Grote rioolput voor Arnemuiden PZC De speeltuin die er nooit kwam Gedeputeerde Dek: pachters uit kleiner waterschapsbestuur Bewoners Hofje: corporatie knoeide met huurcontract Opgeknapt Herrijst doet dienst als tijdelijk raadhuis zeeland 12 Oude stelsel kon toevoer van te veel water niet aan Poppen- en berenbeurs in Heinkenszand Informatie over fondsen voor emancipatie Scooter gestolen na pak slaag Hongerige winkeldief Bouwmateriaal ontvreemd Vernielingen in antiekwinkel VVV-Zoutelande breidt uit weekenddiensten vrijdag 15 november 1996 van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans ARNEMUIDEN - Achtendertig ton zwaar, 4.40 meter breed en 3 meter hoog. Zo'n enorm gevaar te wordt niet vaak bezorgd in Arnemuiden. De betonnen put is een onderdeel van het nieuwe bergbezinkriool aan de Singel in Arnemuiden. Tegenover het station is een nieuw rioolstelsel aangebracht waarmee de over stort op het oppervlaktewater flink kan worden terugge bracht. In verband met de re constructie van het Singelge- bied, die nu vrijwel voltooid is, heeft Arnemuiden ook het riool stelsel meegenomen. Daarmee loopt Arnemuiden vooruit op de strengere milieu-eisen. Bij hevige en langdurige regen buien of als het gemaal uitviel kon het oude rioolstelsel de enorme toevoer niet aan. Dan werd het 'vuile' rioolwater in de sloot gestort. Nu wordt het op gevangen in het bergbezinkri ool. Dit bestaat uit enorme bui- ZOUTELANDE Wintermarkt - In Zaal Midden dorp te Zoutelande wordt zater dag 23 november een winter markt gehouden, waarop ideeële organisaties zich pre senteren. De organisatie is in handen van Unicef en de We reldwinkel in Zoutelande. Van af 10.30 uur zijn er warme" wa fels te koop, gebakken door de Hervormde Vrouwen Groep Stille Kracht uit Zoutelande, er is een Raad Het Land-quiz en een loterij ten bate van Unicef, kinderen kunnen grabbelen of blikgooien. Verder staan er tot 16 uur stands van de Wereld winkel, Unicef, het Wereld Na- tuurfonds, het Rode Kruis/Wel- fare-werk en een kraam waar ten bate van Poolse kankerpati entjes tweedehands boeken worden verkocht. MIDDELBURG UW - De handwerkgroep van de UW houdt donderdag 20 no vember van 14 tot 16 uur een handwerkbazaar in De Boog aan de Herengracht 52 te Mid delburg. De opbrengst wordt gebruikt om andere projecten van de UW te bekostigen. zen die 1.40 meter lang zijn, 1.75 breed en 1.50 meter hoog. Via de overstortdrempels komt het water tot stilstand en komt het uiteindelijk in de grote put te recht waarin het vuil kan bezin ken. Bij extreme waterstand wordt het relatief schone water weer in de nabijgelegen sloot geloosd. De put kan overigens worden gereinigd door pompen die in de put zijn aangebracht. De overstort en de bergbezink- put worden alleen gebruikt bij extreme rioolwatertoevoer. Normaal wordt het rioolwater van Arnemuiden naar de water zuivering in Ritthem gepompt. Van daaruit komt het zuivere water in de Westerschelde te recht. M. Minnaard, opzichter van de Centrale Dienst Ge meentewerken, verwacht dat de werkzaamheden aan het riool stelsel in Arnemuiden begin de cember worden afgerond. De 38 ton zware betonnen put van het bergbezinkriool wordt op zijn plaats gebracht. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het alge meen bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden hoeft helemaal niet zo groot te worden en de pachters kunnen er beter uit verdwij nen. Gedeputeerde A M. Dek (CDA waterschappen) heeft een duidelijke mening over de toekomstige bestuurssa menstelling van Zeeuwse Ei landen. „Ik vind 35 bestuursleden voldoende. Veertig leden, zo als het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden schijnt te willen, is te veel voor een or ganisatie met een beperkt ta kenpakket. Want neem de provincie, met veel meer ta ken. Provinciale