Loonsubsidies amper effectief I Politiepersoneel grote steden klaagt over toenemend geweld Brandwond Daniëlle is al bijna pijnloos Weertenaar wil niet weg bij zijn paard Kroonprins bij persconferentie Kok Ballonnenactie op Schiphol verboden Druiven zijn zuur voor minister Zalm binnenland Werkgevers en werklozen volgens Sociaal Cultureel Planbureau te kieskeurig Misbruik zou motief zijn bij moord in Bennekom Groep henneptelers opgepakt Musical over Jack the Ripper Nederlandse wint scenarioprijs Speurtocht naar 20 mille Schade huizen door steekvlam zaterdag 26 oktober 1996 van onze parlementsredactie DEN HAAG - Ontheffing van het minimumloon, premievrij stelling. loonsubsidies en andere financiële overheidsre- Kabinet hakt knoop Beek volgende week door DEN HAAG - Premier Kok heeft gisteren verze kerd dat het kabinet vol gende week vrijdag een besluit neemt over nacht vluchten op vliegveld Beek. Het voorstel van PvdA-fractievoorzitter Wallage om de knoop pas door te hakken na de ka binetsdiscussie over een tweede nationale lucht haven, wijst Kok van de hand. Ook verkeersminister Jorritsma en haar collega De Boer van Vrom zijn er zeker van dat er op 1 no vember een besluit ligt. „Volgende week zijn we eruit, linksom of rechts om". aldus De Boer. GPD gelingen om werkgevers te sti muleren lager opgeleide werk lozen aan te nemen werken amper. Daarvoor zijn zowel werkgevers als werklozen te kieskeurig. Dat stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn vrijdag gepubliceerde rapport „Het onderste kwart. Werk en werkloosheid aan de onderkant van de arbeids markt". Volgens het SCP is alleen een sterke algehele economische groei en daardoor aanzwellende roep om meer personeel een structurele oplossing voor de werkloosheid onder kansarme werkzoekenden. Tot die catego rie behoren volgens het SCP langdurig werklozen, laag op geleiden en allochtonen. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid be strijdt de conclusie dat financi ële prikkels niet werken om laagopgeleiden aan de slag te krijgen. In een interview in NRC-Handelsblad stelt hij dat onderzoek juist uitwijst dat ver laging van de bruto-loonkosten de meeste banen oplevert. „De komende jaren zullen de lasten verder moeten worden afge bouwd, waarbij naar een glij dende schaal toegewerkt wordt. Dit betekent nul werkgevers lasten op het niveau van het mi nimumloon en een aflopend van onze redactie binnenland EDE - De achttienjarige vrouw uit Randwijk die heeft bekend op 15 september haar vader Bert van Ravenhorst en diens tweede vrouw met hakbijlen te hebben doodgeslagen, zegt dat te heb ben gedaan omdat zij in haar kinderjaren door haar vader seksueel is misbruikt. Met haar vriendje uit Wageningen heeft ze besloten dat de man voorgoed uit haar leven moest verdwij nen. Over de aard van het misbruik wil de politie niets zeggen. De vrouw verklaarde dat haar rela tie met haar vader door het mis bruik verslechterde. Later ging van onze verslaggeefster door Eva Vriend DEN HAAG - Daniëlle Puik slaat even op haar bovenbeen: „Kijk maar, de brandwond doet helemaal geen pijn meer. Ik kan het verband er ook zo aftrekken, want door de balsem zijn er geen blaren ontstaan die ik open kan trekken". Het deed wel heel erg veel pijn toen ze donderdag een kopj e ko kend water over haar boven been liet gooien om de Neder landse Brandwondenstichting ervan te overtuigen dat een bal sem beter werkt bij brandwon den dan water. Ze zag allemaal rode flitsen en dacht even dat ze flauw ging vallen. „Ik was van plan het kopje kokende water er- zelf op te gooien, maar dan had ik er een kwartier lang mee in