Van Gelder waarschuwt raden S Muzikaal feest Raad van Kerken O Koersbal, een centimeterkwestie 25J A H R De bakker hoeft pas in 2002 met euro's betaald te worden Te Veldhuis vindt dat Zeeuwse lobby niet moet klagen Kerstdiners 96 Commissaris wijst commissies burgemeesterbenoemingen op geheimhouding Z-Vlamingen houden zich slecht aan verkeersregels PEEHIHEY HEDERWIID Kleedgeld PZC zeeland zaterdag 26 oktober 1996 van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder gaat strenger optreden tegen vertrouwenscommissies bij burgemeestersbenoemin gen. Een van de zaken waar de commissaris de nadruk op zal leggen is de geheimhoudings plicht. Als die plicht wordt ge schonden zet de vertrouwens commissie zichzelf buiten spel en kan het uitgebrachte advies van de commissie worden gene geerd. Over de plicht tot geheimhou ding dienen onwrikbare afspra ken te worden gemaakt, schrijft Van Gelder in zijn jongste jaar verslag. Ook op andere zaken wil hij de vertrouwenscommissies, die be staan uit gemeenteraadsleden, beter aan het lijntje houden. Zo is hij van plan om het contact en het overleg met de raad en de commissie in alle fasen van de benoemingsprocedure van een nieuwe burgemeester te intensi veren. om tot een optimaal sa menspel te komen. Profielschets Deprofielschets moet een grote re rol spelen. Die profielschets moet dan ook concreter worden dan tot nu toe, vindt de commis saris. Dit om vraag en aanbod beter op elkaar af te kunnen stemmen. Zo moet de pro- Migrantenweek GOES - De Migrantenweek wordt dit jaar gehouden van 10 lot en met 17 novemberDe werkgroep vluchtelingen van de Raad van Kerken in Goes houdt zondag 17 november in de Ma ria Magdalenakerk een afsluit- dienst in het teken van de vluch telingen. Voorganger is ds. Grandia uit Amsterdam. Na de dienst, die om 15.30 uur begint, is er gelegenheid tot discussie. fielschets beter aangeven wat de te stellen eisen van be kwaamheid en geschiktheid zijn, welke persoonskenmerken de raad verlangt en wat van de beoogde burgemeester wordt verwacht. Ook moet aandacht besteed worden aan de porte feuilles die de raad door de nieu we burgemeester wil laten be hartigen. Van Gelder schrijft in zijn jaar verslag dat de profielschets con creter dan tot nu toe gebruike lijk is moet worden toegesneden op de lokale situatie. „Ik neem me voor om uitdrukkelijker ad viserend en procesbewakend op te treden ten aanzien van de werkwijze van de vertrouwens commissie en de vereisten waar aan het advies van die commis sie moet voldoen." De commissaris gaat ook in op een kadernota personeelsbeleid voor burgemeesters die de mi nister van Binnenlandse Zaken dit voorjaar heeft gepresen teerd. Hij constateert dat in Noord-Brabant, Zeeland en Drenthe als gevolg van herinde lingen in eerste instantie voor enige tientallen burgemeesters geen nieuwe plaats beschikbaar is. Na de gemeentelijke herinde ling op Walcheren zijn er zeven burgemeesters beschikbaar en twee vacatures. Op Schouwen- Duiveland zijn na 1 januari zes burgemeester beschikbaar en is er maar één vacature. Het probleem van de overschie tende burgemeesters heeft lan delijke aandacht. Ze worden in drie categorieën ingedeeld: be noembare kandidaten; potenti ële uitstromers dat wil zeggen burgemeesters die belangstel ling hebben voor een andersoor tige functie en uittreders. Wat deze laatste groep betreft wordt bezien of de mogelijkhe den om uit te treden (tijdelijk) verruimd kunnen worden. Ver der is er veel aandacht voor de benoembare kandidaten. Voor deze groep wordt een actief her- plaatsingsbeleid gevoerd. Het Terneuzense koor Or Tamim luisterde de viering van het 25-jarige bestaan van de Raad van Kerken op. foto Lex de Meester van onze v Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Met een kleine twee honderd mensen heeft de provinciale Raad van Kerken vrijdag het 25-jarig ju bileum gevierd. Veel muziek, samenzang en bemoedigende woorden drukten uit wat de Zeeuwse Kerken samenbindt: hoop op een samenleving waarin, behalve ruimte voor het spirituele, ook plaats is voor ieder mens. De oecumene heeft de kerken in dat op zicht al een eind op streek geholpen, want 25 jaar ligt het accent al op samenwerking in de rooms katholieke-, de Nederlands Hervormde- en de gereformeerde kerken en in de doopsgezinde-, remonstrantse en evangelisch lutherse gemeenten in Zeeland. Ook de Missions to Seamen werkt in de Raad van Kerken mee aan projecten die ieder mens, ongeacht ras, kleur of geloof, in de Zeeuwse samenle ving moet betrekken. 