Weduwen zijn alsnog de dupe PZC PZC feiten en meningen Justitie verguld met arrestatie van Bruinsma's rechterhand Aanpak van watervervuiling faalt Zoran Djindjic: de man die president Milosevic bedreigt Verzet tegen de nieuwe Algemene Nabestaandenwet groeit h Opwerking Dinsdag 3 december 1946 dinsdag 3 december 1996 van onze verslaggeefster Karin Swiers Zo'n 80.000 weduwen en we duwnaars zijn de dans rond de nieuwe Algemene Nabe staandenwet (ANW) ontspron gen. Zij worden per 1 januari 1998 alsnog de dupe. Dan wordt hun pensioen van de staat (ge deeltelijk) verrekend met hun inkomen of hun uitkering. Wie samenwoont, raakt de ANW- uitkering ook kwijt. Ali Pieneman, voorzitter van de actiegroep 'Weduwen in de Kou', probeert met man en macht deze gehate inkomens- toets van tafel te krijgen. Ze be werkt niet alleen politiek Den Haag, maar ze moedigt ook vele weduwen en weduwnaars aan nu al bezwaar te maken bij de Sociale Verzekeringsbank. Als dat wordt afgewezen, dan kan de gang naar de rechter moge lijk helpen. De eerste zaak is inmiddels ingediend bij de ar rondissementsrechtbank in Arnhem. De actiegroep, die sinds 1989 bestaat, heeft na een uitzending bij het praatprogramma Cathe rine (RTL4, 18 oktober), meer dan vijfhonderd reacties gehad. En nog steeds rinkelt de tele foon onophoudelijk. Precies 214 dossiers zijn inmiddels bestu deerd; het zijn praktisch alle maal weduwen en weduwnaars die er na 1998 op achteruitgaan. Wat dat betekent? Voor 115 ge zinnen het einde van de studie van de kinderen en voor 101 ge zinnen een gedwongen verhui zing. „Voor de oude gevallen is er een overgangsregeling getroffen van anderhalfjaar. Er zijn vrou wen die daar op inspelen en hun huis alvast verkopen. Vervol gens vragen ze aan de gemeente een goedkope huurwoning, maar die krijgen ze niet, omdat hun-inkomen te hoog is. Met die nieuwe wet hebben wij niks te maken, krijgen ze dan te horen; dan moet u in 1998 maar op nieuw verhuizen." Huis uit „Er worden nu allerlei stappen genomen om de wet aan te vech ten. Maar dat zijn allemaal mensen die er pas in 1998 fors op achteruitgaan. De weduwen van vandaag, die helemaal niks meer krijgen omdat de wet is veranderd, hoor je niet, die zijn allemaal nog veel te verdrietig", weet ze. Bezuinigen op wedu wen, op zo'n kwetsbare groep, foei! Ze vertelt het verhaal van de vrouw die haar man met ei gen ogen vermoord zag worden. ,,Ze is daar getuige van geweest en dan wordt ze ook nog eens zo vreselijk gepakt door die wet. Ze krijgt geen AN W-uitkering en moet nu haar huis uit." Nog maar drie groepen nabe staanden hebben sinds 1 juli van door Peter Elberse Met de arrestatie van een 42- jarige crimineel op het vliegveld Orly in Parijs, is in Haarlem een langgekoesterde wens in vervulling gegaan. De man wordt verdacht van het lei ding geven aan een groot, kei hard misdaadsyndicaat. Het IRT Noord-Holland/Utrecht beet drie jaar geleden zijn tan den op de bende stuk. Het leek er lang op dat de verdachte -voor malige rechterhand van de be ruchte Klaas Bruinsma - de la chende derde zou blijven. Gelachen moet de hoofdver dachte op enig moment zeker hebben gedaan. Toen hij, nadat zijn baas Klaas Bruinsma op 21 juni voor het Amsterdamse Hil- ton-hotel was doodgeschoten, het- onbetwiste middelpunt werd van het IRT-onderzoek, werd hem weldra duidelijk dat de politie bereid was een handje te helpen bij het op de markt brengen van vele tonnen drugs. Vooral K. Langendoen en J. van Vondel, destijds werkzaam bij de Haarlemse Criminele Inlich tingendienst, zijn de man en zijn maten tot steun geweest. Het Haarlemse duo ontwierp een in filtratietraject met een zogehe ten groei-informant, die zich een plaats binnen het syndicaat moest verwerven. Om dat voor elkaar te krijgen, moesten par tijen drugs ongemoeid worden dit jaar recht op een ANW-uit- kering: de mensen die voor 1950 zijn geboren, de mensen die ar beidsongeschikt zijn en de men sen die kinderen hebben onder de 18 jaar. De rest van Neder land dient zich maar particulier gelaten. De zogeheten Delta methode