Dietvorst weg door declaraties Hulpverleners zijn de taal van de kinderen vergeten Moules rouges in de polder Politie onderzoekt oorzaak zwaar letsel vrouw (38) in Clinge Walcheren levert geen ambulances in voor Bevelanden Geen extra actie leegstand woningen Natascha Volkers wint scriptieprijs Haven gefrustreerd in zaak Olau-terrein Voorzitter stuurgroep Schouwse herindeling in onderzoek gelaakt Afspraken over hulp uit België bij rampen zeeuwse almanak Spijt van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert Z1ERIKZEE - Voorzitter C. Dietvorst van de stuurgroep herindeling Schouwen-Duive- land heeft vrijdag met onmid dellijke ingang zijn functie neergelegd. Uit het onderzoek dat VB Accountants naar de uit gaven door de stuurgroep heeft uitgevoerd, is gebleken dat Dietvorst 'onzorgvuldig decla ratiegedrag' heeft vertoond. Na een gesprek zijn de stuurgroep en Dietvorst overeengekomen dat het 'bezwaarlijk zou zijn om de samenwerking voort te zet ten' en heeft de voorzitter beslo ten zijn taak te beëindigen. De declaraties van Dietvorst zijn volgens het onderzoek on voldoende gespecificeerd en daardoor niet te controleren. Dit geldt voor onder meer de dagdelen die hij bij de stuur groep in rekening heeft gebracht en de kilometerver goeding. De stuurgroep heeft besloten dat alle declaraties die Dietvorst vanaf zijn aantreden bij de stuurgroep in mei 1995 heeft ingediend binnenkort worden doorgenomen, gecorri geerd en door een accountant gecontroleerd. Dietvorst heeft toegezegd de 'vergissingen te corrigeren en zonodig te veel ontvangen vergoedingen terug te storten'. Geen zicht Het declaratiegedrag van de on afhankelijk voorziter is naar voren gekomen bij een accoun tantsonderzoek naar de finan ciële administratie van het her indelingsproces. De stuurgroep liet dat uitvoeren naar aanlei ding van het opstappen van de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel uit de stuurgroep. De wethouder had het gevoel te veel alleen verantwoordelijk te zijn voor de financiële aspecten van het herindelingsproces. VB Accountants concludeert dat de stuurgroep tussen mei 1995 en augustus 1996 'geen zicht heeft gehad op de totale financiële ge volgen van de besluitvorming'. Wel zijn alle uitgaven gedaan in overeenstemming met de be sluiten van de stuurgroep. Sinds september is de administratie weer op orde. Ontoereikend Volgens VBA is ook de controle door de stuurgroep op de juist heid van de door Dietvorst ingediende declaraties ontoe reikend geweest. Volgens bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, plaatsvervan gend voorzitter van de stuur groep, is wethouder Van Gastel, die de declaraties lange tijd heeft gecontroleerd, volledig te goeder trouw geweest. De bur gemeester gaat er vooralsnog vanuit dat Dietvorst niet be wust foutief heeft gedeclareerd. „Ook de heer Dietvorst heeft ge zegd dat hij alles naar eer en ge weten heeft ingevuld", aldus Asselbergs. „De vergissingen die hij heeft gemaakt zijn een gevolg van slordigheid. Hij is ui termate slordig geweest." Ervaring Drs. C. Dietvorst uit Breda werd op 18 mei 1995 benoemd tot on afhankelijk voorzitter van de stuurgroep herindeling. De stuurgroep bestaat uit de burge meesters en wethouders van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland en heeft als taak de herindeling voorte bereiden. De stuurgroep heeft nog niet beslo ten of er een nieuwe onafhanke lijke voorzitter wordt aange steld. Dietvorst werd uit zes kandidaten tot voorzitter be noemd vanwege zijn ervaring met herindelingsprocessen. Zo