'Alles wat adem heeft', was het thema van de bijeenkomst, die niet bedoeld was om naar het verleden te kijken. De Zeeuwse Raad van Kerken werkt veelal op de achtergrond aan zaken als armoedebe strijding. huisvesting van asielzoekers, jeugdwerk, en andere maatschappelijke vraagstukken. De Raad is niet alleen ver weven met de aangesloten genootschap pen maar ook in alle bestuurlijke lagen die met maatschappelijke problemen bezig zijn- Het werd dus vooral een viering, in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De feest vreugde werd verhoogd door het Terneu zense interkerkelijk gospelkoor Or Tamim en het Middelburgs Getijdenkoor onder leiding van Jos Vogel. OOSTBLTRG - Zeeuws-Vlamin gen en verkeersregels gaan moeilijk samen, zo blijkt uit een enquête onder ruim 1.500 inwo ners van West-Zeeuws-Vlaan- deren. Maximum-snelheden «orden massaal overtreden. Er «ordt veel met een slok op gere den en zonder autogordel Meer dan de helft van de onder vraagden bekent vooral op kor te afstanden de autogordel nog al eens te vergeten. Buiten de bebouwde kom rijdt bijna 70 procent geregeld harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur. In de bebouwde kom is het niet veel anders. Eén op de tien geeft toe daar vaak harder te rijden dan 70 kilometer, ter wijl 50 de limiet is. Zeven pro cent kruipt weieens met alcohol op achter het stuur. In 1997 vindt opnieuw een en quête plaats, om te bezien of po- litie-controles en gerichte voor lichting effect hebben in West- Zeeuws-Vlaanderen. (Advertentie) Open dagen op 2 en 9 november Dit jaar viert Pechiney Nederland in Vlissingen haar 25-jarig jubileum met twee feestelijke open dagen op zaterdag 2 en 9 november. U bent van harte welkom tussen 9.30 en 16.00 uur. Beide dagen hebben we een groot aantal attracties voor u in petto. In een grote tent vindt u exposities over de toepassings mogelijkheden van aluminium. Vanuit deze tent kunnen korte bezoeken worden gebracht aan verschillende afdelingen van de fabriek. Ook een rondrit over het ter rein is mogelijk. Daarnaast zullen enkele artiesten optre den, zijn er demonstraties deltavliegen en kunt u zelf aan de slag bij de klimwand. Verder kunt u deelnemen aan een prijsvraag met een mooi prijzenpakket. Voor kinderen onder de 11 jaar is er professionele opvang. Alle reden dus om ons bedrijf in Vlissingen- Oost te bezoeken. Vul de bon in of geef u op werkdagen tussen 09 00 en 15.00 uur op via het speciale telefoonnummer 0113-615470 De bon kunt u sturen naar: Antwoordnummer 4, 4380 VB Vlissingen (zonder postzegel). Opgeven kan tot en met 30 oktober of 6 november (afhankelijk van de dag. waarop u wilt komen). Adres: Postcode/Woonplaats: zal de open dag bezoeken op. 2 november 9 november met in totaalpersonen. Hieronder zijn kinderen onder de 11 jaar PECHINEY NEDERLAND Een rolmaat je is onmisbaar bij het koersbal. van onze verslaggeefster Femke Kools GOES - In hal drie van Sport - punt Zeeland te Goes gonst het vrijdag. Ongeveer vierhon derd koersballers uit heel Zee land zijn met hun team naar Goes gekomen voor het jaar lijkse Herfst Koersbaltoer- nooi. Op blitse sportschoenen lopen de ouderen door de zaal. Voor diegenen die nog nooit van deze sport hebben ge hoord: het lijkt een beetje op het Franse jeu de boules, maar het is toch anders. Eén ding is duidelijk na een middagje neuzen: koersbal is erg popu lair onder Zeeuwen van vijftig tot tachtig jaar. De provincie telt inmiddels 120 koersbalgroepen. Aan het toernooi in Goes doen 67 teams van elk zes spelers mee. In de zaal liggen langwerpige groene matten waarover de ballen worden gerold. Lang zaam buigen