Groeistuipen van een bevrijd land Zuid-Afrika heeft weinig succesverhalen Afrika Nieuw en oud in Ekangala, in de provincie Mpumalanga. Rechts het voormalige onderkomen. Links de nieuwe woning in aanbouw, gefinancierd met een lening van Rural Finance Facility. «3F Wasdag in krottenwijk in Denver, Johannesburg. De Gouden Stad, zo wordt Johannesburg genoemd. Haar bestaan heeft de Zuid-Afrikaanse metropool volledig te danken aan de ontdekking, in 1886, van een rijke goudader. Na de ongekende omwenteling die het land heeft doorgemaakt en de historische installatie van Nelson Mandela als president in mei 1994, leek Zuid-Afrika opnieuw een gouden toekomst tegemoet te gaan. De euforie heeft echter inmiddels plaatsgemaakt voor ontnuchtering; de wittebroodsweken zijn zeker in Johannesburg voorbij. Het edelmetaal dat blinkt blijkt vaak slechts bladgoud te zijn, dat de talloze problemen onmogelijk kan verdoezelen. Kinderen tussen het straatvuil in Denver, Johannesburg. foto's Yoyce Banh Ze ontbreken op geen enkele ansicht kaart: de talloze wolkenkrabbers die de skyline van Johannesburg bepalen. Ze geven de stad haar moderne, westerse al lure: het epicentrum van het nieuwe Zuid-Afrika, waar de komst van MTV, McDonald's en de Macarena de definitie ve erkenning als eigentijdse natie mar keert. Zie, de economie zit weer in de lift, het inflatiecijfer is nog nooit zo laag ge weest, kandidaat-investeerders staan in de rijde wijnexport breekt alle records en er zijn diverse gunstige handelsovereenr komsten gesloten. Maar er is ook de keerzijde: twaalf mil joen mensen (op een bevolking van rond de 44 miljoen) hebben geen stromend wa ter, zeven miljoen geen behoorlijk onder komen, dertien miljoen is analfabeet, twee miljoen seropositief, veertig procent werkloos. Ontelbare Afrikanen die Jo hannesburg ineens als het Mekka van het continent zien, strijken van overal ille gaal neer in Zuid-Afrika en gaan niet meer weg. De misdaad is, gevolgd door het beveiligingswezen, de snelst groeien de bedrij fstakAngst verlamt het openba re leven volkomen en doet veel hoger op geleide blanken besluiten uit te wijken naar elders. Voor de regering is het dweilen met de kraan open. Problemen die links worden opgelost vermenigvuldigen zich rechts. Huizen bouwen, banen scheppen, water leidingen aanleggen, buitenlandse inves teerders behagen - waar te beginnen? Het ambitieuze Reconstruction and Develop ment Programma (RDP) van de regering komt maar moeizaam van de grond. Ri ches for Dishonest People, wordt er al ge fluisterd. Veel noden worden niet ge lenigd en daarom is de hulp van de vele zogeheten Non-Gouvernementele Orga nisaties (NGO's) hard nodig. De bereid heid om er samen aan te werken is er vol op, maar de mouwen moeten soms wel heel hoog worden opgestroopt. Sociale woningen Ahmed Moonda deed dat zonder aarze len. Vorig jaar nam hij het initiatief tot de Co-Housing Coalition (Cohco). Daarin bundelen twee NGO's hun krachten: Cope Affordable Housing - vanuit Nederland financieel gesteund door Hivos en Novib - en Foundation for Education with Pro duction Cohco wil in acht jaar ruim acht honderd sociale woningen bouwen. Moonda werft daarvoor samen met Ko- ketso Selebogo jongeren, die hij vooral uit opvangtehuizen haalt. De jongeren krij gen een opleiding om huizen te leren bou wen en brengen daarna het geleerde in de praktijk. De opleiding is zwaar. De jongeren krij gen niet alleen technische vaardigheden bijgebracht, maar worden ook getraind in discipline en respect, voor zichzelf en voor anderen. Koketso Selebogo: „Ze moeten zich losmaken van het stigma dat ze in de marge van de samenleving thuis horen. Ze leren zichzelf te redden. We moedigen ze ook aan om met elkaar te praten op een ontspannen manier