Armoede en een schaaltje appelmoes met rode kers Luxe rondom een lagune Curasao en Bonaire werken aan toerisme Curasao en Bonaire staan voor de grote stap voorwaarts. Heuse masterplannen moeten de toerist weer wegtrekken van goedkopere bestemmingen als Isla Margarita en Gambia. Het Van der Valk-concern vindt het allemaal best; daar draait alles toch wel naar behoren. Ook op de Antillen. De zoveelste zwoele nacht op Curacao. Een zwijgzame zwarte man kijkt ons aan, op een manier die het ergste doet ver moeden. We houden even de pas in, maar dan wint de nieuwsgierigheid het weer eens van de angst en glijden we langs hem heen naar binnen. Er gebeurt niets. In het duistere lokaal is het broeierig heet. De ventilatoren draaien weliswaar trouw hun rondjes, maar brengen amper verkoe ling. Aan de wanden hangen kleine lan taarns, die een rood schijnsel werpen op het interieur dat wordt gedomineerd door een aantal vormeloze zitjes. Vrouwen Ons bezoek maakt kennelijk indruk, want uit alle hoeken en gaten komen opeens vrouwen te voorschijn die ons van top tot teen opnemen. Al snel komen de brutaal- sten dichterbij en ontstaan er her en der wat moeizame contacten; enerzijds dooi de harde westerse muziek, anderzijds doordat niet iedereen van ons clubje het Spaans echt machtig is. Teresa, die haar mollige lichaam in een nauwsluitend tuniekje heeft geperst, komt zoals de meesten van haar collega's uit Zuid-Amerika. Ze is geboren in Co lombia, maar probeert al enkele jaren op de Nederlandse Antillen in haar levens onderhoud te voorzien. De arme Teresa biedt zich voor veertig Amerikaanse dol lar aan en laat, kennelijk als blijk van haar goede wil, maar weer eens haar tong langs haar lippen glijden. We houden voet bij stuk en vluchten nogmaals in een (uit ontzilt zeewater gebrouwen) Amstel- biertje; in deze bar annex bordeel in Otro- banda, de volksbuurt van de hoofdstad Willemstad. We zijn hier uit vrije wil, laat dat duidelijk zijn. De keuze voor deze bizarre bestem ming is gemaakt door een jonge Neder lander, die sinds enkele jaren op Curasao Het desolate eiland Klein Cura?ao, een van de mooiste duiklocaties in het caribisch gebied. De Pontjesbrug over de St. Annabaai in Willemstad die de wijken Otrobanda en Punda met elkaar verbindt. een populaire drinkgelegenheid drijft. Uren hebben we al gediscussieerd; ook over actuele zaken in Nederland, want de afgestudeerde psycholoog houdt die ken nis actueel via het tv-programma Nova en abonnementen op de opinieweekbladen HP/De Tijd en Vrij Nederland, die hij elke zondag bezorgd krijgt. Het zal rond twee uur zijn geweest als ons gesprek, gevoed met veel bier en Bacardi-cola's, op het al oude thema van arm en rijk komt Per slot van rekening is Cura9ao een toevluchts oord voor de allerrijksten, zo zeggen we, want het belastingklimaat is er voor velen - op z'n zachtst gezegd - nog altijd uiterst mild, ondanks recente maatregelen van staatssecretaris Vermeend. ,,Als jullie het aandurven, en willen, dan laat ik vannacht de andere kant van Cura sao zien", is het uitdagende voorstel van de Nederlandse bareigenaar. ,,De zelf kant, die slechts weinig toeristen zullen zien." Dus niet het beeld van het paradijselijke Antillenland, waar toeristen dromen van een bezoek aan het strand bij Brievengat, waar Paul de Leeuw zijn veelbesproken 'Filmpje'heeft opgenomen. Met kleurrij ke cocktails aan het verlichte zwembad, met gebruinde schonen in witte kledij, met opzwepende muziek van een Caribi sche band. Ook niet het beeld van een op alle