illUCiil SE COURANT Meer geld voor politie Zeeland 3 halen, 2 betalen. Boze Serviërs trotseren sneeuw en dreigementen van Milosevic 49,- Zalm: akkoord over sterke Euro in zicht 4 WEKEN Veiligheidsregels in de bouw voldoen niet Ex-rechterhand van Bruinsma opgepakt VOOR 14,25 lRijkere korpsen moeten de arme financieel helpen fStmm POS Tétecom Dordrecht mm Cfl Huiswijn, rood, wit. wit moelleux, Vanochtend regen Vanochtend bewolkt en regenachtig, later droog met enkele bui. De wind draait naar zuidwest, en is krachtig tol hard.Temperatuur 7graden. 239e jaargang no. 286 dinsdag 3 december 1996 Mjosse nummers 1,60 van onze redactie binnenland WOERDEN - Scherpere veilig heidsvoorschriften in de bouw hebben de afgelopen jaren niet geleid tot een afname van het aantal ongelukken. De Bouw en Houtbond FNV maakt dit op uit onderzoek in ruim 100 bedrijven met in totaal 35.000 werknemers. De bond gaat de resultaten aankaarten bij di recties, opdrachtgevers en de overheid. Zij heeft onderzocht hoe het is gesteld met de naleving van het Bouwprocesbesluit dat twee jaar geleden in werking trad. Volgens de regels moeten al in de ontwerpfase van een project maatregelen worden genomen voor de arbeidsomstandighe den op de bouwplaats. De FNV zegt dat er in de prak tijk nog maar weinig te merken is van het besluit dat daardoor ver achter blijft bij de ver wachtingen. Zo is er in veel ge vallen nog geen sprake van werkoverleg en voorlichting over veiligheid. Ongelukken In de Nederlandse bouw vielen twee jaar geleden negentien doden door bedrijfsongeval len. Het aantal ongelukken is volgens de bond sindsdien nauwelijks afgenomen. Uit Europees onderzoek blijkt dat er in de bouw over het geheel genomen twintig keer zoveel ongelukken met dodelijke af loop gebeuren als in andere be drijfstakken.De bond roept zijn leden op de naleving van het Bouwprocesbesluit goed in de gaten te houden. Daarnaast gaat zij opnieuw aandacht vragen voor de werk druk en fysieke belasting van bouwvakkers. Als daar geen aandacht voor komt, zullen ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid weer toenemen, al dus de bond .ANP van onze Haagse redactrice ~~Lianne Sleutjes DEN HAAG - De rijkere politiekorpsen moeten de armere korpsen financieel helpen, vindt een meer derheid in de Tweede Ka li mer. Minister Dijkstal -c (Binnenlandse Zaken) is 'bereid om zich daar 'hon- procent voor in te zetten' zo zei hij maandag en tijdens de behandeling d:van de politiebegroting. Dat betekent dat ook het li Zeeuwse korps uitzicht tlf heeft op meer geld. De bewindsman praat daar- naast nog speciaal met Zeeland, se korps heeft bijvoorbeeld ruim zestig miljoen gulden over terwijl andere politieregio's elk dubbeltje moeten omdraaien. De korpsen moeten zich be schouwen als werkmaatschap pijen van een groot concern, al dus D66-woordvoerder T. de Graaf. Volgens hem moeten korpsen die een slechte startpo sitie hadden bij de reorganisatie door te duur personeel of te wei nig reserves, financieel worden geholpen. De burger moet voor zijn veiligheid niet afhankelijk zijn van het feit dat het politie korps in zijn regio wel of niet de begroting sluitend krijgt, vindt De Graaf. De Tweede Kamer is in elk geval blij met de nieuwe wijze waarop het geld vanaf 1997 over de korpsen wordt verdeeld. In het oude systeem werd alleen reke ning gehouden met de werk druk in een regio. Nu telt bijvoorbeeld ook de beschik baarheid, -vijftien minuten aanrijtijd- en bereikbaarheid. Daarmee blijven korpsen als Zeeland en Friesland echter hun specifieke problemen hou den omdat die niet of weinig meewegen in het nieuwe sys teem. Darvoor krijgen ze dus geen extra geld Een motie van CDA'er D Gabor om het Zeeuwse korps tegemoet te komen vanwege krijgt te wei nig steun. De coalitiepartijen vinden