Zeeuwse talenten rijpen bij NAC Minnaert, Diroux en Langeveld in de wachtkamer Diroux is nog wisselvallig Minnaert heeft het moeilijk Langeveld veel sterker ^FUJIFUM PZC vrijdag 15 november 1996 John Karelse, geboren en getogen in Wemeldinge, staat al sinds jaar en dag tussen de palen bij de Bredase eredivisieclub NAC. Als de voortekenen niet bedriegen, heeft de doelman op korte termijn niet meer het Zeeuwse alleenrecht in het eerste elftal van de Brabantse eredivisieclub. Enkele weken geleden waren de Zeeuwen al in de meerderheid op de reservebank. Trainer Wim Rijsbergen koos voor drie jonge, aanstormende talenten als appeltjes voor de dorst: Dominique Diroux (18) uit Vlissingen, Björn Langeveld (18) uit Oost-Souburg en Mare Minnaert (20) uit Eede. Het weer in Breda is niet bepaald om vrolijk van te worden. Het is koud en uit de dikke mist valt een miezerig re gentje. In het schitterende stadion staan vele gezichten op zeven dagen onweer. Het gaat slecht met NAC. De ploeg met Europa-Cupaspiraties staat na veertien wedstrijden op de twaalfde plaats. Vier gewonnen, drie gelijk en zeven verloren. 'Het hellende vlak mag niet veel steiler worden', waarschuwde voorzitter Peek drie dagen eerder. Het gevaar daarvoor is echter groot, 's Avonds gaat NAC naar Feyenoord en zon dag komt Ajax op bezoek. Akkoord, een goed resultaat tegen één van de twee top- ploegen kan de rust in de tent terugbren gen, maar Peek gelooft er niet zo in. 'Elk punt is meegenomen, maar verlies je, dan wordt de vraag belangrijk hoe je verliest', dekt hij zich in. NAC verloor dinsdag van Feyenoord (1-0), maar ondanks deze zo veelste tegenvaller heeft het hondstrouwe Bredase publiek de hoop nog niet opgege ven. Voor de kassa stond begin deze week een lange rij. Zondag, bij NAC-Ajax, is het Fuji-stadion voor het eerst dit seizoen uitverkocht. Dominique Diroux en Björn Langeveld hebben geen weet van de problemen. Ze duwen lachend de deur naast het infor matieloket open en ze zullen ook weer la chend naar huis gaan. Op hun schouders rust nog niet de verantwoordelijkheid, die de spelers van de eerste selectie voe len. Ze zijn in opleiding, trainen met de tweede selectie en mogen fouten maken. Als amateur investeren ze in de toekomst. Voor Mare Minnaert, die even later aan schuift, liggen de zaken anders. Hij is full- proftraint met de grote jongens en wordt, hoewel hij nog maar nauwelijks van de re servebank is afgeweest, wél aangespro ken door het pubhek. Minnaert wordt omgeschoold tot rechtsback. NAC heeft aanvallers genoeg, maar verdedigers... E'tjes Diroux en Langeveld kennen elkaar al lang. Ze begonnen allebei op hun vijfde met voetballen. Diroux bij Walcheren, Langeveld bij RCS. Al bij de E'tjes speel den ze tegen elkaar. Diroux - zoon van een Duitse moeder en een vader van het Ca- raïbische eiland Martinique - als spits, Langeveld -Nederlandse vader, Molukse moeder - als verdedigende middenvelder. Later kwamen ze elkaar tegen op de Scheldemond, een Vlissingse school voor voortgezet onderwijs. Bij elke nieuwe RCS-Walcheren of Wal- cheren-RCS stonden ze tegenover elkaar. Duidelijk hei-kenbaar, want toen al waren ze de langsten van het hele spul. In de lucht was Diroux het sterkst, over de grond Langeveld. Mare Minnaert kennen zenogmaar net. Hij sleet zijn jaren aan 'de overkant'. Woonachtig in Eede, voetbalde hij bij Sint Laureins, FC Eeklo en Hoek. Björn Langeveld, een volle neef van Kloe- tinge-trainer Paul Telussa, kent NAC al wat langer. Minnaert en Diroux zijn er pas sinds augustus, Langeveld kwam een jaar eerder. De Souburger, die tot zijn zeven tiende bij RCS bleef voetballen, wordt al jaren gezien als groot talent. Sparta, PSV, Feyenoord, RBC en zelfs Ajax waren ook in hem geïnteresseerd. Er wordt lang niet altijd