Tutsi's en Hutu's slaags in Zaïre Di Pietro treedt af als minister PZC Sneeuw in Midden-Europa NAVO verwacht 8.000 Amerikanen in vredesmacht Bosnië Meer vrouwen in Afrika HIV-resistent Technologie niet enige oplossing voor hongerprobleem Rebellen pogen voor komst VN strijders in vluchtelingenkampen te overmeesteren Nauwelijks kinderporno op video's Dutroux LONGINES Spanje voor volledig NAVO lidmaatschap ra* buitenland Michael Jackson trouwt met zwangere vriendin Aznavour in taalstrijd Quebèc Twee leden sekte Japan opgepakt Tennis-ster Nastase uit politiek Santer sneert naar Major Boek Weinberger over oorlog van onze redactie buitenland GOMA - Terwijl de wereldge meenschap zich voorbereidt op een militaire hulpoperatie voor de vluchtelingen in het oosten van Zaïre, zijn enige duizenden Hutu-strijders gisteren slaags geraakt met Zaïrese Tutsi-re- bellen. De rebellen proberen de Hutu's die zich in het kamp Mugunga bij Goma onder honderddui- BRUSSEL - De Belgische politie heeft tot dusver nauwelijks kinderporno aangetroffen op de dui zenden videobanden die ze in beslag heeft geno men van Mare Dutroux. Van de 4.300 videobanden is ruim de helft bekeken. Op drie banden is ontucht met minderjarige meisjes te zien. Veruit de meeste banden bevatten gewone teken- of speelfilms. Op honderd andere banden is porno met volwassenen gevon den, Op geen van de ama teuropnamen is één van de vermoorde of vermiste Belgische meisjes te zien. Evenmin zijn er politici of magistraten herkend. Volgens de Rijkswacht speelt Dutroux veelal zelf de hoofdrol op de kinder pornovideo's. Het herken nen van andere personen wordt bemoeilijkt door dat die nooit volledig met hun gezicht in beeld ko men. De Rijkswacht zegt wel twee Slowaakse meisjes te hebben geïdentificeerd, aan de hand van auto nummerplaten die af en toe in beeld verschenen. De meisjes waren vermoe delijk gedrogeerd. ANP van onze redactie buitenland WASHIN GTON/PARIJS- NAVO-secretaris-generaal Ja- vier Solana verwacht dat het aantal Amerikaanse soldaten die deelnemen aan IFOR 2, de nieuwe vredesmacht voor Bos nië, kan oplopen tot 8.000. De totale sterkte van IFOR 2 wordt 20.000 a 30.000 man. Het man daat loopt waarschijnlijk tot eind 1997. Dat zei de Spanjaard gisteren in Washington. De Amerikaanse vice-president Al Gore heeft Solana duidelijk gemaakt dat de VS bereid zijn deel te nemen aan IFOR 2. Op 20 december loopt het mandaat af van IFOR, dat op zijn hoogte punt 60.000 manschappen tel de. Momenteel zin er nog zo'n 40.000 IFOR-troepen. Solana zei verder dat er maxi maal 5.000 Duitse soldaten naar Bosnië zullen gaan, van wie er 500 rondom Sarajevo zullen worden gelegerd, en dat ook een Russische deelname wordt ver wacht. Het zal de eerste keer zijn dat Duitse grondtroepen in Bosnië worden ingezet. In Parijs zei de Franse minister (Advertentie) THE LEGEND LIVES ON Jan Stins uurwerkmaker/instrumentmaker leverancier van kwaliteitsuur werken Damplein 7, Middelburg Tel. 0118-636635 Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. zenden vluchtelingen verschui len, te pakken te krijgen voordat de internationale interventie macht in het gebied arriveert. De Hutu's beschoten de rebel len, die Goma in handen heb ben, met artillerie. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties boog zich gisteren over de resolutie die een door Canada geleide interventie macht in Zaïre mogelijk moet maken. De commandant van de Canadese landmacht, luite nant-generaal Maurice Baril, die de troepenmacht zal leiden, overlegde gisteren al op het VN- hoofdkantoor in New York met vertegenwoordigers van die landen die troepen willen leve ren. Slagtand De operatie krijgt de naam Phoenix Tusk (Slagtand van Phoenix), aldus een mededeling van het Spaanse ministerie van Defensie. Spanje gaf de Ver enigde Staten gisteren toestem ming voor de operatie gebruik te maken van