Dijkstals toezegging om te kijken naar een oplossing voorlopig voldoende. Het Zeeuwse korps krijgt zijn begroting niet sluitend. Dat komt onder meer door de leef tijdsopbouw - het korps telt veel dure, oudere agenten -en de re creatiedruk in de zomer. Het korps staat onder toezicht: voor uitgaven boven de 5000 gulden moet toestemming zijn van het Friesland, Limburg over de spe cifieke problemen waarmee deze politieregio's kampen. In februari volgend jaar laat Dijk stal weten welke claims hij ho noreert in verband met hun om standigheden. Bijna alle fracties steunen een motie van D66 die voor één keer verevening wil tussen rijke en arme korpsen. Het Amsterdam- Zeehonden losgelaten in Oosterschelde NEELTJE JANS - Onder toeziend oog van de vin ders, zijn maandag vier zeehonden van vijf maan den oud, losgelaten in de Oosterschelde. In augustus spoelden de dieren, uitgeput en bijna verhongerd, aan op de Belgische kust, bij Rit- them en aan de Grevelin- gendam. In de Zeehon dencrèche in Pieterburen, werden de jonge zeehon den verpleegd en konden ze aansterken. Nu ze veer tig kilo wegen, kernge zond zijn en een vaccina tie tegen zeehondenziekte hebben gekregen, kunnen ze aansluiting zoeken bij de zeehondengroepen in de Oosterschelde, de Voordelta of de Wester- schelde. De dieren zijn vermoedelijk ook afkom stig uit die groepen. Inmiddels zijn er 51 exem plaren in de Delta waar genomen. Zie ook pagina 13 Duizenden studenten, met paraplu's tegen de sneeuw, betoogden gisteren in Belgrado tegen Milosevic. foto Dragan Filipovic/AP (Advertentie) GSM-STUNT Ericsson 318 67u. standby 4 uur spreektijd in groen/grijs en blauw reserveringen 078-6I73000 van onze correspondent Hans Gertsen BELGRADO - De Servische oppositie is gisteren opnieuw massaal de straat op ge gaan om te protesteren tegen president Milosevic. In de hoofdstad Belgrado trot seerden naar schatting 80.000 demon stranten niet alleen hevige kou en sneeuw, maar ook dreigementen van de autoritei ten. Die lieten zondagavond doorscheme ren dat de nu al veertien dagen durende protesten niet veel langer getolereerd zul len worden. Ook de veroordeling van een vijftal de monstranten lijkt te wijzen op een verhar ding van de opstelling van de Servische autoriteiten. De vijf demonstranten wer den zondag gearresteerd en dezelfde avond nog via snelrecht tot onvoorwaar delijke gevangenisstraffen veroordeeld. De oppositie sprak gisteren van 'een poli tiek proces' en vecht de rechtmatigheid van de veroordelingen aan. Ondanks de dreigementen greep de oproerpolitie gisteren niet in toen honderden demon stranten eieren, sneeuwballen en verf bommetjes naar het kantoorgebouw van de Servische president gooiden. De politie was gisteren rond de demon stratie opvallend afwezig, maar in de bui tenwijken van Belgrado stonden tiental len bussen vol agenten gereed om in te grijpen. De oppositie gaf gisteren opnieuw aan bereid te zijn tot een compromis, mits pre sident Milosevic de uitslag van de op 17 november gehouden lokale verkiezingen accepteert. Die werden ruim gewonnen door de Zajedno-coalitie, maar door Milosevic gecontroleerde rechtbanken verklaarden de uitslagen in veel districten en steden later ongeldig. Nervositeit De protesten, aanvankelijk slechts ge richt tegen de grootschalige verkiezings fraude, richten zich met de dag meer tegen de Servische president en zijn regime. Dat lijkt tot toenemende nervositeit bij de Servische autoriteiten te leiden. Dat blijkt niet alleen uit het dreigen met in grijpen van de politie, maar ook uit het uitstellen van een voor vandaag voorziene zitting van het Servische parlement. De oppositie heeft voor vandaag nieuwe demonstraties aangekondigd. De Euro pese Unie riep de regering in Belgrado gisteren op geen geweld tegen de demon stranten te