fronten zorgeloos bestaan als 'pensionado'. bij voorbeeld in zo'n vrijstaande woning aan het Spaanse Water. Waar een j acht pas op valt als het kleiner dan acht meter is. Otrobanda In een sneeuwwitte Amerikaan, met een achtcilinder van 5,6 liter onder de motor kap, gaan we uiteindelijk op weg, op zoek dus naardie zelfkant. Na een ademloze rit komen we via de Koningin Julianabrug. die de natuurlijke baai van Willemstad Flamingo Paradise zou het hotel gaan heten. Bijna niemand op Bonaire weet dat nog, het is per slot van rekening al weer twaalf jaar geleden dat de Venezolaanse bouwer met de noorderzon vertrok. De ruwbouw staat er nog altijd mooi bij; de grijze muren steken prachtig af tegen de staalblauwe luchtJammer is alleen, dat met het pand niets meer valt te beginnen. Zon en zout hebben het geheel dermate aangevreten dat voltooiing gekkenwerk zou zijn. Sloop is de enige remedie, maar tot dusverre heeft zich hiervoor nog niemand kandidaat gesteld. Op een steenworp afstand van wat Flamingo Paradise had moeten worden, heeft onlangs een nog grotere catastrofe gedreigd. Op Italiaans initia tief was in 1991 aan de westkust een compleet vakantiedoi-p verrezen, dat tot de mooiste van het Caribisch gebied kon worden gerekend. Maar de zuidelijke geestdrift bleek weer eens indrukwek kender dan de geldbuidel, en ook hier moest worden gevreesd voor leegstand tot in de eeuwigheid. Die ramp kon gelukkig worden afge wend, want in april van het vorig jaar stapte het Nederlandse Van der Valk- concem in het project. Met het Plaza Re sort Bonaire, zoals de nieuweling ging heten, en het al in 1989 verworven Plaza Hotel Cura9ao heeft het familiebedrijf dus ook vaste voet gekregen op de Ne derlandse Antillen. Luxe Het luxe resort, gecreëerd op eilanden rond een kristalheldere lagune, bestaat uit een kleine tweehonderd bovenmoda- le accommodaties, die alle in bezit zijn van particulieren. Elke eigenaar mag vier weken per jaar gratis van zijn pand gebruik maken; de overige 48 weken is hij of zij verplicht de woning te verhu ren. De opbrengsten hiervan gaan in een zogeheten huurpool, die een vastgestel de verdeelsleutel kent. Voor belangstel lende kopers: de aanschafwaarde ligt tussen f 140.000 en f 360.000. Voor wie het overigens nog fraaier wil, liggen bij Plaza Resort Bonaire nog eens 26 appartementen die per stuk voor de lieve som van f 500.000 van de hand gaan. Voor de eigenaren in dit Port Bo naire geldt echter geen verhuurplicht; daarentegen kunnen ze ook vrijelijk van alle faciliteiten op het naastgelegen re sort gebruik maken. Een 9-daags arrangement in het Plaza Resort komt voor één persoon op min stens f 2607 voor Port Bonaire moet in zo'n geval rekening worden gehouden met f 3372 gulden. Hoe indrukwekkend en aantrekkelijk allemaal ook, de meeste gasten zul je overdag niet binnen het vakantiecom plex aantreffen. Want Bonaire is geluk kig nog altijd dat mooie natuurproduct, dat in het noorden wordt gedomineerd door het Washington/Slagbaai National Park en in het zuiden het Pekelmeer, het domein van de flamingo's. En dat heb ben we het nog helemaal niet gehad over het leven onder water, want wat het ei land wat dit betreft te bieden heeft, is schier uniek. „Duiken is onze ijsbreker, gevolgd door windsurfen en snorkelen. Noem het ge- j rust soft eco adventure", zegt directeur J Ronnie Pieters van het toeristenbureau. „Bonaire zal nooit Cura9ao of Aruba worden, want hier is nu eenmaal geen cultureel erfgoed en hier zijn geen kilo meterslange stranden". Bevolking Het