Keuze Bukman nog niet zeker Pharming zet konijn-gen in tegen zeldzame spierziekte PZC KLOKKENLUIDER^ W©TR£]3AME Bewoners tehuizen eisen vergoeding voor het kijkgeld Van Mierlo wil geen activisme bij mensenrechten Oog-in-oog met de verdachte PvdA en D66: voorzitterschap Tweede Kamer beter naar Doelman-Pel binnenland vrijdag 15 november 1996 Kabinet houdt dure gemeenten in de gaten A4 bovengronds door polder Voordeelpas CDA-leden Normaal overweegt te stoppen Topjaar Dolfinarium Harderwijk Cursus instructeurs Woensdrecht Beroep op NS en bond om acties te voorkomen Universiteitsvoorzitter: boycot slechte colleges Langer wachten op plaats in het verzorgingshuis van onze verslaggever Harm Harkema DEN HAAG - CDA-Kamerlid Piet Bukman is nog niet zeker van zijn verkiezing tot voorzit ter van de Tweede Kamer. Woordvoerders van PvdA en D66 houden er rekening mee dat hun fracties Bukman alsnog af wijzen. „Het is geen gelopen ra ce", aldus D66-fractiesecretaris Thom de Graaf. Zijn PvdA-col- lega Jan van Zijl:„Het is voor ons nog volkomen open. Ik kan nu niet zeggen of we iets wilds gaan invullen op de stembrief jes, maar ik kan ook niet zeggen dat we voor Bukman kiezen". De meeste kleinere fracties zijn tegen Bukman. Alleen de VVD legt zich op voorhand neer bij de kandidatuur van de CDA'er. De fracties praten waarschijn lijk volgende week over de kan didatuur van Bukman. PvdA en D66 hebben veel liever CDA- Kamerlid Alie Doelman-Pel als voorzitter, maar die is door het CDA (die de voorzitter mag le veren) niet kandidaat gesteld. PvdA en D66 wijzen erop dat zij in principe te allen tijde op een ander kunnen stemmen (Doel man-Pel bijvoorbeeld), ook al is die geen kandidaat. Deetman Een nieuwe voorzitter is nodig als gevolg van de benoeming van de huidige voorzitter Deet man tot burgemeester van Den Haag. Volgens het door alle grote frac ties onderschreven gebruik mag de grootste fractie de voorzitter leveren. Nu de PvdA die beurt aan haar laat voorbijgaan om dat zij haar kaarten heeft gezet op de benoeming van partijge noot Tjeenk Willink tot vice- president van de Raad van Sta te, is het de op een na grootste partij (het CDA dus) die weder om de voorzitter mag leveren. Vervolgens kwam het CDA on der druk van fractieleider Heer- ma met Bukman op de proppen, hoewel een deel van de CDA- fractie liever Doelman-Pel naar voren had geschoven. Zij kent het klappen van zweep omdat zij toch al in het presidium (be stuur) van de Tweede Kamer zit, en bovendien is zij vrouw. Hoewel PvdA D66 en VVD aan de ene kant erkennen dat de CDA-fractie zelf mag beslissen van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - Minister Van Mierlo laat zich niet verleiden tot een nieuw politiek activisme op het terrein van de mensen rechten. Hij weigert stelselma tige en openlijke steun te geven aan groepen en individuen die het opnemen tegen regimes die de mensenrechten schenden. PvdA-woordvoerder Van Tra a had de minister van buitenland se zaken hiertoe eergisteren op geroepen. Van Traa hekelde de onzichtbare wijze waarop de bewindsman opereert op het vlak van de mensenrechten. Van Mierlo vindt die kritiek 'unfair, laatdunkend en niet onder bouwd'. Volgens de minister le vert stille diplomatie meer op. Van Mierlo moest gisteren wel erkennen dat die stille diploma tie in het geval van China heie wie zij kandidaat stelt, vinden zij aan de andere kant dat het CDA slecht heeft geluisterd naar hun adviezen, die allemaal in de richting van Doelman-Pel gingen. Terwijl CDA-leider Heerma eergisteren vanuit de Nederlandse Antillen liet weten dat de overige fractieleiders geen bezwaar hadden tegen de kandidatuur van Bukman, zegt Van Zijl nu- „Onze fractieleider Wallage heeft Heerma steeds gezegd dat wij een voorkeur hadden voor Doelman-Pel. 