Jeugddroom toch vervuld Een eenzame wetenschapper PZC Kinderwerk in software Compleet Vlaams Internet-boek voor beginners Interactieve screensaver Internet Alfred Nobel herdacht wetenschap en techniek 39 Multimediale gitaarleraar via cd-rom computertaal zaterdag 9 november 1996 Uitgever Corel geniet natuurlijk vooral bekend door het fameuze grafische programma Draw, waarvan inmiddels de zevende versie in aantocht is. Even fameus is het Canadese bedrijf echter om zijn kindersoftware. Nadeel is natuurlijk dat het allemaal Engelstalig is, maar in veel gevallen levert dat voor kinderen geen problemen op. Verhaaltjes kunnen tenslotte door ouders worden verteld en vertaald, terwijl tekenen en andere activiteiten 'taailoos' zijn. Nu is het voor volwassenen niet eenvoudig om kinder software op juiste wijze te be- dan wel te veroordelen. Kinde ren vinden vaak heel andere din gen leuk en zien soms ook heel andere dingen. Een mooi voor beeld daarvan is Turn Around Turtle, een grappig schijfje over een schildpadje dat naar school gaat. Meedogenloos concludeert een driejarige dat Turnaround, want zo heet de schildpad, zijn rugtas niet meer bij zich heeft, als hij de deur uitgaat op weg naar school. Klein tekenfoutje, maar daar kun je dus kennelijk bij de doelgroep niet mee aanko men. Kans Iets oudere kinderen kunnen zich prima vermaken met The Bungalo Boys. Veel kleurwerk en een leuk visspel zijn de be langrijkste items op deze cd- rom. De groep die in de ban is van de mooie (Disney) sprookjes kan terecht bij Pandora's Box, zowel een prettig voorgelezen verhaal als interactief kleur- en puzzel werk. Corel heeft een slimme manier bedacht om software een tweede kans te geven: de Super Ten Packs, tien wat oudere titels sa men in één doos. Het Kids Enter tainment Pack bevat ondermeer vier dierenschijfjes, waarbij kleuren de voornaamste activi teit is en een interactief alfabet. Voorts twee schijfjes van Niko lai die tot tot de parels van de kinderuitgaven van Corel beho ren. Leuk vertelde verhalen over een jongetje en een speelgoed- kat, waarbij ongeveer alles be weegt, piept, kraakt en doet. De avonturen van Edison en twee te gekke cd's met kaart- en andere spelletjes completeren Corels tiental. Systeemeisen: alle programma's draaien soepel op een 486-ma- chine met Windows 3.lx of 95. De interactiviteit vereist een goed lopende muis en een goede geluidskaart. Hoewel Internet in België nog niet zo populair is als in Nederland, komen ook in dat land de eerste Internet-produeten op de markt. Een daarvan is het boek 'Internet voor leerlingen'. Zoals de titel al suggereert is het bedoeld voor mensen die hun eerste stappen op het World Wide Web zetten. De drie schrijvers. Dirk de Groot, Willem Heslingen Jan Sluyts die allen verbonden zijn aan de universiteit van Leuven, hebben vooral studenten in hun hoofd gehad, toen ze het boek schreven. Veel aanwijzingen, of verwijzingen naar pagina's op het Internet kunnen leuk of interessant zijn voor het studerend deel van de bevolking. Door een duidelijke opmaak kunnen nieuwelingen op het Web. de zogenaamde newbie's, zich allerlei begrippen snel eigen maken. De schrijvers hebben gekozen voor een vergelijking met de auto en de autosnelwegen, een duidelij - ke verwijzing naar het begrip digi tale snelweg. Na een korte uitleg over de historie en de werking van Internet, wordt een beschrijving gegeven van de apparatuur en de software die iemand nodig heeft als hij of zij op Internet wil. Ver volgens is er een uitleg waarvoor Internet zoal te gebruiken is. On dertussen worden in aparte kader tjes tips voor aardige Internet pa gina's of zogenaamde site's gege ven. Ook mensen die zelf pagina's op het World Wide Web willen zetten worden niet vergeten. Het boek gaat niet zo ver dat stap voor stap gezegd wordt hoe dat moet, maai de basisprincipes staan er in en voor wie verder wil zijn er weer de verwijzingen naar bestaande pa