leidde eind 1993 tot de luidruchtige val van het IRT en betekende tevens het opstappen van de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn. Jarenlang recherchewerk (het IRT richtte vanaf 1989 zijn pij len op de Bruinsma-groep) werd daarmee tenietgedaan. De chef van het Kernteam Randstad Noord en Midden (KTR), mr. O. Dros, zei vorig jaar tijdens de parlementaire enquête opspo ringsmethoden, dat er met een schone lei begonnen moest wor den om de rechterhand van Bruinsma en de zijnen alsnog voor de rechter te krijgen. Het Delta-dossier was 'besmet'. Dros, vorig jaar: „De boeken zijn dichtgegaan. De dossiers zijn voor en deel vernietigd, voor een deel bestaan ze nog." Misdaad Uit het boek Operatie-Delta van Paroolverslaggevers B. Middelburg en K. van Es wordt duidelijk dat de 42-jarige hoofdverdachte een lange cri minele carrière achter de rug heeft. Zijn eerste veroordelin gen werden uitgesproken door de kinderrechter. Toen hij twin tig was, koos hij definitief voor een bestaan in de misdaad. In braken, overvallen en vooral ripdeals (drugsdiefstal van ri valiserende criminelen) waren nagenoeg aan de orde van de dag. Nadat hem tbs was opge- bij te verzekeren of te hopen dat een werkgever iets voor ze regelt bij een pensioenfonds. Veel pen sioenfondsen hebben het ANW- gat nu tijdelijk, hooguit tot 1998, gerepareerd. Pieneman merkt op dat heel veel legd in verband met een dode lijk incident, wist hij tweemaal uit een kliniek te ontsnappen. Na die periode werd de man lijf wacht van Klaas Bruinsma, die in de jaren tachtig opklom tot Nederlands grootste drugshan delaar. Gaandeweg wist de ver dachte zijn positie binnen de zeer gewelddadige organisatie te versterken en werd hij Bruinsma's tweede man. Volgens de criminologen die, onder leiding van prof. C. Fijnaut, voor de enquêtecom missie verslag uitbrachten over de georganiseerde misdaad in Nederland, heeft de rechter hand van Bruinsma in zijn lijfwachtperiode een huivering wekkende reputatie opge bouwd in de onderwereld. „Zijn naam werd constant in verband gebracht met de liquidatie van verschillende personen", aldus het verslag. Toen Bruinsma het leven liet, was het bedje van de gisteren aangehouden man ge spreid. Hij kon „zowel de erfenis als de staande boedel overne men. De voorwaarden voor een verdere opgang in de internatio nale drugshandel waren aanwe zig." De voormalige rechterhand van Bruinsma heeft geen tweede man, hij is alleen de baas, aldus Fijnaut c.s.. Hij heeft zich „omringd met een kleine hof houding van bodyguards, chauffeurs, klusjesmannen, wo ningbeheerders en anderen". mensen de wet niet kennen. Ve len denken dat ze zich geen zor gen hoeven te maken en dus ook geen verzekering hoeven af te sluiten, omdat ze voor 1950 zijn geboren. Fout! „Ze vergeten de inkomenstoets. Alles wat maar enigszins naar een inkomen riekt, dus ook alle uitkeringen en vut-regelingen, wordt van die ANW-uitkering af getrok ken", waarschuwt ze. Kale kip Ze is uitgenodigd door het Ver bond van Verzekeraars voor het beoordelen van een reclame filmpje voor de nieuwe campag ne. „Een groot bord met daarop een kale kip met kuikens. Nou, ik vond het niks. Dat hele verze keren is één grote flop gewor den, dat gaven ze tegenover mij ook toe. Terwijl er voldoende mensen zijn die een verzekering kunnen gebruiken. Zo'n recla me zetten ze niet op voor minder dan 100.000 mensen, dat is al thans wat ze mij hebben ver teld." Eigenlijk moet die hele Nabe staandenwet op de helling, vindt Pieneman. „Veel mensen hebben de kans niet gekregen zich te verzekeren. We hebben al bijna 200.000 weduwen en we duwnaars, die kunnen zich niet meer verzekeren. Er zijn 800.000 WAO'ers in dit land, die zijn ook onverzekerbaar. Voor veertig-plussers is het te duur en dat is toch de meerderheid in dit land. Voor toekomstige nabe staanden van terminale patiën ten is een overgangsregeling ge troffen tot 1 januari 1999. Welk land in deze wereld zet nu een datum om te sterven, belache lijk gewoon." Ze hoort steeds sterkere gelui den in politiek Den Haag over