Undutchables gat in de markt l Inbreker zoekt het dichtbij PZC PZC jHW Op de fiets naar je werk is winstgevend achtergrond Liefde drijft anderstaligen in armen van uitzendbureau redactie het weer in zeeland LP 4 f -j'8 /©vJV f, m TT y en in europa snelheidscontrole zaterdag 26 oktober 1996 van onze verslaggeefster Sylvia Marmelstein Nederlanders maken be hoorlijke blunders wan neer ze zich moeten redden in een vreemde taal. Zelfs werkne mers van multinationals spre ken maar mondjesmaat Frans, Duits. Engels en Spaans. Niet voor niets loopt het eerste uit zend-, wervings-en selectiebu reau voor anderstaligen, 'Und utchables', dat een half jaar geleden is begonnen, als een trein. ,,We hebben een enorm gat in de markt ontdekt", vertelt Ilse Vis ser, één van de twee oprichtsters van Undutchables. Ze lijkt daar zelf nog verbaasd over als ze het kantoor in het hartje van Am sterdam laat zien, waar de tele foons onophoudelijk rinkelen. .In juni zaten we nog op een zol derkamer in Amstelveen, nu zijn we al op zoek naar kantoor ruimte in Den Haag en Rotter dam." Undutchables heeft momenteel een lijst van tweeduizend uitzendkrachten uit heel Ne derland in de computer. Het me rendeel is van oorsprong bui tenlands en is van plan zich definitief in Nederland te Vesti gen. Fransen, Duitsers en En gelsen zijn in de meerderheid, maar ook Scandinaviërs, Italia nen en Spanjaarden tonen veel belangstelling. Het is vooral de liefde die de an derstaligen in armen van Un- duchables drijft ..Tachtig pro cent van onze kandidaten heeft minimaal een hbo-diploma en woont samen of gaat trouwen met een Nederlander of Neder landse. Ze geven daarvoor hun baan in eigen land op en willen hier graag meteen aan de slag. Maar ze zoeken wèl werk dat aansluit bij hun opleiding en werkervaring." Dat is volgens mede-oprichtster Judith van de Klundert, nu net de moeilijkheid, want banen liggen nu eenmaal niét voor het oprapen. „Zeker niet wanneer je gebrekkig of helemaal geen Nederlands spreekt. Nieuwko mers weten niet hoe de arbeids markt in elkaar steekt en voor welke bedrijven ze interessant zijn. Bovendien schrijven gewo ne uitzendbureaus hen niet in omdat ze onze taal niet beheer sen. Helemaal onbegrijpelijk vindt Van de Klundert dat niet omdat het enorm veel tijd en energie vergt om hen te bemiddelen. Voor nieuwkomers moet alles van te voren worden uitgezocht. „Ze hebben hulp nodig bij het verkrijgen van een werkvergun ning en zijn niet bekend met so- fi-nummers, loonstrookjes en ons belastingstelsel Soms heb ben ze uitleg nodig over hoe een strippenkaart werkt, of hoe ze met de trein bij de werkgever kunnen komen." Undutchables plaatst voorna melijk mensen bij Nederlandse vestigingen van multinationals, waaronder veel Amerikaanse bedrijven. De functies lopen uiteen van boekhouders die vloeiend Italiaans moeten spre ken tot verkoopmedewerkers die verschillende talen machtig zijn. Callcenters, die door bedrijven worden ingehuurd wanneer zij honderden of duizenden telefoontjes in korte tijd ver wachten, tonen ook veel belang stelling. Die zal alleen maar toe nemen want de PTT verwacht dat er rond de eeuwwisseling 15 .000 arbeidsplaatsen voor an derstalig personeel zijn in inter nationale callcentres die geves tigd zijn in Nederland. „Als je zaken wilt doen, kun je het beste onderhandelen in de moedertaal van de koper", legt Visser uit. „Een Fransman bij voorbeeld praat het liefst met iemand die perfect zijn taal be heerst, anders leidt dat vaak tot misverstanden." Een Nederlander die de vreem de taal op school heeft geleerd, is voor werkgevers vaak niet goed genoeg. Ze willen dat hij ook iets weet van de cultuur. ..Een Duitser handelt veel for meler dan een