Dorpsactie voor jubileumhofje Veel dubbele functies in de Zeeuwse politiek PZC zeeland zaterdag 9 november 1996 s 17 Toneelclub Goes speelt 'Hoe versier ik een stuk' Storm zorgt voor inkomen iwasa Borsele verspreidt sticker tegen reclame in bus Op Grevelingenmeer komt mogelijk een kabel-waterskibaan Stichting wil 400-jarig bestaan Colijnsplaat uitgebreid vieren Drempel voor hardrijders 0115-613641 Politie snapt 95 hardrijders Bouwgrond Krabbendijke gewild Roep om oplossingen Bijstandwet Drietal tankte zonder te betalen geslaagd Bijeenkomsten over CARA in Middelburg De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Alle bewoners van de gemeente Borsele krijgen binnenkort de bekende anti-reclame- drukwerkstickers in de bus. ,.We willen op deze manier onze verantwoordelijkheid nemen waar het gaat om het verkleinen van de papierberg", verklaart wethouder P. M. van Wingerden-Boers (VVD, openbare werken). De gemeente heeft de stickers nu al in huis. „Maar uit contacten met mensen blijkt dat ze niet weten dat ze de die dingen hier op kunnen halen", zegt Van Wingerden. Daarom heeft het college van burgemeester en wethou ders besloten de stickers huis aan huis te bezorgen. Huishoudens in Borsele krijgen beide varianten: de ja- nee en de nee-nee. Wie de eerste op z'n brievenbus plakt, krijgt geen ongeadresseerd reclamedrukwerk maar nog wel huis-aan-huisbladen. Wie alleen nog geadresseerd drukwerk wil ontvangen, gebruikt de tweede. Van Win gerden: „En je kunt er natuurlijk voor kiezen geen van beide op je brievenbus te plakken. De stickers zijn al zo'n jaar of vijf in omloop. Ze hebben tot nu toe echter hun doel volstrekt gemist, meent hoofdinspecteur buitendienst J. C. Schout van de PZC, die eindverantwoordelijke is voor de bezorging van dagblad, huis-aan-huis-.bladen en reclamefolders. „De oplage van ongeadresseerd reclamedrukwerk is eerder gegroeid dan geslonken. Consumenten bepalen zelf wat ze willen hebben. Je ziet ook dat het aantal stickers op brievenbussen niet toeneemt." Het komt nog weieens voor dat mensen in hun huis-aan- huisblad ook een aantal folders aantreffen. Volgens Schout is dat echter niet de bedoeling „Wij hebben als regel dat de bezorger de wens van de bewoners moet res pecteren. Maar er zijn ettelijke honderden mensen die voor ons huis-aan-huisbladen rondbrengen, dus er gaat wel eens wat mis. Bij klachten wordt zo iemand daarop aangesproken." KAPELLE - Bij radarcontroles op de Rijksweg 289 in Kapelle en de Oranjeweg in Goes heeft de politie 95 bekeuringen uit gedeeld. In Kapelle passeerden 423 voertuigen, waarvan er 44 te hard reden. De hoogste gemeten snelheid was 129 kilometer per uur, waar een snelheidslimiet van 80 kilometer geldt. Er werd gecontroleerd tussen 9.45 en 11.45 uur. Aan de Oranje- weg in Goes stond de radar van 13 tot 15 uur opgesteld. De maximaal toegestane snelheid van 50 kilometer per uur werd door 51 van de 488 passanten overschreden. De hoogst geme ten snelheid was 84 kilometer per uur. KRABBENDIJKE - Te hard rijden op de Oude Rijksweg ter hoogte van Krabbendijke kan vanaf maandag niet meer. Die dag wordt begonnen met de aanleg van twee langgerekte ver keersdrempels nabij de aansluitingen van de Oude Rijksweg op de Zuidweg en de J W. Frisoweg Verder worden de aansluitingen gereconstrueerd en maken de tegels op het fietspad aan de zuidkant van de Oude Rijksweg plaats voor asfalt De werkzaamheden duren tot 21 december. De Zuidweg en de Frisoweg worden enige tijd afgesloten. Een omleidingsroute staat aangegeven. Voor (brom)fietsers en voetgangers blij ft de oversteek Zuidweg/J. W. Fnsostraat zo veel mogelijk open (Brom)fietsers op de Oude Rijksweg moe ten omrijden via Krabbendijke. KRABBENDIJKE - Rond de veertig gegadigden hebben