Belgische lijn naar Axelse Vlakte PZC Veel geld voor een symposium met uitstraling Vijftienjarige Pim Zwaan wint smartlappenfestival Waterleiding onder de Grevelingen Doorbraak in strijd over ziekte OPS i Opbrengst van actie Zeeuws Landschap naar broedkolonies Zeehavens wijzen de kritiek op inzamelen afval van de hand zeeland 15 Vlaamse spoorwegmaatschappij opent overleg J waar het werkelijk om draait! zaterdag 26 oktober 1996 on onze verslaggever Vout Bareman fERNEUZEN - De Belgische Spoorwegmaatschappij NMBS) pleegt begin volgende jaand overleg met de Vlaamse Kanaalzone-gemeenten Zelza- Wachtebeke en Gent over de jansluiting van de spoorlijn van |e Axelse Vlakte op het Belgi- che spoorwegnet. Die koppe- |ng is van groot belang voor de ontsluiting van het nieuwe in dustriegebied op de oostelijke lever van het Kanaal Gent-Ter- leuzen. De afgelopen jaren stel den de gemeenten zich uiterst erughoudend op, maar daarin lijkt nu verandering te komen. Centraal in het overleg staat de keuze van het tracé van de nieu we, 13 kilometer lange verbin ding tussen de Axelse Vlakte en Zelzate. Van de drie ontwerp- tracé's maakt het meest oostelij ke de grootste kans, zo bleek vo rig najaar al tijdens een verga dering van de Coördinatiegroep Kanaal Gent-Terneuzen. Maar daarna verroerden de Vlaamse gemeenten geen vin meer. Begin september wees de Gentse ha venschepen D. Termont er zelfs op dat de drie gemeenten er niets voor voelden medewer king te verlenen aan de aanleg omdat aan het project zowel planologische als economische bezwaren kleefden. „Gent zit niet te wachten op de ontsluiting van een nieuw indu strieterrein op Nederlands grondgebied dat een regelrechte concurrent is van ons Kluizen dok-project", verduidelijkte Termont. Vrijdag kwam de coördinatie- van onze verslaggever Marcel Modde IERNEUZEN - TNO in Delft heeft een verband aangetoond tussen het werken met oplos middelen in verf en lijm en het Organo Psycho Syndroom. Uit het nog niet afgeronde onder zoek van het instituut blijkt dat (1,1 procent van de schilders in Nederland aan OPS lijdt. Ook is duidelijk geworden dat bij vroegtijdig opsporen van het syndroom het ziektebeeld tot stoppen kan worden gebracht, [n Sint-Jansteen wordt moge lijk een Zeeuws steunpunt voor lotgenoten opgericht. De lande lijke Vereniging OPS voert daaromtrent overleg. Het voorlopige onderzoeksre sultaat betekent een belangrij ke doorbraak voor de vele OPS- siachtoffers. Hun aandoeningen worden tot dusver nog steeds met erkend als een beroepsziek- ie. wat betekent dat ze er - een maal ziek thuis - uiteindelijk vaak fors in inkomen op achter uit gaan. OPS veroorzaakt concentratie- en geheugenverlies, even wichtsstoornissen, misselijk heid en duizeligheid. Naar van onze verslaggever üené Schrier MIDDELBURG - „Dit geld gaat er wel erg snel uit", merkte het Delta Anders Statenlid M. J. Wiersma deze week op in een vergadering van de provinciale commissie Economie. Hij doel de op een subsidieverzoek van het departement Zeeland van de N'ederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor een symposium met als titel 'Westerscheldetunnel, slagader voor de Rijn-Schelde-delta'. In totaal wordt van de overheid Iprovincie en Rijkswaterstaat) een bedrag van 70.000 gulden gevraagd op een begroting van 130.00 0 gulden. De aannemer die de Westerscheldetunnel gaat bouwen legt er 35.000 gul den bij, de organisatie zelf 10.000 gulden. Verschillende statenleden vie- in de commissievergadering over de hoogte van het bedrag. een symposium over dit on derwerp wordt