Weken uitstel voor Fokker Kamminga opvolger Terlouw PZC Inspraak sluitpeil stormvloedkering Nieuwe Waterweg Erasmusbrug weer open Omroepen moeten zich voegen naar één publieke organisatie RTL5 wordt station voor nieuws en weer Zwerver op Sint Maartensdag voor rechter binnenland zaterdag 9 november 1996 Kabinet bezorgd over houding Samsung Voetbal in café blijft gratis Boekenclub schrapt Diekstra Brug mag niet in tuin Vrouw eist geld NS na ongeval Sinterklazen tarten gemeente A4 bij Prins Clausplein dicht Eternit in beroep tegen asbestvonnis Netelenbos pakt seksuele intimidatie scholen aan e van onze redactie economie AMSTERDAM - Een overname van Fokker door het Zuid-Ko- reaanse Samsung kan nog wel enkele weken op zich laten wachten. Dat hebben de curato ren van de vliegtuigfabriek vrij dag in een vlugschrift laten we ten aan de Fokker-werknemers. Het kabinet is „in toenemende j van onze redactie binnenland DEN HAAG - Rijkswaterstaat houdt eind deze maand drie in formatiebijeenkomsten over het gebruik van de stormvloed- n kering in de Nieuwe Waterweg. De inwoners van Zuid-Holland, I vooral de bewoners en gebrui- e kers van de buitendijkse gebie- den, kunnen dan meebeslissen d over hel toekomstige sluitpeil n van de stormvloedkering. Met het sluitpeil wordt de wa terstand bedoeld waarbij de stormvloedkering dicht gaat. e DEN HAAG - Het café, de volkstuinclub en het buurthuis II hoeven in de toekomst niet lan- e ger beducht te zijn voor een hef fing wegens een openbare verto ning van een tv-programma. n Do ministerraad ging vrijdag akkoord met een wetsvoorstel van de Kamerleden P. van - Heemst (PvdA), O Vos (WD) en t; I M. de Koning (D66). Dat be- :1 perkt het recht van omroepen om een vergoeding te vragen n voor openbare vertoning van I hun programma's tot gelegen- I heden waar kijkers toegangs- 1 geld moeten betalen. ANP mate bezorgd" over de vertra ging- Waarnemers vrezen dat de extra vertraging kan leiden tot het mislukken van de onderhande lingen. De Industriebond FNV spreekt van „een lelijke tegen valler". De vraag is nu „of de toeleveranciers en klanten van Fokker niet afhaken", aldus Pe ter van Bers van de Industrie- Rijkswaterstaat legt de burger daartoe drie varianten voor: 3,2 meter, drie meter en 2,8 meter. Bij de eerste variant, sluitpeil 3,2 meter boven NAP. hoeft de kering gemiddeld slechts één keer in de tien jaar te zakken. Het scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam hoeft dan dus niet vaak te worden stilgelegd. Er is dan wel een gevaar dat de dijken overlopen of doorbreken. De tweede mogelijkheid, drie meter boven NAP, biedt meer zekerheid tegen ongewenste wateroverlast in de buitendijk se gebieden in Rotterdam en omgeving. Doordat de storm vloedkering bij die waterstand echter eens in de vijf jaar naar beneden moet, komt het scheep vaartverkeer vaker stil te lig gen. Bij de derde variant, 2,8 meter boven NAP, zal de kering vaak dicht moeten, eens in de twee of drie jaar. Daardoor ondervindt het scheepvaartverkeer hinder. De financiële schade voor de Rotterdamse haven kan bij dit sluitpeil behoorlijk oplopen. Het gevaar daarbij is dat de ha ven van Rotterdam het imago van „open haven" verliest, al dus Rijkswaterstaat. De bijeen komsten hebben plaats op 2 62 7 en 28 november, in respectieve lijk Hoek van Holland, Rotter dam en Dordrecht. ANP bond. Door het uitstel maken toeleveranciers als Dasa en Rolls-Royce extra kosten, om dat ze productielijnen langer open moeten houden. Ook het failliete Fokker wordt op kosten gedreven, omdat de fabriek met overbezetting kampt. Dasa, le verancier van de vleugels, moet zich nog gaan beraden op de ontstane situatie. Vice-premier Dijkstal zei vrij dag dat het kabinet behoefte heeft „zijn scepsis" te laten blij ken. Volgens hem is er „alle re den om zeer bezorgd te zijn". Van Zuid-Koreaanse zijde komt geen duidelijke reactie op het Nederlandse aanbod. Dijkstal wees erop dat de vertraging een aanpassing van het business plan noodzakelijk maakt. De curatoren zijn daarmee al be gonnen. 