COURANT Kabinet onzeker over Zaïre-taak Vrouw verminkt na liposuctie, Vlissingse arts dient klacht in Ook struis vogel vlees kan gevaarlijk zijn Toenemend geweld tegen conducteurs Alpinisme tegen duivenpoep Vermiste Vlissinger duikt op in Parijs 4 WEKEN kunst cultuur r'% Van Mierlo wil Nederlandse troepen bij interventie breed mandaat meegeven Marklin lijft Trix in Drugsjacht Z-Vlaanderen 9 en 11 VOOR 14,25 Rustig weer Vandaag weinig wind uit een oostelij ke richting. Wel is het nevelig met zon. Het blijft droog. Temperatuur 6 gra den; minima rond het vriespunt. 239e jaargang no. 271 vrijdag 15 november 1996 losse nummers 1,60 Marianne Faithfull zingt met een verleden La* van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Wie uit angst voor de gekke-koeienziekte het run derlapje heeft laten liggen en is overgestapt op de struisvogel- biefstuk, komt bedrogen uit. Ook struisvogels blijken een ziekte te hebben die levensge vaarlijk kan zijn voor mensen. De Europese Commissie in Brussel heeft daarom deze week in overleg met de veteri naire experts van de vijftien lidstaten van de Europese Unie een importverbod afgekondigd voor levende struisvogels en struisvogel vlees uit Zuid-Afri ka. Tevens is een onderzoek in gesteld naar de kwaliteit van struisvogelvlees uit andere Afrikaanse landen. Het importverbod is afgekon digd, nadat Zuid-Afrika had gewaarschuwd dat zestien me dewerkers van abattoirs ziek waren geworden. Eén van hen is inmiddels overleden. Bij de struisvogelziekte gaat het om de zogeheten Crimean Congo Hemorrhagic Fever, een koorts die door een bepaald soort te ken wordt overgebracht. De ziekte komt ook voor bij runderen en varkens, maar is uit het vlees van deze dieren verdwenen als het een dag heeft kunnen besterven. Of dat ook voor struisvogelvlees geldt, is nog onbekend. Het on derzoek daarnaar zal vermoe delijk zo'n zes tot acht weken in beslag nemen. De ziekte is, aldus een woord voerder van de Commissie gis teren, in een kwart van de ge vallen dodelijk. Zuid-Afrika exporteerde vorig jaar 1882 ton struisvogelvlees naar Europa. Het overgrote deel ging naar Zwitserland. Slechts een „zeer geringe" hoe veelheid vond zijn weg naar de Nederlandse markt, aldus een woordvoerster van het Pro- duktschap voor Vee, Vlees en Eieren. GPD van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het kabinet buigt zich vandaag over de vraag of Nederlandse troepen wel moeten deel nemen aan een zinloos ge achte 'beperkte' missie in Zaïre. Nederland wil, in tegenstelling tot de VS en Canada, juist een breed mandaat geven aan de in ternationale interventie macht die naar Zaïre gaat. j Volgens minister Van Mierlo van buitenlandse zaken is het „vrij wel onmogelijk" de Rwandese vluchtelingen in Zaire terug te laten keren naar hun land zon der dat Hutu-strijders in Zaïre worden ontwapend. De Hutu- strijders houden momenteel grote aantallen vluchtelingen in gijzeling. Canada, dat de leiding zal nemen van de internationale troepenmacht, wil zich echter beperken tot repatriëring van de vluchtelingen. Ook de Ame rikanen hebben verklaard niet tot ontwapening van de Hutu- strijders te willen overgaan. Het Nederlandse kabinet stelt zich op het standpunt dat zonder die ontwapening geen blijvende oplossing voor de problemen in de Zaïrese regio wordt geboden. Minister Van Mierlo keert zich tegen een tweefasen-aanpak. Daarbij zou men zich voorlopig concentreren op het instellen van veilige corridors voor te rugkerende Rwandese vluchte lingen. In tweede instantie zou de interventiemacht dan moe ten overgaan tot ontwapening van de Hutu-strijders. De Nederlandse regering heeft zich steeds op het standpunt ge steld dat er alleen Nederlandse troepen naar Zaïre worden ge zonden als ook de Amerikanen deelnemen. Minister Voorhoeve GOPPINGEN - Marklin en Trix, veruit de bekendste fabrikanten van speelgoedtreintjes, gaan samen verder. Marklin lijft op 1 janua ri volgend jaar Trix in. De overname betekent volgens Marklin echter niet dat