was hij lid van een commissie die gedeputeerde staten van Noord-Brabant adviseerde over gemeentelijke herindelingen in die provincie en voorzitter van een stuurgroep die de fusie van twee basisscholen in Amster dam begeleidde. Ervaring als bestuurder deed hij onder meer op als raadslid in de gemeente Dussen en als lid van provincia le staten van Brabant. Een bordeel? Een illegale gokhal? Inwoners van Philippine kunnen gerust zijn. Hier heeft een handelaar in neonverlichting zijn ne ring. foto Charles Strijd van onze verslaggever René Hoonhorst PHILIPPINE - Dat was even schrikken voor de brave burgers in Spuikompark en Waterdijkbos inhet keurige Philippine. In de Mosselpolder aan de rand van het dorp dook in de invallende duisternis ineens een kermis van licht op. Cactussen, palmbomen en een molen in rood, geel en groen gaven de indruk dat het mosseldorp een nieuwe specialiteit serveerde in een boerderijtje in de polder: 'moules rouges'. Bevreesde Philippinena- ren dachten echter niet aan een nieuwe culinaire trekker, maar zagen een verdor ven Las Vegas aan de Laureynestraat. Het schreeuwende, felle licht kon toch alleen maar wijzen op vestiging van een bordeel of een gokhal? Of zo'n discotheek waarin keiharde house wordt gedraaid en vreem de pillen worden geslikt? De mosseldor pers schoten plaatselijke politici aan of belden naar het gemeentehuis. Ze kregen te horen dat ze niet bang hoeven te zijn voor een toeloop van ongewenste gasten. De bewoner van de boerderij is een zaak begonnen in neonverlichting. En hoe kan hij zijn nering nou beter onder de aan dacht brengen dan zo af en toe eens laten zien hoe bedrijven hun aanwezigheid zéér opvallend kenbaar kunnen maken. Op zich niks mee, oordeelden de ambtenaren op het gemeentehuis. Ze zoeken nog wel uit of de neonreclames een extra aanslag voor precariorechten rechtvaardigen. van onze verslaggever Marcel Modde CLINGE - Een 38-jarige in woonster van Clinge is in de nacht van donderdag op vrijdag met ernstige verwondingen aan het hoofd overgebracht naar hel academisch ziekenhuis in Gent. Over de precieze toedracht tast te de politie gisteren nog volledig in het duister. Het slachtoffer verkeerde na een spoedoperatie buiten levensge vaar, maar was nog niet aan spreekbaar. De vrouw belde omstreeks twee uur 's nachts met een bebloed hoofd aan bij de overbuur vrouw. Die schakelde onmidde- lijk de hulpdiensten in. In eerste instantie waren er berichten dat er zich in of voor het huis van het slachtoffer een steekpartij had afgespeeld. Woordvoerder C. Verdoorn van de politie in Zeeuws-Vlaanderen sloot een misdrijf niet uit, maar voegde daar gisteren aan toe dat ook re kening wordt gehouden met een ongeluk. Een technisch onderzoek van de recherche heeft nog onvoldoen de aanwijzingen opgeleverd om conclusies i n één van beide rich tingen te kunnen trekken. De politie hoopt meer gegevens te kunnen krijgen uit een buurton derzoek dat vrijdagavond werd gehouden. Met name is de poli tie benieuwd of er die avond en nacht iemand anders dan het slachtoffer in de woning aanwe zig was. De 38-jarige Clingse is alleenstaand. van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - Het aantal ambulances op Walcheren wordt waarschijnlijk niet ver minderd: Walcheren zal over vijf ziekenauto's kunnen blijven beschikken. Consequentie daarvan is, dat op De Bevelan den mogelijk minder ziekenau to's worden gestationeerd dan aanvankelijk door de Project groep Ambulancehulpverle ning Zeeland werd bepleit. Projectgroep-voorzitter W. Don wilde dat vrijdag