Staten telt 47 leden." Dek vraagt zich ook af: „Als het waterschap wel veertig leden krijgt, wordt de kwali teit van het bestuur dan be ter? Ik denk het niet. Ik vind 35 leden daarom een redelijk uitgangspunt." Volgens de gedeputeerde is bij 35 leden ook een goede verdeling over de categorie- en in het waterschapsbe stuur mogelijk. „De grootste groepering die het meeste be taalt, de ingezetenen, krijgt vijftien zetels. De categorie- en gebouwd (huiseigenaren), bedrijfsgebouwd en onge bouwd (pachters en landei genaren) kunnen dan elk zes of zeven zetels krijgen." Als het aan Dek ligt, komen de pachters dus niet terug als aparte categorie. Hun finan ciële inbreng is te klein, vindt hij. om hen één of twee eigen zetels te geven. „En één zetel is geen zetel." Dek oordeelt dat het beter is de pachters onder te brengen bij de cate gorie ongebouwd. „Want zij zouden als aparte groep ook een dagelijks bestuurder moeten leveren. Dat zou te veel zijn." Zittend waterschapsbe stuurder en pachter C. J. Di- eleman uit Wissenkerke is fel tegen opheffing van de cate gorie pachters. Zij hebben een eigen geluid in te bren gen. Dieleman verwijst ook naar interim-dijkgraaf drs. H. Eversdijk van Zeeuwse Eilanden, die heeft toege zegd dat hij zich 'sterk' zal maken voor behoud van de categorie pachters. „Hij moet zich aan zijn woord houden." Eversdijk wil dat ook, maar hijstaat voor een dilemma. Als de pachters mogen blij ven, zal dat volgens hem ten koste gaan de hele land bouwsector. Het zou boven dien in strijd zijn met de wet. Voor gedeputeerde Dek weegt dat ook zwaar. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden discus sieert vandaag, vrijdag, over de samenstelling van de toe komstige algemene vergade ring. In december zal het al gemeen bestuur over een nieuw kiesreglement beslis sen, waarna Provinciale Sta ten en tot slot 'Den Haag' nog hun zegje mogen doen. van onze verslaggever MauritsSep MIDDELBURG - De bewoners van het Hofje Onder den Toren in Middelburg hebben donder dag een klacht ingediend bij de Woningbouwvereniging Mid delburg. Zij beschuldigen de WVM ervan hen vorig jaar sep tember een huurcontract voor onbepaalde tijd te hebben aan geboden, terwijl die toen al wist dat er winkels in het complex zouden komen. En er dus van op de hoogte was dat de huurcon tracten later weer zouden wor den ontbonden. „Als dat inderdaad zo blijkt te zijn, dan had de WVM de huur ders dat moeten melden. En dan van onze verslaggever HEINKENSZAND - Meer dan veertig standhouders zijn zater dag 26 november aanwezig tij dens een grote 'poppen-, beren- en creatief beurs' in ontmoe tingscentrum De Stenge in Heinkenszand. Naast beren en poppen zijn er demonstraties en voorbeelden te zien van onder meer kaarsen beschilderen, origami, theezak jes vouwen, het maken van kijk dozen en textiel schilderen. De modelbouwveremging Vlis- singen stelt schaalmodellen ten toon en laat modelschepen va ren. Volgens de organisatoren is deze beurs, die het publiek gra tis kan bezoeken, de grootste in zijn soort in Zeeland. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. VLISSINGEN Zottenfeest - In speeltuin De Oude Stad aan de Paardestraat in Vlissingen wordt morgen, za terdag, het Zottenfeest gehou den. Vanaf 20 uur wordt het publiek vermaakt een travestie show, een loterij, en een strip- tease-act van Esmeralda, die muzikaal ondersteund wordt door een trio. Het feest duurt tot in de kleine uurtjes. De organi satie is in handen van de Vlissin- ger J Kroon, die het festijn voor het vijfde achtereenvolgende jaar op poten gezet heeft. heeft die nu dus een probleem", stelt bewoner M. Romijn, die de klacht mede namens de andere bewoners heeft ingediend. Hij baseert zijn vermoedens op het feit dat de ANWB eveneens rond september 1995 in de onderhan