Wedstrijd bedenken schildertent We laten ons niet bang maken PZC Heineken-dochter vordert ontruiming café Peter Nette zeeland 19 Verbetering middel voor bescherming tegen weer zeer welkom ondernemend zeeland in detail Kleinbedrijf vaak wars van bijscholing de kwestie lezers schrijven agenda zaterdag 9 november 1996 sb van onze verslaggeefster Claudia Sondervan VLISSINGEN - Juist in een klimaat als het Nederlandse heeft alles een goede verflaag nodig tegen weersinvloeden. Maar juist in een klimaat als het Nederlandse verhinderen weersinvloeden de schilder die nodige lagen aan te brengen. Verven en kitten verwerken bij regen of lichte tot matige vorst, moet onder afscherming ge beuren. Veel schilderbedrijven beschikken over een zeil, al of niet voorzien van de bedrijfs gegevens, dat bij slecht weer helpt voorkomen dat de verse verf van de muren en de schil der van de steiger spoelt. Maar onder de in de wind klapperen de zeilen is het duister en be nauwd werken, het is vaak tijd rovend ze aan te brengen en weg te halen en ze doen boven dien weinig tegen waterdamp en kou. Lichtdoorlatende, fijn mazige zeilen met kunststof vensters verschijnen her en der, maar de innovaties blijven vaak binnen het bedrijf dat ze bedenkt. De Nederlandse Ontwerpprijs Afscherming Schilderwerk, die het Bedrij fschap Schilders bedrijf te Rijswijk heeft uitge schreven, moet helpen de beste ideeën voor meer bedrijven be schikbaar te maken. Het Be drijfschap zoekt een ontwerp dat vaak is toe te passen, dat te betalen is, dat groot en flexibel genoeg is om balkons, hele wo ningen of open trappenhuizen af te schermen en de schilder alle ruimte laat, dat de kwali teit van het schilderwerk slechts positief beïnvloedt, dat veilig en simpel is te installe ren, op te ruimen, te vervoeren en op te slaan. De inzendter mijn sluit vrijdag 31 januari 1997. Een tweede, aanvullende ont werpwedstrijd gaat om een idee voor een reclame op de af scherming die duidelijk maakt wat er achter de afscherming gebeurt. Op een breed uitvoer bare wijze vormgegeven, in technische zowel als financiële zin. Het ontwerp mag noch de doelmatigheid van de afscher ming noch de gebruiker ervan in de weg zitten. Vrijdag 10 ja nuari sluit de inzendtermijn voor deze wedstrijd. In het winterseizoen 1993/1994 werd de wedstrijd voor het eerst gehouden. Winnaar van de ruim honderd inzenders werd toen werd het ge- velscherm van het Z waagse be drijf Karsten Tenten bv en Handelsonderneming Luttik- holt uit Beltrum. De inzender van het winnende ontwerp krijgt vijfduizend gulden en een kunstwerk van Max Velt- huijs, een beeldje van het logo mannetje met kwast en para plu. Het winnende reclameontwerp krijgt een 'grootse' realisatie, belooft het Bedrijfschap. De uitslag wordt in maart 1997 be kendgemaakt. Een ruime se lectie van de inzendingen wordt gebundeld in een idee- enboek en wordt geëxposeerd. De slijterij keten Gall Gall werd tijdens het Proefschrift Wijnconcours 1996 voor wijn handelaren en importeurs be noemd tot kwalitatief beste in zender van het concours. De keten verwierf in twee prijsklassen de titel 'Beste wit te wijn van het jaar' met een Nieuw-Zeelandse en een Cali- fornische chardonnay-wijn. De Nieuw-Zeelandse inzen ding kreeg bovendien de pu blieksprijs toegekend. De vier Gall Gall slijterijen op Wal cheren en Beveland presente ren de winnende wijnen tijdens een proeverij, dinsdag 12 no vember vanaf 20 uur in hotel Ameville in Middelburg. Bloe- menhuis Mies aan de Schelde- straat in Vlissingen