VVD geeft voorzet voor coalitie PZC GS blokkeren nieuwe speeltuin Verslaafd, stelend duo hoort 18 maanden eisen Toneelspel verbroedert Heen en weer heen... Hogeweg wordt autoluw Bejaardenoorden Krabbendijke verder onder één bestuur Gedeputeerde Dek: pachters uit kleiner s waterschapsbestuur zeeland s 12 Grootste partij spreekt nog geen voorkeur uit streekbeeld Scooter gestolen na pak slaag Hongerige winkeldief Bouwmateriaal ontvreemd Vernielingen in antiekwinkel Bewoners Hofje betichten woningvereniging van geknoei met huurcontract weekenddiensten vrijdag 15 november 1996 van onze verslaggeefster Mariette Hitzert ZIERIKZEE - De VVD heeft donderdagmiddag de voorzet gegeven voor de coalitiebespre kingen. De fractie heeft een aantal vragen geformuleerd 'van algemene aard' om met de lijsttrekkers over te spreken. De uitnodigingen voor de gesprek ken gaan 'zo spoedig mogelijk' de deur uit. J. J. Geleijnse, die voorlopig is gekozen tot fractie voorzitter, en G. van den Ou den-Zwart voeren de onderhan delingen. Volgens lijsttrekker G. J. van de Velde-de Wilde is het nog 'pre matuur' om uitspraken te doen over de voorkeuren van de WD ..We moeten nu samen de rode draad zoeken. We sluiten nog niets uit. want we willen netjes en zorgvuldig met de procedure omgaan Het wordt heel anders om Schouwen-Duiveland te be sturen dan een van de huidige, kleinere gemeenten." De liberalen, die woensdag als winnaar van de Schouwen-Dui- velandse verkiezingen uit de bus kwamen, hebben twee mo gelijke wethouders naar voren geschoven: Van de Velde, nu wethouder in Brouwershaven, en wethouder C. W. Veerhoek van Westerschouwen. Of de VVD een of twee wethouders- posten krijgt en wie als eerste daarvoor in aanmerking komt. is volgens Van de Velde nog niet ter sprake gekomen. „We heb ben nog niet gesproken over de portefeuilleverdeling. Ook heeft de WD een concept-pro fielschets opgesteld voor de nieuwe burgemeester. „We laten de anderen daar zo snel moge lijk op reageren. Uiterlijk maandagmiddag hopen we er uniformiteit over te hebben." Maandagavond 18 november spreken de nieuwe raad en com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder tijdens een openbare vergadering in het stadhuis van Zierikzee over de profielschets. Ook de andere partijen spraken donderdag over de mogelijke coalitievorming en de pro fielschets van de nieuwe burge meester. D66-fractievoorzitter J. Th. M. van der Veer is het stel ligst in zijn uitspraken. Hij op teert voor een 'paarse' coalitie (WD, PvdA en D66). „Dat ligt voor de hand. Een tweede keus hebben we eigenlijk niet. Lijsttrekker G. E. Houtekamer van de SGP/GPV, wethouder in Bruinisse, noemt de uitspraak van Van der Veer 'vernederend voor de kiezer die gestemd heeft': „In principe mag geen partij worden uitgesloten." De reformatorische partijen, die samen de één na grootste fractie vormen, zijn verklaard voor stander van een afspiegelings college. Zo'n college wordt ge vormd door de grootste partijen en zou inhouden dat in elk geval WD, SGP/GPV/RPF, PvdA en CDA een wethouder leveren. De gemeentewet biedt de mogelijk heid er eventueel een vi j fde wet houder aan toe te voegen. van onze verslaggever Maurits Sep OOSTKAPELLE - Op 21 maart 1997 zou de speeltuin in Oostka- pelle worden geopend. Zo stond het in het draaiboek van het be stuur van de speeltuinvereni ging. Zes jaar daarvoor had de vereniging zich ingeschreven bij de notaris. Maar toen einde lijk iedereen 'ja' zei - gemeente, ondernemers. VVV - zeiden Ge deputeerde Staten 'nee'. En dus ligt in de Gemeenteloods in Oostkapelle voor 20.000 gulden aan speeltoestellen in dozen. Een kleine vijfhonderd uur heb ben Nel Bimmel en Marion van Stiphout in hun vereniging ge stopt. En wat heeft het opgele verd? Een plan voor een speel