Snowboarden is meer dan skiën Congeraal mijdt zoet water PZC Funsporten Zeepaling vrije tijd 35 hengelen puzzelen OPLOSSING postzegels zaterdag 26 oktober 1996 Snowboarden is geen rage meer, maar een serieuze bezigheid. Zeker nu het ook het predikaat 'Olympische sport' mag dragen. Maar snowboarden is ook een modieuze bezigheid. Boards moeten ieder jaar mooier, sneller, anders. Schoenen krijgen steeds meer snufjes en kleding wordt natuurlijk héél zorgvuldig uitgezocht. Zo'n tweehonderd boards, hon derd bindingen en negentig schoenen: dat is de keuze die de snowboarder dit jaar heeft. Te ver delen in boards voor de allrounder, freestyler, freerider, alpineboar- der en all round-alpineboarder en, qua schoenen: hardboots en soft- boots. Die grote keuze is niet zo vreemd als je weet dat het aantal snow- boarders nog steeds in razendtem- po toeneemt. Veel jongeren begin nen niet eens meer aan het skiën, maar zetten hun eerste stappen op de piste meteen op een board. Het is nu eenmaal een stuk flitsender dan skiën. Alleen het taalgebruik al. Geef nou toe: 'air to fakie', 'ba con and eggs' en 'bonen' klinkt toch heel anders dan 'pflug' of 'rutschen'. Volgens schattingen is de Neder landse markt op dit moment goed voor een afzet van zo'n vijf- a zes duizend boards per jaar. „En dat aantal groeit heel snel", zegt Erol Ertan, directeur van Eurolight bv in Schiedam. Hij is importeur en groothandel in producten voor funsporten zoals windsurfen, inli ne-skaten en snowboarden. „Funsporten staan op dit moment enorm in de belangstelling", ver volgt Erol Ertan. „Een hard groei ende sector. Traditionele sporten nemen qua populariteit af. De jeugd zoekt andere dingen en vindt die onder meer in het boar- den en inline-skaten." Ertan begon zijn bedrijf in '88 met het importeren van gieken enmas- ten voor surfboards. Na drie jaar voegde hij daar snowboards aan toe. „Ik kwam destijds iemand te gen die iets deed met surfboards. Ik ben links en rechts eens wat winkels gaan bellen en de meeste waren erg enthousiast over het merk dat ik wilde importeren. Dat was voor mij het sein om er serieus mee verder te gaan." Inmiddels importeert Eurolight nagenoeg alle benodigdheden voor de zogeheten funsporten. Dat varieert van snowboardkleding tot sportschoenen en van hand schoenen tot skates. „Snowboar den is de hardst groeiende sport ter wereld", zegt de directeur. „Je kunt niet meer spreken van een ra ge" „Eenzelfde verhaal geldt voor het inline-skaten, dat wordt gepro moot als dé fitnessactiviteit voor de komende jaren. In de Verenigde Staten worden de skates vooral gebruikt als vervoermiddel. Je gaat er op naar de supermarkt of naar school. Dat zie je hier ook al." Softboots Dat boarders steeds vaker soft boots dragen in plaats van de zo geheten hardboots heeft volgens Ertan alles te maken met image. De alpine- en slalomboarders ge bruiken vooral de hardboot, om dat ze zich met hoge snelheid op Snowboarden staat steeds meer in de belangstelling. harde pistes begeven. Softboots worden gekocht door mensen die freestyle- of freeride-boards ge bruiken. „De softboots bestaan nu onge veer zes jaar", legt Ertan uit. „Die eerste jaren werd vijf procent soft- boot verkocht en 95 procent hard boot. Nu liggen die cijfers geheel omgekeerd: 80 procent softboot en slechts 20 procent hardboot, mis schien zelfs nog wel iets minder. Een softboot is ook veel comforta beler. Als je die een keer aan hebt gehad, wil je niks anders meer." Ieder jaar komen er nieuwe snuf jes en dat geldt ook voor de soft boot. Ertan: „Wij importeren schoeisel van Northwave. Dit merk, afkomstig uit Italië, heeft nu een hielfixatie ontwikkeld die de snowboarder beter moet be schermen tegen enkelblessures. Dat is een speciaal systeem waar bij erom debinnenschoen een ver steviging is aangebracht. Het wil niet zeggen dat je je enkel niet meer kunt breken, maar de kans op dit soort blessures wordt min der." Veeleisend „Er zijn ontzettend veel bedrijven die dit soort dingen ontwikkelen. De markt gaat