'Wallage is ook nooit akkoord gegaan met de kandidatuur van Bukman. Ik vind dat het CDA beter had moeten luisteren". Bij De Graaf (D66) is slecht ge vallen dat CDA-vice-fractielei- der De Hoop Scheffer woensdag op hoge toon zei dat de overige fracties zich niet hebben te be moeien met de keus van het CDA voor Bukman. Zijn uitval kwam vlak nadat PvdA VVD en D66 nogmaals hun voorkeur voor Doelman-Pel hadden uit gesproken. De Graaf, dreigend: „Door die houding lokt de Hoop Scheffer zelfs uit tot dwarslig gen van onze kant" Achterkamer De Tweede Kamér wil overigens dat er duidelijker afspraken ko men over de benoeming van haar voorzitter. Ze wil dat er vooraf een profielschets komt dat er uit meer kandidaten ge- •kozen kan worden. Het presidi um van de Kamer zal daartoe voorstellen uitwerken. Die moeten na de verkiezingen in mei 1998 ingaan. Dat bleek donderdag bij een door de SP aangevraagd spoed- debatje over de opvolging van Kamervoorzitter. Op dit mo ment is er voor de benoeming van de Kamervoorzitter vrijwel niets geregeld. Een Kamer meerderheid houdt eraan vast dat de voorzitter bij voorkeur uit de grootste fractie moet ko men. Maar het vooraf opstellen van een profielschets is volgens Van Zijl „wel het minste". Ook een keuze uit meer kandidaten zouden de meeste fracties op prijs stellen. SP-fractieleider Marij nissen uitte scherpe kritiek op de gang van zaken bij de benoeming van Deetman. Hij sprak van „kon kelen" en „achterkamertjespo litiek". GPD maal geen verbetering van de mensenrechten had opgeleverd, maar slechts 'frustraties'. Nostalgie Maar openlijke kritiek leveren komt volgens de minister voort uit een misplaatst gevoel van nostalgie. De oost-west-tegen stelling ten tijde van de Koude Oorlog bood volgens hem meer mogelijkheden voor zichtbare actie tegen mensenrechten. Datzelfde gold volgens de mi nister voor de strijd tegen de Zuid-Afrikaanse apartheid. Van Traa verweet Van Mierlo echter een te formalistische en bureaucratische houding. „Waar is de minister die de men senrechten verdedigde van de in Singapore ter dood veroordeel de drugssmokkelaar Van Dam me en van de Indonesische acti vist Poncke Princen?", vroeg Van Traa zich af. GPD van onze verslaggever Theo Haerkens DEN HAAG - Het Leidse bio technologiebedrijf Pharming gaat in België met behulp van konijnen die voorzien zijn van een mens-identiek gen, een middel produceren dat mogelijk geschikt is voor de bestrijding van een zeldzame spierziekte, de ziekte van Pompe. Het mogelijke geneesmiddel, het eiwit zure alfa-glucosidase, wordt onder invloed van het mens-identieke gen geprodu ceerd in de melk van de knaag dieren. Pharming heeft ervaring met het produceren van het ont- stekingsremmende middel lac- tofemne in koeiemelk. Voor de productie daarvan voorzag het bedrijf de inmiddels wereldbe roemde stier Herman van een menselijk gen. Op verzoek van de Erasmus Universiteit en het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam houdt Parming zich bezig met de produktie van alfa- glucosidase. Pharming sticht in België een dochteronderneming voor de productie van de zure alfa-glu cosidase. dat mogelijk kan bij dragen aan de genezing van de ziekte van PompeVoor de vesti ging van het nieuwe bedrijf is voor Belgie gekozen omdat daar een lange traditie is in de konij nenfokkerij. waardoor men be schikt over veel kennis en erva ring. De onderneming beschikt al over een machientje om de 200 voedsters elke dag zo'n 150 mil liliter melk af te tappen. Konij nen zijn volgens de woordvoer der heel geschikt voor de snelle productie van deze eiwitten, omdat ze zich gemakkelijk en snel voortplanten en er slechts kleine hoeveelheden van nodig zijn. Wereldwijd is er niet veel vraag naar de stof omdat de ziekte van Pompe weinig voorkomtIn Ne derland worden jaarlijks twee of drie kinderen geboren die aan de kwaal lijden. Wereldwijd wordt het aantal patiënten ge schat op 20 000. Tot nu toe is de stof alleen bij experimenten ge bruikt. Volgens woordvoerder R Mei nes van Pharming zijn 200 ko nijnen in staat om de wereldwij de behoefte aan het medicijn