De files en het accijns-wapen OPEN HUIS Belgische grensarbeiders voelen zich verwaarloosd ZMF wil meer bij bestemmingsplannen betrokken worden Weinig tips over vermiste Vlissinger na tv-programma Met Deltan over de Oosterschelde zeeland zaterdag 26 oktober 1996 13 Vechtpartij op oprit A58 bij Goes Boer geen dupe verkaveling Leer in trek bij winkeldieven Boorhamer weg van bouwterrein Televisie uit motorjacht gestolen Motorrijder licht gewond Christelijke Hogeschool De Vijverberg-Felua Schuttershof van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De cijfers lie gen er niet om. Dus er maar direct mee in huis gevallen. Verkeersdeskundigen hebben uitgerekend dat wij Nederlan ders vorig jaar met z'n allen 86.5 miljard kilometer in de auto aflegden. Achter het stuur wel te verstaan. Want als pas sagier reden we 51'7 miljard ki lometer mee. Auto's en vracht wagens stonden vorig jaar 18.5 miljoen uur stil in de een of an dere file. Per dag komt dat neer op een slordige 50.000 uur. En daarom besloot de regering eerder dit jaar - op voorstel van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat - dat het zo niet langer kon. En hoe bestrijd je files? Door de accijns op benzi ne te verhogen. Aardig idee, met enorme gevolgen. Jorritsma en haar collega De Boer van Milieu hadden inge zet op een kwartje verhoging. Maar ze konden ook vrede heb ben met een verhoging van 11 cent voor benzine, 8 cent voor LPG en 5 cent voor diesel, in te voeren op 1 juli 1997. Viel het resultaat achteraf bekeken te gen, dan zou de hele handel nog een dubbeltje omhoog moeten. En dat alles onder het motto: Wie rijdt betaalt, wie stilstaat is goedkoper uit. In totaal zou de verhoging (inclusief BTW berekend op drie stuivers voor benzine, 9,5 cent voor diesel en 8 cent voor LPG) 800 miljoen gulden opleveren. Maar... Oorlog Inderdaad, de zoveelste benzi- ne-oorlog liet niet lang op zich wachten. De Tweede Kamer schoof eerder deze week de be slissing voor zich uit, de pomphouders in de grens streek trokken (voorlopig nog met papieren tijgers) op naar Den Haag, het Midden- en Kleinbedrijf Nederland (MKB) voorspelde een 'vlucht' van de consument over de grens naar België en vooral ook Duits land. En dat zou gepaard gaan met een verlies aan omzet voor de detailhandel van 442 mil joen gulden èn 1500 arbeids plaatsen. De pomphouders zouden trouwens ook honder den miljoenen verlies lijden door de trek over de grens. Zorgt de accijnsverhoging op autobrandstof voor een nieuwe benzine-oorlog in de grensstreken? Want, het ligt heel simpel, zeg gen de vakorganisaties: Duits land peinst voorlopig niet over accijnsverhoging op brandstof en België gaat écht niet verder dan de aangekondigde twee frank. Reden voor de WD en het CDA de verhoging te kop pelen aan bijstelling van de prijzen in de buurlanden. Oorlog? Pomphouder Robert Boon (al 31 jaar in het vak) in Sluis haalt de schouders op: „Ach, ik heb het eigenlijk nooit anders meegemaakt. Vooral in de jaren zestig, zeventig draai den we prima. Toen lagen onze prijzen lager dan die in België en toen ging het ons voor de wind. Later is die hele handel weer precies omgedraaid. En wat het nu wordt? Als er eerder deze week in de Tweede Kamer was gestemd was het kantje boord geweest, heb ik begre pen. Nu hebben ze de zaak vooruitgeschoven en dat vind ik al heel wat. Over een week komen de pomphouders uit de verschillende grensstreken bij - een in Bunnik. Daar zullen we met een aantal Tweede Kamer leden van gedachten wisselen. Wie weet..." Véél erger vindt Boon de nasleep van de milieu maatregelen, die de pomphou ders de afgelopen tijd wettelijk werden voorgeschreven. „Als die verhoging nu toch door gaat, is dat natuurlijk