zorgvuldig om gesprongen met jeugdig talent, heeft ook Langeveld ervaren. Louche Belgische makelaars kwamen met contracten, waaronder hij alleen maar een handteke ning hoefde te zetten. Na een test-trai ning bij Sparta zou hij worden terugge beld. Dat was twee jaar geleden en hij heeft nog steeds niets gehoord. Indringer Bij Ajax ging het anders. Hij speelde op zijn vijftiende een testwedstrijd tegen spelers uit de selectie. Die beschouwden hem als een indringer en trachtten hem met alle mogelijke middelen het spelen te beletten. Langeveld werd gewogen en te licht bevonden. „Terecht", zegt hij nu. „Ik moest daar dingen doen die ik helemaal niet kon. Ik was gewoon niet goed ge noeg." Bij NAC worden de zaken goed aangepakt, vindt de Souburger Hij wordt Dominique Diroux, Mare Minnaert en Björn Langeveld (van links naar rechts) voelen zich thuis bij NAC. serieus genomen, krijgt volop gelegen heid tot het spelen van wedstrijden en wordt ook naast het voetbal goed bege leid. Langeveld is vast van plan te slagen. Hij heeft als RCS'er wat dat betreft drie voor beelden: Danny Blind en de tweeling Dennis en Gérard de Nooijer. „Ik wil dat later in het clubhuis mijn foto naast die van Blind, Dennis en Gérard komt te han gen." De carrières van Diroux en Minnaert ver liepen heel wat minder geleidelijk dan die van Langeveld. „Ik had me al ingeschre ven op de Hogeschool Zeeland toen NAC opeens belde", vertelt Diroux, met zijn 1.94 meter nog zeven centimeter langer dan Langeveld. Het was de eerste club uit het betaalde voetbal die interesse toonde. Voordien speelde de Vlissinger voor Wal cheren en Middelburg Al. Bij die laatste club toonde hij zich een goaltjesdief. In twee seizoenen scoorde hij 3 6 keer voor de juniorenploeg, die van de tweede naar de eerste divisie promoveerde. Middelburg 1 hielp hij uit degradatiezorgen door aan het slot van de competitie vijf belangrijke doelpunten te maken. „Ik dacht eerst: dat doe ik. Ik ga naar NAC. Maar m'n school komt op de eerste plaats, dan pas voetbal. Maar hoe langer ik hier ben, hoe belangrijker ik mijn voet balcarrière ga vinden", erkent Diroux Dat is niet zo verwonderlijk. Hij wordt bij NAC nu al uiterst serieus genomen. Ton Lokhoff. de trainer van NAC 2, is opval lend vaak met hem bezig. Vooral op tac tisch gebied is hij Diroux aan het kneden. Keer op keer duikt daarbij de naam van Pierre van Hooijdonk op. Lokhoff speelde enkele jaren samen met de lange Braban der en ziet in Diroux een potentiële opvol ger Vreemd is het niet. Diroux en Van Hooijdonk zijn ongeveer even lang, zijn beiden spits en lijken ook qua uiterlijk op elkaar. En ook andere trainers praten over Van Hooijdonk wanneer ze Diroux zien. 'We hebben Pierre centimeters hoger le ren springen. Dat gaan we bij jou ook doen'. Rechtsbuiten Met Mare Minnaert ging het minstens even snel als met Diroux. Vorig jaar om deze tijd was de Eedenaar nog niet zeker van een basisplaats bij Hoek. Hij maakte optimaal gebruik van de geboden kansen en groeide binnen enkele maanden uit tot een gevreesde rechtsbuiten. In april klop te NAC bij hem aan, een paar weken latei- werd het contract getekend, Minnaert is fullprof en hoeft zich met niets anders be zig te houden dan met voetbal. De andere twee gaan ook nog naar school. Diroux volgt een HBO-opleiding toeris me („ik zie kansen op Martinique"), Lan geveld zit op de Meao. Tot 1 december hebben ze een kamer in het Bastion-hotel. Daarna verhuizen ze naar het NAC-inter- naat, dat gevestigd is in het stadion Ze zij n intussen echte vrienden geworden Hoewel ze hele dagen op eikaars lip zitten („en ook op de training staan we telkens tegenover elkaar") gaan ze in het week einde ook nog eens samen stappen. Min- néert is aan het verhuizen. Hij zat in een gastgezin, maar