het aanpassen van deze wet. „Maar ze willen het allemaal vooruitschuiven naar een vol gende kabinetsperiode. De dood kun je echter niet vooruit schuiven, dit moet nu aange pakt worden. Een wet die zo verschrikkelijk uitpakt, die zo fout zit, die zo aan alle kanten rammelt. Een volgend kabinet zal weinig zin hebben deze puinzooi op te ruimen, dat moet nu gebeuren. Ik heb het gemerkt aan de reacties. Als het om de dood gaat, dan willen de Neder landers niet zo'n keihard bezui nigingsbeleid." GPD Hij regisseert in grote lijnen de activiteiten van van zo'n zes tot zeven misdaadgroepen en ope reert het liefst ver achter de schermen. Daarbij zou hij druk doende zijn zich in te kopen „in vitale economische sectoren van een ver buitenland - haast bui ten het zicht en zeker buiten het bereik van de Nederlandse overheid". Volgens de criminologen is het onomstotelijk bewijs geleverd dat het syndicaat van de .ver dachte een niet onaanzienlijke rol speelt in de internationale wapenhandel. In het Delta- on derzoek is de Friese politie na een tip van de CID van Het IRT gestuit op een partij van 100 kilo semtex en 25 handgranaten. De man heeft uitstekende con tacten in de legale wereld, aldus Fijnaut. En met de pers: hij zou bepaalde media gebruiken om zijn belangrijkste tegenstan ders in de overheid uit te scha kelen door negatieve berichten over hen in omloop te brengen. En hij gebruikt de media („vooral via journalisten met wie hij een vaste relatie onder houdt") om een zo gunstig mo gelijk imago van zichzelf te cre- eren. „Vanzelfsprekend", schrijven Fijnaut en zijn colle ga-onderzoekers, „om te voor komen dat hij op den duur - ook in de ogen van het publiek - te recht het grote mikpunt van po litie en justitie wordt". ANP Goede oogst Uit voorlopige ramingen blijkt dat de opbrengst van de oogst van granen in 1946 bijna twee keer zo hoog zal zijn als in het jaar daarvoor: bijna 1,4 miljoen ton tegen ruim 750.000 ton in 1945. De op brengst aan peulvruchten en koolzaad is gedaald, die van blauwmaanzaad, lijnzaad en gerepeld vlas gestegen. De oogst levert bijna anderhalf keer zo veel aardappelen op als in 1945. Frau Gasille vlucht De beruchte Duitse Frau Gas ille, die de leiding had bij de plundering van Arnhem, is uit haar cel in Arnhem ontsnapt. Ze vroeg een bewaker om het raam in haar cel dicht te doen. i Toen de man daarmee bezig was, vluchtte ze en sloot de deur achter de bewaker. Kerk gerestaureerd De Hervormde kerk in Cad- v zand, bij de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen i grotendeels verwoest, is ge- i heel gerestaureerd en weer in gebruik genomen. Een aantal J h fraaie gebrandschilderde ra- t men ging verloren, maar het s Lam Gods bleef behouden. c| Vlissingen herbouwt Vlissingen is van plan om 1180 d van de 1628 vernielde wonin gen te herbouwen. Ook komen er vijfhonderd nieuwe huizen bij- I 1 Een onderdeel van de waterzuiveringsinstallatie in Biezelinge. Jaarlijks geeft Nederland 3,9 miljard gulden uit aan de zuivering van vervuild water. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Carel Goseling De aanpak van watervervuiling faalt. Het was de bedoeling dat de vervui ling in de afgelopen tien jaar met gemid deld 60 procent teruggedrongen zou wor den. Dat is niet gehaald. Met het huidige beleid zit een verdere daling met nog eens 30 procent tot het jaar 2015 er ook niet in. Daarvoor zijn nieuwe, ingrijpende maat regelen nodig. Deskundigen van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) hebben dit berekend. Hun onderzoek vormt de basis voor een nieuwe nota van het kabinet over de wa terhuishouding. Nu wordt getracht de watervervuiling terug te dringen door aparte afspraken te maken met industrie en tuinbouw. Verbetering van de riolering moet het afvalwater van woningen uit het oppervlaktewater houden. In de land bouw moet het mestbeleid een oplossing brengen. Minder autorijden moet water vervuiling door het verkeer tegengaan. Zes miljard Jaarlijks geven we 3,9 miljard gulden uit aan het bestrijden van watervervuiling. Tweederde