en niet direct geweld te gebruiken als er verschil van mening is. Ze moeten begrip leren krijgen voor eikaars problemen en elkaar daarin juist steunen." De komende vier jaar richt Cohco haar aandacht op Bertrams, een wijk nabij het centrum van Johannnesburg, waar drugsdealers en daklozen het straatbeeld bepalen. De Bertrams Development Bri gade is aan het werk op de hoek van Berea Road en Liddie Street. Twaalf huizen, met prijzen rond de 20.000 gulden, moeten er verrijzen. De brigade werkt hard om de funderingen nog voor het regenseizoen klaar te maken. Het beton voor de eerste vijf huizen hebben de jongeren, die acht gulden per dag verdienen, zojuist gestort. Tommy Mntaweni (27), afkomstig uit So- weto, is voorman van de groep. „Vroeger was ik niemand, totdat ik me realiseerde dat dat niet de bedoeling van mijn leven kon zijn. Tijdens de opleiding deed ik erg m'n best, ik bouwde zes huizen en nu ben ik voorman bij dit project. Het is alsof een droom uitkomt. Ik heb nu een toekomst, kan zelf mijn levensstandaard verder gaan verhogen. Veel van mijn vroegere vrienden zijn in het criminele circuit te recht gekomen. Nu willen ze dit ook gaan doen. Ze willen net zo worden als ik." Ahmed Moonda steekt al zijn tijd in Coh co. ..Ik ben zeer betrokken bij dit werk. Ik hoop dat op het moment dat ik sterf, er ook iets is veranderd. Als wij dit niet doen, doet niemand anders het. We hebben de steun van buitenlandse organisaties hard nodig. Je moet een startkapitaal hebben om de dingen in gang te kunnen zetten. We kunnen met bij de bank aankloppen; die lachen ons uit. Ook belangrijk is de more le steun. Het is goed om te weten dat er er gens mensen zijn die met je meeleven." Leningen Een andere NGO in Johannesburg. Rural Finance Facility, maakt het mogelijk dat mensen zelf hun huis bouwen of opknap pen. RFF verstrekt leningen aan mensen op het platteland die onvoldoende verdie nen om bij banken te lenen. Het begint met een klem bedrag en als dat is terugbe taald krijgt de lener wat meer krediet Zo worden woningen als het ware kamer voor kamer gefinancierd. De rente is fors: 23,5 procent, al ligt de marktrente niet veel lager. Met de rente-inkomsten kan RFF, die zich gesteund weet door Hivos, inmiddels de kosten van haar eigen orga nisatie dekken. De stad Ekangala is een agglomeratie van krottenwijkjes in de provincie Mpuma langa, zo'n honderd kilometer buiten Jo hannesburg. De enige reden voor de 300.000 inwoners om zich hier op het platteland te vestigen is het bestaan van het industrieterrein Ekandustria. Via de fabrieken heeft RFF de contacten gelegd met de tientallen leners die de organisatie inmiddels in Ekangala heeft „We zijn hier heel voorzichtig begonnen", zegt Sonny Ramaano van RFF. „De mensen vertrouwden ons aanvankelijk niet. Nu zeggen ze: de regering belooft ons al jaren huizen en er gebeurt niets, dus daarom gaan we naar jullie toe. De eerste resultaten zijn zichtbaar. Links en rechts, temidden van nog te veel treurniswekkende taferelen, worden huisjes in baksteen opgetrokken. „De mensen doen het helemaal zelf, 's avonds en in de weekeinden, want ze kunnen zich geen werklieden veroorloven", aldus Sonny. Pal naast de nieuwe onderkomens staan nog steeds de oude hutten van hout en golfplaat, waarin het nauwelijks menswaardig wonen is. Sonnv „Die blij ven bewaard, vooral om zichzelf te herin neren aan hoe ze vroeger hebben geleefd De bouwactiviteiten in Egankala stimu leren ook de lokale ondernemingslust. Sohn Ngwenya van de Minimarket brengt cement en bakstenen aan de man. Toch bespeurt hij weinig vooruitgang. „Als je hier vijfhonderd huizen bouwt, zijn er al weer duizend hutjes bijgekomen. Er ko men er elke dag meer bij Zaken zoals wa ter en elektriciteit zijn hard