Liggeld schaadt recreatiesector Schrijven om thuis te komen PZC Aventure laat oude muziek uit Parijs herleven een aanvaardbare afvloeiingsregeling Jaar cel voor inbraken geëist Accordeonconcours in Heinkenszand zeeland 10 Plaatsen rond Grevelingen leveren miljoen per week in door wegblijven pleziervaart Bond treft met Union Bruisend theaJr merm Domburg t 49,50 p.p. J) kunst cultuur exposities vrijdag 15 november 1996 van onze verslaggever Frank Balkenende DIRKSLAND - De liggeldrege ling voor het Grevelingenmeer kost de recreatiesector geld. Volgens coördinator O. J. van Gorkom van het Breed Overleg Deltawateren hebben water sporters door de liggeldregeling vorig seizoen veel minder be steed rond het meer. waar ne gentien procent minder schepen kwam opdagen. Van Gorkom vraagt zich af of de opbrengsten van de liggeldregeling wel op wegen tegen het economisch verlies. Zij betoogde dat don derdag in Dirksland tijdens de bestuursvergadering van het re creatieschap De Grevelingen. Door het slechte weer liep de pleziervaart afgelopen seizoen landelijk met zes tot zeven pro cent terug. Op het Grevelingen meer was de daling groter: 23.000 schuttingen tegen 29.000 in 1995. Van Gorkom wijt ruim tien procent van die afname aan de liggeldregeling. Het gebrek aan dagkaarten, de relatief hoge prijs van zevendagen- en sei zoenskaarten en de matige ver krijgbaarheid daarvan schrik ken pleziervaarders in haar ogen af. Dat is slecht voor recreatiebe- drijven, middenstand en horeca aan het meer. Van Gorkom bere kent dat tien procent neerkomt op 2900 boten. De bezitters be steden gemiddeld 50 tot 170 gulden per dag, blijkt uit het rapport Waterrecreatie in de Oosterschelde, Voordelta en Waddenzee van de Dienst Land bouwkundig Onderzoek en het Staring Centrum. Als die 2900 pleziervaarders wegblijven kost dat de plaatselijke economie in het gunstigste geval per dag 145.000 gulden. „Alsjedat afzet tegen wat de regeling opbrengt, is het de vraag of het zinvol is er mee door te gaan." Het Grevelingenschap gaat voorlopig wel door met het sys teem. Het bestuur acht het te vroeg om definitieve conclusies te trekken en wil uit het komen de seizoen nog meer lering trek ken. Eind 1997 volgt een uitge breide evaluatie van de dit jaar ingevoerde liggeldregeling, die behelst dat watersporters moe ten betalen voor het liggen aan openbare steigers en afmeer plaatsen. Watersportorganisa ties hebben grote moeite met een ongewijzigd vervolg van de regeling. De kritiek geldt vooral de praktische uitvoering: een gebrek aan voldoende verkoop punten en het feit dat de rege ling niet in dagkaarten voorziet. Het schap voelt niks voor dag kaarten, omdat controle daarop nauwelijks mogelijk is. Volgens directeur J. Lodders is er ook te weinig vraag naar. Jachthavens De liggeldregeling werkt door de bank genomen goed, meent het bestuur. Individuele water sporters hebben volgens het schap begrip voor de regeling. Zij krijgen er immers ook betere voorzieningen voor terug. Wel wil het bestuur meer jachtha vens overhalen kaarten te ver kopen. Tot nu toe werken niet alle jachthavens mee, omdat de liggeldregeling leidt tot kort stondige aanloop die extra ge bruik van het sanitair en admi nistratieve rompslomp met zich meebrengt. Overigens zal het bestuur van het recreatieschap binnenkort overleg voeren met het Konink lijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) over enkele praktische verbeteringen. Uit een klachtenactie van de KN WV blijkt dat de ligkaarten voor verschillende prijzen worden verkocht. Bij de VVV'sen horeca zou de jaarkaart 80 gulden kos ten, bij jachthavens 60 gulden, terwijl in sommige gevallen het ligbewijs voor 50 gulden is te verkrijgen. Ook moet worden bekeken of het liggeld zich ver houdt met de gemeentelijke toe ristenbelasting die in jachtha vens wordt geheven. Het Grevelingenschap wil volgend jaar via meer jachthavens aan het Grevelingenmeer kaarten voor de liggeldregeling verkopen. foto Pieter Honhoff Het sfeervolle theater van De Parel staat op 30 november garant voor een