Méér house in het ziekenhuis Politiebonden willen solidariteitsregeling Euregiotuin Sluis vooral recreatief Eerste bridgedrive voor slechtzienden zeeland zaterdag 9 november 1996 13 Verdachten moord naar huis Eén verkiezingsdag schappen Wietplanten floreren in Biervliet Regels voor gebruik WVG-potjes Woensdrecht opleidingscentrum &?g.N#LlAR.M DEMOCRATEN OUWERKERK - Alle vijf de verdachten die zijn aangehouden in het onderzoek naar de moord op de 18-jarige Sabrina Peliz- zon uit Spijkenisse mogen weer naar huis. Volgens de rechter is er geen grond meer om het vijftal nog langer vast te houden. „Maar ze blijven verdacht", aldus poli tiewoordvoerder J. van Mourick. Het recherche-bijstands team dat op de zaak is gezet, wordt teruggebracht van twintig naar drie personen Het ontzielde lichaam van het slachtoffer werd 18 augustus aangetroffen op de schorren bij Ouwerkerk. Van Mourick ont kent dat de zaak op een dood spoor zit ,Het aantal politie mensen is teruggeschroefd omdat in feite nu alles is onder zocht. Het gerechtelijk vooronderzoek loopt gewoon door." Overigens komen de vijf verdachten eveneens uit Spijkenisse Hoe lang de zaak nog duurt, is Van Mourick nog onduidelijk. GOES - Er moeten landelijke waterschapsverkiezingen ko men, die op één- en dezelfde dag gehouden worden in alle wa terschappen. Een commissie van de Unie van Waterschappen doet dit voorstel na evaluatie van de nieuwe Waterschapswet. Door landelijke waterschapsverkiezingen te houden kan de voorlichting effectiever plaatsvinden en groeit ook de her kenbaarheid van het waterschap bij de kiezers, vindt de com missie. Zij wijst waterschapsverkiezingen tegelijk met raads vergaderingen van de hand, zoals in Zeeland is gebeurd. Dat heeft wel tot een hoge opkomst geleid, maar 'het eigene' van de waterschappen komt dan slechter uit de verf. De commis sie wil de verkiezingen zo mogelijk schriftelijk of telefonisch laten houden, waardoor een hoge opkomst kan worden be reikt. BIERVLIET - In de tuin van een woning aan de Driewegen- weg in Biervliet trof de politie vrijdagmiddag 62 hennepplan ten aan. In de woning vond zij nog eens negen kilogram gedroogde bladeren en toppen van de hennepplant. De veer tigjarige eigenaar van de woning uit Biervliet had zich ver stop in een caravan die op het erf stond. De man werd aange houden. De hennepproducten zijn vernietigd. MIDDELBURG - Er moet een duidelijk plan van aanpak ko men voor de besteding van het geld dat overblijft bij de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Dat schrijft de PvdA- fractie in Middelburg in een brief aan het college van B en W. De overschotten gaan nu op Walcheren boven een bepaalde grens terug naar de gemeenten. De PvdA wil dat er heldere afspraken komen over de te volgen procedure en over de maatstaven die bij de besteding van de overblijvende gelden worden gehanteerd. De Werkgroep Ge handicapten Walcheren zou daarbij adviesrecht moeten krij gen. De fractie noemt zelf als een van de belangrijkste criteria dat 'de doelgroep waarvoor de WVG is bedoeld, rechtstreeks profijt kan hebben van de te treffen voorzieningen' WOENSDRECHT - De Vliegbasis Woensdrecht is uitgekozen als opleidingscentrum voor inspecteurs voor de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW). De nieuw opgeleide inspecteurs zullen worden belast met de controle op de navleving van het verdrag over het verbod op de productie en het gebruik van chemische wapens. Momen teel hebben 65 landen het verdrag geratificeerd. De inspec teurs krijgen hun opleiding bij de Koninklijke Militaire School Luchtmacht in Woensdrecht. Verwacht wordt dat de OPCW-opleidingen in januari 1997. van onze verslaggever Willem van Dam KLOETINGE - Van tegenstander tot medestander. Jarenlang beschouwde de landelijke vereniging Kind en Zie kenhuis zichzelf als een actiegroep, destijds opgericht met als doel het verblijf van kinderen in ziekenhuizen zo aangenaam mogelijk te maken. Aanvankelijk beschouwden veel zie kenhuisdirecties de vereniging als een