Verborgen hoekjes in Belgenland CenterParcs flirt met Indiana Jones Verrassend routeboek 199 - PZC zaterdag 26 oktober 1996 vrije tijd Het imago van België is besmeurd. Bezoedeld door corrupte politici, kindermoordenaars en pornografen, door hardvochtige magistraten en incompetente politie-officieren. België is het land van het volksverdriet, witte marsen en complotterende bruinhemden. Het land van sexfestijnen in de Borinage en Palermo aan de Maas. De voorbije maanden zijn alle negatieve aspecten van de Vlaams/Waalse samenleving uitvergroot door de media in Belgen- en buitenland. De keerzijde van de medaille is echter dat België nog steeds dat landje is waar het goed toeven is. Waar koks culinaire wonderen verrichten in kleine en grote eethuizen, waar de lekkerste bieren gebrouwen worden, waar cultuur nog met een hoofdletter wordt geschreven en waar achter de vele aaneengeregen huizenrijen prachtige plekjes verborgen liggen die vragen om ontdekt te worden... Slikken in de Scheldearm nabij het dorpje Weert. Nederlanders die dat België een goed hart toedragen, die graag door de binnensteden van Antwerpen of Brussel mogen wandelen, in de winter de be sneeuwde Ardennen aandoen of op zo merse dagen neerstrijken op de terrassen van Knokke of Blankenberge, zullen het boek dat Inge Roosens en Elvio Rigutto samenstelden zeker verwelkomen. Het lijvige routeboek Toeren door België richt zich op zowel de verstokte wandelaar, de verwoede fietser als de fervente automo bilist. De auteurs stellen in de gids twintig landstreken voor. Per regio hebben ze twee wandelingen, een fiets- en een auto tocht uitgestippeld, in een stad of in de natuur, in Wallonië of Vlaanderen, waar bij ze niet alleen de bekendste beziens waardigheden aan bod laten komen, maar ook de aandacht vestigen op verbor gen hoekjes, stukjes vergeten historie en speeiale toerische troeven. Gedetailleer de kaarten vullen de uitvoerige teksten verder aan. Resultaat Delen uit Toeren in België verschenen eerder dit jaar al in het Vlaamse dagblad Het Laatste Nieuws. Rigutto en Roosens vulden die reeks aan met een aantal ande re tochten, toeristische wetenswaardig heden en nuttige adressen. Het resultaat, eenruim250 pagina 's di kke goed geschre ven gids gelardeerd met vele foto's, mag gezien worden. Alleen, een handzaam werk is het niet geworden. Je steekt Toe ren in België niet zomaar in een binnen zak en op een klembordje op het fietsstuur blijft het boek ook niet lang zitten. Dat is spijtig. Temeer, omdat elke wande ling, auto- of fietstocht nauwgezet om schreven wordt. Zes kilometer stappen door het hart van Oostende met een kran tenbij lage in de hand gaat een stuk mak kelijker dan met een kilo leesvoer onder de arm. Twee Belgische badplaatsen krijgen in de gids bijzondere aandacht. Knokke en Oostende. De twee steden onderscheiden zich ook van de rest van de Vlaamse zeefa- 9ade, omdat ze nog enige allure hebben. De tocht door Oostende voert de lezer/ge bruiker vanaf het monument voor de zee lieden, een kunstwerk van Willy Kreitz. dat in 1953 een plaats op de kop van de Al- bert I Promenade kreeg, eerst langs het strand, het eveneens uit '53 daterende ca sino, richting de koninklijke gaanderijen om vervolgens de stad in te duiken. Langs het Ensorhuis, het stedelijk Feest-en Cul tuurpaleis, het huis van de Oostendse Compagnie, een handelsonderneming uit de 18de eeuw, naar het Noordzee-aquari- um, de vismijn, het provinciaal museum voor Moderne Kunst (zeker een bezoek waard) en de neogotische Petrus en Pau- luskerk. Allure Maar - en dat benadrukken de schrijvers bij elke tocht die ze beschrijven - meer dan alleen de toeristische hoogtepunten komen aan bod. Zo wordt uit de doeken gedaan hoe Oostende zijn koninklijke al lure kreeg. Dat Leopold I en II koningen aller Belgen in de eerste helft van deze eeuw miljoenen overhadden om Oostende uit te bouwen tot een Vlaamse equivalent van het Waalse kuuroord Spa. In 1934 werd Oostende officieel de zomerresiden tie van de koninklijke