bezoek sluiproute Morres toont PZC Art House roept met zijn expositie herfstsferen op Mellow metal eerste geluid op Zeeuwse popdagen Foto schaatsers favoriet kinderjury Sébastiaans wereld draait om muziek alleen in noodgeval zeeland donderdag 21 november 1996 z 19 Hulst niet zo blij met initiatief meubelgigant Inzet van emeriti kurist cultuur j BIERVLIET - In galerie Art House aan de Markt in Biervliet is tot 30 november de tentoon- I stelling Herfst te zien. Gerard van Grieken uit Breskens toont een aantal aquarellen. Carlien van Rattingen en Connie Ter- mont. beide uit Biervliet, pre senteren er paddestoelen, j De rijp op de akkers richting Biervliet doet winters aan. Zo dra echter de deur van Art House openzwaait is het herfst. Onmiddellijk wordt de blik ge trokken naar de krachtige kleu ren in het werk van Van Grie ken. De warme tinten van een najaarsbos heeft hij geïntensi veerd in zijn aquarellen van herfstbladeren: oranjerood, goudgeel en doorschijnend groen. Groot is het contrast met 196 van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Het nationale gevoel leeft niet alleen bij vol wassenen. Met een grote meer derheid aan stemmen is woensdagmiddag een kleu renfoto van de Nederlandse schaatsploeg in Heerenveen door een Zeeuwse kinderjury gekozen als beste krantenfoto van 1996. Dertig kinderen uit groep 9 en 10 van vijftien Zeeuwse basis scholen kwamen in het PZC- gebouw in Vlissingen bijeen om een selectie te maken van de mooiste foto's die het afge lopen jaar in de krant zijn af gedrukt. Deze foto's worden meegenomen naar de landelij ke finale van de Stichting Krant in de Klas die op zater dag 14 december wordt gehou den in het Nederlands Foto In stituut in Rotterdam. Opvallend was de grote voor keur voor kleurenfoto's. Onder de winnende foto's in de vier categorieën streek, binnen land, buitenland en sport, wa ren slechts enkele zwart/wit- opnamen, zoals de foto van Ruandese gevangenen die in een gevangenis in Kigali hun proces afwachten. Volgens de jury was de foto van de schaat sploeg de beste sportfoto Een kleurenfoto van de bosbrand op de Kalmthoutse Heide bij Bergen op Zoom won in de ca tegorie binnenland. Voor de meeste scholieren was de foto die de PZC-fotograaf Willem Mieras maakte van de verplaatsing van het huis in Rilland de beste streekfoto. Twee meisje die hadden geko zen voor een poezenfoto. ook omdat ze het onderschrift zo mooi vonden, keken teleurge steld toen ze doorhadden dat hun keuze buiten de selectie viel. Nationale jury Van alle vier de categorieën gaan drie foto's naar de finale Door loting werd woensdag al bepaald dat de Jan van Schen- genschool uit Heinkenszand een jurylid mag sturen. De fi nale wordt dit j aar opgenomen door een ploeg van het televi sieprogramma Alles Kits van de AVRO Met een kritisch oog worden alle krantenfoto's bekeken. foto Lex de Meester I doorTreesvan Herpen een werk van hem op een andere muur. De laagstaande zon wordt nog enigzins gefilterd door kale takken en stammen, toch doet het licht kil en koud aan. Van een totaal andere orde zijn de paddestoelen, gemaakt van plastiform, een kleisoort die niet gebakken wordt maar aan de lucht droogt. De langstelige paddestoelen, voorzien van ge zichtjes met verschillende uit drukkingen, lijken op driedi mensionale illustraties uit een sprookjesboek. Carlien van Rattingen brengt echt leven in haar figuren. De zwammenkop- jes van Connie Termont zijn ka rikaturaal, er zit iets van trollen in. In combinatie