gina's op Internet. Natuurlijk wordt ook het begrip E-mail niet vergeten, evenals nieuwsgroepen. Informatie Aan het eind van het boek in bijla gen allerlei nuttige (echte) adres sen waar met name studenten meer Internet informatie kunnen vergaren. Ook is gedacht aan een bijlage voor (min of meer) gevor derden. evenals een Internet woordenboek. Een duidelijk en vrij compleet boek dus. dat - begrijpelijk - wel wat op Vlaanderen is georiën teerd. Vooral voor mensen die zich eens willen oriënteren, de moeite waard. René Schrier 'Internet voor leerlingen' van Dirk de Grooff, Willem Hesling en Jan Sluyts. Uitgeverij: Davidsfonds Leuven ISBN 90-6152-950-6. Prijs f28.50 Kinderen en software: Kinderen vinden vaak heel andere dingen leuk en zien soms ook heel gen dan volwassenen. Vroeger ook zo jaloers geweest op leeftijdsgenoten die het wel konden? Die knapen die schijnbaar zonder moeite het enige na het andere toptien-nummer uit hun gitaar konden krijgen. In een moment van goedgunstigheid wilden ze wel eens een akkoordenschema prijs geven. C-G-D-A-E. Zó speelde je Hey Joe van Jimi Hendrix, het nummer dat mede de zomer van 1967 tot zo'n onvergetelijke maakte. Alleen, wanneer je thuis met het akkoordenbriefje op je knie het nummer probeerde te spelen, klonk het toch wat kaaltjes. De loopjes, zo kenmerkend voor Hendrix' stijl en voor het muzikalere deel der mensheid zo makkelijk te kopiëren, ontbraken. ,,Zal ik Hey Joe van Jimi Hendrix eens spelen", vroeg je niettemin in een poging indruk te maken op de andere sekse. Veel succes was er niet mee te bereiken. Het nummer hoefde nimmer te worden gebisseerd. Voor wie die daardoor nog steeds met een licht manke ment door het leven gaat, is er nu een oplossing: de cd-rom Guitar Hits. Het schijfje is een ideale, multamediale gitaarleraar. Hij speelt Hey Joe voor, legt uit met welke akkoorden het nummer wordt gespeeld (inderdaad C-G- D-A-E) en presenteert een serie oefeningen waarmee de kenmer kende Hendrix-loopjes langzaam maar zeker kunnen worden inge studeerd. daar behoefte aan heeft kan een metronoom laten meetikken. Guitar Hits is weliswaar een ge duldige leraar, maar hij vergt wel enig doorzettingsvermogen. De stap van een in een kalm tempo ge speeld oefen-loopje naar het echte werk in Hey Joe is vaak een grote. De neiging bestaat dan bij de on getalenteerde gitaarspeler om zich alsnog neer te leggen bij zijn gebrek aan muzikaliteit. Oefenen en blijven oefenen is dan de bood schap. De beloning is uiteindelijk groot wanneer na vele uren Hey Joe redelijk valt na te spelen. In een arrangement voor een akoes tische gitaar weliswaar, maar het intro en het beroemde bas-loopje klinken zoals het hoort. Een jon gensdroom eindelijk vervuld. Behalve met het spelen van Hey Die oefeningen worden gepresen teerd met diagrammen, video clips om de juiste positie en bewe gingen van de vingers te tonen en - voor degenen die niet tot de muzi kale analfabeten behoren - noten balken. En dat alles als het nodig is - en dat is het - vele tientallen keren achter elkaar. Het is mogelijk midden in een nummer naar de bijbehorende oefening te springen, wanneer het spelen van die bewuste maat toch nog wat moeilijkheden oplevert. Het programma is zelfs behulp zaam bij het stemmen van de gi taar. Dat is voor de minder muzi kale gitaristen natuurlijk verre van een overbodige luxe. En wie Joe is Guitar Hits behulpzaam bij het spelen van No woman no cry van Bob Marley, Life by the drop van Stevie Ray Vaughan, Sweet home Alabama van Lynryd Skyn- ryd, Dust in the wind van Kansas, Blowin' in the Wind van Bob Dy lan en Wild Worldvan Cat Stevens. Daarmee komt een aantal ver schillende stijlen en speelwijzen aan bod. In totaal staan op de cd- -rom 84 lessen en 180 oefeningen. Ben Jansen Guitar hits. Bestemd voor gitaristen van een middelmatig niveau. Vervaar digd door Ubi Soft, verspreid door Dia mond Soft in Emmen. Systeemeisen: Windows 3.1 of