een klap. Die milieumaatregelen waren dat ook al. We moeten wel de kans krijgen die investeringen terug te verdienen. Wordt dat niet goed geregeld, dan vrees ik dat er vooral onder de particu liere pomphouders opnieuw slachtoffers zullen vallen." Banen Z'n collega Michiel de Pooter in Terneuzen trapt in dit stadi um liever wat op de rem. Na- tüürlijk heeft 'het kwartje van Kok' (een zuivere belasting maatregelvan eenpaar jaar ge leden) in Zeeuws-Vlaanderen voor het verlies van ongeveer 20 arbeidsplaatsen en de slui ting van een stuk of zes pomp stations gezorgd. „Maar of het nu ook zover komt, durf ik niet te voorspellen. We hebben de foto Charles Strijd Tweede Kamer bewerkt met pakken protestbrieven en alle mogelijke argumenten tegen de verhoging. En je ziet het... het heeft toch min of meer ge werkt. Er is vertraging ont staan, dus... We zitten nu in de wachtkamer; wat kunnen we anders? Je kunt moeilijk het Binnenhof onder de benzine zetten. En we zijn ook niet van die mensen met spandoeken en vlaggen enzo. Maar valt het be sluit toch negatief uit, dan zul len de vakorganisaties wel een aantal bekwame juristen laten uitzoeken of de Staat der Ne derlanden via een proces kan worden aangepakt Pomphoudster Marie-Claire in Wachtebeke, net over de grens bij Overslag, grinnikt. „Jullie Hollanders kijken natuurlijk in jullie portemonnee. En te recht. In de jaren zeventig kre gen wij het voor onze kiezen, nu zijn het de Nederlandse pomphouders, die angst heb ben. Dat ze actie willen voeren, is logisch. De regeringen be schouwen de auto steeds meer als een melkkoe. Ik denk dat wij er wel voordeel van zullen hebben. Veel Nederlanders ko men nu al regelmatig inkopen doen vlak over de grens. En waarom zou je daar dan ook niet direct even tanken. Maar pas op hè, ik heb gehoord dat premier Dehaene alle tarieven in de Benelux op één lijn wil brengen. Dan is de pret weer voorbij." Zorgen Haar collega Erik Pieters in een pompstation bij de grens in Sas van Gent: „Ach, als de prij zen in Nederland omhoog gaan, zal de toeloop wel iets toenemen, maar hoeveel is heel moeilijk te zeggen. Er zijn veel Zeeuws-Vlamingen die voor hun woon- werkverkeer of als ze inkopen gaan doen in Zelza- te of Gent hier nu ook al tan ken. Maar denk niet dat wij hier zonder zorgen zijn. Die mili eumaatregelendie j ullie al achter de rug hebben, komen er hier ook aan..." Op een steenworp afstand van het station van Pieters staat dat van Renzo Sandrini. Op Nederlands grondgebied dus. „We hebben een hechte klan tenkring en daarin zie ik wei nig verandering komen. Wij moeten het vooral van de die sel-verkoop hebben, want die is nu nog beduidend goedkoper dan in België. Maar verder ver wacht ik geen grote gevolgen." En daarin zou Sandrini wei eens gelijk kunnen hebben. Volgens het Centraal Planbu reau wordt de Nederlandse au tomobilist namelijk pas écht zenuwachtig bij een accijns verhoging van een gulden of twee. Dan laat-ie de auto waarschijnlijk staan of emi greert terstond naar het bui tenland. Een getergde pomphouder in Zeeuws- Vlaanderen: „Weet je wat ik nog het smerigste vind? Dat wij hier in de periferie moeten Qp- draaien voor de file-problemen in de Randstad. Eigenlijk zou den we maar weer eens over aansluiting bij Vlaanderen moeten beginnen..." GOES - Een nog onbekende bestuurder van een lichtbruine Ford Escort is vrijdagmiddag mishandeld op de oprit van rijksweg A58 bij Goes. Een passante uit Yerseke zag dat de man werd geschopt en ge slagen door enkele mannen. Ook zijn auto werd vernield. De belagers verplaatsten zich in een wit busje en hadden de be stuurder van de Escort tot stoppen gedwongen. Toen de voorbijgangster halt hield en de mannen vroeg of het niet wat minder kon. bedreigden de mannen haar. De vrouw meldde de mishandeling bij de politie. Die is inmiddels wel in het bezit van het kenteken van het wit te busje, maar kan niets uitrichten zolang het slachtoffer geen aangifte heeft gedaan. De toedracht van de vechtpartij is nog onduidelijk. MIDDELBURG/SINT MAARTENSDIJK - Bij de ruilverka velingen op Tholen hoeft geen extra grond beschikbaar te ko men voor de landbouw. Er is voldoende grond voor een acceptabele toedeling. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van statenlid L. J. van Doorn van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV). Volgens het dagelijks provinciebestuur behelsden de bezwa ren bij de verkavelingen in Sint Annaland en Stavenisse niet een tekort aan percelen, zoals Van Doorn suggereerde. Het voorstel van het statenlid bij de toekomstige landinrichtings projecten meergrond voor de landbouw te verwerven, wijzen GS af. Er is geen noodzaak toe. MIDDELBURG - Uit een winkel aan de Lange Delft in Mid delburg zijn donderdagmiddag drie leren damesjassen met een gezamenlijke waarde van 1200 gulden gestolen. De ver moedelijke dader is een jonge vrouw. Hoewel het alarm afging toen de dief de winkel met de jassen verliet, kon zij niet meer worden achterhaald. Donderdag avond werd een winkelierster uit de Sint Janstraat in Middel burg beroofd van een leren broek van 300 gulden. De politie verdenkt een jonge, Franssprekende man en een vrouw met een Afrikaans uiterlijk van de diefstal SINT-JANSTEEN - Vanaf een bouwterrein aan de Geslech- tendijkin Sint-Jansteen is vrijdagmorgen een boorhamer van een bedrijf uit Goes gestolen. Een 27-jarige man uit Zierikzee, die namens zijn werkgever aangifte deed, schat de waarde van de hamer op 600 gulden. SAS VAN GENT - Een 59-jarige man uit het Belgische Destel- bergen ontdekte donderdag dat zijn tv gestolen was uit zijn motorjacht. Het vaartuig lag afgemeerd aan de Oostkade van Sas van Gent. OOST-SOUBURG - Een 53-jarige motorrijder uit Oost-Sou burg is vrijdagmiddaglicht gewond geraakt bij een ongeval in Ritthem. De man mocht na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Het ongeval vondt plaats op de kruising Ritthemsestraat- /Deinsvlietweg in Ritthem. Een 23-jarige automobilist uit Zierikzee keerde met zijn auto op de Ritthemsestraat en gaf daarbij geen vrije doorgang aan de motorrijder die achter hem reed. Door de botsing liep de man diverse verwondingen op. Beide voertuigen raakten beschadigd OPLEIDINGEN: vlOO/C> - Leraar Basisonderwijs - Maatschappelijk Werk dSÊÈÈ^>' yO en Dienstverlening* - Sociaal Pedagogische Hulpverlening* v> - Personeel en Arbeid «ij - Godsdienst-Pastoraal Werk x\ (Kerkelijk Werk) W - Journalistiek en Voorlichting (ESJ) - Verpleegkunde* -(ook m deeit.jd) Ook voor bij- en nascholing. zaterdag 9 november 10.00-14.00 uur Informatie: Postbus 80, 6710 BB Ede Tel. 0318-639750 Bezoek: Oude Kerkweg 100,opleidingen) van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie wil zich meer gaan bemoei en met gemeentelijke bestem mingsplannen. Sinds het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij is gede centraliseerd, wordt de ZMF veel minder en later bij de ontwikke ling van gemeentelijke bestem mingsplannen. Het belang van natuur en milieu in de gemeentelijke bestem mingsplannen, zou, als het aan de ZMF ligt, beter in de gaten moeten worden gehouden. In het werkplan 1997 van de ZMF staat gemeentelijke pla nologie opgevoerd als een nieuw project. Er zijn wel gemeenten die bestemmingsplannen tij dens de vooroverlegfase naar de ZMF opsturen, maar meestal is er te weinig tijd om nog inhou delijke invloed te kunnen uitoe fenen. Uitwassen Het actief volgen van de