met het werk van Van Grieken wekken de paddestoelen de lust tot een wandeling in het bos op; je ruikt het vochtige mos en voelt de dorre bladeren knisperen onder je voeten. Trefpunt Galeriehoudster Loes Cozijn- sen viert al sinds december vo rig jaar het tienjarig bestaan van Art House. Wat in 1985 be gon als galerie en verkoopruim te voor haar eigen artistieke producten is in de tussenliggen de periode uitgegroeid tot een trefpunt voor kunstenaars en kunstminnaars. Van Grieken behoort tot de vaste exposan ten. Zo ook Van Rattingen: elk jaar zijn haar beschilderde paaseieren te bezichtigen. Openingstijden galerie Art House: maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en za terdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Zanger Sébastiaan uit Kruiningenoptreden is een soort versla ving.... foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Femke Kools KRUININGEN - Hij ziet arties ten op tv doorbreken met wie hij nog in talentenjachten heeft ge staan; Arno Kolenbrander, Frans Bauer, Gordon. Sébasti aan (20) uit Kruiningen: „Het leuke is dat ik sommigen versla gen heb. Dat is voor mij een heel goed teken." Vanmiddag (don derdag) presenteert hij zijn eer ste CD in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Van elk verkocht exemplaar gaat vijf gulden naar het Natio naal Reumafonds om zijn zus, die aan deze ziekte lijdt, te steu nen. Het frustreert hem totaal niet dat zijn 'talentenjacht maatjes' wél de publiciteit ha len en hij nog niet. „Zij zijn alle maal rond de 26, dus ik heb nog een paar jaar te gaan", zegt hij vol zelfvertrouwen. Sébastiaan en zijn vader Bert van Putten, tevens manager, zijn erg optimistisch over de muzikale carrière van de jonge zanger. Sébastiaan- „Dat moet je wel zijn in dit vak.Vader van Putten. „Op een gegeven mo ment kan hij zijn eigen geld ver dienen met de muziek, al breekt hij niet door.De CD is in eigen beheer uitgebracht. De platen maatschappijen hadden weinig interesse in het maken van een CD met de Hagenees. ..Omdat ik nog met bekend ben. Maar ja, dat wordt je ook nooit als je niks uitbrengt! zegt hij veront waardigd. Gevestigde orde Het punt in Nederland is, vol gens Sébastiaan. dat er te veel artiesten zijn „Er komen steeds meer nieuwe bij, maar er stapt nooit iemand op Je hebt hier een gevestigde artiestenorde. die zo'n vijfentwintig jaar mee draait. En die houden dat vol tot ze er bij wijze van spreken dood bij neervallen." Pas wanneer een gevestigde artiest weggaat, kan er weer wat bijis zijn stelli ge overtuiging. Van een aantal artiesten heeft de jonge ster in de notendop geen hoge pet op „Op tv zie je mensen die gewoon staan te playbacken! Dan kun nen ze beter verkoper worden en niet pretenderen dat ze zanger zijn. Als je dat bent, zing je live. In een studio kunnen ze ieder een mooi laten klinken." Op dit moment is Sébastiaan met niets anders bezig dan mu ziek. „Gisteren heb ik nog vijf tienhonderd consumptiebon nen voor donderdag aan elkaar zitten nieten, om maar iets st oms te noemen. Dat hoort er al lemaal bij." Hij staat bij het ar beidsbureau ingeschreven als musicus, maar ze weten niet zo goed wat ze met hem aan moe ten. „In Zeeland is dat toch al moeilijker dan in de Randstad." Op de vraag wat hij dan nog zoekt in het kleine lóaxiningen heeft hij niet echt een antvroord. ..Dat vraag ik me ook wel eens af. Deze CD is nu het belangrijk ste. Daar concentreer ik me op." Gedreven Zijn hele wereld draait om mu ziek. zo blijkt uit