lastig clubje, dat zich bemoeide met zaken waarmee het zich helemaal niet te bemoeien had. Dokter wist het im mers altijd beter? Gaandeweg echter drong ook binnen de ziekenhuismu ren het besef door, dat jonge zieken huispatiënten een geheel eigen bena dering verdienen. Sinds de oprichting van Kind en Ziekenhuis, aan het eind van de jaren '70, is veel veranderd. In de ziekenhuizen kwam meer aan dacht voor de specifieke behoeften van kinderen die in een ziekenhuisbed belanden. Er is, zegt voorzitter Jan Ennik van de Bevelandse afdeling van Kind en Ziekenhuis, mede dankzij zijn vereniging de afgelopen jaren veel bereikt. „Wij zijn van een soort actiegroepje een partner van het zie kenhuis geworden." Ideaal is de situatie nog niet. Kind en Ziekenhuis bracht recent een brochu re uit, waaruit duidelijk wordt dat de 'kindvriendelijkheid' van de Neder landse ziekenhuizen ook nu nog soms tekort schiet. Tè vaak gebeurt het, dat kinderen bij dagverpleging in een bed op een volwassenenafdeling terecht komen. Nog tè vaak komt het voor, dat ouders niet bij hun kind kunnen zijn als het onder narcose wordt gebracht of daaruit ontwaakt. En: in veel zie kenhuizen ontbreekt het aan speciale rilimten voor j eugdige pat iënten die te oud voor een kinder- en te jong voor een volwassenenafdeling zijn. Uit het overzicht dat Kind en Zieken huis publiceerde, blijkt dat ook in de Zeeuwse ziekenhuizen tal van zaken voor verbetering vatbaar zijn. Een paar voorbeelden: het Goese Ooster- scheldeziekenhuis, het Oostburgse Antoniusziekenhuis en het Temeu- zense De Honte beschikken niet over een aparte verkoeverkamer (uitslaap- kamer), waar kinderen onder het toe ziend oog van verplegend personeel bijkomen uit hun verdoving. In het Oosterscheldeziekenhuis worden kinderen die een kort durende verple ging behoeven vaak tussen volwassen patiënten gelegd. In De Honte wil dat ook wel eens gebeuren. Maar over het algemeen is Ennik, voor zover het de Zeeuwse ziekenhuizen betreft, niet ontevreden over de uitkomsten van de inventarisatie die Kind en Ziekenhuis bij alle Nederlandse hospitalen ver- Jan Ennik: „..we zijn niet eens zo heel ver meer verwijderd van het ideale ziekenhuis..." foto Ruben Oreel richtte. „De situatie in de Zeeuwse ziekenhuizen wijkt niet of nauwelijks af van het landelijke beeld." Bevochten „Zeker voor kinderen is opname in een ziekenhuis een ingrijpende, ang stige gebeurtenis. Daarom moeten de omstandigheden waaronder zij in een ziekenhuis verblijven, zo goed moge lijk zijn." Kind en Ziekenhuis, luidt Enniks vaste overtuiging, heeft er stevig toe bijgedragen, dat de zieken huizen daar meer oog voor hebben ge kregen. De voorlichting is verbeterd, kinderafdelingen zien er een stuk vro lijker uit, bezoekregelingen zijn ver ruimd, ouders kunnen er naast het bed van hun kind overnachten. Het zijn, zegt Ennik (Kloetinge, 42 jaar, werk zaam als onderwijskundige bij het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee- het ziekenhuis geworden. Zieken huisdirecties beschouwen ons tegen woordig als een serieuze gespreks partner." Housemuziek De vroegere actiegroep vindt vandaag de dag makkelijk toegang tot de zie kenhuizen. Wanneer Ennik zich tot zijn eigen regio beperkt; via Kind en Ziekenhuis verzorgen enkele vrijwil ligers onderwijs aan kinderen die lan gere tijd in het Oosterscheldezieken huis verblijven. En: in samenwerking met de directie van datzelfde zieken huis loopt daar nu een onderzoek naar de manier waarop de opvang en bege-' leiding van ziekenhuispatiëntjes ver der kan worden verbeterd. Want wensen leven er nog genoeg. Bij voorbeeld meer aandacht voor jonge ren in de leeftijd van - grofweg - veer tien tot achttien jaar. „Die vallen eigenlijk een beetje tussen wal en schip." Méér housemuziek in de zie kenhuizen? Inderdaad, knikt Ennik, zo zou je het kunnen zeggen. Het Ideale Ziekenhuis? Dat is, schetst Ennik. een ziekenhuis waar kinderen zoveel mogelijk zichzelf kunnen zijn, waar oudere volledig bij de behande ling worden betrokken en waar