Imkerij Grijpskerke breidt uit RENAISSANCE LEEGVERKOOPÜ PZC Archief Arnemuiden verhaalt van rivaliteit met Middelburg zeeland Nieuw tentoonstellingspaviljoen in boerenschuur Vlissingen moet miljoenen investeren in rioleringsstelsel Borrendamme straat op met een petitie uw VOORDEEL SLAGER WIJ GAAN ERMEE STOPPEN profiteer nu van onze spectaculaire féS&rt-ZSSi KORTING Sla, Valkenisse stopt 117.000 in herstel huizen Biggekerke dinsdag 3 december 1996 w16 'JiHflXwV V fM'wU-» v van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Arnemuiden en Middelburg zijn nooit vrien den geweest. In het recentelijk geïnventariseerde archief zijn stukken te vinden waarin Prins Willem van Oranje Middelburg verbiedt zich nog langer te be moeien met Arnemuiden. Mid delburgs stadsrechten omvatte ook de Arne, haar levensader met de zee, inclusief alle bebou wing langs het water. Als Arne muiden in 1572 na Vlissingen en Veere de zijde van Willem van Oranje kiest, steken de Spaanse bezetters van Middelburg - en ook Middelburgers zelf, bewe ren boze, Arnemuidse tongen - het vissersdorp in brand. Wat daarvan ook waar moge zijn; Willem van Oranje verleent Ar nemuiden als dank in 1574 stadsrechten. Het archief van de voormalige gemeenten en Arnemuiden en Kleverskerke omvat vieren twintig strekkende meter. Ad junct-gemeentearchivaris Frank de Klerk inventariseerde de papiermassa, die voor het laatst in 1920 door de C. de Waard onder handen was geno men. Voor Zeeuwse begrippen is het Arnemuidse archief com pleet. De Klerk: „Andere ge meenten en steden hebben te maken gehad met branden, overstromingen en bombarde menten. Je kunt uit het archief een overzichtelijke geschiede nis destilleren. Het leent zich voor hele aardige onderzoe ken." Bewaard gebleven zijn bijvoor beeld de notulenboeken, diverse stadsrekeningen en vooral veel materiaal over de nijverheid. Daarnaast omvat het archief ongeveer 35 charters, officiële stukken van perkament. Het recht van Middelburg om zeggenschap uit te oefenen over de bebouwing langs de Arne, voorkwam dat Arnemuiden al in de dertiende eeuw stadsrech ten kreeg. Middelburgs macht ging zover dat het door de aan koop van het ambacht Oosthoek het hele dorp in de houdgreep kreeg en ook baas werd over de rede De stellingname van Mid delburg is begrijpelijk. Door haar ligging aan de Arne lag het dorp veel gunstiger voor de scheepvaart dan Middelburg. Ondanks alle beperkende maat regelen nam de welvaart in Ar nemuiden toe. Het dorp is op een zeker moment zelfs zó belang rijk dat de Italiaanse kroniek schrijver Guicciardini Arne muiden als vertrekpunt neemt om afstanden tot andere plaat sen aan te geven. Aan het begin van de zeventien de eeuw bleek dat de scheeps bouw zich in Arnemuiden door het dichtslibben van de Arne nooit echt goed zou ontwikke len. Om de economie te ontwik kelen besloot het stadsbestuur daarop met premies en subsi dies diverse soorten van nijver heid te lokken. Slechts twee takken blijven over: zoutwin ning en visserij. De arbeidsom standigheden in de zoutketen moeten afschrikwekkend zijn geweest. Het werk werd veelal door vrouwen gedaan, de zoge heten keetwijven. „Zij waren het eerste industrieproletari- aat", weet De Klerk. In het archief is een verhaal te lezen van een deftig gezelschap dat een tocht maakt over Wal cheren en ook bezoek brengt aan een zoutkeet waar zij een onmoeting hebben met een vol ledig, zwart berookt vrouwtje, 'die veel eer een halfgebrade Moorin, dan een hierlandsch mensch geleek'. De arbeidsom standigheden in de visserij zijn niet veel beter. Arnemuiden kent tot in de negentiende eeuw honderden visleursters die da gelijks uitzwermen over Wal cheren om verse vis aan de man te brengen. Anekdotisch is het verhaal van Kenau Simonsdochter Hasse laar uit Haarlem. Van deze strijdster/verdedigster van Haarlem in de jaren zeventig in de zestiende eeuw bestaan stoe re afbeeldingen. De vrouw is daarop te zien met allerlei wa pentuig en afgehakte hoofden van Spanjaarden naast haar op een tafeltje. Arnemuiden nam deze vrouw in dienst in 1573 als belastinginster. Of zij haar werk naar tevredenheid verrichte, vertelt de historie niet De Waard heeft volgens De Klerk een goed stuk werk afge leverd, naar de inzichten in zijn tijd. Om diens werk niet verlo ren te laten gaan èn om te voor komen dat onderzoekers in al verschenen publicaties zich een ongeluk moeten zoeken, is een lijst van oude en nieuwe inven tarisnummers opgesteld. De in ventaris - met een kleurenaf beelding op de omslag - wordt vandaag (dinsdag) officieel overgedragen aan de gemeente Middelburg. De schatten die het Arnemuidse archief herbergt zijn toegankelijk gemaakt door een lijst van oude en nieuwe inventarisnummers. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Marten de Jongh ZIERIKZEE - Een nieuw be stuur dat affiniteit heeft met de zorgsector. Het personeel van het Zierikzeese zorgcentrum Borrendamme zette die eis maandagmiddag kracht bij met de overhandiging van een peti tie en 76 handtekeningen van bewoners. Vraag was aan wie die moesten worden aangeboden. Zoals ge meld bedankte burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zie- rikzee voor die eer. Evenals pro vinciaal inspecteur van de ver zorgingshuizen K. G.Tenwolde. De voorzitter van de commissie welzijn van de provincie, G. R. J. van Heukelom, durfde de stukken uiteindelijk wel aan te nemen. In een demonstratieve optocht togen zo n twintig personeelsle den en enkele bewoners van: Borrendamme richting ge-I meentehuis. 'Eerlijkheid is onzei eis' en 'wij hebben een bitter- ballenbestuur' waren enkele leuzen die zij meevoerden op spandoeken. Petitie en handte-j keningen werden voor de deur overhandigd. In de petitie on-| derstreept het personeel nog' eens dat het ontevreden is over de gang van zaken in het zorg-: centrum. Het zegt nogmaals het vertrouwen op in het huidige bestuur en houdt vast aan de eis van ondernemingsraad en vak-I bonden dat er een onpartijdig! onderzoek moet komen. Twee; leden van een nieuw te vormen bestuur zouden moeten worden voorgedragen door de onderne mingsraad. WIJ VERKOPEN UITSLUITEND VLEES VAN EIGEN SLACHT. DEZE WEEK 2 kg vleesribbetjes5,00 1 kg magere paardenlappen8,90 1 kg magere runderlappen13,90 1 kg varkensschnitzels13,90 1 kg spare ribs5,90 1 kg magere speklappen6,90 1 kg malse paardenbiefstuk14,90 1 kg haas/riökarbonade9,90 1 kg verse kipfilel12,90 1 kg magere hamlappen10,90 1 kg hamfricandeau11.90 1 kg varkensfilet10,90 1 kg kalkoenfilet 13,90 2 kg verse kippenbouten7,90 3 kg kipkarbonade9,90 1 kg rundergehakt..6,90 1 kg gemengd gehakt4,99 1 kg magere riblappen12,90 1 kg malse runderbiefstuk16,90 1 kg runderbiefstuk16,90 1 kg runderbaklappen14,90 1 kg rundersaucijzen6,90 1 kg magere varkensrollade6,90 1 kg gepaneerde schnitzels12,90 1 kg lamsbout10,90 Wij zijn geopend op woensdag, donderdag en vrijdag 9.00 uur-17.00 uur. Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg iedereen leest de krant altijd en overal. sector MDGO Bi] voldoende belangstelling gaan de volgende eui sussen in januari vat Basiscursus Leidinggeven gericht op (toekomstige) leidinggevenden op uitvoerend niveau vanuit een theoretische basis wordt gewerkt aan de vaardigheden waarover een leidinggevende moet beschikken 14 bijeenkomsten van drie lesuren start: half januari 1997 (avond in overleg) 800,- Personeelsmanagement gericht op mensen in een algemene management functie die zich extra willen verdiepen in personeelsmanagement van deelnemers wordt verwacht dat ze beschikken over managementkennis op middle-mana'gement niveau dc cursus bereidt de deelnemers Voor op een examen dat wordt afgenomen door de Nederlandse Management Stichting (NEMAS) 15 bijeenkomsten van 3 lesuren start: half januari 1997 (avond in overleg) examen: juni 1997 (schriftelijk en mondeling) 825.- -r 100.- (boeken) 250,- (examengeld) ■kling: Zeeland College, sector MIXiO Postbus 60. 