Ribbens speelt weer als vanouds Schaken is voor mij een bacterie Axel maakt met nieuwe spits een sprong omhoog Middenvelder Terneuzense Boys vooruitzicht achter de schermen Materiaalman Okke Oegema van Landau uit Axel door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Onno Ribbens ging als jeugdspeler door voor een talentrijk voetballer. Hij de buteerde op 14-jarige leeftijd in de hoofdmacht van Terneuzen en veroverde twee jaar later een basisplaats. Nadat Terneuzen naar de vierde klasse was gede gradeerd, koos Ribbens voor Hoek. De inmiddels 29-jarige middenvelder speelde een aan tal keren in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal, be waart nog altijd mooie herinne ringen aan die periode, maar stelde vast dat het niveau voor hem net te hoog was. Met Tér- neuzense Boys is de medewer ker van het Huis van Bewaring in Middelbuig bezig aan een sterk seizoen. Onno Ribbens vormt met Jacky Scheele en Ronald Gort een ge routineerde as van een ploeg in opbouw. Hij kwam vorig jaar met trainer Jaap Goossen mee uit het tweede elftal van Hoek, nadat hij daarvóór ook al eens twee jaar bij Terneuzense Boys had gespeeld. Het contrast met zijn eerste periode bij de zater dagclub is groot. Waar Terneu zense Boys er destijds maar net in slaagde om het vege lijf in de vierde klasse te redden, voert de ploeg op dit moment de ranglijst in de derde klasse aan. Baan Het komt de ervaren midden velder in meer dan één opzicht goed uit. Zijn dagelijkse werk staat alom bekend als een voor al geestelijk vermoeiende baan, die elke dag weer een verrassen de ervaring kan opleveren. „Ik ben daarvoor stadswacht ge weest", zo vertelt hij, „en eigen lijk altijd een beetje zoekend ge weest in de beveiligingssfeer. Op een bepaald moment heb ik ge solliciteerd bij het gevangenis wezen. Dat sprak me wel aan. Sommige gasten worden vrijge laten en zie je later terugkomen In het begin vind je dat zonde, maar op den duur word je daar harder in. We hebben verschil lende posten. Het contact met die mannen is goed. Ik ben Aanvoerder Albert van Leiden Volleyballers IJVC spelen cruciaal duel door Peter van Kouteren IJZENDIJKE - De volleyballers van IJVC staan morgen (zater dag) voor een cruciale wed strijd. De ploeg uit IJzendijke staat na vijf wedstrijden zonder punten onderaan in de derde di visie F, maar ontvangt in eigen huis Interkontact/Pegasus, dat met drie punten de voorlaatste plaats inneemt. De wedstrijd begint om 16.30 uur. IJVC degradeerde twee jaar ge leden zonder ook maar één punt te hebben behaald roemloos uit de derde divisie. De ploeg lijkt ten opzichte van twee seizoenen terug aan kracht te hebben in geboet, omdat Mischa Acke op het allerlaatste moment naar De Sterre vertrok en Ed Wiersum als gevolg van een knieblessure nog steeds niet kan spelen. „Ik heb intern al gezegd dat we er rekening mee moeten houden dat we hooguit twee of drie pun ten halen", aldus aanvoerder Albert van Leiden. Van Leiden (35), die in Middel burg woont, mist 's woensdags de training en traint alleen op vrijdagavond met de selectie mee. „Ik kan het niet meer op brengen om twee keer per week te trainen. Maar je speelt zoals je traint", weet hij. „We waren in principe ook helemaal niet van plan om kampioen te worden. En we hebben natuurlijk toch vier spelers die al wat ouder zijn. Aan de andere kant hebben de andere spelers de leeftijd om in de derde divisie te spelen. Maar in feite komen we op alle fronten iets tekort,", realiseert hij zich. IJVC moet het dan ook vooral van een goede onderlinge band hebben en die is er ondanks dat er op weinig punten wordt gere kend wel. „Volgens Armand Broyl (één van de jongere spe lers) hebben we tegen Interkon- tact een goede kans om punten te pakken. Daarom hebben we besloten om heel ontspannen naar de wedstrijd toe te leven." meestal vrij rustig, maar ook ik trek mijn grens." Ribbens er vaart het voetballen als een be langrijke uitlaatklep. „Als ik op het veld sta, laat ik me helemaal gaan. Heerlijk is dat Ik werk in Middelburg, heb