Europese troepen voor Zaïre Ontbijt in hogere sferen Vlaamse minister van Milieu mogelijk verdacht van fraude PZC Ex-generaal Powell zou kans maken op ministerspost VS Helden van China aan de bedelstaf Dodental India blijft stijgen Zwitsers leger kiest boeren en stakers als 'tegenstander' buitenland Internationale Rode Kruis wil militaire interventie Rwanda zaterdag 9 november 1996 van onze correspondenten Bob Kroon en Cees van Zweeden PARIJS - Frankrijk en Groot- Brittannië zijn bereid om maxi maal 1.500 man bij te dragen aan een multinationale inter ventiemacht voor Zaïre, waar een miljoen mensen op de vlucht zijn. Volgens France Info, een staatsradio, zou van deze 1.500 man tweederde Frans zijn. De Franse president Chirac en premier Major van Groot-Brit- tannië bereikten gisteren in Bordeaux overeenstemming over de noodzaak van een inter nationale interventiemacht. Die troepenmacht zou tenmin ste 5.000 militairen moeten om vatten. Eerder deze week had Chirac Spanje al bereid gevon den aan de troepenmacht bij te dragen. De troepenmacht zou voor een beperkte periode moeten wor den gestationeerd in Kivu. de Zaïrese provincie die grenst aan Rwanda en Burundi. Gevechten in de streek tussen Tutsi's en Hu tu's hebben een miljoen mensen, merendeels Hutu's, op de vlucht gejaagd. Artsen zonder Grenzen raamde gisteren het dodental in Oost-Zaïre op 13.000. „We we ten uit ervaring dat op iedere tienduizend vluchtelingen die geen hulp krijgen, er per dag tien sterven", verklaarde zei Bernard Pecoul, de directeur van Artsen zonder Grenzen. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het is niet uit gesloten dat de Amerikaanse president Bill Clinton Republi keinen opneemt in zijn nieuwe kabinet. Inmiddels loopt Clin tons huidige kabinet leeg. In Washington circuleren de na men van ex-generaal Colin Po well en senator Dick Lugar als mogelijke kandidaten voor de post van Buitenlandse Zaken. Een van hen zou de opvolger kunnen worden van minister Warren Christopher (71), die donderdag zijn ontslag indien de. Clinton had na zijn verkie zingsoverwinning van 1992 al gezegd dat hij Republikeinen in Frank Sinatra gaat achteruit LOS ANGELES - De toestand van Frank Sinatra gaat achter uit. De 80-jarige zanger, die een week geleden werd opgenomen wegens een beknelde zenuw, wordt volgens de zender KCBS- TV nu behandeld voor longont steking en hartklachten.AP Pecoul vroeg om een militaire interventie om een enorme ramp te voorkomen. „Iedere dag aarzeling betekent de dood van duizenden", zei hij. Ook het In ternationale Rode Kruis smeek te om een militair ingrijpen. Het was niet duidelijk op welke wijze Chirac en Major, die twee dagen bijeen waren, wilden in grijpen. Een van de problemen is echter dat hulporganisaties de vluchtelingen niet kunnen bereiken door de aanhoudende gevechten. Volgens Artsen zon der Grenzen zou de troepen macht wegen moeten beveili gen, waarover hulpgoederen dan kunnen worden aange voerd. Voor het eerst in zijn geschiede nis heeft het Internationale Co mité van het Rode Kruis (ICRC) zich 'om humanitaire redenen' uitgesproken voor militaire in terventie door de internationale gemeenschap om de meer dan een miljoen Rwandese vluchte lingen van een wisse honger dood te redden. ICRC-president Cornelio Sommaruga zei giste ren dat de Geneefse Conventies en het Handvest van de Verenig de Naties in deze extreme on- standigheden daarvoor de mo gelijkheid bieden. „Het is de collectieve verant woordelijkheid van de 188 lan den die de Conventies van Ge- nève hebben getekend om de vluchtelingen te hulp te ko men," aldus Sommaruga. „Er moet een toegangscorridor wor den opengebroken, zodat het Internationale Rode Kruis en andere hulporganisaties de slachtoffers eindelijk kunnen bereiken. Journalisten hebben momenteel toegang tot Goma, terwijl het ICRC wordt geweerd. Dit is de waanzin ten top." Sommaruga zei over voldoende voorraden en mankracht in Rwanda te beschikken om de ergste nood te kunnen lenigen. Over de kosten van 140 miljoen dollar maakt hij zich voorlopig geen zorgen. ,.In deze mensont erende situatie moet razend snel hulp worden