twee militaire bases in het Zuid-Europese land. Manschappen van de Ameri kaanse en Franse strijdkrach ten kwamen gisteren in de Rwandese hoofdstad Kigali aan om de hulpoperatie voor te be reiden. De Amerikanen moeten volgens hun bevelhebber, gene- raal-majoor Edwin Smith, on derzoeken hoe de veiligheid van de ruim tienduizend soldaten van de interventiemacht het beste is te waarborgen. Veiligheid De regering van Uganda gaf de Amerikanen toestemming het vliegveld van Entebbe als logis tieke basis te gebruiken voor de troepen die aan de hulpoperatie deelnemen. De Amerikaanse minister van Defensie, William Perry, ziet het als belangrijkste taak van de Amerikanen om de veiligheid van de luchthaven van Goma en van de vijf kilome ter lange vluchtelingencorridor tussen die stad en de grens van Rwanda te verzekeren. Zaïre eiste gisteren dat de hu manitaire hulp voor de vluchte lingen in Oost-Zaïre naar Rwanda en Burundi gaat. Op die manier zouden de vluchte lingen eerder naar die landen terugkeren. De Zaïrese vice- premier Mutombo Bakafwa verweet in een toespraak tijdens van Buitenlandse Zaken Hervé de Charette dat ook zijn land militair in Bosnië aanwezig zal blijven. Maandag zal de NAVO in Brussel inhoudelijk vergade ren over de nieuwe Bosnische vredesmacht. Sancties De internationale gemeenschap zal sancties tegen de Bosnische partijen nemen als zij het vre desakkoord van Dayton niet na komen. Ze moeten met name meer bewegingsvrijheid voor de bevolking toestaan, zo ver klaarde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Warren Christopher bij de top conferentie over Bosnië, giste ren in Parijs. ,,We hebben hen duidelijk ge maakt dat de VN-Veiligheids raad maatregelen zal nemen als zij niet aan hun verplichtingen voldoen", aldus de minister. De Servische, Kroatische en mos lim-leiders worden verant woordelijk gesteld voor de bewegingsvrijheid en heivesti ging van vluchtelingen, en moe ten samenwerken met het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag. De internationale econo mische hulp aan Bosnië wordt hieivan afhankelijk gemaakt. Op de conferentie, waaraan de drie Bosnische co-presidenten en de grote mogendheden deel namen, is een kaderprogramma van dertien maatregelen aange nomen. Het gaat daarbij onder meer om de terugkeer van vluchtelingen, de opbouw van staatsinstellingen en de bevor dering van de markteconomie en civiele vrijheden. DPA/RTR/AP MADRID - Het parlement in Madrid heeft gisteren gestemd voor het volledig NAVO-lid- maatschap. Spanje gaat daar door ook deel uitmaken van de militaire structuur van de orga nisatie. De Spaanse regering kreeg van een ruime meerderheid het groene licht om hierover onder handelingen te voeren met het bondgenootschap. Spanje is sinds 1982 lid van de NAVO, maar niet van zijn militaire structuur. AFP/RTR de voedselconferentie in Rome de internationale gemeenschap „totale onverschilligheid" voor de kwestie van de vluchtelin gen. Zaïre krijgt naar zijn me ning ten onrechte de schuld voor de crisis. Dat de hulpoperatie dringend noodzakelijk is, bleek opnieuw uit een mededeling van de VN- missie voor humanitaire kwes ties. Alleen al onder de vluchte lingen in een van de kampen in Oost-Zaïre sterven per dag hon derden mensen aan honger, dy senterie en cholera. Tienduizen den mensen trokken de bossen in om voedsel te zoeken. Zij eten soms zelfs boomwortels. RTR/AFP/DPA 8 'id Guttenfelder/AP Leiders DDR weer voor rechter BONN - De voormalige rege ringsleider van de DDR, Egon Krenz, zal zich met drie andere partij-bonzen toch moeten ver antwoorden voor het dood schieten van mensen die naar het westen wilden vluchten. Krenz, die tevens de laatste se cretaris-generaal van de com munistische partij SED was. en zijn mede-Politburoleden Klei- ber, Dohlus en Schabowski, werden gisteren in de rechtbank in Berlijn gearresteerd. Het viertal werd