het verplegend personeel beseft wat er al lemaal in een kinderkoppie kan om gaan. „Er is wat dat betreft inmiddels heel wat van onze verlangens gerealiseerd. We zijn niet eens zo heel ver meer van dat ideale ziekenhuis verwijderd. Al leen, we zullen moeten oppassen dat we onder druk van de bezuinigingen fn de gezondheidszorg niet weer een aantal van die verworvenheden kwijtraken." land), allemaal zaken die Kind en Zie kenhuis bevochten heeft. Er zij n de afgelopen jaren veel verbe teringen gerealiseerd en dat is tevens een verdienste van Kind en Zieken huis geweest. In de loop van de tijd is ook onze rol veranderd. Wij zijn van een soort actiegroep een partner van Vice-voorzitter van het district Zeeland, mevrouw C. W. Van Galen Willem Mieras DEN HAAG (ANP) - De politie bonden ACP en NPB vinden dat politiekorpsen die goed bij kas zitten de vijf in financiële nood verkerende regiokorpsen tijde lijk financieel uit de brand moe ten helpen. Dit in afwachting van een structurele oplossing waarvoor minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken moet zor gen. ACP-voorzitter Kruizinga denkt een een tijdelijke solida- riteitsregeling. NPB-voorzitter Van Duijn, die een dergelijke suggestie al eerder deed naar aanleiding van de problemen bij het korps Gelderland-Midden, spreekt van een vereffenjngs- fonds. De vijf regiokorpsen die in acute problemen zitten, zijn naast Gelderland-Midden de korpsen Noord-Holland- Noord, Zeeland, Groningen en IJsselland. Deze korpsen kam pen onder meer met de naweeën van de reorganisatie waarbij ge meente- en rijkspolitie werden samengevoegd tot 25 regionale politiekorpsen. Ook de ongun stige leeftijdsopbouw bij deze korpsen speelt een rol. Het idee van de bonden kan vooralsnog niet op groot enthousiasme re kenen van koipschefs en korps beheerders. Ook minister Dijk stal zoekt voorlopig naar andere oplossingen. Hij heeft onlangs 44 miljoen gulden uit een strop- penpot beschikbaar gesteld aan tien regiokorpsen die kampen metfinanciëleproblemen. Dijk stal erkent dat een aantal korp- sen daarmee niet uit de brand is. Zij komen mogelijk in aanmer king voor een aanvullende bij drage. Diijkstal wil verder nog dit jaar aan de slag gaan met een nieuw verdeelsysteem voor het politiebudget dat beter recht doet aan de werkelijke behoefte van de korpsen. COR DE JONGE van onze verslaggever Hans Heijt SLUIS - De Kasteeltuinen Arcen, de Tuinen Mien Ruys in Dedemsvaart en diverse andere lusthoven zijn beken de namen voor Nederlandse tuinliefhebbers. De Stich ting Euregio-tuinen Sluis wil in de belfortstad een park in richten dat 6,7 hectare groot is en een investering van zes tot acht miljoen gulden ver eist. Het bestuur van stichting Euregio-tuinen bestaat naast voorzitter C. J. van Liere uit projectontwikke laar N. Boussen. voormalig ROP-coördinator A de Feij- ter, Dethon-directeur F. K, Hameünk en de directeur van de Rabobank Vlissingen. J. de Waard. Van Liere legt uit dat Sluis een ideale loca tie is voor een park met sier- tuinen. „Het is heel opvallend dat in Nederland alle tuinencom- plexen in het oosten zijn ge vestigd", aldus Van Liere. „Gezien de geografische spreiding is Sluis dus interes sant. Bovendien is zo'n voor ziening in België en Noord- Frankrijk een onbekend fe nomeen. De stichting heefteen optie genomen op 6,7 hectare grond bij het in dustrieterrein aan de Sint Annastraat. Van Liere: „We willen het tuinencomplexzo- HANS WIJERS (economische zaken) en ELS BORST (volksgezondheid) wel een recreatieve als infor matieve functie geven. Die combinatie wordt in de an dere parken niet toegepast. Voor het verstrekken van in formatie willen we samen werken met de stichting Het Zeeuwse Landschap. Boven dien ben ik persoonlijk van méning dat een Milieu Edu catief Centrum voor Zeeuws-Vlaanderen goed op zijn plaats zou zijn in het complex." Tuinarchitect J. Bosch heeft bij zijn ontwerp voor de lust hof een indeling gemaakt in Frans/Italiaanse tuinen. En gelse landschapstuinen en andere moderne voorbeeld