een vriendin in Rotterdam en voetbal in Ter neuzen. Ik pendel eigenlijk al tijd tussen die drie plaatsen. We trainen twee keer in de week. Ik probeer er altijd te zijn, maar moet wel eens een training over slaan. Jaap Goossen heeft daar gelukkig begrip voor." Het is vooral dank zij de trainer uit Axel dat Onno Ribbens weer speelt als vanouds. Controle rend op het middenveld is hij een verlengstuk van de trainer, die een gevoelige snaar bij hem heeft geraakt. „Ik heb Jaap ei genlijk jaren te laat leren ken nen", vindt hij. „Toen ik na mijn eerste periode bij Terneuzense Boys terug ging naar Hoek. was hij trainer van het tweede elftal. Er was een kern van oudere spe lers, met daar omheen jonge jongens. Dat klikte gewoon. Jaap heeft me vertrouwen gege ven en sindsdien ben ik weer ge groeid", stelt hij tevreden vast Het gaf hem het gevoel dat hij het allemaal nog best kon. Zijn loopbaan begon veelbelovend, met als hoogtepunt een ontmoe ting met de selectie van Zuid 1 tegen het Nederlands elftal on der zestien jaar. „Laatst heb ik die namen nog eens gezien. Knippenberg, de broertjes De Boer en ik geloof ook Richard Witschge. Toen ik veertien was, mocht ik voor het eerst met het eerste van Terneuzen meedoen. Twee jaar later had ik een basis plaats, onder Maurice de Windt. Toen we naar de vierde klasse degradeerden, ben ik naar Hoek gegaan. Ik wilde het op een ho ger niveau proberen. Jan Doorns was trainer, maar in dat jaar ben ik een beetje gaan sukkelen met een liesblessure." Zijn verblijf bij de huidige hoofdklasser zal hij niettemin nooit vergeten. „Jan Doorns, Jacky Vandewalle, Rinus Ze- gers, Gerrit Emans, Kees Kist", somt hij de trainers op. „Ik stond in de basis, toen we met Remco van Keek en en Adriaan Nieuwenhuijse in de ploeg in een beslissingswedstrijd in Ber gen op Zoom van Zwart-Wit'28 wonnen en naar de eerste klasse promoveerden. In de eerste klasse had ik geen vaste plaats in de basis. Ik kan me nog wel herinneren dat we in de laatste competitiewedstrijd dik van Qiuck Boys verloren, hoewel ze met een stuk of vijf, zes spelers uit het tweede speelden. Schit terend complex, vierduizend man langs de lijn. Je stond al met 1-0 achter, voordat je be gon." Ideale mix Omdat hij graag wilde spelen, verruilde hij Hoek voor Terneu zense Boys. Die eerste flirt liep min of meer op een teleurstel ling uit. Nu, vier jaar later en na een tussentijdse terugkeer naar Hoek, spreekt hij van een ver ademing ten opzichte van toen. „Ik ben vorig j aar op gesprek ge weest. Het toekomstplaatje sprak me wel aan. Bovendien zit ik qua voetbalideeën op dezelf de golflengte als Jaap Goossen. Discipline staat bij hem voorop en we trainen altijd met een bal. Er zit een voetbalgedachte ach ter. Jaap heeft er ook veel meer beleving iqgebracht. Vorig sei zoen was een bouwjaar, maar dit seizoen zouden we moeten kun nen oogsten. We zijn hier heel goed bezig. Er staat een ideale mix van jong en oud, van tech niek en karakter. En de jongere spelers luisteren heel goed. Je ziet ze groeien." „Er wordt bij vlagen beter ge voetbald dan vorig seizoen", constateert hij. „Ik denk dat we vooral iets slimmer spelen. Die eerste- periodetitel hebben we natuurlijk normaal gezien op zak. Dat is op zich lekker, maar je ziet nogal eens dat de ploeg die de eerste periode wint, te rugvalt. Daarom was ik ook zo blij dat we zaterdag met 5-2 bij Colijnsplaatse Boys wonnen. Die ploeg had thuis nog niet ver loren. Dat tekent dat we goed bezig zijn. Als onze instelling goed blijft, moeten we zeker bij de eerste drie kunnen eindigen Onno Ribbens speelde in zijn jonge jaren nog met de broertjes De Boer van Ajax. foto Charles Strijd door Aector Dooms AXEL - De schaakvereniging Landau uit Axel bestaat een halve eeuw. Aan dat historisch feit wil het bestuur van de Axel- se schaakclub niet zo maar voorbij gaan. Morgen (zaterdag) zijn er jubileumactiviteiten. De Hulstenaar Okke Oegema is al jaren de drijvende kracht bin nen de schaakclub. De secreta ris behoort met Johan Arendse en