gelijk weer op vrije voeten gesteld, omdat het had beloofd zich niet aan de rechts gang te zullen ontrekken. Wel moesten ze hun paspoorten inle veren om te voorkomen dat ze de benen zouden nemen. Krenz. Kleiber en Dohlus mo gen bovendien Berlijn en de deelstaat Brandenburg niet ver laten Deze beperking van de bewegingsvrijheid geldt niet voor Schabowski, die in West- Duitsland een baan heeft. De arrestatie van de vier com munistische kopstukken is een uitvloeisel van het vonnis van het Constitutionele Hof in Karlsruhe. Het Hof bepaalde dat drie andere voormalige DDR-coryfeëen, onder wie de voormalige minister van defen sie Kessler, ook vervolgd moch ten worden wegens het dood schieten van vluchtelingen die via de Muur en de mijnenvelden naar West-Duitsland probeer den te ontkomen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Keniase en Canade se artsen hebben in de Keniase hoofdstad Nairobi een groep prostituees ontdekt die resistent is tegen HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Dit hebben ze van daag bekendgemaakt in het me disch-wetenschappelijk tijd schrift The Lancet. Het is de tweede keer dat bij een onderzoek een groep Afrikanen is gevonden die ondanks riskan te seksuele contacten niet be smet is met HIV. De onderzoe kers hebben 424 prostituees gevolgd, die aan het begin van het onderzoek in 1994 allen vrij waren van HIV-besmetting. In de jaren erna werden 239 van hen besmet. Maar 43 vrouwen liepen geen HIV-infectie op hoe wel ze volgens de onderzoekers vele keren aan het virus bloot gesteld waren. Volgens de on derzoekers moeten de vrouwen van onze redactie buitenland ROME - Als er een groot verschil is tussen de,lopende Wereld voedseltop en de vorige in 1974, dan moet het zijn de beschei denheid van de techneuten. Het geloof in de technologie als dé oplossing van het hongerpro- bleem is verdwenen. Dat zegt R. Brinkman, als direc teur van de water- en gronddi vi sie de hoogste Nederlandse technicus bij de VN-organisatie voor voedsel en landbouw in Rome, FAO. „Wij leveren het ge reedschap, niet de oplossing." De geschiedenis van de ontwik kelingshulp staat bol van de mislukkingen. Grote irrigatie projecten die verzilting van de bodem veroorzaakten Dure technische waterwerken die weer net zo snel in verval raak ten als ze werden opgebouwd, omdat de agrariërs voor wie ze bedoeld waren geen enkele juri dische zekerheid hadden dat ze op het land mochten blijven boeren. Volgens Brinkman, die al sinds 1961 voor de FAO werkt, heeft zijn organisatie ge leerd van die blunders Honger is een complex pro- ongeveer vijfhonderd keer on beschermd seksueel contact hebben gehad met personen die besmet waren met het virus. Zelfs de gevoeligste tests heb ben bij de 43 vrouwen geen en kele mate van besmetting kun nen aantonen. In augustus meldden Ameri kaanse onderzoekers dat ze bij blanken een genetische mutatie hadden ontdekt die HIV-resis- tentietot gevolg had. Maar de 43 Afrikaanse vrouwen hebben niet zo'n ander gen. Twee jaar geleden troffen Britse onder zoekers in Gambia vrouwen aan die ook resistent waren tegen HIV De Canadese onderzoekers ho pen dat ze erachter kunnen ko men wat de oorzaak is van de re sistentie van de Afrikaanse vrouwen en dat die ontdekking gebruikt kan worden bij het ontwikkelen van een vaccin of behandeling. RTR bleem, betoogt hij. Het heeft te maken met bij voorbeeld poli tieke kwesties, met grootgrond bezit, met oorlogen en met eco nomische verhoudingen. Dat zijn zaken waarvoor de afzon derlijke landen zelf verant woordelijk zijn. Dat niet neemt weg dat techno logische ingrepen, zoals irriga tie, kunnen bijdragen aan een grotere voedselproductie. „Zonder kunstmatige bevloei ing is in Bangladesh slechts één rijstoogst mogelijk, maar met irrigatie wel twee of drie." De Nederlandse regering wil dat de FAO en verwante VN-or- ganisaties fuseren Den