Bergkamp vindt plezier terug PZC Gemeenste voetballer aanvoerder Blamage voor Jong Oranje Prosman leider WK-dammen Johan de Koek lang uitgeschakeld Veendam achterop bij Emmen en Eagles Burgemeester Peper verbiedt voetbalduel Interland blinde voetballers sport 43 Spanje kandidaat voor EK 2004 Feyenoord pas laat in actie Vier duels schorsing Gascoigne Bosman-arrest ook voor Monaco NK doordammen gaat door Keepersprobleem Barcelona Britse spel ligt flegmatieke speler van Arsenal Akkoord PSV en Advocaat Schultz in halve finale Oakland Club Brugge wint topper zaterdag 9 november 1996 Vinnie Jones tijdens de laatste training voor het duel tussen Wales en Nederland. foto Reuters van onze sportredactie EINDHOVEN - De ..gemeenste voetballer van de wereld" voert vandaag Wales aan tegen Oranje. Vinnie Jones werd door zijn ploeggenoten aangewezen om de aanvoerdersband te dragen. De 31-jarige Vinnie Jones kreeg in zijn loopbaan twaalf keer de rode kaart. Hij speelt hard, vaak gemeen en schaamt zich er niet voor. Jones maakte zelfs een instructievideo met handige foefjes om je tegenstander op .geniepige wijze uit te schakelen. Wales mist in Eindhoven de vaste aanvoerder Barry Home. Bondscoach Bobby Gould wilde zelf Vinnie Jones niet aanwij zen. Hij was bang voor de reacties. Als clubtrainer promoveerde Gould Vinnie Jones ook al eens tot aanvoerder. ,.We hebben een democratische stemming gehad", aldus Gould. „Sommige men sen zullen zeggen dat dit een slechte dag voor het voetbal is, maar die mensen onderschatten Vinnie." Jones sprak van de gelukkigste dag van zijn leven. „Het shirt van zaterdag zal ik koesteren. Dat gaat echt niet naar een Nederlan der." ANP/RTR MADRID - Het bestuur van de Spaanse voetbalbond is ak koord gegaan met de kandidaatstelling voor de organisatie van het EK voetbal in 2004. Volgens de bond zijn er slechts mi nimale investeringen nodig om de stadions voor de Europese titelstrijd gereed te maken Spanje heeft nog geen definitieve plannen De lokaties zijn bij voorbeeld nog niet aangewezen Spanje was ook kandidaat voor het EK in 1992 Toen zonder succes. AFP ROTTERDAM - Feyenoord speelt over ruim tien dagen zowel op dinsdag als woensdag om de UEFA-beker op en tegen Te- nerife. De aftrap van de eerste wedstrijd van de derde ronde is vastgesteld op dinsdag 19 november 22.30 uur Nederlandse tijd. Dat betekent dat het duel pas na middernacht op woens dag 20 november is afgelopen. Het late tijdstip heeft te maken met het feit dat op dezelfde avond de Spaanse televisie ook Valencia thuis tegen het Turkse Besiktas rechtstreeks uit zendt. Die wedstrijd begint eerder op de avond. ANP ZURICH - De Europese voetbalunie (UEFA) heeft Paul Gas coigne voor vier wedstrijden geschorst. De middenvelder van Glasgow Rangers werd in de Champions League-wedstrijd tegen Ajax 1 -4) uit het veld gestuurd wegens natrappen naar Winston Bogarde. De Engelse international, al in het bezit van een uitvoerig strafblad, heeft al één wedstrijd van zijn schorsing uitgezeten. ANP ZURICH - AS Monaco hoeft geen transfersom te betalen voor John Collins. Dat heeft de wereldvoetbalbond FIFA gisteren bepaald. Celtic dacht na het vertrek van Collins recht te heb ben op bijna zes miljoen gulden. Het contract van de Schotse international liep af. De werkgever van Van Hooydonk ver langde een transfersom omdat Monaco niet tot de Europese Unie behoort en het Bosman-arrest (vrij verkeer van voetbal lers binnen de Unie) daar dus niet zou gelden. De FIFA oor deelde dat Monaco als lid van de Franse voetbalbond niet hoeft te betalen. RTR GRONINGEN - Er komt een Jannes van der Wal Memorial De bedenker van het damtoernooi is de in september overle den Van der Wal zelf. De eerste editie van het NK doordam men, van 11 tot en met 14 december in Groningen, kent een nieuwe opzet. Om het hoge remisepercentage tegen te gaan, voegde Van der