gehouden von den ze zinvol. Maar ze vroegen zich af of dat wel zo veel moet kosten en of dat dan voor een be langrijk deel met gemeen schapsgeld betaald moet wor den. Het CDA deed er in die vergade ring over dit onderwerp het zwijgen toe. Dat is bewust ge daan, legt commissievoorzitter A Stoffels desgevraagd uit. Hij is namelijk zelf voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de N'ederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel Stoffels wil in die hoedanigheid wel wat kwijt over de begroting ran het symposium. Een begro- w die overigens nog eens na der gespecificeerd zal worden in verband met de behandeling van het subsidieverzoek aan staande maandag in de commis sie Algemeen Bestuur. „Het gaat om het belang van ZeelandHet moet iets aparts worden. Zo'n symposium moet uitstraling hebben. Het is ook voor het eerst dat alle neuzen voor de WOV nu indezelfde richting staan." Onder de post Accommodatie (waaronder zaalhuur, lunch, zaalaankleding en consump ties) is 22.000 gulden opge voerd. Onder de noemer Organi satie (waaronder voorbereiding 35.000 gulden) is 68.000 gulden opgevoerd. Het hoofdstuk pro gramma (inleiders, samenvat- groep, waarin de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone gemeenten Gent, Evergem, Zel zate, Sas van Gent en Temeuzen zijn vertegenwoordigd, weer bijeen. En nu bleek het tij ge keerd. Schepen Termont kon overigens niet nalaten terloops nogmaals te wijzen op de 'logi sche' consequentie die Gent verbindt aan verwezenlijking van de spoorlijn: een soepele houding van de Nederlandse overheidsinstanties ten aanzien van 'dossiers' als de bouw van een nieuwe zeesluis, de vervan ging van de basculebruggen over de huidige zeesluis door rolbruggen èn het vervangen van de kanaalbruggen door een tunnel. Burgemeester drs. R. C. E. Bar- bé van Terneuzen: „Hoewel ik geen voorstander ben van der gelijke koppelingen, lijkt het me duidelijk dat wij daarmee geen enkele moeite hebben. Wij plei ten immers ook vurig voor de aanleg van een kanaaltunnel bij Sluiskil. En een beleidsanalyti- sche studie naar de bouw van een nieuwe zeesluis kan van on ze kant uiteraard ook op alle steun rekenen." Er is dus vol doende wisselgeld voorhanden. Eerste paal Havenschapsdirecteur drs. JG Philippen praatte de delegaties van de vijf Kanaalzone-ge meenten vrijdag - tijdens het periodiek overleg, dat ditmaal in Terneuzen plaatsvond - bij over de ontwikkeling van de Axelse Vlakte. De aanleg van de insteekhaven heeft nu de hoog ste prioriteit Verloopt alles vol gens plan, dan gaat in april vol- schatting lijden er in Nederland zo'n 2500 mensen aan het syn droom. Het gaat daarbij vooral om schilders, tapijtleggers en grafici. Per jaar komen er zo'n twee- tot driehonderd nieuwe slachtoffers bij. De rijksoverheid wil de fabri kanten van verf en lijm ver plichten het gebruik van de schadelijke oplosmiddelen in hun producten uiterlijk in 2010 met vijftig tot zeventig procent te reduceren. Een 35-jarige ex- stoffeerder uit Sint-Jansteen trok vorig jaar bij diverse in stanties aan de bel. In 1990 openbaarde zich bij hem de eer ste verschijnselen van OPS. Door onbekendheid met het syndroom werd hij door medici en de bedrijfsvereniging niet se rieus genomen, zodat zijn ziek tebeeld verergerde. Het gevolg is dat hij nu moet zien rond te komen van een uitkering van nog geen driehonderd gulden bruto per week. De Zeeuws- Vlaming heeft vorige week een brief verstuurd naar de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Ook overlegt hij met de landelij ke belangenvereniging over oprichting van een Zeeuws steunpunt voor lotgenoten. De nieuwe waterleiding voor Schouwen-Duiveland gaat de grond in. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga BRUINISSE - De publieke be langstelling was groot, vrijdag morgen bij de plechtige uitvoe ring van de horizontaal gestuurde boring in Bruinisse. Er stond zelfs een tribune. Het was dan ook niet een gewone boring. Nee, eentje van maar liefst 1275 meter lang, die er voor zorgde dat de aanleg van de nieuwe waterleiding door een stukje Grevelingenmeer een feit is. AJle eer kwam toe aan het 'neusje van de zalm' iian het be drijf Visser Smit Hanab: een splinternieuw, futuristisch uit ziend apparaat dat de naam 'Maxirig' draagt. Dit instrument (met een capaci teit van 250 ton) is zó nieuw, ver telde hoofd gestuurd boren Wil Kneppel, dat de techniek ervan nergens ter wereld nog geëve naard is. „Maar hoe lang dat zo blijft, weet je natuurlijk niet." De aanleg van de stalen drink waterleiding door een stukje Grevelingenmeer is onderdeel van een veel groter karwei, de tweede aansluiting van het Schouwen-Duivelandse water leidingnet op dat van de boven- ting/brochure en coördinatie programma) moet 25.000 gul den kosten en Diversen even eens 25.000 gulden. Aan inkom sten wordt een bedrag van 10.000 gulden geraamd. Gere kend wordt op 400 tot 500 be zoekers die ieder 75 gulden be talen. Het Marketing en Organisatie bureau Hoogerkamp in Gronin gen kan voor 10.000 gulden een keurig symposium organiseren, maar wie serieus voor de dag wil komen moet toch al snel op 50.000 gulden rekenen, legt di recteur G. A Hoogerkamp uit. „De symposiummarkt is hele maal vercommercialiseerd. Je hebt in Nederland een reizend circus van sprekers, van wie sommigen makkelijk 30.000 gulden per keer vragen. Nodig je daarentegen politici en ambte naren uit, dan ben je veel goed koper uit. Die kosten bijna niets. Het is in Nederland zo, dat je wat voorstelt als je op een symposium spreekt. Wat de kos ten betreft kun je het zo gek ma ken als je zelf wilt. Je kunt er vi deo-conferencing inbrengen, toneelgroepen inhuren, er een show omheen bouwen en zo kunnen de kosten makkelijk naar 200.000 oplopen." J. F. P. Jongbloed van de Advies- en Onderzoeksgroep Beke maakt duidelijk dat op het ge bied van symposia van alles te bedenken is. Dit bureau hield onlangs een symposium in Zeeuws-Vlaanderen met minis ter Jorritsma over verkeersvei ligheid. Jongbloed: „Een symposium moet je goed aan pakken. dus sprekersbegelei ding met enkele voorbereidende gesprekken, een infobalie, een draaiboek, een hapje en een drankje en er voor zorgen dat er iets is wat er aan bijdraagt dat de mensen het symposium ont houden. Dan zit je al gauw op 50.000 gulden." PvdA biedt jeugd concert aan MIDDELBURG - De PvdA in Middelburg houdt vrijdag 8 no vember een concert voor jonge ren in café Schuttershof onder de titel 'Music and politics, what's it all about'. Aan het con cert wordt deelgenomen door de band Jack and Daniels. Het con cert begint om 22.30 uur. Pim Zwaan blijft heel nuchter onder het succes met zijn smartlap 'Papa' foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Antoinette Kooman VLISSINGEN - „Vader Abraham mag wel oppassen", zei Viola Holt deze week in de 5 Uur Show over het talent van Pim Zwaan. De 'bard van het hart' zal zijn jon ge volgeling eerder in de armen sluiten dan de haren uit zijn baard trekken van jaloezie. Maandag won de vijftienjarige Vlissinger de nationale prijsvraag die de K. L. Poll-Stichting voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap jaarlijks uitschrijft voor middelbare scholieren. Van de zes genomineerde inzendingen beantwoord de Pims 'Papa' het beste aan de opdracht 'schrijf en componeer een smartlap'. K. L. Poll is de oprichter van de Vereni ging voor Onderwijs, Kunst en Weten schap. Na zijn overlijden ging de vereni ging in 1991 als stichting verder onder de naam K. L. Poll-Stichting voor Onder wijs, Kunst en Wetenschap (OKW). „Zijn bedoeling was een instituut in het leven te roepen als platform voor activiteiten op de raakvlakken van kunst, onderwijs en wetenschap", aldus medewerker J. Ver stegen. Voor de jaarlijkse scholierenwedstrijden kiest de stichting steeds voor thema's die samenhangen met muziek, toneel, letter kunde en architectuur „We vinden het be langrijk de aandacht van kinderen zo vroeg mogelijk op kunst te richten. Aan de respons merken we wel dat die behoefte er absoluut is. De smartlap is een combinatie van poëzie, muziek, humor en ironie", verklaart Verstegen de onderwerpkeuze van dit jaar. „Ik wist eigenlijk helemaal niet wat een smartlap was", bekent Pim. Uit onvrede met de schoolmusical die het Vlissingse Scheldemondcollege vorig jaar op de planken bracht, bood hij de regisserende leraar zijn hulp aan bij het schrijven van een nieuw scenario met liedjes. ..Dat had ik nooit eerder gedaan, maar ik ben altijd wel goed geweest in gedichten en opstel len schrijven." Om de docent te laten zien dat hij zijn vertrouwen waard was, be dacht Pim op weg van school naar huis de tekst voor 'Papa'. Jongetje Het liedje gaat overeen jongetje dat drugs gaat gebruiken omdat hij zich schuldig voelt over de scheiding van zijn ouders. De leraar was niet zo enthousiast als zijn leerling. „Toevallig ging ik diezelfde week langs de muziekleraar. Hij vroeg of ik zin had een smartlap te schrijven voor de scholierenwedstrijd. Toen hij uitlegde dat een smartlap een liedje is waaromheen je een hele soapserie kunt verzinnen, zei ik: zoek maar niet verder naar kandidaten want ik heb al een smartlap klaarliggen Pim zette de tekst op muziek met behulp van een muziekcomputer en zijn key board, dat hij sinds zijn negende bespeelt. De smartlap werd op een woensdagmid dag opgenomen en opgestuurd naar de stichting KOW. Uit de dertig inzendingen nomineerde de jury onder voorzitter schap van NRC-theaterrecensent Henk van Gelder onder meer Pims liedje voor de hoofdprijs: een cd-opname. Hij werd uit genodigd voor de finale tijdens 'De Op komst'. het jongerenfestival van de Lan delijke Organisatie voor Kunstzinnige Vorming op 21, 22 en 23 oktober in de Utrechtse Kunstacademie. „Ik had hele maal niet vernacht dat ik zou winnen. Maar omdat de organisatie dacht, kom la ten we alle zes liedjes op een cd zetten als we toch opnamen maken, waren de geno mineerden eigenlijk allemaal winnaars", zegt Pim.,Het ging ons om het overdreven overbrengen van menselijk leed. 'Papa' blonk uit in authenticiteit, geloofwaar digheid en directheid. Omdat het semi- autobiografisch is, presenteerde Pim het zo indringend dat Van Gelder zich per soonlij k aangesproken voeldé als schuldi ge", vat Verstegen het juryrapport samen Interviews, radio- en televisie-optredens: Pim blijft er heel nuchter onder. „Het is niet direct dat ik smartlappen snertmu- ziek vind, maar ik pas me liever aan de top-50 aan. Ik wil liever iets van journa list worden dan verder gaan in de mu ziek." Vader Abraham heeft niets te vre- gend jaar de eerste paal de grond in. Bijna een jaar later zou de eerste fase van de haven dan gebruiksklaar