mijn hand moeten zitten en zou ik de hele tijd hebben zitten denken of ik het nou wel of niet moest doen. Toen heb ik mijn verstand maar op nul gezet en gevraagd of een ander het wilde doen". Onjuist advies Het dijbeen kon niet worden verdoofd omdat dat de test we tenschappelijk gezien had ver stoord. Nu weet ze ook hoeveel pijn de kleine kinderen moeten lijden. Uit een onderzoek van de uni- (Advertentie) van der hoek en lengton accountants en belastingcgpsulenten al vijfentwintig jaar vertrouwd in zeeland... van der hoek en lengton bv accountants eo-befqgfingconsulenten lange noordstraat 37 middelburg tel. 0118 - 636453, fax 0118 - 627360 loonkostenvoordeel tussen 100 en 130 procent van het mini mumloon. Deze afbouw van werkgeverslasten kan door het volgende kabinet worden ge completeerd, aldus de bewinds man. Volgens het SCP blijken werk gevers vooral te zoeken naar goede en niet naar goedkope ar beidskrachten. Financiële maatregelen om de loonkosten te verlagen hebben daarom maar weinig structureel effect, concludeert het SCP. Ook voor werklozen is het geld van ondergeschikt belang. Zij bezien vooral of de aangeboden baan leuk is. Verlaging van de uitkeringen om zo de „winst" van een baan te vergroten, zal de werklozen niet minder kieskeu rig maken, vernacht het Plan bureau. WD-Kamerlid Van Hoof vindt dat als werklozen banen weige ren het sanctiebeleid moet wor den toegepastOok ziet hij in het rapport een aansporing aan de sociale partners om in CAO-on- derhandeling werk te maken van nieuwe lage loonschalen, zoals ook in het regeerakkoord staat D66-Kamerlid Bakker wijst op het belang van scholing, maar acht financiële regelingen on misbaar om werklozen aan de slag te krijgen. PvdA-Kamerlid Vreeman steunt Melkert in de opvatting dat het verkleinen van de wig (het verschil tussen bruto-loonkosten voor de werk gever en het netto-loon voor de werknemer) wel degelijk effect heeft voor de werkgelegenheid, die in Nederland meer gegroeid dan in veel andere Europese landen. Het CDA reageerde vrijdag nog niet op het SCP- rapport. ANP ze hem haten. Begin dit jaar sprak ze met haar vriend voor het eerst over het misbruik. De verdachten zijn woensdag in hun woningen aangehouden. Donderdag legden zij bekente nissen af. Vrijdagmiddag zijn ze voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Arnhem. Het meisje zou al eerder aangif te van seksueel misbruik heb ben gedaan. Toen betrof het niet haar vader. Later trok zij die aangifte weer in. Het recherche team dat onderzoek heeft ge daan naar de moord in Benne kom moet nog uitzoeken of er werkelijk sprake is geweest van een seksuele relatie tussen Van Ravenhorst en zijn dochter. ANP WEERT - Hans Brunenberg en zijn paard Otto van Dikkersbos moeten van de gemeente Weert voor 1 december weg uit het wei land waar de man clandestien een onderkomen heeft gebouwd. De man woont al enkele maanden in zijn gammele optrekje. Weert beroept zich op bestemmingsplannen en bouwvoorschrif ten. De krotbewoner zelf ziet echter niet waar hij in Weert met zijn viervoeter kan wonen. Als de man op 1 december zijn stek niet heeft ontruimd laat de gemeente zijn bouwwerk eigenhan dig afbreekt. Een gemeentewoordvoerder wees er vrijdag op dat de woningbouwvereniging de man diverse alternatieven heeft aangeboden. Hij is daar niet op ingegaan omdat hij per se bij zijn paard wil wonen. „En dat is natuurlijk moeilijk in een rijtjeswo ning". Brunenberg voorziet in zijn levensonderhoud door het organise ren van huifkarritten. foto Mare Bolsius/ANP versiteit van Maastricht is ge bleken dat veertig kinderen per week zich branden. Volgens