Arm Bulgarije kiest president PZC Advocaat Dutroux wantrouwt publieke opinie opinie zaterdag 26 oktober 1996 Recreatiewoningen Cultuuromslag Eens welvarend Oostblokland staat aan rand van het bankroet Permanente bewoning van recreatiewoningen i> in Zeeland geen probleem, stelt de verantwoor delijke gedeputeerde Van Zwieten. Hij ligt al thans niet wakker van het verschijnsel. Maar aan de an dere kant 'worstelt' hij er wel mee. Dat is allemaal niet zo wonderlijk. Blijkbaar heeft de provincie geen overzicht over het aantal recreatiewo ningen dat als eerste huis wordt benut. Geen cijfers be tekent ook geen probleem, meent het provinciebestuur Zo makkelijk is het echter niet. In Zeeland wordt in toe nemende mate wel degelijk gebruik gemaakt van va kantiewoningen om er het hele jaar door te vertoeven. Een logische ontwikkeling. Meestal liggen de vakantie huizen op aantrekkelijke plaatsen. Veel mensen probe ren daarom een huis te verwerven op zo'n prachtige stek. Op enig moment zullen er dus toch problemen ontstaan, Als de recreatiewoningen in toenemende mate gebruikt gaan worden voor permanente bewoning raken de par ken eerder vol. Huurwoningen zijn niet meer beschik baar voor de verhuur. Gaan we dan in Zeeland weer nieuwe puisten aan de bestaande terreinen bouwen? Dat er eigenlijk al teveel parken verschijnen - door het verfoeide pijplijnsysteem - is al een uiterst ongelukkige situatie. Er zal echt een halt toegeroepen dienen te wor den aan de uitbreiding van de parken om te voorkomen dat het Zeeuwse landschap nog verder wordt geschaad, De provincie doet er verstandig aan een gedegen inven tarisatie onder de gemeenten te houden naar de perma nente bewoning van de receatiewoningen. Vervolgens zal een beleid ontwikkeld moeten worden dat perma nente bewoning tegengaat. Een stop op de geschetste ontwikkelingen ligt voor de hand. Het verweer van ge deputeerde Van Zwieten dat permanente bewoning moeilijk te controleren is, mag geen excuus zijn om hej verschijnsel niet aan te pakken. Aan de hand van .adres senbestanden van gemeenten en daadwerkelijke con trole van de woningen, kunnen de gemeenten al eei stap in de goede richting doen. De winstval bij Philips ging deze week gepaard met messcherpe opmerkingen van de nieuwe topman van het concern, Boonstra, aan hei adres van het management. Het bedrijf moet transpa ranter worden en de managers moeten meer verant woordelijkheid dragen voor het halen van gestelde doe len. De tweede man van Philips deed daar nog een schepje bovenop met zijn opmerking dat de vis begint te rotten bij de kop. Het is duidelijk; nu opnieuw het mes in het bedrijf gezet moet worden, zal niemand worden ontzien. De schuld voor tegenvallende winsten wordt niet meer gezocht op de markt of bij de concurrentie. Er moet in de spiegel gekeken worden. Ook in de riantere werkruimten. De toonzetting van Boonstra deed denken aan die van de gedelegeerd commissaris Van den Heuvel van de Ko ninklijke Schelde Groep bij diens aantreden eind vorig jaar. Ook Van den Heuvel kwam met-harde woorden voor de mensen die het hoofdkantoor bevolken. Hij sprak van Het Bastion en zag zichzelf als een slaven drijver waarbij hij voor de rol van slaven zeker niet de mensen op de werkvloer voor ogen had. Het zal wel toeval zijn dat zowel Boonstra als Van den Heuvel een verleden bij Douwe Egberts kennen en dat de wereld van de koffie tot wakker optreden leidt. De benadering van concernproblemen heeft te maken met een nieuwe trend die wordt gezet in de top van bedrij ven. In het verleden werd falend management veelal binnenskamers afgedaan. De deuren worden nu open gebroken. Een neveneffect van de openlijk kritiek die wordt geleverd op het management is, dat het voor de mensen op de werkvloer psychologisch makkelijker verteerbaar wordt als een reorganisatie wordt ingezet. Zij voelen zich niet meer de exclusieve slachtoffers als het bedrijf in de problemen raakt. Dat verklaart