IE uw» Test uw kennis van het nieuws Easy tune mag weer PZC Bon NATIONALE ÖUIZ vrije tijd 41 puzzelen postzegels zaterdag 9 november 1996 Op 30 december zendt de NCRV de Nationale Nieuwsquiz 1996 uit. In dit televisieprogramma worden bekende en onbekende Nederlanders getest op hun kennis van het nieuws van het afgelopen jaar. Harmen Siezen treedt op als spelleider. Als lezer van dit dagblad kunt u zich kwalificeren als een van de deelnemers. Bent u een (groot) nieuwskenner. beantwoord dan de vragen die hier zijn afgedrukt en stuur ze naar de NCRV. Als u alle vragen goed heeft be antwoord, wordt u mogelijk uitgenodigd voor de voorselectie ronde. Hiervoor wordt een trek king verricht. Deze voorselectie ronde vindt plaats bij de NCRV in Hilversum, op dinsdagavond 19 november. U dient die avond van zelfsprekend vrij te houden, even als -als u door deze ronde komt- zaterdag 14 december de gehele dag en avond. Die dag wordt het programma in Amsterdam opge nomen. Van dit dagblad en van andere re gionale dagbladen kunnen zich in totaal tien mensen kwalificeren als deelnemers. Deze tien nieuws- kenners maken deel uit van de groep veelal nationaal bekende 'nieu wsconsumentendie stri j den tegen de groep eveneens bekende nieuwsmakers. De quiz levert een winnaar op, die uit beide groepen kan komen: De Nationale Nieuws kenner 1996. De winnaar van 1995 was Paul Rosenmöller van Groen- Links. Uw antwoorden dienen uiterlijk dinsdag 12 november binnen te zijn bij: Het straatje van Vermeer (vraag 2) NCRV Nationale Nieuwsquiz Postbus 25300 1200 HH Hilversum rk wil meedoen aan de selectie Nieuwsquiz 1996 Naam _m/v Postcode_ Plaats Telefoon overdag_ 's avonds Geboortedatum__ Beroep 2. Waar is het straatje van Vermeer geschilderd? a) Leiden b) Delft c) Den Haag 3. Welke verzamelde werken kreeg prins Willem Alexander dit jaar gratis in zijn boekenkast? a) Bomans b) Nescio c) Couperus 4. Wie won dit jaar de Gouden Strop? a) Martin Ros b) Richard Ros c) Thomas Ros 5. Welke twee schrijvers schreven het omstreden toneelstuk over Screbrenica? Deze bon komt uit (naam dagblad invullen) Vragen 1. Welk ministerie had in 1996 de 'duurste' begroting? a) Defensie b) Onderwijs, cultuur en wetenschappen c) Volksgezondheid, welzijn en sport 2) 6. Wie won brons tijdens de Olympische Spelen en was niet zwaarder dan 61 kilo? a) Astrid Seriese b) Jessica Gal c) Jenny Gal 7. Wie is Commissaris van de Koningin in Groningen? a) Vonhoff b) Hermans 8. Welk museum opende koningin Beatrix in oktober en in welke plaats? a) Mesdagmuseum, Den Haag b) Museum voor Industriële Vormgeving, Amsterdam c) Museum voor Figuratieve Kunst, Eelde 9. Door welke club werd Feyenoord op 18 april in de halve finale van de Europacup voor bekerwinnaars uitgeschakeld? a) Rapid Wien b) Barcelona c) Borussia Dortmund 10. Welk televisieprogramma won dit jaar de Nipkovschijf? a) Dertig minuten (Arjan Ederveen) b) Buren (Frans Bromet) c) De Stoel (Rik Felderhof) 11. Over welk nieuwsfeit gaat het hier? Hoogeveen: circa 500 banen Amsterdam: circa 900 banen Schiphol-Oost: circa 3000 banen Papendrecht: circa 2000 banen Woensdrecht: circa 900 banen Antwoord: 12. Welk nieuwswoord staat hier en waar slaat het op? ling gen stren be lan ver ge Antwoord: Oplossing vrijdag: orangeade norenstar deegopera eppeeerst reinsteno dropemmer edelmanei eenagaarm lebaalaap platramme aardadaal areagenda ratserpijl HORIZONTAAL: 2. Plechtig feest bij de krant (10); 6. Zo onbeperkt dat elke doua nier is uitgewerkt (10); 8. Na een middeleeuwse straf niet gerief lijk (7); 9. Volkomen zak (6); 12. Hals over de kop een plant kwijt geraakt (13); 14. Rapporteren door middel van vellen (8); 15. Raar dat het niet bekend is (6); 16. Beschermt de baas van de sluiswachters (13); 18. Het bo men over een verzorgd perceel (11); Tot groente worden? (8). Joker Production# VERTICAAL: 1. Belt met een ouder muziekin strument (5); 2. Zij komt in het hele stuk niet voor! (14); 3. Ver warren met een vuurwapen? (16); 4. Zijn essentie (5); 5. Lekke re kwast van me! (7); 7. Behalve anderhalf mens weinig publiek (9); 10. Explosieve grondveiling (7); 11. In touw door het bedrog van een kip (6); 13. Boek over de metaalnijverheid (9); 15. Bij overvloed in de pot (3); 17. De eerste voor de buis werkt korter (1,1,1); 19. Vocht de militair on der water? (4); 20. Half elf (3). Stuur het ingevulde cryptogram uitsluitend op een briefkaart aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV- bon van 25,-. De oplossingen en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing vorige week: klimrek-toelage a-naarpeer-i na-idee-gene-of odin-neven-korf nor-b-gil-l-rie snavel-s-handel kin-r-kei-n-ent os-albe-node-to g-vrijer-emelt-r ellen-e-r-niobe loon-flits-aden -i--do-o-es--r- wrat-xenon-ruig oeral-t-o-veine r-knots-griet-s st-kade-soep-gt top-f-nat-r-ere eerder-k-reuzel brij -r- het -n-ent rest-doren-slee on-uier-eire-nn o-bremmals-i driftig-aftands Het sleutelwoord van het kruis woordraadsel van vorige week is: FLUORTABLET. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is M. v.d. Heuvel, Bern- hardstraat 27, Haamstede. De VVV-bonnen van 25,- gaan naar Irma Piet, Voorstraat 50, St. Philipsland; J.M.J. Berings. M. Eykestraat 6, Terneuzen en J. op den Brouw, Alb. Schweitzert- straat 10, St. Maartensdijk. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. U hoort uiterlijk 14 november of u in de voorselectie komt. Hoort u niets, dan is het helaas niet gelukt. Zijn muziek is in de jaren tachtig en een deel van de jaren negentig totaal vergeten. Maar vandaag de dag mag de easy-listening- en swingmuziek van de Duitse, in 1980 overleden Duitse componist en orkestleider Bert Kaempfert weer. Deze week zijn ze voor het eerst sinds tijden live te horen in Europa: de aanstekelijke Kaempfert - deuntjes A Swinging Safari, Afrikaan Beat, Chanson d'Amour en Danke Schön. Bert Kaempfert Bert Kaempfert vierde zijn grootste successen in de jaren zestig. Wonderland By Night uit 1960 was zijn eerste in een lange reeks van hitsuccessen. Week in, week uit was Kaempfert in de jaren zestig en zeventig met zijn orkest op tournee. In zijn vrije tijd trok de bescheiden en verlegen Duitser zich terug in zijn berghut in Zwitserland of zijn favoriete visplek in de Everglades in Florida om composities te schrijven voor mensen als Frank Sinatra (Stran gers In The Night). Al Martino (Spanish Eves) en Nat King Cole (L-O-V-E). Niet alleen de Easy Tune-partyra ge heeft voor een opleving van ge zellige, pretentieloze easy liste- ning-deuntjes met zoemende vrouwenstemmen, dwarsfluiten en stemmige, smaakvolle blaas- partijen gezorgd. Ook bij mensen die de muziek nog kennen uit hun jeugd, doet de muziek het goed. Dat, en het feit dat Bert Kaemp- Bert Kaempfert fert een plaats kreeg in de New Yorkse Hall Of Fame, was de aan leiding om drie jaar geleden het Bert Kaempfert Orchestra op nieuw op te richten. Interesse Trompettist Tony Fisher. vriend en muzikaal compagnon van Kaem pfert, besloot contact met de fami lie Kaempfert op te nemen toen hij bemerkte dat de interesse voor easy listening herleefde. Samen met de in Engeland woonachtige dochter Marion Kaempfert speur de hij in het familie-archief naar de originele partituren van de mu ziek van Bert Kaempfert Vervol gens werd een 29-koppige band geformeerd met Engelse muzi kanten en volgde een succesvolle Britse theatertour. Dochter Marion Kaempfert, die tijdens de concerten de presenta tie en produktie in handen heeft, denkt dat de muziek van haar va der ook buiten het Verenigd Ko ninkrijk aan zal slaan. „Het is ongeveer een jaar geleden dat mijn zoon, die in Hilversum woont, me attendeerde op de easy tune-rage. Jonge mensen die dan sen en feesten op de.muziek van mijn vader; dat was voor mij vol komen nieuw. Ik hoorde ook dat die mensen van mijn vaders mu ziek houden, omdat ze vinden dat het camp is. Ik heb me wel eens af gevraagd of ik het erg moet vinden dat ze zijn muziek niet helemaal serieus nemen. Maar ik geloof dat ik er niet mee zit. Muziek is toch bedoeld om je beter te laten voe len. Om mee te zingen, om op te dansen of als achtergrondmuziek voor bij het eten. Muziek maakt je gelukkig of droevig. Het kan me dan ook met schelen in wat voor context of op wat voor manier de muziek van mijn vader gebruikt wordt In de jaren zestig was het echt dansmuziek en ik ben blij dat dat vandaag de dag nog steeds zo is." Marion Kaempfert benadrukt dat de heroprichting van het orkest geen oude wijn in nieuwe zakken is en dat het Bert Kaempfert Or- chestra-nieuwe stijl niet zal stre ven naar authenticiteit. Mark Roos member iratieve Kunst in Eelde (vraag 8) Van 26 november tot en met 31 december zijn de decemberze- gels weer te koop. De tiende editie alweer en voor de