familie, hetgeen een stimulans betekende voor het elite- toerisme. Iets wat aan bijvoorbeeld het modale Blankenberge volledig voorbij ging- Knokke is een veel jongere badplaats dan Oostende of Blankenberge. Twee fami lies, de Lippens en Serweytens, hadden alle grond aan het meest noordelijke deel van de Vlaamse kust tot eind vorige eeuw in bezit. Honderd jaar geleden verkocht de familie Lippens 35 hectare aan een be- leggingsgroep, die onmiddellijk begon met de bouw van exclusieve clubs, hotels en tennispleinen. Dat exclusieve karakter werd jarenlang in stand gehouden. Cnoc- la Zoute was geen badplaats voor gewone Belgen. In het station arriveerden tussen de wereldoorlogen dan ook geen treinen uit Gent of Antwerpen, nee, maar wel de Paris-Cöte Beige Pullman Express. Knokke is nog steeds een badplaats waar lokale bestuurders (met nog steeds een graaf Lippens in de gelederen) liever mensen dikgevulde beurzen zien openen dan frigo-boxen zien torsen. Het hoofd stukje Knokke handelt eigenlijk meer over Het Zwin, het natuurgebied op de grens van Nederland en België. De wan delaar wordt via de Internationale Dijk richting Cadzand gevoerd, vanwaar de route teruggaat over het strand richting Knokke. De beschreven wandeling heeft een lengte van 10 kilometer. Aangeraden wordt laarzen mee te nemen en rekening te houden met de waterstanden, want met hoog tij valt de Zwingeul moeilijk te over bruggen Aanrader Een andere aanrader is een tocht door het Rivierenland, tussen Antwerpen. Meche- len en Dendermonde. Een gebied dat rij dend over snel-of binnenwegen haast volgebouwd lijkt, maar waar achter de lintbebouwing rustieke, stille en groene plekken schuilgaan. Het dorp Bomem bijvoorbeeld. Een typisch Vlaams plaats je dat gevangen lijkt te liggen in water gordels. De vijvers en minimeertjes maakten ooit deel uit van de derde verde digingsgordel rond de stad Antwerpen. De versterkingen, die in 1910 werden ge bouwd door generaal Brialmont, hebben hun functie volledig verloren en zijn nu het domein geworden van honderden sportvissers, die aan de boorden van de vestingsgrachten evenveel vakantiehuis jes hebben gebouwd. Bornem was in de 16de eeuw de woon plaats van de humanist Marnix van Sint- Aldegonde. De auteur van het Wilhelmus en ten tijde van de opstand tegen Spanje burgemeester van Antwerpen. Het kas teel dat deze bondgenoot van Willem van Oranje bewoonde, een uit 1400 stammen de waterburcht, is niet meer. Op de plek staat nu een uit fors uit de kluiten gewas sen neogotisch slot naar een ontwerp van de Antwerpse architect Beyaert. Het slot ligt in een prachtige omgeving. Middenin het groen, verscholen tussen populieren en kleine waterpartijen. Wie via de Rijkenhoek richting Schelde rijdt (met fiets of auto) komt terecht in de Wa terhoek, het land van de Oude en Nieuwe Schelde, dat de 19de eeuwse dichter Emi- le Verhaeren in zijn vele (Franstalige) ge dichten beschreef en beklaagde. Schelde Tussen Bornem en Mariekerke strekt zich een uitzondelijk natuurgebied uit met schorren, Scheldedijken, welen en moe rasflora. Biezen omzomen de wegen en fietspaden. Tot in de jaren '50 verdienden nog heel wat lieden hier de kost als man- denvlechter Nu is het een bijna verloren gegaan ambacht dat in de streek nog door een enkeling wordt uitgeoefend. De Schelde weet tussen Temsë en Marie kerke niet precies wat ze wil. Het water van de rivier zit vol draaikolken, omdat zoet en brak water hier elkaar ontmoeten. Dat gaat al eeuwen zo. Zeshonderd jaar terug verlegde de Schelde verschillende malen haar bedding, waardoor twee ri vierarmen ontstonden met er tussenin een moerassig eiland, waarop nu het dorpje Weert ligt. Verderop in Mariekerke voert schipper Ronny fietsers en voetgangers de 250 me ter brede rivier over met een bootje. Het is een van de laatste kleine Scheldeveren die nog dagelijks in gebruik is. Mai-iekerke met zijn stamineekes, eethuisjes en zijn monumentale Onze Lieve Vrouwekerk, waarbinnen alles in het teken staat van de visvangst is een pleistexplaats