Stuw jaagt Zeeland op kosten Overdekt genieten van Saeftinghe Eerste kerstlammeren geboren Stadsvervoer in stadsgewest geeft te grote risico's Neerlands jongste registerloods beëdigd Concurrentie dwingt kerncentrale Doel tot bezuinigingen Man opgepakt na gewapende overval op Chinees gezin Waterkering bij Antwerpen dwingt tot snellere versterking Westerscheldedijken zeeuwse almanak Wenk PZC zeeland dinsdag 3 december 1996 van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Rob de Haan (30) mag zich sinds maandag de jongste regis- terloods van Nederland noemen. Gisteren vond in Vlissingen zijn be ëdiging plaats, door voorzitter John Kluwen van de Nederlandse Loodsen Corporatie. Kluwen mocht nog twee andere, nieu we loodsen verwelkomen bij de regio Scheldemonden van het loodswezen: Xander Jansen en Jan-Willem Siewe. Het drietal versterkt een speciale ca tegorie loodsen binnen de regio Schel demonden. Zij behoren tot een groep loodsen die als rivierloods èn zeeloods mag werken. Zij zijn 'multi-inzet- baar', wat de doelmatigheid van het Nederlands Loodswezen in Vlissin gen moet vergroten. De tijden dat een loods alleen voor het zeetraject (Noordzee-Vlissingen) of voor het ri viertraject Vlissingen-verder de Wes- terschelde op) werd geschoold, zijn definitief voorbij. Niet alleen nieuwe loodsen worden voor beide trajecten opgeleid, ook zittende loodsen volgen daartoe een opleiding. Negen rivier- loodsen mogen al doorvaren. Acht zeeloodsen leggen in februari hun examen af. Als zij slagen, beschikt het loodswezen over drieëntwintig multi- inzetbare Scheldeloodsen op een be stand van zo'n tweehonderd loodsen. De nieuwe loodsen worden wisselend ingezet op zee- en riviertraject. van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De dijken langs een groot gedeelte van de Westerschelde moeten eerder worden verhoogd, als Vlaande ren bij Antwerpen een storm- stuw bouwt. De waterstanden zullen door de ingebruikname van een stormvloedkering aan zienlijk stijgen, verwacht on derzoeker ir. J. Vroon van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg. Terwijl Vlaanderen dus een stormstuw aanlegt voor veel geld, worden de Zeeuwse dijkbeheerders op hoge kosten gejaagd. Vlaande ren en Nederland moeten vol gens Vroon de koppen bij elkaar steken om dat te voorkomen, j Vorige week maakte de Vlaamse I overheid bekend dat er alsnog een stormvloedkering bij Ant werpen moet komen. Vlaande ren heeft dan wel gecontroleer de overstromingsgebieden, zogenaamde potpolders, aange legd om droge voeten te houden, maar dat is onvoldoende. De potpolders kunnen niet al het water bergen dat bij een storm vloed de Zeeschelde instroomt, zeker niet omdat de waterstan den in de Wester- en Zeeschelde al jaren sneller stijgen dan op zee. Die ontwikkeling zal zich voort zetten, denkt RIKZ-onderzoe- ker Vroon. Volgens hem moet er bij Bath rekening worden ge houden met stijgsnelheden tot vijftig centimeter per eeuw, waarbij hij het broeikaseffect èn de bouw van een stormstuw nog buiten beschouwing heeft gela ten. Het RIKZ heeft eind jaren zeventig onderzocht wat het ef fect van een stormvloedkering is op het water in de Wester schelde in Zeeland. Die zijn aanzienlijk. Voelbaar Bij de Belgisch-Nederlands grens, ter hoogte van de Herto gin Hedwigepolder, komt er tien tot zestig centimeter bij. Hans- weert ziet het hoogwater met vijf a dertig centimeter stijgen. De invloed is behoorlijk afge zwakt bij Terneuzen, maar blijft in het ongunstigste geval wel voelbaar. De waterstand blijft er minimaal gelijk. Maximaal komt er tien centimeter bij Volgens de Vlaamse overheid zal het effect overigens zeer be perkt zijn, één tot twee centime ter. Het RIKZ laat deze week een herberekening maken van de ei gen, veel pessimistischere prog nose. Vooralsnog houdt