te produceren. Tot nu toe is er ech- DEN HAAG - Gemeenten die door veel te hoge lokale lasten het landelijke inkomensbeleid doorkruisen, riskeren ingrijpen door het Rijk. Het sein gaat op oranje zodra de heffingen in een gemeente meer dan 40 procent boven het gemiddelde komen te liggen. Als er geen verbetering komt, dan kan het kabinet de wet wijzigen om orde op zaken te kunnen stellen. Dat hebben staatssecretaris Vermeend van Financiën en Van de Vondervoort van Binnen landse Zaken donderdag gezegd in een debat met de Tweede Ka mer over de hoogte van de ge meentelijke lasten. Het gaat daarbij met name om steeds ho ger wordende milieuheffingen en de onroerende-zaakbelas- ting. De bewindslieden wezen op het spanningsveld tussen de wens de vinger aan de pols te houden en de gemeentelijke autonomie op belastinggebied. Ze ovei-we- gen dan ook niet om op korte termijn de gemeentewet te wij zigen, Dat is nodig om een ge meente financieel tot de orde te kunnen roepen. Wel kan een grens van bijvoor beeld 40 boven het gemiddel de belastingdruk aanleiding zijn voor een goed gesprek. Als dat niets oplevert, dan kan het kabinet alsnog de wet wijzigen. ANP ter - mede doordat er geen ma nier was om de stof in behoorlij ke hoeveelheden te produceren - slechts op laboratoriumschaal mee gewerkt. Trots meldt het bedrijf dat het als eerste Nederlandse onderne ming bescherming heeft gekre gen van de Food en Drug Admi nistratie van de Amerikaanse overheid. Dat wil zeggen dat het medicijn - als het op de markt komt - niet door anderen mag worden geproduceerd. Op die manier wil men de farmaceuti sche industrie stimuleren ook medicamenten te maken voor zeldzame ziekten, waarvan er zo'n 5000 bestaan. Zonder die steun is het risico te groot dat de ontwikkelingskosten met kun nen worden terugverdiend. GPD DEN HAAG - De Consumenten bond, de Gehandicaptenraad, de samenwerkende ouderenor- ganisaties (CSO) en de reizi gersvereniging ROVER hebben donderdag in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden hun grote bezorgd heid geuit over dreigende sta kingsacties in het treinverkeer. „Vooral consumenten die geen alternatief hebben zullen on evenredig zwaar door een sta king worden getroffen. Werkge vers en werknemers moeten daarom een uiterste inspanning leveren een staking te voorko- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Als studen ten vinden dat zij slecht col lege krijgen, moeten zij daar niet meer naartoe gaan. Weg blijven is het sterkste signaal dat studenten hun docent kunnen geven. Dit vindt voorzitter dr H. van der Molen van de Eras mus Universiteit Rotterdam. Universiteitsblad Quod Novum maakt deze week melding van een bijeenkomst van het Rotterdamse studen tenpastoraat, waar Van der Molen reageerde op klachten over slecht onderwijs en de bereikbaarheid van de do centen. Volgens zijn woordvoerder beschouwt Van der Molen het boycotten van colleges als ZEIST - Ouderen moeten steeds langer wachten voordat zij in een verzorgingshuis terecht kunnen. Zo'n 15.000 ouderen van gemiddeld 85 jaar kunnen daar pas na bijna 10 maanden terecht, terwijl ongeveer de helft van hen zeer hulpbehoe vend is. Die klacht uit de WoonZorg Fe deratie (WZF) in een landelijk onderzoek naar de wachtlijsten Hoewel de voorwaarden om naar een verzorgingshuis te mo gen steeds strenger worden, men", aldus de orgnisaties. Zij schrijven niet in de discussie te willen treden over de arbeids voorwaarden. „Maar dat wordt een ander verhaal wanneer er gegrepen wordt naar actiemid delen waar de consument de du pe van wordt." De organisaties vinden dat de bonden en de NS moeten kiezen voor bemiddeling als hun on derhandelingen over de nieuwe cao vastlopen. Zij zullen gedu peerde reizigers oproepen hun schade bij de NS te claimen als er onverhoopt toch stakingen uitbreken. ANP een laatste middel om het on derwijs te verbeteren, als an dere pogingen niets hebben opgeleverd. Daarbij kan