Democratie tegen extreem-rechts PZC De mens als toeval in het heelal m PZC Juiste man of vrouw Zaïre is al vele jaren vertrouwd met interventies vrijdag 15 november 1946 feiten en meningen Ratten dwing je toch ook uit hun holen te komen? Een voorzitter van de Tweede Kamer dient in het vervolg niet pardoes op de voorname zetel in het parlement te worden geparachuteerd. Eerst moet er een profielschets komen en er moet een keus kunnen worden gemaakt uit meer kandidaten. Met de ze afspraken lijkt de Tweede Kamer donderdag een streep te hebben gezet onder de merkwaardige gang van zaken over de opvolging van Kamervoorzitter Dee- tman. De CDA'er Bukman kan - ondanks dat hij geen vrouw is en als Kamerlid betrekkelijk onervaren - de voorzittershamer van zijn partijgenoot overnemen. Volgende keer beter, is de conclusie van het spoedde- batje over de vervulling van Deetmans vacature. De discussie over Bukmans kandidatuur voor het voor zitterschap heeft tot gevolg dat hij licht beschadigd in de voorzitterszetel plaatsneemt. PvdA WD en D66 hebben duidelijk laten blijken dat hij wat hen betreft tweede keus is. Ze zien meer meer in Doelman-Pel, eveneens CDA als Deetmans opvolger. Weliswaar prees de WD'er Weisglas Bukman als 'een zeer achtenswaar dige kandidaat met een grote staat van dienst als oud minister en oud-CDA-voorzitter', maar die loftuiting doet toch wel sterk denken aan de vileine manier waar op Wim Kan in de jaren 70 bewindslieden 'héél be kwaam' noemde. Sinds hij na het terugtreden van het laatste kabinet Lubbers het ministerie van Landbouw in andere handen moest geven, heeft Bukman een tame lijk onopvallend bestaan als Kamerlid geleid. De drie partijen van de paarse coalitie hebben het CDA in de opvolging van Deetman in een ongemakkelijke positie gemanoeuvreerd. Het is gebruikelijk dat de Tweede Kamer, als eenmaal duidelijk is uit welke partij de nieuwe voorzitter moet komen, de vanuit die partij gestelde kandidatuur moeiteloos overneemt. Deze keer leek het niet anders te gaan, tot PvdA WD en D66 er in eens een punt van gingen maken dat de Kamervoorzit ter deze keer wel eens een vrouw zou kunnen zijn - alsof het geslacht er in deze functie iets toe doet. Ze herken den in Doelman-Pel daarvoor een geschikte kandidaat. Hiermee dwongen ze het CDA wel heel dicht om Buk man heen te gaan staan. Fractievoorzitter Heerma moest zelfs vanuit Sint-Maarten bassen dat kandida ten voor het Kamervoorzitterschap geen baaltjes meel zijn die eenvoudig kunnen worden omgeruild. De stoelendans in de politiek om de veel publiciteit trekkende post van Tweede-Kamervoorzitter, het def tige voorzitterschap van de Eerste Kamer en de in vloedrijke positie van vice-voorzitter van de Raad van State zal ongetwijfeld blijven. Zolang PvdA WD en CDA elkaar qua grootte enigszins in evenwicht hou den, blijft het een kwestie van eerlijk delen. Dat de kwaliteiten van kandidaten voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer aan een profielschets kunnen worden getoetst, is in elk geval een mogelijkheid om in die functie de juiste man of vrouw te benoemen. vrijdag 15 november 1996 van onze verslaggever Jan Schinkelshoek Een hele geruststelling: in de Tweede Kamer zou hij in elk geval zijn afgehamerd. Waarne mend parlementsvoorzitter Zijlstra maakte zich deze week, te midden van alle opwinding over ex- treem-rechts, een tikkie belachelijk. Publiekelijk wond hij zich or over de centrumdemocratische parlementariër Zonneveld, die - als gemeente raadslid in Schiedam - de bedreigingen van zijn geestverwant Glimmerveen aan het adres van een Kamerlid en een hoofdredacteur nog eens dunne tje overdeed. Overijverig distantieerde de vervanger van Ka mervoorzitter Deetman zich 'scherp' van die uit latingen. Om er nogal hol aan toe te voegen dat Zonneveld 'tot de orde zou zijn geroepen" als hij zijn uitspraken in de Tweede Kamer zou hebben gedaan Nederland heeft het moeilijk met extreem-rechts Hoe te reageren? Zijn acute tegenmaatregelen no dig? Of dreigt er