gebruiken. Uit de door het Ier se voorzitterschap van de EU uitgegeven verklaring blijkt dat in steeds meer Euro pese hoofdsteden gevreesd wordt dat de Servische autoriteiten op het punt staan het protest met geweld de kop in te druk ken. De EU-gezant voor het voormalige Joego slavië, Carl Bildt, uitte gisteren tijdens de OVSE-top in Lissabon harde kritiek op het bewind van de Servische president Milosevic. Bildt vindt dat in Servië radi cale politieke hervormingen nodig zijn. GPD zie ook pagina 2 Gedupeerd door nabestaandenwet Zo'n 80.000 iveduwen en iveduivnaars zijn de eerste dans rond de nieuwe Algemene Nabestaandenwet (ANW) ontsprongen, maar worden per 1 januari 1998 alsnog de dupe. Dati wordt hun pensioen van de staat (gedeeltelijk) verrekend met hun inkomen of hun uitke ring. Wie sameniooont, raakt de ANW-uitkering ook kwijt De actiegroep 'Weduwen in de Kou'probeert via de rechter O deze gang van zaken aan te vechten Bezuiniging in Doel De exploitant van de kerncen trales in Doel moet bezuinigen. De directie van Electrabel vindt dal noodzakelijk om straks de groeiende concurren tie uit het buitenland het hoofd te kunnen bieden. van onze correspondent Paul Koopman BRL'SSEL-De vijftien Europe- se ministers van Financiën zijn gisteravond laat dichtbij een akkoord gekomen over een sta- biliteitspact voor de nieuwe i eenheidsmunt Euro. Onder sterke druk van Duitsland ver klaarde iedereen zich bereid tot j een streng beleid om te voorko men dat de Euro een zwakke munt wordt. Zo wordt het de Euro-lidstaten straks alleen nog bij een krimpende economie toegestaan het financieringste kort boven de drie procent te la ten stijgen, zonder dat boetes worden opgelegd. Minister Zalm toonde zich rede lijk tevreden met de bereikte overeenstemming. De afgelo pen maanden stonden met name de zuidelijke lidstaten en Duits land nog ver uit elkaar. .,Nu is iedereen bereid tot een compro mis, waarbij het uitgangspunt is dat iemand die zondigt, ook ge straft wordt", zei Zalm na af loop van de vergadering. ,,Een sterke terugval in de economi sche groei kan niet meer geac cepteerd worden als excuus voor een te hoog financierings tekort." In het EMU-verdrag, dat de in voering van de Euro regelt, staat dat alleen bij zeer hoge uitzon dering van het strenge Europese begrotingsbeleid mag worden afgeweken. De Duitse minister van Financiën Waigel wilde een hardere bepaling: slechts bij twee procent economische neer gang zouden de begrotingsnor men versoepeld mogen worden. In andere gevallen volgen boe ministerie van Binnenlandse Zaken. Om de ergste nood te le nigen krijgt Zeeland tot en met 1998 6,5 miljoen gulden extra uit Dijkstals zogeheten knel- puntenpot. Het korps zegt meer geld nodig te hebben om uit de problemen te komen. Het schat zijn tekort tot en met 2000 op ruim 14 miljoen gulden. Hersenziekte na eten ongare kip ROTTERDAM - Het eten van niet goed verhitte kip kan naast de bekende salmonella-vergif tiging ook het Guillain-Barré- syndroom veroorzaken. Circa honderd mensen worden jaarlijks na het eten van be smette kip getroffen door deze ernstige zenuwziekte. Twee tot drie mensen overlijden er zelfs aan. Dat heeft onderzoek van de Erasmus Universiteit aange toond. Daar bleek dat bij een derde van de in totaal twee tot driehonderd gevallen van Guil- lain-Barré sprake was van een maag-darminfectie door de campylobacterie, die veel voor komt in kippenvlees.GPD Thuiszorg kan vraag niet aan van onze parlementsredactie UTRECHT - Thuiszorginstel lingen kunnen de vraag naar thuishulp niet meer aan, be schikken over te weinig financi ële hulpmiddelen en zijn ge dwongen hun hulpaanbod aan te passen. Voor de mensen die op thuiszorg zijn aangewezen, be tekent dit vooral dat zij minder hulp krijgen dan ze nodig heb ben of gekort zijn in