hoger, cd-romspeler, geluidskaart. Prijs: f99,95 De zo kenmerkende Hendrix-loopjes kunnen met behulp van de cd-rom langzaam maar zeker worden inge studeerd. op hun scherm halen. Idem dito voor de aandelenkoersen. Alleen wordt nu de link gelegd naar bij voorbeeld Beursplein 5 op het In ternet. De screensaver blijft actief zolang de muisaanwijzer binnen een be paald gebied van het scherm blijft. Komt de muispijl aan de rand van het scherm, dan wordt de screens aver uitgeschakeld. Beurs Netpresenter presenteert deze we reldprimeur tijdens de beurs Comdex, die van 18 tot en met 22 november wordt gehouden in Las Vegas Het Limburgse bedrijf, een van de weinige Nederlandse deelnemers heeft een stand binnen de grote stand van Microsoft. Demo's van het programma zijn te zien op het Internet, http://www.netpresen- ter.com. Netpresenter brengt nieuwsbe richten op het moment dat de pc niet actief is. Maarten de Kever Het computerbedrijf Netpresenter uit Beek, Limburg, heeft als eerste ter wereld een interactieve screensaver voor Internet ontwikkeld. Als het programma, Netpresenter 3.0, actief is, kunnen gebruikers door middel van een muisklik voor hen interessante informatie ophalen op het Inter- of een intranet. "JVTetpresenter is eigenlijk een IN soort kabelkrant die actief wordt op het moment dat de pc niet gebruikt wordt. Vooral voor bedrijven is dit interessant. Zij kunnen via het programma hun medewerkers laten weten wat er binnen het bedrij f speelt. Zodra de screensaver van de pc actief wordt, verschijnen de interne me dedelingen. Dat kan het menu zijn van het bedrijfsrestaurant, een in terne benoeming of een filmpje met de oproep om energie te spa ren, enzovoorts. Het bijzondere aan de nieuwste versie van het programma is de mogelijkheid om, achter de scher men, meer informatie aan te bie den. Zodra de screensaver actief wordt, verschijnen de mededelin gen. De systeembeheerder kan bepaal de berichten 'linken' met een be richt elders. Zo kan achter een be richt van de personeelsvereniging nog een aanmeldingsformulier staan. Alleen gebruikers die interesse hebbenkunnen dat formulier dan Elk jaar worden op zijn sterfdag. 10 december, de Nobelprijzen uitgereikt. Dit jaar is het 100 jaar geleden, dat Alfred Bernhard Nobel op 63- jarige leeftijd in Sanremo overleed. Uit angst om levend begraven te worden had hij bepaald, dat hij moest worden gecremeerd. Zijn as werd drie weken na zijn crematie bijgezet in het familiegraf op het Noorderkerkhof van Stockholm. Hoewel uiteindelijk zeer succesvol, heeft Alfred Nobel geen gemakkelijk leven gehad Al vanaf zijn geboorte werd hij door allerlei ziekten geplaagd. Hij had iets melan cholisch over zich. Hij vond het vreselijk om op de voorgrond te treden en leidde daarom, wan neer hij niet op reis was, een zeer teruggetrokken leven. Alfred Nobel heeft op vele plaatsen in Europa gewoond, maar voelde zich eigenlijk ner gens thuis. Nooit is hij ge trouwd geweest en dikwijls voelde hij zich eenzaam. Op 54- jarige leeftijd schreef hij aan een familielid: ..Wanneer ie mand zó alleen is op de wereld en een dienstbode de enige is die zich om je bekommert, dan komen er zwaarmoedige ge dachten in je op, zwaarmoedi ger dan de meeste mensen zich voor kunnen stellen Arm Alfred Nobel werd op 21 okto ber 1833 in Stockholm gebo ren. Hij had twee broers boven zich. Zijn ouders hadden het in die tijd zeer arm. Toen hij vier jaar was. vertrok zijn vader naar St. Petersburg, waar hij als ingenieur de kost kon ver dienen. Zijn vrouw en drie zo nen volgden pas vijf jaar later. In Rusland ging het de familie Nobel aanvankelijk voor de wind. De kinderen kregen er privé-onderwijs. Daar werden nog drie kinderen geboren: Rolf, Betty en Emil, van wie al leen de laatste de kinderjaren overleefde. Alfred bleek een zeer leergierig en intelligent kind. Hij was technisch be gaafd en sprak naast Zweeds en Russisch ook Engels, Frans en Duits. Op