delingen over een Toeristisch Huis Zeeland is betrokken. Ge zien de eis van de ANWB dat het omliggende gebied moet wor den opgekrikt, moet dus bekend zijn geweest dat er winklels in •het hofje zouden komen. De WVM moet dat dan ook hebben geweten, aldus de bewoners. Onderhandelingen Volgens C. J. Meijler, voorzitter van het bestuur van de woning bouwvereniging, is de beschul diging 'echt uit de lucht gegre pen'. „De WVM is volstrekt met betrokken bij de onderhande lingen over het Toeristisch Huis. Ons is pas begin dit jaar ge vraagd om tot verkoop van het hofje over te gaan." ..Bovendien", voegt Meijler daaraan toe, „je zou als woning bouwvereniging toch wel stom zijn. Als je weet dat er iets gaat gebeuren, bied je de bewoners toch geen contract voor onbe paalde tijd aan. Dan kun je het complex voor veel minder geld verkopen. Dat is toch volstrekt onlogisch." VLISSINGEN - Het Emancipa tiebureau Zeeland houdt woensdag 27 november een in formatie-avond over Europese subsidie-verordeningen en fondsen. T. Ophuijsen houdt een inleiding over die fondsen die bedoeld zijn om gelijke kansen voor vrouwen te creëren. De in formatie-avond wordt gehou den in hotel Arion in Vlissingen en begint om 20 uur. Ophuijsen is werkzaam in Brussel voor de Europese struc tuurfondsen en auteur van het boekje: Kunt u mij de weg naar Brussel vertellen, mevrouw? L. Coppoolse, gedeputeerde en lid van het comité van toezicht van de Euregio Scheldemond, gaat aansluitend in op de kansen die grensoverschrijdende samen werkingsverbanden bieden,zo als Interreg en 5B-program- De vierjarige Pim bij de speeltoestellen voor de nimmer gerealiseerde speeltuin in Oostkapelle. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Maurits Sep OOSTKAPELLE - Op 21 maart 1997 zou de speeltuin in Oostkapelle worden geopend. Zo stond het in het draaiboek van het bestuur van de speel tuinvereniging. Op de dag af zes jaar daarvoor had de ver eniging zich namelijk inge schreven bij de notaris. Maar toen eindelijk iedereen 'ja' zei tegen de speeltuin - gemeente, ondernemers, VVV - zeiden Gedeputeerde Staten 'nee'. En dus ligt in de Gemeenteloods in Oostkapelle voor twintig duizend gulden aan speeltoe stellen, ingepakt in dozen, te wachten op kinderen. Een kleine vijfhonderd uur per persoon hebben Nel Bimmel en Marion van Stiphout de af gelopen zes jaar in hun speel tuinvereniging gestopt On derhandelen met de gemeente, met de architecten, plannen tekenen. En wat heeft het hen opgeleverd? Een kant-en- klaar plan voor een speeltuin, op een plank in de kast, en een oud voetbalveld aan de Toren straat vol zandbergen. „Als je d'r langs fietst, aah. Dat is zo frustrerend", zegt Nel Bim mel. „Je begint aan iets, maar je kunt het niet afmaken." De kinderen voor wie ze zijn be gonnen, zijn inmiddels te oud voor een speeltuin. Schuldigen De schuldigen. Allereerst de gemeente Domburg, die nooit echt haast heeft gemaakt met een speeltuin voor Oostkapel le „Ze hebben te lang ge wacht, te traag gehandeld", vindt Van Stiphout. En dan Gedeputeerde Staten. Toen de gemeente eindelijk zover was, gaven GS geen toestemming voor de herinrichting van het Park Huys Oostcapelle en dus niet voor de speeltuin. Met de herindeling in zicht mocht Domburg zo'n grote uitgave niet meer doen „Maar de kosten voor de speeltuin zijn volledig gedekt", aldus Van Stiphout. „Ik neem het GS wel degelijk kwalijk. Andere investeringen - zoals voor re clamezuilen of voor het be leidsplan Buitenplaatsen - mochten wel doorgaan." Maar misschien heeft de speel tuinvereniging zelf ook een in schattingsfout gemaakt, merkt bestuurslid Marian Rotte op. „Wij hebben gezegd: de aanleg is goedkoper als je die meeneemt in het hele plan voor het Park Huys Oostcapel le. Dat heelt denk ik averechts gewerkt. Het hele plan is vol gens GS te duur. De speeltuin alleen was misschien wel ge lukt. Dat heb ik al dikwijls ge dacht." „We hebben steeds geroepen: een speeltuin is een basisvoor ziening. Er is verder niks in Oostkapelle, behalve het strand", vertelt van Stiphout. „Het leeft ook bij de jeugd, vervolgt Bimmel Onlangs kwamen jongelui bij haar aan de deur. Ze vroegen een hand tekening voor een skatebaan. 