In de hoofdrol: Sinterklaas Aanbestedingen vaak niet eerlijk Antwerpen legt bouw eroscentrum van seksbaron Cok stil Besturen verpleeghuizen willen grote fusie Onzekere maanden voor werknemers van veiling Kapelle zeeland vrijdag 15 november 1996 Negen maanden voor dealer Sas Rijk uit havenschappen Achtervolgde auto in de sloot Bejaarden op dievenpad Drugsrunner krijgt half jaar Botsing op brug MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag een 27-jarige drugsdealer uit Sas van Gent veroordeeld tot acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Daar naast werd de tenuitvoerlegging van een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. De auto. die de verdachte voorde drugshandel had gebruikt, werd verbeurd verklaard De rechtbank achtte bewezen dat de man op verschillende tijdstippen van dit jaar zowel in hard- als softdrugs had ge handeld. De dealer verkocht de verdovende middelen aan Belgische klanten. Hij verstopte eerst de drugs bij een grens paal tussen Zelzate en Sas van Gent om vervolgens op een la ter tijdstip tot de verkoop over te gaan. Er was negen maan den onvoorwaardelijk tegen de man geëist VLISSINGEN - De havenschappen hebben de laatste hob bels genomen als het gaat om uittreding van het Rijk. Er was al overeenstemming over het uitkoopbedrag van 75 miljoen dat het rijk zal moeten betalen. De voorzitter van de Zeeuwse havenschappen, gedeputeerde D.J.P. Bruinooge, is nu ook tot een principe-akkoord gekomen over twee andere zaken, namelijk de onderhoudsbelasting en de milieu paragraaf. Hij moet die resultaten overigens nog aan de besturen van de ha venschappen voorleggen. Met het uit de weg ruimen van die obstakels kan het uittredingsproces van het Rijk uit de Ha venschappen verder gaan. Als de besturen akkoord zijn moe ten uiteindelijk de vier betrokken gemeenteraden, provincia le staten en de Tweede- en Eerste Kamer nog akkoord gaan. OUD-VOSSEMEER - Een 29-jarige automobilist uit Oud- Vossemeer is in de nacht van woensdag op donderdag nabij zijn woonplaats na een achtervolging door de politie in de sloot beland. De politie had de man in Tholen-stad al tot stop pen gemaand, maar die reed gewoon door Met hoge snelheid reed hij vervolgens de Oud-Vossemeersedijk op, maar verloor in een bocht de macht over het stuur Hij vloog van de dijk af en kwam in de sloot tot stilstand. Later bleek dat de man, die er zonder kleerscheuren vanaf kwam, te veel had gedronken. De auto raakte licht bescha digd. De 29-jarige kreeg een schikking van 35 gulden voor rij den onder invloed en een boete van 170 gulden omdat hij een stopteken had genegeerd. GOES - Een 72-jarige man uit Wemeldinge is donderdag in een winkel aan de Beukenhof in Goes betrapt op diefstal van een rol roomboter. Hij had de rol in zijn jaszak verstopt. Het zou de eerste keer geweest zijn dat de man iets had willen ste len. In een winkel aan de Klokstraat te Goes werd gisteren bo vendien een 72-jarige vrouw uit die plaats betrapt op diefstal. Zij wilde er met een lederen portemonnee vandoor gaan De \touw bleek al vier keer eerder te zijn gearresteerd voor win keldiefstal. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner uit Terneuzen is donderdag door de rechtbank in Middelburg voor handel in harddrugs veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar. De rechtbank hield rekening met verzachtende omstandighe den. Zo was de man nog nooit eerder voor een drugsdelict ver oordeeld. Bovendien was de rechtbank van oordeel dat de drugsrunner 'slechts' gedurende een maand hand- en span diensten ten aanzien van de handel in cocaine en heroïne had verleend. Tegen de Terneuzenaar was 18 maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist van onze verslaggever Wout Bareman ANTWERPEN - De stedelijke bouwpolitie van Antwerpen heeft woensdag de bouw van een appartementencomplex