Haag vindt de VN-voedselbureaucra- tie nu te inefficiënt en te log. Eén nieuwe organisatie, waarin alle voedselclubs moeten opgaan, onder rechtstreeks bestuur van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zou beter zijn. Brinkman gelooft daar niets van. Ook de gedachte dat de FAO efficiënter, en liefst ook nog goedkoper, zou kunnen, noemt Brinkman „overtrokken en veel te simpel". Bij de FAO werken minder mensen dan bij de brandweer van New York of het Amerikaanse ministerie van Landbouw, betoogt hij. ANP Honderden mensen zijn vanwege de gevechten naar het Kivumeer in Oost-Zaïre gevlucht. HAUSHAM - Een beambte van de Duitse Spoorwegen veegt sneeuw van de rails in het Beierse dorp Hauskam. In Beieren, maar ook in Oostenrijk en Zwitserland, is de laatste dagen veel sneeuw gevallen. In sommige gebieden zijn de wegen nog maar moeilijk begaanbaar. De autoweg via de Brenner-pas in de westelij ke Alpen is gisteren zelfs gesloten wegens zwa re sneeuwval. De weg ging dicht nadat een aantal vrachtwagens was komen vast te zitten. Ook in Zwitserland is veel sneeuw gevallen. Vooral het kanton Graubiinden werd verrast door de invallende winter. Een aantal bergpas sen werd voor alle verkeer gesloten. Op sommi ge plaatsen lag de sneeuwgrens zelfs op 600 meter. foto Camay Sungu/RTR Boegbeeld van Italiaanse operatie Schone Handen is aantijgingen zat van onze redactie buitenland ROME - Na beschuldigingen van corruptie is de Italiaanse minister van Openbare Wer ken, Antonio Di Pietro, gisteravond afge treden. De ex-bewindsman droeg als onder zoeksrechter door zijn aanklachten wegens corruptie zelf bij aan de val van politici. Premier Prodi zei in een korte verklaring in het parlement dat hij het ontslag weigert. Di Pietro (45) schreef in een verbitterde brief aan premier Romano Prodi dat zijn be sluit definitief is. „Genoeg is genoeg", aldus de man die als onderzoeksrechter de popu lairste inwoner van Italië was. „Het gaat al jarenlang zo dat er onderzoeken tegen mij worden gestart waarvan dan later blijkt dat ze onterecht zijn. Het enige waaraan ik schuldig ben, is dat ik altijd mijn plicht doe." Volgens Di Pietro worden bepaalde onder zoeksrechters gedreven door jaloezie. „Ik zal niet meer storen", schrijft Di Pietro. Hij wenst Prodi een 'goede toekomst' toe. De partijloze Di Pietro is de eerste minister in het zes maanden oude kabinet van Prodi die ontslag neemt. Gisteren bevestigde Di Pietro's advocaat berichten uit Italiaanse kranten dat de justitie in de Noord-Itali aanse stad Brescia opnieuw een onderzoek heeft geopend naar Di Pietro. Hij zou zich als onderzoeksrechter van de operatie Mani Pulite (Schone Handen) schuldig hebben gemaakt aan corruptie en ambtsmisbruik. De justitie in Brescia heeft aleerder een on derzoek naar Di Pietro's gedrag ingesteld. Alle aanklachten werden in april dit jaar verworpen. De operatie Mani Pulite is gericht tegen de corruptie in het Italiaanse bedrijfsleven en de politiek Di Pietro legde eind 1994 zijn functie van onderzoeksrechter neer, omdat hij zich tegengewerkt voelde door de toen malige rechtse premier Silvio Berlusconi. Hij weerstond begin dit jaar de druk van ve le kanten om zich kandidaat te stellen bij de parlementsverkiezingen van april, maar aanvaardde na de overwinning van de cen trum-linkse Olijfboom een ministerspost in het kabinet van Prodi. RTR/DPA/AFP vrijdag 15 november 1996 van onze redactie buitenland SYDNEY- De Amerikaanse popster Michael Jackson is vanochtend in besloten kring in Sydney in het huwelijk ge treden met zijn zwangere vriendin Debbie Rowe. De su perster is momenteel in Au stralië in het kader van zijn History wereldtournee. Over de echtelijke ceremonie wilde de zanger verder niets loslaten. „Respecteer alstu- blieft onze privacy en laat ons genieten van deze wonderlijke en spannende tijd", zo liet de zanger weten. Jackson