Vroon vast aan de gegevens uit 1978. Belangrijker vindt hij dat de Vlaamse en Nederlandse over heid een gezamenlijk veilig heidsbeleid voor de Wester schelde opstellen. Het water laat zich niet dwingen door een grens. Bovendien: met verster king van de dijken en de aanleg van een stormstuw worden de oorzaken van de sterk stijgende waterstanden niet weggeno men. Een algemene oorzaak is de ge middelde zeespiegelstijging, maar de voornaamste oorzaak ligt bij de inpoldering van grote gebieden langs de Westerschel de èn de verdieping van de vaar weg. De Westerschelde is door de inpoldering van circa drie duizend hectare slikken en schorren sinds 1930 in een nau wer jasje gedwongen. Het Noordzee-water wordt opge stuwd. Het kan niet meer de schorren en slikken 'opkrui pen', het moet de hoogte in. Daar komt bij dat door de ver dieping van de vaarweg het wa ter sterker kan binnendringen, omdat de geulen ruimer zijn ge worden. Meer ruimte Om niet steeds achter de feiten aan te hollen, Westerschelde dijken kunnen niet tot in het on eindige worden verstevigd, is het volgens Vroon nodig het wa ter meer ruimte te geven. „Dan kom je vervolgens bij het na- tuurherstelplan voor de Wester schelde uit, om eens structureel naar de vorm van het estuarium (Wester- en Zeeschelde) te kij ken. Die insteek zie je ook terug in het project meegroeien met de zee van het Wereld Natuur- fonds, waarin wordt voorge steld de zee gecontroleerd toe te laten op het land." Als niet voor die invalshoek wordt gekozen, sluit Vroon niet uit dat Wester- schelde-dijken eerder dan ge pland onder handen moeten worden genomen. „Die zijn aangelegd voor twintig, dertig jaar. Versterking kan wel eens eerder nodig zijn, als er niet op een andere manier wordt inge grepen." van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het stadsver voer in het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg brengt in de toekomst te veel financiële risi co's met zich mee. De Middel burgse wethouder E. van Brum- melen-van Wilgen heeft dit minderheidsstandpunt ingeno men in het gezamenlijk bestuur dat over het stadsvervoer gaat. Het Middelburgs college van b en w beslist vandaag, dinsdag, of het dit standpunt volgt of evenals burgemeester en wet houders van Vlissingen 'be perkt' eigen geld in het open baar vervoer wil stoppen. Het Rijk moet dan wel met een gun stiger subsidiesysteem voor de dag komen. Het openbaar vervoer in Vlis- singen/Middelburg moet meer geld gaan opbrengen. In 1995 betaalden reizigers slechts 26,3 procent van de kosten. Dat aan deel moet groeien tot 40 procent in het jaar 2004, heeft de rijks overheid geëist. Het stadsge west heeft daarop een bedrijfs plan laten maken voor het open baar vervoer, waaruit blijkt dat 37 procent het maximaal haal bare is. Volgens het Vlissingse college van b en w is dat verschil 'overkomelijk', als het financië le risico voor het stadsgewest beperkt blijft tot 210.000 gul den. Het Rijk moet dan wel het huidige subsidiesysteem over eind houden. De Vlissingse wet houder T. R. K. Meijers wil zich daar hard voor maken. Voor zijn Middelburgse collega Van Brummelen-Van Wilgen zit 'm daar juist de kneep. Zij vraagt zich ten^eerste af of het ministerie van Verkeer en Wa terstaat bereid is het huidige subsidiesysteem te handhaven. ..Wij staan alleen in dat verzoek. Dat maakt het zo moeilijk. Daarom aarzel ik ook. Ik zie vre selijk op tegen de financiële risi co's." Die kunnen voor Vlissin- gen/Middelburg tot meer dan een half miljoen gulden oplo pen. Effect Als het stadsvervoer in Vlissin- j gen/Middelburg verdwijnt, zal hel effect vooral in Middelburg j voelbaar zijn. In Middelburg maken minder mensen van de bus gebruik dan in Vlissingen. „Dat maakt voor ons de discus sie des te moeilijker", bekent Van Brummelen-Van