de spelers door de knieën om hun zwarte of brui ne bal zo dicht mogelijk bij het kleine witte balletje te gooien. Zodra dit lukt, stijgt een be scheiden gejuich op of geven de toeschouwers een bewon derend applaus. De ene helft van de zaal vormt de prestatie klasse die vooral voor de pun ten speelt. De andere helft is de recreatieklasse waarbij gezel ligheid voorop staat. Met het team van Wissenker- ke, dat voor de receatie speelt, gaat het halverwege de mid- dagnog niet zo goed. „We kun nen maar geen punten halen", zegt een speelster verbaasd. .Het is niet dat we slecht gooi en. hoor. Soms heb je ook ge woon pech. Dan lig je dicht bij dat balletje en dan ketst de te genpartij je net op het laatst van de mat af. Maar. ach. het gaat ook om het sociale con tact. Je ziet elkaar weer eens." Een speelster uit Sas van Gent „Maar het is ook wel eens leuk om iets te winnen." Vroeger Ook met. Biggekerke loopt het stroef. „Het is best moeilijk", lacht een pittige dame. „Ik zei net nog tegen zo'n jongen van het CIOS: Je zult het wel raar vinden wat we doen, maar pro beer het straks maar eens Vroeger vond ik het maar niks, die 'bejaardensport' Maar toen had ik nog niet goed in de spiegel van de kapper geke ken Sinds een jaar speel ik mee en het is echt hartstikke leuk om te doen." Ook voor mensen in een rol stoel is koersbal een ideale sport. Toch speelt vrijdag slechts één rolstoeler mee. Het is voorzitter P. Remeeus van het koersbalteam Ouwerkerk. Op zijn buik prijkt een button met het woord 'teamcaptain' Hij zit ook in de provinciale werkgroep koersbal, die samen met de Zeeuwse Sport raad de dag organiseert. „Ei genlij k zouden veel meer men sen in een rolstoel mee moeten doen. Ik heb al een tijd MS, maar zo lang je je armen goed kunt gebruiken, kun je koers- ballen." De kantine zit vol met koffie- leutende ouderen Ook de speelster uit Biggekerke relaxt even op een tuinstoel. „Zo'n dagje Goes is ook een dagje uit." van onze verslaggeefster Lianne Sleutjes NIEUWDORP - Bij de bakker hoeft een brood pas verplicht met een euro betaald te worden na juli 2002. De landen die toe gelaten worden tot de Economi sche en Monetaire Unie voeren de euro al op 1 januari 1999 in. Dat lijkt allemaal nog jaren weg, maar het is eigenlijk al heel dichtbij, waarschuwde mr. H.J.C. Gerhards, directeur be talingsverkeer van de ABN/ Amro, vrijdag zijn gehoor. Dat bestond uit leden en genodigden van de Europese Beweging Ne derland, afdeling Zeeland. Het zal volgens Gerhards een geweldige klus zijn om op tijd klaar te zijn voor de invoering vandeeuro.In 1998 wordt beke ken welke landen toegelaten worden tot de Economische en Monetaire Unie. Op 1 januari 1999 worden de koersen van centrale banken vastgelegd Het girale betalingsverkeer gaat dan al in de euro, het contante nog niet. Maar 1 januari 2002 is de uiter ste datum waarop de eurobank biljetten in omloop moeten zijn. Na juli van dat jaar is de gulden geen wettig betaalmiddel meer. Voor oude bankbiljetten bestaat echter nog dertig jaar de gele genheid om ze in te wisselen bij De Nederlandsche Bank, aldus Gerhards. In de aanloop naar het daadwerkelijk betalen met de euro moet een boel werk wor den verzet.Er moeten, alleen al in Nederland, 2,5 miljoen euro's worden geslagen en geld-, siga retten- en snoepautomaten aan gepast. van onze verslaggeefster Lianne Sleutjes) VLISSINGEN - Zeeland moet niet altijd zo zwartgallig zijn maar eens optellen wat er alle maal vanuit Den Haag al in de provincie is geïnvesteerd en er nog naar toegaat. Dat zijn hon derden miljoenen guldens, be toogde het Zeeuwse VVD- Tweede-Kamerlid J. te Veldhuis vrijdag tijdens een bijeenkomst in Vlissingen van de Nederland se maatschappij voor Nijver heid en Handel in Zeeland. Thema van de bijeenkomst was 'Zeeland en Den Haag Den Haag en Zeeland'. Er vloeit veel Haags geld naar de Zeeuwse in frastructuur, deed Te Veldhuis een greep uit de projecten die op stapel staan of waar al mee is begonnen: 1,7 miljard gulden voor de Westerscheldetunnel, 83 miljoen gulden voor het pro ject Duur zaam Veilig