ge meentelijke planologie moet uitwassen op planologisch gebied, in de toekomst voorko men. Terreinbeherende instan ties klagen al langer over landschapsvervuilende wo ningbouw, milieubelastende in dustrie en verkeerd geplaatste installaties. Zaken die voorko men hadden kunnen worden als vertegenwoordigers van na tuur- en milieu-organisaties eerder in de plannen waren be trokken. Advertentie van onze verslaggever Wout Bareman LANAKEN - De Belgische grensarbeiders die in Nederland werken, voelen zich in de steek gelaten. De Belgische politici en vak bonden bekommeren zich nauwelijks om hun positie. Het blijft bij incidentele steun betuigingen; van een structurele aanpak van hun problemen is geen sprake. Integen deel, de sociale zekerheid van de grensar beiders wordt steeds verder afgebroken. De Vereniging voor Grensarbeiders, vrijdag opgericht in Lanaken, wil daarin verande ring brengen. En het gaat niet goedschiks, dan moet het maar kwaadschiks. Dagelijks steken een kleine 15.000 Belgi sche grensarbeiders de grens met Neder land over omdat ze daar him boterham ver dienen. Zeeland biedt werk aan ongeveer 1700 Belgen. Woordvoerder JosJazie van de nieuwe belangenvereniging stelt vast dat er sprake is van 'pure discriminatie'. „De ma nier waarop de Belgische politici en vak bonden de voorbije jaren de belangen van deze groep hebben 'behartigd', is zonder meer abominabel." Volgens Jazie zijn de fi nanciële tegemoetkomingen, verstrekt door de regering in Brussel, een lachertje. „Het compensatiefonds dat de regering heeft in gesteld bijvoorbeeld is veel te beperkt en lost de problemen niet structureel op. Inte gendeel. de grensarbeiders beschouwen dit fonds als een soort zwijggeld." Eerder dit jaar besloot minister Magda De Galan van Sociale Zaken een dergelijk fonds in het le ven te roepen om sociale en fiscale maatre gelen die de grensarbeiders treffen, op te vangen De nieuwe belangenvereniging noemt het niet meer dan een lapmiddel. En zo zijn er legio voorbeelden, die de stief moe derlij ke behandeling onderstrepen. Nu de politiek en de vakbonden - ook op Europees niveau - het consequent laten afweten, wil de Vereniging voor Grensarbeiders het over een andere boeg gooien. Woordvoerder Ja- zie: „We gaan de zaken nu langs juridische weg aanpakken en op die manier een rege ling afdwingen, die een einde maakt aan de jarenlange discriminatie. Wij vinden dat er veel meer bindende Europese richtlijnen moeten komen ter verbetering van de posi tie van de grensarbeiders. In een tijd dat de Europese eenwording hoog in het vaandel staat, blijken de verschillende lidstaten zich steeds meer te bezondigen aan sociaal pro tectionisme; de sociale zekerheid houdt op bij de landsgrens De belangenvereniging gaat nu eerst de problematiek inventarise ren. Daarna gaan de juristen aan de slag. van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN-De berichtge ving van de verdwijning van de Vlissingse horeeaman Peter Nette in het Tros-televisiepro- gramma 'Vermist' heeft een ma gere oogst aan reacties opgele verd. Er kwamen in Hilversum slechts enkele tips binnen, na dat op basis van door de politie in Vlissingen aangereikte infor matie onder de aandacht van de kijkers was gebracht. Telefoni sche meldingen gaven de pro grammamakers geen aanlei ding om direct de politie in Vlissingen te verwittigen. In specteur Leen Voshol van de Vlissingse recherche verwacht de bij de Tros binnengekomen informatie over de vermissings zaak in de loop van volgende week in huis te hebben. De gevolgde aanpak om duide lijkheid te krijgen over de om standigheden waarin de 35-ja- rige Nette verkeert door een beroep te doen op het Trospro- gramma 'Vermist' geeft op zijn