een overreactie? Sinds enige tijd is de radicale kern rond splintergroepen als de Ne derlandse Volksunie en CP'86 druk aan het provo ceren. Wat begon als een een persoonlijke, racisti sche aanval op een Kamerlid-van-Surinaamse- afkomst, is twee weken later uitgelopen op een reeks grove, intimiderende uitvallen naar alles en iedereen die extreem-rechts voor de voeten komt. Het is pas een opmaat voor 'hardere acties', wordt voorspeld. Angstaanjagend Van die provocaties gaat iets heel dreigends, iets heel angstaanjagends uit. Vandaar dat iedereen om actie tegen extreem-rechts begint te roepen. En niemand meent te kunnen achterblijven. Hoe groot is het gevaar eigenlijk? Door al dat ru moer, al die drukte en al dat lawaai lijkt het risico groter dan het in werkelijkheid is Extreem rechts is bedreigend, maar niet bedreigender dan, pakweg, een of twee jaar geleden. Vermoedelijk is er niet veel meer aan de hand dan een wat troebel partijtje touwtrekken tussen wat je de 'gematigden' en de 'radicalen' zou kunnen noemen, de vreemdelingenhaters en de nauwe lijks verbloemde nazi-sympathisanten. Lange tijd had de ogenschijnlijk gematigde vleugel, vooral sterk in Janmaats CD, de overhand. Maar er zijn enige tekenen die wijzen op een radicalise ring, waardoor obscure types als Glimmerveen en Mordaunt een kans krijgen. Luidruchtig presen teren zij zich als een krachtig alternatief. Niet frisser Het beeld wordt er bepaald niet frisser op. Maar daarom is 'er nog geen extreem-rechtse 'Machü- bernahme' op handen. Die extreem-rechtse provocaties veroorzaken aan het Binnenhof verwarring, nerveuze onzeker heid zelfs. De PvdA dringt aan op een verbod van partijen als NVU en CP'86. De WD wil het Wet boek van Strafrecht aanscherpen. Het CDA pleit voor een steviger, minder vormelijk optreden van politie en justitie tegen lieden als Glimmerveen. En D66 werkt aan voorstellen om iemand die we gens discriminatie is veroordeeld het kiesrecht af Joop Glimmerveen (m), de leider van de rechls-extremistische Nederlandse Volks Unie (NVU), in gezel schap van enkele aanhangers. foto Rob Zijlstra/GPD te nemen. Minister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) denkt meer aan maatregelen als het stopzet ten van subsidie en tijdelijke beperking van zend tijd op radio en tv. Maar werkt een tegenoffensief niet averechts? Is een al te stevige aanpak soms koren op de molen van lieden als Glimmerveen? Maakt het geen mar telaren? Hoe moet een democratie omgaan met anti-demo cratische elementen? Hoe tolerant moet een tole rante samenleving zich opstellen tegenover intolerante meningen? Hoe serieus moet de demo cratie zichzelf nemen9 Gelden democratische grondrechten zoals de vrijheid van meningsui ting. de vrijheid van vergadering en de vrijheid van beweging ook voor anti-democratische krachten? Dat is een van de lastigste problemen waarmee niet alleen een land als Nederland worstelt. Wie afwijkende geluiden toelaat, loopt het risico mee te werken aan ondermijning van wat hem lief en dierbaar is. Wie grijpt naar krachtige tegenmaat regelen om anti-democratische opvattingen te bestrijden, vervalt tot eenzelfde soort methoden als waardoor dictaturen zich kenmerken. Andere uiterste Verbieden, doodzwijgen en openlijk attacqueren - dat zijn ruwweg de drie meest gepraktiseerde be strijdingsmiddelen. Lange tijd was negeren het meest populair. Als Janmaat in de Tweede Kamer het woord nam, verliet iedereen demonstratief de zaal. Die methode is niet erg effectief gebleken: extreem-rechts verdween niet. Van de weeromstuit dreigt men in het andere ui terste te vervallen: het verbieden van partijen die stelselmatig de grenzen van democratie en rechts staat overschrijden. Dat is een andere vorm om' het probleem onzichtbaar te verklaren, populair onder struisvogels: wat je niet ziet, is er nietAlsof een ondergrondse Glimmerveen niet veel gevaar lijker is. Nee, de beste methode is het openlijk attacqueren van alles wat zweemt naar anti-democratische en intolerante