van so,daten WÊ' frustreert M MÉ: Üt?f vluchtelingen Dienstplichtigen in geweer tegen het Russische leger Moeders JSU ^SÊÉ Veilig paspoort reportage zaterdag 26 oktober 1996 25 Steeds meer jonge Russen passen er voor om in het leger te gaan. Jongeren duiken onder om aan de recruteringsofficieren te ontkomen, dienstplichtigen die toch onder de wapenen moesten, deserteren of plegen zelfmoord. Uit beide groepen zoeken in toenemende mate jongens hun toevlucht tot de comités van de soldatenmoeders, die de jeugdigen helpen om uit dienst te blijven of te geraken. De 24-jarige Annemarie Gielen uit Hulst vertrekt in februari naar Sint-Petersburg om daar vier maanden te werken bij de soldatenmoeders in die stad. Zeventig proeent van de asielzoekers in Nederland heeft om hier te komen gebruik gemaakt van 'reisagenten'. Mensensmokkelaars dus. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) schrikt daar niet van. Het gebeurt al jaren. Voor veel asielzoekers is het de enige mogelijkheid om in veiliger oorden te komen. Bovendien is iemand die met valse papieren naar een ander land reist niet strafbaar. Een nog veiliger paspoort komt een humaan vluchtelingenbeleid niet ten goede, zegt de adjunct-directeur Opvang van het COA „Het houdt mensen die willen vluchten niet tegen." En: „Maakt iemand die met valse papieren Nederland binnenkomt, misbruik van het asielbeleid? Ik denk het niet." Een dilemma. Een uit Iran afkomstige man vertelt op de radio in gebrek kig Nederlands zijn verhaal. Over hoe hij werd gearresteerd en waarom. Hij had op straat pam fletten verspreid, gericht tegen de machthebbers van zijn land. Hij belandde in een beruchte gevan genis waar gemarteld werd en ge moord. Op een dag werd hij met een aantal medegevangenen naar de binnenplaats gebracht waar hij oog in oog kwam te staan met een vuurpeloton. Hij besefte ik ga dood Hij hoorde hoe er werd aan gelegd, hij hoorde schoten. Toen hij zijn ogen opende, zag hij de doodgeschoten lichamen van zijn medegevangenen naast zich op de grond liggen. 'De volgende keer schieten we raak op jou", kreeg hij toegebeten en hij werd terugge bracht naar zijn cel. Zijn vader wist hem uiteindelijk via corrupte ambtenaren en met veel geld vrij te kopen. Hij vluchtte, gebruik makend van valse papieren en mensensmokkelaars die hem uit eindelijk, opnieuw tegen betaling, naar Nederland brachten. (Uit het VPRO-programma Argos) Vorige week bracht het Interre gionaal Rechercheteam Noord- en Oost-Nederland politiek Den Haag ernstig in verlegenheid met de mededeling dat het zeer veilig gewaande nieuwe Nederlandse paspoort kinderlijk eenvoudig is te vervalsen. Het rechercheteam kwam tot deze ontdekking tijdens een onderzoek naar een mensen smokkelbende. Bij huiszoekingen werden honderden valse identi teitsdocumenten aangetroffen. Een Groninger hoofdverdachte die optrad als 'reisagent' bestelde paspoorten bij een Amsterdam mer. Zowel de Groninger als de Amsterdammer komen oorspron kelijk uit Iran. In totaal werden dertig mensen aangehouden on der wie elf illegalen. De bende was al enige jaren actief en zou met de mensensmokkel miljoenen gul dens hebben verdiend. Niet on denkbaar is dat ook de Iraanse man, die zijn verhaal voor de VPRO-microfoon vertelde, ge bruik heeft gemaakt van de dien sten van deze organisatie. De schrik zat er na de bekendma king van het IRT-team goed in. Niet zozeer vanwege het feit dat er mensen actief zijn die tegen beta ling anderen het ene land uit en het andere land in smokkelen. Dat dat gebeurt