niet bevesti gen. De werkgroep, die in op dracht van de provincie een nieuw ambulancehulpvcrle- ningsplan opstelt, komt binnen kort met haar eindrapport. Don wenst daarop niet vooruit te lo pen. Duidelijk is echter wel, dat overeenstemming is bereikt over het aantal ambulances op Walcheren, dat blijven er vijf. Begin september bracht de commissie-Don een tussenrap portage uit, waarin onder meer voorstellen werden gedaan over de toekomstige spreiding van negentien ziekenauto's over de Zeeuwse regio's: twee in Hulst, vier in Terneuzen, twee in Oost burg, drie op Walcheren, zes in Goes, één in Zierikzee en één in Krabbendijke of Tholen. Die voorlopige voorstellen wek ten vooral bij de Stichting Am- bulancevervoer Walcheren woede, omdat Walcheren daar mee twee van de huidige vijf zie kenauto's zou verliezen. Naar de mening van dc Stichting Ambu lancevervoer Walcheren was de projectgroep te royaal geweest voor De Bevelanden. van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Staatssecretaris D. Tommei van Volkhuisvesting vindt extra maatregelen om leegstand in de sociale huursec tor tegen te gaan niet nodig. Het blijft in Zeeland bij het beroep dat hij op de provincie heeft ge daan om woningbouw in de vier steden Goes, Terneuzen, Vlis- singen en Middelburg te con centreren. Zeeland is een van de provincies waar in verhouding veel huizen langer dan zes maanden leeg staan, blijkt uit een onderzoek dat hij zijn inspectie heeft laten uitvoeren op verzoek van de Tweede Kamer. Van de zeventien Zeeuwse cor poraties en gemeentelijke wo ningbedrijven, zijn er twaalf die kampen met langdurige leeg stand. Van hun huizenbezit van 37.280 woningen staan er 349 langer dan een half jaar leeg. Dat is 0,94 procent van hun be stand. De particuliere sector zit niet bij het onderzoek. Op de totale voorraad van 45.064 Zeeuwse sociale huur woningen is dat 0,77 procent. Landelijk staat 0,22 procent van de 2,5 miljoen sociale huur woningen meer dan een half jaar leeg: 5.240. Alleen in Flevo land en Groningen staan er pro centueel meer huizen leeg dan in Zeeland, aldus het onderzoek van de inspectie volkshuisves ting. Als oorzaak van de langdurige leegstand noemen de onderzoe kers de ruime woningmarkt. Het aanbod van woningen over stijgt de vraag en er is concur rentie vanuit de koopsector. Dat gaat dan zowel om bestaande koopwoningen als om nieuw bouw. Sloop De leegstand treft vooral eenge zinshuizen met huur tussen de 600 en 810 gulden. Tommei steunt de verkoop of sloop van de huizen. Hij spendeert vol gendjaar 65 miljoen gulden om het woningaanbod te verbete ren. Die verbetering kan be staan uit aanpassingen van de huizen, verkoop, sloop van slechte huurwoningen om nieuwbouw te plegen. De inspectie plaatst Terneuzen met 197 lege woningen tweede op de stedenranglijst van de leegstand. Daarvan staan er 176 op de nominatie om gesloopt te woixlen. Dat zijn flats aan de Al- varezlaan. Voor de rest betreft het woningen in de binnenstad. Die staan leeg vanwege de drugsproblematiek. Als oplos sing wordt getracht de huizen te verkopen. van onze verslaggever Ben Jansen MIDDELBURG - Commis saris van de koningin W. T. van Gelder heeft er bij minis ters Voorhoeve (Defensie) en Dijkstal (Binnenlandse Za ken) op aangedrongen for mele afspraken te maken met België over militaire steun bij calamiteiten in Zeeland. Daarop heeft de provincie Zeeland contact gezocht met de militaire autoriteiten in Oost- en West-Vlaanderen. Tijdens een gesprek met hen is geconcludeerd dat Belgi sche militairen kunnen wor den ingezet