ook de relatief gematigde reacties van vakbonden op pijnlijke operaties. Het ziet ernaar uit dat de koers die mensen als Boonstra en Van den Heuvel nu kiezen, een cultuuromslag inluidt in het bedrijfsleven. Dat zou een gezonde zaak zijn. Directie: Bezorgklachten: maandag K Scherphuis, t/m vrijdag op de kantoren W F. dePagteren gedurende de openingstijden, F. van de Velde. zaterdags tot 14 00 uur Hoofdredactie: op de kantoren door de klacht in te A L Oosthoek spreken op de band ot de M van Zuilen (adiunct) verwring op ie volgen Vlissingen- Overlijdensadvertenties: Oostsouburg'seweg 10. kantooruren en Postbus 18 uitsluitend maandag- 4380 AA Vlissingen Vit, vrijdagavond van 20.30 Tel. (0118) 484000 1012?„°°1zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Middelburg: Markt 51Tel. (0118) 484000. 4331 LK Middelburg. Fax 0118 470100. Tel. (0118) 681000. AU Abonnementsprijzen: per Goes: Voorstad 22. kwartaal 91,00, franco per post 4461 KN Goes 119,00. per maand ?3,00. per Tel. (0113)273000. jaar 350,00, franco per post. Terneuzen: Axelsestraat 16 ƒ460,00, 4537 AK Terneuzen bll automatische afschrijving per Tel (0115) 694457 termiin f 1 -50 kortin9' losse nummers maandag t/m vrij- Hulst: Servicepunt dag/1,60, Boekhandel Duerinck, zaterdag 2,50 p st. (alle Gentsestraal 12, bedragen inclusief 6 pet. btw) Tel (0114)314058 Postrek nr 3754316 Axel: Nassaustraat 15, t.n.v. PZC ab rek Vlissingen. 4571 BK Axel. Advertentietarieven: Tel (0115)568000. 176 cent per mm, minimumprijs Zierikzee: Oude Haven 41Per advertentie 26 40. 4301 JK Zierikzee ingezonden mededelingen Tel. (0111)415380 2.5xtarief Voor brieven bureau van dit blad Opening kantoren: 7 meer Maandag t/m vrijdag Volledige tarieven met van 8 00 tot 17 00 uur contractprijzen op aanvraag Openingstijd Zierikzee (a||e advertentieprijzen 8 30-1/ 00 uur exclusief 17,5 pet btw) Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Giro: 359300. Uitgeverij Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: Tel. (0118) 484000. C. van der Maas Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m Telefonisch spreekuur maandag vrijdag vanaf 19 00 uur vri)dag 9.30-12 00 uur Tel in het weekeinde 18)484401 verwijzing via de telefonische boodschap Auteursrechten voorbehouden op de kantoren Uitgave PZC Julien Pierre: Belgische bevolking is gigantisch gemanipuleerd van onze correspondent in Sofia Hans Gertsen Vlak voor de eerste ronde van de Bulgaarse presidentsver kiezingen, morgen, is in de hoofdstad Sofia van verkie zingskoorts nog weinig te be speuren. Veel meer in het oog springend dan de affiches van de verschillende kandidaten zijn de effecten van de diepe economische crisis die het land doormaakt. Sofia is vergeven van de bede laars en van de sjofel geklede bejaarden die proberen hun armzalige pensioentjes aan te vullen door te verkopen wat ex- maar voorhanden is. Het aan bod is groot, vraag is er nauwe lijks, omdat de koopkracht van de modale Bulgaar tot vrijwel nul gereduceerd is. Bulgarije, ooit een van de wel varendste landen van het vroe gere Oostblok, is economisch gezien in een vrije val terecht gekomen. De nationale munt, de Leva, daalt met de dag in waar de. Begin dit jaar was een dollar nog 70 Leva waard; nu bieden de tientallen wisselkantoortjes in het centrum van de Bulgaarse hoofdstad al minstens het drie voudige. Het land staat boven dien aan de rand van het bank roet omdat de x-egering niet meer in staat is de enorme bui tenlandse schuld af te betalen. Tegen die inktzwarte economi sche achtergrond mogen de ruim vijf miljoen Bulgaarse kiesgerechtigden morgen naar de stembus om een nieuwe pre sident te kiezen als opvolger van Zjeljoe Zhelev. De 61-jaiige voormalige dissident en liberaal verloor dit voorjaar de voorver kiezingen van zijn partijgenoot Petar Stoyanov. Zhelev woi-dt internationaal zeer gewaar deerd en gezien als een integer staatshoofd. In Bulgarije zelf haalde hij zich echter de woede