zijn gedreven heid „Het klinkt lullig, maar voor een vriendin heb ik gewoon geen tijd Muziek komt op de eerste plaats. Optreden is voor mij een soort verslaving. Het is vergelijkbaar met roken, daar kom je ook moeilijk of nooit meer vanaf." Zijn 'einddoel' is om bij die gevestigde elite van Nederlandse artiesten te horen. „En er dan, net zoals de ande ren. mee doorgaan tot ik erbij neerval." vafi onze verslaggever Hans Heijt BRESKENS - De Bressiaanse pastoor O. Gielliet en andere West-Zeeuws-Vlaamse emeriti worden niet structureel ingezet voor liturgiediensten in de re gio. De emeriti kunnen in nood gevallen wel voorgaan in eucha ristievieringen in de parochies waarin ze zelf niet werkzaam waren. Deken J. Aarts verklaarde dat met de emeriti, het pastores team in West-Zeeuws-Vlaande- ren en andere betrokken partij en duidelijke afspraken zijn gemaakt over de inzet van de pastoors die met emeritaat zijn gegaan. Het rooms-katholieke kerkbestuur van de Parochie Heilige Barbara in Breskens had los van het samenwerkings verband Noord van de katholie ke parochies in West-Zeeuw- Vlaanderen besloten de 'gepen sioneerde' pastoor Gielliet we kelijks een stille mis in de kerk te laten verzorgen. Het kerkbe stuur verweet het verantwoor delijke pastoresteam dat die geen rekening wilde houden met de wens de emeriti regelmatig in te zetten. Aarts liet weten dat de proble men inmiddels zijn uitgespro ken en dat er afspraken zijn ge maakt over het pastoraal beleid De afspraken hebben de in stemming van het verantwoor delijke pastoresteam van het Samenwerkingsverband Noord, het Bressiaanse kerkbe stuur en de andere betrokkenen „Tot een structurele inzet van de emeriti komt het niet, ze zijn im mers niet voor mets met emeri taat gegaan", aldus Aarts. „Wel is het zo dat ernaar wordt ge streefd om eenmaal in de veer tien dagen, naast de vaste dien sten, een eucharistieviering te houden. Als het noodzakelijk is. kunnen voor die eucharistievie ringen de emeriti worden inge schakeld." De incidentele inzet van de eme riti is mede bedoeld om het te kort aan mensen voor de uitvoe ring van de regionale taken in de West-Zeeuws-Vlaamse paro chie op te vangen. Aarts bena drukt dat de afspraak van de emeriti alleen in 1997 van kracht is en dat het overleg over een structurele oplossing nog gaande is. Aarts: „Verder is het niet de bedoeling dat de pries ters- emeriti voorgaan in de pa rochie waarin ze zelf werkzaam waren. Dan zou je de suggestie kunnen wekken dat de oude pastoor weer terug is. Vragen over snelheidslimiet in Emmadorp EMMADORP - Enkele bewo ners van Emmadorp vragen de gemeente Hulst om opheldering over de aanpassing van de maximumsnelheid in het dorp. Volgens briefschrijfster R. War- menhoven heeft wethouder G. van de Voorde in het verleden beloofd de kern als bebouwde kom aan te wijzen. Het waterschap Hulster Am bacht heeft enige maanden ge leden de voorrangsregels in Em madorp gewijzigd. Verkeer langs de Emmaweg heeft nu voorrang op automobilisten die vanuit de Koninginnelaan ko men gereden. In vervolg op deze maatregel wil het waterschap de snelheid beperken tot zestig kilometer per uur. Dit is voor Warmenhoven niet voldoende. Zij wil dat de gemeente vast houdt aan de afspraken. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Eenvoudige dance in combina tie met een stevig gitaargeluid en zang die varieert van vaag tot zeer heftige oerkreten. Zo omschrijft Open Jongerencentrum Midgard in Middelburg de muziek van LB Basement Project, de Middel burgse band die vrijdag tijdens de Zeeuwse Pop- dagen 1996 het spits afbijt. LB Basement Project vindt zelf mellow metal de beste benaming voor hun muziekgenre. „De kracht van onze muziek is dat we muziek soorten die ogenschijnlijk zo ver van elkaar af staan bij elkaar hebben gebracht. Iedereen vindt het leuk. Housers en metalfans", verklaart Paul Zondervan, zangeren percussionist van LB Base ment. Samen met Wouter van Werkum. key boards/synthesizer en gitaar, vormt hij LB Base ment Project, een uit de hand gelopen grap. „Ze zochten een band voor het eindexamenfeest van de CSW omdat er een groep uitviel. In twee dagen tijd hebben wij zes nummers uit de grond gestampt. Dat was in juni Sindsdien is het in een stroomversnelling geraakt. We konden optreden bij de Piek en bij Frapo s zegt Van Werkum. On danks hun studies buiten Zeeland heeft het twee tal besloten om het project voort te zetten. „Wel onder enkele voorwaarden. We spelen geen covers. We blijven met zijn tweeën, want het is spannend om uit te vinden hoeveel we aankun nen En we werken zonder winstbejag", aldus Zondervan. De LB staat voor Low Budget. „We willen, voor zover we daar invloed op hebben, de entreeprijzen zo laag mogelijk houden. En alles wat we verdienen steken we in onze apparatuur. Mijn grote wens is een computersampler", vult van Werkum hem aan. Kritisch Elk weekend repeteert het tweetal in de kelder bij Van Werkum thuis. Op dit moment beschikt LB Basement Project al over een behoorlijk repertoi re. Van Werkum componeert de muziek en Zon dervan schrijft de teksten die volgens hem behoorlijk maatschappijkritisch zijn. East 17 is bijvoorbeeld een nummer over de gelijknamige jongensband. „Ik houd niet van bands die in een korte tijd zoveel mogelijk geld willen verdienen. Bands die inhoudelijk niets voorstellen. Ik vind dat je moet zingen wat je denkt Zo zing ik in Sir over racisme." Aanstaande vrijdag treedt het tweetal voor de derde keer in zijn korte loopbaan op. Dat gebeurt tijdens de Zeeuwse Popdagen Dezelfde avond treden ook E. M. O (Vlissingse drum 'n bass), Fic tion Defenc/se (poprock uit Hulst) en Uitverkore nen (nederhop uit Purmerend) op. Zaterdag staan drie bands op het programma: Flux (een reggae- band uit Terneuzen), Them Bones (Zeeuws- Vlaamse metal) en Crivits (hardcore uit Schie dam). Vrijdag begint het festival in Midgard om 19.30 uur en zaterdag om 20.00 uur. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Belgische bezoekers van Morres Meubel in Hulst krijgen bij een bezoek aan het meubelbedrijf een plattegrond met een alternatieve route naar de Expresvveg. Automobilisten worden via de Van der Maelste- deweg of de Grote Kreekweg, via Clinge en Nieuw-Namen I naar de A11/N49 geleid. Daar- I mee omzeilen zij het oponthoud op de weg door Kapellebrug en I Kemzeke. De gemeente Hulst is j niet zo gelukkig met het initia- j tief van Morres. „We staan zeker niet te trappelen, maar hebben er begrip voor dat het bedrijf naar alternatieven zoekt", vindt j wethouder G. van de Voorde. I Morres heeft de resultaten van het onderzoek naar de gewenste verkeersafwikkeling rondom Hulst niet afgewacht, maar heeft alvast zelf naar een oplos sing gezocht. De aan-en afvoer- wegen rond haar showrooms kunnen het verkeersaanbod niet voldoende verwerken. Elke zondag staan vele automobilis ten in de file om weer huis waarts te kunnen keren. Moirés heeft volgens algemeen direc teur E. Morres de laatste tijd te maken met