voor acute hulp verlening bij een ramp met veel slachtoffers in Zeeuws- Vlaanderen of op de Wester- schelde. De Belgen hebben in beginsel toegezegd dat de re gionale brandweer in Zee land in situaties waarin elke minuut letterlijk van levens- belangis rechtstreeks een be roep kan doen op Belgische helikopters uit Koksijde. Volgens Van Gelder bevinden zich in Zeeland onvoldoende helikopters voor acute hulp verlening. Vorige week nog is bij een reddingsactie in het Zwin gebleken dat door de directe inzet van helikopters uit Koksijde mensenlevens konden worden gepaard. De commissaris van de koningin wijst er ook op dat schippers m nood voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen graag een beroep doen op snelle hulp uit Koksijde. Van Gelder wil met Voorhoe ve en Dijkstal praten over mogelijkheden om over deze hulp vaste afspraken met de Belgen te maken. Van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Maatschap pelijk werkers spelen steeds vaker een belangrijke rol bij de opvang van getraumatiseerde kinderen. Maar de 'volwasse- nentaal' van dat soort hulp verleners schrikt kinderen eerder af dan dat ze er baat bij hebben. Als kinderen verstrikt zijn in gevoelens waarover ze niet kunnen praten, drukken ze zich vaak uit in 'symbolen taal': beelden of woorden die tot uiting komen in dromen, tekeningen of sprookjes. Hulpverleners hebben daar te weinig aandacht voor. Zo kent het maatschappelijk werk nog geen enkele gangbare metho diek die aansluit bij de fanta sie waarmee kinderen soms de werkelijkheid beleven. Dat concludeert de Middel burgse Natascha Volkers in haar verhandeling 'Het ver staan van een vergeten taal', waarvoor ze gisteren de scrip tieprijs van de Hogeschool West-Brabant ontving. Het werkstuk vraagt grotere aan dacht voor de belangrijke be tekenis van symbolen als sleu tel tot de belevingswereld van kinderen. Hoe bijvoorbeeld help je een veertienjarige jon gen die verkracht werd door een vreemde man, en daarna moest ervaren dat de dader bij gebrek aan bewijs werd vrijge sproken. Niet door met hem te praten over de 'direct waar neembare werkelijkheid', be toogt Natascha Volkers in haar scriptie. Want daarmee benader je hem in de spreek taal van volwassenen. Tien tegen één dat hij dat als be dreigend zal ervaren. Hulp verleners hebben meer kans van slagen wanneer ze open staan voor de eigen belevings wereld waarin zo'n kind, om maar eens een voorbeeld te noemen, voortdurend wordt gekweld door de angst achter volgd te worden door een 'man zonder gezicht'. Fantasie ..Volwassenen rationaliseren. Kinderen denken meer vanuit hun fantasie, zeker als het gaat om een schokkende gebeurte nis als verkrachting, een ander geweldsmisdrijf of het verlies van een ouder. Als de woorden hen dwars zitten, zoeken ze naar eigen uitingsvormen: beelden of woorden die niet met rede te vatten zijnmaar in de persoonlijke beleving van het kind een speciale beteke nis hebben. Die 'persoonlijke symbolen' worden zichtbaar in dromen, tekeningen of sprookjes. En ze hebben vaak een heel andere betekenis dan je op het eerste gezicht zou denken. Neem de zon. Een jon gen zag in dat hemellichaam de man die hem had verkracht. Want die man bleef maar met hem 'meereizen', overal waar hij kwam, zoals de zon en de maan ook overal en altijd aan wezig zijn." Hulpverleners (of oudere) doen er volgens Natascha Vol kers goed aan die symbolen taal bijzonder serieus te ne men, en kinderen volkomen vrij te laten zich door middel van eigen symbolen te uiten. „Door te tekenen of te praten over