Trix van de i markt verdwijnt. De Trix-fabriek in Neurenberg, waar 230 mensen werken, blijft gewoon doordraaien. Alleen de directie en de ver- koopafdeling verhuizen naar het hoofdkwartier van Marklin in Göppingen ten oosten van Stuttgart. Marklin was vorig jaar goed voor een omzet van 263,2 miljoen mark. DPA is tijd voor directe maatregelen voordat wij weer een collega kunnen begraven. De NS reageren getergd op de beschuldigingen. „Het is klinklare nonsens. Het klopt ge woon niet. Het is geen manier van doen om een beeld te schet sen alsof het ons niets interes seert". aldus een woorvoerder. Hij wijst erop dat de NS 60 mil joen per jaar uittrekken om agressie en geweld tegen te gaan. Ook is er personeel aange nomen en een heel pakket maat regelen ingevoerd. Dat begint volgens hem al vruchten af te werpen. „Dat in de beleving van de con ducteurs de agressie toeneemt, daar kunnen we inkomen. Kijk om je heen. De hele samenleving verruwt. Als een ondernemings raad dan constateert dat voor vallen niet aan ons gemeld wor den dan verwacht je dat zij dat samen met ons gaan aanpakken. Zonder de meldingen kunnen wij ons pakket maatregelen niet inzetten." ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Conducteurs krij gen steeds meer te maken met geweld en agressie. Ondanks eerdere toezeggingen doet de directie van NS-reizigers te weinig om het probleem te be teugelen. Dit stelt de onderne- mingraad van NS-reizigers donderdag naar aanleiding van een enquête onder 400 conduc teurs. Ruim driekwart van de kaart- controleurs zegt dat de agressie toeneemt. Bijna driekwart er vaart ook dat er meer geweld op de trein is. Negentig procent vindt dat het bedrijf te weinig I prioriteit geeft aan het anti- agressiebeleid. Uit de enquête blijkt ook dat het personeel bijna nooit aan het management meldt dat het met geweld te maken heeft gehad. Als voornaamste reden geven de conducteurs op dat er niets ge beurt met de meldingen. „Het is ronduit schokkend dat ondanks een toename van ge- weid en agressie op de trein er nog steeds geen goede uitvoe ring is gegeven aan de anti agressie maatregelen", stelt de ondernemingsraad. Het steekt het overlegorgaan dat de NS beterschap beloven, maar er vervolgens -niets aan doen. „De Bambi-ogen van het management zullen niet langer aanvaard kunnen worden. Het (Advertentie) I'HTHK CHRIST/We DEN HAAG - Alpinisten beklommen gisteren het inwendige van de toren van de Grote of Sint Ja- cobskerk in Den Haag. De bergbeklimmers hingen metershoge netten op voor de galmgaten van het gebouw. Wilde duiven vliegen hierdoor namelijk de hele dag in- en uit en hebben de onhebbe lijke gewoonte om, eenmaal binnen, de kostbare klokken van de Sint Jacobskerk onder te kak ken. De netten moeten ervoor zorgen dat de beesten hun uitwerpselen voortaan elders deponeren. foto Toussaint Kluiters/ANP JOHN V HytTRIDGK-7 BJÖRN BORG ipuj^wteai; LANGEVIELE 1 MIDDELBURG van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - De Vlissingse chirurg T. van Popta heeft bij de geneeskundige inspectie een klacht ingediend tegen de pri- vé-kliniek Linia in Rotterdam. Vijf weken geleden kreeg Van Popta in het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen een 37- jarige patiënte binnen, in een le vensbedreigende toestand en ernstig verminkt. De vrouw had in de Rotterdamse kliniek een li posuctie aan de bovenbenen on dergaan. Liposuctie is het plaatselijk wegzuigen van overtollig vet- weefsel. Van Popta zag zich, ge zien de ernst van de situatie en de mate van verzorging die de vrouw nodig had, genoodzaakt haar over te plaatsen naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Daar werd zij tot twee we ken geleden, toen ze terug naar Vlissingen kon, op de afdeling intensive-care verpleegd. In middels is de vrouw buiten le vensgevaar maar haar toestand blijft zorgwekkend. Een plas- tisch-chirurgische ingreqp, vo rige week, is volgens Van Popta nog maar het begin van een lij densweg die nog zeker een jaar kan duren. Dan