Kabinet pakt hooligans aan Onze Top 10 van deze week. cn Terpstra ziet af van eretitels PZC Opnieuw zelfmoord in Rotterdamse cel Twijfel over Boegembalsem Orgelbouw hoeft niet op zondag te werken CDA verbolgen over intern beraad HSL Nieuw CTSV-bestuur treedt aan f°WHÜ*deweekï van binnenland Kleine groepen oefenen terreur uit Man duwde vriendin in ravijn Onfrisse passagier schrikt af Bedelaarster krijgt forse boete Winkelruzie om kerstcadeau Paniek om ritje taxichauffeuse Aflossing voor Nederlandse IFOR-militairen Boete geëist wegens belediging via Internet Feest Soestdijk Ruim 12.000 mensen aan een Melkertbaan geholpen O 1.49 0 6.98 10.- O 2.99 0 1.29 0 1.89 O 2.19 0 5.49 0 1.49 2.65 mt9.90 dinsdag 3 december 1996 van onze parlementsredactie i l DEN HAAG - Het kabinet wil 3 dat er extra maatregelen wor- den genomen om het voetbal- vandalisme terug te dringen. Gedacht wordt onder andere aan het 'ombouwen' van de be- staande clubcard tot een per- i soonlijke veiligheidskaart om vandalen buiten het stadion te i: kunnen houden. 'f Dat zei staatssecretaris Terp stra van Sport gisteren na een gesprek dat zij en de ministers f Dijkstal van Binnenlandse Za- ken en Sorgdrager van Justitie I hadden met een aantal burge- 5 meesters van grote steden en KNVB-directeur Vogelzang over het voetbalgeweld. Een andere mogelijke maatre- gel is het opleggen van een landelijk stadionverbod aan notoire voetbalvandalen, een suggestie die is ingebracht door de KNVB. Terpstra wil ook dat overheid, politie. Justitie en KNVB nauwer gaan overleggen om te bepalen wanneer risico duels het beste kunnen worden gespeeld. Daarbij moet de open bare orde en veiligheid voorop staan. Commerciële belangen van clubs en de KNVB. bijvoor beeld in relatie tot directe tv- uitzendingen, zijn daaraan on dergeschikt. Het gezelschap constateerde met zorg dat er rond de stadions en de wedstrijden in toenemen de mate sprake is van georgani seerd geweld. Volgens Terpstra gaat het hierbij om kleine groe pen die „met de zaktelefoon van de ene naar de andere plaats van onze redactie binnenland ne ROTTERDAM - Een 30-jarige gedetineerde heeft zich gisteren le in de penitentiaire inrichting De n' Schie in Rotterdam opgehangen aan een beddenlaken. Het is dit jaar het 16e geval van zelfmoord in een Nederlandse gevangenis. De man zat vast in afwachting j van een plekje in een kliniek na- e dat hij door de rechtbank voor a~ diefstal met geweld was veroor- er deeld tot zes maanden gevange- 1. nisstraf en terbeschikkingstel ling plus dwangverpleging. Hij zat vast op de bijzondere zorg-afdeling. Die is bedoeld voor psychisch gestoorde gede tineerden of mensen die zich op een andere afdeling niet kunnen handhaven. De man stond ech ter niet bekend als suïcide-ge vaarlijk. Dat gold wel voor de 35-jarige gedetineerde die vorige week in de penitentiaire inrichting De IJssel in Krimpen aan den IJssel zelfmoord pleegde. Die ver toonde suïcidaal gedrag, waar na hij uitgebreid aan de tand werd gevoeld door een psychia ter en een psycholoog. Toen het gevaar geweken leek. kon hij te rug naar een gewone cel. Wel werd hij in de gaten gehouden en begeleid door een psycho- medisch team. Toch wist hij zich in de nacht van woensdag op donderdag op te hangen. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie zei gisteren dat zelfmoord in gevangenissen nooit voor honderd procent te voorkomenis. „Zelfs al zou je in elke gevangenis psychiaters neerzetten, dan nog kun je dit soort dingen niet uitsluiten. Je kunt natuurlijk mogelijke attri buten waarmee iemand zelf moord kan plegen uit de cel ver bannen, maar uiteindelijk zou j e dan ook de muren moeten slo pen. Iemand kan tenslotte ook zelfmoord plegen door met zijn hoofd tegen de mum- te slaan. Wat rest is alle muren watteren, maar dan zou je feitelijk elke cel ombouwen tot een observatie cel." GPD worden gedirigeerd" en die be wust zoeken naar een openlijke confrontatie met andere groe pen en de politie. Er komt een vervolgoverleg. Dat