geboden. Het geld zullen we later wel bij elkaar zien te krijgen." GPD Zie ook pagina 2 zijn regering wilde opnemen, maar hij heeft die belofte nooit ingelost. Nu krijgt hij een nieu we kans. Clinton werd dinsdag herkozen voor een tweede ter mijn, terwijl de Republikeinen de meerderheid hielden in het Congres. Volgens Clinton wijst die uitslag er op dat het Ameri kaanse volk wil dat Democraten en Republikeinen nauwer sa menwerken. Het binnenhalen van de populaire Powell zou Clintons nieuwe regering een sterke impuls geven. Verwacht wordt dat Clinton acht van zijn veertien ministers verliest. Christopher, minister van Defensie William Perry, mi nister van Handel Mickey Kan tor, minister van Energiezaken Hazel O'Leary, minister van Verkeer Federico Pena en mi nistervan Werkgelegenheid Ro bert Reich hebben allen hun vertrek al aangekondigd, als mede chefstaf van het Witte Huis Leon Panetta. Panetta wordt opgevolgd door een ver trouweling van Clinton, Erski- ne Bowles. Daarnaast wordt rekening gehouden met het ver trek van de ministers Henry Cisneros (Huisvesting) en Ri chard Riley (Onderwijs). AP BOEKAREST - De Roemeen Stefan Sigmond (29) hangt vrijdag aan een touw, terwijlhij balanceert met een dienblad met eten en een glas cola in Boekarest. Sigmond traint zichzelf om toegelaten te worden tot de Extreme Sporten Club in Milaan. foto Robert Ghemenf/EPA Kleuter in de boeien geslagen NEW ORLEANS - Bijna elke keer dat Virgil Speed (5) uit St. Rose, in de omgeving van New Orleans, naar de kleuterschool ging. kwam hij even later weer thuis omdat hij wegens wange drag was verwijderd. Maar op 28 oktober werd hij in hand boeien afgevoerd naar het politiebureau, zo werd donderdag bekend gemaakt. Volgens de autoriteiten werd de hulpsheriff naar de school ge roepen omdat de kleine Virgil een ander kind en een leer kracht had geslagen. Het jongetje geeft zelf toe een grote kale bas naar een klasgenootje te hebben gerold. Virgil was aanvankelijk beschuldigd van mishandeling, maar later heeft de politie de zaak overgedragen aan het maat schappelijk werk. AP Vliegende bisschop in Wales LONDEN - Tegenstanders van de wijding van vrouwelijke priesters in de Anglicaanse Kerk in Wales krijgen voor hun pastorale zorg een zogenaamde vliegende bisschop. De bis schoppen hebben de 54-jarige David Thomas in die functie benoemd. Hij ontvangt op 21 december zijn bisschopswij ding. De synode van de Anglicaanse Kerk in Wales stemde in sep tember in met de toelating van vrouwen tot het priesterambt. De bisschoppen beloofden toen een collega te belasten met de pastorale zorg voor tegenstanders van het besluit. In de Anglicaanse Kerk van Engeland, die in 1992 het pries terambt voor vrouwen openstelde, zijn drie van zulke vlie gende bisschoppen actief. AFP Wantoestanden in Duits leger BONN - Het ministerie van Defensie in Bonn spreekt berich ten over wantoestanden bij het Duitse leger tegen. Volgens de krant Die Welt liggen er op het ministerie van Defensie stapels onbetaalde rekeningen. Alle Duitse departementen staan momenteel onder sterke bezuinigingsdruk. In de federale be groting voor 1997 gaapt nog steeds een gat van drie miljard mark. Het ministerie geeft toe dat er problemen zijn geweest bij de aanvoer van onderdelen. Volgens Bonn komt dat doordat het leger na het einde van de Koude Oorlog afstapte van het dure systeem om grotere hoeveelheden vervangende onderdelen op te slaan. Die worden nu van geval tot geval besteld. De hieruit ontstane problemen zijn al lang onderkend, en maatregelen zijn genomen, aldus het communiqué. DPA Jackson niet welkom in Manilla MANILLA- De burgemeester van de Filipijnse hoofdstad Manilla Alfredo Lim heeft gisteren gezegd dat popster Mi chael Jackson geen toestemming krijgt in zijn stad op te tre den. Hij gaf daarvoor als reden de pedofiele kwesties waarin Jackson is genoemd. „Hij is hier niet welkom", zei de burgemeester in een radio uitzending toen de optredens ter sprake kwamen die Michael Jackson op 8 en 10 december had willen houden. Lim, sinds 1992 burgemeester van Manilla, heeft de bestrij ding van prostitutie tot zijn