tuin en een oud voetbalveld aan de Torenstraat. „Als je d'r langs fietst, aah.. Dat is zo frustre rend", zegt Nel Bimmel. „Je be gint aan iets, maar je kunt het niet afmaken." De kinderen voor wie ze zijn begonnen, zijn inmiddels te oud voor een speel tuin. De schuldigen. Allereerst de ge meente Domburg, die nooit haast heeft gemaakt met een speeltuin. „Ze hebben te traag gehandeld", vindt Van Stip hout. En dan GS. Toen de ge meente eindelijk zover was, ga ven GS geen toestemming. Met de hei-indeling in zicht mocht Domburg zo'n grote uitgave niet meer doen. „Maar de kosten zijn volledig gedekt", aldus Van Stiphout. „Ik neem het GS wel degelijk kwalijk. Andere inves teringen mochten wel door gaan." Maar misschien heeft de speel tuinvereniging zelf ook een in schattingsfout gemaakt, merkt bestuurslid Marian Rotte op. „Wij hebben gezegd: de aanleg is goedkoper als je die mee neemt in het hele plan voor het Park Huys Oostcapelle. Dat heeft denk ik averechts ge werkt. Het hele plan is volgens GS te duur De speeltuin alleen was misschien wel gelukt." „We hebben steeds geroepen: een speeltuin is een basisvoor ziening. Er is verder niks in Oostkapelle, behalve het strand", vertelt van Stiphout. „Het leeft ook bij de jeugd", ver volgt Bimmel. Onlangs kwamen jongelui bij haar aan de deur. Ze vroegen een handtekening voor een skatebaan. 'Och jongens, waar beginnen jullieaan', dacht ze. „We zijn begonnen met z'n zes sen. Maar als het lang duurt en er gebeurt niks concreets, dan houdt het op. Daarom stoppen we nu ook", verklaart Bimmel. Ze gaan de vereniging binnen kort uitschrijven bij de Kamer van Koophandel en bij de nota ris. Maar wat als de nieuwe ge meenteraad volgend jaar bij hen aanklopt? „Dan wil ik het plan best komen toelichten", zegt Bimmel. Verdere betrokkenheid zien de dames niet zitten. Bim mel: „Tenzij ze ons een financi eel mandaat geven." van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een verslaafd, stelend tweetal uit Zierikzee is donderdag door de officier van justitie van de rechtbank in Middelburg acht tien maanden gevangenisstraf geëist. Het duo moest geld hebben om heroïne te kunnen kopen. Dus zat er volgens de 22- jarige man en zijn 24-jarige vriendin maar één ding op: ste len om aan geld te komen. Het Zierikzeese tweetal deinsde er niet voor terug om daarbij ge weld te bruiken. Dat ondervond op 8 augustus MIDDELBURG UW - De handwerkgroep van de UW houdt donderdag 20 no vember van 14 tot 16 uur een handwerkbazaar in De Boog aan de Herengracht 52 te Mid delburg. De opbrengst wordt gebruikt om andere projecten van de UW te bekostigen. dit jaar een vrouw in Zierikzee. Haar handtas werd haar in het voorbijgaan letterlijk van het lijf gerukt toen het duo in een auto met de vrouw achter het stuur, vlak langs het slachtoffer reed. Het slachtoffer moest na enkele meters te zijn meege sleurd haar handtas loslaten. De buit bedroeg een gouden collier, 40 gulden en enkele pasjes. De 24-jarige Zierikzeese vertelde dat het idee van haar afkomstig was. „Ik had op de televisie ge zien hoe dat in zijn werk ging." Een getuige had het kenteken genoteerd, waarna de auto later werd teruggevonden bij een su permarkt. De verdachten door stonden. hetzij in mindere mate, de vergelijking met Bonny en Clyde. De man pleegde de in braken, terwijl de vrouw in de auto op de uitkijk zat. Duivenklok Ze hadden op 6 augustus in Zie rikzee toegeslagen door uit een afgelegen woning 100 gulden en een duivenklok te stelen. In de maand juli werd er ingebroken in een woning, terwijl de bewo ners op vakantie waren. De buit bedroeg 480 gulden. Verder hadden ze in hun woonplaats nog pogingen tot inbraak ge daan in een viertal woningen. Voorarrest Ook een woning in Nieuwer- kerk werd op 2 augustus het