wervelend avondje uit. Heerlijk genieten van een warm- koud buffet en ondertussen vermaakt worden door een avondvullend I programma met o.a. een intrigerende magic-show, •«ay»fantastische zanger/ entertainer en als climax de ^DE, PAREL, nederlandse Julio Iglesias! v Bel voor meer info of reservering naar: 0118-588260 lVl3HtTV«^~OSCENWJ KUUR- ER BEAUTYCENTRUM THEATER CA van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Een achttien jarige man uit Rilland pleegde dit jaar in de zomermaanden ju ni en juli een serie inbraken in de gemeente Reimerswaal. Vooral kerken en bedrijven moesten het ontgelden. De verdachte zei donderdag voor de rechtbank in Middelburg puur uit geldnood te hebben gestolen. „Ik werkte als stratenmaker in België. Ik kreeg geen vakantiegeld, omdat ik zwart werkte. Ik had plotse ling geen geld meer." Officier van justitie mr, M. van Nooijen eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar, mits hij on der toezicht van de reclassering blijft. Daaraan koppelde ze een toewijzing van de vordering van een benadeelde partij (de eige naar van een hoveniersbedrijf) tot een bedrag van 1397 gulden. Haar eis was ook gebaseerd op zijn recente straf verleden. De kinderrechter had de verdachte vorig jaar juli voor het plegen van 64 inbraken veroordeeld tot vijf maanden tuchtschool. Volgens een rapport van het Riagg leed de man aan klepto- manie en handelde hij zeer im pulsief. zonder na te denken. De man had op 14 juni in de ge meente Reimerswaal uit een bedrijf een telefax, koffiezetap paraat en acculaders weggeno men, op 29 juli stal hij uit een kerkgebouw geluidsboxen en een versterker en een dag later nam hij een kassa met geld weg uit een hoveniersbedrijf. Daar naast pleegde hij in juli nog vier inbraken en vernielde hij een auto in Rilland. „Als ik vrijkom, ga ik werk en woonruimte zoe ken", zei de man. De rechtbank doet op 28 novem ber uitspraak. van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische Transportarbeiders Bond heeft bij de directie van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) een 'aanvaardbare' af vloeiingsregeling afgedwongen voor 98 van de 500 werknemers in Antwerpen, Terneuzen, Zee- brugge en Gent. In Terneuzen gaan 18 van de 80 arbeidsplaat sen verloren. Het gaat om bemanningsleden van de sleep boten. Donderdag ging een meerderheid van het personeel in Terneuzen akkoord met het eindresultaat van de onderhan delingen, die ruim vier maan den in beslag namen en voor de nodige onrust onder met name het personeel in Terneuzen zorgden. Het Union-personeel in Terneu zen vreesde aanvankelijk de du pe te worden van de afwijkende wettelijke regels die van toepas sing zijn bij ontslagprocedures, maar daar lijkt de Union-direc- tie nu een mouw aan te hebben gepast. Nationaal secretaris Bob Dielis na afloop van de ver gadering met het Union-perso- neel in Paviljoen Westkant in Terneuzen: „We hebben bij de directie een flinke financiële re geling bedongen voor zowel de mensen, die werkzaam zijn bij de Vlaamse vestigingen als die in Terneuzen. Het kost het be drijf een enorm pak geld - het gaat om vele miljoenen guldens - maar wij vinden het niet meer dan normaal dat iedereen die moet vertrekken voor eenzelfde financiële compensatie in aan merking komt. En dat is ons uit eindelijk gelukt." Wie vertrekt, krijgt bovenop z'n uitkering en afscheidspremie (plus bijko- mende compensaties) een maandelijkse 'overbrugging', die mede gebaseerd is op de i functie en het aantal dienstja- ren. Als alle procedures zijn doorlopen, kan de afslankings- j operatie medio april volgend j jaar worden afgerond. In Terneuzen stonden aanvan kelijk bijna 30 van de 80 ar beidsplaatsen op de tocht. Bij de Vlaamse vestigingen wilde de directie 140 arbeidsplaatsen schrappen. Uiteindelijk werden bonden en directie het eens over het verdwijnen van maximaal 98 arbeidsplaatsen. Die afslan king gaat gepaard met het te rugbrengen van het aantal bemanningsleden op de sleep boten van vier naar drie. Een technische werkgroep gaat op korte termijn onderzoeken