opvattingen. Weerspreken, reageren, er tegen in gaan, uitleggenhoe verderfelijk het ge- dachtengoed is, aantonen hoe zwak en weinig doordacht de aanpak is, het ware gezicht onthul len - een democratie leeft bij dat soort publieke debatten. Je moet dekracht van de democratie ge bruiken om de zwakte van anti-democratische opvattingen bloot te leggen. Weerspreken Vanzelfsprekend is zo'n democratische bestrij- dingsmethode van extreem-rechts geen vrijbrief voor beledigende, opruiende, intimiderende en racistische taal en dreigementen. Een rechtsstaat heeft grenzen, vastgelegd in het Wetboek van Strafrecht. Het is de taak van politie en justitie die grenzen te bewaken, minder angstvallig dan vaak het geval is geweest. Niet doodzwijgen, niet verbieden, maar actief weerspreken en weerleggen. Wie ratten wil be strijden, dwingt ze toch ook uit hun holen te ko men? GPD Jan Schinkelshoek is hoofdredacteur van de Haagsche Courant/Goudsche Courant. Willem B. Drees stelt schepping te boek door Clemens Ingwersen Zaïre heeft vanaf de eerste dagen van zijn onfhan- kelijkheid op 30 juni 1960 te maken gehad met tal van buitenlandse interventies. Begin jaren zestig hebben de Verenigde Naties met vast beradenheid het land voor uiteenvallen behoed. De Vei ligheidsraad beraadt zich nu over ingrijpen om een mil joen vluchtelingen in de pro vincies Kivu in het oosten van Zaïre bij te staan. Naast de VN-bemoeienissen is Zaïre (dat tot 1971 Congo heette) het slagveld geweest voor Belgische, Franse, Ma rokkaanse, Amerikaanse en Portugese militairen. Voorts hebben allerlei ongeregelde strijders in het kolossale land gevochten, vooral Zuid- Afrikaanse huurlingen, maar ook revolutionairen als Ernesto 'Che' Guevara. Een overzicht: Juli I960 Tien dagen na de onafhanke lijkheid op 30 juni grijpen Belgische troepen in na on geregeldheden in Elisabeth- ville in de rijke zuidelijke provincie Katanga (thans Lubumbashi in Shaba). Ka- tanga scheidt zich af met steun van België en blanke huurlingen. De nationale regering vraagt de VN in te grijpen. Al na en kele dagen komen de eerste blauwhelmen aan. Belgische troepen vertrekken met de komst van VN-troepen, be halve uit Katanga September 1961: VN-secretans-generaal Dag Hammerskjöld komt bij een van zijn missies naar Katan ga onder nooit opgehelderde omstandigheden bij een vliegtuigongeluk om het le ven. December 1962-januari 1963: Blauwhelmen gaan in het of fensief en maken in enkele weken tijd een einde aan de afscheiding van Katanga. Ondanks de Koude Oorlog geldt de VN-missie als een succes. November 1964: Rebellen veroveren Stanley- stad (thans Kisangani) in het noordoosten en gijzelen Bel gische en Amerikaanse bur gers. Amerikaanse en Belgi sche troepen grijpen in. De rebellen worden teruggedre ven naar de oevers van het Tanganyika-meer, waar zij met Chinese wapens en Cu baanse adviseurs (onder wie de revolutionair Guevara) nog maanden stand houden. April 1977: Katangese oud-gendarmes van het Congolees Nationaal Bevrijdingsfront (FLNC) vallen vanuit Angola het zui den van Zaïre binnen. Het re geringsleger weet hen terug te dringen met hulp van Ma rokkaanse troepen, die dooi de Franse luchtmacht naar het strijdtoneel worden over gevlogen. België en de VS steunen de Zaïrese regering. Mei 1978 In een bliksemaanval ver overen de FLNC-rebellen vanuit Angola en Zambia de steden Kolwezi en Muts- hatsha in de provincie Sha ba. Frankrijk en Belgie slaan met parachutisten de rebellie neer. September 1991: België en Frankrijk sturen gedurende ongeveer een maand commando's naar met name de hoofdstad Kins hasa om landgenoten te eva cueren. Aanleiding vormen ernstige gewelddadigheden door een zelfs voor Zaïrese begrippen ernstige economi sche en politieke crisis. Brus sel en Parijs hopen dat de in terventie president Mobutu onder druk zou zetten om zijn regime te democratise ren, maar die opzet faalt Januari 1993: Muitende legereenheden slaan aan het plunderen en schieten de Franse ambassa deur dood. Belgie, Frankrijk en