de 18-jarige Daniëlle is het advies van de Nederlands Branwon- denstichting om de wond met water te behandelen onjuist. Dan houd je langer pijn en moet je veel zware operaties onder gaan. Onnodig, volgens haar. De balsem is veel beter, vindt zij in navolging van 'ontdekker' Kees Boegem, een natuurkundig the rapeut die tijdens een verblijf in China kennis maakte met ma crobiotische behandelmetho den. De zalf voert de hitte af. Water verhindert dat volgens de therapeut, omdat het de bloed vaten van de huid afsluit. HAVO-examen Nadat Daniëlle het kokende water over haar been had laten gooien, smeerde Boegem de zalf er meteen op, Een kwartiertje deed de brandwond toen nog zeer. Daarna bleef het bij tinte len. Boegem behandelt de wond van Daniëlle regelmatig met de balsem. Vlak na de verbranding moet dat om het uur, omdat de zalf de hitte opneemt waardoor hij smelt. Inmiddels blijft het bij één keer per dag en Danielle is al met hele andere dingen bezig dan de brandwond. Ze zit in het eind examenjaar van de HAVO en heeft volgende week tentamens. GPD DEN HAAG - Premier Kok schudt de hand van kroonprins Wil lem-Alexander, die gisteren toehoorder was hij de wekelijkse persconferentie van de minister-president na afloop van de mi nisterraad. De aanwezigheid van de prins in het Haagse perscen trum Nieuwspoort vormde volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) het sluitstuk van zijn oriëntatie op 'Den Haag" als voorbe reiding op het koningschap. De kroonprins zat aan een zijtafel tje, naast hoofddirecteur Brouwers van de RVD. De verzamelde parlementaire journalisten mochten Willem-Alexander geen vragen stellen. De prins van Oranje woonde in het kader van zijn Haagse oriëntatie begin mei dit jaar al een deel van het wekelijk se kabinetberaad bij. Dat was naar Koks zeggen toen een eenma lig gebeuren. foto Ed Oudenaarden/ANP LEEUWARDEN - De politie in Friesland heeft een groot aan tal hennepkwekerijen opgerold. Zeven mannen en vier vrou wen. variërend in leeftijd tussen de 21 en 56 jaar, zijn gearres teerd. De goed-georganiseerde groep had kwekenjen in Stadskanaal, Oude Pekela. Vrieschelo. Musselkanaal, Roo- deschool en Drachten Volgens de politie heeft de groep ton nen winst aan de nederwiet gemaakt, die voornamelijk bij koffieshops werd afgezet. De verdachten zijn afkomstig uit Drachten. Winschoten, Ou de Pekela. Nieuw Weerdmghe en Emmen. Bij huiszoekingen zijn onder andere verdovende middelen, de administratie, geld, personenauto's en een speedboot in beslag genomen ANP ZOETERMEER - Er komt een Nederlandse muscial over de legendarische Londense vrouwenmoordenaar Jack the Rip per. Greg Baud Productions in Zoetermeer, een jonge stich ting, wil hem vanaf september volgend jaar op de planken brengen. Opera- en musicalzanger Ernst Daniël Snud is benaderd voor de hoofdrol in het door Sebastiaan Smits (tekst) en Tjeerd de Haas (muziek) geschreven stuk. Er komt een grote cast. Wie de regie gaat doen, is nog niet bekend. Als basis voor de musical dient het drie jaar geleden gevonden dagboek van Jack the Ripper Uit het dagboek bleek dat het de Liverpoolse zakenman James Maybrick moet zijn geweest, die in 1888 vijf hoeren in het Londense Whitechapel om zeep hielp. ANP GENEVE - Nicole van Kilsdonk heeft met haar tv-filmscena- rio Polonaise de Europese Prijs Genève-Europa, ruim 20.000 gulden, gewonnen. De KRO zal de film in productie nemen. De omroep krijgt daarvoor meer dan twee ton van de Europe an Broadcasting Union, de initiatiefnemer van de prijs. Het is de eerste keer dat een Nederlands scenario is bekroond. De film gaat over mensen in