of met die inkrimping de veilig heid aan boord niet wordt aan getast. Dielis: „Mogelijk moet een aantal sleepboten worden aangepast, maar de meeste sle pers van de Union zijn al zó mo dem uitgerust dat het varen met drie bemanningsleden geen probleem hoeft te zijn. En laten we wel zijn. in andere West-Eu- ropese havens vaart men toch ook met drie man. Dielis had, na afloop van de ver- gadering, de indruk dat de een heid binnen de BTB-gelederen is hersteld. „Wij moesten uit de krant lezen dat de mensen in Terneuzen kritiek hadden op het gebrek aan informatie. Ik heb hen uitgelegd dat wij - mid den in de onderhandelingen - niet steeds vergaderingen kun nen beleggen op de tussenstand te melden. Dat is een zaak van de afgevaardigden." HEINKENSZAND - De Zeeuwse accordeonvereniging Concertina houdt in samenwer king met de Nederlandse Orga nisatie voor Accordeon en Har monica op zondag 24 november een festival/concours voor ac cordeonorkesten in De Stenge te Heinkenszand. Concertina neemt deel met haar A- en B-orkest. Verder zijn aan wezig Sempre Crescendo uit St. Willebrord, Vieux Camarades uit Hoogvliet en Con Amore uit Zundert, alle met het A-orkest. Het concours begint om 10 uur; om 12 uur speelt het laatste or kest. van onze verslaggever Ernst-Jan Rozendaal MIDDELBURG - Aventure is een Middeleeuwse term. Het is het hoofse begrip voor verhaal, avontuur of beleve nis. Het ligt dan ook voor de hand dat een ensemble van die naam zich toelegt op het uitvoeren van Middeleeuwse muziek waarin een verhaal wordt verteld. Dat is precies wat het - gedeeltelijkZeeuw se - gezelschap Aventure doet. Lize van Jaarsveld (zang), Paul Gerhardt Adam (zang), Anna Böker (vedel) en Ita Hijmans (blokfluit) laten muziek herleven die bijna ze venhonderd jaar geleden in Parijs in de mode was. Mor genavond, zaterdag, geven zij een concert in de Engelse Kerk in Middelburg. Tijdens de Middeleeuwen werd door mondelinge over levering aan een verhaal of gebeurtenis bekendheid ge geven. Voor muzikanten gold precies hetzelfde. Composi ties werden van leraar op leerling overgedragen. Levend Met zo'n muziekstuk gebeur de wat ook gebeurt met ver halen die in een kringetje worden doorverteld: ze ver anderden aanzienlijk. Muzi kanten voegden er dingen aan toe, lieten stukken weg, of improviseerden gedeelten Zo bestond er nooit een vast staande uitvoering van een stuk en bleef de muziek le vend. Aventure heeft dit principe tot leidraad genomen bij de uitvoering van Middeleeuw se muziek. Het ensemble is in 1992 opgericht en trad sinds dien op in Nederland, Enge land, België, Duitsland en Griekenland. Tijdens het Concours voor Oude Muziek in 1993 in Brugge kreeg Ave nture een eervolle vermel ding. Vorig jaar verscheen de eerste cd van de groep, geti teld O, snode welt Parijs rond 1320 Het concert in Middelburg wordt gegeven op uitnodi ging van de werkgroep mu ziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Centraal staat het muzikale leven in Parijs rond 1320. Toen al was de Franse hoofdstad een bruisende stad vol intellec tuelen en met volop nieuwe en voor die tijd experimente le vormen van musiceren. Veel van de composities die Aventure speelt zijn ano niem, maar er wordt ook werk uitgevoerd van de le gendarische vedelaar Tassi- nus, van Philippe Chancelier en van Guillaume de Mach- aut De meeste liederen zijn grillig van vorm en melodie- Tekstueel staan ze in het te ken van het christendom, bij voorbeeld door de devote Maria-verering of juist als waarschuwing tegen de ver lokkingen van het vlees. Concert: Aventure, zaterdag 16 nov. Engelse Kerk Middelburg. Aanvang20 uur. (Advertentie) Double Brown Grafiek Nu 7 en Picasso De Klomp OVEZANDE - De band Double Brown treedt zondag 17 novem ber op in De Klomp te Ovezan- de. Double Brown (voorheen The Crew) bestaat uit Arm en Jan de Bruyn, Pieter van- Bogaert, Cesar Jensen en Vin cent Pierins. Vincent en Cesar spelen in de band van Raymond van het Groenewoud. Double Brown speelt blues en soul. Het optreden begint om 16.00 uur. Canadese Aritha van