mikpunt van hun criminele ac tiviteiten. Beide verdachten waren al twee jaar verslaafd aan heroïne. De man zit in voorar rest. De vrouw is (nog) op vrije voeten, omdat er in het Huis van Bewaring geen plaats voor haar was. Als het aan officier van jus titie mr. M. van Nooijen ligt. krijgen de verdachten dezelfde straf - achttien maanden gevan genisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk, proeftijd twee jaar - opgelegd* Met de verplichting onder toezicht van het ZCAD te blijven. Bovendien vindt de officier dat de schade van 800 gulden aan het slacht offer moet worden betaald. De rechtbank doet uitspraak op 28 november. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Kin deren van openbare basisschool De Kirreweie en van het asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede voerden donderdag samen een toneelstuk op. De kinderen maken deel uit van het interculturele theateratelier, een initiatief van Vluchtelin genwerk. Deze organisatie wil hiermee de kinderen in het azc zich meer thuis laten voelen in Nederland. Het theateratelier, onder leiding van onze versl Femke Kools KRUININGEN - Ik breng de mensen heen, ik breng anderen weer terug. Mijn pont is als het ware ongeveer een soort van brug. En als de pont zo lang ivas als de breedte van de stroom. Dan kon hij blijven liggen, zei mij laatst een econoom. De motor van Willem-Alexander bromt. Zo'n dertig auto's rijden het dek op van de pont naar Perkpolder. De meeste reizigers duiken een etage hoger de klassieke restauratie in. Slechts een enkeling hangt over de railing om de frisse buitenlucht op te snuiven. Het herfstzonnetje schijnt, het waait nauwelijks. Twee meisjes in vrolijk gekleurde jassen huppelen over het mint-groene dek. „We varen!roept de jongste als de pont zich langzaam in beweging zet. Binnen twintig minuten is de overkant van de Westerschelde bereikt. Met een precisie alsof het om een draad in een naald gaat, loodst de stuurman het schip op zijn plek. Nog een paar centimeter. De pont trilt als hij de auto's en vrachtwagens weer op land spuugt. „Het is een mooi vak", zegt de kapitein in de stuurkamer. „Je maakt hier prachtige zonsop- en onder gangen mee. Of bruinvissen, die hebben we ook wel eens gezien. "Een man in een blauwe overal en een oranje hesje staat in het lege autoruim. „Overdek leeg, klaar om te laden", meldt hij door z'n walkie-talkie. Een nieuwe stroom au to's entert het ruim. Dan vaart hij uit dan legt hij aan en dan steekt hij weer van wal. Heen en weer heen en weer heen en weer heen en weer (Drs. P.). foto Pieter Honhoff van Karen Verseput, bestaat uit Nederlandse kinderen en kinderen van vluchtelingen. Volgens Vluchtelingenwerk be vordert het theateratelier de in tegratie van buitenlandse kin deren in de samenleving. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Frank Balkenende KRABBENDIJKE - Het ver pleeghuis van Ter Weel en het verzorgingshuis Nieulande in Krabbendijke fuseren op 1 ja nuari 1997. Die stap ligt voor de hand omdat ze onder één dak zitten en in de praktijk al één or ganisatie vormen. Het complex draagt al geruime tijd één naam: Zorgcentrum Krabbendijke. Stichting Ter Weel en Stichting Bejaarden Krabbendijke bekrachtigen volgende week de fusie. Beide partijen kennen elkaar al sinds 1988, toen werd geregeld dat de zestig bedden tellende verpleeghuisdependance van Ter Weel aan Nieulande zou worden vastgebouwd. Twee jaar later kwam het nieuwe be jaardenoord gereed, de ver- pleegvleugel volgde in 1994. Kernbestuur Niet lang daarna besloten de besturen tot vergaande samen werking. Er werd een kernbe stuur gevormd, met vertegen woordigers van Ter Weel en Nieulande. Van meet af aan heeft Ter Weel maaltijden van Nieulande betrokken, wordt de centrale ontmoetingsruimte