hoofdthema heeft gemaakt Hij is campagnes gestart tegen het geweld tegen kinderen. AFP Zeventien doden PKK-aanslag ANKARA - Bij een raketaanval door Koerdische rebellen op een personenbus bij Cukurca in het Zuid-Oosten van Turkije zijn gisteren zeventien mensen omgekomen. Tien andere in zittenden raakten gewond. De Koerdische Arbeiderspartij (PKK) is voorde aanslag verantwoordelijk, meldt het persbu reau Anatolia. Onder de slachtoffers zijn vrouwen, kinderen en twaalf door de regering in Ankara aangestelde Koerdische dorpswachters. AFP Overstromingen in de Indiase deelstaat Andra Pradesh belemmeren het verkeer. foto RT van onze redactie buitenland NEW DELHI - Het dodental van de zware wer velstorm die woensdagavond de oostkust van India trof, blijft stijgen. De premier van de deelstaat Andra Pradesh zei gisteravond dat tussen de achthonderd en duizend mensen het leven hebben verloren. Hij riep de centrale re gering in New Delhi op de noodtoestand uit te roepen. Het gaat om de zwaarste cycloon in meer dan tien j aar, die een vloedgolf veroorzaakte tot vijf kilometer landinwaarts. Vooral de kuststreek ten zuiden van de havenstad Kakinda heeft zwaar te lijden gehad. De materiële schade wordt geschat op bijna een miljard gulden. Vrijdagavond waren 477 lichamen gevonden. Een precies dodencijfer was nog niet te geven, omdat grote delen van het gebied op geen enke le manier te bereiken zijn. In de loop van donderdag is de wind gaan lig gen. Op veel plaatsen in het gebied staat nog twee tot drie meter water. Dat zal naar ver wachting vandaag voor een groot deel zijn ver dwenen. Enkele duizenden mensen zijn gewond ge raakt. De meeste doden zijn gevallen door ver drinking, het instorten van hun huis of door elektrocutie als gevolg van het breken van elektriciteitskabels. In totaal heeft de natuur ramp meer dan twee miljoen mensen getroffen. DPA/RTR van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - Meer dan een half miljoen oudere Chinezen die in de jaren zestig hun beste krach ten hebben gegeven voor de ont wikkeling van het Chinese plat teland, leven nu in bittere armoede. Deze 'oude helden' van de communistische revolu tie moeten rond komen van een schamel pensioentje dat niet meer bedraagt dan 260 yuan per maand ofwel zo'n vijftig gulden. Duizenden veteranen van een campagne van de toenmalige partij leider Mao Zedong, die tij dens de Culturele Revolutie (1966-1976) jonge technici op riep naar ver achtergebleven gebieden -te trekken en daar technische assistentie te verle nen, hebben nu de kat de bel Jeltsin van hartkliniek naar ziekenhuis MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin is gisterochtend van het Cardiologisch Centrum bij Moskou overgebracht naar de Centrale Kliniek, een gewoon ziekenhuis. De 65-jarige Jeltsin werd in een kolonne van presidentiële voer tuigen vervoerd. Straten wer den afgezet om de stoet door te laten. De president onderging dinsdag een meervoudige by- pass-operatie en chirurgen zeg gen dat hij goed herstelt. De pre sident had de artsen gevraagd hem snel te ontslaan uit de ge specialiseerde hartkliniek waar de ingreep werd uitgevoerd. Hij wil verder herstellen in de hem meer bekende omgeving van het ziekenhuis van de Centrale Kli niek, waar de Russische elite wordt behandeld. RTR/DPA aangebonden. In de centraalge- legen stad Wuxi hebben ze openlijk geklaagd over hun armzalig lot en de partij om hulp gevraagd. Bij de viee-burgemeester, Wu Xinxiong, hebben ze een gewil lig oor gevonden voor hun pro bleem. „Meer dan een half mil joen voortreffelijke arbeiders gaven gehoor aan de oproep van de Communistische Partij. Ze lietenhuis en haard achter om in afgelegen gebieden de techno logische ontwikkeling te bevor deren en de lokale economie te helpen ontwikkelen." De lokale overheid in Wuxi, ge raakt door de beproevingen die de zogenaamde 'oude helden' hebben moeten doorstaan, heeft iedere wanhopige pensioenge rechtigde 100 yuan gegeven om voor hen de viering van Chinees Nieuwjaar op te vrolijken. „Het is maar een lapmiddel. Hun pensioentjes liggen 100 yuan la ger dan die van de gemiddelde