Plaza resort Bonaire Maar Bonaire staat hoe dan ook voor veranderingen. Drie Engelse consul tants struinen deze maand het eiland af in het kader van een groot toeristisch on derzoekwaaiwoor de Europese Unie on langs geld beschikbaar stelde. De bevin-* dingen van het drietal moeten leiden tot een masterplan, dat volgens directeur Pieters zonder twijfel zal aansturen op de mogelijkheden van toeristische groei Maar meer dan 110.000 gasten per jaar (nu: 67.000) mogen er niet komen, vindt de directeur, want dan zijn er toch al elke maand meer toeristen dan vaste bewo ners op het eiland. „Het is daarom heel belangrijk", vindt Pieters, „dat we steeds in overleg blijven met de bevol king. Toerisme mag geen losse sector zijn. want dan plaats je een tijdbom on der het eiland". Opkikker En daarom vindt hij het Plaza Resort van Martien en Ingrid van der Valk eigenlijk zo geslaagd. De opening van het park heeft zijn Bonaire economisch 'een be hoorlijke opkikker' gegeven, zegt de di recteur, want het merendeel van de 160 personeelsleden is wel van het eiland zelf afkomstig. „Mede hierdoor kennen wij hier het verschijnsel werkloosheid niet meer", stelt Pieters. ,,en moeten we er in de toekomst zelfs rekening mee houden dat we arbeidskrachten van bui ten zullen moeten aantrekken". Welk een luxe. overspant, en een wirwar van straten uit bij het lokaal der lusten in Otrobanda, waar we nu gefascineerd aan de bar han gen. Een gekke gewaarwording; nog geen hal ve dag geleden zaten we braa f in het hoog gelegen penthouse van het Plaza Hotel, waar de directeur van het plaatselijke toeristenbureau zijn toekomstvisie kwam toelichten. Pieter C. Sampson keek daar bij uit over Otrobanda, de buurt in verval waarin wij nu zijn ondergedoken, maar repte met geen woord over deze schaduw zijde van de samenleving. Neen, hij bekeek het leven vooral van die zonnige kant en ging breedvoerig in op een masterplan dat de toeristenstroom naar Cura9ao ernstig moet opvoeren. In het jaar 2010 moeten jaarlijks een half miljoen mensen het eiland aandoen; een verdubbeling ten opzichte van nu Meer mensen betekent ook meer kamers. Pieter C. Sampson ziet er met graagte vijfdui zend gerealiseerd. Ter vergelijking: mo menteel zijn er nauwelijks tweeduizend. De directeur is zichtbaar getroffen door de euforie van de groei. Er zit hem echter ook één ding dwars, deze donderdagoch tend, en dat ongenoegen wenst hij ter stond uit te spreken. De houding van de media staat hem niet aan. Het is de direc teur opgevallen dat Cura9ao in Neder land de laatste tijd een niet al te positieve pers heeft. Natuurlijk, het gaat allemaal wat minder met het toerisme, maar zo slecht als sommige bronnen willen doen geloven, is volgens hem sterk overdreven. We moeten het eigenlijk zo zien: er is spra ke van een kleine, tijdelijke terugval, die vooral wordt veroorzaakt door plots in zwang geraakte goedkope bestemmin gen. In de eigen regio is Isla Margarita zo'n voorbeeld, maar we moeten volgens Sampson ook een reisdoel als het Afri kaanse Gambia niet onderschatten Wat hem bovendien ernstig zorgen baart is het fenomeen 'last minute-boeking', want ook in dit geval wordt zijn Curacao vaak niet verkozen. Actie Om die vervelende ontwikkelingen het hoofd te bieden, is snel actie geboden. Toerisme is nu eenmaal het belangrijkste middel om de economie van Cura9ao te herstellen, zo heeft de eilandsraad in ok tober van het vorig jaar uitgesproken bij de presentatie van het reeds gememoreer de masterplan 2010 En dus zal het eiland zich op