moet een nadere analyse opleveren van het 'georgani seerd geweld' en nadere afspra ken over maatregelen. „Je moet weten waar het vandaan komt om het zo effectief mogelijk te kunnen bestrijden", aldus de staatssecretaris. Aan het gesprek namen de bur gemeesters Patijn (Amster dam), Welschen (Eindhoven), Opstelten (Utrecht) en wethou der Simons (Rotterdam) deel. Het Korpsbeheerdersberaad was vertegenwoordigd door voorzitter D'Hondt, tevens bur gemeester van Nijmegen. De Tweede Kamer debatteert morgen met de betrokken be windslieden over het voetbalge weld. Dat staat weer volop in de politieke belangstelling als ge volg van de ernstige geweldda digheden rond de wedstrijd Feyenoord-Ajax, vorige week zondag. Tegen een 21-jarige Rotterdam mer is gisteren wegens voetbal vandalisme een jaar gevange nisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Voorts dient aan de man, die in Rotterdam kort voor aanvang van de voetbalinterland Neder- land-Duitsland (0-1) op 24 april Henk Zuidam uit Utrecht een gebroken onderbeen had ge schopt, voor de duur van één jaar de toegang tot voetbalwed strijden van het Nederlands elf tal te worden ontzegd. De KNVB had de verdachte eerder al een stadionverbod van de zelfde duur opgelegd. In eerste instantie ontkende de verdach te. Dat kon hij niet volhouden toen bij de rechtbank videobeel den van het opstootje werden vertoond. Duidelijk werd dat de verdachte zijn slachtoffer had aangezien voor een Duitse voet balfan. Henk Zuidam zal een verzoek om schadevergoeding indienen zodra hij de schade kan overzien. Hij is al drie keer aan zijn gebroken been geope reerd. ANP /GPD Danielle toont haar been. foto Roland de Bruin/GPD van onze verslaggeefster Eva Vriend HILVERSUM - De 18-jarige Daniëlle Puik moest zelfs in de snackbar en de disco haar broek uittrekken om te bewijzen dat haar been echt genezen is. Eind oktober liet ze het vrij willig verbranden door de natuurkundig the rapeut Kees Boegem uit Hilversum, die beweert de ideale brandwondenzalf - de zoge naamde Boegembalsem - te hebben ontwik keld. Met de genezing van Daniëlles been heeft hij het brandwondencentrum in Beverwijk echter niet kunnen overtuigen. Boegem heeft wel bereikt dat drie ouderparen hem publiekelijk steunen. Morgen vertellen zij tijdens een persconferentie dat de balsem van Boegem ernstige levenslange littekens bij hun kinderen heeft voorkomen. Ook wil Boegem bewijzen dat het niet juist is dat het brandwon dencentrum zijn balsem op varkenshuid wil testen. „De jongens in het slachthuis lachen ons uit. Zij zeggen dat je een varkenshuid een uur lang in kokend water moet leggen voor het zacht wordt." Met een koeientong hoopt Boe gem tijdens de persconferentie aan te tonen dat het door Beverwijk geadviseerde water niet geschikt is voor acute behandeling van brand wonden. De specialisten weigeren de Boegem balsem te accepteren omdat er geen weten schappelijk bewijs is. Dr. R. Kreis, hoofd van het brandwondencentrum: „Boegem heeft noch onderzoek met proefdieren gedaan, noch met mensen." GPD ALMELO - Een 26-jarige man uit Almelo is aangehouden we gens moord op zijn 38-jarige vriendin. Hij zou haar 25 sep tember tijdens een vakantie in het Zwitserse Martigny in een tweehonderd meter diep ravijn hebben geduwd. Het Openbaar Ministerie in Almelo heeft dat gisteren bekend gemaakt. De man zou de vrouw hebben vermoord om het geld van een ongevallenverzekering te kunnen innen. Hij heeft niet be kend. Eerst verklaarde de verdachte dat zijn vriendin was ge vallen. nadat ze onwel was geworden. Later legde hij zoveel tegenstrijdige verklaringen af, dat de politie argwaan kreeg. ANP DEN HAAG - Luchtreizigers ergeren zich het meest aan on frisse medepassagiers met slechte adem of een onplezierige li- chaams- of voetengeur. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Amerikaanse bedrijf Fodor's Travel Publications onder 532 reizigers heeft gehouden. Na de onfrisse passagier (39,5 procent) noemde 19 procent van de ondervraagde reizigers een baby of klein kind als voor naamste bron van ergernis. Lager op de lijst staan dikke passagiert die veel ruimte inne men (17,3 procent), types die teveel praten (12,4 procent) of teveel drinken (3.4 procent). ANP UTRECHT - Een 21-jarige bedelaareter is gisteren in Utrecht bij verstek veroordeeld tot een boete van 250 gulden of vijf da gen cel. De politierechter kwam tot deze straf omdat de verdachte in maart van dit jaar 'op hinderlijke wijze' nabij het Centraal Station in Utrecht had gebedeld. De verdachte had winkelend publiek lastig gevallen. De 21- jarige duwde voorbijgangers bordjes onder de neus. waarop in slecht Nederlands stond geschreven dat ze uit Sarajevo kwam. geen eten en geld had en dat haar vader dood was. Als mensen niets gaven, bleef de vrouw hen nog enige tijd achter volgen. ANP AMSTERDAM - Wie bedacht de goudkleurige theelichthou- der die het momenteel zo goed doet als hebbedingetje voor de Kerst? Groothandel Ambiance Exclusive uit Geldermalsen? Of Blokker, de veel grotere winkelketen, gespecialiseerd in huishoudelijke artikelen en speelgoed? Het antwoord op die vraag vormt de inzet van een kortgeding dat vrijdag dient voor de rechtbank in Amsterdam. Ambiance Exclusive claimt het ontwerp van het fonkelende kleinood. De groothandel verkoopt de theelichthouders in groten getale via bloemisten en andere winkeliers. Enkele weken geleden ontdekte het bedrijf tot zijn schrik dat Blokker een nagenoeg identiek product aanbiedt. ANP WARMOND - Politiekorpsen en taxicentrales hebben het af gelopen weekeinde urenlang verwoed gezocht naar een ver miste taxichauffeuse die nietsvermoedend op een parkeer plaats haar tijd doodde met een klant. De chauffeu.se meldde de taxicentrale in Den Haag rond kwart over een 's nachts dat ze vanuit Leidschendam wegreed voor een rit naar Warmond. Daarna werd het stil. Pas tegen vijf uur signaleerde een surveillerende politieauto de zoekge raakte chauffeuse op de A44. Geschrokken van alle commotie stamelde ze dat ze met een klant bij een jachthaven in War mond geparkeerd had gestaan Ze had geen verklaring voor het langdurige oponthoud.ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - CDA-kamerlid Leers is 'verbolgen' over de 1 'achterkamertjespolitiek' die l het kabinet en de regeringspar tijen bedrijven over de hoge- snelheidslijn HSL. „Is dit nu dualisme? Een groot deel van het parlement staat buiten spel", aldus een verontwaardig- de Leers gisteren. Premier Kok liet vrijdag weten dat het kabinet deze week in- tern overleg pleegt met de frac ties van PvdA, WD enD66. Het kabinet wil de flitstrein, gedeel telijk via een tunnel, door het Groene Hart van de Randstad j laten rijden. De WD steunt dat voornemenPvdA en D 6 6 geven van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim 12.000 langdurig werklozen zijn tot en met het derde kwartaal van dit jaar aan een Melkertbaan ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Deze week begint de aflossing van de Nederlandse militairen van de Implementa tion Force (IFOR) in het voor malige Joegoslavië. De eerste grote groep van 200 militairen arriveert vandaag op de vlieg- i basis Eindhoven. Zaterdag ver trekt een nieuwe groep van dezelfde omvang richting ex- Joegoslavië, aldus Defensie. De nieuwe eenheid in centraal Bosnië is vooral samengesteld uit militairen afkomstig uit Soesterberg, Oirschot en See- j dorf. Staatssecretaris van De- I fensie Meijling zal zaterdag zo- j wel bij dit vertrek, als bij de aankomst 's middags van nog eens 150 militairen op de vlieg - j basis Eindhoven aanwezig zijn. Brigade-generaal E. Termont wordt de nieuwe commandant. Hij lost brigade-generaal H. I Mammen af in deze functie. I Luitenant-kolonel F. de Wit i volgt luitenant-kolonel J. van der Louw op als commandant j van het Nederlandse gemecha- niseerde bataljon. ANP de voorkeur aan de zogeheten Bos-variant langs de A4/A13. Ze kunnen daarbij rekenen op steun van een deel van de oppo- sitie.Leers