een file en de contacten die dan ontstaan. De files is tevens een symbool voor een leven van wachten. De KRO kon vrijdag nog niet zeggen wanneer de productie op tv te zien is. De European Broadcasting Umon, een aantal auteursrechtenorganisaties, de Raad van Europa en de Europese U me, willen met de prijs het schrijven van sce nario's en het produceren van drama's door Europeanen be vorderen. ANP RIJSWIJK - De politie van Rijswijk en een vrachtwagen chauffeur uit Leiderdorp hebben donderdagavond de wegen en de rijksweg tussen Rotterdam en Wateringen afgeschuimd op zoek naar 20.000 gulden. De man had de hele dag goederen afgeleverd en twintig mille gebeurd, die hij had opgeborgen in zijn portemonnee. Bij zijn laatste klant merkte de bestuurder dat hij zijn geld kwijt was. Omdat de portemonnee aan een ketting was bevestigd, bestaat de mogelijkheid dat deze een tijd lang buiten de vrachtwagen heeft gehangen. Een speur tocht langs de gereden route leverde echter niets op. GPD KLUNDERT - Een metershoge steekvlam heeft vrijdagoch tend voor 100.000 gulden schade aangericht aan zes wonin gen in Klundert. Regenpijpen en dakgoten smolten en ruiten sprongen uit hun sponningen. Een werknemer van een gasbe- d rij f was met een pneumatische beitel aan het werk in een put. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij een gasleiding geraakt. De man sprong in een reflex uit de put. Alleen zijn wenkbrauwen en een deel van zijn haar zijn verbrand. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De klachten over geweldsrisico's die politiemen sen lopen, nemen toe. Uit een onderzoek van de Erasmusuni- versiteit blijkt dat surveillerend personeel vooral moeite heeft met het toenemend geweld in probleemwijken in de grote ste den. Agenten krijgen niet alleen steeds meer te maken met ver harding van de (zware) crimina liteit, ook constateren zij een al gemene toename van geweld en agressie in de samenleving. Schelden en verbale bedreigin gen zoals „ik weet je thuis wel te vinden" komen het meest voor. Daarnaast hebben nogal wat agenten benauwde ervaringen met mensen die op hen inrijden met een auto. Bedreigingen met een vuurwapen komen slechts sporadisch voor. Het onderzoek dat is uitgevoerd in Arnhem en Rotterdam in op dracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de poli tieregio's Gelderland-Midden en Rotterdam-Rijnmond, komt tot de conclusie dat een aantal veiligheidsprocedures met vol doet. Een van de belangrijkste procedures, de geweldsinstruc- tie, blijkt in de praktijk niet goed te werken. De politieman kan op basis van deze instructie vaak niet beoordelen welke ma te van geweld hij in een bepaal de situatie mag toepassen. Daarnaast hebben de agenten kritiek op hun uitrusting en training. Het rapport bepleit een ruimer gebruik van steek en kogelwerende vesten, alsme de invoering van een wapen dat het gat tussen de gummiknup pel en het dienstpistool kan overbruggen. Politiepersoneel wordt regelmatig geconfron teerd met situaties waarin de korte wapenstok te kort schiet, maar het gebruik van het pistool als een te zwaar middel wordt gezien. Volgens het rapport valt te den ken aan een lange wapenstok of de zogeheten pepperspray. Het gebruik van de spuitbus is ech ter omstreden vanwege mogelij ke gezondheidsrisico's. In het Verenigd Koninkrijk is er daar om van afgezien. De conclusies komen voor een van onze redactie binnenland HAARLEM - De rechtbank in Haarlem verbiedt de ballonnen- actie die Milieudefensie zondag op Schiphol wilde houden uit protest tegen de groei van het vliegverkeer en de dreiging van een tweede nationale luchtha