korte termijn heel nadrukkelijk gaan presenteren op nieuwe markten als Brazilië. Noord-Amerika en Colombia, maar wordt ook het contact met het eigen Nederland aangehaald. Inderdaad, met het vaak als bemoeiziek beschimpte land, dat weliswaar achtduizend kilometer verderop ligt, maar in tijden van opperste nood altijd zo heerlijk dichtbij wordt ge acht, Gelukkig voor Cura9ao kiezen jaarlijks al zo'n 70.000 Nederlanders voor een zonze- kere vakantie op het eiland, waar je ook nog eens lekker makkelijk je moerstaal kunt spreken. Maar dat aantal moet dus snel omhoog, vindt Pieter C. Sampson. In dat streven heeft de directeur een prachti ge bondgenoot gevonden in het Neder landse familiebedrijf Van der Valk. dat in eigen land recent nog zo hevig botste met Justitie. Datzelfde Van der Valk, met motels en res taurants in vijf Europese landen, sloeg eind jaren tachtig de vleugels uit naar de Nederlandse Antillen. Het oog was geval len op een hotel in Willemstad op Cura- 9ao, dat de Amerikaanse Intercontinen- tal-groep met veel plezier van de hand deed gezien de bedroevend lage bezet tingsgraad. De toekan, het wapen der Van der Valks, was ook geland in het Caribisch gebied. Maar het (strandloze) Plaza Hotel" mocht dan wel direct aan zee liggen, bij de in gang van de St. Anna Baai en op een steenworp afstand van de beroemde Pontjesbrug; dat zo'n complex niet per definitie winstgevend is, hadden de Ame rikanen juist nog bewezen. Oplossing De oplossing was even eenvoudig als Ne derlands: een lagere prijs. Van der Valk bond de strijd aan met de reiswereld en ging de gasten zelf vanuit Nederland overvliegen. En zie: door een exclusief contract met de KLM en door recht streekse verkoop zonder reisbureau kan een arrangement worden geboden voor een prijs, die nauwelijks hoger ligt dan een retourtje Cura9ao per KLM. De recessie op het eiland gaat dan ook grotendeels aan Van der Valk voorbij. Nog altijd vertrekt er wekelijks een Boeing naar de zon; vol met 'eigen gasten', uit alle lagen van de bevolking. Van de Nederlan ders die Cura9ao jaarlijks aandoen, reist zo'n twintig procent met toekan-travel, zoals de onderneming in de volksmond wel wordt genoemd. „We voldoen kennelijk aan het verwach tingspatroon", stelt de jonge Marc van der Valk, die het Plaza Hotel met een gezonde dosis Hollandse nuchterheid runt „De prijsstelling is goed, omdat we zonder reisbureaus werken. Bovendien zijn we in zee gegaan met een betrouwbare trans porteur, de KLM." Zijn wervende woor den worden bevestigd door de statistie ken. Veel gasten bij Van der Valk zijn zogeheten repeaters; hebben al eens eer der naar volle tevredenheid bij de familie gelogeerd, zou je kunnen zeggen. Binnen dat hele verwachtingspatroon past ook - en directeur Mare zal dat zeker niet ontkennen - de hotelmaaltijd die zo'n heerlijke gelijkenis vertoont met het eten langs de Nederlandse snelwegen. Bordjes met bloemkool en boontjes, met aardap- peltjès en patat, aangevuld met de onver mijdelijke appelmoes met kers. Het verhaal wil dat dat laatste bakje in de meeste gevallen onaangeroerd naar de keuken teruggaat, maar dat gasten on middellijk steen en been klagen als de ap pelmoes een keer op hun tafel ontbreekt. Zoals dat ook in Nederland bij Van der Valk gebeurt. Het is zo'n stukje oer-Hollandse wel- vaartsgeschiedenis. dat zich moeilijk laat navertellen in het donkere lokaal in Otro banda, waar de arme Teresa nog altijd te vergeefs naar klandizie zoekt. John de Graaff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 33