van dat bedrag wordt uitgeven om afvalwater van woningen en gemeen ten te zuiveren. Met het huidige beleid zullen de uitgaven stijgen naar zes miljard gulden per jaar rond 2015. Zonder wijziging van het beleid zal de vervuiling niet worden teruggedrongen. Door de economische groei en de toename van de bevolking bestaat zelfs de kans dat die verder toeneemt. Om echt succes te hebben zijn blijvende maatregelen nodig waarvan de invoering over een termijn van 50 jaar moet worden uitgesmeerd. De jaarlijkse financiële las ten zullen daardoor wel fors stijgen. Al leen via ingrijpende bezuinigingen op an dere terreinen is dat haalbaar. Als mogelijke blijvende maatregelen zien de deskundigen van beide instituten onder meer: het gebruik van schone tech nologie en gesloten watercircuits in de in dustrie, extra zuivering van riolering, hergebruik van regenwater, minder inten sieve landbouw en opvang van water dat van de wegen afkomstig is. GPD door Frans Bothof De 44-jarige Zoran Djind jic is op het eerste ge zicht een verademing in de door nationalistisch fanatis me beheerste Joegoslavische politiek. Hij lijkt precies te vertegenwoordigen wat Slobodan Milosevic en ande re hardliners missen. De huidige president wordt vaak beschouwd als door trapt, lomp, somberen terug getrokken. Djindjic gedraagt zich beschaafd, ziet er goed uit, wil zich richten op het Westen, is een intellectueel die, mede geïnspireerd door zijn in Duitsland gevolgde fi losofische opleiding, altijd redelijk en analyserend blijft. Hij behoort tot de De mocratische Partij die deel uitmaakt van de oppositie beweging Zajedno. De voorman van de Zajedno maakt kans Milosevic op te volgen als zich in Joegoslavië een machtswisseling voor doet. Hij is momenteel popu lairder dan zijn compaan Vuk Draskovic met wie hij dagelijks de protesten in de straten van Belgrado leidt. Over deze fanatieke nationa list zei hij: „Het is beter om een verdeelde oppositie te hebben dan een oppositie die wordt geleid door Vuk. Al twee weken betogen Dj indjic en Draskovic tegen de verkiezingsfraude van de re gerende socialisten. „Een compromis is niet meer mo gelijk. Als we dit niet win nen, dan is Servië een land dat kan ontploffen", aldus de oppositieleider die volgens de oorspronkelijke verkie zingsuitslagen de nieuwe burgemeester van Belgrado had moeten zijn. Djindjic: „Milosevic is niet meer geloofwaardig. Hij is een aangeslagen dinosaurus en een ouderwetse commu nistische partijbaas die niet meer begrijpt hoe de wereld er momenteel uitziet." Maar volgens de oppositieleider duurt het nog enige tijd voor de omwenteling plaatsheeft. Zelfs al zou Djindjic burge meester van Belgrado zijn. Ook in die post blijft hij sterk afhankelijk van het geld dat de regering hem verstrekt. „Het gaat mij er om een steen uit die Chinese Muur van Milosevic te breken. Eén steen maar. Nog niet de muur. Dat komt wel. Want ook dit regime zal, als laatste in Oost-Europa, vallen." Djindjic begon zijn oppositie negen jaar geleden, op het moment dat Milosevic de macht naar zich toe trok. Hij kreeg echter de eerste jaren weinig voet aan de grond. Mede doordat de door de overheid gecontroleerde me dia hem nauwelijks kans ga ven zijn ideeën en die van zijn Democratische Partij te ver spreiden. De jongste protesten bleven tot nu toe vreedzaam. De monstranten gooiden met ei eren in plaats van met stenen. Doelwit waren gebouwen, vooral het kantoor van de staatstelevisie, en geen men sen. Pro-Servisch Hoewel Djindjic zijn stand punten niet met extreme re toriek presenteert en hij geldt als iemand die figureert tussen nationalisme en libe ralisme, is zijn opstelling vaak pro-Servisch. Zo orga niseerde hij demonstraties tegen de bombardementen van de NAVO van Bosnisch- Servische legerposities en voerde hij vorig jaar in Bos- nisch-Servië campagne voor de radicale en van oorlogs misdaden verdachte Rado van Karadzic. Herhaaldelijk beschuldigde Djindjic de regering in Bel grado ervan de Serviërs in Kroatië en Bosnië in de steek te hebben gelaten. Van de an dere kant zei