is al meer dan vijftien jaar be vriend met Rowe, een 37-jari- ge verpleegster die hem met zijn huidbehandeling zou heb ben geholpen. Hun kind wordt in februari verwacht. Vorige week werd bekend dat Jackson vader zal worden. De boulevardpers meldde dat Debbie Rowe zich kunstmatig had laten bevruchten door Jackson. Zijn woordvoerders hebben dit echter met kracht ontkend. Het is Michael Jacksons twee de huwelijk In 1994 werd hij in de echt verbonden met Lisa Marie Presley, dochter van El- vis Presley. Critici zagen dit als een publiciteitsstunt om de aandacht af te leiden van be schuldigingen dat Jackson een 13-jarige jongen zou hebben misbruikt. In januari begon Lisa Marie een officiële echt scheidingsprocedure. RTR MONTREAL - De Franse zanger Charles Aznavour is gedu rende zijn tournee door Canada het slachtoffer geworden van de taalstrijd die in het land woedtBij concerten in Ottawa en Montreal hief het publiek spreekkoren aan: 'En francais, en francais' klonk het zodra de 72-jarige entertainer een liedje in het Engels wilde inzetten. De Canadese premier Jean Chretien, die het concert in Otta wa bijwoonde, geneerde zich voor het gedrag van zijn landge noten. Na de voorstelling bood hij Aznavour zijn excuses aan. De zanger dreigde bij een volgend optreden in Montreal uitslui tend nog in het Armeens te zingen. RTR TOKIO - Twee leden van de Japanse sekte Aum Shinri Kyo die werden gezocht in verband met twee gifgasaanslagen zijn gis teren gearresteerd. Vijf sekteleden die worden gezocht voor de gifgasaanslag van maart 1995 op de metro van Tokio zijn nog voortvluchtig. De aanslag van maart vorig jaar kostte aan twaalf mensen het leven In mei van hetzelfde jaar lieten leden van de sekte twee zakken met gifgas achter op een groot treinstation in Tokio. Spoorwegpersoneel ontdekte de zakken tijdig, waardoor een ramp kon worden voorkomen. AP BOEKAREST - De Roemeense tennis-ster Ilie Nastase heeft zijn kortstondige politieke carrière beëindigd. Hij verlaat de regerende Partij voor Sociale Democratie (PDSR) en wil niets meer van politiek weten, zo verklaarde hij gisteren in een 'Brief aan de Roemenen' Nastase (50) noemt zijn besluit om in 1995 toe te treden tot de PDSR 'een fundamentele fout'. „Aanvankelijk hoopte ik mijn land te kunnen dienen, maar ik ben meegesleept in het politie ke moeras." Erg voorspoedig is Nastase's politieke loopbaan niet verlo pen In juni verloor hij de verkiezingen voor het burgemees terschap van Boekarest. Vervolgens werd hij bij de parlementsverkiezingen van 3 no vember verpletterend verslagen in het district Harghita. AFP/DPAJANP BRUSSEL - Voorzitter van de Europese Commissie Santer heeft gisteren uitgehaald naar de Britse premier Major, die zich deze week verzette tegen de verplichte invoering van de 48-urige werkweek in de Europese Unie. „We hebben een flexibele arbeidsmarkt nodig, maar moeten niet terug naar de slavenhokken uit de tijd van Dickens", zei Santer tijdens een conferentie ter ere van de zevende Dag van de Handel in Brussel. Een 48-unge werkweek is een zeer lange werkweek, een mini- mumstandaard. Degenen die langer willen werken kunnen dat. „De Europese richtlijn is helemaal niet ontregelend en de meeste werkgevers vinden dat ook verklaarde Santer. ANP WASHINGTON - De voormalige Amerikaanse minister van Defensie Caspar Weinberger heeft in Washington zijn nieuwe boek De volgende oorlog gepresenteerd Daarin worden vijf scenario's beschreven van mogelijke toekomstige conflicten waarin de Verenigde Staten zouden interveniëren. Weinberger beschrijft een Amerikaanse interventie in buur land Mexico, een nieuwe Iraakse invasie in Koeweit, een oor log tussen de beide Korea's, een gewapend conflict in Midden- Europa na een Russische verrassingsaanval en een Japanse agressie in het Stille-Zuidzeegebied. EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5