is ervan overtuigd dat PvdA en D 6 6 zich tij dens het interne overleg het door het ka binet gewenste tracé 'door de strot laten duwen'. De twee re geringspartijen hebben al laten doorschemeren dat de kwestie hen geen kabinestcrisis waard is. GroenLinks toonde zich vrijdag al boos over het voorge nomen paarse achterkamertjes- overleg. Fractieleider Paul Rosenmöller wil premier Kok vandaag tij dens het wagenuurtje in de Ka mer daarover aan de tand voe len. ANP holpen. Omdat er inmiddels om uiteenlopende redenen al weer de nodige mensen met het werk zijn gestopt, ligt het feitelijke aantal dat via de regeling aan de slag is op circa 10.800. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Hij streeft er naar de teller aan het eind van het jaar op 20.000 te hebben. In het laatste kwartaal moeten er dus nog een kleine 8.000 Mel- kertbanen worden ingevuld. Op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ver wacht men dat dat lukt. Dat op timisme is gestoeld op het feit dat 29 middelgrote gemeenten pas sinds dit jaar aan de regeling jaar meedoen. Ervaringen in de 19 grote steden hebben geleerd dat de gang er pas na en aan loopperiode goed in komt. Via de Melkertregeling kunnen mensen die langer dan een jaar werkloos zijn aan een baan bij gemeenten of in zorginstellin gen worden geholpen. Zij ver dienen maximaal 120 procent van het minimumloon en wer ken maximaal 32 uur per week. Het kabinet heeft voor de hele regeerperiode 1,6 miljard gul den uitgetrokken voor 40.000 Melkertbanen, waarvan ruw weg de helft beschikbaar komt door besparingen op uitkerin gen. Uit de brief van Melkert blijkt dat bij de gemeenten inmiddels bijna 5.600 mensen een Mel kertbaan hebben. In de zorgsec tor ligt het aantal op ruim 5.200.ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Ik heb zelf nooit in de mond genomen dat ik de moeder van de gehandicapten of ouderen zou zijn. Ik heb me daarmee ook nooit geaffi cheerd. Ik ben moeder van mijn eigen kinderen en van mijn schoondochter en verder voel ik me een verantwoordelijk politi cus. Laten we dat vooral zo hou den." Staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport reageerde hiermee maan dagavond in Netwerk op de ere titels die zij krijgt als hoedster van de ouderen en moeder van de gehandicapten De bewindsvrouw kreeg de af gelopen weken zware kritiek te verduren van de Tweede Kamel en van de organisaties die ze juist zo'n warm hai"t pleegt toe te dragen. Haar medestanders zijn ineens tegenstanders en verwijten haar de enthousiaste verhalen en haar betrokkenheid niet waar te maken op het Binnenhof. Vrijdag nog bestookten veront waardigde ouders van verstan delijk gehandicapten haar op een manifestatie in Den Haag en achtervolgden haar tot de uit gang met het verwijt dat ze mooie woorden spreekt, maar niets aan de wachtlijsten doet. Beeld Terpstra beschouwt het als haar eigen handicap. „Het probleem is dat op het moment dat je je be- AMSTERDAM - Officier van justitie mr. J. de Haas heeft gis teren voor de rechtbank in Am sterdam tegen een 30-jarige man wegens belediging via In ternet een voorwaardelijke geldboete van 1000 gulden ge- eist. De man, werkzaam aan de Uni versiteit van Amsterdam, had vorig jaar mei pornografische afbeeldingen op het Internet ge zet met de tekst 'Als u meer wilt, e-mail mij dan'. Als afzender gebruikte hij een e-mailadres op naam van zijn vrouwelijke su perieur. De man was over de gang van zaken op het werk geïrriteerd geraakt en wilde de vrouw ge woon pesten. Hij zei er tijdens de zitting veel spijt van te heb ben. De officier van justitie had de man eerder willen vervolgen wegens laster, maar trok deze aanklacht later in. Omdat de naam van de vrouw samen met de afbeeldingen op Internet te recht kwam. was er volgens jus titie wel sprake van belediging. Uit onder meer de Verenigde Staten, Canada en Noorwegen kwamen in totaal tachtig reac ties binnen. De toevloed was op een bepaald moment zo groot dat het computersysteem van de universiteit ontregeld raakte. Uitspraak 16 december. ANP DEN HAAG - Prinses Juliana en Prins Bernhard herdenken op 7 januari 1997 hun 60-jarig hu welijk. De viering vindt in fami liekring plaats. Er zullen volgens de Rijksvoor lichtingsdienst geen officiële festiviteiten worden georgani- seerd .ANP trokken voelt bij problemen en je dat ook uitstraalt, mensen denken: doe mij dan nog maar 50 miljoen. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Daarom wil ik dat beeld van betrokkenheid is gelijk aan boter bij de vis, bij stellen en in redelijke proporties terugzetten." Terpstra wil de puntjes meer op de i zetten bij de uitvoering van het beleid. ,.Ik ga de komende tijd minder het land in en zal meer op het departement zit ten." ANP VEENENDAAL - De 250 orgel bouwers die Nederland rijk is hoeven niet tegen hun zin op zondag te werken. Dit blijkt uit een aanpassing van de CAO or gelbouw. Dit gebeurde na be zwaar van de Reformatorische Maatschappelijke Unie (RMU) een belangenclub voor reforma torisch Nederland. De RMU beschouwt de toezeg ging als een doorbraak in haar strijd tegen de zondagsarbeid. De organisatie maakt officieel bezwaar tegen elke CAO waarin een individu verplicht kan wor den op zondag te werken. Een toezegging dat het „na overleg met de ondernemingsraad kan gebeuren", vindt de RMU on voldoende In het geval van de orgelbouwer is het een theoreti sche aanpassing. „Een sector die kerkorgels bouwt en restau reert, respecteert natuurlijk de zondagsrust", aldus secretaris Steenbergen van de Vereniging Orgelbouwers Nederland. ANP Het nieuwe CTSV-bestuur en staatssecretaris De Grave (geheel rechts). Tweede van links is voor zitter is W. Scherpenhuijsen Rom. Hij wordt geassisteerd door P. Visser (geheel links) en O. Fles. foto Arenda Oomen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - W. Scherpen huijsen Rom, de nieuwe voor zittervan het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV), is bereid om eventu eel conflicterende nevenfunc ties op te geven. Het gaat met name om commissariaten in het bedrijfsleven. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van het nieuwe CTSV-bestuur door staatsse cretaris De Grave van Sociale Zaken. Het bestuur treedt per 1 januari in functie. Naast de voorzitter bestaat het bestuur uit oud-PvdA-wethouder O. Fles van Enschede en R Visser, momenteel nog werkzaam als directeur personeelszaken bij Hoogovens. Uitlekken De Grave wees er op dat het onderzoek naar de nevenacti viteiten van de aanstaande CTSV-voorzitter al op de agenda stond, toen het nieuws over diens benoeming uitlek te. Er is volgens de WD-be- windsman geen sprake van formele beletsels. Ook Scherpenhuijsen Rom acht zichzelf prima in staat om dingen uit elkaar te hou den. Omdat het combineren van petten in Nederland ech ter heel gevoelig ligt, is hij zo nodig bereid bepaalde func ties neer te leggen. Volgens De Grave speelde de partij klem' van de nieuwe be stuurders geen rol bij de be noemingen. Van twee be stuursleden kende hij zelfs niet de politieke achtergrond. Politiek actief Desgevraagd zei Scherpen huijsen Rom lid te zijn van twee politieke partijen (CDA en WD). R Visser is lid van het CDA Beiden zijn overigens niet politiek actief. ANP (Advertentie) Broccoli, 500 gram Gehakt half om half, 500 gram-Sr?5 3.75 kilo ®a®® 1098 cn Perla Mild koffie, snelfiltermaling 4 pakken S 250 gram 1360" Cn Gelderse gekookte worst, verpakt 500 gram Jk»- cn Witte -of tarwebolletjes of witte puntjes, zak 6 stuks Coca Cola, regular of light of light caffeine free, fles 1.5 liter Smiths Wokkels of Hamka's, per zak (Bij 4 Smiths producten een Ftlppo horloge voor 12951* -569 cnAdvokaat, fles 0.5 liter -665" cn Extra gevulde groente-, tomaten-of kippensoep, blik 0.8 liter Z19 cn Tissue-toiletpapier, 3-laags, pak 4 rollen 335" CflZaanlander kaas licht pikant 48+, kilo axax» Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 december as* Zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3