Ieder voor zich in oosten Zaïre PZC Defensiestaf maakte plannen voor ingrijpen in Suriname PZC Robin Linschoten naar Interpolis feiten en meningen Chaos in grensstad Goma grijpt door voedselgebrek steeds meer om zich heen Schamel Familie Urk ontduikt leerplicht uit vrees voor homo-leraren zaterdag 9 november 1996 van onze verslaggever in Goma Frans van den Houdt Voedsel wordt schaars in de stad Goma in Oost-Zaïre. Voor de bevolking maar ook voor de rebellen. De blikjes sar dientjes in tomatensaus die ze ergens hebben opgeduikeld lig gen allemaal leeg op de grond. Honger is slecht voor hun disci pline. Steeds meer jongens gaan over op alcohol. Je ruikt en ziet het bij de grens en wegversperrin gen. Inwoners van Goma die na vorige week de heuvels te zijn ingevlucht terugkeerden naai de stad. werden door de rebellen beschoten. Patiënten met ern stige schotwonden getuigen hiervan in het centrale zieken huis van de stad. Pogingen om de stad van de nodige hulpgoe deren te voorzien worden nog steeds stelselmatig tegengehou den. Een auto van Artsen zonder Grenzen vol medicamenten kreeg gisteren niet eens toe slemming Rwanda te verlaten. Donderdag bleef Goma een groot deel van de dag ook geslo ten voor andere bezoekers uit Rwanda omdat de stad volgens de rebellen enige tijd onder vuur kwam te liggen Op de weg in de richting van Mugunga, een van de grote vluchtelingenkampen in de Goma-regio, lieten rebel len bij de laatste wegversper ring waar iedereen wordt ge stopt weten dat er vanuit Mugunga mortieren in de rich ting van de stad werden afge vuurd door Hutu-milities (In- terahamwe). Begin van de avond begonnen de beschietin gen opnieuw. In gijzeling De Interahamwe houden de vluchtelingen hiermee op effec tieve wijze in gijzeling, want niemand is er nog in geslaagd het opvangkamp te naderen of te verlaten. Zaïrezen die vanuit de richting van Mugunga kwa men vertelden wel dat ze in het kamp normale dagelijkse acti viteiten hadden gezien. Wat er zich de afgelopen weken precies onder de honderddui zenden Rwandese Hutu-vluch- telingen in Zaïre heeft afge speeld is alleen te achterhale door gesprekken met diegenen die na 2,5 jaar eindelijk besloten Zaïrezen proberen met stokslagen hongerige vluchtelingen bij het kantoor van de UNHCR in Goma weg te houden. foto David Guttenfelder/AP hebben naar huis terug te gaan. In het doorgangskamp Nkamira nabij Gisenyi zijn er de laatste paar dagen ongeveer 1.250 aan gekomen. Hun voettocht in de richting van Rwanda was lang en bar. Velen haalden het met en stierven langs de weg. Vooral vrouwen en kinderen. De overlevenden zeg gen allemaal lijken gezien te hebben onderweg. De naar Rwanda teruggekeerde Hutu's zijn allen afkomstig uit de noor delijk van Goma gelegen kam pen Kibumba, Kahindo en Ka- tare. „Ik was op zoek naar voedsel toen de beschietingen van het Kibumba-kamp begonnen", vertelt Francis Karikezi (50). „Wie er schoten wist ik niet. La ter hoorden we over de Banyamulenge. Ik kon niet te rug naar het kamp en sloeg daarom op de vlucht. M'n vrouw en vij f kinderen heb ik achterge laten. Hoe het met hen is weet ik niet. Misschien zijn ze vanwege gebrek aan water en voedsel wel dood". Charles Vienuhamwe (40) komt uit het Katare-kamp en liet drie kinderen achter. John Demascene liet zijn vrouw en vier kinderen in de steek en rende voor zijn leven. Veel man nen zijn alleen gekomen. „Het was ieder voor zich" zegt Eliah Hategekimana, een van de wei nigen die goed Engels spreekt. Maar hij dacht in ieder geval nog aan zijn vrouw en kinderen die nu ook in Rwanda zijn. Eli zabeth Ikimanizanye (20) smeet al haar bezittingen op de grond, greep een van haar kinderen en zette het op een lopen. Haar jongste zoontje raakte ze kwijt. Ze trok vijf dagen door het oer woud alvorens Ruanda te berei ken. De meesten liepen tussen de twee en vijf dagen door het bos