moeten zijn. Overigens vindt in de loop van november overleg plaats tussen het Havenschap Terneuzen en het stadsbestuur van Gent over het reserveren van grond in het plan Axelse Vlakte/Autriche- polder ten behoeve van een mo gelijke aanpassing van het Ka naal Gent-Terneuzen Gent overweegt een aantal hectaren, grenzend aan het kanaal, aan te kopen. Vooralle zekerheid. van onze verslaggeefster Miekevan der Jagt HEINKENSZAND - De dona teurs van de stichting Het Zeeuwse Landschap hebben ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van de stichting, 63.000 gulden extra bijeenge bracht voor drie projecten. Dat is veel meer dan bij de opzet van de jubileumactie verwacht werd. De actie heeft een even bemoedigend resultaat als de campagne die bij de vijftigste verjaardag van het Landschap werd gehouden. Toen verdub belde het aantal donateurs. Het Zeeuwse Landschap zit met ruim 9.000 donateurs aan het plafond van het aantal betalen de sympatisanten. Het dek kingspercentage, tien procent van het aantal Zeeuwse gezin nen, is één van de hoogste van de provinciale landschappen. Voor een wervingsactie van dona teurs werd bij het zestigjarig ju bileum dus bewust niet geko zen. Dat de donateurs, die immers toch al minstens 25 gul den per jaar betalen, toch zoveel extra in de beurs hebben getast, is boven verwachting. Van het geld zullen maatregelen worden genomen om de broed kolonies op de Hooge Platen te beschermen. Bij de Hooge Pla ten is een voorziening gemaakt voor broedvogels die elders in de Westerschelde verdreven zijn. Jaarlijks broeden er dui zenden sterns, evenals kluten en plevieren. Extra geld is nodig om de broedkolonies te bescher men en te onderhouden. Vooral het in de vaart houden van een toezichtboot vergt veel geld. Observatiehut Van het ingezamelde geld kan ook een vogelobservatiehut met een toegangsroute worden aan gelegd op de Philipsdam. Het Zeeuwse Landschap beheert in het verzoetende Krammer-Vol kerak een aantal platen en ei landjes die een paradijs zijn geworden voor broedende en overwinterende watervogels. Om de vogels goed en van heel dichtbij te kunnen observeren, moeten mensen zorgen dat ze uit het zicht blijven. In de observa tiehut, die er met jubileumgeld kan komen, kan iedereen op zijn gemak het gedrag van de vogels volgen. Broedplaatsen De derde bestemming voor de extra inkomsten, ligt aan de noordkant van Noord-Beve land. Langs dit stukje Ooster- scheldekust liggen de inlagen, waar bijzondere soorten als de Noordse woelmuis en het vis- diefje nog standhouden. Het scheelt echter niet veel of beide soorten moeten ook in hun laat ste biotopen het loodje leggen. Het Zeeuwse landschap wil dat voorkomen door speciale broedplaatsen aan te leggen voor het visdiefje en verbin- dingszönes tussen de inlagen voor de zeldzame woelmuis buren- Goeree-Overflakkee. Eerder werd via de Brouwers- dam al een verbinding tot stand gebracht Bedoeling is het waterleidingnetwerk wat effec tiever op te zetten; om bij cala miteiten wat meer te kunnen opvangen. De waterleiding van Schouwen-Duiveland is behal ve het Zuid-Hollandse eiland niet met andere regio's verbon den. voorziening gebruik wil maken. Een tankauto of bootje van Martens komt dan olieresten ophalen. Het gaat meestal om een mengsel van water en olie. De olie wordt zo mogelijk herge bruikt, wat in de prijs is verre kend. Volgens Van den Berg slaat de kritiek van de KVNR niet op Ne derland, België en Duitsland. Daar zit het wel snor. „Maar in Italië heb je met in alle havens zulke goede faciliteiten. Je kunt