nodig. Als mensen geen water hebben, dan lijden ze. En geloof me, er wordt hier veel geleden. ..RDP is een druppel op de gloeiende plaat", vindt Sohn. „De mensen hier be grijpen ook niets van het systeem van sub sidie voor huizen. Aan de communicatie met de mensen waar het echt om gaat schort veel." Sonnv Ramaano knikt ..Die is echt heel slecht. Voorlichting gebeurt alleen via radio en tv, maar de meeste mensen hier hebben geen radio of tv. Ze hebben vaak zelfs nog nooit gehoord van RDP. De fondsen bereiken hen ook niet. Zo gaat het altijd. Alle aandacht gaat uit naar de steden. Onzin, zegt Jon Campbell, die als onaf hankelijk tussenpersoon werkt voor or ganisaties zoals Hivos en Novib. Vanuit zijn kantoor in centraal Johannesburg volgt hij lopende projecten en beoordeelt hij nieuwe aanvragen. „Zeker, de mensen op het platteland worden vaak achterge steld, maar dat wil niet zeggen dat ze meer worden achtergesteld dan de armen in de steden. Er zijn net zo goed ontwikkelings projecten op het platteland. Meer dan de helft van de budgetten gaat daarheen." Opvangcentra In en rond Johannesburg zwerven naar schatting 16.000 kinderen over straat. De opvangcentra hebben maar plaats voor een fractie van hen. Moira Simpson, op geleid als sociaal werkster, kon het vier jaar geleden niet langer aanzien. Ze zocht de vele straatjongeren op in haar woon plaats Benoni, een voorstad ten oosten van Johannesburg, en bracht ze onder in een voormalig mijnwerkershospitaal dat ze Kids Haven doopte. Die kids weten haar tegenwoordig zelf te vinden. Moira heeft nu de dagelijkse zorg over 173 kin deren. De omstandigheden in Kids Haven zijn onvoorstelbaar. Na vier jaar is het ge bouw compleet uitgeleefd. De kinderen slapen op aangevreten matrassen, vrijwel niets in het gebouw is nog heel en van eni ge hygiëne is geen sprake. Op de binnen plaats liggen enorme bergen wasgoed te wachten totdat de wasmachine gerepa reerd is. De kinderen zijn gewend aan de omstandigheden. Ze lachen, spelen, schreeuwen In elke kamer hangen, als symbolen van het onbereikbare, posters van Mel Gibson, Cindy Crawford en an dere sterren. Moira: „Ik ben begonnen met jongeren tussen zestien en twintig. Nu zijn het vooral kinderen tussen acht en twaalf. Ze worden steeds jonger. Bijna allemaal snuiven ze lijm of gebruiken andere mid delen. Er zitten hier kinderen van twaalf die al vijf jaar verslaafd zijn. Nagenoeg alle kinderen komen uit arme gezinnen, zijn seksueel misbruikt. Ze hebben nooit nonnen en waarden geleerd, omdat hun ouders die zelf ook niet hadden. Als een kind thuis leert hoe hij moet stelen, hoe moet hij dan het verschil tussen goed en kwaad kennen?" Van verschillende kanten krijgt Moira steun, onder meer van Mensen in Nood en Stichting Bersheba (die vooral bruikbare afgedankte goederen in Afrika aflevert), maar een vast budget is er niet. De huur van het hospitaal wordt niet betaald en de staf van Kids Haven - ook mensen die dakloos zijn geraakt - heeft al twee maan den geen salaris ontvangen. De toekomst is uiterst onzeker. De regering wil af van grootschalige welzijnsinstellingen zoals Kids Haven en bovendien is er een toe komstige weg over het terrein van het op vanghuis geprojecteerd. Moira is op zoek naar nieuwe huizen: een voor baby's, een voor meisjes en een voor jongens. Dankzij een bijdrage van 100.000 gulden van Apeldoomse super markten heeft ze een ideaal huis voor de baby's kunnen kopen. De buurt maakt echter bezwaar. Benoni luvs kidsmeldt een sticker op de ladenkast in haar kan toor ironisch. „Ze houden ervan als ze ver weg zijn", zegt Moira smalend. Ze dreigt met Kids Haven te stoppen als het lokale bestuur gehoor geeft aan de protesten, maar er is niemand in haar omgeving die kan geloven dat ze dat