E Geboorte van een moderne polder J PZC rol (al reportage 24 □c rol Ol 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 W m Advertentie laat liefde opbloeien zaterdag 9 november 1996 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de nieuwe rubriek 'Terug in de tijd' flitsen van de re cente geschiedenis zien. Vandaag: De Braakman loopt niet meer over.. Een klein mankement aan een van de combines wordt direct met het lasappa raat gerepareerd. In januari 1955 was de bouw van de eerste acht boerderijen in de Braakman al een eind gevorderd. Op de voorgrond v.l.n.r.: hoofduit- Met een snelheid van 30 ton per uur slok- voerder René de Waal, architect W. Voogd en bouwkundig ambtenaar N. Lenselink. ken de combines de koolzaadoogst op. om 465 hectare van 1200 ton koolzaad te ontdoen. Het koolzaad wordt via de nieuwe polderwegen naar Breskens gebracht. Later dat jaar wordt ook een tarweoogst binnengehaald. 'De Braakman is nu wel definitief tot polder gekroond!', juicht de PZC. In datzelfde jaar wordt een begin gemaakt met de bouw van de eerste acht boerderijen in de Braakman. De nieuwe grond wordt allerleerst ter beschikking gesteld van boeren die door de herverkaveling op Schouwen, Tholen en Zuid-Beveland hun land kwijtraken. Een van hen is Martinus van der Sluis, die de eerste boerderij in de Braakman mag betrekken. De acht boerderijen zijn in 1955 klaar; in januari worden nog de dakpannen op de 'moderne landbouwschuren en efficiënte, comfortabele woonhuizen' gelegd, in juni kan koningin Juliana bij haar bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen de nieuwe hoeves al bezichtigen. De eerste boerderij, die van de familie Van der Sluis, wordt naar haar vernoemd: Hofstee Koningin Juliana. Eeuwenlang is de Braakman een obstakel geweest in de ontwikkeling van Zeeuws- Vlaanderen. De zij-arm van de Westerschelde deelt Zeeuws- Vlaanderen in tweeën, maakt reizen van het ene deel naar het andere tot een tijdrovende bezigheid en is de bron van veel overstromingen. Na de Tweede Wereldoorlog is de regering het zat. Koningin Wilhelmina kondigt in de Troonrede van 1947 de inpoldering van de Braakman aan en zeven jaar later wordt de eerste oogst van het nieuwe land gehaald. De Braakman is definitief tot polder gekroond. De indijking is hard nodig, zo bepleit de PZC keer op keer. Zeeuws- Vlaanderen heeft nieuwe landbouwgrond, modernere wegen en beter drink waterbeheer nodig; bovendien dreigt verzilting van de omliggende akkers rond de Braakman. Overigens heeft de open verbinding met de zee ook zijn voordelen: Philippine is sinds 1820 een bloeiende vissersplaats en centrum van mossel kwekerij. Ook het Belgische Boekhoute is afhankelijk van de vrije vaart naar de Westerschelde. Veel inwoners van deze dorpen zien inpoldering van de Braakman dus niet zitten: Philippiense oude vissers treuren om de vergane glorie en klagen dat de jonge mannen die vroeger varensgezel zouden zijn, nu naar de fabriek of de akkers trekken. Ondanks deze klachten begint in 1951 de aanleg van de afsluitdijk voor de Braakmanpolder. Het werk vordert gestaag en op 30 juni 1952 wordt onder het toeziend oog van duizenden belangstellenden het laatste ponton in de tweeënhalve kilometer lange dijk afgezonken. De afsluitdijk heeft 11 miljoen gulden gekost, maar dat geld is binnen een vloek en een zucht terug verdiend. In de rampnacht van 1953 voorkomt de nieuwe afsluitdijk van de Braakman dat grote delen land onderlopen. De geschatte schade die zo'n overstroming opgeleverd zou hebben: 10 miljoen gulden. Twee jaar nadat de Braakman polder is geworden, wordt de eerste oogst van het land gehaald. De Dienst der Domeinen beheert de honderden hectare landbouwgrond en de opbrengst is dus voor haar. Zesentwintig combines ingenieuze wondermachines, die rijdend dorsen, sorteren en verpakken') werken in de zomer van 1954 dagenlang In de zomer van 1954 geeft de Braakmanpolder zijn eerste oogst prijs; opzichter L. In klaar van de Nederlandse Heide Mij. keurt eerst de kwaliteit van het koolzaad. Zoet water In de verdere loop van de jaren vijftig wordt de rest van de Braakmanpolder in gebruik genomen. Diverse boerderijen met elk tientallen hectaren landbouwgrond worden gebouwd en verpacht door de Dienst der Domeinen. In 1957 volgt de oplossing voor het drinkwaterprobleem van Zeeuws- Vlaanderen: een stuk van 100 hectare in de nieuwe polder zal worden gebruikt als zoetwaterbassin. Zo beschikt de Zeeuws- Vlaamse waterleidingmaatschappij over een reserve voor de droge zomermaanden. Tenslotte