worden gedacht aan de regel - matige evaluaties van de col leges, die ertoe kunnen leiden dat docenten naar een bij scholingscursus worden ge stuurd. Minister Ritzen (Onderwijs) is warm voorstander van een kritische houding van stu denten. Hij wil graag dat zij voor een bepaalde opleiding kiezen op basis van kwaliteit en niet omdat bijvoorbeeld hun vrienden er ook gaan studeren. Daarom levert Rit zen ook een financiële bij drage aan de Keuzegids Hoger Onderwijs, die alle op leidingen in het hoger onder wijs met elkaar vergelijkt en beoordeelt. ANP loopt de wachttijd alleen maar op. Het gaat om mensen die 'dringend 24-uurs intensieve zorg nodig hebben'. De WZF voorspelt 'dat deze groep als gevolg van de vergrij zing steeds groter zal worden. De verzorgingshuizen kunnen dat onmogelijk aan „omdat zij ongeveer 20.000 plaatsen moe ten inleveren". De leegstand in verzorgingshui zen is bovendien zeer gering. De overheid moet het tekort aan opvang ongedaan maken, aldus de WZF ANP Oud-minister Bukman was gisteren bij het debat over het voorzitterschap van de Tweede Kamer aanwezig, foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Staatssecretaris Terpstra (Ouderenbeleid) moet bewoners van verzor- gings- en bejaardenhuizen fi nancieel compenseren voor de 109 gulden die zij per jaar van hun zakgeld betalen voor kijk en luistergeld. Als dat niet mo gelijk is, dient er voor de 117.000 bewoners van deze te huizen een vrijstelling voor kijk- en luistergeld te komen. Dat eist de Landelijke Organi satie Bewonerscommissies Bejaardenhuizen in een brief aan de Tweede Kamer. Die de batteert maandag met de staatssecretaris over het jaar overzicht zorg, inclusief de fi nanciële positie van bejaarden in tehuizen. Per maand houdt een alleen staande bejaarde in een tehuis ƒ313 aan zakgeld over. Een echtpaar heeft ruim 538. Die bedragen zijn in de praktijk voor een deel niet vrij besteed baar. Zelfstandig De Hoge Raad maakte onlangs een einde aan de heffing van de nieuwe waterschapsomslag voor deze groep bejaarden om dat zij niet zouden beschikken over een zelfstandige woon ruimte. Ook over een proef proces tegen het kijk- en luis tergeld is al nagedacht, maar een procedure is tot dusver nog niet aangespannen. In het voorjaar verzette Terpstra zich tegen een algemeen on derzoek naar het niveau van het zakgeld voor bewoners van bejaardentehuizen. Een even tuele verhoging zou immers direct gevolgen hebben voor het zakgeld van mensen in ver pleegtehuizen en de zwakzin nigenzorg. De zakgeldbedra gen zijn immers voor alle drie de groepen aan elkaar gekop peld via de Bijstandswet. Wel zegde de staatssecretaris toen toe dat zij zou kijken naar compensatie voor de verplich te kijk- en luistergelden. Sindsdien is daarvan niets meer vernomen. Onder bewoners van bejaar denhuizen groeit inmiddels, volgens het LOBB, de bereid heid om actie te voeren. Een zware vorm van actie die ou deren overwegen is een weige ring om het kijkgeld te beta len. Het alternatief van een inko mensafhankelijke bijdrage, waarmee staatssecretaris Nuis (Mediabeleid) even heeft gespeeld, is inmiddels defini tief van de baan na kritische kanttekeningen in de minis terraad. Ouderen met beschei den zakgeld zouden hiermee geholpen kunnen zijn, maar kunnen deze oplossing nu wel vergeten. ANP DEN HAAG - Minister De Boer (VROM) legt zich neer bij het plan van haar verkeerscollega Jorritsma tot bovengrondse aanleg van de A4 door de polders van Midden-Delfland. Jorritsma wil niets weten van een verdiepte ligging tussen Delft en Schiedam/Vlaardingen. De provincie Zuid-Holland, omringende gemeenten en maatschappelijke organisaties hadden daar wel op aangedrongen. Jorritsma vindt verdiepte ligging, die minimaal 780 miljoen gulden vergt, te duur, In het voorstel van beide ministers wordt de A4 aangelegd op de brede zanddijk die al in de jaren zeventig werd aange bracht. Deze bovengrondse ligging kost 370 miljoen. De A4 wordt omgeven door wallen van 4,30 meter hoog. GPD APELDOORN - Leden van de CD A-af deling Apeldoorn krij gen eind december de beschikking over een voordeelpas. Ze kunnen daarmee bij Apeldoornse ondernemers tegen korting inkopen doen De afdeling wil zo het ledenbestand opkrikken en de afde- lingskas spekken. Dat gebeurt enerzijds met de contributies van nieuwe leden, en anderzijds met de bijdragen die de be trokken ondernemers moeten storten. Vice-voorzitter R P. 