zorgt voor de entourage. Welke juridische en fiscale re gelingen er bestaan voor stich tingen en verenigingen er zijn, wordt uiteengezet tijdens een seminar van de Kamer van Koophandel op maandag 18 november in hotel Ameville in Middelburg. Welke taken en aansprakelijkheden rusten op de schouders van bestuur en le den, hoe om te gaan met schen- kingen^giften en sponsoring en omzet-, loon- en vennoot schapsbelasting en de ontbin ding van de rechtspersoon ko men aan bod. De bijeenkomst duurt van 19.15 tot 22.30 uur. Interieuradviseur Dirk van der Halm heeft zijn woningin- richtingbedrijf W P Interi eurs gevestigd aan de A Ples- manweg in Goes. W P staat voor woning en project. Van der Halm komt op afspraak bij mensen thuis of bij bedrijven met adviezen op het gebied van vloeren, vloerbedekking, raambekleding en wandbekle- ding. Van der Halm adviseert in kleurstelling en ophangings- en bevestigingsmethoden. In dien nodig werkt hij samen met een interieurarchitect. Aan de A Plesmanweg heeft hij een kantoor. Sprint Photo viert in novem ber het tienjarig bestaan. De 'beeldwinkels', die de Zeeuw Hans Back en Westbrabander Lout Serré sinds 1986 vestig den op basis van snelle verwer king van fotomateriaal, tellen nu zes in getal in Zuid-West- Nederland. Sprint Photo heeft vestigingen in Vlissingen, Mid delburg, Goes, Roosendaal, Bergen op Zoom en Etten- Leur. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbus 18, 4380 AA Vlissingen of via faxnr. 0118-470102. In het natte en winderige Nederlandse klimaat heeft de buitenschilder een goede bescherming tegen weersinvloeden hard nodig. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Nog niet de helft van de kleine Nederlandse ondernemingen haalde afgelopen jaar kennis in huis door middel van bijscholing. Daarentegen stuurde driekwart van de midden bedrijven een medewerker op cursus. Vooral jonge, hoog opgeleide ondernemers hechten aan bijscholing van personeel en van zichzelf. Bijscholende ondernemers doen meer aan bedrijfsvernieuwing, zowel in marktkansen als op technologisch gebied.en versterken daar mee hun concurrentiepositie. Dat blijkt uit een peiling die onderzoeksbureau EIM te Zoetermeer verrichte in het midden- en kleinbedrijf (MKB). Van alle 300.000 MKB-be- drijven met personeel stuurde zestig procent één of meer mensen op cursus. Meestal een mede werker. de ondernemer zelf gaat weinig op trai ning. In meer dan de helft van de bedrijven met twee tot vier werknemers blijft scholing achter wege. Van de bedrijven met 10 tot 99 personeelsleden doet een kwart niets aan bijscholing. Vaak zijn dat bedrijven van ondernemers die zelf laag zijn opgeleid. Naast een behoudende bedrijfsvoe ring worden deze bedrijven gekenmerkt door weinig leerlingen en stagiairs. Bij deze bedrijven hoorde het bureau het vaakste de mening dat bijscholing duur is en dat het cursusaanbod niet past. Horizon helpt bedrijven naar een hoger plan van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Tien Zeeuwse bedrijven met tien of meer me dewerkers kunnen deelnemen aan Horizon, een Euregionaal plan om middenbedrijven in de regio Seheldemond naar een hoger plan te brengen. Horizon is een initiatief waarin de Economische Raad Oost- Vlaanderen, de Management School van de SBM Brugge en het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) samenwer ken. Aan Vlaamse zijde van de grens worden nog eens tien be drijven van dezelfde omvang uitgenodigd. De bedrijven krijgen een serie bijeenkomsten gepresenteerd waarbij onderwerpen als mar keting. export, internationale handelsondersteuning, finan- ciëel beheer en personeelsbe heer worden behandeld. De al dus verkregen kennis wordt vervolgens in elk bedrijf toege past onder begeleiding van be drijfsadviseurs van de drie Ho rizon-instellingen. Het project wordt betaald met Europese subsidies. Het IMK in Middelburg registreert poten tiële kandidaten voor deelna me in volgorde van aanmel ding. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG-Rechter mr. H. A Witsiers zal uiterlijk vol gende week vrijdag vonnis wij zen in het kort geding waarin de ontruiming wordt gevorderd van café Frapo's aan het Bella- mypark in Vlissingen, met als exploitant de begin vorige maand verdwenen horecaman Peter Nette. Als de rechter tegemoet komt aan de wensen van de schuldei sers zullen niet alleen twee openstaande rekeningen van to taal 110.000 gulden moeten worden voldaan, maar wordt het café desnoods met mede werking van de politie ont ruimd om de weg te kunnen ope nen naar het aantrekken van een nieuwe huurder. Het kort geding was aanhangig gemaakt door Frapo BV in Westkapelle, een volle dochter van Heineken. Peter Nette was aanvankelijk als bedrijfsleider in dienst van Frapo BV, uitbater van discotheek De Hooizolder. Zes jaar geleden nam hij als huurder van het café in Vlissin gen de exploitatie over. De be handeling van de zaak nam slechts enkele minuten in be slag. Nette is de enige vennoot van de als gedaagde opgeroepen BV, waarin de exploitatie van het café is ondergebracht. Nie mand was namens hem of zijn Frapo's Strandexploitatie BV geheten onderneming versche- nen. De voorbereidingen voor het kort geding zijn getroffen toen Nette nog volop in zijn bedrijf functioneerde. „Wij hebben hem al geruime tijd geleden, voor de verdwijning begon te spelen de wacht aangezegd", zo verklaarde een woordvoerder van Heineken vrijdag. Volgens de eisende partij is Net te ernstig in gebreke gebleven. Met inbegrip van de maand ok tober is een huurachterstand ontstaan van bijna ƒ65.000. Bij de schuldeisers had zich in het kort geding ook drankenhandel De Vlieger-Verdonk BV in Mid delburg gevoegd, omdat Nette voor bijna een halve ton aan ge kochte dranken bij deze leve rancier in het krijt staat. Nette zou voorts in strijd heb ben gehandeld met de drankaf nameverplichtingen door in zijn café bieren van concurrerende merken te verkopen en ten ver koop in voorraad te houden. Volgens de dagvaarding is dit onder meer geconstateerd op 7 oktober 1996. Merkwaardiger wijs is dit dezelfde dag als waar op Nette verdween. Er diende vrijdag nog een kort geding in de Vlissingse horecas feer. Ditmaal betrof het een door Heineken Nederland ingestelde vordering tot ontruiming van de tot voor kort Cosmo geheten discotheek-annex Grand Café, thans genaamd Mystiek en De Foyer De verdwenen horeca man heeft wel belangen gehad in de discotheek maar dat be hoort thans tot het verleden. De namens Heineken optreden de mr. J. J. de Back vond dat de verhuurder bijzonder veel cou lance had getoond door de beta lingsregeling tot drie keer bij te stellen en zelfs een verlaging van de huur door te voeren. Het schuldenlijstje was inmiddels al aardig opgelopen: een huurach terstand van ruim 86 mille, een openstaande post aan dranken leverantie ten bedrage van 32 mille en een borgtocht van 118 mille. De namens de huurder van het complex aan de Volta- weg in Vlissingen optredende juridisch adviseur mr. F. A Ede- ma van der Tuuk meende dat er geen sprake is van een