van zowel de regerende Bul gaarse Socialistische Partij (BSP) als van zijn eigen SDS (Unie van Democratische Krachten) op de hals door onge zouten kritiek te leveren op re gering en oppositie. De 43-jarige jurist Stoyanov lijkt de grootste kanshebber voor de opvolging van Zhelev. Hij zou volgens opiniepeilingen ruim tien procent voor liggen op zijn belangrijkste rivaal, de so cialist Ivan Marazov. De kandi daat van de BSP wordt ernstig gehandicapt door het feit dat hij wordt gezien als vertegenwoor diger van de partij die verant woordelijk is voor de nog steeds toenemende economische cha os. Marazov, de huidige minister van Cultuur, wordt door veel Bulgaren bovendien gezien als een intellectueel die te ver van het volk af staat. Marazov dankt zijn kandida tuur vooral aan het wegvallen van Gueorgui Pirinski, de hui dige minister van Buitenlandse Zaken. De charismatische Pirinski, die binnen de BSP de sociaal-democratische vleugel vertegenwoordigt, werd ,aller- wege gezien als de grootste fa voriet voor het presidentschap. Het Constitutionele Hof oor deelde enkele maanden geleden echter dat Pirinksky niet voor het hoogste ambt in aanmerking komt omdat hij in New York ge boren is. Volgens de Bulgaarse grondwet moet de president bij geboorte gl Bulgaarzijn. Pirins- ky heeft beroep aangetekend bij het Europese Hof van Justitie, maar is ondertussen wel kandi daat-af. Zakenman Hoewel Petar Stoyanov de beste papieren lijkt te hebben, staat zijn overwinning nog geenszins vast. Dat komt vooral door de deelname van een derde kandi daat, de populist George Gan- chev. De 58-jarige Ganchev ver tegenwoordigt het Bulgaarse Business Blok (BBB). De kleurrijke zakenman, die fortuin maakte in het buiten land, haalde in 1992 bij de presi dentsverkiezingen al eens 17 procent; net te weinig om aan de tweede, beslissende ronde mee te mogen doen Het is niet hele maal uitgesloten dat hij dit keer zelfs meer stemmen krijgt dan BSP-kandidat Marazov, al gaat vrijwel iedereen in Bulgarije er van uit dat de tweede ronde, op zondag 3 november, op een ge vecht tussen Marazov en Stoy anov uitdraait. De uitkomst van dat gevecht hangt mede af van de vraag welke kandidaat de steun van Ganchev en zijn aan hang krijgt. ,,De marge tussen Marazov en Stoyanov is hooguit tien pro cent. Ganchev kan een kandi- Arbeiders plaatsen vrijdag in Sofia een poster van Ivan Marazov, de Socialistische presidentskandidaat van Bulgarije. foto Vassil Donev/EPA daat maken of breken", meent een westerse diplomaat in Sofia Het is volgens hem waar schijnlijk dat Ganchev zijn aan hang zal oproepen om op de socialistische kandidaat te stemmen. Ganchev zou dichter bij de BSP staan dan bij de op positie. Als de Bulgaarse socialisten op die manier na vijf jaar opnieuw het presidentschap in handen krijgen, zou dat volgens de zit tende president Zhelev 'een re gelrechte ramp' betekenen. Vol gen Zhelev is het land dan weer 'terug bij af' omdat de voormali ge communisten dan voor het eerst sinds de val van het com munisme alle macht weer in handen hebben. Van de brood nodige economische en sociale hervormingen komt dan vol gens hem helemaal niets meer terecht. Het gros van de Bulgaren lijkt zich echter nauwelijks druk te maken over de uitkomst van de verkiezingen. Het Constitutio nele Hof heeft in ieder geval al verklaard dat de verkiezingen ook geldig zijn als minder dan de helft van de Bulgaarse kie zers morgen naar de stembus gaat. ,,De mensen zijn moe van de politici en hun eeuwige ge konkel. Vrijwel iedereen ziet politici slechts al ordinaire zak kenvullers", zo meent de 36-ja- rige Petko. Hij.weet nog niet of hij wel gaat stemmen. „De pre sident heeft nauwelijks macht. Het is vooral een symbolische functie. Pas in 1998 zijn er weer parlementverkiezingen. Die zijn echt van belang". Petko gelooft niet dat de oppo sitie op vervoegde verkiezingen aan zal dringen als Stoyanov te gen alle verwachtingen in een enorme