in Zeeuws-Vlaanderen, 200 mil joen voor het toekomstige ac- quaduct in Middelburg, er komt een nieuwe veerboot. Economi sche Zaken steekt 15 miljoen gulden in de Axelse Vlakte en het Schouwse recreatieproject Er is niet zo veel reden om te kla gen, meende de WD'er. De Zeeuwse lobby de afgelopen ja ren richting Den Haag en Brus sel is veel beter geworden. „Er zijn Melkertbanen naar Zee land gekomen dankzij de inzet van PvdA-Kamerlid John Lili- paly en burgemeester Van der Doef van Vlissingen. Als gede puteerde Jaap Hennekeij niet als een terrier achter de WOV was aangegaan en bij alle poli tieke partijen in Den Haag was langsgegaan, was die discussie nog gaande geweest. En denkt u dat die tientallen miljoenen die Rotterdam hier in de haven in vesteert uit de lucht komen val len? Gedeputeerde Daan Bruijnooge doet veel achter de schermen", lichtte hij een tip van de lobbv-sluier op. Ook op een ander niveau weten Zeeu wen hun weg naar de residentie wel te vinden. „Een wethouder uit Terneuzen zag een korting van het Gemeentefonds van drie miljoen gulden op zich afko men. Hij zocht steun bij andere industriegemeenten die ook een bezuiniging boven het hoofd hing. Die wethouder heeft nu voor Terneuzen een miljoen gul den bespaard. Als je het initia tief neemt, dan kom je er ook." Zeeland moet zijn zegeningen tellen, aldus Te Veldhuis „De provincie heeft een stevige landbouwpoot, is sterk in toe risme en recreatie en heeft een fantastische infrastructuur" De landbouw heeft volgens hem goed lobbywerk verricht door dat een besluit over natuurcom pensatie voor het verdiepen van de Westerschelde is uitgesteld. De boeren zijn in opstand geko men tegen eventuele ontpolde- ring. Dat zou de beste manier zijn om de natuur recht te doen maar betekent landverlies voor de boeren. Te Veldhuis had nog wel enige kritiek. Alle positieve berichten laten volgens hem onverlet dat het lobbywerk altijd beter kan: „De infrastructuur is goed maar er kan nog wel een schepje bo venop." Als er een fatsoenlijke noord-zuidverbinding komt (Goes-Rotterdam) voorziet hij goede kansen voor distributie- terminals in Goes en. na aanleg van de WOV, ook in Terneuzen. „Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft er echter voor ge kozen die verbinding via Bra bant te laten gaan, via de A4." Dat is de weg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom. Jorritsma laat daar, op last van de Tweede Kamer, een snelweg van maken. Te Veldhuis heeft niet een keer een Zeeuws geluid gehoord over de voorgenomen accijnsverho ging op brandstof. Die is be doeld om het autoverkeer terug te dringen. Het kabinet verlaagt de motorrijtuigenbelasting zo dat iemand die weinig in zijn auto rijdt, uiteindelijk niets van de accijnsverhoging merkt. „Op een paar pomphouders na heb ik niets vernomen. Terwijl het be drijfsleven toch wordt bena deeld. "Ook bij de discussie over het broeikaseffect had de mi lieuspecialist van de VVD graag een Zeeuwse lobby gezien om de kerncentrale Borssele langer open te houden. Die sluit in 2004. „Kernenergie draagt niet bij aan de uitstoot van C02. En langer openhouden van Borsse le scheelt arbeidsplaatsen. Maar ik denk dat het bedrijfsle ven te bang is om dit bij de kop te pakken." zeeuwse almanak Linette is vijftien en sinds en kele maanden heeft ze kleed geld. Zaaalig, zonder je moe der naar de stad. niemand die op kwaliteit let en of je ergens anders zoiets niet net goed koper kunt krijgen. Linette gaat in de stad op zoek naar iets tofs, iets gaafs of iets straks en als ze het betalen kan koopt ze het. Deze maand ging ze een trui aan schaffen. Voor honderd piek moest dat kunnen. Winkel in, winkel uit ging het, want zo nonchalant als ze vroeger was, zo kien is ze nu. Uitein delijk had ze hem. een te gave trui voor nog niet eens zeven tig gulden Bij het afrekenen vroeg ze de verkoopster zelfs om .relevante informatie: „Kan ik hem ruilen als mijn moeder hem leuk vindt?" Advertentie t-t t—TTTTIr— "hof domburg Bel nu voor de folder (0113) 374200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11