SE COURANT Muiterij dreigt in Rusland 19.95 mond dicht Asielzoeker in Burgh naait Korpsbeheerder ontslaat twee Thoolse agenten 4 WEKEN Beveiliging druivenoogst Zaïre: noodtoestand door agressie legers Ruanda en Burundi Armoede wordt zichtbaar VOOR 14,25 JA, ik wil: Militairen woedend over uitblijven van salarisuitbetalingen KNMI schrikt niet van Lili PILAAR Kleinere klassen niet altijd beter XTC-smokkel Advocaat van Dutroux EEN KOPJE KOFFIE GRATIS Haagse Pluisje is nu beroemd 99 Wisselend benolkt Een wisselvallig weekend met af en toe een bui.Alleen zaterdagmiddag nog een enkele zonnige periode. Maximum 14 graden. De wind is krachtig. 239e jaargang no. 254 ;aterdag 26 oktober 1996 osse nummers 2,50 zie bijlage reportage W&P INTERIEURS Goes Tijdens Wonen Wensen 10% Speciale Korting»! tot ziens in de Zeelandhallen van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN-De korpsbe heerder van de Politie Zeeland heeft twee op Tholen werkende agenten de hoogste disciplinai re straf opgelegd door ze te ont slaan. Een van de politiemensen moet bovendien binnenkort voor de strafrechter verschij nen. Het ontslag gaat 1 januari in, tot die tijd blijven de agenten geschorst. De 33-jarige man wordt ver dacht van het plegen van vals heid in geschrifte, het aanzetten tot het afleggen van een valse getuigenis en schending van zijn geheimhoudingsplicht. Het vergrijp komt er op neer dat de man verzekeringspenningen heeft willen opstrijken die hem niet toekwamen. Daarbij heeft de agent gebruik gemaakt van kennis en wetenschap, die hij had opgedaan uit een dossier waar hij uit hoofde van zijn functie inzicht in had. Het Openbaar Ministerie heeft de man nu als verdachte gedag vaard. Binnen enkele weken zal de agent door de politierechter ter verantwoording worden ge roepen. Het ontslag van een 37-jarige collega heeft te maken met vrouw-onvriendelijk'4 gedrag binnen de werkeenheid Tholen. Dit gedrag was voor de korpsbe heerder aanleiding de persoon in kwestie op basis van niet inte ger gedrag ongeschikt te achten om de functie van politie-amb- tenaar verder uit te oefenen. che een onderzoek. Nadat de hoofdofficier van justitie en de korpsbeheerder op de hoogte waren gebracht van de onder zoeksresultaten werd een inter ne procedure in gang gezet. De beide agenten kunnen bij de be stuursrechter bezwaar aante kenen tegen hun ontslag. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: AMSTERDAM - Een wijnboerin heeft het midden in de stad niet makkelijk. Om haar schaarse oogst veilig te stellen heeft deze be woonster van een pand aan de Keizersgracht in hartje Amsterdam rond de druiventrossen waarschuwingsbordjes opgehangen met de tekst 'giftig'. Dat moet voorbijgangers weer houden van snoepen van de druiven. Zo hoopt ze dit seizoen toch nog voldoende grondstof over te houden om een paar flessen te kunnen vullen. foto Paul van Weel/GPD DE BILT - Orkaan Lili, die de afgelopen weken huis hield in het Caraïbisch gebied, is begon nen aan de oversteek van de Atlantische Oceaan. Naar ver wachting van Amerikaanse me teorologen brengt Lili over vier of vijf dagen zware wind en re genval in Europa. Harry Geurts, zegsman bij het KNMI, kan er wel om lachen. „Wij kennen alleen het feno meen najaarsstormen." Geurts sluit overigens niet uit dat de or kaan in Europa toch nog voor behoorlijk slecht weer zal zor gen. Dat zal zeker het geval zijn op de Azoren. Volgens het KNMI zijn er voor West-Europa twee mogelijkheden. Als de resten van Lili van de Azoren net langs Ierland naar IJsland trekken gaat het om een gewone depres sie, waarvan Nederland nauwe lijks last heeft. Het is echter ook mogelijk dat Lili opgaat in een bestaande depressie en die com binatie kan dan nog voor zwaar weer zorgen. Lili of geen Lili, het zal de komende dagen in ie der geval harder gaan waaien. RT R/GPD van onze correspondent in Moskou Hans Hoogendijk MOSKOU - De Russische minister van defensie Rodjonov heeft vrijdag gewaarschuwd voor 'on controleerbare ontwikke lingen' binnen de strijd krachten op korte termijn. Het persbureau Interfax meldde dit vrijdagmid dag. Volgens Rodjonov „dienen de leiding van Rusland en de maat schappij te weten dat het chro nisch gebrek aan financiële middelen de strijdkrachten op de rand van onwenselijke, zelfs oncontroleerbare ontwikkelin gen, heeft gebracht". Tegenover oorlogsveteranen zei hij dat Rusland zijn strijdkrach ten als integraal en actief deel van het staatsbestel dreigt te verliezen indien het defensie budget voor volgend jaar niet wordt aangepast. 