Nico Bolleman ook tot de oudste leden. Okke Oegema zet zich met hart en ziel in voor de vereniging. Zijn passie voor het schaken stamt al vanuit zijn jeugdjaren. Oegema (zijn vader was Fries) verhuisde in 1966, vanwege een baan bij Dow Che mical Terneuzen, uit de provin cie Overijssel naar Axel. Aanvankelijk speelde hij thuis in Axel partijtjes schaak tegen kennissen. Op advies van zijn vrouw werd hij in 1970 lid van de Axelse schaakclub. Hij was amper lid of hij werd tot voor zitter benoemd. Vijf jaar later werd zijn functie overgenomen door Harry Lankreijer, waarna hij tot op de dag van vandaag se cretaris is gebleven. Oegema duikt maar wat graag in de his torie. Het wordt al gauw duide lijk dat de schaakvereniging maar weinig ups en downs heeft gekend. De eerste tekenen van verenigd schaken in Axel vinden plaats in 1942. De Tweede Wereldoorlog dwarsboomt enkele schaaklief hebbers in hun plannen om een club te kunnen oprichten. De heren Denie, Van der Hage, Van Hoeve, Geensen, De Putter en Marcusse krijgen in 1946 alsnog hun zin. Zij zijn de initiatiefne mers. De naam is ontleend aan Salo Landau: een bekende Poolse schaker van Joodse afkomst die tijdens de Tweede Wereldoorlog in eep concentratiekamp stierf. Oegema spreekt met respect over de keuze van de mannen van het eerste uur. „De naam zal ongetwijfeld te maken hebben gehad met de Poolse bevrijders van Axel." De schaakclub groeide al vrij snel van twaalf naar achttien le den. De contributie bedroeg in die tijd 20 cent per week, de schaakavonden werden in het plaatselijk café gehouden. Ook werd in competitieverband voor de Zeeuwse bond gespeeld. Het aantal leden bleef stabiel. „Het schommelt al jaren rond de 35 leden. Er komt ook regelma tig jeugd bij, maar later vallen ze vaak weer af door studie", vertelt Oegema. Na zijn verhui zing naar Hulst bleef hij de schaakclub trouw. „Schaken is voor mij een bacterie. Ik kom daar niet meer vanaf. Poppetjes Zijn activiteiten beperken zich niet alleen tot het beheren van het secretariaat. Oegema regelt de wekelijkse clubwedstrijden op vrijdagavond in het Gregori- uscentrum. De nieuwe voorzit ter Wim Sinke noemt hem ook de materiaalman van Landau. Dat vraagt om een verklaring. Oegema: „De stukken en de poppetjes worden door mij re gelmatig bijgeschilderd. De paarden willen nogal eens sneu velen, zodat ze gerepareerd moeten worden. De borden en de schaakdozen worden regel matig van een nieuw laagj e beits voorzien, zodat het er allemaal weer als nieuw uitziet." Vele jaren gebruikte schaakclub Okke Oegema is behalve secretaris van Landau ook materiaalman. Hij zorgt ervoor dat de schaakstuk ken in een goede staat verkeren. foto Charles Strijd Landau het cultureel centrum De Halle als thuislokatie. „Om financiële en organisatorische reden zijn we overgestapt naar het Gregoriuscentrum. Daar hebben we ook een eigen kanti ne, die mevrouw Kalisvaart be heert. In het verenigingsleven is dat tegenwoordig onontkoom baar, want het levert extra geld op voor de club", meent de Hul stenaar. Oegema somt de uitgaven op. Landau staat ook al jaren ga rant voor het houden van een at tractief jeugdtoernooi. „Dat is geweldig in trek. We hebben vaak meer dan honderd deelne mers gehad. We zorgen-ook voor leuke prijzen. Het kostenplaatje bedraagt al gauw 400 gulden", vertelt de 62-jarige Oegema. Landau houdt verder elk jaar het kampioenschap van de Ax else basisscholen. Met een be paald doel: het aantrekken van nieuwe (jeugd)leden. „Een leef tijdsgrens bestaat niet. Als de jongens en meisjes over het bord kunnen kijken, kunnen ze lid worden. Het is weieens gebeurd dat een jongen op twee boeken achter het schaakbord zat." Uitwisseling Traditie Een traditie is de uitwisseling met de Gentse schaakvereni ging Jean Jaurès. „Dat contact houden we al dertig jaar in stand. De Belgen noemen het een vriendenmatch", zegt Oege ma. Landau heeft een goede naam in de regio. Niet voorniets wordt de club door de Zeeuwse Schaakbond regelmatig ge vraagd om een van de ronden om het