'Zeer goed aanbod' Minister Wijers van Economi sche Zaken kwam vrijdagavond nog met een eigen persverkla ring, kennelijk om de ernst van de situatie te onderstrepen. Wij ers stelt dat het kabinet „een zeer goed aanvaardbaar aanbod heeft gedaan". De bewindsman wijst er tevens op dat de aanpas sing van het businessplan de kosten van een doorstart aan zienlijk verhogen. De Nederlandse.regering heeft geen rechtstreeks contact gehad met de Koreaanse overheid, die op haar beurt Samsung de nodi ge duidelijkheid zou moeten bieden. Dijkstal onderstreepte dat de curatoren de onderhan delingen voeren en dat de rege ring een „derde" partij is, in wat hij het „delicate eindspel" noemde. De Zuid-Koreaanse overheid wil nog een eigen oordeel wil vellen over de overname en heeft daartoe het Amerikaanse adviesbureau Bain Co in de arm genomen. Het adviesbu reau is een oude bekende van Fokker. Voordat de vliegtuig bouwer failliet ging, heeft Bain Co nog een positief oordeel uitgesproken over het door- start-scenario van de curatoren. ANP Een bak wordt vrijdag door een hoogwerker naar de tuien van de ErasmusbruggebrachtDe mid delste tuien werden met koppelstukken aan elkaar verbonden. foto Herman Pieterse/ANP ROTTERDAM - De Erasmusbrug in Rotter dam gaat in de loop van vandaag weer open voor alle verkeer. Dat heeft de gemeente Rot terdam vrijdagmiddag bekendgemaakt. De brug werd gistermiddag ook gesloten voor trams en voetgangers nadat eerder deze week al auto's werden geweerd. Volgens de gemeente was het geheel afsluiten van de brug nodig, omdat met een hoogwerker de middelste tuien van de brug met koppelstukken aan elkaar werden verbonden. Dat is de voorlopige oplossing voor de trillin gen in de tuien die maandagmiddag ontston den bij harde wind en regen. De werkzaamhe den duren zeker tot middernacht, zo maakt een woordvoerder van de gemeente bekend Directeur C. de Wijs van de dienst Gemeente werken weersprak vrijdag beweringen dat de brug niet goed genoeg is getest. ANP LEIDEN - Boekenclub ECI heeft het boek 'Brainjoggen' van de Leidse psycholoog René Diekstra uit haar laatste catalo gus geschrapt. De boekenclub wil voorlopig geen boeken van de van plagiaat beschuldigde hoogleraar meer hebben. Diekstra's Brainjoggen uit 1995 heeft drie kwartalen in de ca talogi van de ECI gestaan, aldus Barbara Eggels, hoofdredac teur non-fictie bij de ECI. „Het boek heeft het redelijk goed gedaan, maar het was commercieel niet interessant meer. Bo vendien zal de plagiaataffaire de verkoop niet ten goede ko men." GPD BERNHEZE - Een ex-brugwachter uit Heeswijk-Dinther mag de brug die hij twintig jaar met veel liefde heeft bediend, vooralsnog niet in zijn tuin zetten. Verontruste buren hebben via de rechter voorlopig verhinderd dat hij zijn oogappel als een soort oprit naar zij n huis gaat gebruiken, zoals hij voorne mens is. De Noord-Brabantse gemeente Bernheze moet van de rechter een definitief oordeel velen. De brug lag ooit over de Zuid-Willemsvaart en verbond Schijndel en Veghel met elkaar. Doordat de oeververbindig vorig jaar moest wijken voor een viaduct, mocht Piet van Schijndel het gevaarte van de gemeente mee naar huis nemen Het ligt nu in onderdelen in zijn schuur. De buren vinden dat de brug hun uitzicht zou belemmeren. Bernheze moet nu be oordelen of het bouwproject van Van Schijndel de toets der kritiek kan doorstaan. ANP UTRECHT-Een bewoonster van Heerenveen eist in kort ge ding 10.000 gulden schadevergoeding van de Nederlandse Spoorwegen omdat ze ruim twee jaar geleden bekneld is ge raakt tussen de deuren van een trein. In september 1994 werd ze in