spoedei send karakter, die een behande ling in kort geding rechtvaar digt. „Eiser heeft geen belang bij de ontruiming, want er is geen kandidaat-huurder". De juridisch adviseur stelde voorts dat de drankenleverantie pas in december voldaan moet worden en betoogde dat de onder de naam E. E. R. Invest BV in op richting handelende huurder drs. E. H. de Haas slechts voor 20 mille hoofdelijk aansprake lijk is. De woordvoerder van de gedaagde stelde dat het in ver band met lopende boekingen van belang is dat Mystiek kan blijven doordraaien. Ook in de ze zaak wordt uiterlijk volgende week vrijdag vonnis gewezen. Vergadering van AbvaKabo MIDDELBURG - De afdeling Walcheren van de AbvaKabo houdt 11 november de jaarver gadering. Jan Bensch. vicevoor- zitter van de AbvaKabo spreekt over het thema De toekomst van de FNV. De bijeenkomst begint om acht uur in hotel Ameville en is toegankelijk voor leden en belangstellenden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Dameskransje II In het 'Dossier Herindeling' - bijlage PZC van 31 oktober - stond een artikel van Rolf Bos boom Dans rond het pluche De wethouders van Middelburg worden daarin aangeduid als 'een dameskransje dat zich wet houder mocht noemen' Voor het werk dat de dames doen een discriminerende opmerking. Ook de Middelburgse raad wordt daarmee voor joker gezet, De burgers inmmers hebben de raadsleden gekozen en deze be noemen de wethouders. Een dergelijke opmerking schaadt de democratie. De opsomming van zaken bevat besluiten die in meerderheid ge durende de afgelopen korte pe riode - 2,5 jaar - zijn genomen. Vertragingen bij de uitwerking - van met name ruimtelijke orde ningsplannen - kunnen optre den wanneer burgers echte of vermeende aantasting van hun leefomgeving vrezen en de plan nen ter toetsing aan de rechter voorleggen. Deze bescherming is voor burgers zeer waardevol, maar leidt wel tot aanzienlij k uitstel en werkt kos tenverhogend Dit verklaart veel en had er in het 'Dossier' wel even bij gekund. Buitengewoon stuitend vond ik de minachtende toon met be trekking tot colleges en raden van het Walcherse platteland. Bijvoorbeeld het praten in de dorpsgemeenteraad over 'de stoeprand van juffrouw Min- derhoud' hoort ook thuis in de democratie van die gemeen schap. Deze journalist hijst zichzelf in een ivoren toren en schoffeert zo de mensen. Als op deze wijze de 'politiek dichter bij de mensen' gebracht moet worden, is dit ar tikel een misser. En moet als 'Dossier' worden afgekeurd. Kees van Brummelen G. van de Veenstraat 14 Middelburg EVENEMENTEN TENTOONSTELLINGEN Zaterdag AXEL - De Halle, 20 uur: Toneelver. Siesa met thriller The Rose Garden; BERGEN OP ZOOM Schouwburg, 20.15 uur: De Hoofdstad Operette met Viktoria und ihr Husar; De Botte Hommel, 21.30 uur: For maties NRA en Absconded; DOMBURG - Café Jerommeke, 21 uur: Concert rockgroep P.E.R.; ELLEMEET - Dorpshuis, 20 uur: Het pluche beertje toneelstuk van to neelvereniging Ellemeet; GOES - Prins van Oranje, 20 uur: Ti neke Schouten met show Lach Ve gas; 't Beest, 21 uur: Zeeslagfestival, concerten vijf bands; MIDDELBURG - Centrum, 14 uur: Diverse optredens drumkorps Jo- han Friso; Schouwburg, 20 uur: De Goese Operette Vereniging met 'Viktoria und ihr Husar'; Nieuwe Kerk, 20 uur: Concert jonge renkoor Mattahnja; Minitheater, 20.30 uur: Het Middel burgs Theater met komedie Thuis; NOORDGOUWE - Hotel-café Van de Weyde, 22 uur: Concert bluesrock groep The Juke Joints; OOST-SOUBURG - De Zwaan, 20 uur: Toneelver. STEC met blijspel