Wal enkele nieuwe regels toe aan het damspel In de toernooi-opzet wint de dammer die drie schijven voor sprong neemt en dit voordeel gedurende tien zetten weet vast te houden Een dam telt in dit systeem voor twee schijven. Van der Wal stelde ook al het deelnemersveld voor het eerste toer nooi samen: Hans Jansen. Paul Oudshoorn. Arjan van Leeu wen en Hein Meijer. ANP BARCELONA - Personele problemen nopen Barcelona van daag (zaterdag) in de topper tegen titelverdediger Atletico Madrid een beroep te doen op de vierde doelman. De Portuge se international Vitor Baia is met zijn land op pad. reserve Busquets kreeg gisteren een koortsaanval en diens stand-in Julen Lopetegui kampt met een vingerblessure.Voor het duel tegen Atletico haalt Barcelona nu Francesco Arnau van stal. Normaal verdedigt die het doel van Barcelona's reserveteam in de tweede divisie. RTR van onze sportredactie GELDROP - Johan de Koek is voor langere tijd uitgeschakeld. De verdediger van Schalke 04 en het Nederlands elftal werd donderdagavond geopereerd aan een kleine slagaderlijke bloeding in de lies. Hij is niet be schikbaar voor de WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Wales, vandaag in Eindhoven. De Koek liep de blessure enkele weken geleden op. Met zijn Duitse club Schalke 04 speelde hij vervolgens nog in de UEFA- bekerwedstrijd tegen Trab- zonspor, de Nederlander maak te in Turkije twee doelpunten. Donderdag kreeg De Koek tij dens de training van het Neder lands elftal weer last van de lies. Cees-Rein van den Hoogen- band, clubarts van PSV, ope reerde de voetballer in het Sint Anna-ziekenhuis in Geldrop. Bondsarts Frits Kessel was daarbij aanwezig. Trainer Huub Stevens van Schalke 04 werd door de KNVB op de hoog te gesteld van de blessure van De Koek, die geruime tijd niet zal kunnen spelen. Schalke nam de verdediger voor dit seizoen over van Roda JC, trainer Ste vens ging onlangs dezelfde weg. ANP van onze sportredactie OISTERWIJK - Lyrische verha len kwamen over uit Engeland over Dennis Bergkamp, totdat bij Arsenal Arsene Wenger als nieuwe trainer binnenkwam. De Fransman zou hebben' ge zegd dat „Dennis the Manace" fysiek te licht is zijn voor de Pre mier League. In Oisterwijk, bij Oranje, stapt de aanvaller daar gemakkelijk overheen. „Ik ge loof niet dat de coach aan mij twijfelt." Twee wedstrijden weer heeft Bergkamp achter de rug, na her steld te zijn van een spierblessu re die hem de eerste ontmoeting tussen Wales en Nederland kostte. „Dat mijn weerbaarheid momenteel te gering is, heeft al leen daar mee te maken. Wenger heeft gezegd dat ik een wed strijd of zeven nodig heb om weer op het normale niveau te komen. Dat is het enige." Afgelopen weekeinde speelde Arsenal tegen Wimbledon en er ger kan niet volgens de Engelse begrippen. „Hun spel is zeer ex treem. Probleem was dat wij er in meegingen, niet meer speel den zoals we gewend zijn. Ze kletsten erin tot ze er bij neer vielen. Wij daarentegen moeten langs de grond voetballen, de bal laten rondgaan. Daar ligt de kracht van Arsenal. „Ze noemen ons weieens 'bo ring'. Bij 1-0 voor kunnen we op balbezit blijven spelen. Inder daad, dat kon soms heel erg saai zijn. Ik moet er wel bij zeggen dat het sinds mijn komst in dat opzicht beter gaat. Dat klinkt arrogant, maar Arsenal heeft mij gehaald om een andere weg in te slaan." Opdonders Bergkamp zegt na een jaar rede lijk vertrouwd te zijn geraakt met het Britse spel. „Ik krijg veel tikken, opdonders, maar het is te doen. Je ziet het hier al lemaal wel een beetje aanko men. In Italië was het veel erger, geniepiger. Knijpen, trekken, niemand zag het en het publiek reageerde vol onbegrip als ik weer eens op de grond lag. Bo vendien speelde iedereen daar veel dichter op elkaar. Ruimte om een actie te maken was er niet." Er zijn meer redenen waarom Bergkamp de Premier League verkiest boven de Serie A „In Engeland is voetbal heel be langrijk. Maar ik heb wel de kans om andere dingen te doen. Tennissen, golfen, even de stad in. Laatst liep ik in Londen Ro ger Moore tegen het lijf. Ik vroeg om een handtekening, hij zei: natuurlijk Dennis. Wat ik be doel is dat de mensen hier niet opkijken van een bekend ie mand meer of minder. In Italië lag dat anders. Daar was het he le leven afgestemd op het voet bal. Van 's morgen negen tot 's avonds vijf. Tijd om afstand te nemen was er niet." Waardering Het leven in de buurt van Lon den bevalt hem. „Het komt een beetje overeen met dat in Ne derland. De mentaliteit van de mensen staat mij wel aan. Ze hebben dezelfde humor als bij ons. Bovendien is er veel meer waardering. Ik had het er net nog over met die jongens uit Ne derland. Spelen ze twintig mi nuten minder, dan komen al de fluitconcerten. Bij Arsenal heb ben we weieens heel veel minder gespeeld. Maar bij elke bal komt er weer applaus. Soms bij het overdrevene af zelfs." Tijdens de Europese titelstrijd, de afgelopen zomer, sprak Berg kamp zijn openlijke twijfels uit over voortzettingen van zijn loopbaan in Oranje. Die lijken nu, ook na een geslaagd optre den dit seizoen in de vriend schappelijke interland tegen Brazilië, ver weg. Cursusje Eén probleem heeft Bergkamp en dat heeft te maken met vlie gen. Dat durft hij nauwelijks nog, sinds het WK ruim twee jaar terug in de Verenigde Sta ten. Praten erover doet hij niet graag. „Het is heel erg persoon lijk. Privé-zaken wil ik eigenlijk niet met andere mensen delen Daarom is het vervelend dat het naar buiten is gekomen. Mensen zeggen, neem een cursusje, dan is het over, maar zo simpel ligt het niet. Je zegt ook niet tegen een junk, kick maar af dan is het voorbij. Maar neem van mij aan dat het heel diep zit." ANP Gevoetbald wordt er op de hele wereld. Op hoog niveau, op laag niveau, tussen mannen, tussen vrouwen tussen validen en minder-validen. Hier een foto van een interland tussen Spanje en Frankrijk, die gisteren werd gespeeld in Madrid. Het betreft een duel tussen blinde voetballers. De blinddoeken dienen om eventueel valsspelen te voorkomen. foto Oscar Moreno/EPA van onze sportredactie DEN HAAG - In een zinderende slotfase heeft Veendam gister avond bij Eindhoven de aan sluiting bij top van de eerste divisie verspeeld. De noorder lingen leken, bij 3-1, evenals Emmen en GA Eagles op een ze ge af te stevenen. Het slotoffen- sief van Eindhoven leverde de Brabanders echter nog vier tref fers in zeven minuten op. Emmen won na een sterke twee de helft van Cambuur (3-2, na een achterstand van 0-2) en blijft koploper. Go Ahead Eag les (4-1 tegen Dordrecht 90) volgt de ploeg op drie punten. De Deventenaren namen de tweede plaats over van Veen dam. Emmen had het moeilijk tegen Cambuur. De Friezen liepen via treffers van Dijkhuizen en Arts uit naar 2-0. Een strafschop, be nut door Grummel, bracht de thuisclub vier minuten na de rust weer in de wedstrijd. Van Oostrum, met zijn zestiende van het seizoen, zorgde voor de ge lijkmaker, Nurmela tekende voor de winst. Go Ahead Eagles hield de aan sluiting met de koploper door Dordrecht met 4-1 te verslaan. Tammer en Rorije scoorden eerst voor de Deventenaren, waarna Myssing de 2-1 voor zijn rekening nam. In de slotfase stelde Tammer, nog steeds ho pend op een buitenlands avon tuur, de drie punten veilig met zijn tiende en elfde doelpunt van dit seizoen. Veendam was in Eindhoven hard op weg naar een maximale puntenscore. Zuurman zette de ploeg voor de rust op 1-0. Na de gelijkmaker van Vroomans was Zuurman ook verantwoordelijk voor de nieuwe Veendamse voorsprong. Radomski ver grootte die zelfs nog. Tien minu ten voor het einde kreeg Eind hoven, dat zich onlangs ontdeed van trainer Jacobs, plotseling de geest. Doelpunten van Re- mie, Hobbelen, opnieuw Vroo mans en Thysbaert bepaalden de verrassende eindstand op 5- 3. Go Ahead Eagles-Dordrecht '904-1 (1-0). 