haar woonplaats enkele tientallen meters door de trein meegesleurd, waarna ze uiteindelijk op het perron viel. Sindsdien heeft ze veel lichamelijke klachten en kan ze haar arm niet meer volledig gebruiken. Daardoor heeft ze thuis hulp nodig. Het geding dient volgende week donderdag in Utrecht. GPD DEVENTER - Vrijdag 15 november zullen vijftig tot honderd Sinterklazen met hun gevolg bezit nemen van de Brink in De venter als protest tegen de regel dat de bisschop zich in die ge meente niet voor 5 december in het openbaar mag vertonen. Het initiatief is uitgegaan van F. Lammertink, een markt koopman uit Enschede die op de Deventer markt gordijnen- stoffen verkoopt. De organisatoren willen de arrestaties van de Sinterklazen uitlokken. Volgens Lammennk kan dit enorme problemen veroorzaken, want de stad heeft natuurlijk geen passende ruimte om al de goedheilige arrestanten onder te brengen. Ook het aanhouden van de bisschoppen zal niet eenvoudig zijn. GPD DEN HAAG - De rijksweg A4 tussen het Prins Clausplein bij Den Haag en het knooppunt Ypenburg is vrijdagavond om acht uur voor het hele weekeinde gedeeltelijk afgesloten De weg krijgt een laag zeer open asfaltbeton en nieuwe belijning in verband met de reconstructie bij het knooppunt. Tot maandagochtend zes uur wordt het verkeer uit Rotterdam en Rijswijk in de richting Den Haag en Utrecht omgeleid. De werkzaamheden, die twee weekeinden duren, zouden eigen lijk al vorig weekeinde beginnen. Maar Rijkswaterstaat be sloot toen tot uitstel wegens het slechte weer. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs heeft vrijdag maatregelen aangekon digd om seksuele intimidatie in het onderwijs beter te voorko men en te bestrijden. Ze wil gaan werken met gedragscodes en een klachtenregeling. Ook krijgen schoolbesturen de plicht aangifte te doen als ze vermoeden dat er een strafbaar feit is gebeurd. Netelenbos heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. Aanleiding voor de maatregelen zijn de gevallen van ernstige seksuele intimidatie die het af- ^^GRATISGsSnÊLfFOON' Nokia 1610! Bij afsluiten PTT/LIBERTEL "BEL VRIJ abonnement" actie geldig t/m 16 november gelopen jaar naar buiten zijn kwamen, zoals op de Guido de Brèsschool in Amersfoort, en een rapport van de onderwijsin spectie over seksuele intimida tie. De staatssecretaris zal de bestu renorganisaties van alle onder- wijstvpes vragen zo snel moge lijk gedragscodes op te stellen die de scholen vervolgens kun nen vertalen in gedragsregels. Op langere termijn moeten de gedragscodes ook onderdeel gaan uitmaken van de beroeps codes voor leraren. Netelenbos wil verder dat scholen één of meer vertrou wenspersonen aanstellen, een klachtenregeling opstellen en een klachtencommissie oprich ten. Verder krijgen de besturen van lagere- en middelbare scho len en de instellingen voor beroepsonderwijs en volwasse neneducatie een wettelijke aan gifteplicht opgelegd. Bovendien is het personeel voortaan ver plicht hetbevoegd gezag te in formeren. Tot dusver bestaat aangifteplicht alleen voor het openbaar onderwijs. ANP van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - De omroepen met de meest uitgesproken identi teit moeten het publieke bestel verlaten als ze niets van hun au tonomie willen opgeven. Alleen zo kan er na 2000 één publieke omroep ontstaan met voldoende slagvaardigheid temidden van de veelheid aan andere, com merciële media. Het kabinet heeft gisteren zijn toekomstvisie ontvouwd over het voortbestaan van de publie ke radio en televisie. Er worden financiële maatregelen voorge steld om het bestel tot de eeuw wisseling van een bankroet te redden. Eerder werd al bekend dat het lidmaatschap van een omroepvereniging wordt opge hoogd tot 25 gulden, waarvan 15 gulden daadwerkelijk aan programma's moet worden be steed. Dit levert vijftig