of langs de weg zonder veel voedsel en met alleen maar wat water uit beekjes of plassen die zich na en regenbui vormde. Sommigen hadden het geluk wat voedsel te krijgen in de dorpjes waar ze onderweg langs kwamen. De verwondingen die ze aan voeten en benen opliepen zijn een gevolg van scherpe rot sen waar ze onderweg op stuit ten. In de verlaten kampen zagen ze onderweg veel doden die sporen van schotwonden vertoonden. Door niet te ver het bos in te gaan hebben ze uiteindelijk ge red, meent Eliah Hategekima na. „Hoe het met degenen zijn die achter zijn gebleven kan ik niet zeggen. Vele duizenden mensen uit Kibumba zijn diep het oerwoud ingetrokken en zijn verloren. Die zijn niet meer te bereiken. Die gaan allemaal dood van de honger". De vluchtelingen zeggen alle maal dat ze niet door hun gewa pende leiders (Interahamwe) bij elkaar werden gehoutien maar vrij waren welke kant ze op wil de vluchten. Ze bestrijden ook dat er vanuit de kampen werd teruggeschoten op de naderen de rebellen. Dat laatste stellen ze echter met weinig overtui ging- Maar waarom zijn ze niet eerder naar Rwanda teruggekeerd. Eensgezind antwoorden ze dat ze bang waren vermoord te wor den in hun vaderland. Dat is wat hun leider hen steeds voorhiel den. „Ze zeiden dat het nog steeds oorlog was en dat alle Hutu's gedood zouden worden", verklaart Karikezi. „Bovendien hoorden we van journalisten dat de condities heel slecht wa ren in de gevangenissen en dat gevangenen met salpeter over goten werden. Er werden door de VN wel video's getoond waarin werd meegedeeld dat het veilig was in Rwanda maar dat geloofden we niet". Hategekimana stuitte onder weg op soldaten die waarschijn lijk uit Rwanda kwamen, want terwijl ze hem schopte vroegen ze hem waarom het zo lang ge duurd had voordat hij naar huis kwam. „Ze zeiden dat ik stom was dat ik zo lang in het buiten land gebleven was" Nu ze ein delijk wel terug in Rwanda zijn en zien dat het inderdaad veilig is zijn ze reuze opgelucht en blij Het besluit om terug te gaan na men ze vanwege gebrek aan voedsel en aanhoudende be schietingen in Oost-Zaïre. „We dachten, als we dan toch door kogels moeten sterven, dan lie ver in ons eigen land". Dat een meerderheid van de Hu- tu-vluchtelingen echter nog steeds niet naar Rwanda is te ruggekeerd heeft volgens kampleider Emanuel Mujim- berere vooral met hun schuldge voel te maken. „Veel Hutu's heb ben in 1994 mensen gedood. Ze zijn erg bang hiervoor vervolgd te worden. Vooral de leiders zijn erg bang en komen niet naar huis". Plastic Of degenen die zijn terugge keerd ergens van beschuldigd zijn wordt in hun woonplaats uitgeplozen. Bij aankomst in Gisenyi wordt alleen gekeken of ze geen wapens bij zich hebben. Omdat ze vanwege hun abrupte vlucht uit Zaïre veel van hun be zittingen zi j n kwi j tgeraakt kri j - gen in het doorgangskamp Nka mira een emmer, een jerrycan, wat voedsel en een stuk blauw plastic waarmee ze in het geval dat hun huis vernield is een tij delijk onderkomen kunnen bouwen. Bussen van de VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR rijden voor om de mensen meteen naar hun dorp en steden terug te brengen. Iedereen lijkt blijEr is volgens de kampleider niemand die niet naar huis durft. „Ik heb lang op dit moment ge wacht", zegt Eliah Hategeki mana. „Ik ben nooit bang ge weest voor het huidige regiem in Rwanda. Maar mijn schoonou ders hebben mijn vrouw steeds tegengehouden met de kinderen terug te gaan. Toen de strijd na bij de kampen in Zaïre begon zag ik mijn kans schoon. Ik ben heel erg blij dat ik weer naar Ki gali kan. Ik heb daar zoveel vrienden. Iedereen die in Zaïre is achtergebleven zal moeten horen dat het leven in Rwanda weer goed is". GPD Niets en niemand ontziend was het rapport dat de parlementaire enquêtecommissie opspo ringsmethoden begin februari van dit jaar uit bracht. Vrijwel alles