ven. De organisatie wilde de ballonnen voorzien van zilver papier die het radarverkeer sto ren, en die oplaten boven de start- en landingsbanen. Milieudefensie repecteert de uitspraak. De ballonnenactie vindt nu zondag plaats in de vertrekhal van Schiphol. De vereniging verwacht enkele honderden demonstranten die in totaal 5000 ballonnen opla ten. De gemeente Haarlemmer meer en Schiphol verzetten zich niet tegen de nu aangekondigde actie. Schiphol wil wel afspre ken met Milieudefensie dat de gang van zaken op de luchtha ven niet verstoord raakt. De rechtbank in Haarlem is het eens met burgemeester Van Houwelingen van de gemeente Haarlemmermeer. Van Houwe lingen verbood de buitende monstratie vorige week omdat hij vreesde voor gevaarlijke si tuaties. Doorslaggevend was voor hem een brief van de minis ters van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Justi tie, waarin zij schreven dat zij niet van plan waren om het luchtruim te sluiten gedurende de actie- Milieudefensie verzette zich te gen de suggestie die Van Hou welingen en de bewindslieden wekten, dat de organisatie het vliegverkeer en bewoners op de grond in gevaar brengt met de actie. GPD belangrijk deel overeen met een onderzoek van de Nederlandse Politiebond (NPB) van april vo rig jaar. Ook daarin klagen agenten stevig over de toename van verbaal geweld en handtas telijkheden zonder gebruik van wapens Het NPB-onderzoek signaleerde ook dat agenten er veel moeite mee hebben de on aangename ervaringen te ver werken. In november verschijnt een tweede rapport over de manier waarop de politie met conflic ten omgaat. Binnenlandse Za ken is van plan op korte termijn een „gestructureerd overleg" te starten met hel politieveld om na te gaan welke gevolgen de onderzoeksresultaten moeten hebben voor het beleid.AlVP DEN HAAG - De druiven zijn zuur voor minister Zalm van fi nanciën. De recente uitspraak van de rechter dat er jarenlang ten onrechte accijns op wijn is geheven levert de schatkist een eenmalige tegenvaller op van minimaal 350 miljoen gulden, zo heeft staatssecretaris Ver meend van financiën gisteren geantwoord op Kamervragen. Vooral grote wijnhandelaren als bijvoorbeeld Albert Heijn kun nen dus een leuke meevaller te gemoet zien. Financiën verloor vorige maand na zeven jaar procederen een zaak tegen de wijnimporteurs. In de periode 1987 tot 1992 werd geen accijns geheven op vruch tenwijn Maar druiven zijn ook vruchten, dus mag er op gewone wijn ook geen accijns geheyen worden, stelde het Europese Hof van Justitie eind jaren tach tig al vast. Alleen bij de dure wijnen van boven het niveau 'appellation controlée' was de accijnsheffing wel terecht, al dus de rechter De hoogste Nederlandse rechter onderschreef dat besluit vorige maand. De gezamenlijke wijn handelaren gaan ervan uit maximaal in het verleden 650 miljoen ten onrechte aan accijn zen te hebben betaald. Ver meend denkt minimaal 450 mil joen terug te moeten betalen. Dat levert hem echter vanuit de bedrijven ook weer extra winst belasting op, naar schatting 100 miljoen gulden. Zo komt hij uil op een kostenpost van 350 mil joen.Dat bedrag kan echter nog aanzienlijk oplopen als de geza menlijke wijnhandelaren ook de rente over dat bedrag uit het verleden bij Financien gaan claimen. Of dat gebeurt en om hoeveel geld het gaat weet Ver meend nog niet. Ook is nog niet bekend hoe de eenmalige tegen valler verwerkt wordt. GPD Advertentie KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG jANTIEKl IGEVRAAGDI voor de I NAJAARSVEILING I tel. 0118-627639 fax: 0118-629966

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3