nog is het twij felachtig of de verminkingen die de vrouw heeft opgelopen, kunnen worden hersteld. Van Popta vindt dat er zo snel mogelijk een onderzoek moet worden ingesteld naar de wijze waarop het Medisch Schoon heidscentrum Linia liposucties en andere cosmetische ingrepen uitvoert. „Je zult mij niet horen zeggen dat alle privé-klinieken risico's veronachtzamen, want dat is zeker niet waar. Er zijn er ge noeg, ook die alleen op cosme tisch gebied werken, die prima werk leveren. Het centrum waar deze mevrouw geweest was, houdt er echter geen enkele na zorg op na. De operatie is uitge voerd, mevrouw kon naar huis en buiten kantooruren zijn ze TERNEUZEN - De politie heeft donderdag bij een grootscheepse actie tegen drugstoeristen in Zeeuws-Vlaanderen negen Fransen en twee Belgen een dagvaarding uitgereikt. Zij weigerden een schikkingsbedrag te betalen. De voorgestelde schikkingen varieerden van honderd tot 2250 gul den. De grootste vangst betrof ruim zestig gram hasj en 380 gram weed Drie Belgen en twee Fransen betaalden wel de rekening van honderd gulden die hen door de politie werd gepresenteerd voor het bezit van vijf tot ruim vijftien gram softdrugs De aangeboden schikkingen zijn het gevolg van nieuwe richtlijnen van het openbaar ministerie in Middelburg. Deze houden onder meer in dat het bezit van vijf gram softdrugs of meer komt te staan op een boete vanaf honderd gulden of een dagvaarding. ANP niet eens bereikbaar. Bovendien heb ik de indruk dat een volko men verkeerde operatietech niek is toegepast. Daar komt nog bij dat mevrouw er een in fectie heeft bijgekregen, hoe is niet duidelijk maar ook dat moet worden onderzocht." Feit blijft dat een gezond ie mand zich in een privé-kliniek heeft laten behandelen om er een beetje mooier van te wor den. „Als je ziet wat de folder tjes beloven dan geloof je je ogen niet", zegt de Vlissingse chirurg. .Die vrouw is ernstig gewond en bijna dood uit die kliniek geko men. De verminkingen zullen nooit helemaal genezen Waar het mij om gaat is dat dit soort dingen niet meer kan voorko men. De overheid zou strenge protocollen moeten maken rondom dit soort ingrepen." Behalve een onderzoek door de Geneeskundige Inspectie, wacht de privé-kliniek wellicht een forse schadeclaim. De vrouw en haar familie hebben inmiddels een advocaat in de arm genomen, die zich beraadt op gerechtelijke stappen. had eerder het Amerikaanse be sluit om enkele duizenden mili tairen naar centraal-Afrika te sturen „heel belangrijk" voor Nederland genoemd. Pronk Het kabinet staat nu voor de zware keuze eventueel toch maar mee te doen, ook al zou een beperkt mandaat niet leiden tot een structurele oplossing voor de crisis in de Zaïrese regio. Met name minister Pronk, die deze week in een Europese delegatie het crisisgebied bezocht, is een groot tegenstander van de ge dachte dat een interventie macht uitsluitend humanitaire doelen moet nastreven. De verwachting bestaat dat het kabinet, dat onder grote tijds druk staat, vandaag al een prin cipebesluit over deelname zal nemen. In de loop van vandaag zal meer duidelijk worden over de strekking van het VN-man- daat. Gisteravond hebben de landen die willen bijdragen aan de internationale strijdmacht bij de VN in New York hierover vergaderd. Daarna moet de VN- veiligheidsraad een besluit ne men. GPD zie ook pagina 5 ■Rn (Advertentie) Coopers &Lybrand Subsidie-adviseurs voor het MKB. Wilt u meer informatie bel dan met dhr. Jan Kousemaker RA, telefoon (0118) 67 11 00. Zeeuwse hoofdroutes moeten beter Ook na de bouw van de Westerscheldetunnel moet er nog veel verbe terd worden aan de Zeeuwse hoofdroutes. Zo zijn een tunnel bij Sluiskil, spoorverbindingen in Reimerswaal en Zeeuws-Vlaande- reti en betere noord-zuid wegen nodig. Dat zei gedeputeerde Hen- nekeij gisteren op een symposium over de Westerscheldetunnel Kloetinge ontslaat Paul Telussa Kloetinge heeft het contract met trainer Paul Telussa gister avond met onmiddellijke in gang verbroken. Het bestuur van