de hoeveel heid hulp. Dit blijkt uit de nota Opeens had ik de helft minder hulp! die de Gehandicaptenraad gisteren naar staatssecretaris Terpstra heeft gestuurd .Inde nota zi j n de resultaten verwerkt van het Meldpunt Thuishulp. Ongeveer 400 mensen hebben in oktober telefonisch of schriftelijk hun ervaringen aan de raad kenbaar gemaakt. Uit de meldingen blijkt dat ver mindering van de hulpverle ning, sterk wisselende hulpver leners, de hoge eigen bijdrage, de wachtlijsten en de indicatie stelling de belangrij kste proble men zijn. Daaruit volgende pro blemen zijn de bejegening door de thuiszorginstelling, de over belasting van hulpverlenende familie en vrienden, en de drei ging te worden opgenomen in een verpleeghuis bij gebrek aan thuishulp. De eigen bijdrage is vooral een probleem voor hulpvragers met een gezin en/of een bovenmo- daal inkomen. Een opeenstape ling van eigen bijdragen laat het totaal hoog oplopen. ANP Tenerife vreest Ronald Koeman Feyenoord is klaar voor de Europa-Cupreturn tegen Tenerife, van avond in een slechts halfvolle Kuip. De Spanjaarden, die twee we ken geleden met verder kwamen dan 0-0, zijn beducht op Ronald Koeman. Trainer Jupp Heynckes vreest de aanvoerder van de Rotterdammers. „Zijn vrije trappen en zijn opkomen O zullen ivemoeten beteugelen." I O Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Economie: 7; Zee- land:11,13,15 en 17; Sport: 18 en 19 van onze redactie binnenland HAARLEM - De 42-jarige ver meende leider van het misdaad syndicaat Delta is zondag op verzoek van de Haarlemse justi tie in Parijs aangehouden. De vroegere rechterhand van top crimineel Bruinsma, wordt be schouwd als een van de zwaar ste misdadigers van Nederland. De voormalige Amsterdammer, die de laatste tijd onder meer in Parijs en in Suriname woonde, is aangehouden op verdenking van belastingfraude en lid maatschap van een criminele organisatie. Nederland vraagt binnenkort om uitlevering. De belastingfraude loopt vermoe delijk in de miljoenen. Het Kernteam Randstad Noord en Midden (KTR), dat wordt ge leid vanuit de Haarlemse poli tie, maakt al enigejarenjachtop de verdachte. De man was voor heen het belangrijkste doelwit van het inmiddels met veel op hef ontbonden Interregionaal Rechercheteam Noord-Hol land/Utrecht (IRT). Het IRThad het jarenlang gemunt op Bruinsma en consorten. De zon dag aangehouden verdachte was de rechterhand van de in 1991 geliquideerde Bruinsma Het KTR zette deze zomer zijn eerste stap bij het ontmantelen van de Delta-organisatie. Het syndicaat werd ook verdacht van handel in verdovende mid delen. Op achttien plaatsen, waaronder zes in het buiten land, werd huiszoeking gedaan. Ook een appartement van de verdachte in Parijs werd door zocht. Bij de huiszoekingen werden vuurwapens auto's, bo ten en geld in beslag genomen. Lange tijd werd in het Haarlem se politiekorps al gespeculeerd op de aanhouding van deze ver dachte. Het oppakken zou nog als 'cadeautje' voor de schei dend korpschef R. Straver moe ten dienen. GPD Pagina 2: Justitie verguld (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden! JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 Q per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: (Advertentie) tes die tussen de 0,2 en de 0,5 procent van het nationaal inko men belopen. De details worden tijdens een extra vergadering op 12 december in Dublin geregeld. Zalm toonde zich gisteren voor stander om ook in het volgende kabinet het financieringstekort verder te verlagen, het liefst tot bijna nul, zoals ook in Europees verband wordt aanbevolen. GPD blanc de blancs, rosé of droge rosé, 3 flessen naar 1 1 QA keuze a 1 liter .1785 ll.JV/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 7 december as Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1