Wilgen. De provincie neemt 1 januari 1998 het busvervoer in het stadsgewest over, als Vlissingen en Middelburg het stadsvervoer verliezen. De service zal dan ze ker niet beter worden. NISSE - Ze zijn de voorbode van een ware geboortegolf; de twee rammen die maan dagochtend werd geboren in de schaaps kooi te Nisse. De tweeling maakt het uitstekend. Deze maand krijgt het duo ge zelschap van nog zo'n tweehonderd pas geboren lammetjes. Net als andere jaren zal het aantal geboorten vooral groot zijn rond de kerst. Wie denkt dat lammetjes altijd in het voorjaar ter wereld komen, heeft het mis. De suffolkschapen die de schaapskooi te Nisse bevolken lammeren graag wat vroe ger. Wantis de wintereenmaal voorbij dan moeten ze weer de warme stal uit om de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beve land af te grazen. foto Pieter Honhoff Bezoekerscentrum vraagt van bezoekers net even meer aandacht In het begin van de looproute zijn de bodemvondsten uitgestald in kleine grafjes onder glas: potscherven, een kinderschoentje, kloostermoppen en het stoffelijk over schot van een dertigjarige man, begraven toen Saeftinghe nog een welvarend dorp was. foto's Charles Strijd van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt EMMADORP - Buiten waait een gure, zoute wind. Wie bij Emmadorp zijn hoofd boven de dijk steekt, ziet hoe die het Verdronken Land van Saeftinghe koud en vlak blaast. Vogels hoor je er nu niet en nergens is het toverlicht te be kennen dat het uitgestrekte gebied van brakwaterschorren op andere tijden doet sprankelen. Nergens? O jawel! In het fonkelnieuwe bezoekerscentrum aan de voet van de dijk bedient beheerster Diny de Putter het magische licht met een gewoon lichtknopje. Vanaf morgen gaat het alle dagen, behalve maandag, 's ochtends om 10.00 uur aan, om pas weer te doven om 16.00 uur. Als commissans van de koningin W. van Gelder vandaag het nieuwe bezoekers centrum voor een gezelschap van geno digden officieel in gebruik heeft ge steld, gaat in het vervolg alles automa tisch- Wie het centrum binnenkomt. moet eerst even de waterstand noteren, het zoutgehalte en de stand van zon en maan. In een buis die door het plafond naar de bovenverdieping loopt, is pre cies te zien hoe hoog het water in de Westerschelde staat. Het estuarium en de buis kunnen beschouwd worden als communicerende vaten, zij het dat een computer de waterstand in het Nauw van Bath op de minuut nauwkeurig aangeeft. Hetzelfde geldt voor het zout gehalte, dat bij vloed veel hoger is dan bij eb. Het verhaal van Saeftinghe wordt op verschillende manieren verteld in het nieuwste centrum van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Verlichting, loop- lijnen. toonbanken en zichtlijnen heb ben de vierkante ruimte onder het stolpdak de sfeer gegeven van het boch tige schorrelandschap aan de andere kant van de dijk. In het begin van de looproute zijn de bodemvondsten uit gestald in kleine grafjes onder glas: pot scherven, een kinderschoentje, kloos termoppen en het stoffelijk overschot van een dertigjarige man, begraven toen Saeftinghe nog een welvarend dorp was. Hoe het allemaal zo gekomen is, kan de bezoeker vernemen uit een soort pop penkast waarin de legende van Saef tinghe wordt opgevoerd. Richard Bleij- enberg vertelt in mooi Zeeuws-Vlaams dialect van de vloek van de zeemeer man en de klokken die bij storm nog al tijd luiden. Iets dichter bij de realiteit blijft een diaserie over de vorming van het Zeeuwse landschap, die door een sensor wordt opgestart. Sensoren heeft de ontwerper, Marcel Wouters uit Eindhoven, veelgebruikt in het Saeftinghe op schaal onder het stolpdak. Zodra iemand over de nesten loopt, die onder glas begraven zijn. werpt een spotje licht op de bijbehoren de vogel. Ook een bak vol vissen, alle maal