miljoen op. Daarnaast wil het kabinet dat er doelmatiger wordt gewerkt bij de publieke omroep, wat 50 mil joen moet opleveren. Dat mag niet ten koste gaan van de pro gramma's. Zo hoopt men tekor ten op te vangen die ontstaan door teruglopende reclame-in komsten. Staatssecretaris Nuis streeft er naar nog deze kabinetsperiode de hoofdlijnen te ontwerpen van een Concessiewet, waarin de plaats en functie van de pu blieke omroep vanaf 2000 wordt geregeld. Nuis wil nadrukkelijk niet toewerken naar een staats omroep, maar naar een omroep „met een grote veelvormigheid waarin de huidige verenigingen een plaats kunnen vinden". Na de eeuwwisseling zou deze om roep uit de belastingen kunnen worden betaald in plaats van uit kijk- en luistergeld, oppert Nuis. De omroep moet absoluut onafhankelijk kunnen functio neren. Volgens de staatssecretaris staat het niet vast dat er drie pu blieke tv-netten en vijf publieke radiozenders blijven bestaan. De publieke omroep moet zich inhoudelijk vooral bezig hou den met programma's op het vlak van educatie, cultuur, nieuws en achtergronden van het nieuws. Daaromheen moe ten verstrooiende programma's komen die de aandacht van de kijker vasthouden. Deze ver strooiing moet zich echter on derscheiden van hetgeen de commerciële omroepen al bren gen. Een programma dat ner gens over gaat, hoort niet thuis bij de publieke omroep, schrijft het kabinet. Kijk- en luistercij fers zouden in de toekomst mede bepalend kunnen zijn voor de beoordeling of de publieke om roep voldoet aan haaropdracht. Omroepverkiezingen, waarbij kijkers rechtstreeks stemmen op een bepaalde omroepvereni ging, vindt Nuis „een te zwaar middel". GPD GOOR - Het vezelcement- bedrijf Eternit gaat in ho ger beroep tegen de beslis sing van de rechtbank in Almelo dat het een scha devergoeding moet beta len aan een asbestslacht offer. De rechtbank bepaalde op 24 oktober dat het bedrijf een voor schot van 75.000 gulden moet uitkeren aan een 32- jarige inwoner van Gees teren (Gelderland), die lijdt aan long- en buik- vlieskanker. De man zou de kanker hebben opgelopen door dat hij als kind is blootge steld aan asbeststof. Die zat in de werkkleding van zijn vader, een werknemer van Eternit, die zijn kle ding mee naar huis nam, Pas in 1978 verplichtte Eternit de werknemers werkkleding in de fabriek te laten wassen Het bedrijf heeft steeds gesteld dat niet is aange toond dat de mesotheli- oom het gevolg is van blootstelling aan asbest. De rechtbank vond dat het bedrijf al in 1969 op de hoogte had kunnen zijn van de schadelijke effec ten van asbest. Ze vond dat Eternit tekort is geschoten in haar ver plichting beschermende maatregelen te nemen en veroordeelde het bedrijf vorige maand tot het be talen van een voorschot op een geëiste schadever goeding van 100.000 gul den. Het bedrijf vreest meer schadeclaims. ANP VEILINGHUIS B. WITTE vraagt inbreng van kunst en antiek voor de specia le kerstveiling. Bi) inbreng gratis veilmgtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten! Inbreng: dinsdag/zaterdag van 10.30/12.30 en 13.30/17.00 uur. Kijkdag: 18 december van 14 tot 21 uur Veiling: 19 december vanaf 13.30 uur. Kijkdag/veilinalocatie: Stadsschouwburg, M'burg. Voor info: B. Witte. Vlasmarkt 11- M'burg Tel/Fax: 0118-614105 AMSTERDAM - Op Sint Maarten, maandag de elfde van de elfde, komt op de Amsterdamse rechtbank een van bedelen verdachte zwerver voor. Sint Maarten was de heilige die zijn mantel deelde met een bedelaar. De arme bedelaar kan dan een straf krijgen van maximaal twaalf dagen of 500 gulden. foto Sjoerd van Delden/ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - RTL5 wordt gaandeweg omgebouwd tot een nieuws- en weerstation. Dat zal ook uit de naam blijken, zo heb ben de aandeelhouders achter RTL5 gisteren besloten. Europees commissaris K. van Miert