Portugal sturen troepen naar Kinshasa om buiten landers te evacueren. April 1993: Een aantal Zaïrese bewinds lieden onder wie de toenma lige minister van Communi catie Lambert Mende vragen de VN dringend om een inter ventie. Als reden noemt Men de de politieke impasse en het tomeleloze geweld in het land. Mende maakt met na me melding van de geweld daden en vervolgingen in de oostelijke provincie Kivu De VN komen niet. ANP van onze verslaggever Jan ter Haar Misschien is alles wat er we tenschappelijk is vastge legd niet meer dan een selectie ve waarneming vanaf een bepaalde plek. Als we in een trein leven en we kijken uit het raam, dan zullen we constate ren dat de spoorbomen bij de overwegen altijd gesloten zijn. Dat wij nooit open overwegen zien, komt doordat wij de we reld vanuit de trein bekijken." De natuurkundige, theoloog en filosoof Willem B. Drees heeft een ongemeen boeiend boekje geschreven. 'Van niets tot nu. een wetenschappelijke schep pingsvertelling.' De kleinzoon van voormalig minister-presi dent Drees bekleedt aan de Uni versiteit Twente de Nicolette Bruining-leerstoel 'voor na tuur- en techniek-filosofie van uit een vrijzinnig protestants perspectief'. Hij schreef een ori ginele visie op onze wereld om lezers ervan te inspireren "tot een open en verantwoordelijke omgang met de eigen wijsheden van geloof en wetenschap'. Het heelal waarin wij leven lijkt in zijn ogen veel groter dan no dig is voor ons soort leven. Ei genlijk hebben we niet veel meer nodig dan ons eigen zon nestelsel. Had het niet een beet je minder gekund, vraagt Drees zich af. „De zinloos gigantische omvang lijkt te pleiten tegen de gedachte dat er een schepper is die leven, en met name bewust en verantwoord leven tot stand zou willen brengen." Aftrap Was er een feitelijke aftrap, een scherpe grens tussen niets en iets? Of was het een schemerige overgang als tussen nacht en dag. Wetenschappers kunnen veel verklaren maar aan de grenzen duiken steeds weer vra gen op. Zelfs al zouden kosmo logie en natuurkunde met een complete theorie over het heelal komen, dan nog blijft de vraag onbeantwoord waarom er een werkelijkheid is zoals die we tenschappelijk is beschreven. De natuurwetenschappelijke weg naar kennis mag dan zeer succesvol zijn gebleken, daar aan hoeft volgens Drees niet de arrogantie gekoppeld te worden dat we op deze manier alles rest loos kunnen verklaren. Hij ci teert de natuurkundige Charles Misner: Te zeggen dat God het heelal geschapen heeft, ver klaart noch God noch het heelal, maar het houdt ons open voor geheimen van ontzagwekkende majesteit die we anders mis schien zouden veronachtzamen. De eerste tien miljard jaar van het heelal acht hij in een verant woorde visie op het menselijk bestaan niet eens zo belangrijk. Echter door aandacht te beste den aan deze lange voorperiode zonder mensen, kan eerst dui delijk worden hoezeer de mens heid verbonden is met de rest van het heelal. De schrijver Mark Twain vergeleek de tijd van de mens in de bio-keten met het laagje verf op de bovenste knop van de Eiffeltoren. En dan ook nog bij toeval. Geluk of pech In het verleden is het steeds een kwestie van geluk of pech geble ken welke levensvormen de fak kel van het leven verder konden dragen. De dinausaurussen hadden zo'n 65 miljoen jaar ge leden pech en waren niet voor bereid op de inslag van een grote meteoriet of komeet en de ge volgen die dat had voor het kli maat. Door een ramp was het voor hen voorbij en ontstond er ruimte voor nieuw leven waar onder dat voor de mens. In die zin danken we volgens Drees ons bestaan niet in astrologi sche maar in biologische zin aan de stand van de sterren. Een andere gelukkige omstan digheid was dat er bij de mens apen in Afrika zich een rechtop- lopende variant ontwikkelde. Anders zouden de mensapen ondanks hun interessante mo gelijkheden wellicht beperkt zijn gebleven tot marginale soorten zoals de chimpansee en de gorilla. Drees zegt het de spe cialist in fossielen Stephen J. Gould na. die de