zich tot dusver gemeld vooreen stukje bouwgrond in de tweede fa se van het plan Morlodehof te Krabbendijke. Het gebied tus sen Morlodehof I en de spoorlaan is inmiddels bouwrijp en biedt ruimte aan zo'n tien kavels. Eer» concreet aantal kavels moet echter nog worden vastge steld. Morlodehof II dient de honger naar bouwgrond te stillen zolang het plan Rozenboom nog niet gereed is voor be bouwing. Gezien de schaarste heeft de gemeenteraad van Reimerswaal besloten de kavels uitsluitend te verkopen aan mensen die sociaal of economisch zijn gebonden aan Krab bendijke of Reimerswaal. MIDDELBURG - Het kabinet moet snel met maatregelen ko men om de problemen met de Nieuwe Algemene Bijstandswet op te lossen In een brief aan de D66-fractie in de Tweede Ka mer vraagt drs. L. K de Kraker, D66-fractievoorzitter in Middelburg, 'op zeer korte termijn' actie van de paarse coali tie, zodat 'uitkeri ngsgerechtigden niet langer benadeeld wor den door deze uit de hand gelopen situatie'. Volgens De Kraker vraagt de wet. die begin dit jaar is ingevoerd, 'het on mogelijke' van de sociale dienst en haar personeel. De toege nomen werkdruk zorgt voor 'onacceptabele wachttijden' voor uitkeringsgerechtigden De gemeenten worden daar door gedwongen fors te investeren - onder meer in extra per soneel - terwijl zij voor de uitvoering van de wet van het Rijk slechts 'minimale vergoedingen' ontvangen, aldus D66. MIDDELBURG - Op de A58 bij Waarde zijn vrijdag om streeks 10.30 uur drie mannen aangehouden van 18. 26 en 36 jaar, die eerder in Middelburg benzine getankt hadden en zonder te betalen waren weggereden. De mannen waren af komstig uit Middelburg en Oost-Souburg. Uit nader onder zoek bleek dat de bestuurder geen rijbewijs had. De auto stond op naam van een inwoner uit Amsterdam, die nog een stuk of 250 auto's op zijn naam heeft staanDaar kwam nog bij dat de auto niet verzekerd was. Het voertuig werd in beslag genomen. Een pamflet voor de realisatie van een hofje ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van Colijnsplaat siert een plaatselijk bus hokje op. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh COLIJNSPLAAT - De kans is klein dat Colijnsplaat een hofje krijgt ter ere van het vierhon derdjarig bestaan van het dorp in 1998. Op het daarvoor ge schikte terrein in de kern wil de gemeente Noord-Beveland ook andere ontwikkelingen moge lijk maken, bijvoorbeeld de bouw van garages en een woning. De oppervlakte die overblijft, is wellicht wel groot genoeg voor een bescheiden herinneringsplaats. De plannen van de Stichting Colijnsplaat 400 jaar zijn ambi tieus. Op een terrein tussen grofweg Havelaarstraat en Zuidkerkstraat zou een hofje moeten verrijzen. Compleet met waterpartij, gedenkteken, oude muziektent, oude lantaarns, perkjes, paden en bankjes. Een aantal inwoners van Colijns plaat lijkt wel te porren voor het idee, getuige de pamfletten die op enkele plaatsen in het dorp hangen. 'Colijnsplaat zegt ja te gen hofje', luidt de tekst. Het R. Mulder-Bakker uit Schudde- beurs heeft aan de Hogeschool Rotterdam en omstreken het di ploma behaald op de educatieve opleidingen, sectie Nederlands. (Advertentie) grote plan is afgelopen week in gediend bij de gemeente. Stich tingsvoorzitter P de Waal weet bij voorbaat dat het wei nig kans maakt. „Er zijn omwonenden die daar ook een stukje grond willen." Volgens wethouder J. M. Meu- lenberg-op 't Hof (CDA) bestaan inderdaad andere plan nen voor een deel van het braak liggende terrein. Plannen voor bijvoorbeeld een stuk of acht garages en een nieuwe woning. Ook is er een omwonende die zijn tuin wil vergroten. „Een complete invulling als park zit er niet in", aldus wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof (CDA). „We hebben