nu eenmaal zeer snel en boarders zijn zeer veelei send. Ook snowboards zien er elk jaar weer compleet anders uit. Elk jaar moet het board breder of juist smaller of in elk geval anders. Prints vindt men ook erg belang rijk, vooral in het wereldje van de freestyler." Nieuw is ook de 'back-in' softbin- ding van Nidecker. Een binding die je volgens de leverancier onder alle omstandigheden dicht kunt doen. Een kwestie van achter in stappen, je hielbinding dichtklap pen en de schoen zet zich automa tisch vast. Om eruit te stappen hoef je alleen aan de kabel te trek ken. Northwave is ook het merk dat af gelopen winter onder de naam Es presso de lage snowboardschoen ontwikkelde. Niet voor op het board, maar voor na het snow boarden. „Het was eigenlijk een grapje. De eigenaar van Northwa ve zag dat snowboarders ook bui ten de piste hun softboots aanhiel den en besloot een schoenmodel te ontwerpen dat moest lijken op de softboot. Hij liet twintig paar ma ken. Die hadden zo'n succes dat er nu een hele lijn van dat schoeisel is. „Het is gewoon een casual schoen met de look van een snow- boardsoftboot", aldus de direc teur van Eurolight. Evelien Baks Het voornaamste verschil tussen congeraal en zijn naaste familie de paling is de lange rugvin van de congeraal, die boven de punten van de borstvinnen begint. De congeraal en de paling vertonen een aantal overeenkomsten in vorm en gedrag, maar ook een aantal afwijkingen. Zo zal een congeraal nooit zoet water opzoeken terwijl een paling dit juist wel doet. In de Nederlandse kustwateren komt de conger dan ook weinig voor. Het Nederlands record con ger staat sinds 1979 op 450 gram zwaar en 59 cm lang. Het stelt in feite weinig voor als men iets van de afmetingen en gewichten van de congeraal weet. Het Neder lands record Congeraal Europee- sche Wateren staat op 49.04 kg en is gevestigd in 1991 bij Guernsey. De congeraal kan een gewicht be reiken van 65 kg met een lengte van 3 m. De groeisnelheid van de congeraal wordt bepaald door het voedselaanbod. Bij een in een aquarium levende congeraal. die regelmatig van voedsel werd voor- zien, werd na vijf jaar een ge wichtstoename van meer dan 40 kg vastgesteld. Voor de leefbaar heid van zo'n vis moet het aquari um wel de nodige ruimte bieden. Voor de zeehengelaars is een con geraal een vis die tot de verbeel ding spreekt. Dit vanwege zijn flinke afmetingen en zijn grote vechtlust. Wie eenmaal een conger aan de haak heeft, zal zich tot het laatste toe moeten inspannen om de vis aan boord te krijgen. Een maal aan boord zal de conger naar alles bijten wat in de buurt komt. Een congeraal beschikt over ge vaarlijke tanden waarvoor men terdege moet oppassen. Die kun nen heel gevaarlijk zijn. Ze zijn in staat om dunne planken in een beet door te bijten. In Zuid-Ierland, in Cobh, wordt ieder jaar in september een zee- hengelwedstrijd gehouden, die de bijnaam draagt van conger-festi- val. Dit jaar vond de wedstrijd voor de dertigste keerplaats. Lou ter toevallig was ik in de gelegen heid om hieraan deel te nemen. Er waren 125 deelnemers van acht verschillende nationaliteiten. Nu was ik al tweemaal eerder in Ier land gaan vissen zonder dat ik maar één conger had zien vangen. De verwachtingen bij mij waren daarom niet groot. De deelnemers werden verdeeld over vijftien visboten en er werd vier dagen gevist. Als aas werd kunstaas, diepgevroren makreel of verse makreel gebruikt. Iedere dag werd, voor het begin van de wedstrijd, op makreel gevist, die als aas moest dierten. Van deze ma kreel werden reepjes of filets ge sneden die als aas aan de haken werden bevestigd. Met de filets werd passief op de bodem gevist met de hoop op conger. Met de reepjes vis of met kunstaas werd actief en boven de bodem gevist en werd onder andere pollak en geep gevangen. De passieve visserij was goed voor hondshaai en conger. Jawel, de eerste dag zal ik al meer dan een tiental congers aan boord ver schijnen. Zo ook de volgende da gen. De naam congerfestival werd 10 11 12 13 14 15 