daar wel je afval kwijt, maar dan moet er speciaal een tank wagen komen. Dat is niet erg doelmatig en bovendien duur der door de transportkosten." Een woordvoerder van de scheepvaartinspectie kijkt ook over de landsgrenzen Er moe ten nog altijd internationale af spraken komen over de kosten en het functioneren van haven ontvangstinstallaties (hoi's). Voor het lozen bestaan wél in ternationale regels. Schepen moeten een oliescheidingssys teem hebben. Dat systeem moet ervoor zorgen dat de hoeveel heid olie zeer beperkt blijft bij een legale lozing.De scheep vaartinspectie ziet erop toe, dat schepen niet met te veel olie-af val vertrekken. Dat wordt onder meer bepaald aan de hand van de volgende bestemming. 'Kan een schip die haven halen, zon der in de problemen te komen is de vraag. Als dat niet het geval is, kan een kapitein verplicht worden zijn rommel af te geven. Dat schijnt niet vaak nodig te zijn. Een officiële afgifteplicht is er niet. Vorig jaar hield de scheepvaart inspectie 329 buitenlandse schepen aan, waarvan er 159 niet aan de milieu-eisen volde den; 48 procent van het totaal. Het ging veelal om defecte ap paraten, zoals de olie-schei- dingsmachine. Eerst moet dan reparatie plaatsvinden, anders mag het schip niet weg. Op de Noordzee werden in 1995 76 il legale lozingen gemeld door het Kustwachtcentrum. In havens maakten inspecteurs 44 keer rapport op, vanwege overtre ding van lozingsvoorschriften. van onze vers Harmen van der Werf VLISSINGEN - De inzameling van afgewerkte olie en andere afvalstoffen van schepen is goed geregeld in de Zeeuwse zeeha vens. Adjunct-havenmeester E. A van den Berg van het Haven schap Vlissingen durft daarvoor zijn hand in het vuur te steken. De kritiek die een medewerker van de Nederlandse ï-cdersver- eniging KVNR deze week uitte op het afvalbeleid van de Euro pese havens, legt Van den Berg naast zich neer. „Reders willen hun afval gratis kunnen afge ven. Ze zijn daar al jarenlang over bezig. Maar in Nederland geldt het principe: de vervuiler betaalt." KVNR-mede werker T. B. Bouwman plaatste zijn kriti sche kanttekeningen afgelopen week in de jubileum-uitgave Met de toekomst in zee van de 25-jarige directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Hij stelde dat van de lozingen op zee niet min der dan 75 procent legaal is. Dat komt door de slechte faciliteiten in Europese havens, aldus Bouwman Die zijn vaak te duui- en bieden te weinig service. Zo worden reders gedwongen op zee te lozen. De Vlissingse adjunct-haven meester Van den Berg kent die kritiek. Hij ligt er niet wakker van. „Aan het inzamelen van af valstoffen hangt een prijs in Ne derland. Dat zijn landelijk vast gestelde prijzen, afhankelijk van de hoeveelheid en de aard van de afvalstoffen. Het komt neer op gemiddeld een paar honderd gulden per schip Na tuurlijk willen reders gratis hun spullen kwijt, maar wie benzine tankt, moet toch ook betalen Niets mis Met de service in Vlissingen is ook niets mis, vindt Van den Berg. Het bedrijf Martens za melt voor het Havenschap Vlis singen olie-afval van schepen in. Een kapitein of zijn scheepsagent moet 24 uur van- tevoren melden, dat hij van die CENTR1, In «menwerking mei TNO ontwikkeld. NEN gecertificeerd, gebaseerd op Kei vertrouwde vierpootsframe gebruik makend van nieuwe materialen en kleurstellingen draait dit verrassende kantoormeubel om zijn middelpunt de gebruiker TERNEUZEK Mr F. J. Haarmanweg 61 Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 UTILITY MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15