't Hart van de afdeling zegt dat de actie nauw aansluit bij pogingen van andere organisaties om via kortingen mensen bij de club te betrekken. „Het gaat om de grotere uitgaven bij garages, bouwondernemers, verzeke ringsbedrijven en makelaars. Vier cent korting op een brood bij de bakker, dat werkt niet. Raadsleden en wethouders, krij gen geen pas. We willen geen Limburgse toestanden." ZELHEM - De Achterhoekse poproep Normaal heeft alle ac tiviteiten voor onbepaalde tijd opgeschort en overweegt te stoppen. De 22e 'Veldtocht', die volgend jaar juni van start zou gaan staat op losse schroeven. Volgens manager Martin Jansen is zanger Bennie Jolink mentaal op en heeft hij veel last van astma. Jolink heeft besloten zich tot februari helemaal terug te trek ken en zal dan bekend maken of hij met Normaal verder wil. „Mocht Bennie er een punt achter zetten, dan voorzie ik het einde van Normaal, want ik acht de kans zeer klein dat we verder gaan met een nieuwe zanger." Jolink zelf wil geen commentaar geven. De nu 50-jarige Jo link was in 1975 de oprichter van de Achterhoekse dialect band. ANP DEN HAAG - Dolfinarium Harderwijk heeft het afgelopen seizoen opnieuw een groter aantal bezoekers verwelkomd dan voorgaande jaren. Tussen februari en oktober bezochten zo'n 950 000 mensen de voorstellingen Daarmee behaalde het attractiepark het op één na hoogste aantal bezoekers ooit. De directie verwacht komend jaar de grens van een miljoen betalende kijkers te passeren. ANP WOENSDRECHT - Vooruitlopend op het verbod op de pro ductie en het gebruik van chemische wapens start de Konink lijke Militaire School Luchtmacht van de vliegbasis Woens drecht begin volgend jaar een opleiding voor instructeurs die moeten toezien op de naleving hiervan, Het verdrag waarin dit verbod is bekrachtigd en dat officieel in werking treedt op 29 april 1997, is inmiddels door 65 landen ondertekend. De Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW), die in Den Haag zal worden gevestigd coördineert het geheel. ANP (Advertentie) DE VANDE "De Klokkenluider van de Notre Dame"... vanaf don derdag 28 november draait deze nieuwe ontroerende Disney-film in de bioscopen. Ter ere daarvan veel bij zondere aanbiedingen, op een speciale plek bij elkaar, In onze winkel! Omo Hoofdwas of Color, navulpak 1 O OO i7 kiio IA#? lo.yy Met gratis 2e kaartje voor de film (zie de verpakking) All Double Action of Double Action Color, navulpak -y a a q 17 kilo 1499-±*+/ty Met gratis Disney Klokkenlulder-bordje. Huggies Boy of Girl, diverse maten. o~7QQ per pak Nti Met gratis Disney Klokkenluider-placemat Mini's: Rolo, Nuts, Kitkat en Lions Smarties of Bros I3&9), q a q per zak Nü Met gratis Disney Klokkenlulder-flguurtjes, Servetjes en kartonnen bekers met Disney Klok- kenluider-motief, Q QC per pak O.«7O Aanbiedingen gelden tot en met volgende week zaterdag 23 november as. UTRECHT - De Politie Regio Utrecht demonstreerde gisteren het digitale foto-confrontatie systeem. Voordeel van het digitale systeem is dat getuigen en slachtoffers niet meer handmatig stapels foto's van verdachten hoeven door te nemen. Aan de hand van een signalement maakt de politiebeambte met behulp van de computer een snelle selectie van de meest in aanmerking ko mende verdachte en laat deze op het beeldscherm zien. Vanaf vandaag is het systeem in de hele re gio beschikbaar. foto Hans Steinmeier/ANP Alleen bij Albert Heijn ch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3