an nex eroscentrum in de Oude Manstraat in het Schippers kwartier in Antwerpen stilge legd. Controle wees uit dat de bouwvergunning werd overtre den; in het complex trof de poli tie tweemaal zoveel kamers aan als waan oor eerder toestemmig was gegeven. Officieel zou het om appartementen gaan, maar het stadsbestuur en de politie vrezen dat in het complex pros tituees zullen worden onderge bracht. De nieuwe wet op de mensen- i handel maakt het mogelijk daartegen op te treden. De bouw (Advertentie) FREE SUNDAY DINNER Iedere zondag van 18.00 tot 21.00 uur iedere 2e persoon GRATIS KEUZEMENU a 59,- Uitsluitend op reservering in restaurant FOUR SEASONS HOTEL WESTDUIN Koudekerke/Dishoek 0118-552510 Ter kennismaking ontvangt iedere 2e persoon 1 fles WESTDUIN huiswijn. Maximaal 10 personen per reservering. Geldig van 3 november tot 15 december 1996. Iedere zaterdag van 18.00-21.00 uur 4-GANGEN GASTRONOMISCH KEUZEBUFFET van het complex leidde ruim een jaar geleden tot een juridisch steekspel tussen initiatiefnemer financieel adviseur Gerard Cok uit Sluis - die vorig jaar het Eu ropese porno-imperium van de Amsterdammer Charles Geerts overnam - en de Antwerpse schepen Patsy Sörensen. Cok verloor het kort geding, waarin hij Sörensen de mond wilde snoeren en zette uiteindelijk ook de daaropvolgende bodem procedure niet door. Sörensen, die als voorzitter van de belan genorganisatie Pavoke ook op komt voor de rechten van de prostituees, beschuldigde Cok ruim een jaar geleden openlijk van onder meer witwas-praktij ken en zware pornografie. Cok verklaarde al snel na de uit spraak van de rechtbank in kort geding dat hij het gebouwen complex te koop zou aanbieden. De publiciteit eromheen schaadde zijn goede naam. Hij zou echter nog steeds eigenaar zijn. De financieel adviseur en 'seksbaron' (eenbijnaam, die hij kreeg na overname van het im perium van Geerts) stelde het stadsbestuur aanvankelijk nog voor het complex in de Oude Manstraat te verbouwen tot parkeergarage, maar die sug gestie werd afgewezen. Een der gelijke voorziening paste niet in de wijk. De actie van de bouwpolitie past in de nieuwe aanpak van de prostitutie in Antwerpen. Het stadsbestuur heeft besloten dat. de bordelen in een aantal wijken moeten verdwijnen. Alleen in het Schipperskwartier, sinds jaar en dag de rosse buurt van Antweipen. is prostitutie nog toegestaan. Het stadsbestuur, de politie, de rijkswacht, de ge rechtelijke politie en het parket ondertekenden eind juni een protocol over de aanpak van de prostitutie en de uitwassen daarvan. De stadspolitie spitst zich voortaan toe op handha ving van de openbare orde in de buurt en roept al te agressieve hoertjes tot de orde. Daarnaast treedt die dienst harder op tegen illegale vreemdelingen. De rijkswacht legt zich toe op de mensenhandel, de stedelijke bouwpolitie heeft opdracht ge kregen strenger toezicht te hou den op de inrichting en verbou wing van prostitutiepanden en de gerechtelijke politie onder zoekt de dubieuze geldstromen in het Antwerpse seksmilieu. Ze zouden vooral afkomstig zijn uit Nederland en Duitsland. Voorzitter Wijnolst van Midden- en Klein Bedrijf: van onze verslaggever Rene Schrier MIDDELBURG - Nederland se bedrijven vallen in het bui tenland bij Europese aanbe stedingen uit de boot omdat het er in die landen niet eerlijk aan toegaat. De Nederlandse bedrijven maken bij die aan bestedingen geen schijn van kans. zeker niet in landen als Italië en Spanje, maar ook dichter bij huis. in Frankrijk. „Nederland voert hier een te lankmoedig beleid en zou on eerlijke aanbestedingsproce dures in deze landen scherp in de gaten moeten houden." Dat betoogde donderdag de voor zitter van het Midden- en Klein Bedrijf (MKB) Neder land. dr. ir. N. Wijnolst. op een symposium over de Wester- scheldetunnel in Middelburg. Overigens maakte hij duide lijk dat