altijd ge zegd dat omwonenden ervan moeten kunnen profiteren." Een stuk grond dat achter de kerk ligt heeft nog geen bestem ming. Of daar wellicht plaats is voor een bescheiden gedenkte ken laat de wethouder in het midden. Burgemeester en wet houders zijn bereid eventuele suggesties in overweging te ne men. De stichting werkt ondertussen ook door aan andere program- ma-onderdelen voor de viering van het 400-jarig bestaan. De bedoeling is in januari een in formatiebijeenkomst te houden voor verenigingen en andere Colijnsplaatse organisaties. De Waal: ..We maken dan onze ei gen plannen bekend en hopen suggesties van anderen te ho ren." De stichting wil onder meer een Colijnsplaatse munt laten slaan, een feestweek hou den, een speciale kalender van 1998 uitgeven en een documen taire over Colijnsplaat laten maken. van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse politiek is incestueus. Vooral in Middelburg. Tot die conclusie kwam het GroenLinks-staten- lid F. H. van Kollem tijdens de begrotingsvergadering. Volgens hem gaat Zeeland in de richting van Belgische toestanden. Voor al het verschijnsel van de dub bele petten is hem een doorn in het oog. Enkele voorbeelden van Van Kollem: gemeenteraadsleden die werkzaam zijn als provin cieambtenaar, statenleden werkzaam als gemeenteambte naar. Daarnaast ook nog eens dubbele mandaten; een wet houder en een burgemeester die Statenlid zijn, Statenleden die werkzaam zijn bij een gesubsi dieerdeinstelling. „Is dat nou zo erg of verbeeld ik me maar wat? Is het zorgelijk dat bij een poli tiek forum ter gelegenheid van de raadsverkiezingen in Mid delburg alleen maar mensen uit dat kringetje aanwezig zijn? Is dat de manier om voeling te houden met de maatschappij?" Rechtstreekse kritiek had hij aan het adres van de Zeeuws- Vlaamse Volks Partij (ZVP). „We probei'en al geruime tijd uit te vinden welke bij drage de ZVP levert aan duidelijkheid en transparantie." Ook gedeputeerde ing. J. I. Hen- nekeij (VVD. verkeer en water staat) ergerde zich aan de ZVP: „Het hangt me de strot uit, om het eens in het Zeeuws-Vlaams te zeggen, dat de ZVP bezig is met voortdurende misleiding van de bevolking als het gaat om de tarieven van de veerboten." Volgens de gedeputeerde wor den de tarieven voor de veren en in de toekomst de Westerschel- detunnel niet zo hoog als de ZVP-fractie het doet voorko men. Van Kollem had verder kritiek op de besloten vergade ringen die in de provincie wor den gehouden, zowel door het provinciebestuur als door ge meentebesturen. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder merkte op dat het niet aan hem is de gemeenten wat dat betreft op de vingers te tik ken. Pvd A-fractievoorzitter D. J. Holtkamp uitte kritiek aan het adres van wat hij beginselloze partijen noemde, zonder overi gens die partijen met naam en toenaam te noemen. Die doen volgens hem niet veel anders dan op een wat goedkope ma nier inspelen op de gevoelens van slechts een deel van de po- vincie, om daar vervolgens mis bruik van en goede sier mee te maken. van onze verslaggeefster Femke Kools GOES - 'Hoe versier ik een stuk' is geen cursus voor wanhopige romantici, maar de naam van een klucht die de Goese toneelvereniging Kunstvrien den binnenkort opvoert. Met zeven toneelspelers brengt de groep het verhaal van meneer Bloem die op een koekjesfabriek werkt. Er worden wat meisjes achterna gezeten in het Vondelpark en hij staat onder verdenking. Maar Geschiedenis waterschap Tholen te boek hoe langer het duurt, hoe meer deze verdenking in Bloems voordeel gaat werken. Alle vrouwen op de fabriek zien hem als vrouwenverleider en geven hem aandacht. Opeens vindt hij het niet zo erg meer verdachte te zijn. De oorspronkelijke titel is 'Big bed mouse'. De klucht werd geschreven door Philip King en Falkland Carry. Het werd in het Nederlands vertaald door John Lanting, bekend van het Theater van de Lach, en Jenneke van der Heijden. De uitvoering is zaterdag 16 november om 20.00 uur in de Prins van Oranje. In het toneelstuk van de Goese toneelvereniging Kunstvrienden lijkt het toch nog goed te komen met meneerBloem. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Van Rumoirt tot Razernij - water schap Tholen 1959-1995. Vooral voor insiders zal dit boek van de hand van historica J. L. Kool- Blokland interessant zijn. De tails worden niet geschuwd, be stuurlijke ontwikkelingen wor den uitputtend beschreven en technische termen vallen met de regelmaat van de klok. Toch kunnen ook minder deskundi gen af en toe aan hun trekken komen. Al was het maar door de talrijke foto's die het boek sieren en de passages over meer men selijke zaken. Over dijkwerkers bijvoorbeeld die aan het eind van de dag zó krom liepen dat er 'iemand op hun rug moest gaan staan om ze weer recht te krij gen'. Gisteren zag het boek officieel het licht. Honderdzestig pagi na's over de korte geschiedenis van een waterschap, onderver deeld in negen hoofdstukken. Het ligt voor de hand om met de geboorte van het schap te begin nen. en dat gebeurt dan ook. Vóór de oorlog telde Zeeland nog meer dan driehonderd(l) waterschappen, leert dat eerste hoofdstuk de lezer, maar dat zou rap veranderen. Belangrijke oorzaak voor fusies op Tholen: de ramp van '53. Want een watersnoodramp heeft niet alleen slechte kanten. Die van '53 slechtte in één klap de sociale en kerkelijke barriè res op Tholen. De krachten moesten gebundeld worden, meenden ook ineens de meest conservatieve lieden. Voordien liep er volgens de schrijfster nog een duidelijke scheidslijn door het eiland: vrijzinniger in het oosten, orthodoxer in het wes ten. Maar zowaar, in '58 viel het besluit om tot één Thools schap over te gaan. Schuim Ook interessant zijn, als gezegd, de meer menselijke passages. Over de dijkwerkers in vroeger tijden bijvoorbeeld, die ruggen en enkels versleten op de hellin gen en bij tien graden vorst ge woon doorwerkten. En over de losse krachten, die blij waren met storm; dat betekende weer brood op de plank. Voor veel Tholenaren staan er ongetwij feld herkenbare anekdotes in het boek. Zoals over de aanleg van rioolwaterzuiveringsin stallaties. Tot '74 nog, zo blijkt, was de vest in Tholen een open riool. Het schuim stond soms op het water en vissen overleden bij de vleet. De schooljeugd ech ter trok zich daar weinig van aan en dook nog regelmatig in het troebele water. Soms echter, is het allemaal wel erg gedetailleerd en technisch Neem een zin over maatregelen na de ramp 'De zeedijk van pol der noord werd eveneens ver hoogd en verzwaard van 5,85 meter naar 6,5 meter +NAP en ook hierop kwam over 13.643 vierkante meter een zo- merkrammaat, 6500 vierkante meter werd met zoden belegd en 125 kilogram graszaad zorgde voor betere graszetting Nog een voorbeeld: 'Zes schot- balkcoupures red.) bij de ha vens van Sint-Annaland, Sta- venisse en Sint-Maartensdijk waren geheel vernield. De acht stroomgaten varieerden in diepte van twee tot vier en een halve meter en hadden een geza menlijke breedte van 285 meter, over 430 meter was het dijkli- chaam weggeslagen en Politiek Ook de politiek/bestuurlijke za ken rond het waterschap krij gen nogal wat aandacht. Poli tiek gekrakeel rond het ontstaan van het schap bijvoor beeld. Minder fraaie incidenten als de relatief recente perikelen rond de aanleg van zoetwater systemen worden niet geschuwd. Enkele jaren terug ontstond immers bijna een be stuurlijke crisis doordat aanleg van de systemen miljoenen gul dens meer bleek te kosten dan was begroot. Het