Nederlander. Hij spreekt iemand met een hogere functie altijd aan met U en wie dat niet doet is erg onbeschoft", zegt Visser. Contract Dat de werkgevers tevreden zijn over Undutchables staat voor Visser als een paal boven water. „Driekwart van de mensen die wi] hebben uitgezonden, is na drie maanden vast in dienst ge komen, of heeft een jaarcon tract gekregen. Dat bevestigt ons idee dat Nederland een te kort heeft aan talentalenten." Uit onderzoek van exportorga- HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; J.A.H. van den Dobbelsteen; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland); H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord-Zeeiand: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep. Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens; Th. J. M. Giele; B. Goudswaard; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; A. Nijmeijer; J.P. van de Sande; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); H.D. Hekking; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: Jvan Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; P. van den Belt; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; K.L. de Vries. Levensbeschouwing: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; W.J. Adriaansens; F.J. Binicewicz; E.F Bouwens; W..H. Diepeveen; S. Haanstra; P.C. de Jonge; C.A. Lammers; L. Minnaard; A. Mommer; J.P.H. Noot; J.J. de Rijke; A.F. Schreurs; J.P. Verbeek; W.M.J. Verstuyf. Systeembeheer: R.G.C. de Ridder. Beeld: J.B. Siwabessy. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A.B.C. Knol (Brussel); P.J.A.H. Koopman (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Geneve); A. Bloemendaal (Tel Aviv); J.E.J.M. Lutz (Is tanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); R.Hellinga (Kaap stad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.Stalpers (Tokyo); Y. van der Heijden (Peking); K.Gottlieb (Mexico-stad). REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111)415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bronnen: Ge associeerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press Inter national (UPI). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP). Reuters (RTR). Belgaen European Pres- sphoto Agency (EPA). nisatie Fenedex, blijkt zelfs dat het bedrijfsleven jaarlijks voor miljarden guldens aan orders misloopt, omdat we de Franse taal niet beheersen Fenedex nam de proef op de som door tweehonderd exporterende be drijven te bellen en een paar vragen in het Frans te stellen. De helft van de bedrijven kon hen niet helpen. Acht telefonis tes gooiden zelfs de hoorn op de haak na de eerste Franse klank. „Het is dus echt triest gesteld met onze talenkennis", zegt Fe nedex directeur F. Hauwert. „Maar ook ons Engels is bedroe vend", zegt een woordvoerder van het Ministerie van Econo mische Zaken Voorbeelden van blunders heeft hij genoeg. „Maar het meest bekend is de fout van de Nederlandse onder nemer die een order misliep door tegen de Britse zakenman te zeggen: ,,I like to go into the sea with you." Dat hij daarmee de man uitnodigde naar het strand te gaan, in plaats van te zeggen dat hij zakelijk met hem in zee wilde, was hem niet dui delijk." GPD PSP- p VVj,* Judith van de Klundert (r) en Ilse Visser van Undutchables. foto Roland de Bruin/GPD van onze redactie binnenland Goed nieuws voor mensen met een slechte conditie die best fitter zouden willen zijn maar afgeschrikt worden door een strak en veel zweetdruppels vergend trainingsregime. Drie keer in de week drie kilometer naar je werk en drie kilometer terug naar huis fietsen is al voldoende om de conditie be hoorlijk op te vijzelen. Tot die conclusie komt de deze week aan de VU in