is bekend. Het schokken de nieuwe feit was dat ook het 'fraudevrij' geachte Nederlandse paspoort hiervoor werd gebruikt. In asielzoekerscentra weten Irani- ers te melden dat een vervalst Ne derlands paspoort 'slechts' vier- tot vijfhonderd gulden kost. Politiek Den Haag stelde onmid dellijk na de bekendmaking van het rechercheteam hardop de vraag of de kop van verantwoor delijk staatssecretaris Kohn- stamm moet rollen. De bewinds man antwoordde nuchter: alles wat door mensenhanden is ge maakt, kan door mensenhanden worden nagemaakt Hij beloofde een „diepgaand onderzoek". Misbruik Door het plotseling weer opdoe mende 'paspoortspook' werd een andere vraag naar de achtergrond verdrongen. Wordt het Neder landse asielbeleid misbruikt door (criminele) organisaties die grof geld verdienen aan het smokkelen van mensen? Het vermoeden dat het gebeurt, bestaat. Niet voor niets werd onlangs een landelijk officier van Justitie aangesteld die zich speciaal met mensensmokkel moet bezighouden. Maar de me ningen over de aard en omvatig van mensensmokkel in Nederland lopen uiteen. Betrouwbare gege vens ontbreken. Thea Meesters, adjunct-directeur van hgt Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA), stelt een andere vraag: ..Wat is misbruik? Maakt iemand die met valse papieren Nederland binnenkomt misbruik van de Ne derlandse asielprocedures? Ik denk het niet." Een woordvoerder van het IRT- Noord- en Oost-Nederland zei vo rige week dat mensensmokkelaars het vreemdelingenbeleid ernstig vervuilen: „Door deze praktijken kunnen echte vluchtelingen kan sen ontberen en wordt de staat fi nancieel benadeeld Twee maan den geleden deden verhalen de ronde dat Somaliërs die in Neder landseopvangcentra zitten, regel matig terugkeren naar hun geboorteland voor een korte va kantie. De belangenorganisatie van Somaliërs in Nederland, FSAN, ontkende dat met kracht. Harde bewijzen dat het gebeurt bleven uit. Het totaal aantal vermisten - zo wel kinderen als volwassenen - loopt in de duizenden per jaar. Vo rig jaar zo'n vijfduizend. Bij het COA staan zij te boek als MOB's: vertrokken Met Onbekende Be stemming. Een asielzoeker krijgt het etiket MOB als hij of zij twee maal achtereen niet het wekelijk se stempel ophaalt. CAO-direc- teur Meesters wijst erop dat asiel zoekerscentra open instellingen zijn en dat iemand die in Neder land asiel aanvraagt niet verplicht is in een opvangcentrum te ver blijven. „Hoewel dat niet heel veel voorkomt, kan een asielzoeker ook een hotelkamer boeken." Reisagenten Aanvankelijk ging justitie ervan uit dat dertig procent van de asiel zoekers in Nederland gebruik heeft gemaakt van 'reisagenten' Het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie stelde dit cijfer onlangs bij: niet dertig, maar ongeveer ze ventig procent komt Nederland binnen via een organisatie die de vlucht verzorgt, de vluchteling zo nodig voorziet van valse papieren en als het moet ook van verhalen die de kans op een succesvolle asielaanvraag vergroot. De bedra gen die hiervoor betaald moeten worden lopen uiteen van \>ijf- tot dertigduizend gulden. De suggestie van het noordooste lijke IRT dat mensensmokkelaars het asielbeleid in Nederland zou den vervuilen, wordt door het COA niet onderschreven. Mees ters: „Een asielzoeker is vaak, kijk naar de cijfers, aangewezen op an deren om uit zijn of haar land te kunnen vluchten. Maar de manier waarop iemand vlucht zegt hele maal niets over het motief, over het waarom van de vlucht." Uit een onderzoek van het WODC blijkt dat zo'n