ook de Nederlandse overheid voorbij gaat aan de belangen van het midden- en kleinbedrijf, bijvoorbeeld bij grote projecten. De overheid moet consortia vanuit het midden- en kleinbedrijf een eerlijke kans geven in het aan bestedingsproces. Hij zag ook kansen voor Zeeuwse aanne mers bij de aanleg van de Wes- terscheldetunnel, maar dan moeten ze wel bereid zijn hun nek uit te steken en eventueel een samenwerkingsverband aan te gaan. Wijnolst noemde samenwerking een absolute noodzaak om in de toekomst te overleven. Opdrachten Ir. H. de Jonge, directeur van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, die de Wester- scheldetunnel gaat aanleggen, zei dat de bereidheid bij zijn bedrijf bestaat om pakketten werk uit te besteden. Ook in de toeleverende sfeer zitten er op drachten voor Zeeuwse onder nemers in Het is nu eenmaal een natuurlijke wet dat bij een dergelijk project getracht wordt de logistieke lijnen zo kort mogelijk te houden, licht te hij toe. Wat die indirecte werkgelegenheid betreft dacht hij aan duizend mensja ren. In totaal levert het project vierduizen mensjaren op. Het zwaartepunt zal op Zeeuws- Vlaanderen liggen, omdat daar de werkzaamheden be ginnen en de aannemer zich zal vestigen. ZIERIKZEE - De besturen van verpleeghuis Corneliastichting in Zierikzee en de Stichting Zorgcentrum Duinoord hebben hun fu siebesprekingen stopgezet. De besturen vinden een fusie tussen al leen deze twee instellingen te beperkt. In plaats daarvan zouden al le verzorgingshuizen en het verpleeghuis op Schouwen-Duiveland intensief moeten gaan samenwerken. De ontwikkelingen op het gebied van wet- en regelgeving en in de zorgvraag, vragen volgens de beide besturen om 'een samenhan gende structuur van de zorgvoorzieningen voor ouderen op Schou wen-Duiveland. De Corneliastichting en Duinoord ondertekenden begin 1996 een verklaring, waarin ze de intentie uitspraken uiter lijk per 1 juni 1997 te willen fuseren van onze verslaggever Theo Giele KAPELLE - Werknemers van de CHZ-veiling in Kapelle zul len nog enkele maanden moeten wachten op zekerheid over hun arbeidsplaats binnen The Greenery International. Vol gens de bonden zal Kapelle zijn veilingklok verliezen en nog slechts als een verzamelpunt blijven bestaan. De veiling in Kapelle ontkent dat er al zeker heid bestaat over het voortbe staan van de klok in Zuid-Beve land. Binnen The Greenery, waarin negen veilingen zijn gefuseerd, zal eenderde van de 1040 banen verdwijnen. Omdat het deels om deeltijdbanen gaat, betreft het 450 tot 550 mensen. De dien stenbonden FNV en CNV stellen dat ze geen gedwongen ontsla gen aanvaarden. De werkne mersorganisaties praten vol gende week met de directie over een sociaal plan. Gisteravond zijn de leden tijdens een bijeen komst in Utrecht door de bon den op de hoogte gebracht. Vorige maand smolt de Coöpe ratieve Groente-en Fruitveiling Holland-Zeeland met vestigin gen in Barendrecht en Kapelle, met acht andere veilingen sa men tot The Greenery. Bedoe ling van de fusie is versterking van de concurrentiepositie. Vol gens adjunct-directeur C. Geense van de CHZ is nog niet te overzien hoe de reorganisatie voor Kapelle zal uitpakken. De fruitveiling blijft voorlopig nog wel gehandhaafd, verwacht hij ..Begin 1997 zal erduidelijkheid komen welke banen er verdwij nen of juist bij komen", aldus Geense. Want hoewel er 350 ba nen worden geschrapt, ontstaat bij The Greenery tegelijkertijd nieuwe werkgelegenheid. De veiling heeft 110 commerciële mensen en informatici nodig. Duidelijkheid A J. de Graaf, van de Diensten bond FNV, is stelliger over de toekomst van Kapelle. Er blij ven slechts drie veilingen over: Barendrecht, De Lier en Bleis- wijk. De Graaf heeft van The Greenery zelf vernomen dat Ka pelle in de toekomst slechts nog de functie rest van 'collectie- punt', waar tuinders hun groen ten en fruit