4380 AB Vlissingen telefoon (0118) 460867 d0NuZcEdIkbedden /VLLt FTISCHE Bellamypark 46-48, Vlissingen, tel. 0118-412988 van onze verslaggever Maurits Sep GRIJPSKERKE - De Imkerij Poppendamme in Grijpskerke gaat een nieuw tentoonstel lingspaviljoen bouwen. Het wordt een echte Walcherse boe renschuur, dus met gepotdek- selde houten wanden, mendeu ren. een dak met een hoek van 45 graden en Oud-Hollandse dak pannen. Op de begane grond wordt de expositie 'Het wer kend trekpaard' ingericht. Op de eerste verdieping komt het bijenteeltmuseum 'De zoete in val', dat voor vijf jaar is ge huurd. Eigenaar Piet de Meester maak te de plannen maandagmiddag bekend bij de opening van een nieuwe expositie op de Imkerij Poppendamme: Jan de Prenten- knippei: Volgens De Meester wordt de nieuwe tentoonstel lingsruimte de eerste in Neder land die volledig duurzaam wordt gebouwd. Er worden on der meer tweedehands bouw materialen gebruikt en er is veel aandacht voor milieudoelstel lingen. Die zijn zelfs nog scher per gesteld dan landelijk verplicht bij bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Zonne-energie „Wij streven naar een isolatie- waarde van vijf, de norm is 2,5", aldus De Meester. De zon zal de energie voor warmte en licht le veren. De vloerverwarming wordt gevoed met de warmte van zonnecollectoren. In de winter, als de zon het niet alleen kan bolwerken, wordt de schuur door middel van een kachel bij- gestookt. Daarvoor wordt snoeihout uit de omgeving ge bruikt. „De doelstelling is nul kubieke meter aardgas of steen kool te verbruiken." Groene stroom Zonnecellen zorgen voor de ver lichting in de boerenschuur. Om het verbruik zo laag mogelijk te houden, gaat het licht automa tisch uit als er gedurende een bepaalde tijd niemand rond loopt (aanwezigheidsdetecto ren). De Meester: „In januari voeren we nog gesprekken met Delta Nutsbedrijven over de le vering van groene stroom.Ook met het water wordt milieube wust omgesprongen. Dus geen van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - De gemeen te Vlissingen moet de komen de jaren fors investeren in het opknappen van het riole ringstelsel. De investeringen lopen op van 1,4 miljoen gul den dit jaar tot ruim 2,6 mil joen in 1999, zo blijkt uit het gemeentelijk rioleringsplan 1996-1999. De uitvoering van het plan kost dit jaar nog ruim 4,9 miljoen gulden. Over drie jaar zal dat zijn ge stegen tot bijna 6,3 miljoen gulden. Door de toenemende kosten zullen de tarieven voor het rioolrecht de ko mende jaren blijven stijgen. Vlissingen moet tot het jaar 2006 nog een omvangrijke inhaalslag maken om de slechte, niet meer te repare ren delen van het riool zo snel mogelijk te vervangen. Daarnaast staat de renovatie van enkele gemalen op het programma en worden enige percelen in het buitengebied die nu nog geen riolering hebben alsnog aangesloten. De komende jaren lopen de kosten bovendien aanzien lijk op door maatregelen die moeten worden genomen om schade voor het milieu te be perken. Daarbij valt te den ken aan het voorkomen van stankoverlast, het verbete ren van de kwaliteit van het oppervlaktewater en het aanpassen, verplaatsen of buiten werking stellen van overstorten. Vervanging Blijkens het rioleringspro gramma wordt de komende jaren de riolering op de vol gende plaatsen vervangen: Pieter Louwersestraat/ Zee wijksingel/ Padweg (1997), Paul Krugerstraat (deels in 1997, deels in 1999), Kenau Hasselaarstraat/ Nolle- strand (1997), Vlissingse- straat (1997/98), Bloemen- laan (tweede fase)/ Anjelierenlaan/ Hyacin- thenlaan/ Primulalaan (1998). De Deckerestraat- Noord (1998), Van Doorn laan/ Landregtstraat (1998), J. I. Sandersestraat/ Krom me Nieuwstraat (1999), Bloemenlaan-West/ Singel- /Madelievenlaan (1999). Verder wordt bij de Dorps weg en de Rammekensweg in Ritthem de overstort ver plaatst en een bergingsriool aangelegd (1997). Het riool gemaal bij de Hermesweg wordt in 1997 gerenoveerd. De overstort bij het Koop mansvoetpad in Oost-Sou burg wordt verplaatst naar de Reijersweg (1998/99). Daarnaast worden de pom pen van diverse kleine riool gemalen vervangen. Hogere tarieven Door de stijgende kosten blijven de tarieven voor het rioolrecht voorlopig omhoog gaan. Volgend jaar stijgt het tarief van 140 naar 160 gul den en ook voor de jaren erna wordt een jaarlijkse verho ging met twintig gulden ver wacht. Uiteindelijk moeten alle kosten van het riole ringsstelsel uit de heffing worden gedekt. Het tarief zal daardoor uiteindelijk, in het jaar 