mens, homo sapiens, beschreef als 'een klei ne twijg aan een onwaarschijn lijke loot van een toevallige tak van een gelukkige boom.' Intelligentie bij de mens is geen vanzelfsprekend product van de evolutie geweest. Ze is slechts in één van de meer dan miljard soorten tot stand gekomen. „Er gens een van de vele wissels in een andere stand en ons soort bewust leven zou hier nooit zijn ontstaan." De toevalligheid en de kwetsbaarheid van de soort mens, maakt haar tot iets bij zonders. De menselijke moge lijkheid van bewustzijn, van re flectie op het eigen gedrag, is ontwikkeld tot een hoogte die elders op aarde niet voorkomt Voor Drees is het een basis voor vrijheid en verantwoordelijk heid. De uitkomst daarvan ligt voor hem niet vast in een onaf wendbaar, alleen door wetten bepaald proces maar acht hij een product van geschiedenis. Religies In de menselijke evolutie vor men religies een wezenlijk be standdeel. Met name in de om gang met aspecten van de werkelijkheid die niet te over zien zijn, niet begrepen en be- heersd kunnen worden, spelen ze een belangrijke rol. Ze heb ben vorm gegeven aan een soci ale structuur met geboden en verboden. Intussen ontwikkelt de religie zich. Het onweer is geen stem van de goden geble ken, maar wetenschappelijk te verklaren. Dat betekent volgens Drees niet dat wij ons niet meer verwonderen over de werkelijk heid waar wij èn het onweer deel van uit maken. Het bestaan een mysterie. GPD 'Van Niets tot Nu: een wetenschap pelijke scheppingsvertelling'. Wil lem B. Drees: 19,90. Uitgeverij Kok Kampen, ISBN 90 242 7969 0 (Advertentie) G U CC I feliciteert 23 Tl c m 2 m JHÜ z co 5 2 w z Unie met Indonesië De commissie-generaal, die namens Nederland de onder handeling met de Republiek Indonesië voert, stelt voor het koninkrijk om te zetten in een Nederlands-Indische Unie on der één staatshoofd, namelijk koningin Wilhelmina. Die unie zou uit twee leden be staan: de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden, waartoe Ne derland, Suriname en de An tillen behoren. Tekort aan verse vis Er is een nijpend tekort aan verse vissoorten als schelvis en kabeljauw. De schaarse vis die nog wordt gevangen gaat voor een deel naar het buitenland met name naar Engeland. Al leen haring wordt in zeer ruime mate aangevoerd. The Ramblers jubileren Het dansorkest- The Ramblers viert deze maand zijn twintigja rig bestaan. De officiële huldi ging is in het Amsterdamse Ci tytheater. Schoenenbonnen De leider van de distributie kring Middelburg maakt bekend dat inwoners van Mid delburg en St. Laurens, wier stamkaartnummer eindigt op cijfer zeven en die na 31 decem ber 1944 geen bon voor gewone, beroeps- of Amerikaanse schoe nen hebben ontvangen, een schoenenbon kunnen afhalen op Zuidsingel, lokaal 4, loket 2. Willem B. Drees: de toevalligheid en de kwetsbaarheid van de soort mens maakt haar tot iets bijzonders. foto G PD Directie: K Scherphuis, W F dePagteren F van de Velde Hoofdredactie: A L Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel (0118)681000 Goes: Voorstad 22. 4461 KNGoes Tel (0113)273000 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck. Gentsèstraat 12. Tel (0114)314058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000: Redactiefax. (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19 00 uur. in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag l/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren dcor de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00. franco per post j 119,00. per maand 33.00. per jaar 350.00; franco per post f 460,00. bi) automatische afschrijving per termijn 1.50 korting, losse nummers maandag t/m vrij dag 1.60. zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek nr 3754316 tn.v PZC ab. rek Vlissingen Advertentietarieven: 176 cent per mm. minimumprijs per advertentie 26,40. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuurmaandag I t/m vrijdag 9.30-12 00 uur Tel (0118)484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2