tuinen. Ook het West- Zeeuws-Vlaamse landschap komt aan bod. Bosch heeft ruimte gereser veerd voor een Middeleeuw se tuin en Renaissance-tuin. De Euregio-tuinen zijn be doeld als een 'halve-dagat- tractie'. De verwachting is dat het complex na vijf jaar circa 70.000 bezoekers per jaar trekt. De entreeprijs wordt circa tien gulden „Het plan vereist een inves tering van zes tot acht mil joen gulden", laat Van Liere weten. „Het welslagen is af hankelijk van de toekenning van subsidies. Het project is aangemeld voor de Europese 5B-pot. Over pakweg drie maanden moet duidelijk zijn of we kunnen doorgaan met het plan." van onze verslaggever Hans van den Dobbelsteen s-GRAVENPOLDER - „Het is gewoon: Bridge; geen braille- bridge. De kaarten zijn aange past maar het spelletje is het zelfde gebleven", zegt de vice- voorzitter van het district Zee landvan de Nederlandse Bridge Bond (N.B.B.), C. W. van Galen. Morgen, zondag 10 november heeft in het bridgecentrum in Kruiningen een landelijke pri meur plaats; de eerste bridge drive voor visueel gehandicap ten. Zestien paren nemen hier aan deel. Van elk koppel kan één van de twee spelers niet, of zeer slecht zien. Het is de bedoeling dat deze drive niet bij een eenmalige ge beurtenis blijft. Van Galen: „We zijn van plan om voortaan jaar lijks een bridge-drive specifiek voor deze doelgroep te organise ren. Misschien dat zich dan ook Zeeuwen onder het deelnemers veld bevinden want tijdens de drive die voor morgen op het programma staat, zijn zij de grote afwezigen. Organisator H. J. Meijer uit Kruiningen licht dit toe: „Voor zover ik weet is er in Zeeland maar één visueel ge handicapte bridger die ih club verband speelt Die mijnheer kon niet komen. Hij had een ver jaardag of iets dergelijks." Er zijn morgen voornamelijk spelers uit Brabant aanwezig. Meijer: „We hopen uiteraard dat door dit evenement nog meer blinde en slechtziende spelers de weg naar het clubcircuit zul len vinden. Op dit moment is hun inbreng, met name in Zee land, nog gering." Het is overi gens met verwonderlijk dat juist hij deze drive organiseert; Meijer is oprichter en oud-voor zitter van de bridgeclub Rei- merswaal. „Ik heb door omstan digheden veel met visueel gehandicapten te maken ge had", zegt hij „Mede door mijn interesse in bridge leek het me erg leuk om dit te organiseren. En of er nou veel of weinig Zeeu wen aan meedoen maakt me eerlijk gezegd niets uit; het gaat er mij vooral om, iets voor deze mensen te kunnen doen. Waar ze vandaan komen is niet belang rijk." De deelnemers aan het toernooi van zondag spelen met gemerk te kaarten. „Een spelletje duurt gemiddeld twee tot drie minu ten langer dan 'normaal", aldus Van Galen. „Maar dat maakt het spel uiteraard niet minder boei end." De vice-voorzitter is van mening dat er naast het compe titie-element nog iets meespeelt waardoor het voor deze doel groep interessant is om zich bij een club aan te sluiten: „Hetleg- gen van sociale contacten speelt in dit verband ook een belang rijke rol. Bij een club leer je in korte tijd veel mensen kennen. Het voorkomt dat je in een isole ment raakt. En er wordt hier na tuurlijk niet alleen over het spel gesproken." Nederland is het eerste land waar lesmateriaal voor visueel gehandicapte bridgers wordt gemaakt. In Zeeland is er desondanks pas één speler in geslaagd op deze wijze een cursus over dit kaart spel met succes af te ronden. Van Galen: „Dat klopt.'In onze pro vincie heeft het merendeel dat met dit materiaal werkte, he laas vroegtijdig afgehaakt. Maar het is nog te vroeg om daar nu al conclusies aan te verbin den." De uitvinder van het les materiaal, de heer M Cohen, gaat binnenkort naar Israël en Italië om ook daar de door hem ontworpen methode te introdu ceren. (Advertentie) MAAK KENNIS MET DE D66-MINISTERS U bent op maandag 11 november van harte welkom vanaf 20.00 uur in de Stadsschouwburg Middelburg D66: OPEN, INTEGER EN TOEKOMSTGERICHT Ook Democraat? Bel 070-3566066

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13