2003, uitkomen op er gens tussen de 265 en 305 gulden per jaar. Het college van B en W is er nog niet over uit hoe de uit voering van het gemeentelijk rioleringsplan precies moet worden gefinancierd. In het plan zelf wordt het voorstel gedaan om een fonds voor een periode van veertig jaar te vormen. Daarmee zouden de pieken en dalen in de kos ten kunnen worden opgevan gen. Na veertig jaar zou het saldo van het fonds weer pre cies op nul moeten uitkomen. Het college voelt er echter weinig voor om zich voor zo'n lange termijnvast te leg gen, ook al blijft in deze con structie het eindtarief voor het rioolrecht het laagst. Het gemeentelijk riolerings plan wordt vanavond (dins dag) besproken in de com missie volkshuisvesting, openbare werken en stadsbe heer. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het Vlissingse stadhuis en begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans BIGGEKERKE - Aan de verbetering van vier door de Bouwwinkel Zeeland als slecht aangemerkte woningen in Biggekerke willen burgemeester en wethouders van Valkenisse maximaal 117.000 gulden bijdragen. Het resterende budget van de subsidieverordening Stads en Dorpsvernieuwing (SDV) wordt gereserveerd voor sub sidie aan de eigenaren van de overige 'slechte' wonin gen. Hiervoor zal eind van de maand nog ongeveer 229.000 overblijven. Vandaag, dinsdag, bespreekt de commissie vrom het krediet voor de particuliere woningverbetering in Big gekerke. Uit het Kwalitatief Woning Onderzoek 1996 (KWO) bleek dat in de kern 32 permanent bewoonde huizen van onvoldoende kwaliteit zijn. Om woningver betering te stimuleren heeft de gemeente Bouwwinkel Zeeland ingeschakeld. Deze inventariseerde de bebou wingskwaliteit vanaf de weg en concludeerde dat met name de woningen langs de lager gelegen uitvalswegen hebben geleden onder de invloed van het zoute water. Van een bijzonder groot aantal gevels is de baksteen en het voegwerk aangetast. Om meer inzicht te verkrijgen heeft de bouwwinkel ver volgens een enquête in de dorpskern uitgezet. Van de 167 aangeschreven bewoners hebben 43 huiseigenaren gereageerd. De meeste huiseigenaren hebben behoefte aan cascoverbetering, gevolgd door het verhogen van het woongerief en algemeen onderhoud. Voor het geschikt maken van de woningen voor senio ren, waarvoor een andere subsidie dan de SDV bestaat, was overigens nauwelijks interesse. Slechts vier van de eigenaren die hebben aangegeven hun woning te willen verbeteren wonen in een huis dat als 'slecht' werd aan gemerkt. kraanwater om het toilet door te spoelen, maar dooreen rietfilter gereinigd afvalwater. „We wil len helemaal niks meer lozen op de sloten." Op dat zogenoemde heliofytenfilter worden ook de huidige imkerij en het woonhuis van de familie De Meester aan gesloten. Net als de imkerij wordt het nieuwe tentoonstellingspavil joen volledig voor minder vali den toegankelijk gemaakt. De Meester streeft ernaar de Wal cherse boerenschuur in april 1998 te openen. De kosten van het project bedragen drie ton. Hij onderhandelt nog met onder anderen de gemeente en de pro vincie over subsidies. Dagrecreatie Burgemeester mr. B. J. van Put ten van Mariekerke ried De Meester aan af te stappen van zijn principiële standpunt om geen toegangsprijs te vragen. „Ik ben in Europa nog geen ver gelijkbare attractie tegengeko men die gratis is. De Imkerij Poppendamme is de vierde dag- toeristische recreatieve voor ziening in Zeeland. Ik ben trots dat die in Mariekerke staat. Maar als wij d'r niet meer zijn", aldus Van Putten, doelend op het verdwijnen van de gemeente Mariekerke per 1 januari, „zul je toch goed voor jezelf moeten zorgen." Van Putten opende tegelijk ook de expositie over Jan de Pren- tenknipper. Vandaag (dinsdag) begint ook de Christmas fair op de Imkerij Poppendamme. Die duurt nog tot en met 21 decem ber en is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van twaalf tot vijf uur en op zaterdag van tien tot vijf uur. Imkerij Poppendamme wil op de eerste verdieping van het te bouwen tentoonstellingspaviljoen een bijenteeltmuseum onderbrengen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16