veertig procent van de asielzoekers die gebruik heeft gemaakt van mensensmokke laars, uiteindelijk in aanmerking komt voor een asielstatus Op grond van het Vluchtelingen verdrag is het gebruik maken van valse papieren en/of het inschake len van mensensmokkelaars niet strafbaar. Ook het illegaal het land binnenbrengen van een per soon is in principe niet verboden. Dit laatste verandert echter zodra er sprake is van winstbejag. In de praktijk is dit laatste vaak het ge val. „Smokkelaars zijn geen Ro bin Hood-achtige figuren die mensen willen helpen, maar men sen die over de ruggen van asiel zoekers en illegalen geld willen verdienen", zei officier van justitie Van der Molen, belast met men sensmokkel. in een interview. Dit neemt niet weg dat veel asielzoe kers zich niet laten afschrikken door de hoge prijs die voor een vlucht moet worden betaald. Meesters: „Het betekent ook dat een nog veiliger paspoort niet in het belang is van een humaan vluchtelingenbeleid. Het houdt mensen die willen vluchten echt niet tegen." Rob Zijlstra Asielzoekers arriveren bij wisselwoningen in de Leusdense nieuw bouwwijk Blokland. foto Koos Smid Ooit stond het Russische Leger, toen het nog rood was, te boek als onoverwinnelijk. De mannelij ke Russen zagen het als een plicht om enkele jaren in de keurtroepen te dienen. Je werd er een man van èn je kreeg goed te eten, fatsoenlij ke kleren én het uniform dwong respect af. Na de Val van de Muur was de onttakeling van de Sovjet- Unie niet te stuiten. In Rusland, dat binnen die Unie altijd de eer ste viool had gespeeld, was de chaos onontkoombaar. De ont luistering ging niet aan het leger voorbij. De terugtrekking uit Af ghanistan luidde de teloorgang van de troepenmacht in en de re cente oorlog in Tsjetsjenië ver snelde dat proces nog eens. Het huidige Russische leger is zo versplinterd geraakt, dat er mo menteel geen sprake meer is van volledige regeringscontrole. Com mandanten hebben het voor het zeggen, generaals bevechten el- kaars zeggenschap. Er wordt gem uit, honger geleden en gemoord. President Jeltsin kondigde in juli van dit jaar af dat het leger zou worden gemoderniseerd. Het aan tal soldaten zou met 300.000 te ruggebracht worden tot 1,2 mil joen en er zou geld beschikbaar komen om het militaire apparaat te verbeteren. Tot op heden is er weinig van terecht gekomen. De meeste soldaten moeten hun soldij over augustus nog uitbetaald krij gen. De onlangs ontslagen veilig heidsadviseur van Jeltsin, Alek- sandr Lebed, waarschuwde deze week nog dat er een crisissituatie heerst in het zwaar gedemorali seerde leger en dat een reorganisa tie niet kan uitblijven. Hij was daarmee alvast op eigen houtje begonnen. Reden temeer voor de Russische president om de ambiti euze generaal een halt toe te roe pen. Erbarmelijk De Russen weten inmiddels ook dat van het roemrijke Russische leger weinig meer over is. Anne marie Gielen: „Er zijn nog wel le gereenheden die redelijk goed ge organiseerd zijn en beschikken over voldoende middelen en mate rieel, maar dat zijn er niet zoveel meer. De meeste bataljons, zeker die in de verafgelegen gebieden, verkeren in erbarmelijke toestan den. Steeds meer jongeren, ge steund door met name de moeders, proberen dan ook om de leger dienst te ontlopen. Je moet dan niet direct denken aan massalepo- gingen, om de doodeenvoudige re den dat de meeste Russen er abso luut geen benul van hebben hoe dat kan. De mensen in Rusland hebben zeventig jaar geleefd in een maatschappij waarin de plichten voor iedereen