be- VLISSINGEN - Een 66-jarige Vlissinger is woensdag met ge weld beroofd van zijn bromscooter. Hij zat op een bankje in het Vlissingse Nollebos van de zon te genieten toen een nog onbekende man van 20 a 22 jaar naast hem kwam staan. Die pakte een boomstronk en begon op de 66-jarige in te slaan, die daardoor viel en diverse bloeduitstortingen opliep. De dader ging er daarna vandoor met de bromscooter van de man. De scooter, een donkerrode Hyosung Rush met het verzekerings plaatje JZP-154, heeft een waarde van ongeveer 3.200 gulden. VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissinger is donderdagmid dag aangehouden nadat hij drie loempia's had weggenomen uit een winkel aan de Glacisstraat in Vlissingen. Omdat de man, na een eerder vergrijp, pas tien dagen op vrije voeten was, wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie. GOES - Vanaf een bouwterrein aan de Beethovenlaan in Goes is tussen dinsdagavond en donderdagochtend voor honder den guldens aan dakbedekkingsmateriaal ontvreemd. Om het terrein op te komen werd een hek opengeknipt. De politie vermoedt dat gebruik werd gemaakt van een aanhanger of een kleine vrachtwagen om het materiaal mee te nemen. MIDDELBURG - Inbrekers hebben woensdagnacht in een antiekwinkel aan de Gortstraat in Middelburg een vitrine-, ruit, een zwaard en twee spekstenen leeuwen vernield. De waarde van de spullen was niet bekend. Dezelfde nacht zijn uit een woning aan de Noordbeekseweg in Vlissingen onge veer honderd cd's gestolen. De dader kwam het huis binnen via een ingeslagen ruit. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - De bewoners van het Hofje Onder den Toren in Middelburg hebben donder dag een klacht ingediend bij de Woningbouwvereniging Mid delburg. Zij beschuldigen de WVM ervan hen vorig jaar sep tember een huurcontract voor onbepaalde tijd te hebben aan geboden, terwijl die toen al wist dat er winkels in het complex zouden komen. En er dus van op de hoogte was dat de huurcon tracten later weer zouden wor den ontbonden. „Als dat inderdaad zo blijkt te zijn, dan had de WVM de huur ders dat moeten melden. En dan heeft die nu dus een probleem", stelt bewoner M. Romijn, die de klacht mede namens de andere bewoners heeft ingediend. Hij baseert zijn vermoedens op het feit dat de ANWB eveneens rond september 1995 in de onderhan-- delingen over een Toeristisch Huis Zeeland is betrokken. Ge zien de eis van de ANWB dat het omliggende gebied moet wor den opgekrikt, moet dus bekend zijn geweest dat er winklels in het hofje zouden komen. De WVM moet dat dan ook hebben geweten, aldus de bewoners, j Volgens C. J. Meijler, voorzitter van het bestuur van de woning bouwvereniging, is de beschul diging 'echt uit de lucht gegre pen'. ,.De WVM is volstrekt niet betrokken bij de onderhande lingen over het Toeristisch Huis. Ons is pas begin dit jaar ge-j vraagd om tot verkoop van het hofje over te gaan." „Bovendien", voegt Meijler daaraan toe, „je zou als woning bouwvereniging toch wel stom zijn. Als je weet dat er iets gaat gebeuren, bied je de bewoners toch geen contract voor onbe paalde tijd aan. Dan kun je het complex voor veel minder geld: verkopen. Dat is toch volstrekt ohlogisch." van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden hoeft hele maal niet zo groot te worden en de pachters kunnen er beter uit verdwijnen. Gedeputeerde A M. Dek (CDA waterschap pen) heeft een duidelijke me ning over de toekomstige be stuurssamenstelling van Zeeuwse Eilanden. „Ik vind 35 bestuursleden vol doende. Veertig leden, zoals hel dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden schijnt te willen, is te veel voor een organisatie met een beperkt takenpakket. Want neem de provincie, met veel meer taken. Provinciale Staten telt 47 