dromen, kan een kind verhalen kwijt die het anders zou verdringen. De praktijk leert dat het kinderen helpt wanneer je ze stimuleert om zich in eigen symbolen te ui ten, zeker wanneer sprake is van een trauma. Essentieel is dat kinderen daarbij niet een bepaalde richting in worden gestuurd, zoals bij spelthera pie nog wel eens het geval is. Bovendien moet zo'n kind er op kunnen vertrouwen dat zijn Natascha Volkers: Hulpverleners hebben te weinig aandacht voor de symbolentaal van kinderen. Foto Lex de Meester BREDA - De Middelburgse Natascha Volkers (25) heeft vrijdag, op de Hogeschool West-Brabant, de Toon Hom mel-prijs voor de beste afstu deerscriptie in de wacht ge sleept. Het werkstuk, waarmee ze haar opleiding tot maatschap pelijk werker voltooide, atten deert hulpverleners (en ou ders) op 'de betekenis van symbolen in de hulpverlening aan kinderen met een trauma tische ervaring'. Het eerbe toon levert haar behalve er kenning een geldbedrag op van 3.500 gulden. Het bekroonde werkstuk ont hult dat maatschappelijk wer kers doorgaans onvoldoende aandacht hebben voor de bele vingswereld van kinderen. Het beschrijft ook hoe hulpverle ners zich moeten gedragen, willen ze de "vergeten' symbo lentaal van kinderen verstaan. Natascha Volkers bracht haar visie in praktijk tijdens stages bij Zeeuwse instellingen Slachtofferhulp en de Jeugd Advies en Informatie Buro's. Blij verrast nam ze de prijs in ontvangst. „Ik had verwacht dat technische onderwerpen hogere ogen zouden gooien." symboliek onvoorwaardelijk als zijn waarheid wordt geac cepteerd. Pas dan is er een ba sis om te communiceren." De hedendaagse westeree sa menleving. zegt Natascha Vol kers, maakt het volwassenen niet makkelijk zich te ver plaatsen in de taal van kinde ren. Naarmate de maatschap pij zakelijker wordt, en media het publiek steeds intensiever met voorgekauwde ideaal beelden bombarderen, wordt steeds minder betekenis ge hecht aan de betekenis van persoonlijke symbolen. De volwassenenwereld is ratione ler geworden. De afstand tot de fantasierijkere belevings wereld van kinderen is daar mee vergroot. Om te overleven in een maatschappij waar pro duceren en consumeren hoog in het vaandel staan, is een le venshouding nodig die geen ruimte laat voorgevoelens van pijn en verdriet. Volwassenen dragen dat over op hun kinde ren. Die moeten zich groot en braaf houden. Op die manier kan aan een trauma geen uit drukking worden gegeven. Met als gevolg dat kinderen geblokkeerd worden in hun verdere ontwikkeling." Betrokkenheid Met haar 'grote betrokken heid' heeft Natascha Volkers 'een brug weten te slaan tussen theorie en praktijk', oordeelde de jury. Maar zicht op een baan als maatschappelijk werker heeft de 25-jarige Middel burgse nog niet, ook al sollici teerde ze zich de afgelopen maanden suf. ..Ik ben al vaak afgewezen om dat ze mijn uitstraling te jeug dig vinden. Adviseren ze me dat ik maar beter met kinderen kan gaan werken. Maar als maatschappelijk werker kom je dan al gauw bij vrijwilli gersorganisaties terecht die voor beroepskrachten geen geld hebben." Zelf vindt Natascha Volkers al die bedenkingen over haar jeugdig uiterlijk maar merk waardig. „Het gaat toch om je vaardigheden Moet ik dan wachten tot ik er oud uitzie voordat ik kan laten zien dat ik die goed beheers9" Misschien, oppert ze, kan ik beter les gaan geven Ze pakt haar scriptie. ..Stof genoeg om instellingen en opleidingen nog wat te le ren." van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - De NV Haven van Vlissingen snakt naar extra ruimte