echt doet. „Dit werk is loodzwaar en soms wordt het me gewoon te veel. Ik moet voortdurend vechten, geld bij elkaar zien te sprokkelen om de kinderen kleren, eten en onderwijs te geven. Ik houd oprecht veel van ze. Als je dat niet doet, dan kun je dit niet aan. We willen geen instituut met allerlei regeltjes zijn, maar een thuis voor de kinderen Het schoolbusje rijdt het terrein op. De kinderen begroeten Moira als was zij hun moeder. Moira knuffelt ze allemaal als haar eigen kinderen. De contrasten zijn soms onverteerbaar. In het immense winkelpaleis van Sandton, een andere voorstad van Johannesburg, glimmen de marmeren vloeren en blinkt het goud overdadig. Het is de wereld van Lancöme, Calvin Klein, Estée Lauder. Eros Ramazotti zwijmelt uit de speakers, terwijl minstens de helft van de bezoekers continu interessant in gesprek is met zijn zaktelefoon. Zonder zo'n apparaat in de hand word je in ontwikkeld Zuid-Afrika niet meer serieus genomen Op een plein slaan John McEnroe, Björn Borg en ande re tennisvedettes van weleer voor veel geld een prestigieus balletje. Hostels Denver, een voorstad aan de zuidkant van Johannesburg, biedt een troosteloze aan blik. De vele bedrijven die er ooit yvaren hebben het niet kunnen bolwerken en zijn opgedoekt. De hostels, de pensions waar vanouds de gastarbeiders werden onder gebracht, zijn gebleven en zitten overvol. Rond de hostels zijn krottenwijken ont staan, waar duizenden ontheemden op eengepakt leven zonder welke voorzie ning dan ook. Kinderen zwerven over straat en spelen in het straatvuil. 's Avonds klinken er schoten en vallen er slachtoffers. De Nederlander Joop Lensink bekom merde zich in de jaren zeventig al om de gastarbeiders en stichtte in Denver een schooltje voor volwassenen: Ekuk- hanyeni. De politieke situatie en een aan slag op zijn leven dwongen hem in 1979 zijn biezen te pakken. Vorig jaar keerde hij terug De school bleek nog te bestaan en Lensink heeft zijn missie vervolgd, „De meeste mensen in de hostels en de kampen zijn ongeletterd. Ze hebben meestal in geen jaren gewerkt en kunnen dat vaak ook niet meer. Ze zijn lui, zonder dat ze het zelf beseffen." Lensink richt zijn aandacht nu vooral op het onderwijs aan kinderen Gele barak ken doen dienst als klaslokalen. Een ge stolen oplegger van Rainbow Chicken staat al maanden nutteloos voor de deur. („Als ze 'm niet meer komen halen, dan vraag ik of wij die wagen mogen gebrui ken.") De lokalen zitten volgepakt met kinderen van uiteenlopende leeftijden, die de eerste beginselen van het delen en vermenigvuldigen krijgen bijgebracht. Ondanks de lage levensstandaard dragen alle leerlingen een keurig schooluniform, zodat iedereen in elk geval wat uiterlijk betreft gelijkwaardig is De banken waarin de kinderen zitten zijn afkomstig uit Nederland. De stichting Bersheba heeft het materiaal naar Zuid- Afrika vervoerd Joop Lensink: „Dat meubilair wordt in Nederland in tien jaar afgeschreven, maar het is vaak nog heel goed bruikbaar. Met alles wat uit Neder land komt kunnen we wel iets doen." In een groot leegstaand bedrijfspand staat nog meer inventaris uit Nederland, waar onder een compleet laboratorium. Lens ink heeft plannen om in het gebouw een groot onderwijscentrum te vestigen. Vuurgevecht Purity Magwaza is als sociaal werkster bij Lensinks school betrokken. Zij begeleidt enkele tientallen Ekukhanyeni-leerlin- gen die met grote problemen kampen. De meeste van hen zijn misbruikt, sommigen hebben al een zwangerschap achter de rug of zijn hun ouders kwijtgeraakt. Law rence, een schuchtere Zulu-tiener, stelt zich voor. Het weekeinde ervoor is hij, thuis in Natal, ineen vuurgevecht beland. Zijn vijf broers zijn daarbij omgekomen. „Door terug te vechten, wist hij zich te