arbeider in Wuxi", verklaarde de vice-burgemeester het ge baar van de gemeente. Iedereen weet inmiddels dat Mao Zedong, gevierd als de stichter van de Volksrepubliek in 1949, met zijn campagnes veel slachtoffers heeft gemaakt en hij wordt daar tegenwoordig ook in de Volksrepubliek zelf voor bekritiseerd. De zoge naamde 'Grote Sprong Voor waarts' (1958-1961) veroor zaakte door heel China een gigantische hongersnood waar door tientallen miljoenen men sen zijn gestorven. Nog eens miljoenen werden in de Cultu rele Revolutie gedwongen in verafgelegen streken te werken. Een groot verschil met deze slachtoffers is dat de 'oude hel den' zich dertig jaar geleden uit vaderlandslievende overwegin gen vrijwillig hebben aange meld om de partij te helpen het land te ontwikkelen. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische justi tie wil de Vlaamse minister van Milieu, Kelchtermans. onder vragen in het kader van een ge rechtelijk onderzoek. Justitie heeft het Vlaams parlement ge vraagd de parlementaire on schendbaarheid van Kelchter mans op te heffen. Voorzitter De Batselier van het Vlaams parlement maakte don derdag bekend een dergelijk verzoek te hebben ontvangen van justitie. De Batselier wei gerde echter namen te noemen. Volgens de Belgische media be treft het de christendemocrati sche minister Theo Kelchter mans van Milieu. De naam van Kelchtermans wordt in verband gebracht met een faillissement van een be drijf, waarbij sprake zou zijn van fraude. Kelchtermans, die momenteel in Polen verblijft, heeft inmid dels laten weten geen idee te hebben van de aard van het on derzoek. De minister is echter graag bereid vragen te beant woorden, zegt hij. Het Vlaams parlement roept woensdag een commissie in het leven die een oordeel moet vellen over het verzoek van justitie. Corruptie Wegens mogelijke corruptie is een juridisch onderzoek gaande naar de plaatsvervangend pro cureur-generaal in Luik, Franz- Joseph ('Fritjof') Schmitz. Dat heeft de Belgische minister van Justitie Stefaan De Clerck don derdag in het federale parle ment in Brussel bevestigd. Het dagblad 'De Morgen' schreef dat Schmitz, de nummer twee op het zogeheten parket generaal van Luik, tegen beta ling gerechtelijke procedures 'regelde'. Wie niet wilde beta len, aldus De Morgen, kreeg 'als bij toeval last met het gerecht' of de belastingdienst. Schmitz zou steeds hebben be weerd het geld te willen gebrui ken voor hulp aan arme gezin nen, die anoniem wensten te blijven. Hij incasseerde vooral bij notabelen en bedrijven in de streek rond het Duitstalige Bel gische stadje Eupen. Tot hij in 1972 tot substituut officier werd benoemd in het nabijgelegen Venders, was Schmitz penning meester en campagneleider van Greenpeace moet sojaschip laten gaan ANTWERPEN - Greenpeace heeft gisteren zijn blokkade van een Pools schip met genetisch gemanipuleerde sojabonen in de Antwerpse haven opgeheven onder druk van de rechtbank van Antwerpen. Voor elk uur dat de milieuorga nisatie het schip nog langer zou tegenhoudenmoest zij 1 miljoen frank (55.000 gulden) betalen. Het kort geding tegen Green peace was aangespannen door de Amerikaanse multinational Cargill waarvoorde lading soja bonen was bestemd. ANP/Bel- ga Paniek op zee KOPENHAGEN - De kapitein van de Deense veerboot Sprogö heeft een groot aantal passa giers in paniek gebracht. Tijdens een ongewoon storm achtige overtocht over de Grote Belt riep de gezagvoerder via de luidspreker om: „Er komen zeer zware en alles vernietigende stormen op ons af." Bij de rede rij zijn veel klachten over zijn optreden binnengekomen. Passagiers, van wie velen reeds door zeeziekte waren getroffen, raakten na de mededeling van streek. De rederij berispte de kapitein, maar liet weten dat de gezagvoerder eigenlijk de stem ming met een grapje had willen verbeteren, aldus de Deense krant Berlingske Tidende giste ren. DPA de Christlich-Soziale Partei in Eupen, een partij die het in de zogeheten Ostkantons van Bel gië al jaren voor het zeggen heeft. In 1994 werd hij nog eens door een plaatselijke krant om schreven als 'de machtigste man vanOost-België'. Schmitz zelf