Herk zoekt Nederlandse wortels 17 november t/m 5 januari 1997 Singer Museum 035 - 531 56 56 Laren van onze verslaggever Ernst-Jan Rozendaal ZIERIKZEE - De achternaam zegt het al, Aritha van Herk is van Nederlandse afkomst. De Canadese schrijfster is enkele dagen op bezoek in het land dat haar ouders eind jaren veertig verlieten. Direct na aankomst, woensdag, gaf ze een lezing in de vestiging van het Zeeland College in Zierikzee en na lezin gen donderdag in Amsterdam en vandaag, vrijdag, in Utrecht, is ze het weekeinde opnieuw in Zierikzee, bij vrienden. „Ik vind het hier heerlijk", zegt Van Herk. „Telkens als ik op Schip hol land of in Calgary, waar ik woon, dan denk ik: wonderfid. Dat heb ik nooit in Engeland. Duitsland of Singapore, alleen hier en in Canada. Dat kan toch geen toeval zijn?" Nederlands is haar moedertaal, ook al is Van Herk (1954) in Ca nada geboren en getogen. „Mijn ouders woonden ongeveer vijf jaar in Canada toen ik ter we reld kwam. Thuis werd altijd Nederlands gesproken. Dat was wat ik als kind hoorde, dus dat leerde ik ook. Pas later, toen ik in contact kwam met Canadese kinderen, ben ik Engels gaan spreken. Maar toen heb ik mijn moedertaal dan ook helemaal verdrongen Uitgewist. Ik ne geerde mijn afkomst. Kinderen schamen zich daarvoor. 'Mijn ouders zijn anders', dacht ik. En: 'Ik praat met een accent.' Dat is natuurlijk het laatste wat een kind wil." „Dat is een verhaal dat ook bij immigratie hoort, maar wat al tijd wordt verzwegen. Dat je de plaats waar je vandaan komt leert verachten. Je wilt er zo graag bij horen dat je je culture le achtergrond gaat ontkennen. Je wilt jezelf onzichtbaar ma ken en daarvoor pleeg je ver raad aan jezelf Van Herk ging Engels studeren en schopte het tot professor aan de Universiteit van Calgary. Te- gelijkerijd timmerde ze als schrij fster aan de weg met de ro mans Judith, The Tent Peg en No Fixed Adress en de bundels Visible Ink, A Frozen Tongue en Places far from Ellesmere, die ze zelf omschrijft als een mix van fictie en wetenschappelijke be schouwing. „Eennieuw genre." Verlangen Tijdens haar studie kreeg ze op nieuw belangstelling voor de taal die ze had afgeleerd, het jÈÉ£§ 1 Aritha van Herk:„De taal die je als eerste leert, zit in je botten..." Nederlands. „De taal die je als eerste leert, zit in je botten, denk ik wel eens Ik ben het opnieuw gaan leren. Nu versta ik het Ne derlands goed, ik lees het goed, ik spreek het alleen slecht. En dat terwijl mijn ouders het al lang niet meer spreken. Ik had een soort van sentimenteel ver langen naar de taal die ik als eerste heb geleerd. Toen de film Antonia in Canada draaide ben ik er zes keer naartoe geweest, alleen maar om het Nederlands te horen Die prachtige taal uit mijn jeugd." Pas sinds een jaar of vijf durft Van Herk ook te schrijven over haar afkomst en het thema van de immigratie „Waarom zou ik een deel van mijn levefi ontken nen? Dat wil ik niet. Ik wilde de tijd tussen mijn vijfde en mijn tiende niet langer negeren. Dat besef kreeg ik toen ik ongeveer even oud was als mijn ouders toen ze emigreerden. Misschien moest ik eerst die leeftijd berei ken om te kunnen begrijpen wat voor enorme gedaanteverwisse ling zij toen hebben onder gaan." Het woord gedaanteverwisse ling is zo'n beetje de definitie die Van Herk in haar werk geeft van het begrip immigratie. Wie emi greert maakt van zijn leven fic tie. „Emigratie geeft mensen de mogelijkheid om zichzelf op nieuw uit te vinden", bevestigt ze. „Stel dat je een crimineel verleden hebt. Dan kun je weg lopen en in Canada opnieuw be ginnen Je kunt voor jezelf een nieuw verleden en een nieuwe toekomst uitvinden, terwijl je in het land van herkomst altijd zou zijn gebleven wie je bent. Je wordt dus iemand anders, dat is toch de ultieme fictie?" Verleidelijk In haar boeken probeert Van Herk emigratie en immigratie van verschillende kanten te be lichten. Naast het voor de hand liggende verhaal van mensen die in een ander land hun geluk beproeven, bestaat volgens haar ook het verborgen verhaal - dat inzicht geeft in de ware, vaak minder positieve redenen van vertrek - èn het afwezige verhaal. „Met dat laatste wor stel ik op het ogenblik nogal. Het is een heel verleidelijk on derwerp, want het is een zoge naamd wat...als-verhaal. 