Amster dam gepromoveerde bewegingsweten schapper Ingrid Hendriksen in een onder zoek naar gezondheidswinst door 'gewoon fietsen'. Aan het onderzoek namen gedurende een half jaar 115 proefpersonen deel die zich verplichtten minimaal drie dagen per week te kiezen voor woon-werkverkeer op de fiets. De proefpersonen waren ge zond maar ongetraind, hetgeen wil zeg gen dat ze het laatste jaar lichamelijk niet actief waren geweest. Ingrid Hendriksen ontdekte wat de laat ste tijd steeds vaker in de voorlichting doorklinkt: ook kleine beetjes bewegen helpen. „Deelnemers met de slechtste be- ginwaarden (conditie dus) behaalden de grootste winst die inderdaad al te berei ken is met drie keer in de week fietsen van je huis naar je werk en weer terug over de enkele reisafstand van drie kilometer. Slechte conditie wordt daardoor omgezet in matige conditie. Vergroting van de (en kele) reisafstand naar 6 kilometer levert meer op dan het verhogen van de fietsaf- stand van 15 naar 18 kilometer," aldus In grid Hendriksen die daarmee nog eens be nadrukt dat mensen met een slechte conditie die de stap naar (sportief) bewe gen zetten heel snel winst boeken. Om van een matige naar een goede conditie te ko men is overigens beduidend veel meer trainingstij d of veel langer woon-werk- fietsen nodig. Hoewel de onderzoekster geen winst zag wat het cholesterolgehalte en de bloed druk betreft- alle proefpersonen scoorden vóór hun deelname al een voldoende - gaf een aanzienlijk deel van de fietsers aan zich na de onderzoeksperiode fitter te voelen. GPD van onze verslaggever Rob Zijlstra De inbreker is verre van pro fessioneel, niet verslaafd aan harddrugs, is nogal gemak zuchtig („waarom moeilijk doen als het makkelijk kan"), niet gewelddadig, vrijwel altijd een man (van Nederlandse ori gine) en zoekt zijn doelwit dicht bij huis. De politie stopt veel tijd en energie in het registreren van inbraken, maar in de praktijk leidt dat niet of nauwelijks tot het aanhouden van daders. In braakpreventie helpt wel, maar simpele maatregelen zoals het laten branden van een paar lam pen zijn veel doeltreffender dan het laten aanbrengen van duur hang- en sluitwerk. Dit zijn enkele conclusies die dr. Edward R. Kleemans trekt uit zijn analyse van 6.000 opgeloste woninginbraken gedurende vijf jaar. Hij promoveerde op het on derzoek dat hij uitvoerde in op dracht van de Regiopolitie Twente. Kleemans, inmiddels werk zaam bij het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatie centrum (WODC) van het mi nisterie van Justitie, komt tot een aantal opmerkelijke con clusies. Zo gaat de politie er vol gens hem nog te vaak vanuit dat de inbreker weloverwogen te werk gaat. En dat klopt niet, zegt hij. „Ik wil niet zeggen dat de inbreker lui van aard is, maar gemakzuchtig is hij wel. En dat kan hij zich ook veroorloven, want inbreken is een vrij een voudige aangelegenheid." Ook met het beeld dat de meeste inbraken voor rekening komen van drugsverslaafden rekent Kleemans af. „De cijfers wijzen dat niet uit. het is een cliché. Driekwart van de woninginbra ken wordt gepleegd door niet- verslaafden De onderzoeker heeft daar ook een verklaring voor: „Inbreken mag dan tame lijk eenvoudig zijn, het is ook een tijdrovende bezigheid die naar verhouding niet veel ople vert. Voor de junk die dagelijks moet 'scoren' zijn er voldoende alternatieven voorhanden om sneller aan meer geld te komen Winkeldiefstal bijvoorbeeld, of zelf dealen." Inhaalslag Van alle criminaliteit in Neder land maken vermogensdelicten verreweg het grootste deel uit. De grafieken van inbraken in woningen (en bedrijven) laten vanaf 1990 een stijgende lijn zien. Vooral gemeenten tot 50.000 inwoners scoren hoog. Ook de