overwinning boekt. „De oppositie heeft er geen enkel be lang bij om nu aan de macht te komen. Er moeten de komende twee jaar heel impopulaire mat- regelen genomen worden. Maar eerst staan honderddui zenden Bulgaren voor een heel andere keuze. „Veel mensen zul len deze winter moeten kiezen tussen sterven van de honger of sterven van de kou", vreest Pet ko. „Een modaal Bulgaars pen sioen bedraagt momenteel hooguit 8.000 Leva, omgere kend nog geen 40 dollar. Daar van kun je amper de gas- en electriciteitsrekening van een maand betalen. Dan hou je niets meer over voor zelfs het meest elementaire voedsel". Volgens Petko staan er nu al da gelijks honderden Bulgaren op de stoep bij het gemeentelijk nutsbedrijf van Sofia met het verzoek om de verwarming zo snel mogelijk af te sluiten. „En de winters hier kunnen ver- schrikkeljk koud zijn". GPD van onze correspondente in Brussel, Aly Knol Hij heeft duizenden dreige menten gekregen. In brief vorm, via zijn antwoordappa raat - opgeteld meer dan tien uur - en via de 'parlophone' aan de voordeur van zijn kantoor in Luik. Op die deur staat ook in bloedrode hanenpoten 'conpli- ce', waarmee ongetwijfeld het woord 'complice' (medeplich tige) is bedoeld. Wie in Luik naar hem informeert, krijgt in negen van de tien gevallen te horen 'Ik spuug hem in het ge zicht als ik hem tegenkom'. De 42-jarige advocaat 'maïtre' Julien Pierre, verdediger van de van kinderontvoering en - moord verdachte Mare Dutroux (39), is momenteel niet bepaald de meest benij denswaardige man van België. Hij blijft er - verstandelijk - ijzig kalm onder, maar de li chamelijke stress is van zijn ge zicht af te lezen. Terugkomen op zijn beslissing om Dutroux als advocaat bij te staan zal hij echter nooit. Irrelevant „Vóór mij hadden enkele advo caten hem als cliënt afgewezen 'om gewetensredenen', zoals ze zeiden. Maar ik heb dat altijd een irrelevant criterium ge vonden. Als je dat hanteert, zou hij altijd zonder advocaat zijn blijven zitten, terwijl de wet het voorschrijft. Ik heb ook vrienden in Nederland die me hebben gebeld en hun grote verbazing uitspraken over het feit dat Dutroux en de andere verdachten wekenlang geen advocaat konden vinden". Het werd Pierre niet in dank afgenomen dat hij Dutroux ging verdedigen, maar de Bel gen stonden helemaal op hun achterste benen toen hij ook nog eens gelijk kreeg met zijn klacht bij het Hof van Cassatie tegen de 'schijn van partijdig heid' van onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte uit Neufchateau. in veler ogen de 'witte ridder' die ten onrechte van het speurwerk werd afge haald. Tevreden „Ik voel een grote mate van voldoening dat het Belgische Hof de wet heeft gevolgd ook tegen de publieke opinie in Dat stelt me gerust. Natuurlijk onderzoek was. De werkelijke 'patrons' waren de mensen in het veld, de rijkswacht". Toen Connerotte ook nog eens meedeed aan de 'spaghetti-be- nefiet' ten gunste van slachtof fertjes van Dutroux, is hij vol gens Pierre helemaal over de schreef gegaan. „Hij liet zich meedrijven op de stroom van de publieke opinie. Hij over trad de wet. Als een rechter zich zo gedraagt, is dat onzet- tend gevaarlijk". Niet urgent Volgens Pierre is het onder zoek, dat gisteren in het Belgi sche parlement begon naar de fouten die tot deze zomer in het speurwerk naar de verdwenen meisjes werden gemaakt, dan ook niet het meest urgente. „Als er één onderzoek nodig is, dan is het een onderzoek naar het onderzoek van Connerot te". Inmiddels wacht Pierre met ongeduld op het moment dat Dutroux eindelijk, meer dan twee maanden na zijn arresta tie, wordt onderzocht door een psychiater. Dat is nog steeds niet gebeurd, ook niet, voor zo ver hij weet, bij de ex-vrouw van Dutroux, Michèle Martin. Pierre wil niet zeggen of hij 'ontoerekeningsvatbaar' zal pleiten, maar een fatsoenlijk medisch onderzoek is volgens hem toch wel het minste. Jury Overigens vernacht hij niet dat het snel tot een