krijgt ook het laatste stuk polder een bestemming. Een speciaal beheerschap wordt ingesteld oni te zorgen dat het recreatiegebied Braakman aantrekkelijk en winstgevend zal worden. De plannen zijn ambitieus: een zwembad moet er komen en verder een hotel, zeventig vakantiewoningen en boothuizen. In 1957 wordt alvast inderhaast een soort zweminrichting aangelegd en al in dat eerste jaar maken duizenden mensen, waaronder veel Belgen, de tocht om waar vroeger de schepen voeren, nu liggend in het gras de zinnen te verzetten. De Braakmanpolder is af. Arjen Nijmeijer In slagorde gaan de 'moderne monsterwerktuigen' aan de slag. Bijna iedereen in contactadvertenties lijkt van strandwandelingen, haardvuren en een glas wijn te houden. En een goed gesprek uiteraard. Niet alleen de advertenties, ook de brieven van de reagcerders lopen over van de clichés. Zo'n saaie brief gaat meestal de prullenbak in. Daarom schreven Frank Dekker (43) en Karin Renker (32) het boekje Succesvol reageren op Contactadvertenües Achter die onpersoonlij ke, saaie brief schuilt waarschijnlijk een heel aan trekkelijk mens, zo weten Frank en Karin. Weinigen slagen er echter in dat op pa pier uit te drukken. Jaarlijks staan er 25.000 contactad vertenties in de kranten. Frank en Karin ontmoetten elkaar anderhalf jaar gele den via deze 'onsympathieke weg'. Hij zocht al vier jaar op die manier de liefde van zijn leven. Het boekje is geba seerd op de gesprekken die hij in die tijd voerde. De ad vertentie blijkt vaak een be langrijk gespreksonderwerp te zijn tijdens de eerste ont moeting. Frank: ,,Want je hebt niets anders gemeen schappelijks." Het stel heeft het boekje in eigen beheer uitgegeven en geeft daar sinds deze week ruchtbaarheid aan via kleine advertenties. In het duidelij ke, bondige boekje geven zij stapsgewijs aan hoe je de ideale partner het best kan benaderen. De raadgevingen reiken van 'gebruik geen or dinair blocnoteblaadje' tot 'houd de opsomming van je stamboekgegevens leven dig'. Taboe Ka rins en Franks eerste ont moeting was voor de McDo nald's in Zwolle. Sinds een half jaar wonen ze samen in Amstelveen. Ze zegde - ,,heel ouderwets" - haar baan in het noorden op. Er rust onte recht nog steeds een taboe op contactadvertenties, zegt het stel overtuigd. Hij: „Niet iedereen die via de krant een partner zoekt, is contactge stoord." „Een advertentie is gewoon de meest efficiënte manier om je hart te verliezen", vult Karin aan. Maar laatst had ze een schoolreünie. Stellig nam ze zich voor eerlijk te vertellen dat zij haar Frank niet in de kroeg of op het werk heeft ontmoet. Vol schaamte bekent ze nu dat ze het toch niet durfde. Karin reageerde op Franks advertentie omdat zijn hu mor haar aansprak. Na een paar weken schreef ze de brief. Tegen het advies van het boekje in: Zorg dat je de reactie binnen twee dagen verstuurt. Maar ze hield zich wel aan de belangrijkste raadgeving: schrijf een persoonlijke brief, geef jezelf bloot. Daar door val je op en is de kans dat je wordt uitverkoren voor een ontmoeting groter. Bovendien haakte Karin met haar jolige brief in op de hu mor die uit Franks adverten tie sprak. Dat adviseert het boekje ook: „Een 34-jarige man die naar aanleiding van de spontane advertentie van een 28-jarige vrouw zijn brief begint met 'Geachte mevrouw', doet het ver keerd." De aanhef van de brief is eveneens van belang. „Hee moppie" kan absoluut niet volgens de schrijvers. Het is beter aan te sluiten bij de tekst van de adverteerder. Presenteert die zich als een 'levenslustig type', begin je brief dan met 'Hallo levens lustig type'. Aan eerlijkheid hechten Karin en Frank ook waarde. „Schrijf niet dat je toevallig de advertentie zag staan en die wel grappig vond. Dat is laf. Fotokopie Vooral mannen maken zich schuldig aan het schrijven van standaardbrieven. ..Die pakken het bijna industrieel aan", zegt Frank. „Ze ver sturen ieder weekend veertig brieven. Als de adverteerder om een foto vraagt, sturen ze een fotokopie van een kiekje. Soms vergeten die mannen zelfs de aanhef te vervangen van de standaardtekst die in het geheugen van hun com puter staat." „Helemaal fout", vult Karin aan. „Dan weet je zeker dat je brief de prullenbak ingaat." „Je moet er moeite voor doen", blijft het stel bena drukken. „Maak er een lan ge, boeiende, informatieve brief van. Schrijf over dat paar schoenen dat je net hebt gekocht, vertel een goeie mop, heb het over je volgen de vakantie. Ga heen en schrijf." Eva Vriend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24