voorzien van informatie over vis sen die bij Saeftinghe leven, begint te stromen, als er iemand langskomt. De bak is een variant op het ouderwetse kartonnen aquariumspel. Wie alles wil weten, moet alle vissen emit hengelen. „We hebben veel doe-dingen en dingen die net even meer aandacht vragen dan alleen kijken", zegt Diny de Putter. „Daardoor raken bezoekers wat meer bij Saeftinghe betrokken. Dit centrum vervangt voor een aantal bezoekers de excursie door het gebied zelf, omdat de druk op Saeftinghe al erg groot is. Dan moeten ze ook het idee van een unieke eivaring krijgen." De beheerster is zelf erg gecharmeerd van de bordjes, die ge vuld zijn met zand en water. Telkens als je ze omdraait, spoelt het zand omlaag en laat een plaatje van een landschap achter. Nèt Saeftinghe, een land van lucht, zand en water. De overweldigende flora en fauna, die in dat landschap leeft, wordt op alle manieren zichtbaar, hoorbaar en voel baar gemaakt, voordat de bezoeker de waterstand en het zoutgehalte bij ver trek noteert. In veel gevallen zal het verschil groot zijn. want in het bezoe kerscentrum valt veel te leren en te ge nieten. van onze verslaggever Wout Bareman DOEL - Electrabel, de exploi tant van de vier kerncentrales in Doel, moet de buikriem aanha len. Om de groeiende concur rentie uit het buitenland straks het hoofd te kunnen bieden, moet er in Doel worden bezui nigd. Vanaf het jaar 2000 gaan de Europese grenzen óók voor de energievoorziening open. Ongeveer 30 procent van de gro te klanten van Electrabel kan dan zelf z'n producent kiezen. Onderzoek wijst uit dat Doel niet bepaald de goedkoopste le verancier is. Daarom moet er, vindt de directie, nu al worden bezuinigd. In het informatiebulletin Doel- info zegt Willy De Roovere van het kerncentralepark in Doel: „Heel wat landen kunnen hun energie goedkoper leveren dan wij. Onlangs is Doel nog verge leken met een aantal Zweedse en Spaanse kerncentrales. De Zweden kwamer er een stuk goedkoper uit en ook in Portu gal produceert men elektriciteit aan een veel lagere prijs. De per soneelskosten liggen er een stuk lager. Zelfs de Franse kerncen trales leveren aan betereprijzen dan de onze. Waarom zouden grote klanten dan kiezen voor onze duurdere electriciteit?" Concurrentie Binnen het aanbod van Electra bel ondervindt Doel trouwens steeds meer concurrentie van de veel goedkopere Stoom- en Gasturbinecentrales (STEG). Zo'n STEG-centrale kost 'maar' 800 miljoen gulden, ter wijl de kostprijs van een kern centrale de 3,8 miljard gulden benadert. De Roovere: „In een stabiele si tuatie is het bouwen van een nu cleaire centrale geen slecht idee. Maar nu evolueert de elektnci- teitswereld naar een zeer onze kere toestand. Nieuwe nucleai re centrales mogen we in deze fase voor 100 procent vergeten. Ze zijn om economische redenen niet verdedigbaar En dan spre ken we nog niet van de politieke of publieke opinie..." Personeel Het kerncentralepark van Doel is vooral veel geld kwijt aan het personeel. Terwijl een STEG- centrale kan draaien met 35 mensen, in een kerncentrale werken er vele honderden. Elec trabel is in Doel, vergeleken met de omringende landen, vooral veel extra geld kwijt aan sociale lasten voor het personeelReden voor De Roovere om te pleiten voor inschakeling van meer contractanten. En ook andere kostenposten moeten omlaag. De directeur van Doel: „We moeten langer leven met wat we vandaag hebben. We zullen minder wijzigingen doorvoeren. De veiligheid is de hoeksteen van ons bestaan. Daar mogen we niet aan tomen." Nee, er moet bijvoorbeeld worden be zuinigd op verouderde, maar nog prima functionerende com putersystemen. Vraagtekens Dat Electrabel de laatste jaren meer en meer geld besteedt aan 'het imago' van het kerncentra lepark, vindt De Roovere niet meer dan