voor de ve le fietsers en wandelaars die het Rivieren land aandoen. Dat het gebied zijn natuur waarden heeft kunnen behouden is vooral te danken aan het feit dat de streek zo laat ontsloten werd. Pas in 1955 werd bij Tem- se de verkeersbrug over de Schelde ge bouwd. Daarvoor leefden de mensen in dit gebied vrijwel helemaal afgezonderd, boeren werkten voor eigen consumptie, anderen leefden van het mandenvlechten, de ri viervisserij of verdiende de kost als steen bakker. Die tijden zijn voorbij, het land schap is echter grotendeels onveranderd gebleven. Een stukje onbekend België. Toeren door België belicht meer van die plekjes in het Hageland, de Vlaamse Ar dennen, op deIJzervlakte, in de Laars van Henegouwen, langs de Ourthe en Semois en in de Limburgse Kempen. Conny van Gremberghe Inge Roosens en Elvio Rigutto Toeren door België. Uitgeverij Lannoo Tielt - f 84,50; ISBN-numer 90 209 2948 8. Het echte bos ligt om de hoek. Een bos waar je in bomen kunt klimmen en hutten kunt bouwen. Waar je met een beetje fantasie spannende avonturen kunt beleven. Het zal stil worden in dat bos. dat grenst aan bungalowpark Het Heijderbos in Heijen. Want speciaal voor de jeugd heeft CenterParcs een specta culair namaak-bos ontworpen. Het heet Discovery Dome, alle parken van de ke ten krijgen er een. De eerste opende gis teren in Noord-Limburg zijn koepel. Een avontuurlijke jungle onder glas. Met wa tervallen, palmen, lianen, kaketoes en kameleons. En vloerverwarming. Vanaf een slingerende touwbrug houdt juf Carolien Janssen haar ko ters in de gaten. Groep 4 van basisschool de Ratel in Gennep mag op donderdag morgen, een dag vóór de opening, alle snufjes in de Discovery Dome testen. ,,Ik denk dat ze het verschrikkelijk vinden om dadelijk te moeten vertrekken." Met rode wangen van opwinding waden drie jongetjes - in lange broek maar met schoenen in de hand - door de rivier. Een meisje spettert uitbundig in het rond wanneer er een plaatselijk 'regenbuitje' losbarst. Achter haar schieten twee exo tische eekhoorntjes een boom in In de verte krijst een kaketoe. „Dit is mooier dan een schoolreisje", zegt juf Janssen beslist. „Ze kunnen vrij rondlopen, spe len, van alles ontdekken en het is nog leerzaam ook." De Ratel is één van de vele scholen uit de buurt die de afgelopen weken als 'proef konijn' de jungle in mochten. Vanaf nu is dat afgelopen, alle enthousiaste reacties en verzoeken van ouders die het ook wel eens willen zien ten spijt. Want Center Parcs houdt zijn namaak-jungle exclu sief voor gasten die in het park logeren. Die betalen aardig wat geld voor de huur van een bungalow - cottage heet dat te genwoordig bij CenterParcs - en moeten niet te veel voor de voeten gelopen wor den door dagrecreanten. Om het oer woud niet op een drukke speeltuin te la ten lijken, mogen er maar vierhonderd mensen tegelijk in. Strijd De Discovery Dome is een belangrijk wapen in de strijd om de gunst van de va- kantievierder. Het gaat niet slecht met CenterParcs - de gemiddelde bezettings graad van de parken ligt al jaren rond de 90 procent - maar de belangstelling van Nederlanders lijkt te tanen. Toen oprich ter Piet Derksen in de jaren zeventig het overdekte zwemparadijs bedacht, was CenterParcs - dat toen nog Sporthuis- centrum heette - uniek. Tegenwoordig heeft een beetje camping al een subtro pisch bad. En er zijn bungalowparken te over. de concurrentie is bikkelhard. CenterParcs is klaar voor de strijd. Begin di t j aar maakte het bedri j f bekend de ko mende drie jaar 150 miljoen gulden te in vesteren in de vijf Nederlandse en twee Belgische parken. De huisjesverhuurder werkt hard aan imago-verandering en kwaliteitsverbetering. De natuur moet daarbij een handje helpenwant Center Parcs mikt op een gezinsvriendelijke, groene uitstraling. Het nieuwe logo zegt alles: twee groene blaadjes die samen een vogel vormen. Maar aan groen alleen heeft de verwende parkbezoeker niet ge noeg. Om het verblijf ook avontuurlijk te maken, helpt CenterParcs de natuur een