redden", voegt Purity er nuchter aan toe. „Het is zwaar werk", zegt Purity. „Ik hou het alleen vol doordat ik hart voor de kin deren heb." Joop Lensink: „Het zijn wel iswaar kinderen met problemen, maar wij hebben geen problemen met de kinderen. Ze zijn juist ontzettend leuk En lang zaam bereiken we wat. Soms denk ik wel eens- waar ben ik mee bezig? Je kunt maar een paar mensen helpen, terwijl er zoveel zijn die het ook nodig hebben Maar je moet af en toe je eigen wereldje scheppen en bedenken wat er met die paar kinderen zou zijn gebeurd als wij er niet waren ge weest Sinds de politieke bordjes in het land zijn verhangen, hebben NGO's het zwaar. De financiële steun van het buitenland slinkt en het geld dat voorheen direct bij hen te recht kwam gaat nu naar de regering, die slechts een klein deel doorschuift. Hivos- consultant Jon Campbell: „De relatie tus sen NGO's en de regering is allerminst duidelijk. Door de crisis in de financie ring zijn NGO's ook niet in staat voldoen de personeel betalen. Samenwerking ligt voor de hand, want er is nogal wat over lap. Een van mijn taken is om organisaties bij elkaar te brengen. Dat gaat steeds be ter, al kun je organisaties niet dwingen. Je hebt vaak te maken met sterke individua listen, die verknocht zijn aan 'hun' pro ject." Rendement Campbell verwacht niet dat de belang stelling van fondsen voor Zuid-Afrika snel zal verslappen. „Het gaat uiteinde lijk toch om het rendement. Je geld beste den in Zuid-Afrika heeft nu eenmaal meer impact dan in andere Afrikaanse landen. Hier kun je met het geld echt iets verbeteren. Niet in Mozambique, want daarvoor is dat land al te ver afgegleden. Ik ben cynisch, zeker, maar ook realis tisch. Organisaties zoals Hivos en Novib hebben projecten net zo hard nodig als de projecten hen nodig heeft. Dat is nu een maal hun bestaansrecht. Ze moeten geld kunnen geven en dat gaat in Zuid-Afrika erg gemakkelijk. Keuze genoeg. Veel an dere landen kennen niet eens NGO's." „We maken nu een moeilijke tijd door. Op de keper beschouwd zijn er weinig echte succesverhalen te melden. Aan de andere kant zie je ook veel positieve dingen. We moeten ons ook realiseren dat dit land binnen een heel korte tijd een gigantische omslag heeft doorgemaakt Van sommige zaken, zoals de misdaden die nu via de Commissie van Waarheid en Verzoening naar buiten komen, kun je je nauwelijks voorstellen dat ze zich nog maar een paar jaar geleden hebben afgespeeld. We leven nog altijd in een maatschappij die sterk verdeeld is en het vraagt tijd om dat te veranderen Daar is meer voor nodig dan democratische verkiezingen en een nieu we regering." Rolf Bosboom Dit artikel is onderdeel van een journalistieke prijsvraag georga niseerd door 'Vijf voor Afrika', een samenwerkingsverband tussen de Fair Trade Orga- $NV tye/. nisatie. Hivos. INZET, de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en SNV. Acht jonge journalisten van verschillende regionale dagbladen zijn naar Afrika gereisd om een reportage te *e» maken met als titel: Investe ren in Afrika't loont de moeite. Doel is om de lezers een blik op het continent te gunnen die verder gaat dan de be kende clichés van honger, oorlog en natuurrampen. Een deskundige jury zal op 19 december a.s. aan de beste in zending de 'Vijf voor Afrika-prijs" uit reiken in het Museon in den Haag. De artikelen worden gebundeld in een krant die eind november verschijnt. I' kunt deze gratis krant be stellen door te bellen naar INZET: 020 627 33 39. Behalve de PZC doen de vol gende kranten aan de prijs vraag mee: Apeldoornse Courant, Brabants Dagblad, Gooi- en Ecmlander, Nieuwsblad van het Noor den. Tubantia. Utrechts Nieuwsblad, Zwolse Courant. voor „.V»v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29