en iedereen ontziend is uiteinde lijk de reactie van de ministers Sorgdrager van Justitie en Dijkstal van Binnenlandse Zaken geweest. Het diep- j gaande onderzoek van de commissie-Van Traa leverde een beeld op van een ernstige crisis in de opsporing, van cowboy-achtig optreden van de politie en falend gezag van justitie. In willekeurig welke onderneming zouden soortgelijke uitkomsten leiden tot krachtdadige her structurering en invoering van andere mores. Zo niet bij de BV Nederland. De problemen zijn met name voor minister Sorgdrager te taai gebleken. Zij ziet geen kans i de bezem effectief te gebruiken. Vanaf de verschijning van het rapport van de enquête commissie bestond het risico dat aan de janboel bij een i deel van politie en justitie slechts met grote moeite iets viel te veranderen. Van Traa en de zijnen gaven aan dat j sprake was van collectieve schuld. De eerstverant woordelijke ministers hielden onvoldoende greep op de organisaties, de Tweede Kamer had de windslieden niet voldoende gecontroleerd en nam niet genoeg initiatie ven om kaders aan te geven waarbinnen politie en justi- tie zich mogen bewegen. Uit de gezamenlijkheid van de schuld is voor een deel te verklaren dat de Tweede Ka mer het liet bij gemor. Minister Sorgdrager is in de strik geraakt die de poli- tiek zelf heeft gespannen. De rechtspositie van officie ren van justitie en politiemensen is ongewoon sterk en ze zijn erin geschoold die tot gelding te brengen. Wat 1 dat betreft hebben ze een voorsprong op de gemiddelde 1 burger die zijn recht wil halen. Het gevolg was, dat gro teske voorwaarden werden geaccepteerd. Zo werd j korpschef Wiarda verkast naar de politie Haaglanden maar hij mag in Bilthoven blijven wonen omdat hij het daar zo naar zijn zin heeft. Soms gingen overplaatsin- gen van mensen die faalden, gepaard met aan promotie. Wat resteert zijn strakkere afspraken en regels voor de j opsporingsmethoden vande politie. Als sprake is van het toelaten van doorvoer van veel drugs of wapens, wenst de minister van Justitie het laatste woord te heb ben. De vraag is, of naar die nieuwe regels gehandeld zal worden. Ze moeten worden gehanteerd door dezelfde acteurs wier optreden door de commissie Van Traa ern stig werd gelaakt. Een veeg teken: er zijn sterke aanwij- i zingen dat in Zuid-Limburg onverdroten is doorgegaan j met onderzoekstechnieken die de minister verbood. De uitkomsten van de parlementaire enquête zijn scha mel. Er is geen echt reinigende werking van uitgegaan; 1 er is schade berokkend aan het rechtsgevoel van veel burgers; het lancet van de enquête is tot een bot instru ment gemaakt; er is twijfel gerezen over het gezag van de direct betrokken ministers en het aanzien van de po litiek is verminderd. Gezicht op Urk. van onze verslaggever Theo Haerkens Een familie in Urk weigert al sinds eind augustus zijn kinderen naar school te sturen. Dat gebeurt uit pro test tegen de Wet gelijke behandeling die twee jaar geleden werd aanvaard. De familie wil niet het risico lo pen dat de kinderen les krij gen van een homoseksuele leerkracht. Feitelijk betreft het twee ge zinnen die de leerplicht ont duiken. In het ene gaat het om drie meisjes, een tweeling van zes en een meisje van vijf, die niet meer naar de basis schoolgaan. Een jonger kind, dat niet leerplichtig is, wordt eveneens thuis gehouden. In het andere geval gaat het om een meisje van veertien, een jonger zusje van de vader van de andere kinderen. De familie - vader en zoon drijven samen een smederij - beleeft het geloof op geheel eigen wijze. Ze leeft zeer ge- isoleerd en is zelfs niet bij een kerkgenootschap aangeslo ten. Op zondag worden in huiselijke kring preken gele zen. Directeur R. Post van de re formatorische Johannes Cal- vijn basisschool stelde ver baasd vast dat de kinderen niet meer verschenen. Te meer daar de Wet gelijke