Gehandicaptenzorg in de knel PZC Omstreden apenrots Nipte meerderheid in waterschap voor steun minicampings Jeugdnatuurwachters geïnstalleerd Rechter blokkeert uitbreiding ovens hoefijzerfabriek Doelenaren moeten lijdzaam wachten op studies terminal Waterschap voert delen ruilverkaveling Aardenburg toch uit zeeland 12 Ouders en overlegorgaan sturen brandbrief aan Zeeuwse kamerleden Poging tot brandstichting Apparatuur weg bij inbraak Brandoefening in basisschool streekbeeld weekenddiensten Drankrijder vrijdag 15 november 1996 van onze verslaggever Conny van Gremberghe CLINGE - Hel Regionaal Over legorgaan Zorg Zeeuws-Vlaan- deren (ROZ), de Zeeuwse fede ratie van Ouderverenigingen en de instelling voor Sociaal Peda gogische Zorg in Zeeland (SPD) vrezen dat de zorg voor gehan dicapten in Zeeuws-Vlaande- ren ernstig in de knel komt als het kabinet blijft vasthouden aan een extra bezuiniging van 35 miljoen gulden. Gevreesd wordt dat de wachtlijsten voor woonplekken en dagbesteding, die het voorbije jaar al groeiden met ruim achttien procent, het komende jaar nog forser zullen worden. Daarnaast zullen, door de be zuinigingen, een reeks op stapel staande zorgvernieuwingspro jecten niet van de grond kunnen komen. In een brandbrief vra gen de ouders en het ROZ de Zeeuwse kamerleden van de verschillende partijen om zich bij de behandelings van de zorg- beroting in de Tweede Kamer, deze en volgende week, sterk te maken voor meer middelen voor de sector Wachtlijst „Landelijk wordt er door aller hande partijen uil de sector ac tie ondernomen. Wij wilden daarbij niet achterblijven, om dat ook in Zeeuws-Vlaanderen de nood steeds hoger oploopt. Met name de wachtlijstproble matiek baart ons grote zorgen. In de regio wachten momenteel 197 mensen met een handicap op een woonplek en 83 op een plek voor dagbesteding. Als de bezuinigingen doorgaan wordt de situatie stukken erger. Op het moment kunnen we als spreken over een aantal schrijnende ge vallen die vragen om een oplos sing. Ik noem het geval van een weduwnaar met twee verstan delijk gehandicapte kinderen. De kinderen hebben dringend behoefte aan opname, maar er is gewoonweg geen plaats", zegt coördinator Rachel Oudshoorn van het ROZ. Oudshoorn betreurt het dat het kabinet geld uit de reguliere middelen voor de zorg heeft overgeheveld naar het zorgver nieuwingsfonds. „Door zo'n fonds te maken wordt de sug gestie gewekt dat er geld voor handen is om nieuwe projecten op te zetten. In werkelijkheid komt daar weinig van terecht, omdat het geld bij de reguliere instellingen wordt weggehaald. De Sterre in Clinge en het Steense dagverblijf Eecken- stein hadden het plan opgevat om in Hulst een winkel-annex tearoom op te zetten, die gerund zou worden door zo'n 10,12 ge handicapten. Het ziet er nu naar uit dat dit project niet doorgaat en dat is - vinden wij - erg spij tig", aldus de coördnator. van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - Een nipte meer derheid van de algemene verga deringvan waterschap Het Vrije van Sluis wil minicampings een financiële bijdrage geven voor de aansluiting van hun afval waterlozingen op een rioolwa terzuiveringsinstallatie (rwzi). Een aantal leden is niet akkoord gegaan, omdat andere bedrij ven en particulieren de bijdrage niet ontvangen en er onduide lijkheid is over steun van de West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten aan het project. Vanaf 2005 moet opgevangen afvalwater in het buitengebied naar een zuiveringsinstallatie worden getransporteerd. Uit een onderzoek van de Vereni ging van Kampeerboeren (VEKABO) was gebleken dat 17 minicampings in principe geïn teresseerd zijn in aansluiting op een zuiveringsinstallatie van Het Vrije van Sluis. De Vekabo heeft voor het project een Euro pese subsidie aangevraagd. Het dagelijks bestuur van Het Vrije van Sluis stelde de algeme ne vergadering voor om over een periode van drie jaar een afge rond bedrag van 3600 gulden per minicamping beschikbaar te stellen voor de aansluitingen op de