37. Tammer 1-0, 48. Rorije 2-0, 54 Myssing 2-1, 85. Tammer 3-1, 90. Tammer 4-1. Scheidsrechter: Van Beek Toeschouwers: 4200. Gele kaart: Waslander (GA Eagles), Van de Menoe, Lems, Rook, De Romijn Dordrecht FC Zwolle - Haarlem 3-0 (0-0). 51 Van Tuinen 1-0, 56. Bosschaart 2-0, 73. Bruin 3-0. Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers: 2950 Emmen - Camhuur 3-2 (0-2). 4. Dijkhuizen 0-1, 37 Arts 0-2. 49. Grummel 1-2 (strafschop), 69. Van Oostrum 2-2, 77 Nurmela 3-2. Scheidsrechter: Bossen. Toeschou wers: 6725. Rode kaart. 81. Keizer (Cambuur/2xgeel). Gelekaart: Bar- mentloo, Grummel (Emmen), Arts, De Vries, De Roo, Goulooze (Cam buur). Eindhoven - Veendam 5-3 (0-1). 27. Zuurman 0-1, 54. Vroomans 1-1, 55. Zuurman 1-2, 66. Radomski 1-3, 80. Remie 2-3, 83. Hobbelen 3-3, 84. Vroomans 4-3, 86. Thysbaert 5-3. Scheidsrechter: Luyten. Toeschou wers: 2248. Gele kaart: Greven, Re- mie, Martens (Eindhoven), Prinsen (Veendam). RBC - Heracles 0-0. Scheidsrechter: Schaap. Toeschouwers: 1150. Gele kaart: Post (RBC), Smeets, Holster, Wiggers (Heracles). VVV - TOP/Oss 1-1 (1-0). 5. Van der Roer 1-0, 71. Taihuttu 1-1. Scheids rechter: Uilenberg. Toeschouwers: 3353. Gele kaart: Schol, De Wolf, Rayer (VW), Arends, Taihuttu, Pol man (TOP/Oss). ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De eerste divi sie-voetbalwedstrijd Excelsior- ADO Den Haag gaat morgen middag op last van burgemees ter Peper niet door. De politie beschikt over informatie dat er onder de achthonderd Haagse fans die naar Rotterdam zullen reizen, zeker driehonderd sup porters zijn die uit zijn op rellen. Volgens burgemeester Peper brengt de aard en de omvang van de supportersgroep 'onaan vaardbaar grote risico's' met zich mee voor het handhaven van de openbare orde. De politie denkt voor een ordelijk verloop zeker honderd vijftig agenten nodig te hebben Bovendien is het stadion van Excelsior niet geschikt om grote groepen risi cosupporters op ter vangen en te scheiden. Verwacht werd dat door het vTije weekeinde in de PTT Tele- competitie Feyenoord-suppor- ters naar het Excelsior-terrein zouden trekken voor een con frontatie het hun Haagse 'colle ga's'. GPD EINDHOVEN - PSV en trainer Dick Advocaat hebben een ak koord bereikt overeen contract verlenging voor twee jaar. tot 1 juli 1999. De Hagenaar sprak met voorzitter Harry van Raaij. De trainer gaf een aantal namen van gewenste versterkingen door. „Het bestuur gaat de fi nanciële haalbaarheid onder zoeken." De vroegere bondscoach volgde twee jaar geleden interim-trai ner Kees Rijvers bij PSV op. De laatste was in oktober '94 als tij delijke vervanger van de ontsla gen Aad de Mos aangesteld. Het oude contract van Advocaat liep aan het einde van het sei zoen af. ANP OAKLAND - Brenda Schultz heeft de halve finales bereikt van het tennistoernooi in Oak land. Daarmee zette ze opnieuw een grote stap in de richting van de WTA Masters, het afsluiten de vrouwentoernooi met de bes te zestien van dit jaar. De Heem- steedse won in de kwartfinale zonder veel problemen van de als tweede geplaatste Ameri kaanse Lindsay Davenport: 6-2 6-4, ANP BRUGGE - Club Brugge heeft de koppositie in België overge nomen van Standard Luik. De Bruggenaren wonnen vrijdag de topper tegen Anderlecht met 2- 1. De beslissende treffer kwam vijf minuten voor het einde van Spehar. Club heeft een punt voorsprong op Standard Luik, maar ook een wedstrijd meer gespeeld. An derlecht heeft al vijf punten minder dan Brugge. Anderlecht miste nogal wat spelers. De internationals Zet- terberg, Preko en Babayaro hadden WK-verplichtingen. Boffin viel al snel uit. Anderlecht probeerde de afge lopen weken de wedstrijd naar een andere datum te krijgen, maar stuitte op Brugs verzet. Al na dne minuten kwam An derlecht op voorsprong door Baseggio, die vrij kon inkoppen. De