be handeling, die discriminatie van homo's verbiedt, alweer twee jaar geleden werd aan genomen. Toen kwam de fa milie niet in het geweer De familie vindt dat geen punt: „Je verandert in de loop van de tijd wel eens van gedachten", zegt een vrouw voordat ze het gesprek beëin digt 'omdat de telefoon al de hele dag gaat' Een onderwijzer slaagde er ondanks herhaalde gesprek ken niet in de ouders van ge dachten te doen veranderen. De vader van de kinderen kwam door het lezen van een preek tot de conclusie dat hij deze stap moest zetten. Sindsdien zijn de kinderen thuis. Helemaal nieuw was dat niet, omdat de man zelf het voortgezet onderwijs niet mocht bezoeken Zijn leer plichtige jongere zus mag dat nu evenmin. Wethouder De leerplichtambtenaar ving bot. Maandag probeert wet houder W. Baarsen het nog eens. Lukt dat niet, dan zijn er voor de gemeente - verant woordelijk voor naleving van de leerplicht - twee mo gelijkheden. Na proces-ver baal wordt de zaak aan de rechter voorgelegd, of de Kinderbescherming be noemt een toeziend voogd die kan ingrijpen Volgens de Vereniging van Leerplichtambtenaren komt het weimg voor dat ouders hun kinderen doelbewust thuis houden. ..De meeste mensen willen dat ze later vooruit kunnen in de maat schappij". De problemen met islamitische meisjes van een aantal jaren geleden, zijn grotendeels de wereld uit, aldus penningmeester H. Velthoen. „Dreigen met een proces-verbaal was meestal voldoende". De Leerplichtwet kent slechts uitzonderingen voor leerlingen met ernstige li chamelijke of psychische problemen en voor mensen met bezwaren tegen de le vensbeschouwelijke richting van het onderwijs. In de praktijk onthouden maar weinig ouders hun kind scholing. GPD van onze verslaggever Hans Leber Overleg in het Haagse 'Toren tje' tussen de meest betrok ken ministers leidde in 1991 tot een militair plan voor ingrijpen in Suriname. Plaatsvervangend chef-defensiestaf Van den Bree- men maakte een opzet, het zoge heten 'worst case'-scenario. Toenmalig minister van Defen sie Ter Beek beschrijft in zijn boek 'Manoeuvres' verder niet hoe het plan er uit zag. Volgens de huidige commissaris der Koningin in Drenthe was het destijds voor de Nederland se regering de vraag of Desi Bouterse, voormalig legerleider en coup-pleger, de macht van de pas gekozen regering-Vene- tiaan zou accepteren. In Den Haag beraadde de regering zich op een eventueel verzoek van Venetiaan om het gezag van de wettig gekozen regering in Suri name te herstellen Volgens Ter Beek zinspeelde toenmalig minister van Buiten landse Zaken Hans van den Broek met 'gespierde taal' op militair ingrijpen. Ter Beek vond dit als minister van Defen- sieonverstandig omdat een der gelijke operatie moeilijk was. Hij gaf daarom openlijk tegen gas aan de door Van den Broek publiekelijk gedane uitlatin gen. De verhouding tussen de beide ministers is een van de ve le kijkjes in de politieke keuken die Ter Beek in zijn openhartige relaas naar buitén brengt. Moeilijk wennen De val van de Berlijnse muur, de Golfoorlog en het ontstaan van Nederlands militaire betrok kenheid in voormalig Joegosla vië zijn de onderwerpen die Ter Beek eveneens aan de orde stelt. Daar tussendoor speelt het ge vecht met (met name) een aantal (Advertentie) landmachtgeneraals. Zij waren opgevoed met de Koude Oorlog en een groot dienstplichtigenle- ger, maar konden moeilijk wen nen aan de nieuwe militaire rea liteit, schrijft Ter Beek. De oud-minister laat met na zeer regelmatig te laten blijken achteraf de juiste visie te heb ben gehad. Hij beschrijft op in dringende wijze ook zijn eigen 'ommezwaai'. De Nederlandse sociaal-democraat die de dienstplicht hoog in het vaandel droeg, besefte al snel dat dit 'an dere leger' alleen met beroeps militairen zou kunnen. Vooral omdat de krijgsmacht vervol gens overal ter wereld in brand haarden moest