proces tegen Dutroux c.s. zal komen. Hi j re kent op minstens nog twee jaar, maar zal er dan in de Belgische jury-rechtspraak nog een on afhankelijke jury te vinden zijn7 „Dat wordt pas echt een heel ernstig probleem. Want er mogen mijns insziens geen mensen in zitten die aan de 'Witte Mars' hebben meege daan, petities hebben onderte kend of de herinvoering van de doodstraf voor pedofielen heb ben geëist". „Ik heb eerlijk gezegd een slecht oordeel over het oordeel van de publieke opinie", zegt Pierre. „Tweeduizend jaar geleden op Golgotha mochten de mensen kiezen tussen Barabbas of Je zus. En Pontius Pilatus waste nadien zijn handen in on schuld. Ik ben bang dat de pu blieke opinie weinig intelli gentie bezit". Advocaat Julien Pierreniet verheugd, wel tevreden gaat het om een zeer tragische zaak. Daarom ben ik er niet verheugd over, maar wel tevre den". De emotionele reacties van de Belgen op de uitspraak van het Hof, die afgelopen zondag uit mondden in de 'Witte Mars' door Brussel, verbazen Pierre niet. „Ik zit al twintig jaar in dit vak, al twintig jaar trekt de Belgische bevolking door mijn kantoor en ik voel de groeiende bitterheid en opstandigheid. De mensen zitten in materiële problemen, verliezen hun werk, hun gezin komt in moei lijkheden. En dan zijn er lieden als de Waalse socialistische lei der Eerdekens die in het parle ment zeggen- 'Wallonië wilzich bij Frankrijk aansluiten'. Bij alle problemen die de mensen al hebben, komt er ook nog eens het gevoel bovenop dat hun staat bezig is zijn laatste adem uit te blazen". „Tel daar de hele serie affaires bij op die nooit zijn opgelost, zoals de Bende van Nijvel en de zaak-Cools. In zo'n verschrik kelijke context is de bevolking eigenlijk nog heel lang kalm gebleven, maar ik heb al tien jaar geleden voorspeld dat als de bevolking in beweging zou komen er een enorme explosie zou volgen. Nü heeft de bevol king eindelijk aanleiding ge vonden om te demonstreren". Beschermheren Daarbij heeft Pierre overigens 'heel persoonlijk' het idee dat diezelfde bevolking de afgelo pen weken 'gigantisch is gema nipuleerd'. „Ik heb geconsta teerd dat er een enorm verschil is tussen de inhoud van het dos- sier-Dutroux zelf en wat er in de pers over is gezegd. Er is ge sproken over 'beschermheren' en er is gepraat over gestolen auto's. Dutroux heeft me steeds gezegd: 'Maar, maïtre Pierre, tien of honderd of duizend ge stolen auto's verergeren mijn toestand niet. En tussen ons: ik heb nog nooit één auto gesto len. Ik begrijp niet waarom men aan mijn affaire nog een dossier over gestolen auto's wil plakken'. Hij had het door". Oorlog Volgens Pierre wordt de zaak- Dutroux misbruikt voor het vereffenen van oude rekenin gen in de beruchte Belgische 'oorlog tussen de politiedien sten'. Er zijn, onder verwijzing naar de auto's en de bescher ming van Dutroux, in de afge lopen maanden twee politie- inspecteurs opgepakt. Maar Dutroux heeft, zegt Pierre, hem steeds verzekerd dat hij geen van beiden ooit heeft ge kend. Pierre neemt het vooral procu reur des konings Bourlet uit foto Phil Nijhuis/GPD Neufchateau kwalijk dat hij publiekelijk de indruk heeft gewekt dat er met de affaire- Dutroux meer aan de hand was dan alleen een tragedie waar van tenminste vier meisjes - Julie en Mélissa en An en Eefje - het slachtoffer zijn geworden. Bourlet zei afgelopen zomer: „Ik ga tot het einde met dit on derzoek, mits men mij m'n gang laat gaan". Pierre noemt deze uitspraak 'ronduit schan dalig'. „Als een belangrijke magi straat als hij ook al suggereert dat er iets rot is in het konink rijk België, wordt dat voor de bevolking de zékerheid dat er iets rot is in het koninkrijk Bel gië en daarom is de vlam in de pan geslagen. Volgens mij is dat een schandaal en de groot ste manipulatie in de justitiële geschiedenis van ons land. En wat ik Connerotte verwijt is dat hij geen echte 'baas' in het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2