zestienjarige leeftijd stuur de Immanuel Nobel zijn zoon Alfred Europa in om voor diens firma kennis en ervaringen op het gebied van de scheikunde en de springstoftechniek op te doenAlfred keerde naar StPe tersburg terug om in de fabriek van zijn vader te gaan werken Maar het goedgezinde tij in Rusland keerde en in 1854 keerde het gezin Nobel, zonder de drie oudste zonen en zonder een cent op zak, terug naar Zweden. Met hernieuwde ener gie zette Immanuel Nobel een fabriekje voor buskruit op. Een aantal jaren later begon hij sa men met de toen 27-jange Al fred, die in 1859 naar Zweden was teruggekeerd, een fabriek je voor de productie van nitro glycerine. Dit zeer explosieve materiaal was in 1846 als eerste door de Italiaan Ascanio Sobrero ont wikkeld. Vader en zoon Nobel zagen al snel de waarde van dit explosieve materiaal in Niet zozeer voor oorlogsdoeleinden - Alfred had pacifistische idee- en -, maar voor civiel gebruik, zoals het opblazen van rotsen voor de aanleg van tunnels. Zelfexplosie Hun eerste fabriek voorde pro ductie van nitroglycerine start ten ze in 1863 in Stockholm. Maar eigenlijk waren ze daar mee te vroeg In die tijd was de stof nog weinig stabiel en door druk of stoot kwam het nog ge makkelijk tot zelfexplosie. Hetgeen dan ook geschiedde: in 1864 legde een explosie de fa briek in de as, waarbij Alfreds jongste broer Emil en drie an dere medewerkers omkwamen. Die explosie is zijn vader nooit te boven gekomen. Alfred liet zich door deze te genslag echter niet ontmoedi gen. Hij verplaatste zijn fa briek naar een plek buiten de Zweedse hoofdstad en richtte vervolgens fabrieken op in on der meer Duitsland, Noorwe gen, Schotland en de Verenigde Staten. Maar er gebeurden in die jaren nogal wat ongelukken met het licht explosieve spulIn 1866 ontplofte het stoomschip 'Europa' met een lading nitro glycerine aan boord. Een wa renhuis in San Francisco ging de lucht in, evenals de fabriek in Duitsland. In 1867 lukte het Alfred Nobel eindelijk om het reactieve ni troglycerine te stabiliseren Daartoe mengde hij het met een kleiachtige substantie, kiezel- goer of diatomeeën-aarde, be staande uit kiezelskeletjes van ééncellige wiertjes. Dit meng sel veroverde de wereld onder de naam dynamiet. Het is No bels grootste ontdekking ge weest. In 1867 kreeg hij daar voor een patent. Nobel was een zeer succesvol zakenman en industrieel en heeft goud met zijn handel in explosieven verdiend. Op het eind van zijn leven bezat hij ruim 300 patenten en octrooi en In zijn dagen was hij een van de rijkste mensen ter wereld. Maar hij had, behalve zijn fa milie, kind noch kraai. Wel heeft hij bijzondere gevoelens gekoesterd voor zijn secreta resse, gravin Bertha Kinsky, maar deze koos tot zijn verdriet voor een Oostenrijkse schrijver, baron Von Suttner. Alfred No bel bleef echter met haar cor responderen. Door haar raakte hij tegen het eind van zijn leven intensiever betrokken bij het pacifisme. In 1893, drie jaar voor zijn dood, besloot hij geld te steken in een prijs voor de vrede. Testament Na zijn dood bleek hij zijn laat ste wilsbeschikking, in novem ber 1895 in Parijs opgesteld, slechts aan een enkel velletje papier te hebben toever trouwd, zonder tussenkomst van een notaris. Wel aanwezig waren vier leden van de Zweedse Club. In zijn testa ment had hij bepaald, dat zijn vermogen van tien miljoen gul den veilig belegd moest worden en dat de daaruit voortvloeien de rente jaarlijks verdeeld moest worden in de vorm van prijzen aan diegenen die. in het afgelopen jaar. de grootste bij dragen aan de vooruitgang van de mensheid hebben geleverd Jarenlang is er door erfgena men over dat testament gestre den. Maar zonder resultaat. Anders waren er geen Nobel prijzen geweest. Henk Hellema Alfred Nobel was een zeer succesvol zakenman en industrieel en heeft goud met zijn handel in explosieven verdiend. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 39