Zeeuws kampioenschap te organiseren. Een mooie herinnering blijft de schaaksimultaan met de groot meesters Jan Timman en Rob Hartog. „Ze speelden tegen de beste schakers uit Zeeland. Dat kon toen nog, in de jaren zeven tig. Tegenwoordig zijn zulke de monstraties niet meer te beta len. Toppers vragen steeds meer geld", verzekert Oegema. Landau speelt met twee teams - in de Zeeuwse hoofdklasse en promotieklasse - in competitie verband. Hans Destombes is de wedstrijdleider, die de twee teams van acht schakers samen stelt. De clubavonden worden door driekwart van de leden be zocht. De jeugdschakers krijgen les en begeleiding van Arjo Ar endse en Rob Bellemans. Over de toekomst kan Oegema kort zijn: „Gewoon op dezelfde voet doorgaan." door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Voor het eerst in deze voetbalcompetitie was er vorige week sprake van een groot aantal afgelastingen. Za terdag viel de schade nog mee, zondagmiddag werden slechts enkele wedstrijden gespeeld. Vooral tot teleurstelling van Terneuzen, dat gebrand was op een goed resultaat tegen RKT- W. En HVV'24 had de stijgende lijn van de laatste weken ook te gen Hansweertse Boys willen doortrekken. Wat vorige week niet kon, moet daarom dit weekeinde maar ge beuren. Op het programma voor de komende dagen staan onder meer: Terheijden-Temeuzen, Axel-Virtus, AZW-Middel- burg, Terneuzense Boys-Wol- phaartsdijk en Walcheren- HW'24. Waar de prestaties tegenvallen, kraait het oproer. Zó werkt dat tenslotte in de voetballerij en dus ook in Terneuzen. waar de druk op trainer Robbie de Muijnck en de eerste selectie met de week groter wordt. Zes punten uit de eerstkomende drie wedstrijden, zo ongeveer luidt de opdracht die het be stuur trainer en spelers vorige week meegaf in een poging het tij bijtijds te keren en wat dat betreft werd het alom betreurd dat de thuiswedstrijd tegen het laag geklasseerde RKTW werd afgelast. Zondag speelt Terneuzen uit te gen Terheijden en ook voor dat duel geldt - aldus aanvoerder Mare de Kunder - dat Terneuzen niet mag verliezen. Hoe het elf tal er zondag uit zal zien, is vooralsnog koffiedik kijken. Verwacht wordt wel dat het elf tal op een aantal plaatsen zal wijzigen. De selectie van Gerard Maas, Marvin Hamelink en Bar ry van der Hooft voor de wed strijd van vorige week wees daar al enigszins op. „Robbie moet wel wat doen", verwoordde De Kunder de hui dige problemen bij de zondag tweede klasser. „Maar wat-ie doet, moet wél goed zijn." „Maar normaal gesproken", sprak De Kunder zichzelf en Terneuzen moed in, „ligt Ter heijden ons wel. Met de nacom- petitie meegerekend hebben we er vorig jaar drie keer tegen ge speeld. Twee keer wonnen we, één keer was het gelijk. Axel Axel was vorige week ook tegen BSC (uit, 0-1) weer goed voor de volle winst. In Roosendaal boekte de ploeg van trainer Ri nus Zegers zijn vierde opeenvol gende overwinning en opnieuw was Enzo di Martino degene die het pleit in het voordeel van Ax el beslechtte. „Het verhaal wordt eentonig, maar het is niet anders", zei doelman Carlo de Deckere eerder deze week. „Sinds Enzo erbij is, benutten we de kansen die we eerder lie ten liggen. Hij is de schakel die in de eerste wedstrijden ont brak." De zegereeks van de laatste we ken is niet onopgemerkt geble ven en bracht Axel inmiddels op de tweede plaats achter Moerse Boys en vóór Middelburg, BSC en Virtus. De laatste is zondag Axel's volgende tegenstander in Axel. „Virtus lijkt me een ploeg die we niet mogen onderschatten", voorzag De Deckere bij voor baat een moeilijke wedstrijd. „Als je Moerse Boys op een 0-0 gelijkspel kunt houden, móet je ook wel wat kunnen." Voor het duel met de nummer drie van de ranglijst kan Axel wellicht geen beroep doen op de met een rugblessure kampende Job Zwegers. De tegen BSC met een hoofdwond uitgevallen Joep Frusch is vermoedelijk wel bijtijds hersteld. AZVV AZW kwam vorige week uit te gen 's Heer-Arendskerke tot een 1-1 gelijkspel. Dat was volgens aanvaller Jaap den Doelder „een redelijk goed