ingrijpen. Ter Beek zelf speelde op verzoek van de Amerikanen nog in mei 1990 een rolletje toen de DDR op ineenstorten stond. Washington vroeg hem zo snel mogelijk naar Oost-Berlijn af te reizen. Daar moest hij de Oost-Duitse minis ter van Defensie Eppelmann, die een leidende rol in de Oost- Duitse vredesbeweging had ge speeld, ervan overtuigen dat het nieuwe verenigde Duitsland lid van de NAVO zou moeten blij ven. Tot Ter Beeks verbijstering kwam de Duitse minister met het voorstel Mient Jan Faber, 'de leider van de Europese vredes beweging'. aan te stellen als zijn kabinetschef. De gebeurtenis sen gingen daarna zo snel dat niet meer te achterhalen is of de missie van Ter Beek succes heeft gehad. Van Fabers benoeming is 'daarna nimmer iets vernomen. Anekdotes Ter Beek lardeert zijn boek ook met een fors aantal anekdotes, die de leesbaarheid ten goede komen. Zo zat de benoeming van Berend-Jan van Voorst tot Voorst als CDA-staatssecretaris van Defensie een aantal CDA- defensiespecialisten niet lekker. Op de vijftigste verjaardag van het CDA-Kamerlid Van Iersel bood Van Voorst tot Voorst het CDA-Kamerlid Gualthéne van Weezei aan om ook voor hem een bordje van het koude buffet mee van onze verslaggever Mare Peeperkorn Voormalig VVD-staatssecre- taris van Sociale Zaken Ro bin Linschoten (40) treedt per 1 december toe tot het manage mentteam van verzekeraar Interpolis. Interpolis is een dochteronderneming van de Rabobank en in grootte de vijf de verzekeringsmaatschappij in Nederland. Linschoten krijgt bij de verze keraar een baan voor twee a drie dagen per week. Zijn salaris voor deze halve werkweek be draagt een kleine 350.000 gul den per jaar. Daarnaast wordt de deze zomer afgetreden oud politicus binnenkort benoemd tot Kroonlid van de Sociaal- Economische Raad (SER), wat hem één dag per week kost. De werkzaamheden van Lin schoten bij Interpolis gaan voor een groot deel over zaken waar hij als staatssecretaris nauw bij betrokken was.Zo krijgt hij de verantwoordelijkheid voor de verkoop van WAO- en ziekte- geldverzekeringen. GPD Ter Beek hijst zich ten tijde van zijn ministerschap in een oefenvliegtuig op de vliegbasis Woensdrecht. foto Willem Mieras te nemen. Op het moment dat Van Voorst tot Voorst het bord had opgeschept, betrad premier Lubbers de Scheveningse strandtent waar het gezelschap zich bevond. Zonder te aarzelen draaide Van Voorst tot Voorst zich om en overhandigde aan Lubbers de voor Van Wëezel be stemde gerechten. Van Voorst tot Voorst werd vanaf dat mo ment zéér kritisch gevolgd door zijn partijgenoten in de Tweede Kamer. Overigens kreeg Ter Beek even zeer te maken met rancuneuze opmerkingen van gepasseerde partijgenoten. Zowel na zijn be noeming als na zijn terugtreden. Over de verhouding militair - sociaal-democratie citeert hij de vroegere Duitse bondskanse lier Willy Brandt. Die zei ooit: „Een sociaal-democratische militair heeft twee problemen. In de krijgsmacht moet hij uit leggen waarom hij sociaal-de mocraat is. En in zijn eigen par tij waarom hij militair is..." GPD Directie: K Scherphuis, W F dePagteren F. van de Velde Hoofdredactie: A L Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel (0118)681000 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel (0114)314058 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00. per maand 33,00. per i jaar 350.00, franco per post 460,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrij- j dag 1,60. zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t n v. PZC ab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26.40: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7 - meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V I Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonisch spreekuurmaandag i t/m vrijdag 9,30-12.00 uur. Tel (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2