Zeeuwse politie zet zich in voor inbraakpreventie en wijst bewoners op zwakke plekken. Maar een paar lampjes laten branden tijdens uithuizigheid helpt ook, meldt onderzoeker Kleemans. foto Willem Mieras Volgens de eerder dit jaar gepre- senteerde Veiligheidsrapporta ge 1996 van het kabinet is in de kleinere gemeenten sprake van een inhaalslag ten opzichte van de grote steden. De inbraken die Kleemans voor zijn onderzoek onder de loep nam, werden ge pleegd in de regio Enschede. Een gebied dat volgens hem re presentatief is voor andere mid delgrote steden in Nederland. Solisten Kleemans ontdekte meer mis verstanden over de inbreker. „Grote, professionele inbre- kersgildes spreken misschien tot de verbeelding, maar ze be staan niet of nauwelijks. De vakbekwame gaatjesboorders zijn uitzonderingen. De meeste woninginbraken komen voor rekening van solisten." Ook voor het idee dat inbrekers vaak in opdracht van derden stelen - van helers - heeft Klee mans geen concrete aanwijzin gen kunnen vinden. „De politie zegt wel: zonder heler geen ste ler, maar dat blijkt te worden overdreven. Het gros steelt vooral voor eigen gebruik. Zijn voorkeur gaat in eerste instan tie uit naar contant geld en che ques, ten bate van zijn eigen le vensstijl De opvatting dat als harddrugs vrij verstrekt werden daarmee het aantal woningin braken fors zou dalen, onder schrijft Kleemans dan ook niet. „Die opvatting gaat voorbij aan de werkelijkheid." De onderzoeker ontdekte twee zaken die volgens hem van be lang zijn voor het beleid dat de politie voert ten aanzien van woninginbraken. „Ik heb geke ken naar de woonplek van de in breker. Dat heb ik afgezet tegen de wijken in de stad waar naar verhouding veel wordt ingebro ken. Dan blijkt dat. de inbreker zijn doelwit vooral dicht bij huis zoekt. Hij gaat bij voorkeur niet naar de duurdere buitenwijken omdat daar zogenaamd meer te halen valt. Zijn werkterrein is vooral het gebied dat hij kent. Daar voelt hij zich niet alleen veiliger, maar er valt ook vol doende van zijn gading te ha len." Inbrekers wonen, aldus Kleemans in zijn onderzoek, vooral in buurten met sociale en economische achterstanden. Een tweede punt dat Kleemans signaleerde en dat tot dusver nauwelijks wordt onderkend, is het 'herhaald slachtofferschap'. „Uit mijn onderzoek blijkt dat woningen waar is ingebroken grote kans lopen op een tweede inbraak. De eerste maand na een inbraak is de kans op een nieuwe kraak zelfs tien keer zo hoog. Je hoort wel zeggen dat statistisch gezien de kans klein is dat een inbreker. Zo van, ik heb mijn beurt gehad. Maar het tegenovergestelde blijkt waar. De inbreker kent het huis in middels, weet wat er te halen valt. Hij komt dus terug. Of tipt een collega-inbreker. Bij in braakpreventie zou hier meer rekening mee kunnen worden gehouden." Stil alarm Dit laatste gebeurt in toene mende mate in Engeland, aldus Kleemans. „Daar plaatst de po litie in een woning waar net is ingebroken gedurende enige tijd een stil alarm." De onder zoeker denkt dat het oplos singpercentage op deze manier kan worden verhoogd. Nu wordt slechts vijftien tot twin tig procent van alle woningin braken opgelost. Het aandeel van vrouwen in de inbraakbranche in zeer gering. Als zij al een rol spelen, blijft die beperkt tot het verlenen van hand- en spandiensten Als chauffeur bijvoorbeeld. De drijfveren van een inbreker zijn niet eenvoudig vast te stellen, zegt Kleemans. Wel: „De mis daad is voor sommigen een al ternatief om te komen tot maat schappelijk succes. Zijn ideaal is toch vooral het leven van de burgerman: een huisje, een boompje en een beestje." GPD Vandaag De wisselvalligheid neemt toe. Een lagedrukgebied boven het noorden van Groot-Brittannië