inleveren voor transport naar de veiling De veilingklok gaat dus verdwij nen. Hij heeft er begrip voor dat The Greenery zelf nog niet het achterste van zijn tong laat zien, maar voor de werknemers wil De Graaf zo snel mogelijk dui delijkheid scheppen. Inmiddels is er binnen The Greenery een grote interne solli citatieprocedure gestart. Een extern bureau zorgt voor een 'profiel' van alle werknemers. Aan de hand van dit profiel wordt bekeken wie voor welke plaats in de Greenery het meest geschikt is. Maar, zo is inmid dels duidelijk geworden, er zal niet voor iedereen die nu bij een van de negen veilingen werkt, een toekomst binnen het bedrijf zijn weggelegd The Greenery behoudt in elk geval een vesti ging in Kapelle. Anders ligt dit voor Poeldijk, waar meer dan honderd mensen werken, en een kleine vestiging in Nieuw-Am- sterdam, waar negen mensen hun brood verdienen. Overlevingskans „Op zich zijn wij niet tegen de reorganisatie. Het zal de overle vingskansen voor the Greenery als geheel vergroten", aldus R, Leloux van de Dienstenbond CNV. „Gedwongen ontslagen zijn voor ons echter onaan vaardbaar", gaat de CNV'er verder. ,,De mensen die hun ar beidsplaats zien verdwijnen, moeten, eventueel door her- of bijscholing, vervangend werk krijgen binnen of buiten the Greenery." Zijn FNV-collega De Graaf vraagt ook om bemid deling in ander werk: „De mees te werknemers die hun baan verliezen zijn laag opgeleid en al lange tijd in dienst van de vei lingen Als wij niets voor hen re gelen. belandt een grote groep uiteindelijk in de bijstand. Dat is onacceptabel." De Graaf maakt zich ook zorgen om de werkgelegenheid bij de bedrij ven rondom de veiling zoals toe leveranciers en dienstverlenen de ondernemingen. SINT-PHILIPSLAND - Een au tomobilist uit Vlissingen is don derdag op de N257 bij Sint-Phi- lipsland achterop de auto van een vrouw uit Tholen gebotst. Het ongeluk gebeurde op de brug bij Flipland, waar aan de weg werd gewerkt. De Thoolse automobil iste stond voor het ro de licht. De Vlissinger zag zijn voorligger niet doordat hij werd verbli/id door de laagstaande zon. De schade bleef beperkt. Bezoekers aan het symposium doen zich tegoed aan het buffet: vlnr commissaris van de koningin Van Gelder, gedeputeerde Hennek- eij en oud-bankdirecteur Hoegen. foto Lex de Meester Adrie Verburg, langgeleden bij een intocht in Goes. foto Willem Mieras klaas te verwelkomen. De meeste winkeliersverenigin gen en evenementencommis sies hebben een langdurige re latie met hun Sinterklaas. Er komt, kortom, maar zelden een baantje vrij in de Sint-Nico- laas-branche. Al 39 jaar Neem Adrie Verburg. Volgende week zaterdag komt hij voor de 39ste keer in Goes aan als Goedheiligman en voor geen goud zou hij zijn bijzondere deeltijdbaan opgeven. „Niet alleen de intocht in Goes, ook Sinterklaasfeesten op scholen en bij bedrijven zijn belangrijk voor de instandhouding van de traditie. Dat doe ik ook ontzet tend graag." De regie heeft Adrie Verburg voor een groot deel zelf in handen. „Het is elk jaar vaste prik: de boot aan de kaai, ik stap aan wal, een tocht in een auto en een wandelinge tje door de stad. Vroeger deed ik een tochtje te paard, maar daarvoor is het te druk gewor den. Ik ben er wel trots op één van de drukst bezochte in tocht-Sinterklazen van Neder land te zijn. Maar dat brengt wel met zich mee dat de straten te veel zijn volgepakt om er nog met paarden doorheen te gaan. Een open auto is een goed al ternatief." Piet Gerreman, in wiens per soon het feest van koek en lek kers al ruim 25 jaar in Terneu zen aan wal wordt gebracht, klimt nog wel elk jaar op de schimmel. „Datpaard, mits het goed gewend is aan de drukte en de vaste berijder het aan de teugels begeleidt, zou ik niet willen missen. Ik vind het net zo'n vast onderdeel als de boot en het handenschudden met de kinderen. Ik voel me