leden." Dek vraagt zich ook af: „Als het waterschap wel veertig leden krijgt, wordt de kwaliteit van het bestuur dan beter? Ik denk het niet. Ik vind 35 leden daar om een redelijk uitgangspunt." Volgens de gedeputeerde is bij 35 leden ook een goede verde ling over de categorieën in het waterschapsbestuur mogelijk. „De grootste groepering die het meeste betaalt, de ingezetenen, krijgt vijftien zetels. De catego rieën gebouwd (huiseigenaren), bedrijfsgebouwd en onge bouwd (pachters en landeigena ren) kunnen dan elk zes of zeven zetels krijgen." Als het aan Dek ligt, komen de pachters dus niet terug als apar te categorie. Hun financiële in- W breng is te klein, vindt hij, om hen één of twee eigen zetels te geven. „En één zetel is geen ze- c tel." Dek oordeelt dat het beter e is de pachters onder te brengen ee bij de categorie ongebouwd. „Want zij zouden als aparte groep ook een dagelijks be- v stuurder moeten leveren. Dat zou te veel zijn." Eigen geluid Zittend waterschapsbestuurder a en pachter C. J. Dieleman uit vv< Wissenkerke is fel tegen ophef- ?n fing van de categorie pachters. e Zij hebben een eigen geluid in te V:' brengen. Dieleman verwijst ook j naar interim-dijkgraaf drs. H. _r Eversdijk van Zeeuwse Eilan- f den, die heeft toegezegd dat hijj a zich 'sterk' zal maken voor be-i a houd van de categorie pachters „Hij moet zich aan zijn woord: houden." Eversdijk wil dat ook, maar I hijstaat voor een dilemma. Als I de pachters mogen blijven, zal dat volgens hem ten koste gaan de hele landbouwsector. Het zoui bovendien in strijd zijn met de wet. Voor gedeputeerde Dek: weegt dat ook zwaar. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden discussieert vandaag, vrijdag, over de sa menstelling van de toekomstige algemene vergadering. In december zal het algemeen be-| stuur over een nieuw kiesregle ment beslissen, waarna Pro vin-I ciale Staten en tot slot 'Den, Haag' nog hun zegje mogen doen. nut door bewoners van beide vleugels en worden nachtdien sten gecombineerd. Verder le vert Ter Weel zorg aan bewoners die in aanmerking komen voor het verpleeghuis maar daar nog niet helemaal aan toe zijn of wachten op een plaatsje. De in tegratie is versneld doordat Nieulande kampte met een zie ke directrice, die niet meer is te ruggekeerd- Sinds begin 1995 runt een manager bewoners- zorg, afkomstig van Ter Weel, beide huizen. Het bestuur heeft er geen bezwaar tegen als na de fusie de oude namen in zwang blijven, ook al staat er Zorgcen trum Krabbendijke op de gevel, 16 en 17 november 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (0111) 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280., zat. locatie Brouwersha ven, zon. locatie Scharendijke. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster- land, tel. (0111)641280. Tandartsen: P. van Malland, Oude Moolweg 32, Renesse, tel. (0111)461942. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geópénd za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M.B.M. Ver- haak, p/a Varremarkt 7, Zierikzee, tel.(0111)412180. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De werkzaamheden aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede zijn deze week begonnen. Het gebied tus sen de Burghse Ring en de Kraaijensteinweg wordt autoluw ge maakt. Fietsers en voegangers krijgen het primaat. Voor gemo toriseerd verkeer wordt een dertig-kilometerzone ingesteld. De reconstructie van de weg maakt onderdeel uit van het mobili teitsscenario van de gemeente Westerschouwen. Het is de bedoe ling dat op deze weg, waar vooral campings en bungalowparken aan grenzen, alleen nog bestemmingsvei'keer komt. Doorgaand verkeer zal, vooral in het hoogseizoen, een andere route moeten kiezen. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 34