ontkende gisteren met klem de tegen hem geuite beschuldigingen. Hij zei 'nooit op enigerlei wijze persoonlijk voordeel te hebben gehaald uit zijn medewerking aan sociale en charitatieve werken'. Hij zei diep gekrenkt te zijn door de aantijgingen en zich ter be schikking te houden van de ge rechtelijke autoriteiten. Ook te gen een andere hoge jurist uit Luik loopt een onderzoek. Bei den mogen nu al geen zaken meer behandelen. GPD/ANP van onze redactie buitenland BERN -Het Zwitserse leger is voor de derde keer in korte tijd in opspraak gekomen door min der gelukkig uitgevallen mili taire oefeningen. Deze keer zijn boeren en spoorwegpersoneel woedend omdat de legerstaf heeft toegegeven dat reservisten hebben geoefend in het bedwin gen van opstandige boeren en stakende spoorwegmensen. De vakorganisaties van de boe ren en de spoorwegen hebben de regering gevraagd de mis plaatste creativiteit van de le gertop te beteugelen en dit soort 'militaire spelletjes' te verbie den. Vorige week ontstond in Noord- Italië grote opschudding toen bekend werd dat het Zwitserse leger bezig was geweest met een manoeuvre waarbij een hypo thetische aanval van de troepen van de Italiaanse afscheidings beweging in Padania werd afge slagen. Het incident leidde tot vragen in het Italiaanse parle ment en officiële excuses van de Zwitserse regering. In juni oefende een andere le gereenheid in het assisteren van de politie bij het neerslaan van een opstand van werkloze Zwit sers. De commotie die daarover ontstond, leidde ertoe dat de de fensiestaf regels opstelde voor oefeningen. Die houden onder Shell in VS aangeklaagd NEW YORK - Familieleden van twee mensenrechtenactivisten uit Nigeria die vorig jaar zijn opgehangen, slepen Shell voor de rechter. Ze hebben gisteren voor een rechtbank in New York een aanklacht ingediend, omdat het Brits-Nederlandse energie concern betrokken zou geweest bij de executie van de twee man nen. De aanklacht werd vrijdag in gediend, een jaar na de dood van Ken Saro-Wiwa, leider van de mensenrechtenorganisatie van de Ogoni-stam en John Kpui- nen, vice-voorzitter van de jeugdafdeling van de beweging. Hun familieleden stellen dat de twee werden veroordeeld, om dat ze in het geweer kwamen te gen de militaire dictatuur van Sani Abacha in Nigeria en tegen Shell, dat de mensenrechten zou schenden, onder meer door mi lieuverontreiniging. RTR meer in dat militaire oefeningen niet gebaseerd mogen zijn op gebeurtenissen die iets te maken zouden kunnen hebben met bin nenlandse of buitenlandse poli tiek. RTR/AP Ramp met Boeing Nigeria eist 141 levens LAGOS - De Nigeriaanse Boeing 727 die sinds donder dagmiddag werd vermist is ten oosten van Lagos neergestort. Volgens de eigenaar van het toe stel zijn waarschijnlijk alle 141 inzittenden omgekomen. Ruim 24 uur nadat de Boeing was vermist, werden gisteren wrakstukken gevonden in het dorp Imota, 65 kilometer ten zuidoosten van Lagos, aldus een communique van minister van Luchtvaart, Ita Udoh Umeh. Het toestel was van de zuidoos telijke stad Port Harcourt in het hart van het Nigeriaanse olie- winningsgebied onderweg naar het vliegveld Murtala Mohamed bij Lagos toen het radiocontact donderdagmiddag verloren ging Volgens het Nigeriaanse staats- persbureau zou de piloot de luchthaven van Lagos hebben gealarmeerd met de mededeling dat hij een noodlanding ging maken, waarna niets meer van het toestel vernomen werd. Aan boord bevonden zich 132 passagiers en negen beman ningsleden. AP Advertentiej Een 'wereldbaan' in het toerisme met het NOïKa diploma Verkort Europees HBO. In twee jaar europees specialist met 85°o kans op een baan in het toerisme. Al bijna 30 jaar verzorgt het NOTKa de meest praktijkgerichte toeristische opleiding van Nederland. Geïnteresseerd.' Kom dan naar onze V.tisim».^ Open Dagen van 10.00 tot 12.30 uur op zaterdag 16 november 1996 NOTKa Breda Boschstraat 32-34, tel. (076) 5148300 zaterdag 23 november 1996 NOTKa Amersfoort Ringweg Kruiskamp 70. tel. (033) 4757040 Nederlands Opleidingscentrum voor Toeristisch Kader (Advertentie) JL KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5