in het gebied van de Bui tenhaven in Vlissingen. Het be drijf had het liefst gisteren al het grote buitendijkse parkeerter rein van de voormalige Olau Li ne overgenomen. Maar zover zal het voorlopig niet komen, vreest havendirecteur ir. A J. Oreel. NV Haven van Vlissingen en Ol au zijn in een bijna hopeloos ju ridisch conflict verwikkeld. In 1989 legde de Olau Line het buitendijkse parkeerterrein aan, inclusief een ontvangst kantoor voor vrachtauto's en een viaduct over de dijk naar de terminal aan de Buitenhaven. Het terrein is vijftigduizend vierkante meter groot. Er staan lichtmasten op. die in een voet balstadion niet misstaan. Toen de Olau Line deze investering pleegde, waren de verwachtin gen over de veerdienst op Sheer- ness nog erg hoog. Met de nieu we Jumbo-veerboten Olau Hollandia en Britannia wilde de veermaatschappij voorgoed een plaatsje verwerven tussen de grote Noordzee-ferries. Het is anders gelopen. De Olau Line stopte in mei 1994 na te genvallende resultaten en de schepen konden tegen een heel goede prijs aan concurrent P O worden verhuurd. Sinsdien ligt het buitendijkse vrachtter rein van de OlauJLine er deso laat bij. Er is wel een verkeers- oefencentrum van 42 Zeeuwse rijscholen gevestigd, maar dat wordt zelden gebruikt. Doodzonde De NV Haven zou het terrein graag weer zijn functie terugge ven. Met name de Dart Line, die tussen de Vlissingse Buitenha ven en Dartford vaart, heeft ge brek aan opslagruimte voor containers. ..Doodzonde dat het buitendijkse terrein er zo bij ligt", stelt directeur Oreel van de NV Haven. „Het heeft een ne gatieve uitstraling op het hele bednj ven terrein Buitenhaven." De NV Haven heeft geprobeerd de buitendijkse terminal over te nemen, maar de Olau Line stel de 'zul ke absurde eisen'volgens Oreel. ..Daar konden wij onmo gelijk op ingaan." Het parkeerterrein met alles er op en eraan zalverwacht Oreel, voorlopig renteloos blijven lig gen. Inzet van de juridisch sle pende zaak is het huurcontract voor de binnendijkse terminal aan de Buitenhaven, waarvan de NV Haven de eigenaar is. De twee partijen betwisten de duur van het contract en de daarmee samenhangende huurpennin gen. In dat kader heeft de NV Haven beslag gelegd op het Ol au-terrein, dat daarom niet kan worden verkocht „Laatst kregen wij nog een brief vandeOlau Line", vertelt Oreel, „daarin stond dat, als er ooit wordt afgerekenddan zal dat in Euro's gebeuren." Dus na 2002. Eurolink Oreel tast overigens in het duis ter over de toekomst van één van de opvolgers van de Olau, Euro link Ferries. Dat de ferry-dienst naar Vlissingen-Oostzou willen verhuizen, is zo'n bericht waar van Oreel heeft opgekeken. De NV Haven kampt al met ruimte gebrek op de rij-op rij-af termi nal in Vlissingen-Oost. Een veerdienst die schepen lange tijd in de haven moet laten lig gen voor het lossen en laden, kan er in elk geval niet bij. Provinciale Staten van dit gewest hebben vrijdag hun zorg uitgesproken over het tekort aan menskrachten geld bij de Zeeuwse politie. Ze droegen de commissaris van de koningin op in overleg met de verantwoordelijke ministers en de korpsbeheer der van de politie in Zeeland initiatieven te nemen die kunnen leiden tot een beter functioneren van de sterke arm. Een motie met deze strekking verkreeg brede steun. Ook van de SGP, al te kende voorzitter \V Kolijn van deze fractie daarbij aan: I „Misschien heb ik straks spijt I van deze spontane actieom- I dat ik verwacht een bekeu- I ring op mijn voorruit aan te I treffen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11