'Och jongens, waar beginnen jullie aan', dacht ze bij zich zelf. „We zij n begonnen met z'n zes sen. Maar als het lang duurt en er gebeurt niks concreets, dan houdt het op. Daarom stoppen we nu ook", verklaart Bimmel. „Wij trekken de kar niet meer", valt Van Stiphout haar bij. Het enthousiasme is ge woon weg. Ze gaan de vereni ging binnenkort uitschrijven bij de Kamer van Koophandel en bij de notaris. Prioriteit Maar wat als de nieuwe ge meenteraad van Veere volgend jaar bij hen aanklopt? „Dan wil ik het plan best komen toe lichten", zegt Bimmel. Verdere betrokkenheid zien de dames niet zitten. Bimmel: „Tenzij ze ons een financieel mandaat geven. Maar die speeltuin heeft toch helemaal geen prio riteit Ja, bij ons wel, maar toch niet bij de nieuwe raad?" Misschien dat ze hun plakboek met foto's, knipsels en verha len nog bij GS gaan laten zien. Dat plakboek met die lege eer ste pagina, die was vrijgehou den voor de naam van de speel tuin. VLISSINGEN - Een 66-jarige Vlissinger is woensdag met ge weld beroofd van zijn bromscooter. Hij zat op een bankje in het Vlissingse Nollebos van de zon te genieten toen een nog onbekende man van 20 a 22 jaar naast hem kwam staan. Die pakte een boomstronk en begon op de 66-jarige in te slaan, die daardoor viel en diverse bloeduitstortingen opliep. De dader ging er daarna vandoor met de bromscooter van de man. De I scooter, een donkerrode Hyosung Rush met het verzekerings- plaat j eJZP-154, heeft een waarde van ongeveer 3.200 gulden j VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissinger is donderdagmid- dag aangehouden nadat hij drie loempia's had weggenomen uit een winkel aan de Glacisstraat in Vlissingen. Omdat de i man, na een eerder vergrijp, pas tien dagen op vrije voeten was, wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie. GOES - Vanaf een bouwterrein aan de Beethovenlaan in Goes is tussen dinsdagavond en donderdagochtend voor honder- den guldens aan dakbedekkingsmateriaal ontvreemd. Om het terrein op te komen werd een hek opengeknipt. De politie vermoedt dat gebruik werd gemaakt van een aanhanger of I een kleine vrachtwagen om het materiaal mee te nemen. MIDDELBURG - Inbrekers hebben woensdagnacht in een antiekwinkel aan de Gortstraat in Middelburg een vitrine- ruit, een zwaard en twee spekstenen leeuwen vernield. De waarde van de spullen was niet bekend. Dezelfde nacht zijn uit een woning aan de Noordbeekseweg in Vlissingen onge veer honderd cd's gestolen. De dader kwam het huis binnen via een ingeslagen ruit. ZOUTELANDE - Het VW-kantoor aan de Bosweg in Zoute lande gaat uitbreiden. In het gebouw zijn sinds twee jaar behalve de VW ook een postagentschap en politiepost onder gebracht. De ruimte is daardoor te lbrap geworden, zodat uitbreiding noodzakelijk is. Bij het kantoor komt ook een openbaar toilet. De gemeenteraad van Valkenisse nam don derdagavond het voorbereidingsbesluit waarmee de uitbrei ding planologisch mogelijk wordt gemaakt. Dat besluit is nodig omdat de voorziene uitbreiding buiten de bebouwings- strook valt die in het bestemmingsplan is aangegeven. L. Wisse (CDA) zei dat zijn fractie de uitbreiding volledig steunt. VVD'er R. Boot sprak van 'een stuk kwaliteitsverbete ring'. Boot noemde het ook een goede zaak dat het kantoor een openbaar toilet krijgt. Nu zijn er in Zoutelande alleen open- bare toiletten in de Langstraat en aan de Westkapelseweg. „Voor veel bezoekers van Zoutelande is de eerste stop bij het VW-kantoor", aldus Boot. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Het vereni gingsgebouw Westkapelle Her rijst houdt een likje verf over aan de gemeentelijke herinde ling. Op kosten van de gemeente wordt het verenigingsgebouw verfraaid. Zo zal het hier en daar een laagje verf krijgen, ko men er nieuwe gordijnrails en worden enkele nieuwe armatu ren aangeschaft. Deze opknap beurt is nodig om het gebouw er representatief uit te laten zien. De hele maand december zal het gebouw dienst doen als vervan gend gemeentehuis. In december wordt begonnen met het aanpassen van het hui dige gemeentehuis tot werkplek voor de ambtenaren sociale za ken en welzijn van de nieuwe plattelandsgemeente Walche ren. Zo wordt de bodem van de raadszaal verhoogd zodat de medewerkers straks door de ho ge ramen naar buiten kunnen kijken. In verband met de werk zaamheden is het verenigings gebouw aan de Markt aangewe zen voor het voltrekken van huwelijken en de laatste twee raadsvergaderingen. J. Houmes, fractievoorzitter van de SGP, kwam donderdag avond tijdens de raadsvergade ring met het voorstel om de gro te zaal van Westkapelle Herrijst wat op te peppen. Hij kreeg steun van de VVD'er K. Huis- zoon. Burgemeester H. A van Malde- gem was het helemaal met hen eens. „We hebben gisteren met j z'n drieën de zaal goed kunnen bekijken. Van tijd tot tijd was het erg rustig op het stembu- I reau. Wat ik overigens jammer vond", verklaarde de burge meester, die woensdag tijdens de verkiezingen samen met Huiszoon en Houmes deel uit- i maakte van het stembureau in Westkapelle Herrijst. VLISSINGEN Sint-Nicolaastocht - Wandel- sportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt zaterdag 23 I november een Sint-Nicolaas- tocht. Tussen 10 en 13 uur kun nen deelnemers vertrekken vanaf het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburg- splein in Vlissingen. De afstan den die gelopen worden zijn 5, 10, 15 en 25 kilometer. .16 en 17 november 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: A.M.M. Termeer en F. A. van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. (0118) 465253. zon. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118)464633. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: P. de Doelder, Bellinkplein 1, tel. (0118)639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. (0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat 2, Arnemuiden, tel. (0118) 601308. zon. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Wachttoren 19, Middel burg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118)501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapel le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurman straat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: zon: H. Boot, Roozenburglaan 14, Middelburg, tel. (0118) 615306. za: I. Slingenberg, Roozenburglaan 14, Middelburg, tel. (0118) 628420. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: I praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: S v.d. Kaaden, tel. (0118)471140. I Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: S. K. Boot, Segeersingel 120, tel. (0118)639865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middel- burg, tel.(0118)613118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- j 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost- kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) I 592838. Apotheken: Middelburg: Welsinge, Jw. Thibautstraat 45, tel. (0118)623298. Vlissingen: J. M. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 30-34, tel.(0118)412066. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 411877 (wijkverpleging); tel. 0118) 413880 (gezinsverzor ging).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12