tweede Wereldoorlog'. De samenhangen die Dürnholz signaleert staaft hij met nog niet eerder gepubliceerde do cumenten uit Britse, Ameri kaanse en Duitse archieven. De auteur probeert voorts vragen te beantwoorden als in hoever re de Franse generaal De Gaul le mede schuldig is geweest aan de ontwikkelingen die Walche ren in de herfst van 1944 tot de beslissende factor in de strijd om Europa maakte. Interessant Het lijkt de Koudekerkse on derzoeker van de regionale oorlogsgeschiedenis Hans Sakkers wel interessant om te vernemen wat de strijd om de Westerschelde is geweest in het geheel van de schermutselin gen om Europa. „Die benade ring is nieuw. Alle boeken over de strijd om de Westerschelde beschrijven de situatie ter plaatse. De bredere samen hang is nog niet eerder in boek vorm verschenen". Wat Sak kers ook boeiend vindt is dat een Duitser daar nu over schrijft. „Alleen al om het feit dat de auteur een Duitser is zal hij een heel andere invalshoek hebben". Maar Sakkers heeft wel kanttekeningen bij enkele conclusies, Zo meldt Dürnholz dat Berlijn nooit bereikt werd omdat Antwerpen niet werd bevrijd. „Mijn idee is zelfs dat de Amerikanen ondanks Ant werpen ook Berlijn hadden kunnen bereiken. Maar ze heb ben dat niet gewild. Ze hebben heel bewust Europa gesplist in twee machten om zo de macht te kunnen breken in een com munistisch en een kapitalis tisch deel". A H. van Dijk van de Walcher se oorlogsdocumentatiegroep: „Ik ben niet erg nieuwsgierig naar de zoveelste reflectie van het geheel. We hebben toch al een echte, serieuze uitputtende analyse van de hele bevrijding van Nederland? Wat moet deze man, niet eens een militair tac ticus, dan plotseling weer op- spitten? Ik denk dat het nauwer lijks nog mogelijk is om er weer iets nieuws aan toe te voegen". Het komt Van Dijk verder over dreven voor om Walcheren in het centrum van de Tweede Wereldoorlog te plaatsen „Wat op Walcheren is gebeurd, is een kopie van de landing in Nor mandië. in minivorm". Een andere Walcherse onder foto Charles Strijd zoeker van de oorlogsgeschie denis, Jaap van Winkelen uit Serooskerke, heeft al op basis van het weinige dat nog over de inhoud van het boek bekend is, ernstige bedenkingen tegen wat Dürnholz aan informatie bijeen heeft gesprokkeld. „Die man is ontzettend slordig", vindt Van Winkelen. Bewijs daarvoor ziet hij in de passage waarin de auteur vermeldt dat het Nederlandse koningshuis zich tientallen jaren nauwe lijks bewust leek te zijn van de betekenis van de slag aan de Schelde. 'Pas op 5 november 1994, de vijftigste verjaardag van de landing van de gealli eerden op de kust van Walche ren, was koningin Beatrix voor de eerste keer bij de herdenkin gen aanwezig' Van Winkelen over die passage: „Daar is die man helemaal mis mee. Wilhelmina kwam al in 1945 naar Walcheren om te kij ken naar de verwoesting. Juli ana ook. En Juliana was als ko ningin bij de herdenking op 1 november 1969. Dat weet-ie blijkbaar niet. Als Dürnholz met dit soort dingen al de mist in gaat wat moet je dan denken van de rest?" GOES - Een groot deel van het Veerse Meer, met zijn natuur- en recreatiefunctie, komt bij 60.000 vliegbewegingen op het vliegveld Midden-Zeeland binnen de geluidszone te vallen. En de gewijzigde routestructuur zorgt ervoor dat met name de vogelrijke gebieden in het Veerse Meer last zullen ondervin den van het vliegveld. Dit schrijft de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) aan de leden van de vaste kamercommissie van Ver keer en Waterstaat en Vrom. Het'besluit van minister M. de Boer (milieu) om 60.000 in plaats van de huidige 40.000 vliegbewegingen toe te staan stuit bij de ZMF op de nodige bedenkingen De federatie wijst op een motie van de Tweede Kamer waarin werd aangedron gen op een stand still-beginsel voor kleine luchtvaartterrei nen. Volgens de ZMF is er geen reden om voor het vliegveld bij Amemuiden van een ander principe uit te gaan VLISSINGEN - Rijkswaterstaat, directie Noordzee, heeft opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw oliebestrij dingsvaartuig, dat in 1998 het 'verouderde' oliebestrijdings vaartuig Smal Agt en het milieuvaartuig Holland zal vervan gen. Met de bouw van het tachtig meter lange schip bij scheeps werf Damen BV in Gorinchem is ruim 43 miljoen gulden ge moeid. Het nieuwe werkschip wordt uitgerust met de mo dernste apparatuur en bedieningssystemen. Het zal tevens voor hydrografisch werk (zee-onderzoek) worden ingezet op de Noordzee. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) vindt dat het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat geen gedoogbeschikking had mogen afgeven voor het bestorten van de geulrand bij Bath in de Westerschelde met slakken. Nu de verdieping toch niet snel kan plaatsvinden, had het ministerie best kunnen wachten tot een degelijke milieuvergunning gereed was. De slakken, afkomstig van Hoechst en Hoogovens, bevatten zware metalen die kunnen uitlogen en verweren, dat risico's met zich mee kan brengen voor bodemdieren en andere on derwaterorganismen in de Westerschelde. In de definitieve vergunning, vindt de ZMF, moet het ministerie een onderzoek afdwingen naar de effecten van de slakkenstort en naar alter natieve bestortingen als stortsteen en beton. GOES - Het fietsen op het platteland aantrekkelijker maken, fietsers kennis laten maken met streekeigen landbouwpro ducten en de landbouw zo een handje helpen. Al die doelen wil de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen met de ANWB bereiken met één gezamenlijk project: project fietstas. De Bond begint nu met een inventari satie van producten die via huisverkoop verkrijgbaar zijn, van kleinschalige, voorlichtende activiteiten èn van fietsrou tes. Inlichtingen: Bond van Plattelandsvrouwen Zeeland, Ce- reshof 4. 4463 XH Goes, telefoon (alleen op dinsdagmorgen) 0113-247726. Half april 1997 moet de gids 'project fietstas' verschijnen. WEMELDINGE - De politie heeft vrijdagmiddag in Wemel dinge een hennepkwekerij opgerold. De professioneel en compleet ingerichte productie-eenheid was gevestigd in een schuur bij een woonhuis. De totale installatie plus honderd tachtig planten zijn in beslag genomen. De spullen vertegen woordigden alles bij elkaar een geschatte waarde van 25.000 gulden. De politie heeft in verband met deze zaak een 23-jan- ge inwoner van Wemeldinge aangehouden. COR DE JONGE (Advertentie) Onze nieuwste kotterhanger, met recht een juweeltje Rotholm 34 P.O. Box IS I rk (Holland) Telefoon 0S27-6KI702 Fax OS27-68S383 Autotelefoon 06-S3161203 Bel ons, wij komen bij u thuis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13