stuurleen sto ring naar onze regio. Deze storing trekt in de ochtenduren over Zee land en hieruit vallen verspreid en kele buien. Later op de dag zullen dan voornamelijjk stapelwolken de Zeeuwse lucht sieren, maar met wat geluk zal ook de zon af en toe doorkomen. Het blijft in ieder geval wel droog gedurende de rest van de dag. Een zuidwestelijke stroming voert verder heldere maar wat on stabiele polaire lucht aan waardoor het kwik geleidelijk zal dalen. Van daag overdag haalt het kwik nog een maximum van 14 graden. In de avond en nacht neemt de kans op een bui weer toe en daalt het kwik naar 10graden. De wind iszuidwest en matig tot vrij krachtig, 4-5 Beau fort. Aan de kust kan de zuidwester af en toe krachtig zijn, 6 Beaufort. Nautisch bericht wind: zuidwest matig tot vrij krach tig, 4-5 Beaufort, aan de kust moge lijk krachtig, 6 Beaufort; zicht: goed, in buien redelijk; temperatuur kust water: 12 graden; afwijking water standen: geringe verlagingen; maximum golfhoogte monding Scheldes: tussen een halve en een meter. Vooruitzichten Voor zondag: Achter het laag boven Groot-Brittannië ontwikkelt zich een nieuwe zeer actieve depressie, die het weer in Zeeland de komende dagen gaat bepalen. Voor de zon dag betekent dit een overwegend bewolkte dag en in de loop van de dag is er regen. De zuid tot zuidwes ten wind neemt toe tot vrij krachtig tot krachtig, 5-6 Beaufort. In de nacht daalt de temperatuur naar een minimum van 9 graden. Voor maandag tot en met woens dag: De depressie blijft bepalend voor het weer in Zeeland. Overwe gend bewolkt weer met regen en een stevige west tot zuidwesten wind, vrij krachtig tot krachtig 5-6 Beaufort. Overdag stijgt het kwik naar een maximum van rond de 13 graden. ZON EN MAAN Zaterdag 26 oktober zon op 08.30 maan op18.34 Zondag 27oktober zon op 07.32 maan op 18.08 Hoog water Zaterdag 26 oktober VM Vlissingen 02.09 252 Terneuzen 02.28 276 Bath 03.30 327 Roompot Buiten 02.05 195 Zierikzee 04.00 180 Wemeldinge 03.55 204 Philipsdam West 04.30 191 Zondag 27 oktober Vlissingen 02.53 259 Terneuzen 02.10 282 Bath 03.15 332 Roompot Buiten 02.50 199 Zierikzee 03.45 180 Wemeldinge 03.40 207 Philipsdam West 04.20 194 Maandag 28 oktober Vlissingen 02.35 260 Terneuzen 02.53 283 Bath 03.56 330 Roompot Buiten 02.35 198 Zierikzee 04.30 179 Wemeldinge 04.20 206 Philipsdam West 05.00 193 Laag water uur cm Zaterdag 26 oktober VM Vlissingen 08.36 182 Terneuzen 09.03 197 Bath 10.09 221 Roompot Buiten 08.25 119 Zierikzee 09.45 117 Wemeldinge 09.55 133 Philipsdam West 09.55 127 Zondag 27 oktober Vlissingen 08.17 191 Terneuzen 08.46 205 Bath 09.54 225 Roompot Buiten 08.05 126 Zierikzee 09.20 121 Wemeldinge 09.30 138 Philipsdam West 09.35 131 Maandag 28 oktober Vlissingen 08.58 195 Terneuzen 09.26 208 Bath 10.35 227 Roompot Buiten 08.45 130 Zierikzee 10.05 124 Wemeldinge 10.15 141 Philipsdam West 10.10 135 onder 18.41 onder 07.56 onder 17. onder 08.09 14.26 243 14.45 273 15.48 313 14.25 185 16.20 171 16.15 197 16.55 14.10 265 14.28 284 15.31 335 14.10 196 16.00 178 16.00 16.40 14.52 15.09 16.14 33! 14.50 16.45 16.40 20! 17.20 19! uur cm 21.03 214 21.31 22! 22.38 25' 20.50 15! 22.10 144 22.15 16, 22.15 154 20.45 213 21.11 22; 22.22 20.30 147 21.55 K 22.00 157 21.55 15: 21.23 204 21.52 217 23.00 234 21.10 141 22.30 135 22.40 15! 