rwzi. Veel leden van de algemene ver gadering lieten zich daarover donderdag sceptisch uit. Een aantal van hen betoogde dat ook de West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten een bijdrage zouden moeten leveren. Ook meenden diverse leden van de algemene vergadering dat het principe van 'gelijke monniken, gelijke kappen' gehanteerd diende te worden A D'Hont wees erop dat hij als particuliere inwoner van het buitengebied ook geen bijdrage heeft gekregen voor een aansluiting op een zuive- ringsinatallatie. P. van den Heu vel bracht onder de aandacht dat de grote campings en andere bedrijven eveneens zo'n subsi die hebben moeten missen en dat dus indirect sprake is van concurrentievervalsing. Dijkgraaf C- J. Almekinders liet daarop weten dat de subsidiere gelingen in de loop der jaren nu eenmaal zijn veranderd: „Voor op staat nu het verbeteren van de kwaliteit van het oppervlak tewater. En op termijn kunnen we wellicht ook wat verwachten van de gemeenten." Het db-lid J. Provoost liet weten dat hij de gemeentelijke bijdrage woens dag aan de orde had gesteld in de begrotingsraad van de ge meente Oostburg- Hij had het idee gekregen dat het Oostburg- se college toch ruimte ziet het project te steunen. Tijdens de hoofdelijke stemm- ming, die op de discussie volgde, gingen dertien ledenakkoord met het voorstel; elf stemden te gen. In de Axelse Sint Antoniusschool werden 99 basisscholieren donderdag geïnstalleerd als Jeugd Natuurwachters. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster AXEL - „Dit stralende zonnetje symboli seert hoe blij de natuur is met zoveel nieu we Natuurwachters", zegt J. Smeets, voorzitter van de Jeugd Natuurwacht. Donderdagmiddag werden 99 leerlingen van groep 7 van de basisscholen Sint An- tonius, de Prinses Marijke en de Warande uit Axel, De Eikelaar uit Koewacht en Ca- nisius uit Zuiddorpe geïnstalleerd als Jeugdnatuurwachter. De Jeugd Natuurwacht is opgericht in 1970 en sindsdien zijn er 2249 kinderen geïnstalleerd. De kinderen krijgen de boodschap mee dat ze eerbied moeten hebben voor al wat leeft en groeit. De Ax else burgemeester W. J. de Graaf sprak de kersverse Natuurwachters in de Sint An toniusschool toe en drukte hen op het hart goed voor de planten en dieren in hun om geving te zorgen. Iedere basisschool had een leerling afgevaardigd die uit handen van de burgemeester een boekje, map, oorkonde en een speldje met daarop een hertekopje kreeg. De rest van de leerlin gen kon de attributen ophalen bij hun meester of juf. Ter afsluiting kregen de Jeugd Natuurwachters een diareeks te zien over het leven van de bi j SAS VAN GENT - Een inwoner van Sas van Gent zag in de nacht van woensdag op donderdag om 1.40 uur op de Markt van Sas van Gent een man die zich verdacht ophield bij een café. De man sloeg op de vlucht toen hij de Sassenaar op zich af zag komen en liet een tas achter. De tas was gevuld met zeer brandbaar materiaal, zodat het vermoeden bestaat dat de on bekende man brand wilde stichten. TERNEUZEN - Bij een inbraak woensdagavond in een wo ning in de Terneuzense Klaprooslaan verdwenen onder meer een videorecorder, computer en een stereo-installatie. De 36- jarige bewoner deed hiervan aangifte. VOGELWAARDE - Met een rookmachine en alle toeters en bellen die bij een brandoefening horen, zetten de brandweer korpsen van Vogelwaarde en Kloosterzande basisschool De Schakel in Vogelwaarde 'in lichterlaaie'.Om het zo echt mo gelijk te laten lijken, was de leerlingen niets verteld, maar de ouders waren door middel van een briefje op de hoogte ge bracht om paniek te voorkomen. Twee leerlingen van groep acht waren de enigen die door de leraren waren ingelicht. Zij kregen de opdracht zich in het schoolgebouw te verstoppen zodat de brandweer hen zou moeten komen redden. Nadat de alarmbel had geklonken, spoedden de leraren zich met hun pupillen, die er inmiddels al achter waren dat het maar een oefening was, naar het schoolplein waar ze geteld werden. De twee 'zoekgeraakte' leerlingen