een toenemende drukte. Daar kwamen nog eens de asfalteringswerkzaamheden aan de rijksweg N60 bij. „De grenzen zijn bereikt om de klan ten tevreden te houden. Als mensen een uur tot anderhalf i uur vastzitten om het bedrijf te kunnen verlaten, blijven ze een volgende keer weg. Daarom proberen we ze wat te helpen door ze een alternatieve weg aan te bieden." De directeur kan zich goed voorstellen dat de ge meente geen voorstander van deze oplossing is. „We zijn er zelf ook niet gelukkig mee." Niet wachten Volgens Morres kan een defini tieve oplossing ook niet lang meer wachten. De andere par tijen - Rijkswaterstaat, ge meente, politie en provincie - zijn daarvan gelukkig over tuigd, geeft hij aan. Het verkeersonderzoek door Heidemij verkeert inmiddels in een afrondend stadium. In het rapport worden onder andere de mogelijkheid van een andere verkeerscirculatie genoemd, het verbouwen van de bestaan de kruispunten tot rotondes en de aanleg van een nieuwe roton de of op- en afrit ter hoogte van het meubelbedrijf. Rijkswater staat start op korte termijn een vervolgonderzoek naar de effec tiviteit van de voorgestelde maatregelen. De verschillende opties worden doorberekend Bekeken wordt of een maatregel niet een averechts effect heeft of juist knelpunten veroorzaakt op andere kruispunten en wegen. Extra aansluiting Rijkswaterstaat is er persoon lijk geen voorstander van dat er een extra aansluiting op de Rijksweg N60 wordt gecreëerd, geeft het hoofd van de dienst- kring Zeeuws-Vlaanderen, ing. W. Vinke aan. Dit, in combinatie met een voetgangerstunnel, zou wél de voorkeur hebben van Morres zelf. Vinke zou zich eer der kunnen voorstellen dat de verkeersstroom via aanpassing van de bestaande kruispunten aan de Absdaalseweg en Verre kijker op een andere manier wordt afgewikkeld dan nu het geval is. Maar Rijkswaterstaat heeft er op zich geen bezwaar tegen als Morres een tunnel of overkapping over de rijksweg maakt om bezoekers van de ene kant naar de andere kant te brengen. Centen Wat het uiteindelijk wordt, hangt af van deze rapportage, maar ook van de beschikbare fi nanciële middelen. „Bij een ro tonde moet je denken aan een bedrag van een half miljoen. Maar daarmee ben je er nog niet", rekent Vinke alvast voor. Wethouder van de Voorde wil nog niet vooruitlopen op de re sultaten van dit vervolgonder zoek, die in januari, februari worden verwacht. Hij vindt in ieder geval dat er heel snel wat moet gebeuren. „Want het is een afschuwelijke toestand." Op lossingen als een 'overkluizing' of een tunnel over de rijksweg zijn voor hem pas op de middel lange termijn te realiseren. Hij denkt zelf liever aan de vervan ging van verkeerslichten door rotondes of het afvoeren van huiswaarts kerende bezoekers van Morres of de binnenstad van Hulst via de Absdaalseweg. OOK VOOR FAMILIE- OF BEDRIJFSFEESTEN, CONGRESSEN, VERGADERINGEN ETC. LB Basement'Project met Paul Zondervan (1) en Wouter van Werkum:..„muzieksoorten bij elkaar ge bracht... foto Ruben Oreel Advertentie Bent u een liefhebber van stijldansen? Kom dan op 23 november naar het theater van De Parel Profaction Roadshow verzorgt dan van 20.30 - 00-30 uur weer een gezellige dansavond. Uiteraard helemaal gratis! Babelweg 2.4357 BT Domburg, De volgende dansavond is zaterdag 21 december a.s telefoon 0118-588260 met Passé Partout. De paddestoelen van Carlien van Rattingen, voorien van gezichtjes, lijken wel sprookjesfiguren. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 39