'Wat als mijn ouders na een jaar wa ren teruggekeerd naar Neder land?" 'Wat als ze niet naar Canada maar naar Australië waren vertrokken?' Dan zou ik een heel ander persoon zijn ge worden. Dat is wat veel schrij vers interesseert. Hoe toevallige omstandigheden een mensenle ven bepalen." Voordat het thema immigratie en de zoektocht naar de eigen wortels haar proza gingen bepa len, schreef Van Herk over vrou wen die - ongeëmancipeerd uit gedrukt - hun mannetje staan in de wereld. Ze beschouwt zich zelf nog steeds als een feministi sche schrijfster. „Ik vind dat vrouwen het recht hebben om alles te doen wat ze willen. Dat heeft met mijn opvoeding te ma- foto Pieter Honhoff ken. Bij ons thuis deden meisjes en jongens precies hetzelfde werk. Ik heb veel verhalen ge schreven over vrouwen die uit dagingen aangaan in een wereld die door mannen wordt be paald." „Zelf heb ik daar natuurlijk ook enige ervaring mee als een van de weinige vrouwelijke profes soren. Want een professor, dat is toch een oude man met grijze haren en een bril? En dus niet een jonge, roodharige vrouw die niet op haar mondje is gevallen. Aan het begin van het semester test ik mijn studenten wel eens» Dan ga ik tijdens het eerste les uur in een van de banken zitten en dan hoor ik ze zeggen: 'Wie hebben we nu? Van Herk? Dat zal ook wel zo'n ouwe vent zijn die ons gaat doodvervelen Moet je ze verbaasd zien kijken als ik ga lesgeven. Dan blijkt dat er zelfs regelmatig iets te lachen valt." „Maar om antwoord te geven op je vraag: Ik ben een actieve, po litieke feministe. Jazeker." Met de expositie BLIK in De Vleeshal in Middelburg toont Hans van Houwelingen zijn vi sie op de stad Middelburg. Te zien tot en met 15 december: di t/m zo 13-17 uur. Walcheren in aquarel en pastel luidt de titel van de tentoonstel ling die de Middelburgse kun- stenaar Cor van der Padt tot en met 11 januari houdt in het Mid delburgs Koffiehuis in zijn woonplaats. Open: dagelijks 10-18 uur. Ds Johannes A von Héjjas houdt tot en met 13 december de expositie Rekenpenningen en hun boodschap in de clienten- ruimte van het kantoor van ABN-AMRO aan de Markt in Middelburg. Open: ma t/m vr 9- 17 uur. Zaterdag om 17 uur begint in galerie Molenwater in Middel burg de tentoonstelling Sans 1 Familie van Kees Brandenburg. Open: zo 17 nov en do 21 t/m zo 24 nov 14.30-18 uur. Hedi Bogaers uit Zierikzee ex poseert tot en met 29 november beelden en schilderijen in het gemeentehuis in Kapelle. Open: j ma t/m vr 8.30-12 en 13-16 uur. j Tot en met 31 december kan men in de hal van het gemeente huis in Heinkenszand de ten- toonstelling Licht op textiel, in gericht door Ambacht Zeven uit Ovezande, bezichtigen. Het gaat om handbediukte stoffen toegepast in het interieur. Open: ma t/m vr 8.30-12.30 uur, do bo vendien 17-20 uur. Zaterdag en zondag wordt tussen 14 en 17 uur in galerie De Praktijk in Wissenkerke een feestelijk tintje gegeven aan het begin van de tot en met 4 januari I lopende expositie van olieverf schilderijen van Gérard Gri- baumont. Het betreft voorna melijk landschappen uit een j streek ten zuiden van de Belgi- sche Ardennen. Ie Gaume ge naamd. Open: vr en za 13-18 uur. Van zaterdag 16 november tot en met zaterdag 7 december ex- poseert Aaf Renkema uit Wil- helminadorp haar aquarellen in de Bewaerschole in Haamstede, i met als thema Gesluierd licht. Open: ma t/m za 13.30-16.30 uur. Tot en met 30 november expo seert Danny van Nes in de Cul ture Shop in Axel grafiek waar in hij met hoogdruktechnieken de verdorring en vervlakking van de maatschappij 'onder de aandacht brengt. Open: za 12- 18 uur. Tekeningen en lito's van Hen- ny Huser uit Middelburg zijn tot en met 4 januari te zien in gale- I l ie Rattenfanger in Hulst. Open: I do t/m za 13.30-17 uur, zo 14-17 Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 10