de zaterdagvoetbalclub, momenteel hekkensluiter in de hoofdklasse A is van mening dat de trainer uit Oost-Souburg niet in staat is om de ploeg uit het moeras te trekken Diederik Hiensch is benoemd tot opvol ger van Telussa. Hiensch zal za terdag in en tegen Noordwijk in de dug- O out zitten. WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊKÊÊË Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,10,11 en 13; Kunst cultuur: 15,16,17,18, 19 en 21Sport: 23,24,25 en 27 van onze verslaggever Maurits Sep Kamer eist 75 miljoen extra voor hulp aan gehandicapten DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Terpstra van Welzijn 75 miljoen gulden extra uittrekt om de wachtlijs ten in de gehandicaptensector terug te dringen. Terpstra heeft dat geld niet en moet terug naar het kabinet. In juni moest de staatssecretaris ook al op de knieën voor meer geld voor de thuiszorg. Na afloop van het debat over ge handicaptenbeleid kondigden de fracties in de Tweede Kamer, met uitzondering van de WD, aan dat zij Terpstra maandag zullen terugsturen naar minis ter Zalm van Financiën. Maandag praten de verschillen de fracties met de bewindslie den van VWS over het Jaarover zicht Zorg '97, waarbij de gehandicaptensector opnieuw ter sprake komt De wachtlijstproblemen zijn nijpend, erkent ook Terpstra. Momenteel wachten ongeveer tienduizend verstandelijk ge handicapten op de een of andere woonvorm in de gehandicap tensector. Terpstra: „Dat is on aanvaardbaar" De bewinds vrouw liet de Kamer afgelopen weekend al weten dat zij 25 mil joen gulden beschikbaar heeft om de ergste problemen weg te werken. Maar volgens de Kamer is dat veel te weinig. Geëmotioneerd vroegen Dankers (CDA) en Van der Vlies (SGP) de bewinds vrouw met een reële oplossing te komen. Van der Vlies: ,,We moesten ons schamen. We trekken wel moei teloos extra geld uit voor kunst en cultuur en de komst van een AOW-spaarfonds. Maar voor de verstandelijk gehandicapten hebben we geen geld. "ANP VLISSINGEN - De op 7 oktober verdwenen Vlissingse horeca ondernemer Peter Nette is te recht. Hij verblijft momenteel in Parijs. Dat heeft de recherche in Vlissingen donderdag meege deeld. Zij kwam Nette op het spoor toen die op het Neder lands consulaat in de Franse hoofdstad een nieuw reisdocu ment aanvroeg. Woensdagmiddag vernam de recherche in Vlissingen dat Net te bij het consulaat in Parijs was binnengelopen en een vervan gend reisdocument had aan- vraagd. „Het consulaat belde daarvoor naar de gemeente Vlissingen en daar ging een belletje rinkelen", aldus een woordvoerder van de recherche. „De gemeente belde ons en wij hebben contact opge nomen met het consulaat We hebben toen gevraagd om een fax met daarop de foto die Nette had ingeleverd voor zijn docu ment." Familie Toen bleek dat het inderdaad om de vermiste Vlissinger ging, trachtte de recherche Nette aan de telefoon te krijgen. Die wei gerde echter. „We hebben daarom bij het con sulaat een bericht voor hem achtergelaten om alsjeblieft contact op te nemen met zijn fa milie", vervolgt de politie woordvoerder. Nelte heeft dat voor zover bekend nog niet ge daan. „Maar hij krijgt een ander reisdocument en zal dus nog te rugkomen op het consulaat", zo houdt de rechercheur de hoop levend. De recherche tast nog steeds in het duister over wat Nette ver- dervanplanis. „We hebben hem niet aangehouden en zullen dat ook niet doen", legt de woord voerder uit. „Er valt niks aan te houden. Hij heeft voor zover bekend geen strafbare feiten gepleegd en er rust geen verdenking op hem. Iedereen mag gaan en staan waar hij of zij wil." Nu Nette weer terecht is. houdt het on derzoek voor de politie ook op. De Vlissinger werd immers ge zocht wegens vermissing en ver mist is hij nu niet meer. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: (Advertentie) Coopers &Lybrand Accountants voor het MKB. Wilt u meer informatie bel dan met dhr Jan Kousemaker RA, telefoon (0118) 67 11 00. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1