stevige hand. Alle vernieuwingen bieden een soort oerwoud-romantiek, en een heersing moeten de planten laten flore ren. Samen verdampen ze 7.800 liter water per dag, dus de luchtvochtigheid is automatisch tropisch hoog. De jonge bezoekers zal de begroeiing overigens een zorg zijn. Een jochie trekt een bloem van een orchidee, en haalt on verschillig zijn schouders op als hij hoort dat dat een 'vleesetende' soort is. Zijn klasgenootjes rennen voorbij aan de kof- fieplanten. grondtomaten en metersho ge Chinese rozen. Op naar de reusachtige klimtoren, kruip-door-sluip-door naar een hut waar ze muziek kunnen maken op bamboe-instrumenten. Over slinge rende touwbruggen naar een grot die goud en zilver verbergt, dwars door de ri vier naar de plek waar je hutten kunt bouwen. Of over een bruggetje naar de Oosterse prinses, die op haar troon het droevige verhaal vertelt van haar vader, die is omgetoverd tot een vogel en 'daar, helemaal bovenin' vliegt. Reptielen De vacjer van de prinses is niet de enige. In de koepel vliegen 130 vogels en krui pen 35 reptielen (allemaal ongevaarlijk). Ook de beesten zijn niet ruw uit hun na tuurlijke omgeving weggerukt. Center Parcs least hen van de Stichting Opvang Papegaaien. Er zijn plannen om de vee stapel uit te breiden met drie vliegende honden, een soort reusachtige vleermui zen met vleugels van 190 meter wijd. Die griezels moeten 's avonds voor een beetje spanning en sensatie zorgen (de jungle is tot 22 uur geopend). Plaatselijke regen buien - 'Indiana' kan overigens altijd wel een droog plekje vinden - nagebootste donder en kunstmatig maanlicht vervol maken het avontuur. (GPD) Camouflage 'Jones' vindt zijn Eldorado voortaan in Midden-Limburg. De Disco very Dome die daar in vijf maanden tijd is verrezen - een investering van rond de 15 miljoen gulden - belichaamt het ver nieuwde imago van CenterParcs. Geen disco-avonden en pitbull-smokings meer, maar ruisende bamboe en camou flagekleding. Dat laatste in elk geval voor de 'rangers', die waken over het wel en wee van bezoekers en planten. Onder de koepel groeien om precies te zijn 8 351 planten, waarvan een kwart nog niet eerder in Europa is geïmpor teerd. Natuurlijk is daarvoor geen stuk jungle gesloopt, zoiets zou wel heel slecht bij een groen imago passen. De planten komen van kwekerijen en stads- vernieuwings-gebieden in Thailand, Ja va en Sumatra. Behalve allerlei 'gewone' palmen, bamboes en ficussen zitten er soorten bij die botanisten zullen doen watertanden. De Coco Trinax bijvoor beeld, een 270 jaar oude bonsaipalm. En de Amorsiphallus, een plant die een bloem krijgt van 2.5 tot 3 meter en die maar eens in de 35 jaar bloeit. Dat ge beurde pas twee keer in Europa. Overi gens zal de Discovery Dome bij deze heuglijke gebeurtenis, die over vijf jaar wordt verwacht, zijn deuren moeten sluiten voor het publiek, de bloem stinkt ondraaglijk. De zwaarste jongens in de kas zijn twee Koningspalmen van zeven meter hoog en 3,000 kilo per stuk. De glazen koepel is op het hoogste punt 15 meter, dus de kna pen kunnen nog even vooruit. Ook de lia nen en bamboe in de kas zijn nog niet op volle sterkte en zullen de jungle straks nog stukken dichter makenEen speciaal grondmengsel, bemesting en klimaatbe oerwoud blijft in ons land niet overeind zonder verwarming De Limburgse Indiana Jones kan veilig op avontuur in CenterParcs. Snorkelen tussen de subtropische vissen, zwemmen in een verzonken stad en duiken naar een verborgen scheepswrak. Het ultieme water-avontuur beleeft hij in de Flevo- polder, want daar heeft CenterParcs het allernieuwste 'zwembad' gebouwd: Aqua Mundo. Met laguna en koraalbad. zwart gat en 90 meter lange glijbaan, zonnegrot en Turkse theetuin, om maar wat te noemen. Het namaak-oerwoud Discovery Dome is de nieuwste attractie van CenterParcs. Neogotisch slot naar een ontwerp van de Antwerpse architect Beyaert, op de plaats waar ooit het slot van Marnix van Sint Aldegon- de stond. fotografie Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31