van Mededingingszaken, die eerder namens de Europese Commissie bezwaar aanteken- i de tegen de te grote marktposi tie die de Holland Media Groep (HMG) met de twee RTL's zou innemen, heeft met deze oplos sing ingestemd. Het nieuws- en weerstation zal dagelijks van zes uur 's avonds tot middernacht om het halve uur nieuws brengen. Het regio nale nieuws, nu alleen op de maandagavond, gaat naar vijf dagen in de week. Verder komt er ruimte voor documentaires, beui's- en financieel nieuws De uitwerking van dit grove profiel volgt nog Het is de bedoeling dat de kij kers de veranderingen vanaf de komende jaarwisselingmerken. HMG voert de profielwijziging I gefaseerd in. De aandeelhouders van de J I groep, het Luxemburgse media concern CLT, uitgeverij VNU en de vereniging Veronica, beslo ten tevens dat Veronica, RTL4 en RTL5 vooralsnog niet achter de decoder zullen verdwijnen maar als openbare zenders voor de kijker kosteloos beschikbaar blijven. ANP Benoeming roept in Gelderland gemengde reacties op van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - Jan Kamminga wordt de nieuwe commissaris der Koningin van Gelderland. Hiertoe heeft het kabinet giste ren besloten. In de race voor de ze VVD-post was ook de oud minister en oud-fractieleider van de VVD Ed Nijpels, die de voorkeur genoot van een meer derheid in de provinciale Staten van Gelderland. De Groninger Jan Kamminga (49) was tot voor kort voorzitter van de werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbe drijf. In de jaren tachtig was hij partijvoorzitter van de WD. Zijn benoeming komt niet ge heel als een verrassing. WD- leider Bolkestein liet onlangs weten de kandidatuur van Nij pels niet te steunen. Kamminga ligt bij de top van de WD veel beter. De Groninger makelaar werd de afgelopen jaren als afgeschre ven beschouwd voor een hoge politieke functie. In WD-krin- gen werd hij tien jaar geleden verantwoordelijk gesteld voor de zware verkiezingsnederlaag die de partij destijds leed bij de Tweede Kamerverkiezingen. Een prestigieuze zetel in de se naat ging toen aan zijn neus voorbij. Kamminga volgt de D66'er Jan Terlouw op in Gelderland. Ter louw gaat met pensioen. De benoeming past in een reeks be sluiten die de provincies op nieuw verdelen onder de vier grote partijen Zo maakte de WD'er Vonhoff in Groningen eerder al plaats voor Alders van de PvdA De benoeming van Jan Kam minga heeft in Gelderland tot gemengde reacties geleid. Het bedrijfsleven is zeer verheugd, de politiek is verdeeld. De be volking, zo toonde een steek proef aan. had liever oud-WD- minister Ed Nijpels als opvolger van de populaire Jan Terlouw gezien. Nijpels De meeste Statenfracties voelen zich geschoffeerd omdat het ad vies van de vertrouwenscom missie terzijde is geschoven. In meerderheid hadden zij minis ter Dijkstal hun voorkeur voor Ed Nijpels kenbaar gemaakt. Volgens CDA-Statenfractie- voorzitter Dirksen zou minister Dijkstal hebben gezegd het ad vies van de vertrouwenscom missie over te nemen. Dijkstal ontkende dit gistermiddag. „Ik heb in Gelderland uitgebreid geschetst hoe het kabinet zou omgaan met de benoeming. Daarbij heb ik aangetekend dat het kabinet geheel zelfstandig een besluit neemt." Alle negen door Dijkstal naar de Gelderse benoemingscommis sie doorgestuurde kandidaten, waren volgens de minister ..be noembaar" Daar hoorde Nij pels dus ook bij. Dijkstal wil de huidige procedure bij benoe mingen van burgemeesters en commissarissen der Koningin niet veranderen. Hij noemde het wel „een doorn in het oog" dat er bij zulke benoemingen steeds vroegtijdig namen van kandi daten uitlekken. Dijkstal heeft daarom de rijksrecherche inge schakeld om te achterhalen hoe de namen Kamminga en Nijpels zijn gelekt voordat het kabinet zijn besluit had genomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3