tweede opeen volgende keer zijn het twintig zelfklevende zegels van 55 cent in een velletje; tot plezier van de ge bruiker, tot verdriet van de verza melaar. Er zijn dertien miljoen velletjes aangemaakt, of in totaal 260 miljoen zegels. Op de zegels staan in doorlopende beelden vleugels, gezichten en handen; steeds in blokjes van vier. Ontwerper René van Raalte daarover: „De zegels staan in een associatieve beeldenreeks. Frag menten uit de werkelijkheid, niet letterlijk maar zinnebeeldig. In december zoekt de één naar religi euze betekenissen en de ander naar absolute elementen. Ik gebruik ele menten die zowel een me tafoor als een weergave van de realiteit kunnen zijn. Een goed voorbeeld is de afgebeelde vleugel, die de een ziet als een onderdeel van een engel en de ander als een sappig stukje fazant." Héél mooi gezegd. Maar wel jam mer van zo'n uiteenzetting Wat moet je daar nu mee. Bovendien moet je je eigen kunstwerk met gaan verklaren En helemaal geen vleugels gaan zien als sappige stukjes fazant. Overigens zijn het wel de meest beeldende decemberzegels die we tot nu toe voorgelegd hebben ge kregen: met een tedere hand, een reikende hand, met gezichten die troosten, steunen, blij begroeten, met gezichten met geloken en ver baasde ogen. Blijven echter die vleugels. En daar heb je weer het halfslach tige dat de Nederlandse decem berzegels tot nu toe heeft geken merkt. In geen enkel land in de wereld wordeti zegels die worden uitgegeven om kerst- en nieuw- jaarspost te sieren decemberze gels genoemd. Alleen hier, enkel en alleen om te voorkomen dat ie mand er aanstoot aaan zou kun nen nemen. Wat krijg je dan: sterretjes, kaars jes, boompjes, blokjes, en vleugels, die van een engel, of van een fa zant. Of is het toch andersom. Maar hoe het ook zij, je houdt er wel een mond vol veren aan over. Het zijn dus weer stickerze gels geworden. Tot grote treurnis van de verzame laar, omdat dit soort zegels immers vanwege de lijm moeilijk in al bums bewaard kan worden Echt probleemloos bewaren kan alleen - zowel postfris als gebruikt - als ze eerst worden afgeweekt en ge droogd, zodat je er zeker van bent dat er geen plakresten meer achter zitten De treurnis in de filatelie wordt deze keer nog vergroot door het feit dat de beelden doorlopen en er eigenlijk blokjes van vier moesten worden bewaard. Afweken, dro gen en weer precies tegen elkaar aanschuiven wordt dan wel een heel omslachtige bezigheid. Dan maar een vel bewaren, zullen ve len zeggen, met alle risico's van dien. Met deze decemberzegels maakt Van Raalte (*1945) de twintig ze gels vol. Hij debuteerde als zegel ontwerper in 1977 met kinderze gels. Verder volgden in 1978 twee postcodezegels, in 1989 OS-ge- handicapten, in 1981 100 jaar pakketpost, in 1983 10 jaar ANWB, in 1986 weer kinderzegels en in 1993 Radio Oranje. De laat ste vindt hij zelf de meest geslaag de. 1991 wordt de trilogie voltooid. Evenals vorig jaar zitten ook nu acht zegels van 3,50 kr. in het boekje. Afbeeldingen: een postbo de op ski's in de bergen, een (post- )boot in de fjorden, een auto met postzakken (in Oslo) in de jaren '20, een watervliegtuig, een post trein waarin zakken worden gela den, een besteller op de fiets, het interieur van een postkantoortje en een symbolische voorstelling van electronic mail. Van het boek je zijn 1,2 miljoen stuks aange maakt. 350 I NORGF. Noorwegen viert in 1997 het 350- jarig bestaan van de posterijen. Dit feit wordt gemarkeerd door de uitgifte van drie postzegelboekjes waarmee de Noorse postgeschie denis in beeld wordt gebracht. Vo rig jaar 22 september verscheen op dedag van de postzegel 'heteerste boekje, op 20 september j.l. werd het tweede uitgegeven (gelijk met de drie filmzegels) en op 7 april Telefoonkaarten - PTT Telecom heeft 29 oktober de jaarlijkse set telefoonkaarten gewijd aan charitatieve instellingen in roula tie gebracht. Dit jaar staat de serie in het teken van Simavi en Vogel bescherming Nederland. De serie bestaat uit kaarten van vijf (opla ge 9000 stuks), tien (1,2 miljoen) en vijfentwintig gulden (250.000). Voor verzamelaars is een speciaal mapje samengesteld (oplage 9000) waarin de drie kaarten zitten. De vijf-guldenkaart kun je alleen in handen krijgen als je het mapje aanschaft Ongehoorde koppel verkoop, want het mapje kost ook nog eens 45,-. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 41