einde van het boek wordt overigens ook ge vormd door een bestuurlijke kwestie. Een voor de hand lig gende: de opname van het wa terschap Tholen in het nieuwe schap Zeeuwse Eilanden. Het boek is voor 37,50 gulden te koop in de boekha ndel of bij het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. van onze verslaggever Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Het Gre velingenmeer is waarschijnlijk de zesde plaats in Nederland waar een kabel-waterskibaan wordt aangelegd. Het dagelijks bestuur van het natuur- en re creatieschap De Grevelingen is bereid mee te werken aan een aanvraag van een ondernemer uit Veldhoven, mits de gemeente Middenschouwen en Rijkswa terstaat ook akkoord gaan. Vol gens de initiatiefnemer is de ka bel-waterskibaan een 'sportief alternatief' voor de toeristen. Zo'n vijf jaar geleden werd deze vorm van watersport nog verbo den op het Grevelingenmeer omdat toen de ontwikkelings mogelijkheden voor het mid dendeel van de Brouwersdam werden onderzocht. Bovendien paste een kabel-waterskibaan destijds niet bij het imago van de Grevelingen, zo meldt het da gelijks bestuur. Kabbelaarsbank Het noordelijk deel van de Mid denplaathaven is aangewezen als locatie voor de baan. De plaatsen langs de Brouwersdam die de ondernemer op het oog had, worden niet geschikt be vonden. Een 'beperkt' deel van de parkeerplaatsen van surfge- bied bij de Kabbelaarsbank kan dan worden gebruikt voor gas ten van de waterskibaan. Volgens het recreatieschap kle- Elke zondag 's middags van 12 -14 uur Grandioos Brunch-Buflet met een keur van warme en koude gerechten inclusief 1 glas champagne f 36,00 per persoon (kinderen betalen naar lengte) -FamrrSnjicn*. awe rerdag ven 12 i uur. dus steeds «eer eer aar>jenane varrmng* Pro Go» Centrum ZurtetOirr De GcHscncd voer De&oners en ge*crOerOen HOTEL ZU1DERDLJIN echt n> t ie Zet'ien ven er drie nadelen aan het plan. Zo kunnen de benodigde mas ten van zo'n negen meter hoog op bezwaar stuiten voor de om geving en moet de ondernemer veel geld op tafel leggen voor de elektriciteitskabel Ook zou de baan 'gevoelsmatig' niet thuis horen bij de al aanwezige recre atievoorzieningen. Voordelen Het lijstje met voordelen is aan zienlijk langer. Een greep: de kabel-waterskibaan speelt goed in op de toenemende vraag naar actieve recreatiemogelijk heden, heeft geen nadelige gevolgen voor de natuurdoel stellingen, kent nauwelijks mi lieubezwaren (m tegenstelling tot waterskiën achter een boot) en levert het schap mogelijk nog wat geld op. Over dit laatste punt - concreet: de voorwaar den voor een erfpachtovereen komst - is nog nader overleg no dig met het Rijk. Overigens zijn er wereldwijd zo'n zeventig kabel-waterski banen. Het voorstel komt don derdag 14 november aan de orde in de vergadering van de raad van bestuur van het natuur- en recreatieschap. MIDDELBURG - De Astma Pa tiënten Vereniging VbbA en de Landelijke CARA Patiënten Vereniging LCP houden op dinsdag 12 november twee bij eenkomsten over CARA in het Arnevillc Hotel in Middelburg. De eerste bijeenkomst duurt van 13 00 tot 17.00 uur, is be doeld voor volwassen patiënten en heeft als thema 'Handicaps, beperkingen en perspectieven' Longarts mevrouw E K. J. Dijksterhuis is een van 4e spre kers; verder vertellen een ge dragswetenschapper en een pa tiënt over het onderwerp. De tweede bijeenkomst is be doeld voor ouders van kinderen met astma, duurt van 19.00 tot 22.15 uur en heeft als onder werp 'De toekomst van kinde ren met astma'. Besproken worden onder meer vroegtijdige behandeling en bewuste schooi en beroepskeuze. De aanleg van de Oesterdam, één van de belangrijke werken waarbij het waterschap Tholen betrokken isgeweest. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 49