logisch. Ook al wor den daar intern, in het kader van het bezuigingsbeleid, vraagtekens bij geplaatst. De Roovere: „Enerzijds zijn die be dragen niet zo astronomisch als men wil doen geloven. Ander zijds moeten we voor ogen hou den dat veiligheid en een gezon de financiële situatie op zich niet alleen tellen." Het gaat volgens hem om de som van 'veiligheid, financiële op brengst èn aanvaarding'. „Stel dat Doel perfect is op technisch vlak, maar dat de aanvaarding van het publiek nihil is. Dan geeft dat een 'nulproduct'. Dan legt men ons gewoonweg stil." van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Twee gewa pende mannen hebben zondag nacht een overval gepleegd op een Chinees gezin in de Middel burgse Cassinstraat. Een vrouw liep lichte verwondingen in het gezicht op. omdat zij werd ge slagen. De gealarmeerde politie wist één van de overvallers, een 35-jarige man uit Breda van Chinese afkomst, te arresteren. Hij zit nog vast voor verhoor. De twee mannen drongen rond middernacht via de achterkant de vrijstaande woning binnen. Onder bedreiging van een vuur wapen eisten zij geld van de be woners. die nog niet naar bed waren. Nadat de slachtoffers zeiden dat zij geen geld hadden, werden ze vastgeboden. De overvallers doorzochten daarop het huis. De man had toen al on gemerkt de politie weten te waarschuwen. Toen de overvallers via de ach terkant het huis wilde verlaten werden zij opgewacht door de gealarmeerde politie die het pand omsingeld. De 35-jarige man kon worden gearresteerd. De tweede overvaller - ook van Chinese afkomst - kon in het duister via aangrenzende tui nen ontkomen. Het was maan dagmiddag nog niet bekend of er iets wordt vermist uit het huis. In de nabijheid van het huis vond de politie de auto van de overvallers. Het gaat om een Mercedes 200 E met het kente ken ZF-05-FH De auto heeft volgens de politie een moderne paarse kleur. Getuigen die iets gezien hebben worden verzocht contact op te nemen met de re cherche in Vlissingen. Noord-Beveland verwacht gebaar van commissaris van onze verslaggever Marco van Barneveld KORTGENE - Het gemeentebe stuur van Noord-Beveland re kent op een tractatie van com missaris van de koningin drs W. van Gelder. Maandagavond heeft de com missie openbare werken aldaar in dialect vergaderd. En was het niet de commissaris die de eer ste gemeentebestuurders die dit zouden doen een fles 'geestrijk vocht' had beloofd? „Ik dacht het wel", zegt wethouder C. J. van Damme (WD). Is de 'jury' mild, dan krijgt Noord-Beveland de eer. Om pre cies te zijn repte de commissaris immers van de eerste gemeente raad die dit zou doen en te Noord-Beveland ging het om een commissie Bovendien sprak Van Gelder over een 'trac tatie', en niet over geestrijk vocht. Of de commissie beter ging dan anders? Van Damme: „Wel meer ontspannen, ja." Het was een duidelijke wenk die de Middelburger van zijn vriendin cadeau kreeg. 'Stoppen met roken in dertig dagenluidde de titel van het feestelijk verpakte boekje. Nu is hij zeer op zijn vriendin gesteld, dus doofde hij zijn si garet en sprak op besliste toon: „Zo, ik ben gestopt met roken." Bewondering was zijn deel, te meer omdat hij de verzaking van het rookge not nog volhield ook. Met goede voornemens en een standvastig karakter al leen kwam hij er echter niet. Als compensatie voor de ni cotine ging hij over op drop. Vooral die grote 1-kilover- pakkingen in de supermarkt waren erg bij hem in trek. We kelijks gingen er toch wel twee of die van die pakken door. Al spoedig begon zich boven broeksbrand en hemdskraag enige vetvor- mingaf te tekenen. Het was dan ook een duidelij ke wenk die de Middelburger van zijn vriendin cadeau kreeg. Afvallen in dertig da gen' luidde de titel van het boekje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11