daar kon hij niet aarden. Nu gaat hij op zichzelf wonen. De leiding van NAC zegt tevreden te zijn over de inbreng van de drie Zeeuwen Daarom zaten ze al verschillende keren op de bank. Diroux kreeg zelfs al wat speeltijd. Op 13 oktober, thuis tegen FC TVvente. mocht hij twintig minuten voor tijd - bij een 0-1-achterstand - invallen. Binnen twee minuten stond het gelijk Diroux trok een gaatje, Graham Arnold kwam vrij en schoot raak. In de laatste minuut scoorde John Bosman 1-2. Diroux kreeg meteen daarop nog een kans, maar zijn kopbal ging rakelings naast. Langeveld mocht één keer warmlopen. Alles wees erop dat hij tegen FC Gronin gen zou invallen. Trainer Rijsbergen wil- foto's Dirk-Jan Gjeltema de een extra slot op de deur om de 1-0- voorsprong te verdedigen. Toen Romano Sion een kwartier voor tijd met een lobje John Karelse verschalkte, wist Langeveld dat het bij warmlopen zou blijven. Minnaert kwam in het veld tijdens de be kerwedstrijd tegen Kozakken Boys (3-2- zege). Vlak voor tijd kreeg hij een kop- kans. Zijn inzet werd echter op de doellijn gekeerd. „Ik moet nog veel leren", erkent de Zeeuws-Vlaming „Ik heb net in een gesprek met de trainers gevraagd of ze meer aanwijzingen willen geven. Soms had ik het idee dat ik het zelf moest uitvin den. Ze toonden begrip en gaan me strak ker begeleiden. Daar kan ik alleen maar beter van worden." NAC 2 speelt in de reserve ere-divisie. De ploeg staat met zes uit vijf onderin de middenmoot „Maar we kunnen alleen maar stijgen", weet Björn Langeveld. „We hebben tegen de vier topploegen ge speeld." Hoewel ze in het Bredase nog niet erkend worden als topvoetballers, gaan toch al veel deuren voor hen open. Diroux: „Ik ging om contactlenzen bij een opticiën, die ook sponsor bleek te zijn van NAC. Toen ik wilde afrekenen hoefde dat niet. 'Jij bent toch Dominique Diroux?', vroe gen ze. 'Nou dan hoef je niet te betalen'." Koen de Vries Ton Lokhoff over Dominique Diroux: ,.Ik moet erkennen dat, toen ik hem bij Middelburg A1 zag spelen, me teen dacht aan Pierre van Hooijdonk. Maar wees voorzichtig om die twee met elkaar te vergelijken. Pierre was 21 toen hij hier kwam en is nu hij 26 is. al een absolute topper. Dominique heeft nog een lange weg te gaan. Hij komt natuurlijk van een laag niveau. Aan handehngssnel- heid. het beschermen van de bal, het bewegen naar de goede plaats en nog meer zaken moeten we hard werken Bovendien is hij nog wissel vallig. Tegen Melchiot van Ajax speelde hij een hele goede wedstrijd Een iveek later tegen Excelsior, dat onderaan staat, lukte er bijna niets." Ton Lokhoff over Mare Minnaert: ..Marc had hier een hele sterke start. Maar dat zie je vaak bij spelers, die aan iets nieuws beginnen. Nu heeft hij het moeilijk. Hij traint veel meer, het niveau ligt veel hoger Dat heeft zijn weerslag. Het is belang rijk dat hij weer snel uit het dipje komt. Hoewel sommige voetballers daar nooit meer uitkomen heb ik er bij Mare wel vertrouwen in. Het is een sterk ventje. Volgens mij moet hij een goede rechtsback kunnen ivorden. Hij is snel en heeft het goede karakter voor die positie." Ton Lokhoff. trainer van de tweede selectie, over Björn Langeveld: „Hij is in vergelijking met vorig jaar een stuk sterker geworden. Hij heeft daarom ook meer verant woordelijkheid gekregen in NAC 2 Vo rig jaar speelde hij op het middenveld, nu centraal in de verdediging. Björn is snel, kopsterk en lekker agressief. Qua concentratie komt hij nog te kort. Die wisselt sterk Ook zijn passing moet flink verbeteren. Daaraan zijn we dan ook hard aan het schaven Of het moeilijker is voor een centrale verdediger om in het eerste te komenDat denk ik niet. Iedereen heeft zo zijn eigen verantwoordelijkheden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23