duidelijk omschreven waren, maar waar met geen woord gerept werd over rechten. Dat is nu veranderd, maar van die constitionelerechten hebben de meesten helaas nog steeds geen weet." De 24-jarige Hulsterse, werkzaam bij Pax Christi International in Brussel, begeleidde de afgelopen zomer twee Russische vredesacti visten op hun tocht door West-Eu ropa. Het betrof een van de solda tenmoeders van Sint-Petersburg en een vertegenwoordigster van de Noord-Kaukasische vrouwen, die in Nederland, België, Frank rijk en Engeland steun zochten voor hun strijd tegen - in eerste in stantie - de oorlog in Tsjetsjenië. Na die campagne reisde Gielen met de vrouwen mee naar Sint- Petersburg om daar een indruk te krijgen van het werk van de solda tenmoeders in die stad. Begin volgend jaar, als haar con- Annemarie Gielen uit Hulst: Steeds meer Russische jongeren, gesteund door de Soldatenmoeders, proberen de dienstplicht te ontlopen. foto Lex de Meester tract bij Pax Christi is afgelopen, gaat ze weer naar Rusland om vier maanden bij de Petersburgse or ganisatie te werken. Ze zal zich hoofdzakelijk gaan bezighouden met het onderhouden van de inter nationale contacten, de organisa tie van studiedagen en fondswer ving. Petersburg' verdedigt de rechten en belangen van dienstplichtigen, soldaten en hun families. De orga nisatie werd in 1991 opgericht door drie ex-dissidenten. Momen teel wordt de belangenorganisatie geleid door Ella Poljakova en Jelena Vilenskaja. Ze worden bijgestaan door 20 vrijwilligers. Wekelijks komen er bij de solda tenmoeders zo'n 150 hulpvragen binnen van jongeren van 17 en hun ouders die nog een oproep voor de legerdienst moeten ontvangen, 18-jarigen die die oproep al wel hebben gekregen en soldaten. In bijna alle gevallen willen de men sen die bij het comité aankloppen, weten hoe ze te werk moeten gaan om hun zonen op een legale manier uit het leger te houden of te krij gen. De soldatenmoeders wijzen hen de lange weg langs de vele in stanties, verlenen juridische steun en indien nodig zorgen zij voor medische (her-)keuringen. Verzamelpunt Annemarie Gielen: „In principe kan iemand aan de gehate dienst plicht van 18 maanden ontkomen op medische gronden, als het gaa t. om de oudste en enige zoon of om andere familie-omstandigheden of om studieredenen. Die gronden werken echter alleen in theorie. De militia of de leden van de Mo biele Eenhied (OMON) deinzen er niet voor terug om jongens op straat of thuis op te pakken en mee te nemen naar het verzamelpunt in de miljoenenstad. Vandaar ver dwijnen ze naar legereenheden ergens in Rusland. De ouders wor den hierover niet of verkeerd inge licht, zodat het soms maanden duurt eer zij weten waar hun zoon zich bevindt. Ook zijn er regelma tig studentenhuizen overvallen. Studenten werden opgepakt en verdwenen gewoon onder de wa penen. Een studie is dus geen ga- rantie om aan de dienstplicht te ontsnappen- Hetzelfde gaat op voor familie-omstandigheden. De enige zekere reden om bespaard te blijven van dienstplicht is een slechte gezondheid, maar ja, ook dat blijkt niet makkelijk. Gezondheid Volgens Gielen sjoemelen tal van medici in Sint-Petersburg met medische dossiers van recruten. „Recente onafhankelijke onder zoeken hebben aangetoond dat het met de gezondheid van 14-15 jarigen en 16 tot 21-jarigen in de stad slecht gesteld is. Slechts één procent van de 14-15 jarigen is volledig gezond.Bij de overige 99 procent werden de volgende kwa len genoteerd: hart en vaataan- doemngen (78 procent), bot en spierziekten (72 procent) en een verstoord zenuwstelsel (38 pro cent). Bij de oudere groep werden hart-en zenuwziekten als hoofd kwaal geconstateerd. „De wrange paradox nu is dat de soldatenmoeders de jongeren hoop geven uit dienst te kunnen blijven, omdat ze zeer ongezond zijn. Het is echt raar als je een moeder de vrijwilligers opgelucht hoort vertellen welke ziektes haar zoon allemaal wel niet heeft. Maar het gebeurt. De genezing is dan een kwestie van latere zorg." Maar het komt volgens de Hul sterse erg vaak voor dat keurings artsen ernstig zieke jongeren toch goedkeuren. Tijdens haar bezoek aan Petersburg in september maakte ze kennis met Jurij. Een jongen uit Koma die als peuter zijn arm had gebroken. De arm was nooit genezen en maakte hem ge handicapt voor het leven. Deson danks werd hij goedgekeurd en moest hij onder de wapenen, In het legerwerdhij voortdurend om zijn lamme arm gepest. Hoewel hij met geen wapen kon omgaan, werd hij toch naar Tsjetsjenië gestuurd. Daar raakte hij bij een beschieting gewond en mocht hij drie dagen met ziekteverlof naar huis. Omdat Jurij naast zijn lamme arm ook het gehoor in een van zijn oren verlo ren had en nog steeds - ondanks een operatie - kampt met hevige pijn, stapte hij naar de soldaten moeders om hulp. De organisatie heeft ervoor gezorgd dat de jonge man medisch hulp heeft gekregen en zich niet meer bij zijn legereen heid hoeft te melden. Schrijnend Het is een van de vele gevallen waarmee de jonge vredesactiviste geconfronteerd werd in Rusland. Schrijnende gevallen zelfs, zoals dat van de schizofrene Anton, die gewoon gezond werd verklaard, dat van Dennis uit Koma, die door mishandelingen in het leger inva lide werd verklaard of dat van de 19-jarige Aleksej, die na talloze vernederingen het leger ont vluchtte en smds mei van dit jaar in kiosken en parken slaapt, ter wijl de militia drie maal in de week bij zijn moeder komt informeren waar haar schizofrene zoon uit hangt. Sinds de oprichting van de organi satie zijn meer dan 30.000 recru ten gered van de dienstplicht. Nog eens 2000 soldaten werden gevrij waard van verdere militaire dienst. Het zijn prestaties waar de soldatenmoeders trots op zijn. Niet omdat de organisatie zelf zo veel voor elkaar heeft gekregen, maar omdat de moeders van de re cruten zelf met succes tegen de gi gantische bureaucratie hebben kunnen opboksen. De organisatie doet niet meer dan hen de weg in dat labyrint wijzen. Volgens An nemarie Gielen beginnen de auto riteiten door het succes van de sol datenmoeders schrik te krijgen van de organisatie. „Een beetje meer steun uit Wester se landen zou zeker welkom zijn, De 'Soldatenmoeders in Sint-Pe- tersburg' krijgen wat hulp van de Raad van Europa, maar dat is niet veel. De relatie met Rusland ligt voor heel wat Europese landen erg gevoelig. In Rusland zelf is het mi litaire apparaat nog steeds een enorme macht, waarmee alles sa menhangt. niet alleen politiek, maar ook simpele zaken als onder wijs, ziekenhuisvoorzieningen en werkgelegenheid. De civiele pro ductie in Rusland is nog steeds ge ring en weinig winstgevend. Als alle militairen en mensen die bin nen het militaire complex hun brood verdienen zouden moeten afvloeien naar de particuliere sec tor, zou dit Rusland voor onover komelijke problemen stellen. Het is ook daarom dat legerhervor- mingen uitblijven." Conny van Gremberghe foto Vladimir Svartsevich Omgeving Grozny, afgelopen zomer: Russische soldaten bemannen een wegblokkade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25