22.35 145 ,5 regen -v zonnig /P\ 7 hagel mist AH sneeuw 7 «4Ï2Ö35 opklaringen warmlelronl windrichling 1020 13 y l H o j# 12/ 5— koufront 22 1* lagedruk pf hogedruk 22 te -1000- hecto pascal 19 temperatuur F -:o:- Vooruitzichten tot en met zondag: Noorwegen: Enkele opklaringen en vooral aan kust in het zuiden en zuidwesten perioden met regen; zondag hier en daar grote neerslag hoeveelheden. Veel wind. Maxima rond 9 graden, maar in het noorden zondag een stuk frisser. Zweden: Zaterdag perioden met zon en droog. Zondag meer bewol king en vooral in het zuidwesten toenemende regenkansen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 gra den, in Lapland zondag aanzienlijk lagere temperaturen. Denemarken: Zaterdag nu en dan zon en een enkele bui. Zondag meest bewolkt en vooral later op de dag regen. Middagtemperatuuron- geveer 10 graden. Met name zon dag veel wind. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zaterdag eerst nog watzon. In de middag meer bewolking, vanuit het westen regen en een sterk aan trekkende wind. Hier en daar kan veel neerslag vallen. Zondag in de loop van de dag enkele opklaringen afgewisseld door buien. Mogelijk ook onweer. Maxima rond 12 gra den, in de omgeving van Londen enkele graden hoger. België en Luxemburg: Zaterdag pe rioden met zon en vooral 's och tends nog een bui. Zondag meest bewolkt, van tijd tot tijd regen en langs de kust mogelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zater dag naast zon ook wolkenvelden en kans op een bui. Zondag van het westen uit bewolkt en regen. Langs de Kanaalkust aantrekkende wind. Middagtemperatuu r ongeveer 14 graden, maar in de Vendee enkele graden hoger. Spanje: Perioden met zon. Op beide dagen langs de Costa's aan de Mid dellandse Zee soms ook wolkenvel den en mogelijk een bui. Zondag langsdeGolfvan Biskaye meest be wolkt en later mogelijk regen. Mid dagtemperatuur van 19 graden langs de Golf van Biskaje tot rond 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 29 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en droog. Middagtemperatuur van 25 graden nabij Tanger tot 30 in het zui den. Tunesië: Tamelijk zonnig. Vooral langs de kust ook stapelwolken en kans op een bui. Middagtempera tuur aan zee rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag vooral in het noord westen meer bewolking en een toe nemende kans op regen. Langs de Middellandse Zee mogelijk een bui Middagtemperatuur van 16 graden nabij Lyon tot 20 in het zuiden. Mallorca en Ibiza: Naast zon ook wolkenvelden en misschien een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Italië: Afwisselend zon en stapel wolken. Langs de Adriatische Kus! en in het zuiden kans op een bui. In de Povlakte mist. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden, maar de Adriatische kust en in het noor den rond 15 graden. Maxima op Si cilië rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Naast wol kenvelden ook geregeld zon vooral langs de Griekse oostkusi nog een enkele regen- of onweers bui. Op de Egeïsche Zee een stevige noordelijke wind. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden, maar in het noordoosten aanmerkelijk la ger. Turkije en Cyprus: Kusten: vrij veel zon. In het zuidoosten en op Cyprus zaterdag meer bewolking en enkele pittige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 14 graden op de Dardanellen tot 21 op Cyprus. Duitsland: Zaterdag nu en dan zon en vooral langs de Waddenkusl kans op een bui. In het zuiden en oosten wolkenvelden en mogelijk wat regen. Zondag eerst wat zon, la ter toenemende bewolking en van uit het westen regen. Maxima rond 13 graden. Zwitserland: Zaterdag overwegend bewolkt en wat regen. Zondag en kele opklaringen en overwegend droog. Maxima rond 13 graden Oostenrijk: Meest bewolkt en wa: regen. In het oosten zaterdag noc wat zon en bijna overal droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 10 gra den. De politie kondigt voor dit weekeinde de volgende snelheidscontroles aan A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede; roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4