gelijkmaker kwam uit een strafschop, nadat Peiremans Claessens omver trok. Staelens benutte het buitenkansje. Club kreeg toch drie punten, toen Spehar van dichtbij kon scoren. ANP van onze sportredactie BREDA - Jong Oranje is gister avond in Breda in de strijd om de Europese titel danig uit koers geraakt door van de leeftijdsge noten uit Wales te verliezen. Veel toeschouwers (bijna ne genduizend) en de aardige am biance van het NAC-stadion kon de beloftes uit Nederland niet inspireren. De nederlaag (0-1) had iets weg van een bla mage. Vanaf de zevende minuut al keek de formatie van Dorjee en diens assistent Van 't Schip te gen een achterstand aan. Ha- worth draaide goed weg van Boateng en schoot raak via het been van Van der Hoeven. Dat was nogal een tegenvaller voor Oranjes jeugd, dat toch van plan was van de Europese titelstrijd voor spelers onder de 21 iets se rieus te maken. De 2-0 winst een maand eerder in Cardiff tegen dezelfde opponent was gezien als een stap i n de goede richting. Die kreeg vooralsnog geen ver volg. Oranje had best wat meer mo gen laten zien. Geheel in tegen stelling tot in Wales spelen vrijwel alle uitverkorenen van Dorjee nationaal op het hoogste niveau. Spelers als Bruggink, Zenden en Reuser gelden bo vendien als grote talenten, die in staat mogen worden geacht ooit bij een topclub een vaste plaats te veroveren. Als wel vaker kwam het er alle maal niet uit bij Jong Oranje en dat was tegenvallend In de eer ste helft schoot Wooter een keer in het zijnet en hadden Fuchs en Paauwe aardige pogingen van afstand Dat was het dan wel zo'n beetje. Verder was het spel van Jong Oranje onsamenhangend en vol onnodige fouten. Zo maakte de ploeg bij voorbeeld de begin- nersfout door tot twee keer toe een hoekschop rechtstreeks over de achterlijn te trappen. Individuele actie om Wales ach terin uit te spelen waren er niet. De lange verre bal wel, maar juist daar weten Britse spelers doorgaans wel raad mee. Een paar kansjes deden zich wel voor. Reuser verlengde een pass van Zenden, maar zag de goede doelman Mountain ingrijpen. Melchiot, vorige week in Glas gow met Ajax nog spelend in dc Champions League, was dicht bij een treffer na een voorzet van Fuchs. De verdediger kopte ech ter net naast. Breda. EK onder 21 jaar. Jong Oran je-Jong Wales 0-1 (0-1). 7.Haworth 0-1. Scheidsrechter: Boggi (Ita). Aantal toeschouwers: 8809. Gele kaart. Van der Doelen (Oranje), Young, Robinson, Jarman (Wales). ANP van onze sportredactie ABIDJAN - Na drie van de ze ven ronden van de voorwed strijd van het wereldkampioen schap dammen in Abidjan heeft de Nederlandse kampioen £rno Prosman in zijn groep alleen de leiding genomen door een zege op wereldkampioene Goloebje- va. De Nederlandse grootmees ters Clerc en Wiersma kwamen opnieuw niet tot winst. Ook Pal mer moest met een puntende- ling genoegen nemen. „Ik zal de komende ronde niet meer zo ruig spelen", vertelde Prosman na zijn partij tegen Goloebjeva. De Letse speelster had halverwege het duel het ini tiatief en ook groot voordeel. Harm Wiersma kwam tegen de Oekraïnse meester Bezversjen- ko niet verder dan remise, na een spannende tijdnoodfase. „Je kunt je hier nauwelijks con centreren", klaagde de Fries, Tijdens de slotfase van de partij drongen de vele aanwezigen en voortdurend met elkaar praten de Ivonaanse toeschouwers zc op, dat er in de toch al beperkte speelruimte amper normaal adem viel te halen Enkele ven tilatoren moeten voor pen aan vaardbare temperatuur zorgen In de met ruim honderd toe schouwers volgepakte ruimte i£ dat onbegonnen werk. Ook Clerc en Palmer moester zich tevreden stellen met de hal ve winst, waardoor zij mei Wiersma nog stevig zullen moe ten vechten om tot de finalt door te dringen. In hun poules won alleen de onbekende Alig- na uit Kameroen een partij. ANI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 43