werden door brandweerlieden met persluchtmaskers gered. Directrice van de bassisschool, B. de Schepper, noemde de oefening een succes. van onze medewerker Adri Klinkenberg DEN HAAG - Hoefijzerfabriek Kerckhaert bv aan de Rapen burg in Vogelwaarde mag voor lopig niet uitbreiden. Dit heeft rechter J. Hulshof van de Raad van State donderdag uitge maakt. Vorige week donderdag voerde het echtpaar De Vries bij de Raad van State een rechtszaak tegen de uitbreidingsvergun ning die het gemeentebestuur aan het bedrijf heeft afgegeven. Met deze nieuwe milieuvergun ning mag Kerckhaert de fabriek verbouwen en er een zevende productielijn installeren. Rech ter Hulshof heeft de verleende vergunning geschorst. De Vries, wiens achtertuin grenst aan het terrein van de hoefijzerfabriek, beklaagde zich er bij de Raad van State over dat de bestaande zesde oven al veel te veel overlast ver oorzaakt. Een zevende oven is dan ook echt niet toelaatbaar, zo vindt De Vries. De zesde oven maakt volgens mevrouw De Vries zoveel lawaai dat het lijkt alsof er een helikop ter boven het huis hangt. Voorts produceert de oven een eigen aardig soort druk die in huis al les doet rinkelen en ook de hond aan het blaffen brengt, aldus De Vries. Bodemprocedure Op de zitting constateerde rech ter Hulshof een aantal formele gebreken aan de vergunning. De vergunning blijft geschorst tot dat de Afdeling bestuursrecht spraak in een bodemprocedure een definitief oordeel heeft ge geven. Dat kan nog een jaar du ren. Kerckhaert en de gemeente kunnen bij de Raad van State een verzoek indienen om de schorsing op te heffen. Dan moeten er wel nieuwe feiten of omstandigheden zijn. van onze verslaggever Wout Bareman DOEL - Ze hadden om duide lijkheid gevraagd, maar bleven voor de zoveelste maal in het on gewisse over het lot van hun dorp. Honderden bewoners van Doel en andere polderdorpen op de linker-Scheldeoever wacht ten, tijdens een grote protestbij eenkomst woensdagavond in Doel, op het verlossende woord over hun toekomst. Maar de po litici van de belangrijkste Vlaamse partijen draaiden voortdurend om de pot heen. Eerst moeten de resultaten van alle studies en onderzoeken die al maanden lopen, worden afge wacht. Maar de partijvertegenwoordi gers (van de Socialistische Par tij, de Volks Unie, Agalev, de li berale VLD en de Christelijke Volks Partij) probeerden de pol derbewoners wel enigszins ge rust te stellen. Als de container- terminal pal zuidelijk van Doel inderdaad wordt aangelegd, moet er öf een pak geld op tafel komen om de leefbaarheid vei lig te stellen öf minstens zoveel geld om de Doelenaren 'uit te kopen'. De Doelenaren, maar ook de be woners van andere dorpen in het door de uitbreiding van de haven van Antwerpen bedreig de gebied, wachten al meer dan een jaar op een beslissing over de aanleg van de container-ter minal in hun achtertuin èn de mogelijke bouw van een tweede sluis richting Waaslandhaven. Die sluis is zuidelijk van de nieuwe terminal geprojecteerd. De bijeenkomst in zaal Saxonia was belegd door het actiecomité De Boze Doelenaren. Alle poli- van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - Het dagelijks be stuur van waterschap Het Vrije van Sluis wil een aantal elemen ten uit het plan van de afge stemde ruilverkaveling Aar denburg toch uitvoeren. Voor dat doel wordt 950.000 gulden vrijgemaakt. Dijkgraaf C'. J. Al mekinders verklaarde donder- HULST - Bij de Gentse Poort in Hulst werd woensdagnamiddag een 32-jarige automobilist uit het Zelzate betrapt op het rijden onder invloed. De blaastesl gaf ruim drie keer de toegestane waarde aan. Met een rijverbod van 9 uur en een dagvaarding werd de Belg heengezonden. AXEL Jay Walk - In café 't Lastig Por tret in Axel treed zaterdag avond 23 november de cover band Jay Walk op. De band speelt recente covers van onder andere Alanis Morisette, Skunk Anansie en Pulp. Aanvang 22 dag tijdens de algemene verga dering van het waterschap dat dit geld onder meer bestemd is voor de aanleg van drie tracés van