hij geen enkele intentie te hebben de Ver enigde Staten en hun wester se bondgenoten van zich te vervreemden. „Ons hoofddoel is hervor ming van de economie. We willen Joegoslavië op wes ters niveau brengen. Maar voor een economisch pro gramma krijg je geen mensen op de been. Daarom baseren we onze beweging op Ser visch nationalisme. Maar daar hoeven Europa en de VS niet van te schrikken. We res pecteren de akkoorden van Dayton en zijn niet van plan Bosnisch-Servië in te lijven zolang het Westen daartegen bezwaar maakt." ANP Van Thijn. Hirsch Ballin. Milieuorganisatie Greenpeace heeft nieuws brandstof aangedragen voor de discussie ovei de waag of moet worden doorgegaan met d( opwerking van bestraalde splijtstofstaven uit de kern energiecentrale Borssele. Regelrechte opslag van dis staven bij de Covra in Vlissingen-Oost levert volgeni Greenpeace een besparing van 284 miljoen gulden op Daarbij is ingecalculeerd dat de contracten met opwer kingsfabriek Cogéma in Frankrijk moeten worden af gekocht. Daarmee brengen de milieuactivisten een oer; Nederlands argument in het geding: het scheelt mis schien in de portemonnee. De voorstelling van zakei die Greenpeace geeft, klinkt aantrekkelijk. Stoppei met opwerking betekent dat minder plutonium word' wijgemaakt. Dat is van belang in het kader van he' streven verspreiding van kernwapens en kernwapen technieken te voorkomen. Bovendien ontstaat in df omgeving van de opwerkingsfabriek minder milieu verontreiniging als het Borsselse afval er niet langei wordt opgewerkt. En nu komt daar mogelijk ook nog eens een financieel voordeel bij. De exploitant van de kerncentrale, de Elektriciteit Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), heeft tot nu toe vierkant ontkend dat annulering van de op- werkingscontracten met Cogéma de door Greenpeace geschetste voordelen biedt. In een paginagrote adver tentie belichtte de EPZ vorige maand haar visie op de transporten en de opwerking van gebruikte splijtstof elementen uit de kerncentrale. Tussen de opvattingen van beide partijen schuilt een wereld van verschil. Dat is ook gebleken tijdens de gedachtenwisseling tussefl vertegenwoordigers van Greenpeace en EPZ op enkele scholen in Zeeland naar aanleiding van de campagne die de milieuorganisatie op dit moment in de provincie houdt. Greenpeace beschouwt EPZ als een exponent van de verfoeide nucleaire industrie en EPZ kan - mede door de blokkade-acties van Greenpeace eind 1994 toen voortijdige sluiting van de kerncentrale nabij leek - geen enkele waardering opbrengen voor het streven van de milieuorganisatie. Daarom is het goed dat de Tweede Kamer minister Wijers van Economische Za ken heeft verzocht zijn licht eens te laten schijnen over nut en noodzaak van de opwerking van nucleair afval. De conclusies die Greenpeace nu trekt, zijn misschien wel erg kort door de bocht geformuleerd; aan de andere kant zijn de opwerkingscontracten altijd met veel ge heimzinnigheid omkleed. De notitie die de Kamer Wij ers heeft gevraagd kan wellicht duidelijk maken of de zekerheden op basis waarvan twintig jaar geleden is besloten de gebruikte brandstofstaven van Borssele bij Cogéma te laten opwerken, nog steeds gelden of dat uit maatschappelijk en milieu-oogpunt een herbezinning het overwegen waard is. Dat daarbij eventueel een fi nancieel voordeel valt te behalen, is van ondergeschikt belang. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagteren F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel, (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00, per maand 33,00, per jaar ƒ350,00; franco per post 460,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrij dag/ 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr: 3754316 t.n.v. PZC ab rek Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm, minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B. V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuurmaandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel (0118)484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2