Wie speelt met wie?; SAS VAN GENT - Vlaanderenhal, 20 uur: Concert Harmonie De Ver- eenigde Vrienden; TERNEUZEN Zuidlandtheater, 19.30 uur: Musical The King and I, Grote Kerk, 20 uur: Concert Het NOG Ensemble; VEERE - Verenigingsgebouw Het Akkoord, 19.30 uur: Concert Veere's Genoegen; VLISSINGEN Arsenaaltheater, 20.15 uur Theaterconcert met Piet Brakman; Vestzaktheater, 20.15 uur: Karina Holla met La Strada; De Piek. 22 uur: Concert rockforma tie Burma Shave; WISSENKERKE Onder de Toren, 20 uur: Het Haarlems Toneel met Stomme Koe; WOLPHAARTSDIJK NH Kerk, 20 uur: Concert Christelijke Oratori umvereniging Goes; YERSEKE - De Zaete, 14 en 16 uur: Kindervoorstelling Op Reis; ZIERIKZEE - Café De Banjaard, 21 uur: Concert het Coctail Combo; De Vierschaar, 14-21 uur: Afrika- manifestatie; Zondag BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 16 uur: Orgelconcert Véronique van den Engh; Schouwburg, 14.30 uur: Het Rus sisch ballet Sint-Petersburg en de Kirov Solisten; HOOGELANDE Kapel van Sint Maarten, 14.30 uur: Zeeuwen in het Poolgebied, lezing en dia's; MIDDELBURG - Schouwburg, 15.30 uur: Concert Vicio Novo; TERNEUZEN Porgy Bess, 16 uur: Jazzconcert Cristian McBride; Café 't Schuttershof, 16.30 uur: Con cert Crosshead and the Southside Horns; VLISSINGEN - Arsenaaltheater, 15 uur: Theater Gnaffel met Als ik kon toveren; Strandpaviljoen Pantha Rei, 17 uur: Concert Kees Meerman en Erwin van Ligten; BERGEN OP ZOOM Roxy, zat. en zon 14 uur: Babe; zat. 14, 18.45 en 21.30, zon. 14, 17 en 20 uur: Inde pendence day, zat. 18.45 en 21.30, zon 16.15 en 20 uur: Chain reaction; Cinemactueel, zat. en zon. 14,18.45 en 21.30 uur: Independence day; zat. 14, 18.45 en 21 30. zon. 14, 16.15,18.45 en 21 30 uur The Nutty Professor; zat. 18 45 en 21.30, zon 16, 18,45 en 21.30 uur: Twister; zat. en zon. 14 uur: A Goofy Movie. GOES - Grand, zat. en zon. 14 uur: Babe; zat. en zon 19 uur: The Rock; zat en zon. 21.45 uur: Independen ce day; HULST - De Koning van Engeland, zat. 19.30en 22, zon. 13 45,16.1*5.19 en 21.30 uur: The Nutty Professor, zat. 19.15 en 22, zon. 13 45, 16 15, 18.45 en 21.30 uur: Independence day; zat. 19.30 en 22, zon 13.45, 16.15, 19 en 21.30 uur: Chain reac tion; Tin Cup; Twister; Moonlight Valentino; MIDDELBURG - Cinema, zat. 19.30. zon. 20.30 uur: Trainspotting; zat. 22 uur: Der Bewegte Mann; VLISSINGEN Alhambra. zat. en zon. 14 uur: Babe; A Goofy Movie; zat.enzon. 14,19en21.45uur:lnde- pendence day; zat. en zon. 14,19 en 21.30 uur: The Nutty Professor; zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Chain reac tion; zat. en zon. 19 uur: Twister; zat. en zon. 21.45 uur: Tin Cup; SINT-ANNALAND De Meestoof, zat.14 15-16.45 uur: Historische fo to's Thoolse kernen (t/m 9/11 BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 14-17 uur: Dick Fluitsma, houten beelden (t/m 17/11Beelden van 27 kunstenaars (t/m 5/1); Galerie De Mollegangen, 10-21 uur: Juul Kortekaas (schilderijen) en Marie-José Nefs (lijkwaden) t/m 7/12; Stu-Art Galerie, zat. 11-7 uur: Stu- Art Kado, werken diverse kunste naars (t/m 21/12); Keldergalerie 't Lievevrouwke, zat.13.30-18 uur: Cor v.d Eijnde (schilderijen, keramiek en brons) t/m 16/11; Galerie Ars Aetheria, 14-19 uur: 'Merck toch hoe sterck' werken van Peter Koster (t/m 31/12); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur. K-euregio, schilderijen en beelden Belgische en Zeeuwse kun stenaars (t/m 10/11); GOES - Museum, zat. 13-16 uur: An tiek speelgoed (t/m nov); Galerie Van den Berge, zat.13-17 uur: Dave Meyer, schilderijen (t/m 9/11); HULST - Bibliotheek, zat. 10-12 en 13-17.30 uur: Adriana Biesbroeck- Van Denderen 'het jaar van de na tuur 1996' (t/m 20/11); Galerie Rattenfanger, 14-17 uur: Henny Huser, tekeningen en lino's (t/m 4/1); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, zat.10-17 uur: Johannes Goedaert (schilder en entomoloog) en aan winsten 17e eeuwse schilderkunst (t/m 5/1); Singles, De keuze van Lex ter Braak (t/m 12/1), Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: 'Het verdriet van de bibliothe caris' (t/m 16/11); 'Werd verwacht, affiches in beeld' (t/m 28/12); Neder- lands-lndië in de Tweede Wereld oorlog, foto's (t/m 26/11 Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Cecile van Spronden, schilde rijen en Gerda Rutters, beelden (t/m 17/11); Kunstuitleen, zat. 13-17 uur: Werk Marenne Weiten (t/m 23/11); Aqua rellen 80 kinderen (t/m 11/11 Galerie Het Gouden Briefke, zat.10- 17 uur: Marian Kwaaitaal, olieverf schilderijen en Eka Thoden, bron zen sculpturen (t/m 4/12); Galerie 't Zeepaardje, 9.30-17 uur: Werken van Rob Meiier (t/m 29/11 Molenwater 23, 14.30-18 uur: Wies de Bles, Is/Was (t/m 10/11); NEELTJE JANS Delta Expo. dag 10-17.30 uur: Authentiek materiaal waterwerken (t/m 31/12); OOST-SOUBURG De Watertoren. 12-17 uur: Werk diverse kunste naars (t/m 24/11); TERNEUZEN Galerie In de Ga- lerant, zat. 11-17 uur: Beelden uit Wonderland, werk van Gerben van Straaten (t/m 14/12); VLISSINGEN Coosje Buskenstraat 200, 12-17 uur: De Selektie VII, in stallaties en werken diverse kunste naars (t/m 16/11); Stedelijk Museum, 13-17 uur: 'Scheepswerven in Zeeland' (t/m 19/1); Bellamy 19, 13-17 uur: Guido Lip pens en Janpeter Muilwijk in De Se lektie VII (t/m 16/11); WOLPHAARTSDIJK - Galerie De Hoekweide, zat.13-17 uur: Harald Jean Jassoy, driedimensionale schilderijen en René Vaandrager, stenen beelden (t/m 16/11); YERSEKE Museum, zat.10-12 uur 'Yerseke en de visserij op de Oos- terschelde' Frederik J. Weijs, aqua rellen (t/m 16/8/97); IJZENDIJKE Streekmuseum, zat 13-17 uur: Cadzandse klederdrach ten (t/m 30/11); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel.06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06 0432 (gratis), dag. van 14.00- 20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Homosexualiteit: COC regio Wal cheren: (ook voor huwelijkhomofi lie en vrouwen) tel. 0118 411641 of 0118 612280; COC regio Zeeuws Vlaanderen, tel. 0115 630654 Stevige dijk houdt stijgend zeewater buiten de polder van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert Snellere stijging zeespiegel eist extra verzwaring dijken', 'Jorrilsma wil snel herstel dijken, aanpak slechtste plek ken in Zeeland direct na winterseizoen', Stormvloeden komen steeds vaker, jaren negentig springen eruit in top 25 hoogwa terstanden'. Het is een greep uit de kran tenkoppen van de afgelopen maanden. Toch lijkt de storm die de afgelopen dagen woedde, de Zeeuwen geen slapeloze nach ten te hebben bezorgd. Alarmerende be richten in de media over de slappe dijken, de stijgende zeespiegel èn de hevige stor men ten spijt, het vertrouwen dat de zee buiten blijft is rotsvast. Bang dat de ramp van '53 zich zal herhalen? „Geen mo ment", zeggen Zeeuwen die de rampzalige stormvloed meemaakten. A J. Smits uit het destijds zwaar getroffen Stavenisse maakt zich 'helemaal geen zorgen' over de toestand van de dijken. „Sfinds '53 zijn ze twee keer verhoogd. Er moet wel een extreme vloed komen voor ze doorbreken Hij denkt niet dat er ie mand