resultaat." Den Doelder: „In de eerste helft waren wij beter, maar na de rust had 's Heer-Arendskerke een overwicht. Het was alleen jam mer dat de gelijkmaker pas kort voor tijd werd gescoord. We ble ven daarom na afloop toch met een kater zitten." In zijn streven om de competitie wat meer kleur te geven dan tot nu toe het geval is geweest, ont moet AZW morgen op eigen veld Middelburg, de huidige nummer drie. „Een goed voet ballende ploeg", weet Den Doelder zich van eerdere con frontaties te herinneren. „Bo vendien zitten ze al een paar jaar in de lift." AZVV kan zich in elk geval bij voorbaat wapenen voor een defensief sterke oppo nent. Het huidige doelsaldo (9-7 na negen wedstrijden) mag wat dat betreft voldoende zeggen. „Eén tegengoal kan morgen al fataal zijn", waarschuwt de lin kerspits. Bij AZW ontbreken Jacco Koekkoek en Jacco de Koeijer nog altijd, maar is de selectie verder in vergelijking met vori ge week ongewijzigd. Terneuzense Boys Na het voortvarende begin van de competitie mag Terneuzense Boys zich er deze week ook op beroemen heel gemakkelijk de weg naar het doel te vinden. Twee weken terug werd VCK al met 5-0 verslagen, vorige week volgde een 5-2 overwinning op Colijnsplaatse Boys (uit). „We scoren nu zowat honderd pro cent", verklaart doelman Ro nald Gort de opvallende sco ringsdrift bij zijn medespelers. „Bovendien hebben we het ge luk mee. Zaterdag bijvoorbeeld kwamen we heel gelukkig op 0- 2 en ook het derde doelpunt viel op een ideaal moment." Met de wedstrijden tegen met Wolphaartsdijk en WIK in het vooruitzicht staan de Temeuze- naren hoe dan ook voor belang rijke weken. „We moéten win nen om eerste te blijven", weet Gort. „Bovendien wordt dit weekeinde WIK-SKNWK ge speeld en het zou mooi zijn als we daarvan zouden kunnen pro fiteren. Voor de thuiswedstrijd tegen Wolphaartsdijk hoopt trainer Jaap Goossen Jack Scheele weer tot zijn beschikking te hebben. Jaap Pijpelink blijft vooralsnog een vraagteken. Zaamslag Na vier nederlagen op rij kon Zaamslag zich vorige week ein delijk nog een positief onder scheiden, hoewel de 0-0 tegen Bevelanders niet meer dan een redelijk resultaat was. „Achter af mochten we met dat gelijke spel héél blij zijn", vond aanval ler Peter Jansen. „Bevelanders kreeg tenslotte over heel de wedstrijd gezien de beste kan sen." De belangrijkste winst' voor Zaamslag zat 'm echter in de terugkeer van een aantal ba siskrachten, zoals Jerry van Toor, Alex Meijer en Peter Dees. Nu ook de rentree van Mark Cornelissen aanstaande is, is de keus voor trainer Jan de Lobel ook weer wat groter. Die 'luxe' zal uiteindelijk moeten leiden tot een overwinning op het on- deraanstaande DFS, dat mor gen in Burgh-Haamstede Zaamslag's eerstvolgende te genstander is. „We móeten mor gen winnen", aldus Jansen. „En als we compleet staan dan denk ik ook wel dat wij de beste kan sen hebben. Zo niet, dan wordt het waarschijnlijk weer een moeilijk verhaal." Vierde klasse In de vierde klasse van het zon- dagvoetbal verbeterde HVV'24 zijn koppositie vorige week zonder zelf in actie te komen. Breskens, de nummer twee van de ranglijst, verloor uit tegen Koewacht met 3-0 en weet zich j inmiddels op een (theoretische) achterstand van negen punten. Zo groot is de voorsprong van HVV dus al dat de vraag ge rechtvaardigd is of de competi tie al niet gespeeld is. Zondag gaat de ploeg van trai ner Ko Stoutjesdijk op bezoek bij het onderaanstaande Wal cheren en dat lijkt bij voorbaat j geen al te moeilijke opgave. Of dat laatste ook opgaat voor i Breskens en Sluiskil valt nog te j bezien. Breskens speelt thuis te- gen Luctor'88 en Sluiskil uit te- I gen Steen. Koewacht, dat onge merkt eigenlijk naar de derde plaats is opgeklommen, gaat op bezoek bij middenmoter Philip pine en Vogelwaarde bij Hans weertse Boys. IJzendijke ten slotte speelt uit tegen Domburg een zespuntenwedstrijd. Ri Mare de Kunder met Terneuzen tegen Terheyden: het zal duidelijk L zijn dat er iets moet gebeuren. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 42