HORIZONTAAL: 1Detail, roofdier; 2. voorts,ge weldig, regelmaat; 3. eenmaal, hevig plas, loof boom: 4. geur, vuurpotje, kenteken, Spaanse uit roep; 5. spie vermindering, deel van een fuik; 6. ri vier in Spanje, voetpunt, geraamte; 7 visbeen, zoogdier, beroep; 8. gewijzigde vorm, beroep, per soonlijk vnw.; 9 verordening, huppelen, soort kunstleer; 10. gordel, wal, duikereend duivenhok; 11. kansspel, boomvrucht, roem, sint; 12. lof, rondgang, deel va de bijbel, bevlieging; 13. soort, futloos, slag, Chinese lengtemaat; 14 editie, troef kaart, onderwijs, man van adel; 15. edelgas, vlees gerecht ellende, Oosteuropeaan. VERTIKAAL: 1. Beraad, bedeesd: 2. zeegod, ont vangtoestel, toespraak; 3. harde klap onzin, Ja panse titel; 4. azijn, vervelend, lengtemaat, schaakstuk: 5 overblijfsel, kleinste deeltje, loof boom; 6. landweg, waardepapier bladgroente; 7. aanvankelijk, gegevens, kleur; 8. akelig, uitstapje kettingraadje, vruchtbaar oord; 9. schaduw, gra vure, spoeden; 10. kansel haarkrul, muzieknoot; 11werelddeel, Russische zweep, pausennaanv. 12 gevangenis, moeilijkheid, smaragd; 13. drietal, kantoorschrijver, schop persoonlijk vnw.; 14. no bel, tijdperk, verhoogde toon, drinkgerei; 15 vlas- kam, sleepnet, kleur. Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bonvan/ 50,Tweede, derdeen vierde prijs een VVV-bon van/ 25,De oplossing en de na men van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van de woord zoeker van vorige week is: HUWELIJKSFEEST De prijswinnaars zijn L. van den Berge-Blek, Bree 10 te Middel burg (VVV-bon 50,-); de drie VW-bonnen van 25,- gaan naar J. Wijkhuijs, W. Arondeus- straat 50 te Middelburg; J. C. de Kam, Egelantierlaan 29 te Cad- zand en J. Everaars, Poelendae- leweg 20 te Middelburg. De prij zen zullen binnenkort worden toegezonden. Oplossing vri jdag kanteloep alertaria sloottaks tentetage eensrilen laarsmest engelpipa ideeaaron neltraork dragonnes aslanadat moordarde esedeneer De zeepaling Erik uit het aquarium van het Arsenaal in Vlissingen krijgt de vrijheid om voor nageslacht te zorgen. foto Lex de Meester hiermee bevestigd. Aan het begin van de laatste dag had ik echter nog niet één conger aan de haak. Inmiddels had ik wel gezien wat de beste methode was om een con ger te vangen. Onder aan de lijn een flinke pilker met een enkele haak die voorzien werd van een makreelfilet. De laatste dag ben ik speciaal voor de conger gegaan, hetgeen resul teerde in de vangst van twee con- geralen. Eén van vijf en één van zeven kg die, na te zijn gewogen, direct werden teruggezet. De zwaarste conger die deze week ge vangen werd, was ruim 17 kg. Materiaal Het vissen op conger vraagt om grof materiaal Een lijn met een trekkracht van 35 kg. Haken van 5/0 voor kleinere conger, oplopend tot 12/0 voor de grote monsters vanaf 80 pond. Bij het vissen op conger zijn verschillende variaties van onderlijnen mogelijk. Belang rijk zijn vooral de wartels Die moeten betrouwbaar en degelijk zijn en alles moet zoveel mogelijk kunnen draaien, zodat de vis geen greep op de lijn krijgt. Het vissen gebeurt met een reel omdat deze beter bestand is tegen het zware werk dan een molen. Voor de Nederlandse kust liggen meer dan duizend wrakken. Deze wrakken zijn een ideaal leefge bied voor de congers. Zou er dan bij al die wrakken voor de Neder landse kust geen conger voorko men? Misschien dat een andere manier van vissen voor een verras sing zou kunnen zorgen. Het vis sen met een stuk vis wordt bij het wrakvissen niet of nauwelijks toe gepast. Voor mij is het een uitda ging die ik toch eens zal aangaan. Constand van Schelven Britse ontwerpers schijnen de gave te heben net altijd iets meer in zegels te kunnen leggen dan hun vakgenoten in andere landen. Een mooi voorbeeld daar van wordt weer geleverd met de vijf zegels die Groot-Brittannië op 1 oktober in roulatie bracht en waarmee honderd jaar Britse au to-industrie wordt herdacht. In alle landen waar in de afgelo pen jaren auto's op zegels werden verbeeld, zoals ter gelegenheid van100 