milieuvriendelijke oevers en het moderniseren van een stuw bij de Sint Pietersdijk. Hoofdingeland E. Wijffels vond de toelichting van Almekinders op het plan tamelijk summier. De dijkgraaf zegde daarop toe dat de voorgestelde werkzaam heden op een rijtje worden gezet in een notitie. Deze wordt voor gelegd aan de algemene verga dering van het waterschap. Het geraamde bedrag van 950.000 gulden voor de maatregelen in het ruilverkavelingsgebied zijn in het investeringsoverzicht 1997-2002 opgenomen. Diverse leden van de algemene vergadering vroegen zich af of het waterschap voor het vrijma ken van de 950.000 gulden en di verse andere investeringen niet eerst moet overleggen met de andere Zeeuws-Vlaamse water schappen. Bij defusiebespakin- gen zijn namelijk afspraken ge maakt over de uitgaven voor de komende jaren. Almekinders legde de leden van de algemene vergadering uit dat er geen overleg nodig is over investerin gen die al in de meerjarenra ming waren opgenomen. tieke partijen 'met beslissings macht; dus niet het Vlaams Blok' stuurden een vertegen woordiger. Stuk voor stuk spra ken ze de organisatoren na en bepleitten ze snelle duidelijk heid over zowel de terminal als de leefbaarheid van de polder dorpen. De honderden polderbewoners in de zaal bleken er weinig ver trouwen in te hebben. Menigeen werd steeds bozer en liet dat ook blijken. „Het is allemaal ter meerdere eer en glorie van Ant werpen. Wij komen hier op voor ons leefgenot en alles wat daar bij hoort. Maar naar de mensen wordt niet geluisterd; het draait allemaal weer om de economie", riep een boze Doelenaar. Actievoerder Fred Claes- „Men zou ons voor de zomer al duide lijkheid geven. Misschien is mijn kalender van slag, maar we zitten nu midden in de herfst! Brief-op-poten Claes maakte de inhoud van een brief-op-poten bekend, die het schepencollege van Beveren eerder deze maand verstuurde aan Vlaams premier Luc Van den Brande en minister Eddy Baldewijns van Openbare Wer ken. Fragment: „Als de Vlaamse regering uit economische over wegingen besluit dat de termi nal er moet komen, dan eist het gemeentebestuur van Beveren dat regering ook direct beslist dat Doel verdwijnt en dat daar financiële regelingen voor wor den getroffen. Wij wensen geen sterfhuisconstructie. De politici knikten. Een enke ling probeerde de bal terug de zaal in te spelen door de Doele naren de kans te geven zelf over hun lot te beslissen, maar die suggestie werd massaal wegge wuifd. Claes: „Dat willen wij nu juist niet! Wij vinden dat politi ci, als ze zo'n ingrijpende beslis sing nemen, ook zelf voor de ge volgen moeten instaan. Als dat niet gebeurt, is er met de poli tiek in ons land iets helemaal mis." Uitkomst En verder is het - zo bleek woensdagavond - opnieuw een kwestie van lijdzaam afwach ten. Op de uitkomst van al die studies, die waarschijnlijk alle maal één richting zullen uit gaan: de containerterminal komt er en de Doelenaren en an dere betrokken polderbewoners worden verstopt achter immen se 'leefbaarheidsbevorderende' buffers. van onze verslaggever Conny van Gremberghe CADZAND-BAD - „Het moest kunnen", zei den de bestuurders. Hoogbouw aan de zeekant. „Er was vraag naar", meenden de voorstan ders in de Oostburgse raad. Appartementen met zicht op de woeste baren. Anderen hielden er andere gedachten op na. Vonden dat het fa- miliebadplaatsje Cadzand gevrijwaard moest blijven van torenhoge flats. De voorstanders kregen hun zin en stenen werden gestapeld. De apenrots ligt er nu, tegen de duinenrij. Dorpe lingen en passanten zijn het er over eens: „De verhoudingen zijn zoek." Pieter Honhoff 16 en 17 november 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Terneuzen, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: C. H. Ephraim, Mich, de Ruytersin- gel 1, tel. (0115)694000. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: M. Maenhout, Van Kingsbergen- laan 2, tel. (0115) 613256. Spreekuur 11.30 en 17 uur. Oostburg, Aardenburg en Zuidzan- de, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: H. D. Bruggeman, Nieuwstraat 53, Oostburg, tel. (0117)452121. Cadzand, Retranchement en Sluis: M. H. M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. (0117)391366. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. K. Slingerland, Biervliet, tel. (0115)481345. Breskens en Groede: A. G. Hermanides, Dorpsstraat 17, Breskens, tel. (0117) 381566. Axel en Zaamslag, vrij. 17.00 - ma. 08.00 uur: E. Klop, Bastionstraat 36, tel. (0115) 561777. Spreekuren zat. van 10-10.30 en 16- 16.30 uur, zon. 11.30-12 uur. Sas van Gent e.o., vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J.A. Gadellaa, Europalaan 49, Sas van Gent, tel. (0115) 452525. Spreekuurzat. 10.00 uurop Bolwerk Oranje 2. Hulst, Clinge, Koewacht en Sint Jansteen, vrij. 17 - ma. 08.00 uur: J. Lips en B. Schulte, Gr. Bagijne- straat 16, tel.(0114)313131. Spreekuur 11 en 17 uur. Hoek, Sluiskil, Philippine: H. M. Nijsten, Bernhardstraat 1, Hoek, tel.(0115)441255. Spreekuur 12.00 uur. Kloosterzande en Hontenisse vrij. 17.00-ma. 08.00 uur. F. Helmers, Cloosterstraat 72, tel. (0114) 681277, spreekuurzat. 11.30 uur in de praktijk Cloosterstraat 72. Tandartsen: Zeeuws-Vlaanderen: F. A. J. Hamann, Leeuwenlaan 58, Terneuzen, tel. (0115) 612320. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18- 18.30 en zon. 12-12.30 uur. Apotheken: Terneuzen, zat. 08.30-17.30 en zon. 11.30-12.30 en 17-18 uur: A. F. J. Hamann, Oostelijk Bolwerk 12a, tel 612060. Axel, zat. 10-11 en 16-17: Apotheek Axel, Oranjestraat 6, tel. (0115)562888. Hulst.zat. 10-18 en zon. 11-12 en 14- 18 uur: Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel.(0114)314255. Oostburg en Zuidzande, zat. 10- 12.30 en 13-16.30 en zon. 11.30- 12.30 en 17.30 en 18.30 uur: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170. Dierenartsen: Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek M.P. Schaub- J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115- 561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: J. J. L. M. Kop, Axel, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11-12 uur, Bastionstraat 2, Axel. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burnt, Van Die- menstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Peter de Vos, Van Steenbergenlaan 7, tel. (0115) 696425. Spreekuur zat. van 12.00-13.00 uur. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: 'Dierenartsencentrum West', tel. (0117) 382769/ (0117) 492398/ (0117)454484. Spreekuur Noordwal 81 te Oost burg, vrijdag 19.00-20.00 uur, zat. en zon. 3.00-13.30 uur. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oost burg, tel. (0117) 452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00- 12.00 uur. St. Jansteen e.o.: A.E. de Bruyn, Tempelier 34, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. Thuiszorg: Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West- Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzo- j ne: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws- Vlaanderen, dag en nacht bereik baar via tel. (0115) 674555. Pastorale zondagdienst: Oost-Zeeuws-Vlaanderen,zon. 12- ma 24 uur: L. Mathijssen, Hulst, tel. (0114) 314440. West-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12 - ma 24 uur: F. Buijsse, tel.(0117)301407. Kanaalzone, zon. 12 - ma. 24 uur: K. Jordens, tel. (0115) 618398. TERNEUZEN Expositie - In de hal van ver- pleeghuis Ter Schorre in Ter neuzen exposeert Anneke Be- rings haar keramiek. Ook zijn er aquarellen te bezichtigen van Frans Berings. De expositie loopt tot 1 december. SCHOONDIJKE Rave Arena - Jeugdsoos Rain bow houdt zaterdag 23 novem ber de tweedeNightmare- nacht, onder de titel The Rave Arena. De gabberpartv begint om 20 uur en eindigt rond mid-1 dernacht. DJ Melllowkiller en de DJ's van Terneuzen Terror, zullen proberen 'het dak van het j gebouw te blazen'. De maxi mumleeftijd voor bezoekers is twintig jaar. Het soosgebouw ligt aan de Van de Slikkestraat in Schoondijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 36