ook nog niet te oud om met staf en mij ter te werken. Tegen mijn vrouw heb ik gezegd: als mijn pruik en mijn baard versleten zijn, dan hou ik ermee op. Ik heb mijn eigen kostuum met een aangepaste baard en een pruik. Omdat ik van mezelf een witte snor heb, hoef ik gelukkig geen plaksnor te gebruiken. Maar dat hele spulletje - het is een schitterende kwaliteit - kost toch al gauw drieduizend gulden. Als ik een nieuwe baard moet kopen, doe ik het niet meer Maar voorlopig blijft die baard nog wel goed." Belgen Bij zijn Terneuzense intocht treft Piet Gerreman ook jaar lijks honderden Belgen onder zijn publiek. „Ze komen van diep in België naar Terneuzen voor de Sinterklaasintocht. Want wij Nederlanders vieren dat nog, ook in de ogen van Bel gen, zoals het gevierd moet worden Vast onderdeel in de wandeling van de Terneuzense Sint is dat hij duizend kinderen allemaal persoonlijk de hand schudt. „Daar rekenen ze op, dus je mag er geen overslaan. Wat me altijd opvalt is dat ook volwassenen langs de route op dezelfde manier staan te stra len als die duizend kinderen. Die geloven dan misschien niet meer in Sinterklaas, maar wel in het evenement. Iedereen die naar zo'n intocht komt. alle leeftijden behalve pubers, laat zich meevoeren door het thea ter. Het is een voorstelling in samenspel met het publiek, het staat dicht bij de mensen om dat het een volksfeest is, het laatste dat we nog hebben overgehouden." Gerreman rolde bij toeval in zijn Sinterklaasrol toen ze in Terneuzen zonder zaten. Hij begeleidde in zijn vrije tijd padvinders, kon goed met kin deren overweg en had ook het goede postuur. Johan Bodrij, parttime goedheiligman in Middelburg, zag een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. ..Ik had al een paar keer Sinterklaas gespeeld op scho len en bij personeelsvieringen; hartstikke leuk. Het was al in me opgekomen om ooit ergens stads-Sinterklaas te worden, want zo'n intocht is toch het hoogtepunt van zo'n feest. In 1989 zaten ze in Middelburg zonder Sint en iemand van de winkeliersvereniging, ook een lid van het Middelburgs Thea ter, ging binnen de toneelver eniging op zoek. Hij kwam bij mij terecht en morgen doe ik het. voor de achtste keer. Een geweldige rol is het." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt hoewel wat traag en stram vanwege de leeftijd, moet alles doen. Hij moet in een onhandi ge jurk van boord stappen, zijn paard bestijgen, in weer en wind zijn mijter op zien te hou den, de burgemeester te woord staan, zoveel mogelijk kinde ren de hand drukken en vervol gens een licht-nijgende wan deling maken, voordat er ergens koffie voor hem staat te dampen. Zo is het scenario en zo wordt het spel gespeeld. Voor zo'n rol kun je niet zomaar iedereen casten. Iemand met een hoge piepstem, een kort, dik mannetje of een atletische Adonis, moet wel heel veel ac teertalent in huis hebben om daar de bedaagde, bedaarde geestelijke overheen te spelen. Toch is het bijna nergens een probleem om een goede Sinter GOES - Hij komt, hij komt, die lieve, goede Sint. Op sommige plaatsen morgen al, elders pas volgende week. Duizenden kinderen en evenveel volwas senen zullen de straat op gaan om het spektakelspel van stoomboot, paard en pieten mee te maken. Hoezeer het Sin terklaasfeest ook vercommer- cialiseerd mag zijn, de intocht heeft nog alle trekken van een ouderwets volksspel. Straat theater van de bovenste plank, met in de hoofdrol het persona ge van Sinterklaas: rustig, wijs, bedachtzaam en vriende lijk. De rol van Sint is veruit de be langrijkste. Het paard moet betrouwbaar zijn en wit ge schimmeld, de Pieten moeten het vooral van hun aantal heb ben, de fanfare moet Sinter klaasliedjes spelen en van het publiek wordt verwacht dat het hart vol verwachting in de borst klopt. Maar Sinterklaas,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11