minst de indruk dat het opspo ringsapparaat in een onderge schikte rol is gedwongen. In- plaats van dat tips zoals in het door politie en justitie aange stuurde AVRO-programma 'Opsporing verzocht' recht streeks bij de portie binnen ko men, worden ze verzameld ter redactie van een programma dat een onderwerp als het spoorloos raken van een dierba re min of meer tot een vorm van entertainment heeft gemaakt. En daar kijken ze wel wat er van de tips urgent is en wat even kan wachten en via de post wordt nagezonden. Steeds meer ou ders van vermiste personen en ook door die familie van de ver missing ingeschakelde politie- (Advertentie) POLITIEK CAFE DEBAT MET DE LIJSTTREKKERS woensdag 30 oktober 20.00 uur Schuttershofstraat 1 instanties doen een beroep op programma's als 'Vermist' en een door televisie-rechercheur Peter R. de Vries samengestelde reeks uitzendingen. Voor het programma 'Opspo ring verzocht' en ook voor de verzorging van de na het NOS- journaal op het scherm ge brachte 'politieberichten' be staan criteria die geen ruimte laten voor het opnemen voor zo maar vermissingsberichten, of het zou kinderen tot 12 jaar moeten betreffen. Voor de rest geldt als richtlijn dat er duide lijke aanwijzingen voor een misdrijf of voor een situatie van levensgevaar moeten zijn voor dat het nadrukkelijk door poli tie en justitie ingevulde pro gramma aandacht aan een vermissing besteden. Men ziet zich daartoe gehouden omdat de wetgever stelt dat personen boven 12 jaar mogen verdwij nen als ze dat willen. Personen, die om uiteenlopende redenen even weg van de wereld willen zijn, zouden in principe zelfs een schadeclaim kunnen indie nen wanneer hun portret op het scherm wordt gebracht De namens de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) als secretaris van de redactiecom missie van het programma 'Op sporing verzocht' functioneren de John Rosbeek geeft toe dat er thans sprake is van een 'typi sche manier van werken'. „Er is nu een discussie gaande over de vraag; wat doen we hier aan? Daar moet nog eens een hartig woordje over gesproken wor den". Volgens Rosbeek is er sprake van een dilemma-situa tie: aan de ene kant wordt men geconfronteerd met verzoeken van dodelijk ongeruste achter- blijvenden. die ernstig vrezen dat er iets mis is met een ver dwenen familielid, maar niet kunnen hard maken dat er mo gelijk sprake is van een misdrijf» Die verzoeken moeten echter worden afgewezen vanwege de geldende richtlijnen. Nuttige tips „Een programa als 'Vermist', wordt niet gehinderd door de richtlijnen. Rosbeek erkent dat er vaak nuttige tips aan die uit zendingen wordt overgehou den. Een redactiemedewerkster van 'Vermist' meent dat de doorgaans hoge score aan tele foontjes mede te danken is aan de omstandigheid dat het pu bliek liever met de omroep dan met de politie contact opneemt NEELTJE JANS - Tachtig mensen maakten vrijdag op uitnodiging van Delta Nutsbedrijven een vaartocht over de Oosterschelde. Het waren de winnaars van een prijsvraag die hel nutsbedrijf had uitgeschreven naar aanleiding van het vijfjarig bestaan. In totaal zonden vijfduizend mensen een oplossing in. De volgende mensen sleepten een hoofdprijs in de wacht: A Joosse, Middelburg; B. Kat- testaart, Middêlharnis; Th. Meyer, Renesse; M P. de Moor, Retranchemenl; A Verwijs, St. Philipsland. Vanaf Colijnsplaat ging de tocht naar de Neeltje Jans, waar een rondleiding in het Tópshuis op het programma stond. Tijdens de terugreis speelden de deelne mers een speciaal bingospel. foto Pieter Honhoff Per 1 januari 1997 gaat Christelijke Hogeschool De Vijverberg-Felua verder onder de naam Christelijke Hogeschool Ede

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13