'Met alle ge volgen vandien", zo zei hij er nog bij. Deze duidelijke waarschuwing voor muiterij komt kort nadat generaal Lebed, de vorige week ontslagen veiligheidsaviseur van president Jeltsin, ook al alarmerende woorden liet horen over gewapende opstanden bin nen delen van de krijgsmacht. Officieren van de generale staf schreven vorige week al een open brief aan minister Rodjon ov waarin zij waarschuwden voor een hete herfst indien niet eindelijk hun salarissen werden betaald. Ze beschuldigden figu ren rond Jeltsins naaste advi seur Tsjoebais 'en andere var kens' ervan het leger te willen ruineren. „Daarna willen ze de Navo-strijdkrachten te hulp te roepen om de belangrijkste eco nomische en militaire sectoren onder hun controle te krijgen." De officieren schreven dat in dien ze voor het einde van de maand geen salaris hebben ont vangen en de leiders met nieuwe uitvluchten komen, „zij zich be ter kunnen terugtrekken naar die plaatsen in het buitenland waar hun kinderen al verblij ven". De officieren vervolgden: „Wij schrijven niet diploma tiek. Wij zijn niet afgestudeerd aan Cambridge en konden voor onze kinderen dit jaar niet eens de belangrijkste schoolboeken kopen. Wij hebben dus niets te verliezen". De waarschuwing van minister Rodjonov kwam slechts een uur nadat de Russische president Jeltsin er in een korte radiotoe spraak geen twijfels over had (Advertentie) De weigering de conferentie bij te wonen was de aanleiding voor de korte actie. Maar op de ach tergrond speelt voor 'dokter' Banai mee, dat hij al 27 maan den op een verblijfsvergunning wacht. Zijn geduld is op. De Af ghaan eist dat hij wordt erkend als politiek vluchteling. Vlucht Banai wist enkele jaren geleden te ontvluchten uit een Afghaan se gevangenis, waar hij ge dwongen was zijn politieke vij anden te opereren. In het AZC slijt hij zijn dagen met het schrijven van, meest autobio grafische, verhalen. Hoe wan hopig hij is, blijkt uit zijn twee de eis. Als Justitie hem niet als politiek vluchteling erkent, eist hij 'onmiddelijk naar zijn land te worden uitgezet'. Zijn gewis se dood daar zou 'de mensenhet onrecht in de wereld doen besef fen, meent hij. Vluchtelingenwerk heeft on- Advertentie BOUWMATERIALEN GOES 0113-215401 laten bestaan dat hij vier jaar in functie wil blijven. Hij gaf de politici opdracht hun onderlin ge strijd te staken. „Ik wens de politici eraan te herinneren dat Rusland voor de komende vier jaar heeft gekozen Er is genoeg strijd om de macht geweest. Het is tijd om aan het werk te gaan", aldus Jeltsin. Hij repte met geen woord over de spanningen bin nen de strijdkrachten. Wel zei hij dat Rusland nu een eensgezinde staatsmacht nodig heeft die alles in het werk stelt het leven voor de bevolking minder hard te maken. Rusland staat volgens kenners aan de vooravond van een van de grootste financiële crises sinds het uiteenvallen van de Sovjet unie. Indien de staat er niet in slaagt op zeer korte termijn enorme bedragen aan achter stallige belasting binnen te krij gen, kunnen vanaf volgende maand de salarissen van het overheidspersoneel, artsen, on derwijzers en de strijdkrachten helemaal niet meer worden be taald. GPD Schoolhoofden in Zeeland zijn op zich blij met de maatregel om de klassen in de onderbouw te verkleinen. Maar, zo waarschu- iven ze, de regels moeten niet al te strak worden toegepast "f Een kleinere klas is niet per definitie beter. I LUIK - De politie van Luik heeft eendrugnetwerk opgerold dat ongeveer één miljoen XTC- pilletjes met een straatwaarde van 500 miljoen tot 1 miljard Belgische francs (30 a 50 mil joen gulden) heeft gesmokkeld van Nederland en Luik naar Spanje. Speciale drugskoeriers vertrokken geregeld met 30 kilo XTC of zo'n 100.000 pilletjes naar Barcelona. De pillen wer den aangekocht tegen 20 tot 30 frank (1 a 1,50 gulden) per stuk en daarna in Spanje doorver kocht tegen 4000 peseta's (ruim 50 gulden). BELG A Julien Pierre, deverdedigervandevankinderontvoeringen -moord verdachte Mare Dutrouxligt onder vuur. Hij knjgt dreigbrieven en ook via de telefoon spuien de Belgen hun haat tegen de 42-jarige ad vocaat. Hij zorgde ervoor dat onderzoeksrechter Con- nerotte van de zaak werd gehaald, en dat maakte hem niet O geliefder. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 17 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; Vrije tijd: 31,32,33 en 35; Sport: 37 en 39. van onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - De Zaïrese regering heeft de noodtoestand afgekon digd in de oostelijke provincies Noord- en Zuid-Kivu. Daar is volgens de autoriteiten in Kins hasa sprake van agressie door de legers van Ruanda en Burun di. Dat heeft de woordvoerder van de regering vrijdagavond op de landelijke tv gezegd. De Alliantie voor Democratie en de Bevrijding van Zaïre zegt samen met de Banyamulenge- rebellen Uvira in Oost-Zaïre te hebben veroverd. Het grootste i deel van het Zaïrese leger zou zonder veel weerstand te bieden op de vlucht zijn geslagen. Vol gens hulpverleners in Burundi werd er gisteren echter nog he vig gevochten rondom Uvira. De stad is volgens hen volledig geplunderd door Zaïrese solda ten. De alliantie beweert dat dringend opgeroepen naar hun vaderland terug te keren. De VN en de Ruandese overheid zullen daar voor opvang zorgen. In Zaïre dreigt hongersnood, om dat hulpverleners niet langer in staat zijn hun werk te doen, al dus Ogata. Vanwege de strijd tussen het Zairese leger en rebellen in Oost-Zaire hebben deze week ruim 300.000 vluchtelingen hun opvangkampen verlaten en zijn over de hele regio uitgezwermd. VN-medewerkers in het veld hebben de ontheemden aange raden naar Shimonga, een plaats 35 kilometer ten zuid westen van Bukavu te gaan, om dat ze alleen daar op hulp kun nen rekenen. Hoewel de situatie in Zaire bij zonder gevaarlijk is, blijven de VN weigeren enige vorm van dwang te gebruiken bij de repa triëring van de Hutu's.GPD Onderzoek De politiemannen waren al in februari geschorst. Vanaf dat moment begon de rijksrecher- Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: I in het restaurant van de Zeelandhallen (Advertentie) De Afghaanse vluchteling Abdul Zahir Banai, van beroep chirurg, naaide zijn mond dicht omdat hij geen toestemming kreeg het land te verlaten om een vredesconferentie over Afghanistan bij te wo nen. foto Pieter Honhoff (Advertentie) Vandaag, zaterdag tot 13.00 uur bij een bezoek aan Wonen Wensen, Zeelandhaflen Goes PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant of op het horeca-terras van het modeplein. (tegen inlevering van deze advertentie) meer en meer Zaïrezen zich bij hen aansluiten om het regime van Mobutu Sese Seko ten val te brengen Oproep De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Sada- ka Ogata, heeft gisteren in een speciale radioboodschap de ruim een miljoen Ruandese Hu- tu-vluchtelingen in Oost-Zaïre (Advertentie) Meetsma Advies b.v. INTEGRALE KWALITEITSZORG ISO-CliRIll-ICERING Hissenmcde I4 Telefoon (0118) 639 303 4337 AN Middelburg Telefax (0118) 639 814 Mobiele telefoon 06 53 40 50 75 DEN HAAG - Haagse Pluisje is beroemd. Al 23 jaar en ruim twee maanden leefde hij in stilte bij de Haagse familie Gabel. Maar in de zojuist verschenen nieuwste Nederlandse editie van het Guinness Recordboek staat de hoogbejaarde ge noemd: hij is de oudste geregi streerde kater van Nederland. Henk en Bep Gabel hadden het zelf niet eens door. totdat die renarts dr. Immink hen erop at tent maakte. Hij had Pluisje van jongs af aan als patiënt en via hem konden de samenstellers van het nieuwe Guinness-boek met zekerheid vaststellen dat het steeds om dezelfde zwart witte Pluisje ging. Bep Gabel geeft toe dat het dier inmiddels al aardig begint af te takelen. Pluisje is nu waar schijnlijk blind, want hij loopt wel eens tegen iets aan. „Maar doof is hij in elk geval niet, hij hoort iedereen aankomen", zegt Henk. Volgens het Guinness Book of Records is de 'oudste kat aller tijden' 34 jaar oud geworden. Deze Engelse cyper heette Ma. GPD langs actie gevoerd tegen de lange wachttijden in asielzoe kerscentra. „Mensen kunnen het lange wachten niet meer aan", reageert coördinator P. Op 't Hof, die overigens het actie middel van Banai afkeurt. „Je mag mensen niet 27 maanden laten wachten." Geldig t/m 26 oktober 1996 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING] van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BURGH-HAAMSTEDE - De Afghaanse vluchteling Abdul Zahir Banai, bewoner van het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede, heeft met een één- daagse hongerstaking weten te bereiken dat hij begin november een buitenlandse vredesconfe rentie over zijn land mag bijwo nen. Banai, van beroep chirurg, naaide donderdag zijn lippen aan elkaar omdat hij geen toe stemming kreeg te vertrekken. Zijn papieren waren niet hele maal in orde. Plaatsvervangend directeur H. van der Aa van het AZC sprong voor hem op de bres. Na de toezegging van di verse instanties dat zij bereid zijn medewerking te verlenen aan Banais verzoek, heeft de Af ghaan vrijdagmiddag de hech tingen weer verwijderd. VETER ENKELLAARSJE In zwart Maten 36 - 42 Normaal 39.95 Bristolprijs 29.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1