is in Stavenisse die zich er druk over maakt.We lezen erover in de krant en ho ren ervan Het lijkt wel of iedereen moet meezingen in het koor." Ook P. Leijs uit Kruiningen voelt zich vei- lig achter de dijken. Hij is niet bang, en hij is ervan overtuigd dat ook anderen 'zich niet bang laten maken'. „Er wordt niet meer over gepraat. Direct na '53 wel, maar toen lag de ramp nog heel vers in het ge heugen." Dat ook in die februarinacht het natuurgeweld volkomen onverwacht kwam, erkent hij. „Maar toen waren de dijken laag en verwaarloosd." W. Bolijn uit Ouwerkerk heeft minder ver trouwen in de toestand van de dijken en van de stormvloedkering „Het kan altijd weer gebeuren, ondanks die kleppen", meent hij„Iedereen roept dat we hier heel veilig zitten. De mensen denken dat die schuiven heilig zijn, maar het water staat tegenwoordig gemiddeld veel hoger." Maar hij ligt er niet wakker van: ..Ik ben niet bang. Deze generatie houdt het veel beter in de gaten. Als het water te hoog komt, wordt dat veel eerder geconsta teerd. En de communicatie is veel beter dan toen Maar: „De natuur is wispeltu rig. Je weet nooit precies wat het water doet. Het is heel verraderlijk J D.C. Berrevoets uit Zierikzee is tijdens de storm die deze week woedde naar de zeedijk gegaan om 'lekker te fotografe ren'. De storm blijft hem intrigeren. „Het is zo mooi om te zien.Geen moment heeft hij gedacht dat het mis zou kunnen gaan. „Dat is een afgedane zaak. Ik voel me vei- lig" Het is wel de gewoonte als het stormt toch even de krant te pakken om te kijken of het hoog water is. vertelt Smits uit Stave nisse. Bolijn uit Ouwerkerk, die in die fe bruarinacht in '53 aan de ramp ontsnapte omdat hij toevallig in Rotterdam was. meent dat het bij een combinatie van noordwestenwind en springtij opnieuw mis kan gaan. „De mensen die de ramp hebben meegemaakt, houden altijd in de gaten waar de wind vandaan komt en of het springtij is. Boeren uit de polder ma ken dat op uit de stand van de maan. An deren kijken het na in de krant." Ze laten zich goed informeren over de toe stand van de dijken. „De dijken zijn niet optimaal. Je moet goed begrijpen dat het om de betonnen bekleding gaat", doceert Smits „De kern van de dijken bestaat vooral uit zand. Als er een gat in komt, spoelen ze als een hoop suiker weg." Bo lijn, wiens vader en grootvader dijkwer ker waren, meent dat de huidige zeedijken lang niet zo stevig zijn als de oude binnen dijken. „Als ik er een gat in maak, door boor ik de zeedijk met een hogedrukspuit binnen een uur. Bij een kleidijk in de bin- nenpolder zou me dat een week kosten." Geboortegrond Bolijn praat vaak over de ramp. „Vooral met toeristen. De mensen in Ouwerkerk weten het natuurlijk allemaal al." Mensen van buiten de provincie of uit het buiten land vragen wel eens of ze niet bang zijn voor herhaling. „Maar als je hier geboren en getogen bent. ben je eraan gewend", zegt Smits uit Stavenisse. „Wij vragen ons weer af hoe mensen bij een vulkaan of in een aardbevingengebied kunnen wonen. Wij leven met het water. We weten niet be ter. daar zijn we Zeeuwen voor.Diezelfde vergelijking maken Leys uit Kruiningen en Bolijn uit Ouwerkerk. Leys: „We zijn ermee gewoon. Mensen die bij zo'n vuur spuwende berg leven, gaan ook weer te rug." Bolijn: „Je verlaat niet zo gauw je geboortegrond." De Oosterschelde houdt huis bij het haventje van de Heerenkeet op Schouwen tijdens de storm van 23 januari 1990. Ir' mmnin; r ümilm ";-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 47