jaar auto' - staan of rijden op of over die zegels auto's in hun natuurlijke vorm. Zo niet in Groot-Brittannië. Daar koos men enkel voor de voorzij de en dan ook nog niet de gehele voorkant, maar een deel van de radiatorgrille en een koplamp van enkele klassieke modellen. Zo zien we, in de originele kleuren uitgevoerd, een deel van de voor kant van: 20p, de Triumph TR 3 (1955); 26p, de 80 mph MG TD (uit het begin van de jaren'50); 37p,de Austin Healev 100 (1952); 43p. de Jaguar XK 120 1948 en 63p. de Morgan Plus Four (die nog altijd, met de hand, wordt gemaakt) Ook de Britse kerstzegels, die 28 oktober worden uitgebracht, zijn weer heel bijzonder. Maar daar over meer in een van de volgende rubrieken. list en politicus Michael Davitt, 1846-1906 (portret, 1 miljoen); 52p, 50 jaar Bord na Móna, turfin- dustrie (machine, 500.000 stuks) en 38p, de ingenieur en directeur van de landelijke energievoorzie ning Thomas A McLaughlin, 1896-1971 (portret en waterwer ken, 500.000 stuks). EILAND MAN heeft 18 september een hartveroverende hondenserie uitgegeven. Op'de zegels de kop pen van honden waarvan de mens al zeer lang gebruik maakt. In volgorde zien we een labrador 20p), nu vaak gebruikt als blin dengeleidehond (in vroeger tijden maakten vissers in Newfoundland al gebruik van deze hond om net ten in gevaarlijk ijswater te bren gen; het waren ook deze vissers die de honden met hun vis naar Enge land brachten, waar hij als jacht hond werd gebruikt en in 1887 van de graaf van Malmesbury de naam labrador kreeg); een collie (24p. hèt hondje van de schaapherder); een dalmatiër 3lp); een mongrel 38p, een bastaardhondje, nogal eens gebruikt door doven); een Engelse setter (43p, vaak gebruikt door jagers) en een alsatian (63p, beter bekend als Duitse herder, een politiehond). IERLAND heeft 18 juli het vijftig jarig bestaan van zijn marine ge markeerd met de uitgifte van drie zegels waarop marinevaartuigen die door de golven klieven: 32p, een kustpatrouillevaartuig (opla ge 1 miljoen); 44p, een corvette (500.000 stuks) en 52p, een torpe- dobootjager (ook 500.000 stuks). De zegels zitten ook in boekjes. Veertien dagen daarvoor (4 juli) verschenen vier herdenkingsze gels: 32 p. Ierland voorzitter van de EU (symbolische voorstelling, oplage 1 miljoen); 28p, de journa- Op 3 september kwam Ierland met twee 28p-zegels (een paartje) aan de loketten die aandacht vragen voor mensen met een handicap. Op de ene zegel een blinde moeder die met een kind aan de hand haar weg in een winkelstraat zoekt en de andere zegel toont een rolstoe ler tijdens een balspel. De negentiende serie 'fauna en flora', deze keer gewijd aan een den, verscheen 24 september. Af gebeeld zijn: 32p, wintertaling (Anas crecca), oplage 1 miljoen; 38p, slobeend (Anas clypeata), 500.00 stuks; 44 p, smient (Anas penelope), 500.000 en 52p. wilde eend (Anas platyrhynchos), 500.000. De zegels zitten ook in een velletje met doorlopende beel den (plus nog twee eenden). NB. Voor verzamelaars van zegens waarop eenden: Wit-Rusland gaf in juli twee velletjes uit waarin 28 400 rp.-zegels en nog twee velle tjes met in elk een 1000 rp.-zegel. Er is ook een velletje uitgebracht waarop in een heide- en merenge bied alle honden nog eens staan, onder meer met een jager, een poli tieman en een blinde vrouw. In het velletje een zegel van 1,20 pond. Eiland Man heeft zich 18 septem ber ook geschaard in de rij van landen die het vijftigjarig bestaan van de Unicef postaal herdenken. Uitgebracht zijn zes zegels in pa ren van 2 x 24p, 2 x 30p en 2 x 42p. Op elke zegel vier vlakken, in drie daarvan foto's van kinderen met ouderen en het vierde geeft het land aan waar de kinderen vaak onder behoeftige omstandigheden wonen. Die landen zijn: 24p, Mexico, 24p, Sri Lanka, 30 p, Co lumbia, 30 p, Zambia; 42p, Afgha nistan (waar na zestien jaar oorlog al tussen de 3 en 4 miljoen kinde ren zijn omgekomen), 42p, Viet nam. Hero Wit An tSeirbhIs Chabhlaigh 1946-1996

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 35